Ostatní
Soutěž o 18 boosterů: Rozbor RW Humans
Soutěž o 18 boosterů: Rozbor RW Humans
Představujeme vám jeden ze soutěžních balíčku v soutěži o 18 boosterů Avacyn Restored. Pokud chcete taky boostery Avacyn Restored zdarma, tak nám zašlete rozbor dvojkového balíčku s cenou do 4000,- Kč dle ceníku Černého rytíře. Více o soutěži se dozvíte zde.
Vítám všechny příznivce Magic the Gathering při čtení rozboru mého oblíbeného balíčku. Jmenuji se Honza Gabriel, na turnajích se pohybuji od konce Alara Blocku a mezi mé nejoblíbenější archetypy vždy patřila aggra všeho druhu. Balíček, kterému se dnes budu věnovat, patří přesně do této kategorie. Rozbor, který jsem si pro vás připravil, se týká decku, ke kterému mám jistý druh náklonnosti. Po rotaci Alary jsem byl nucen opustit svůj Exalted Bant a hledat nový balíček. Naštěstí Wizardi vydáním Zendikaru celkem jednoznačně určili, kterým směrem se budu ubírat. Vydání steppe lynxy (dle odborníka na WWenie decky C.D. Wescoea nejlepší bílé aggropotvory všech dob), fetchek, plated geopedy, následně ve Worldwakeu stoneforge mystica a přítomnost Lightning boltu na fieldu znamenalo, že po cca dva roky jsem hájil barvy Borosu. S odrotování Zendikaru odešel i Boros.
A tak pro mě bylo milé překvapení, když jsem se díval na výsledky ze SCG Open v Orlandu a viděl v top 8 Jesse Gordona s buildem hájící tuto barevnou kombinaci: http://magic.tcgplayer.com/db/deck.asp?deck_id=1012581
Karty vydané v Avacyn Restored opět po roce oživily možnosti zabývat se deckbuildingem RW kombinace, aniž by to pro lidi, kteří chtějí mít na turnajích šanci uspět, byla ztráta času, nebo pro jiné způsob, jak ukájet masochistické touhy 0:x výsledky.
RW aggra nepatří mezi balíčky, které by bylo zásadně obtížné hrát. Tapujete potvory do útoku a doufáte, že soupeře ujezdíte dřív, než se stihne stabilizovat. Samozřejmě musíte přemýšlet nad tím, co má soupeř na ruce, udržovat neustále boardpresence, ale zase si nenaběhnout do Day of Judgment nebo Endpunktu (německy se mi název Terminusu líbí víc než anglicky a spousta českých překladů je také krásná), ale rozhodně se to nedá srovnávat s 6 a více možnostmi, které většinou nabízí jedno kolo při hraní UW Delvera. Co činí RW aggra zábavnými je především jejich stavění. I z tohoto důvodu je pro člověka, který nemá možnost se magicu věnovat 20 a více hodin týdně je RW kombice zajímavá a pro rozbor vhodná. Bez dalších okolků, tak představím decklist, který budu dnes rozebírat:
RW Humans | Jan Gabriel |
Main Deck | Sideboard |
4 Champion of the Parish 4 Doomed Traveler 1 Fiend Hunter 3 Grand Abolisher 3 Hero of Bladehold 4 Lightning Mauler 4 Mirran Crusader 3 Silverblade Paladin 3 Thalia, Guardian of Thraben 1 Zealous Conscripts 4 Honor of the Pure 2 Oblivion Ring 4 Clifftop Retreat 4 Mountain 15 Plains 1 Slayers’ Stronghold | 2 Angelic Destiny 3 Celestial Purge 2 Ratchet Bomb 2 Revoke Existence 3 Riders of Gavony 2 Timely Reinforcements 1 Zealous Conscripts |
Na první pohled je zřejmé, že v balíčku chybí jedna poměrně základní karta, kterou je Cavern of Souls (nevešla se z důvodu udržení balíčku v kolonce „budget-friendly“). Caverna pro RW Humans není důležitá z důvodu její schopnosti dát všem našim potvorám schopnost “can’t be countred by spells or abilities“ (zkušení hráči na vás mana leak odsidují, a ty, kteří ho tam nechají, byste v tom případě měli porazit „na skill“), ale především z důvodu barevné fixace.
Nicméně pokud srovnáte můj build s buildem Jesse Gordona zjistíte, že já se omezuji pouze na dva červené přírůstky z Avacyn Restored do rodiny humánů a ignorováním dříve vydaných červených „lidí“. Tím prvním je karta, která dle mého názoru umožnila být tomuto typu strategie opět konkurenceschopnou – Lightning Mauler. Tím druhým pak Act of Aggression na nožičkách Zealous Conscripts. Nezařadil jsem ani Hero of Oxide Ridge ani Stormblood Bersekera.
Stormblood Berseker se mi nelíbí z toho důvodu, že potřebujeme udělit damage, než ho sesíláme. Pokud budeme uvažovat situaci, která bude nastávat poměrně často, že máme Champion of the Parish na battlefieldu a bersekera na ruce. 1 bod damage je v tomto typu balíčku poměrně zásadní a my o něj budeme ochuzeni. Navíc Berseker je velmi náchylný na vapor snag a v dalším kole, se tak opět ochudíme o další damage, protože ho budeme sesílat opět po útoku našeho neposíleného championa. V horším případě nám soupeř vrátí championa v útoku na ruku, takže nám úplně rozbije křivku, protože si můžeme vybrat mezi sesláním 1/1 - „příští kolo vyrostu“, nebo 1/1, „papání pro spirity“.
Oproti tomu Hero of Oxide Ridge je zajímavá karta. Já bych ho však nehrál ani v případě, že by balíček obsahoval Cavernu. Je to další 4-manový drop, který navíc i s Cavernou klade poměrně velké nároky na manabase. Velkou výhodou samozřejmě je jeho schopnost ignorovat tokeny z lingering souls (což je v současné době jeden ze způsobů, jak se kontrolní strategie brání), ale k tomu nám pomohou ze SB Riders of Gavony, kteří mají širší využití (viz. dále).
Tolik k obhajobě vyřazení některých karet, které Jesse hraje, nyní se podívejme na výběr mých karet. (Pozn.: Rád si přečtu vaše názory, především na Hero of Oxide Ridge v komentářích.)
Oproti J.Gordonovi hraji 8 jednomanových dropů, doomed traveler je skvělá karta a po sidu proti kontrolům všeho druhu a rampě, kdy sideujeme Angelic Destiny je ještě lepší. Nikdy bych nezvažoval zařazení menšího počtu. O championovi toho již bylo napsáno spousta a jsem opravdu rád, že jsem ho v předprodeji koupil za 40 Kč, protože se zaplatil již asi desetinásobně.:-)
Zajímavý je dvoumanový slot, který nabízí velké množství možností. Thalia se ukázala jako skvělý způsob, jak soupeřit nejen s kontroly a reanimacemi, ale především s UW Delverem. Přesto jsem zařadil pouze tři. Mám skvělou přítelkyni/snoubenku, a to je asi důvod (na základě známého českého pořekadla), že v případě zařazení 4-té Thalie, se mi v 90% případů scházejí na ruce ve dvou a více kopiích.
Honor of the pure je karta bez debaty a je to i jeden z argumentů pro omezení počtu červených humanů v konečném buildu.
Lightning Mauler je all-star RW Humans a proto nevidím důvod proč hrát méně než 4 kopie. Mirran Crusader, Silverblade Paladin, nebo ve čtvrtém kole Hero of Bladehold s hastem je síla, kterou spousta balíčků nepořeší, nebo jen s velkou námahou. I ve čtvrtém kole, poté co soupeř resetuje board, tak Mauler s Thalií útočící bok po boku nejsou úplně špatní. Navíc vás Mauler odmění za správné hraní, protože se můžete dostat do zajímavé fáze, kdy s, před soupeřem „zatajeným“ Maulerem, zabíjíte vršknutím potvory, protože si nechá třeba málo blokerů.
Nad posledním humanem na dvojkovém slotu jsem hodně dlouho uvažoval. Možností, které bílá nabízí, je poměrně dost (chvíli jsem zkoušel loyal cathara, gather the townsfolk, atd.), ale distraction soupeřova plánu, kterou grand abolisher ve většině případů poskytuje, nakonec rozhodla v jeho prospěch. Velmi nám pomáhá zlepšit match-up s UW Delverem, což je stále ještě deck‑to‑beat, rampa nemůže aktivovat nexus do bloku, „zakázaná alchymie“, také ve vlastním kole není tak dobrá a o znemožnění snapcastera asi netřeba se dlouze rozepisovat. Navíc podobně jako Jirka Vaněk popisoval své zkušenosti s phyrexian crusaderem a „chumpattackama“ treetop village atp., já mám podobné zkušenosti s abolisherem. Soupeři často „zapomenou“ co dělá a nezahrají zásadní instantu ve vlastním kole, což následně dokáže vyhrát hru. Nicméně domnívám se, že toto je nejdiskutabilnější rozhodnutí a rád si vyslechnu názory v komentářích.
Třímanový slot je asi nejzajímavější z pohledu stavění aggro balíku obsahujícího bílou v současné době. Wizardi nás v posledních edicích zásobují zajímavými třímanovými kousky, a tak je z čeho vybírat.
Mirran crusader je karta, která dovolila být Haunted Humans respektovaným balíčkem, protekce na černé zabíjení, protekce před strangelroot geistem a posledním trollem a v neposlední řadě hodiny do smrti, které soupeři vyměří, je přesně to, co chceme. Navíc v kombinaci s Honor of the pure, případně Angelic destiny se jeho schopnosti zlepšují exponenciálně. Smutným faktem se však stává skutečnost, že jak ustupuje zastoupení UB Controlu v metagame na úkor Esper Controlu, tak mizí i cílené zabíjení na úkor DoJ. Navíc „novým slonem v místnosti“ je RG aggro, kde se nějaké ty blesky v základu objevují a pro ně je křižák hromosvod. Nicméně si stále myslím, že kvalitní aggro strategie obsahující bílou barvu by měla křižáka v určitém počtu obsahovat.
Asi nejvíce na metagame závislým rozhodnutím je poměr a počet Oblivion Ringů a Fiend Hunterů. Na méně známou metagame bych volil rozložení, které mám ve svém decku v současné době. Pokud naopak půjdu na turnaj, kde budu vědět, že 50% fieldu jsou balíčky hrající meče, nebo Gideona, tak bych volil více O-ringů, pokud naopak bude převládat třeba Naya Pod, pak Fiend hunter je dle mého názoru lepší volbou (sice nás nezbaví Podu, ale přetržení řetězu velmi často k devastaci Nayai stačí, navíc se vyhýbáme překvápku typu Ray of revelation na O-ringnutou Wurmcoil Engine během našeho útoku). Opět budu rád, pokud se podělíte o své názory v komentářích.
Posledním trojmanovým dropem je nový svatý rytíř se stříbrnou čepelí. Když se objevil ve spoileru, tak jsem mu nejprve nevěnoval téměř žádnou pozornost, neboť jak jsem psal výše, třímanový slot je to, co trápí WWennie v současnosti nejméně. Až v následném testingu se ukázal jako zdatný sekundant křižákovi a v některých ohledech a match-upech ho i překonává. Ve většině případů totiž funguje jako „blesk“. Soupeř například počítá, že ho champion of the Parish příští kolo projede za max. tři damage, pokud máte člověka na ruce a v tu chvíli mu to nasekáme za „šestku“, což již dokáže značně změnit damage race v náš prospěch. Stejně jako Mirran crusader je Silverblade Paladin hrozbou, která musí být vyřešena asap.
Do maindecku jsem nezařadil žádný z mečů. Jedním z důvodů je rozpočtový strop, druhým pak existence vapor snagu na fieldu (na rozdíl od delvera tempo, které ztratíte equipnutím a následným vrácením potvory na ruku, tak snadno nenahradíte, a navíc naše potvory nemají hexproof). Další velkou hrozbou se stává phyrexian metamorph, který pokud zkopíruje náš právě zahraný meč, tak jsme si sami vykopali šest sáhů hluboký hrob (přesně to se stalo Jesse Gordonovi ve hře proti Lewisi Laskinovi a jeho Mono U Diktátorovi). Tím končíme výčet 3-manových dropů a jdeme na 4-manové.
Jak poznamenal Jacob Van Lunen tohle je Hero of Bladehold.deck a tak nemůže chybět. Ta radost, kdy máte hrdinu na stole, říkáte „chtěl bych útočit“ a soupeř smutně nadhodí „tak útoč“ se dá srovnat jen s tím, když po mulligenu do pěti máte manu a delvera, a otočíte ho hned v dalším upkeepu bez soupeřovy reakce (aspoň co jsem slyšel). Možná trochu překvapivě jsem zařadil jen tři kopie, ale 4 se nevešel, jelikož jsem nechtěl moc zvedat křivku a chtěl jsem zařadit pěti-manové Zealous Conscripts.
Té kartě jsem naprosto podlehl. Bohužel její vysoký mana-cost nám nedovolí hrát ho ve větším množství a současná metagame plná rychlých aggro-decků mu také není nakloněná, ale věřím, že jejich širší využití i mimo SB WolfRunRamps jistě časem přijde. Zároveň se jedná o jednu z mála možností, jak hrát RW aggro trochu „nefér“.
Manabase je celkem jednoduchá, jedná se o klasickou dvoubarvu, kde červená je spíše takovou splashí, takže by se nám nemělo stávat, že budeme trpět na špatně barevnou manu. Caverna by nám samozřejmě velmi pomohla, ale i bez ní manabase není špatná. Slayers‘ Stronghold hrajeme jednou na chuť, většina našich karet je přes dvě bílé many a tak se chceme vyvarovat situaci, kdy budeme mít na ruce pevnost, horu, pláň a k tomu dva mirran crusadery. Nicméně efekt Slayers‘ Stronghold je tak skvělý do našeho balíčku, že ji úplně ignorovat nemůžeme.
Sideboard je věcí závislou na metagame a tak jsem zvolil variantu, která má od všeho něco. Že Celestial Purge je dobrý na zombáky, ratchetka na tokeny a delvera a Angelic destiny na kontroly a rampy asi nemá cenu psát. Zmíním se tak jen o Gavonských jezdích, kteří možná budou více šířit slávu Wwenie, až nám odjede ze standardu hrdinka z Bladeholdu. Bohužel jsem ještě neměl moc příležitostí turnajově testovat, jak moc jsou, či nejsou dobří, ale na první pohled bych je rozhodně nepodceňoval. Wizardi nás tlačí do tribal strategií a pokud bude tento trend pokračovat, tak budou jezdci oním pomyslným jazýčkem na vahách. Zombie ještě určitě nezaskučely poslední slovo, spiriti byli důvod, proč jsem přestal hrát UW Humans, a v neposlední řadě také musíme myslet na mirror, kde bych opravdu nechtěl být na straně stolu, kam budou jezdci útočit. Toto jsou všechno možnosti, které se s určitou pravděpodobností dají v současné době na fieldu očekávat. Avšak jen čas ukáže, jak dobří Jezdci opravdu jsou, případně budou.
Nyní bych se rád věnoval tomu, jak já vidím jednotlivé match-upy, i když jsem již v předchozím textu některé postřehy zmínil.
G/R aggro
Velmi zajímavý a složitý match-up. Záleží na buildu, který soupeř hraje, především, kolik má galvanic blastů. V první hře se pravděpodobně dostaneme do race, kde bude rozhodovat několik maličkostí. První je, jestli máme Honor of the Pure ve druhém kole. Čest je naší hlavní cestou k vítězství. Mirran crusader jako 3/3 doublestriker je pro soupeře těžko raceovatelný a navíc strangleroot geist se stává de facto pouze útočníkem. Dále je důležité neukvapit se se sesláním O-ringu. Dříve nebo později přijde meč a ten by pro nás znamenal konec. Mějte vždy na paměti, že životy jsou zdrojem, který používáte k dosažení svého cíle = vzít soupeři 20 životů dřív, než on vám – o životy přijdete, s tím počítejte, ale množství potvor je to, co bude rozhodovat tento match-up (pokud soupeř nemá ideálku on play, birds of paradise -> SoWaP). Potvorou, která bude ukončovat hru v náš prospěch, je Hero of bladehold. Ze sideu nám pomohou Timely reinforcements, celestial purge (pokud soupeř hraje hellridera, jen na huntmastera bych ho nesidoval). Pokud máme meče v SB, tak i oni, pokud meče preferujete v mainu (a ukázali jste je v první hře), tak bych je naopak odsideoval – soupeř bude mít mrtvou kartu na ruce – Antient Grudge). Diskutabilní jsou Angelic destiny. Pokud vím, že soupeř nehraje naturalize, pak bych je pravděpodobně nasidoval – pokud soupeř navíc nehraje Galvanic blast, pak okřídlenému křižákovi nic nestojí v cestě. V opačném případě by u mne zůstaly v SB. Pryč by měli jít určitě Zealous Conscripts, a pak Thalia nebo grand abolisher – podle toho, jestli dovnitř půjdou „křídla“.
GR WolfRunRamp
Hlavním problémem proti rampě je slagstorm, nebo whipflare. Druhé dokážeme obejít pomocí Honor of the Pure, Slagstorm neobejdeme. Hrát bychom měli tak, že vytvoříme zpočátku tlak v podobě dvou potvor a donutíme oponenta ve třetím kole zahrát slagstorm. Tím mu de facto zakážeme zahrát robota a tak oddálíme příchod titána o jedno kolo. Po slagstormu by měla následovat hrdinka a na právě seslaného titana máme připravený O‑ring. Pak hrdince nebude nic stát v cestě. Problém je, pokud nezačínáme – Thalia i grand abolisher jsou hodně špatní (na jejich místě by byl lepší loyal cathar), a karta navíc nám moc nepomáhá. Stále ale máme trumf v podobě Zealous Conscripts. Rampa poměrně často mulligenuje, což bude opět naši výhodou – pokud totiž nemají určitou sekvenci karet, pak na naše play mohou reagovat jen špatně. Může jim chybět slagstorm, nemusí mít rampu, bude jim chybět titan, atp. Ze sideu přijdou určitě Angelic destiny a Zealous Conscripts, pokud oponent hraje 4 wurmcoily, pak se dá uvažovat o revoke existence, podobně, pokud hraje inferno titany, pak o celestial purge. Protože dovnitř jdou manově náročnější kouzla, pak musíme cutnout aspoň jednu naši oblíbenou hrdinku, aby se nám nestalo, že do 4 kola nic nehrajeme. Z mainu by pak dál ještě mohl silverblade paladin pokud soupeř hraje whipflare a ne slagstorm, v případně slagstormu, pak půjde pryč mirran crusader. On draw pryč půjde i Thalia.
UW Delver/ UR Delver
Za UR Delvera považuji tradiční build s chandra phoenixama a malým upírkem, ne midrange verzi s Bonefire of the Damned, která vyhrála nedávnou Grand Prix. Obecně si myslím, že UR verze je méně stabilní a přímočařejší (z pohledu toho, že UR dává méně šancí soupeři udělat chybu) UW verzí. Jak porážet Delvera s Humans již několikrát popisoval C.D. Wescoe. Obhajuje využití všech dostupných jednomanových bytostí, které bílá poskytuje, abychom byli schopni efektivně raceovat a z vapor snagu udělali minimální hrozbu. Mauler nám však kromě toho, že je manově nenáročný dává hrozbu hasteového útoku, se kterou hráč UW Delvera musí počítat a zatapovat se v pátém kole do meče, a riskovat, že z protiútoku vyjede vřeštící hrdinka v závěsu s týpkem s kladivem a dvěma poskoky, pokud je inteligentní, prostě nebude. Dále platí, že Thalia je naprosto skvělá a to samé platí o grand abolisherovi. Honor of the Pure bude opět základním kamenem soupeřova pomníku. Ze sideu on draw přijdou Timely reinforcement, dále nás posílí ratchet bomba a revoke existence. Pryč půjdou určitě Zealous Conscripts, jedna hrdinka, a mirran crusadeři. Ty jsou dle mého názoru v tomto match-upu horší než silverblade paladinové, neboť nemají okamžitý vliv na battlefield a tak je na ně vapor snag mnohem lepší. Osobně si myslím, že tento souboj je velmi v náš prospěch. Musím však podotknout, že jsem s tímto deckem nehrál proti UW Delverovi pilotovanému zkušeným hráčem (respektive, kamarád hrál RW Humans, já pilotoval Delvera a dostával jsem kotel :o)).
Solar Flare, Esper Control, Frites
Posledním match-upem, kterému se budu věnovat je kategorie, kde jde v prvé řadě o to, abyste soupeře zabyli dřív, než on sešle Elesh-Norn, poklidí vám board a vyhraje. O strategii jsem se již zmínil dříve – udržujte boardpresence, ale tak, aby vám po prvním resetu nedošel dech. Naší velkou výhodou, kterou delver postrádá je, že neumíráme na ratchet bomb, která je v současnosti ve všech podobných typech balíků. Naším největším soupeřem se tak stávají lingering souls a již zmíněné resety. Obecně platí, že pokud soupeře nezabijete dřív, nebo nejpozději v kole, kdy na bojiště vstoupí nějaká zrůda, tak jste prohráli. Side se bude nepatrně lišit podle toho, co soupeř hraje za finishery. Viděl jsem Frites, kde pilot zabíjel Craterhoof Behemothem. Proti němu nám Zealous Conscripts moc nepomohou. Riders of Gavony budou dobří proti balíkům, kde potřebujeme protlačit okřídlenýho mirran crusadera skrz otravné duchy. Obecně však platí, že Angelic destiny a případné meče budou highlights naše decku.
Tímto se dostáváme k:
Závěr
Nejprve bych chtěl poděkovat všem, kteří moji prvotinu dočetli až sem. Pokusil jsem se vytvořit budgetovou verzi balíčku, který by mohl být úspěšný na turnajovém hraní. K tomu, abych se nebál balíček vzít na větší akci typ GP, toho není potřeba příliš. Určitě by se vešly 4 Cavern of Souls a ke zvážení je investice do dvou kopií SoWaP. Výhodou balíčku je, že i po rotaci bude velké množství karet nadále legální a některé karty jsou využitelné i v jiných formátech, než je standard.
Komu bych balíček doporučil? Zkušení hráči pravděpodobně sáhnou spíše po Delverovi, kontrolech či rampě, takže převážně začínajícím hráčům. Nicméně tento deck je dle mého názoru vhodný i pro středně pokročilé, kteří se chtějí účastnit turnaje o více než pěti kolech a nejsou vytrénovaní se soustředit po delší dobu při hraní komplikovanějších strategií (já se třeba při hraní UW Delvera po čtvrtém kole začínám vařit a moje soustředěnost se s každým následujícím kolem dostává přes hranici oddělující běžnou únavu a šílenství).
Závěrem vám ještě jednou poděkuji za pozornost a těším se na vaše komentáře.
Jan Gabriel
Komentáře
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.