Ostatní
Soutěž o 18 boosterů: Rozbor UR Delver Burn
Soutěž o 18 boosterů: Rozbor UR Delver Burn
Představujeme vám jeden ze soutěžního balíčku v soutěži o 18 boosterů Avacyn Restored. Pokud chcete taky boostery Avacyn Restored zdarma, tak nám zašlete rozbor dvojkového balíčku s cenou do 4000,- Kč dle ceníku Černého rytíře. Více o soutěži se dozvíte zde. Vyhodnocení soutěže bude na konci týdne.
Zdravíčko a pěkný den všem fanouškům CMUSu a Magicu obecně. Předpokládám, že levné balíčky a jejich rozbory mají být určeny spíše pro začínající hráče, tak jsem v tomto duchu pojal celý článek. Připravil jsem si rozbor zajímavého balíčku jménem U/R Delver, který se zaměřuje na rychlé efektivní bytosti a blesky. Balík je vhodný pro lidi, kteří chtějí mít hodně možností a rádi riskují. Pokud si ho poskládáte a vyrazíte na turnaj, užijete si mnoho zábavy a vzrušujících momentů, ovšem nakonec vás nejspíš rozbije nějaké Moorland Aggro v čele s Geist of Siat Traft s mečem, Restoration Angel se Snapcasterem atd. Proč tedy recenzuji právě U/R Delver, když nepatří mezi ty nesilnější turnajové jedničky? Inu, bylo by krásné postavit si za babku superbalík, který zmoští kohokoliv, avšak z pochopitelných důvodů je to nereálné. U/R Delver se do limitu 4000 vejde a přesto má mnoho triků, které dokážou potrápit i sebejisté superbalíky.
UR Delver Burn Jan Mlokz Main Deck Sideboard 4 Delver of Secrets
4 Stromkirn Noble
4 Snapcaster Mage
3 Grim Lavamancer
2 Chandra’s Phoenix
4 Mana Leak
4 Ponder
4 Arc Trail
3 Gut Shot
3 Brimstone Volley
3 Desperate Ravings
2 Vapor Snag
4 Sulfur Flats
8 Island
7 Mountain
1 Desolate Lighthouse
Takhle nám to vychází podle cen Černého Rytíře ke dni 1.6.2012 na 3887. V ceně jsou zahrnuty Fullart Islandy a Mountainy ze Zendikaru, protože přece nebudeme hrát smetí. Zývá nám nějakých 113kč, které ale velmi dobře využijeme na nákup dalšího fritování, je situační a budeme ho dosti střídat. A teď již k rozboru jednotlivých karet:
Bytosti:
Delver of Secrets – Delver je velmi profláknutá bytost, která se s oblibou hraje v kombinaci s červenou - barvou chaosu. Karta nám vnáší do balíčku element náhody a rizika. Někdy se povede Delvera vynést a otočit hned v prvních dvou kolech, pak umí vyhrát hru prakticky sám. Občas nám i přes všechny Pondery zůstane smutnou 1/1. S tím rizikem se musí počítat, avšak moc často nás Delver na holičkách nenechá (proto ho hrajeme). Pokud s ním dáme 6-9 damage, můžeme být velmi spokojeni.
Stromkirk Noble – Humanů se hraje mnoho a teď nemyslím jen tribal balíčky. Šlechtice vám zkrátka zhruba polovina hraných bytostí nezablokuje – a pokud na něj soupeř nenajde odpověď, může rovněž vyhrát hru sám. Bohužel pokud Stromkirk Noble nepoložíte během prvních kol, nebude nic moc. Rovněž není úplně jednoduché mít na něj červenou manu (potřebujete do prvního kola modrou na Delvera či Ponder). Při útočení si dejte pozor na Wolfir Avenger a Restoration Angel.
Snapcaster Mage – Tiego představuje plnou polovinu rozpočtu našeho balíku, ale vyplatí se. Snapcaster je drahá sranda, nicméně zamysleme se nad tím, v čem spočívá zábavnost Magicu? Podle mě je to především v hraní karet – a co se instatnů a sorcery týče, Tiego nám umožní každou kartu zahrát ještě jednou. Až vás Delver Burn omrzí, dáte si Snapcastera do jiného balíku a budete si užívat stejnou měrou. Navíc umí sežrat útočícího Giest of Saint Traft, chumpblockem nabít Brimstone Volley, kterou flashbackuje, případně přidat nový flashback kouzlu, co už jeden flashback (ale třeba dražší) má. Hlavně ale flashabckuje Mana Leaky, Vapor Snagy, Blesky a bije nepřítele do hlavy za solidní dva kusy. Co víc si přát? Nezapomeňte, že jeho efekt vydrží do konce kola, takže pokud ho hrajete do bloku, nemusíte nutně jím cílené kouzlo ihned zahrát.
Grim Lavamancer – Na první pohled se moc nekombí se Tiegem a Phoenixem, ale jeho schopnost stojí za to. Mirran Crusader, Huntmaster, Delver of Secrets, Phantasmal Image, Inkmoth Nexus, to je jen zlomek vhodných cílů pro lávového fešáka. V nejhorším případě postupně opéká soupeřův zadek.
Chandra’s Phoenix – Tato trojmanová sojka s haste je na náš vkus celkem drahá záležitost, přesto se ale do balíku vešla. Může doletět pro poslední životy soupeře či jeho planeswalkera, opakovaně blokovat něco jinak vražedného, případně může být zahozena do Desperate Ravings, pokud máte štěstí. Skočit zpět do ruky by pro ni neměl být problém, stačí 1 damage z Arc Trail, ale můžete rovněž chumpblocknout, napálit do nepřítele Brimstone Volley a spojit tak příjemné s užitečným.
Kouzla:
Mana Leak – Vydání Cavern od Souls bohužel titány, wurmcoily a jiné nepříjemnosti nijak neoslabilo a proto bych doporučoval rušení dál hrát. Mana Leak je dobrý counter a dobře se flashbackuje Snapcasterem, bohužel v pozdější hře vám ho soupeř s úsměvem doplatí. V každém balíku existuje několik cílů, které je ideální Mana Leakem zrušit, pokud se vám podaří je vychytat, je k nezaplacení. Hrát ho ale nemusíte, můžete ho nahradit třeba Thought Scour, který vám do hrobu může odemlít Chandra’s Phoenix, Desperate Ravings, kouzla pro Snapcastera a navíc umí rozhodit nepříteli na vršku připravený Miracle.
Ponder – Když ho miluješ, není co řešit. Otáčí Delvera, nachází v knihovně podstatné karty, miluje ho i Tiego. Těžko k této na modernu zabanované kartě něco dodat.
Arc Trail – Volba opékání samozřejmě závisí na tom, co čekáte, že potkáte. Pokud se u vás po stole potuluje velké množství klíčových nestvůr s jedničkou a dvojkou dozadu, myslím, že si Arc Trail oblíbíte. Sešmákne například Lighting Maulera, Delvera, High Priesta i se zombíkem atd. Může vám vadit, že se jedná o sorcery, ale snadno se dá poslat na střídačku a uvolní místo Incinerate, která pěkně manově ladí s Mana Leakem a Desperate Ravings, líp se sází soupeři do hlavy a navíc bez diskuze upeče Wolfir Avengera.
Gut Shot – Nejsem si jistý, jestli nějaký současný balík nehraje bytosti s jedničkou dozadu. Gut Shot se skvěle flashbackuje Snapcasterem a s oblibou vychytává cíle jako Birds of Paradise, Champion of the Parish, Champion of Lambholt a všechny jednomanovky, co sami hrajete. Bohužel k doražení nepřítele je Gut Shot nepoužitelný, záplavu tokenů taky nevyřeší, ale umí pěkně nabít Brimstone Volley. Jestli vás trápí nějaký Pod či zombíci, zkuste si zahrát Pillar of Flame. Vyřeší Stragleroot Geisty, Gerlaf’s Messengery, Gravecravlery a podobné svinstvo. Soupeřům Moorland Haunt z něja také nebude mít radost. Jedinou nevýhodou je, že není instant.
Brimstone Volley – Na rozdíl od střední školy je 5 v Magicu krásné číslo a pokud Snapcaster salvu pošle nepříteli do tváře ještě jednou, máme už půl práce hotovo. Někomu možná přijde, že na Tiega už spoléháme až moc a raději by hrál nový miráklový Thunderous Wrath, ovšem já osobně tomu kouzlu nevěřím.
Desperate Ravings – V úvodu jsem psal, že balíček je vhodný pro hráče, co rádi riskují. Nu a teď víte proč. Text kouzla doslova říká, že lízneme dvě a jednu náhodně zahodíme, tudíž výtěžek je jedna karta. Ovšem když máme ruku plnou nepotřebných zemí, můžeme líznout dvě nové karty a s trochou štěstí nám obě zůstanou na ruce. Kouzlo má flashback, takže z něj i v smolný den přeci jen nějakou tu karetní výhodu vytěžíme.
Vapor Snag – Jednomanové vracení je sice ukázkový způsob generování karetní nevýhody, ale až nebudeme připraveni a soupeř nám ukáže Wurmcoil Engine, Hero of Bladehold, Phyrexian Obliterator a podobné, dost ho oceníme. Vapor Snag rovněž zabíjí tokeny a většinou nás na pár kol zbaví otočeného Delvera a nacucaného Stromkirk Noble. Bohužel najdou se i bytosti, které skutečně vracet nechceme, ovšem někdy může o výsledku hry rozhodnout i jediné kolo – či jediný život.
Sulfur Flats – K modro červenému duálu hádám není potřeba žádný komentář... Až na Phoenixe máme samé Humany, takže by se teoreticky nabízela Cavern of Souls. Bohužel na kouzla dává jen bezbarvou a to ji zcela pohřbívá.
Desolate Lighthouse – Víc než jeden bych určitě nehrál. Pokud vám nechodí mana a štve vás to, nehrajte ani ten jeden, on toho zas tak moc neumí. Můžete naopak zkusit do balíčku přidat nějaké Evolving Wilds, ovšem vzhledem k tomu, že se snažíme být co nejrychlejší, rovněž nejsou nic moc. Snad se dočkáme nových zemí v Return to Ravnica.
Sideboard:
Shrine of Burning Rage – Použití této karty je mnohé a obstála by i přímo v základu. Proti kontrolu ji můžete nechat pěkně nacucat mnoho kol a pak s ní soupeři utrhnout hlavu. Proti aggru vás zase nebude mrzet, že fritujete bytosti na stole, protože co blesk, to hřebíček do rakve. Dejte si ovšem pozor na Relic-Wardera, po smrti vám Shrinu vrátí, ale žetony ne. Mnoho balíčků má rovněž kvuli Podu v sideboardu Steel Sabotage.
Combust – Elegantní odpověď na Hero of Bladehold, kterého dostane i přes Honor. Jsem si jistý, že na stole uvidíte mnoho dalších vhodných cílů, co kterých se vyplatí Combust vysypat.
Dále za zmínku stojí – Ratchet Bomb, Phantasmal Image, Steel Sabotage, Flashfreeze, Maniac Vandal, Dismember, Whipflare.
Jak se balík hraje:
Myšlenka je prostá. Vynést levné, ale efektivní bytosti, nasekat nepříteli co nejvíc damage a dodělat ho fritováním. Soupeř se samozřejmě bude cukat, nebo se bude snažit svěsit vás rychleji. V závislosti na tom, které blesky jste si vybrali, buď budete umravňovat situaci na stole, nebo střílet soupeře do hlavy. Většinou se bude jednat o kombinaci těchto dvou zmíněných přístupů.
Je potřeba si uvědomit, že do pozdější hry toho vážně moc nemáme, pokud to nejsou bytosti, které jsme vyložili během prvních dvou kol. V balíčku se může pokazit celkem dost věcí a hodně tedy záleží na úvodních kartách. Možná jste zvyklí, že muliganujete jen pokud nemáte žádné země, ale jak si s tímto balíčkem líznete 4x zemi, 2x vracení a 1x Mana Leak, můžete jít rovnou do šesti. S kartami na ruce nám může pomoci Desperate Ravings, ovšem zrovna tak to může pěkně zbodat.
Rampa – Tento matchup není tak špatný. Položte jednu dvě rychlé potvory do hry, nechte rampaře hledat jeho zemičky a na ruce pošetřete rušení. Až se pokusí seslat hrozbu, zcounterujte ji. Nebude poslední, tak Snapcasterem zcounterujte i tu následující. Rampy hrají různé plošné zabíjení, proto nevysypte do hry všechny svoje bytosti (pokud se nejedná o Chandra’s Phoenixe). S trochou štěstí byste měli být schopní soupeře dofritovat. Po sidu přijdou Huntmasteři, se kterými vám mohou pomoci nasidované Flashfreeze.
Humáni – Dost záleží na tom, které humany potkáte. Verze s červenou sice dovede vykouzlit Hero of Bladehold s hastem a podobné srandy, ale pořád jim můžete dost solidně škodit. Když však verze s modrou položí Honor of the Pure, začnou se na stole množit 2/2 flying spiriti a to představuje problém pro všechny vaše bytosti. Verze se zelenou je sice pomalejší, ale zato o dost víc konzistentní, takže vás potrestá za špatný keep.
Zombie – Sice můžete jeho bytosti nadobro posílat do věčných lovišť díky Pillar of Flame, ale Mortarpod představuje nezanedbatelný problém pro vaše bytosti. Bojte se Phyrexian Obliteratora, nedovolte mu Geth’s Verdictem sejmout vaši nejlepší bytost a doleťte si pro vítězství.
U/W Delver – Nepříjemný matchup proti kterému jste v nevýhodě. Nezapomeňte mu pokosit malé bytosti, on vám ovšem udělá to samé, případně je bude vracet na ruku. Nejspíš vám dá Gitaxian Probe a odhalí všechny vaše špinavé triky. Skutečný problém představuje Giest of Saint Traft s mečem a Restoration Angel. Po sidu přijdou Timely Reinforcements, které sice produkují lidsky vyhlížející Soldiery, nicméně Humani to nejsou, takže Nobleho zablokují s radostí. Můžete si dát do sidu Whipflare a pokusit se mu Giest of Saint Traft zbičovat, jinak prostě musíte být rychlejší.
Berte to jen jako takové teorie. Každý zápas je unikátní a spíš než nějaký návod je potřeba se naučit analyzovat danou situaci a pak udělat správné rozhodnutí. Hodně vám pomůže si vaši verzi balíčku dostatečně natestovat. Nezapomínejte na základní ideu balíku. Není důležité zcela ovládnout situaci na stole a rozdrtit nepřítele nezastavitelnou armádou, ale jakýmkoliv možným způsobem ho dostat na 0 životů. Výhru tak můžete vyhaluzit i zdánlivě naprosto beznadějné situaci.
Jan Mlokz
Komentáře
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.