Ostatní
Soutěž o 18 boosterů: UW Venser Lock
Soutěž o 18 boosterů: UW Venser Lock
Představujeme vám jeden ze soutěžního balíčku v soutěži o 18 boosterů Avacyn Restored. Pokud chcete taky boostery Avacyn Restored zdarma, tak nám zašlete rozbor dvojkového balíčku s cenou do 4000,- Kč dle ceníku Černého rytíře. Více o soutěži se dozvíte zde. Jelikož máme v zásobě ještě 4 články, tak bude vyhodnocení soutěže až 17.6. Děkujeme vám za pochopení a příště si dáme větší rezervu.
Zdravím všechny čtenáře serveru CMUS.cz, jmenuji se Vít Holubovský a pro rozbor standardového balíčku do 4000,- Kč jsem si pro Vás připravil balíček vcelku nestandartní. :)
Nebudeme si nic nalhávat, čtveřice bankovek s Josefem Palackým nám určitě nebude stačit na sestavení balíčku nabitého kartami mytické rarity. Zůstávají nám tedy dvě možnosti:
a) Můžeme hrát nějaký tupý aggro deck
b) Budeme KREATIVNÍ
Pokud je Vám milejší první možnost, můžete nyní přestat číst a vrátit se k sesílání blesků „do hlavy.“ Vám ostatním představuji UW Venser Lock:
UW Venser Lock | Vít Holubovský |
Main Deck | Sideboard |
4 Glacial Fortress 4 Evolving Wilds 8 Island 9 Plains 4 Stonehorn Dignitary 1 Blade Splicer 1 Sun Titan 1 Deadeye Navigator 3 Venser, the Sojourner 2 Gideon Jura 4 Oblivion Ring 2 Sundial of the Infinite 1 White Sun’s Zenith 3 Timely Reinforcements 4 Think Twice 3 Feeling of Dread 4 Ponder 2 Day of Judgment | 3 Blade Splicer 1 Day of Judgment 2 Dissipate 2 Divine Offering 2 Celestial Purge 1 Elixir of Immortality 1 Feeling of Dread 1 Negate 1 Timely Reinforcements |
Popis balíčku:
S příchodem Duel Decku Venser vs. Koth nám cena Vensera příjemně spadla a i cena Gideona není nijak závratná. Navíc si myslím, že do současného aggro heavy prostředí standardu je tento balíček výborně situován. UW Venser Lock je tak trochu netypický UW Control využívající vzájemných interakcí několika karet, které hned vysvětlím podrobněji.
Komba:
Základní a asi i nejjednodušší kombo v balíčku. Zahrajte Stonehorn Dignitary a soupeř přeskočí svůj příští útok. V dalším kole zahrajte Vensera a použijte jeho první schopnost na Stonehorn Dignitary – až se na konci kola vrátí zpět do hry, jeho schopnost se znovu spustí a soupeř opět přeskočí svůj následující útok. Opakujte dle libosti. :)
POZOR!!! Pokud Stonehorn Dignitary přijde do hry 2x před soupeřovým útokem, soupeř přeskočí 2 následující útočné fáze!!!
Příklad: Ve hře již máte Vensera a zahrajete Stonehorn Dignitary – soupeř přeskočí svůj následující útok. Poté aktivujete Venserovu první schopnost a když se Stonehorn vrátí na konci kola do hry, jeho schopnost se aktivuje znovu, což znamená, že soupeř nemůže dvě kola útočit!!!
Toto kombo funguje stejným způsobem i s Deadeye Navigátorem s tím rozdílem, že s Navigátorem můžete Stonehorna „blinknout“ kdykoliv, třeba dvakrát na konci soupeřova kola. :)
Poznámka: Pokud by soupeř měl efekt, který mu zpřístupní dodatečnou útočnou fázi, jako například Finest Hour, Hellkite Charger nebo World at War a my měli z předchozího kola pouze jedinou aktivaci Stonehorn Dignitary, soupeř by první útok musel přeskočit, nicméně ve druhé útočné fázi by již zaútočit mohl.
Toto nás však nemusí zajímat, jelikož žádný efekt, který by přidával dodatečnou útočnou fázi na standartu MOMENTÁLNĚ NENÍ!!!
Tyto zdánlivě neškodné sluneční hodiny se v kombinaci s Venserem a efekty jako Oblivion Ring stávají velice nebezpečnou zbraní. Jak toto kombo funguje?
Je naše kolo a řekněme, že máme ve hře Oblivion Ring, kterým jsme exilovali soupeřův nonland permanent, Vensera a Sundial of the Infinite. Nejprve si důkladně rozmyslíme, zda nechceme během našeho kola zahrát ještě nějaké další kouzlo před tím, než aktivujeme Sundial. :)
1. Použijeme Venserovu první schopnost na náš Oblivion Ring
2. Druhý efekt Oblivion Ringu jde „na stack“ a soupeřův nonland permanent by se rád vrátil do hry
3. Aktivujeme Sundial of the Infinite a ukončíme naše kolo, včetně removnutí všech kouzel efektů „na stacku.“
4. Soupeřův permanent zůstane do konce hry v exilu!!!
5. Náš Oblivion Ring, který je v exilu „pod Venserem“ se do hry vrátí NA KONCI SOUPEŘOVA KOLA. V ten okamžik můžeme soupeřovi exilovat další nonland permanent. Musíme si však dát POZOR!!! Pokud na konci soupeřova kola nebude mít soupeř žádný permanent, který bychom mohli Oblivion Ringem poslat do exilu. Budeme nuceni zacílovat permanent vlastní – například Vensera, což by pro nás nemuselo být úplně ideální. :)
Nesmíme tedy toto kombo provádět, pokud soupeř nemá žádné další nonland permanenty na stole.
Toto kombo funguje stejným způsobem jako s Oblivion Ringem i s Fiend Hunterem, nicméně potvora s trojkou dozadu se přeci jen dá zabít o dost snadněji, než enchantment. Navíc se Fiend Hunter hraje přes dvě bílé, kdežto „Obláč“ jen přes jednu. Proto jsem se při konstrukci balíčku rozhodl pro čtveřici snadněji sesílatelných, univerzálnějších a těžších na zničení Oblivion Ringů.
Další využití Sundial of the Infinite:
Pokud se (nezkušený) soupeř rozhodne zahrát instant na konci našeho kola (typicky Think Twice, či Forbidden Alchemy), aktivací Sundialu mu kouzlo de-facto „zkántrujeme.“ To stejné platí, pokud si například bude chtít „odpálit“ Evolving Wilds. Zkušenější hráč však bude tato kouzla a schopnosti používat v reakci na ty naše.
Příklad:
Máme ve hře Sundial of the Infinite, lízneme si, zahrajeme zemi a Stonehorn Dignitary, soupeř si v reakci „odpálí“ Evolving Wilds. Pokud nyní ukončíme kolo za pomoci Sundial of the Infinite, Stonehorn půjde do hrobu a soupeř si NENAJDE v balíčku zemi.
Sundial tak nutí soupeře hrát instanty ve svém kole, což je výborné zejména proti jiným kontrolním balíčkům, jelikož jim pak nezbude mana na counterspelly. Zkušenější hráč může hrát kouzla v našem upkeepu, pokud v reakci aktivujeme Sundial, přijdeme však o možnost vyložit zemi a hrát sorcery-speed kouzla. Na druhou stranu, pokud bude hrát Think Twice a Forbidden Alchemy v našem upkeepu, pravděpodobně mu nezbude mana na counterování našich kouzel. :)
Pokud má soupeř nějaké nepříjemné potvůrky, které dělají nepříjemné věci, když zemřou (typicky schopnost Undying), můžeme se jejich navrácení do hry bránit aktivací Sundial of the Infinite ihned potom, co je spláchneme pomocí Day of Judgment.
Další karty:
Zbytek balíčku již není nikterak složitý. Ponder a Think Twice nám hledají potřebné karty a země, zatímco Feeling of Dread a Timely Reinforcements nám dávají čas na rozjetí výše zmíněných komb. Dvojice karet Think Twice a Feeling of Dread se navíc výborně snoubí s Venserem, rozhodneme-li se aktivovat jeho emblém. Obě z nich jsou totiž „dvě kouzla v jednom.“
Feeling of Dread je mimochodem velmi univerzální karta a proto by se nemělo zapomínat na její možná využití. Kromě klasického: „Chceš útočit? Tak si je tapni,“ lze Feeling of Dread používat i v soupeřově upkeepu k tapnutí bytostí generujících manu (Birds of Paradise, Avacyn's Pilgrim, či Llanowar Elves). Pokud má soupeř 1-2 země a dvojici těchto bytostí ve hře, je zpravidla vhodné tyto bytosti v jeho upkeepu tapnout a zamezit mu tak seslání nějaké silné bytostí.
Dále lze Feeling of Dread použít k proražení soupeřovy defenzívy: Na konci soupeřova kola tapnout dvojici bytostí, ve svém kole další dvě a zaútočit. Po útoku můžeme zahrát Gideona (+2) a je vesměs rozhodnuto. :)
Další bytostí v balíčku je Sun Titan, který nám vrací zničené Oblivion Ringy, Blade Splicery a Evolving Wilds, což je důležité zejména v late-game, kdy nám dovolí i nadále hledat země, což jednak posiluje náš White Sun's Zenith a také filtruje náš balíček od přebytečných zemí. Bílý Zenith je jednou z našich „win-conditions“ a zároveň nám zabraňuje ve vylízání celého balíčku, kdyby na to mělo dojít. :)
Kromě Vensera máme v balíčku i Gideona, který je výtečný proti všem aggro balíčkům, vyjma těch, které hrají Zealous Conscripts, proto si musíme u RG Aggra a Birthing Pod balíčků dát pozor, nicméně většinu problému spojených se Zealous Conscripts řeší Stonehorn Dignitary či Feeling of Dread. Gideon se navíc „kombí“ s Feeling of Dread, či ho můžeme zahrát, zničit soupeřovu tapnutou bytost (-2), „blinknout“ Venserem a Gideon se nám na konci kola vrátí se šesticí žetonů namísto původních čtyř.
Blade Splicer je skvělý proti Human balíčkům, které hrají Mirran Crusadera, RG Aggru, Zombíkům, ale umí také pořádně potrápit i Control, přeci jen útok za 4 za pouhé 3 many není žádná slabota. Proti UW Delverovi a jeho Vapor Snagům je však více než podprůměrný.
Poslední bytostí v balíčku je horká novinka se Soulboundem – Deadeye Navigator. Tenhle převozník (schválně se podívejte na obrázek) zvládne kopu zajímavých věcí: Umí aktivovat Stonehorna několikrát po sobě, umí se vyhnout cílovanému zabíjení, umí rychle množit Blade Splicer tokeny, umí aktivovat schopnost Sun Titána bez nutnosti útoku, umí zablokovat útočící bytosti a následně sebe a SVÉ PARŤÁKY stáhnout z boje a také se umí sám „blinknout“ a spárovat se s nejvhodnější bytostí podle aktuální situace.
Proč říkám „parťáky,“ když se Deadeye Navigator páruje pouze s jedinou bytostí? :)
Příklad:
Ve hře máme Deadeye Navigatora, s ním spárovanou bytost (A) a další bytost (B)
1. Soupeř útočí se třemi bytostmi
2. Všechny tři bytosti zablokujeme
3. Před udělením zranění aktivujeme „blink“ bytosti (A)
4. V REAKCI aktivujeme „blink“ i na Deadeye Navigátorovi
5. Deadeye Navigator si odskočí do exilu a zpět do hry (už neblokuje, ale bytost kterou blokovat už nám nedá žádné zranění, jelikož byla zablokována)
6. Soulbound trigger do hry přicházejícího Deadeye Navigatora jde na stack, spárujeme jej s bytostí (B)
7. Aktivujeme „blink“ na bytosti (B)
8. Ta si odskočí do exilu a zpět – stejně jako Navigator, pokud chceme, můžeme bytost (B) opět spárovat s Deadeye Navigatorem, pokud nechceme...
9. … na stacku zbývá už pouze „blink“ efekt bytosti (A), který jsme tam umístili jako první
10. Bytost (A) si také odskočí do exilu a zpět, při návratu ji spárujeme s Deadeye Navigatorem.
11. Na stole máme stejné bytosti, spárované stejným způsobem jako před útokem, ale útočící bytosti nám neudělily žádné zranění. Navíc se nám aktivovaly všechny ETB („enters the battlefield“) schopnosti bytostí (A) a (B). :)
Sideboard:
Blade Splicer – výborná potvůrka, bohužel slabá zejména proti Delver of Secrets balíčkům a balíčkům hrajícím Restoration Angel.
Day of Judgment – třetí vrata jsou v sidu, protože nechceme, aby se nám zbytečně kupila na ruce v matchupech, ve kterých nejsou tak důležitá. Dvě jsou v základu v kombinaci Ponderem, Think Twice, Feeling of Dread atd. dostatečné množství.
Dissipate - „Disipačku“ využijeme zejména proti Lingering Souls a balíčkům zneužívajícím Unburial Rites.
Divine Offering – Sidujeme zejména proti aggro balíčkům narvaným „Sword of …,“ ale dobře poslouží i proti Runechanter's Pike v Delverovi. O enchantementy se postará Oblivion Ring, proto proti rychlým mečům volíme raději instantní Divine Offering namísto pomalejšího Revoke Existence.
Celestial Purge – Jako obrana proti náhodným RDW a Zombie balíčkům. Může se hodit i proti RW Humans, pokud hrají Hellridera, či Stormblood Berserkera.
Elixir of Immortality – Primárně proti UB Controlu a Nephalia Drownyard, nicméně se hodí i proti agresivním balíčkům jako RDW. Elixír se navíc vrací přes Sun Titána v případě, že Vám ho někdo nedej bože odemele do hřbitova.
Feeling of Dread – Těch není nikdy dost
Negate - „Negačku“ využijeme zejména proti jiným kontrolům
Timely Reinforcements – čtvrtej kousek proti agresivním pozemním deckům
Co přidat nad cenu?
Část kouzla tohoto balíčku tkví v tom, že je na poměry standartu velice „budget-friendly,“ nicméně pokud bychom se rozhodli investovat do balíčku víc peněz nebo si některou z karet otevřeli v boosteru, balíček můžeme vylepšit následovně (snažil jsem se uvádět karty, které jsou hratelné i jinde a udrží si hodnotu po delší dobu):
Geist of Saint Traft – Tenhle panáček dodává balíčku nový rozměr. Ve spojení se Sundial of the Infinite si můžeme každé kolo vytvořit tapnutého 4/4 anděla, kterého si necháme do konce hry. Stačí si zaútočit a pokud soupeř neblokuje, nic nám nebrání udělit 6 zranění. Na konci útočné fáze aktivujeme Sundial a voilá, token nám zůstane. Pokud soupeř nějakou z našich bytostí přeci jen zablokuje a my nechceme, aby nám zemřela, stačí Sundial aktivovat před udělením zranění. Tímto způsobem sice soupeři ani jeho bytosti neudělíme žádné zranění, nicméně nám zůstane jak Geist of Saint Traft, tak i anděl. Další podstatnou vlastností Geista je fakt, že stojí pouhé 3 many a vrací se z hrobu přes Sun Titána.
Tamiyo, the Moon Sage + Thought Scour – V defenzivním balíčku jakým je UW Venser Lock by se místo pro Tamiyo určitě našlo, navíc ji můžeme skloubit s jednou kopií Thought Scouru, kterým soupeři ve spojení se svou „ultimátkou“ může vymlít celý balíček do hřbitova. No a pokud zrovna nemáme Thought Scour, nekonečný Feeling of Dread, či Day of Judgment také není vůbec k zahození. A kombinace „Všechny tvoje bytosti si zaútočí do Gideona“ a „Líznu si za každou tvojí tapnutou bytost“ ostatně také nepatří ke slabým. :)
Phantasmal Image – dvojice „imidžů“ v sidu je ideální pro zabíjení soupeřových legendárních bytostí a kopírování vyžraných „pašíků.“ Image se navíc příhodně vrací z hrobu přes Sun Titána.
Ratchet Bomb – Bomba se hodí proti všemožným token strategiím a Delver of Secrets balíčkům. Navíc pro ni platí to, co pro Image výše – vrací se přes Sun Titána.
Seachrome Coast – Pokud máte Seachromy k dispozici, můžete jimi nahradit 3 Evolving Wilds a jeden Island. Planiny jsou důležitější, kvůli Day of Judgment ve čtvrtém kole a celkově většímu počtu bílých kouzel, proto jich v balíčku necháme více než ostrovů. Jednu kopii Evolving Wilds bych v balíčku přesto nechal, kvůli občasné interakci se Sun Titánem.
Hraní balíčku:
V prvních několika kolech hrajeme v podstatě draw-go, tapujeme soupeřovi potvory pomocí Feeling of Dread, lížeme si karty na konci soupeřova kola pomocí Think Twice, přidáváme si životy a blockery pomocí Timely Reinforcements a snažíme se pomocí Ponderu dát dohromady jedno z komb popsaných nahoře. Stonehorn + Venser je pro většinu aggro balíčků na standartu poměrně nečekané a velmi těžko prorazitelné kombo, zejména když hrajeme čtveřici Oblivion Ringů v základu a soupeři nemohou do Vensera útočit.
Zatímco soupeř nemůže útočit, my si můžeme na ruce pohodlně hromadit karty jako Think Twice, Feeling of Dread a Ponder a ve chvíli, kdy aktivujeme Venserovu ultimátní schopnost, tak exilovat všechny soupeřovy permanenty, poté nám již nic nebrání dát se do útoku s Blade Splicer tokeny, Sun Titánem, Gideonem, či s tokeny ze Zenithu.
Kolik balíček vlastně stojí?
Přestože byl serverem cmus.cz stanoven limit 4000,- Kč, uvědomuji si, že i to může být pro mnohé, hodně peněz. Kolik tedy UW Venser Lock stojí?
3999? Ne!
3000? Ne!
2000? Ne!
Přátelé, tento originální balíček bez sideboardu Vás podle cen obchodu Černý Rytíř vyjde na pouhé 1904,- koruny. Se sideboardem je to pak rovných 2351,- Kč. Jak samy vidíte, finanční rezerva do zadané částky 4000,- Kč je více než dostatečná a dovoluje nám přikoupit kupříkladu takové karty jako je Geist of Saint Traft, Tamiyo, the Moon Sage a dvojici Phantasmal Image do sideboardu. Kompletní balíček s využitím celého limitu by pak mohl vypadat následovně:
UW Venser Lock | Vít Holubovský |
Main Deck | Sideboard |
4 Glacial Fortress 4 Evolving Wilds 8 Island 9 Plains 4 Stonehorn Dignitary 1 Geist of Saint Traft 1 Sun Titan 1 Blade Splicer 1 Deadeye Navigator 3 Venser, the Sojourner 2 Gideon Jura 1 Tamiyo, the Moon Sage 3 Oblivion Ring 2 Sundial of the Infinite 1 White Sun’s Zenith 2 Timely Reinforcements 1 Thought Scour 4 Think Twice 2 Feeling of Dread 4 Ponder 2 Day of Judgment | 2 Blade Splicer 2 Celestial Purge 1 Day of Judgment 2 Dissipate 2 Divine Offering 1 Elixir of Immortality 2 Negate 2 Phantasmal Image 1 Timely Reinforcements |
Komu bych balíček doporučil? Určitě těm, kteří rádi hrají něco netradičního a rádi frustrují své soupeře. Balíček obsahuje velké množství dvou a tří karetních „komb“ a jak jsem zmínil v úvodu, myslím si, že je do aktuální aggro metagame dobře situován. Deck bych asi nedoporučil úplným začátečníkům, nicméně po nastudování toho, co která karta dělá a jak to které kombo funguje by to neměl být na menších turnajích typu FNM problém ani pro méně zkušené hráče. Ideální balíček by to potom mohl být pro ty, kteří se k magicu po nějaké době vrací a rádi by si zahráli nějaký zajímavý kontrol, kterým můžou své soupeře vytáčet, bez zbytečného utrácení peněz.
Závěrem bych chtěl poděkovat všem, kteří si můj rozbor přečetli až do konce a také se omlouvám, jestli jsem napsal nějakou blbost, což se ostatně hned ukáže v komentářích. :-)
Magicu zdar.
Vít Holubovský
Komentáře
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.
Středeční výhledy 5/2023
Takhle, já to myslím spíš hlavně jako na tu podívanou. Je te velký turnaj v Praze po kolika? Po třech a půl letech? (Poslední byl...
všechny komentářeStředeční výhledy 4/2023
UPDATE: Z důvodů pracovních (zkoušky!), osobních (zuby!) a cestovních (konference!) vyjdou příští Výhledy až ve středu 22. března. V...
všechny komentářeRozbor Turtle Splash na PreModern
Super článek Míšo. Ten deck vypadá jako megap*del.:-D
všechny komentářeStředeční výhledy 3/2023
UPDATE: Tuto neděli 26. února proběhne Regional Championship Qualifier v pražském Černém Rytíři. Formátem je Modern. Všem přejeme hodně...
všechny komentářeMerfolci v karetní hře Magic
Děkuji pěkně za zajímavé čtení. A jsem zvědav, který tribe si vezmeš na paškál priste 🙂
všechny komentářeRychlý rozbor Phyrexia: All Will Be One - 1. část
Naozaj iba jednu. Ospravedlňujem sa. Pri rýchlom prečítaní som si to nevšimol. Takže to možno predsa len bude viac ten kombo kúsok :o(
všechny komentáře