Ostatní
Standard bez Jace a Mystica
V pondělí 20. června jsme se dozvěděli, že Jace, the Mind Scultor a Stonforge Mystic budou od 1. července zakázaní na formátu Standard.
Obě dvě tyto karty pochází z edice Worldwake, která byla kódově pojmenovaná Long a vyšla 5. února 2010.
Stoneforge Mystic
Tato bílá korka byla zpočátku velmi nenápadnou kartou s číslem 20, která mnohdy neměla co hledat. Její vzestup (a pád) přišel až ve Scars of Mirrodin.
U této karty známe navíc i původní sketche. Stoneforge Mystica mohl mít na kartě dva obrázky. Nakonec se Wizards rozhodli pro ten první.
Finální podoba karty, jakou známe dnes, má mnohem temnější pozadí.
Karta má sympatický manacost 1W, sílu 1 a odolnost 2, schopnost, která se provede, když přijde na bojiště, a aktivační schopnost.
V té době Mystic mohl dostat nanejvýš tak alarský Behemoth Sledge, zendikarskou Trusty Machete, nebo přinejlepším Basilisk Collar.
Ale pak přišly From the Vault: Relics a v nich Sword of Body and Mind.
Stoneforge Mystic si tento meč, který pokračoval v tradici mečů Sword of Fire and Ice a Sword of Light and Shadow z edice Darksteel, mohl vytáhnout v druhém kole, kdy přišel na bojiště.
Pokud by si ho sám na sebe i equipnul, útočil by jako bytost se sílou 3 a obranou 4, a kdyby nebyl blokován a udělil by zranění soupeři, tak by si k sobě zavolal 2/2 Vlka a soupeř by přišel o vrchních deset karet knihovny.
K tomu meč dává ještě dvě protekce – na modrou a zelenou.
Mysticovi tedy začalo svítat na lepší časy. Pak ale přišel Mirrodin Besieged a v ní další meč – Sword of Feast and Famine, který je dodnes považován za nejdůležitější kartu sady. Jako všechny meče má i tento dvě barevné protekce – tentokrát na černou a červenou. Zahození karty nám přináší skvělou karetní výhodu a odtapnutí všech zemí nám dá dvojnásobek many za kolo plus máme equipnutí meče „zadarmo.“
Ten nejsilnější meč ale přišel až v New Phyrexia.
Sword of War and Peace dává protekci na bílou a červenou, soupeři za jeho karty v ruce uděluje zranění a nás za naše karty v ruce léčí.
Tyto meče mají několik společných hodnot: mají manacost 3 (což Stoneforge Mystica nezajímá), má equipovací cenu 2, protekci na dvě barvy a dvě speciální akce (každá náleží jedné barvě), které proběhnou, pokud soupeři udělíme bojové zranění.
Všechny tyto meče se v balíku hrajou většinou jen v jedné kopii a tato informace samotná vypovídá o jejich síle.
V New Phyrexia se však objevil ještě jeden equipment, který musí Stoneforge Mystic mít. Ukazující mechaniku Living weapon ve své nejsilnější podobě je Batterskull vlastně takovým „šestým mečem“.
Díky Stoneforge Mysticovi můžeme mít na stole ve třetím kole 4/4 bytost s vigilance a lifelink na bojišti! Za 5 man ho můžeme equipnout na jinou bytost a za 3 many si tento equipment můžeme vrátit zpátky na ruku.
Kvůli těmto čtyřem equipmentům se cena Stoneforge Mystica přehoupla přes 400 korun za kopii.
Jeho kopie se stala velmi snadnou dostupnou kvůli Event decku, který ho obsahoval rovnou ve dvou kusech.
Poté byl Mystic byl vykázán ze Standardu – mohli by jsme říct, že svíčka, která hoří dvakrát jasněji, hoří dvakrát rychleji. Na rozdíl od další zakázané karty, Jace, se však můžu stále hrát v původním nezměněném představeném Event balíku.
Jace, the Mind Sculptor
Nejmocnějšího planeswalkera nám Wizardi slíbili již v edici Conflux a svůj slib víceméně dodrželi, protože Nicol Bolas, Planeswalker dokázal ukončit hru do několika kol po svém příchodu.
Stál ale neuvěřitelných 8 man a byl tříbarevný, takže byl téměř nehratelný.
Ten pravý nejlepší planeswalker se objevil v boosterech až o rok později v edici Worldwake: Jace, the Mind Sculptor.
Jeho ztráta na Standardu nás asi bude mrzet víc, než Stoneforge Mystica, neboť mnoho lidí si bude muset shánět nový balíček.
Již dlouho známe Jacovu méně zajímavou (a levnější) verzi: Jace Belerena.
Jace Belerena jsme poprvé potkali v edici Lorwyn, a v Core Setu Magic 2010 byl povýšen na mytickou hodnotu. Vyšel také v DuelDecku Jace vs. Chandra. Jace Belerena známe celkem se čtyřmi různými obrázky (základní, dueldeck, japonský dueldeck, knižní promo).
Dodnes je Jace Beleren nejlevnějším planeswalkerem a myslím si, že levnějšího planeswalkera se už nedočkáme.
V edici Worldwake ale vyšel nový Jace s pořadovým číslem 31 (což je otočená 13 – náhoda?), a ten toho starého naprosto zastínil. Za dobu, co se hraje na Standardovém poli si vysloužil mnoho přezdívek: Jace, Jacík, Sculptor, MindSculptor a Mistr TMS.
Kromě toho, že byl tento Jace nejlepší, byl také nejdražší – jedna kopie měla cenu přes 2000 korun.
Mimořádný dojem udělal Jace, the Mind Sculptor na Magicovou hudební skupinu Tha Gatherin, kteří mu věnovali celou písničku na jejich debutovém albu.
Jace je zvláštní planeswalker. A to hlavně proto, že doteď je jediným planeswalkerem, který má čtyři schopnosti. Je silný, i pokud nepoužije svoji ultimátní schopnost. Plusovou schopností nám dává částečnou kontrolu nad kartami, které přijdou soupeři, nebo které si my vezmeme.
Ve své době byl také prvním planeswalkerem, který měl schopnost za 0.
Jisté je, že v Magic 2012 Jace dostane svou verzi 3.0, a již nyní známe jeho schopnosti i manacost. Jméno Jace třetího zní Jace, Memory Adept.
Na rozdíl od ostatních Jaců si přidává pouze jeden žeton za plusovou schopnost a nemá žádnou mínusovou. Od svých předchůdců se liší i tím, že má nejvyšší startovní loajalitu a nejlevnější ultimátku, ale také má nejdražší manacost.
Je tedy otázkou, zda ještě někdy uvidíme planeswalkera se čtyřmi schopnostmi.
Jace, the MindSculptor byl jednoduše pro Standard příliš dobrý a tak musel do důchodu předčasně. Ale určitě je to planeswalker, jehož jméno nezapomeneme :)
Co teď? aneb tvář nového Standardu
1. červenec je tedy datum, kdy se Standard změní k nepoznání.
Co na něm určitě uvidíme?
Určitě narazíme na modročervené kombo Deceiver Exarch (New Phyrexia) z cyklu Exarchů plus Splinter Twin (Rise of Eldrazi), které vytvoří nekonečné množství tokenů se sílou 1 a obranou 4.
Tomuto kombu se však Linvala, Keeper of Silence vysměje do očí.
Dalším balíkem, který se vrátí, bude určitě Valakut, neboť se nám vrací nejlepší Titán – Primeval Titan a spolu s Valakut, the Molten Pinnacle tvoří vítězné kombo.
Svůj balík by si měl najít vlastně každý Titán.
Sláva se vrátí i všem Eldrazi balíkům, která na stůl rychle dostanou populární Emrakul.
Na Standard se vrátí i upíři – a v M2012 je čeká podpora v podobě bloodthirstu.
V balících se také začíná hrát phyrexijský Spellskite.
Dále určitě potkáme i Kuldothu Red a UB Tezzerata, například s Blightsteel Colossusem. I čistě zelený, nebo zelenobílý Infect s kombem Glistener Elf+2xGroundswell+Mutagenetic Growth by se neměl ztratit.
Do komentářů pište, která sketch Stoneforge Mystica se vám líbí víc, jestli vám vadí či nevadí předčasný odchod Jace a Mystica, popřípadě co budete místo nich hrát.
Komentáře
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.
TOP 10 nejlepších Šnekú ve hře Magic the Gathering
Áno, chyba lávky sa mi tam vloudila. Máš úplnú pravdu, ak nezaplatím, deje sa to automaticky. Ďakujem za milú spätnú väzbu a pri...
všechny komentářeStředeční výhledy 18/2024
Zkusím kvíz: 1) Zahraji Nahiri's Sacrifice, do které obětuju Fear - Chainsaw má 2 countery 2) Cílím 2 dmg do priesta a 1 do cultisty 3)...
všechny komentářeGoblin sem, Goblin tam, Goblin, kam se podívám
Ahoj, zajímavé počtení. Pár sbírek mtg karet mám také, naštěstí pro mě se jedná o již uzavřené sady typu Ice age, The Dark apod. Hodně...
všechny komentářeNejlepší sběratelské karty současnosti
Tipl bych si, že Pokémonů se prodá víc než Magicu, takže jsou populárnější. I když je u nich rozhodující sběratelský aspekt víc než herní.
všechny komentářeJak na PreModern balíček levně?
Mně se nezdá příliš "drahý" ani Pitrack...obvykle se tam teda hrají čtyři fečky a jeden až dva Ensnaring bridge, a samozřejmě záleží, jaké...
všechny komentářePondelí s Komandérem - mocní Eldrazi
Dakujem za prijemny komentar. S tym Sol Ringom som to myslel tak zartovne, pretoze kto ho nema v baliku, ten akoby ani nezil :) podla...
všechny komentáře