Ostatní
Tempered Steel
Vítám Vás u svého dalšího článku, v němž bych Vám chtěl uvést svůj současný balíček, který hraji na klasických turnajích formátu Standard. Jeho hlavními dvěma přednostmi jsou, že je na standard až do října roku 2012 a že lze sestavit docela levně v poměru ke kvalitě. S touto vyhlídkou jsem stavěl i svůj první deck na Zendikar block loni v červenci, o němž se také dočtete na magic-guru.cz pod názvem Boros Allcommon. Díky těmto dvěma výhodám by mohl článek zajímat především začínající hráče, kteří stejně jako já nedisponují velkými finančními příjmy, a také proto, že většina pokročilejších hráčů už tento deck zná. Balíček, o němž je řeč je známý pod názvem Tempered Steel, chcete-li tak MWA Tempered Steel (Mono White Awggro).
Tempered steel | Jakub |
Main Deck | Sideboard |
19 Plains 3 Contested War Zone 2 Blade Splicer 4 Dispatch 2 Etched Champion 4 Glint Hawk Idol 1 Hero of Bladehold 1 Chimeric Mass 4 Memnite 1 Oblivion Ring 3 Origin Spellbomb 3 Porcelain Legionnare 1 Shrine of Loyal Legions 4 Signal Pest 4 Tempered Steel 4 Vault Skirge | 2 Celestial Purge 1 Divine Offering 3 Mirran Crusader 2 Oblivion Ring 2 Phyrexian Revoker 2 Revoke Existence 2 Shrine of Loyal Legions 1 Contested War Zone |
Přechod od červenobílé kombinace k čistě bílé byl nepatrně bolestivý. V borosu bylo plno blesků a nějakej ten Manic Vandal na odklizení artefaktů, zatímco u Tempered Steelu trpím hrozným nedostatkem removalu. Vedle 4 Dispatchů, které zabíjejí „pouze“ přibližně v osmdesáti ze sta případů se stále snažím protlačit jeden Oblivion Ring, což se mi zatím jeví jako dobrá cesta. Mám však rád bílou barvu alespoň v tom, že si dokáže poradit s jakýmkoliv typem karty a to i v podobě exilování, takže minimálně po sideboardingu jsem na soupeře připraven.
Na druhou stranu má Tempered steel deck proti Borosu tu výhodu, že nemá problém s protekcemi. Takže nemůže skončit hra tak, že mě ujezdí k smrti jeden Phyrexian Crusader, protože v celém balíčku se nenajde karta, která by se ho dokázala zbavit. V Tempered Steel decku se vyskytují jak bílé bytosti tak i černé a bezbarvé.
Něco k mému decklistu:
Oko zkušeného hráče znalého na současném standardu vidí, že v balíčku chybí především Inkmoth Nexus a Mox Opal, které bývají zastoupeny místo několika plání, protože slouží jako manový zdroj a zároveň jako doplňující artefakt kvůli abilitě metalcraft na některých kartách. Inkmoth Nexus nám dokonce dává alternativní možnost jak zvítězit. Cena té první se však pohybuje okolo tří set a té druhé okolo čtyř set korun, takže bychom se dostali do trochu vyšších řádů. I bez nich je ale možné balíček hrát.
Další chybějící karty jsou například Steel Overseer nebo Ornithoptere, které se v klasickém Tempered Steelu hrají, mě se však nechtělo tyto karty shánět, protože jak už jsem uvedl, preferuji turnaje formátu Standard, na nichž se přibližně za měsíc nebudou moc tyto karty hrát. Je ale samozřejmostí, že značně napomáhají agresivní strategii decku.
Hodně z Vás může ale namítnout, že chybí bytost Glint Hawk. V mém balíčku už na něj ale nebylo místo a raději jsem ho uvolnil pro porcelánové legionáře a bílé spellbomby. Klasicky se tento letec kombinuje s kartou Mox Opal, čímž nám ještě zrychlí rozvoj armády (tapneme mox opal, za tu manu zaplatíme glint hawka, vrátíme si mox opal do ruky a znovu zahrajeme a můžeme zase využít na placení many), bez ní však nemá v balíčku moc cílů. Buď ho můžeme prostě hrát zadarmo přes Memnite, zvýšit pomocí něj počet „kántrů“ na Chimeric Mass anebo změnit cíl pro nasnovaného Phyrexian Revokera. Jeho obrovskou nevýhodou je, že ale není artefakt, takže ani nepřispívá metalcraftu a ani se sám neposílí.
O kartách, které balíček obsahuje:
Název balíčku je odvozen od karty, které jste si mohli v decklistu všimnout. Je to enchantment za 1WW a jeho vyložení v asi 50 procentech případů rozhoduje o výsledku hry. Když Tempered Steel vyložím na stůl, tak všechny artefaktové bytosti pod mojí kontrolou získávají +2/+2. Vedle toho balíček obsahuje vlastně 27 malých a levných artefaktových bytostí, které se jen nemohou dočkat až zmíněný enchantment vynesu ;-).
Memnite – Skvělá karta jako dělaná pro tento deck. Za nula many máme artefaktovou 1/1 bytost – co víc si můžeme přát?
Signal Pest – Tento zvěd je velice užitečný - při útoku posiluje celou naši armádu a ještě nemůže být blokovaný bytostí bez flyingu nebo reache.
Origin Spellbomb – Tuhle bombu jsem také započítal mezi malé artefaktové bytosti, protože když ji obětujeme, vyrobíme si jednoho 1/1 Myra tokena a ještě si za další manu můžeme líznout. Tudíž si můžeme počkat do konce soupeřova kola, pak ji teprve obětovat, prolíznout se a hned ve svém kole zaútočit.
Vault Skirge – moje nejoblíbenější bytost z balíčku. Sebere sice dva životy, ale ty nám vzápětí zase vrací a mít artefaktového flyinga od prvního kola je velká výhoda.
Porcelain Legionnare – tento rytíř je zastoupen hlavně pro doplnění počtu. 3/1 artefaktovou bytost s first strikem ve druhém kole využijeme hlavně na obranu proti jiným agresivním balíčkům.
Glint Hawk Idol – Tento oživovací artefakt sice není nezbytný pro naší agresivní strategii, ale výhoda je, že se vyhne černému zenithu, day of judgment a vůbec každému sorcery zabíjení. A také je to flying!
Etched Champion – skvělý proti monogreenu, monowhite agro a jiným balíkům s malým možstvím removalu. Většinou je totiž absolutně neblokovatelný a nezničitelný.
Blade Splicer – Za tři many 1/1 bytost a 3/3 artefaktový golem. Velice dobrá univerzální karta.
Chimeric Mass – Další oživovací bytost zastoupena pouze jednou, ale vícekrát bych se ji protlačit ani nesnažil. Když se však hra protáhne, tak dokáže docela zatopit.
Další karty :
Hero of Bladehold – jediná neartefaktová bytost v mainu. Je vrcholem naší manové křivky a je to ten typ karty, na níž pokud soupeř nenajde rychle odpověď, tak pravděpodobně prohrál. Stojí čtyři many a útočí de facto za sedm a ještě posílí zbytek naší armády. Kdybych ho vlastnil vícekrát asi bych se ho, snažil ještě jednou protlačit do mainu a jednou do sideboardu, bohužel se však jeho cena v poslední době rychle vyšplhala.
Dispatch – Mimo Oblivion Ring je to jediné zabíjení, zato však unikátní. Za jednu manu exilneme jakoukoliv bytost. Proto musíme kontrolovat tři artefakty, což však pro nás není žádný problém.
Shrine of Loyal Legions – Tahle karta je trochu pomalejší, ale proti kontrolům je velice silná. Takový UB control na svatyni většinou odpověď hned nenajde a na útočící armádu malých myrů často posílených Tempered Steelem také nejspíš ne.
Oblivion Ring – karta opět trochu pomalejší, proto je obsažena pouze jednou, zato je ale hodně univerzální. Trápí-li Vás třeba zpomalující Gideon či Mimic Vat nabitý Manic Vandalem, zbavíte se čehokoliv za pouhé tři many. Užívejte této populární karty, dokud nám ji Wizardi zase nenechají odrotovat.
Můj sideboard je jen provizorní, přesto jsem ho pro zajímavost uvedl, aby začínající hráči viděli, že lze sestavit docela levně. Kdyby však měl někdo ze čtenářů lepší nápad, tak nejen nováčci, ale i já ho s radostí v komentářích uvítám.
Sideboard:
2 Shrine of Loyal Legions
2 Phyrexian Revoker
2 Celestial Purge
2 Oblivion Ring
2 Revoke existence
1 Divine offering
3 Mirran Crusader
1 Contested War Zone
Jak už jsem uvedl shriny jsou proti kontrolu. Phyrexian Revoker je další artefaktová bytost, což je příjemné a při příchodu vypne třeba Elwish archdruida elfům,Lavamancera fritce, některého z planeswalkerů či Mimic Vat na tak dlouho, jak bude žít.Celestil Purge je proti Grixis Twine atp. a Oblivion Ring je dobrý proti Birthing Podu, fritce a její shrině, kontrolům a jejich planeswalkerům... Mirranský křižák je nejlepší proti monoblacku (MBC) a monogreenu, jako jsou elfové. Jedna War Zone se siduje místo Hero of Bladehold proti kontrolům, které se ho snadno zbaví, ale v mainu jsou už tři, takže ji možná jednu můžeme nahradit třetí bílou shrinou.
Plná verze:
Pokud již máte stejně jako já nějakou svou provizorní verzi decku, tak Vám se nabízím plnou verzi, kterou bych stavěl já. Většinu karet jsem již zmiňoval, tady to ale máte všechno najednou:
Tempered steel | jakub |
Main Deck | Sideboard |
2 Blade Splicer 4 Dispatch 2 Etched Champion 4 Glint Hawk Idol 2 Hero of Bladehold 4 Memnite 3 Mox Opal 1 Oblivion Ring 2 Origin Spellbomb 1 Porcelain Legionnare 1 Shrine of Loyal Legions 4 Signal Pest 2 Spellskite 4 Tempered Steel 3 Vault Skirge 3 Contersted War Zone 4 Inkmoth Nexus 12 Plains | 3 Shrine of Loyal Legions 2 Obllivion Ring 2 Phyrexian Revoker 2 Dismember 1 Contested War Zone 2 Hero of Bladehold 1 Divine Offering 2 Spellskite |
Nové karty:
Inkmoth Nexus a Mox Opal už byly zmíněné. Nexus nám za manu dá další artefakt pro metalcraft a dává nám další možnost vítězství – přes otrávení. Mox Opal je opravdové urychlení pro náš deck, ale nesmíme zapomenout, že je legendární a proto se nehraje ve čtyřech kusech, poněvadž by byla velká šance, že nám přijdou dva na ruku a ten druhý by nám poté byl k ničemu.
Spellskite je výborná artefaktová bytost, ale opět poněkud dražší (cca 200kč). Výborná proti Splinter Twin kombům, ačkoliv ten zrovna odrotuje, ale i proti mnoha jiným. MonoG infectu ukradne všechny myšky, fritce můžeme všechny blesky přesměrovávat do ní a stejně tak všechny možná zabíjení (snad jen kromě Go for the Throat) nebo Tumble Magnet, to vše za cenu pouhých dvou životů (s Mox Opalem to můžeme platit manou). A to je jen zlomek výčtu možností, jak se dá Spellskite zneužít. A jako třešnička na dortu funguje fakt, že je to artefaktová bytost….
Dismember je v sideboardu z prostého důvodu, že je to nejlepší zabíjení na formátu, díky čemuž dost nabyl na ceně (cca 60kč). Od prvního kola můžeme totiž zabít prakticky cokoliv, ale stojí nás zase životy nebo manu z mox opalu.
Něco k match-upům:
Vlastním zatím pouze tu první (neúplnou) verzi decku, tak Vám nemohu s určitostí radit jakoukoliv strategii nebo tvrdit match-upy k té dolní. Troufám si však říct, že ani jedno se po vylepšení na dolní verzi příliš nezmění.
S match-upy je to docela jednoduché. Mívám výhodu nad většinou kontrolů, snad kromě směsic s černou barvou obsahující černý zenith, který se dokáže už ve třetím tahu zbavit celé mé armády, anebo balíčků, které v mainu hrají Arc Trail nebo za měsíc rotující Pyroclasm, ikdyž těch už je sakra málo… Proti těm nám dobře slouží Glint Hawk Idol či Chimeric Mass, kteří hromadný kill přežijí. Proti kontrolům obecně musíme sidovat Shrine of Loyal Legions a Contested War Zone, proti MBC nebo UBC Mirran Crusader, proti Spellskitě pak Phyrexian Revokera. Také možná Oblivion Ring proti případným Gideonům, Titánům a jiným hloupostem, k jejichž manacostu by se soupeř neměl správně vůbec dostat.
Proti kombu Pyromancer Ascension jsem zatím nehrál, ale sidoval bych asi jenom Revoke Existence, Celestial Purge a Oblivion Ring za Dispatch.
Proti Splinter Twin kombům jsem hrál a match-up s nimi je dobrý, protože minimálně první čtyři kola nic nedělají, maximálně nám zničí jednu bytost, což v podstatě nic není. Určitě Celestial Purge a Contested War Zone, možná i Phyrexian Revoker proti Spellskite a kdybyste ji náhodou také měli, tak je to nejlepší volba.
Proti Valakutu to moc slavné nebude, především proti jeho Pyroclasm ať už v mainu nebo v sideboardu. Sidoval bych zase War Zone a možná Phyrexian Revoker proti zdím. Všem nyní zmíněným kombům však za měsíc odrotují klíčové karty (Pyromancer Acension, Splinter Twin, Valakut) ze současného standardu, takže bude sideboard potřebovat nějaké změny.
Zatímco…
Fritka se bude hrát pořád a s tou nijak dobrý match up nemívám. Proti ní bohužel nefunguje agresivní strategie Tempered Steelu, protože nám za pomocí mnoha blesků všechny bytosti postřílí. Někdy je lepší si možná nechat levné potvory v ruce do té doby, než položíme Tempered Steel, pak už budou mnohem méně zranitelné. Kor Firewalker, Refraction Trap, Lone Missionary byli v sideboardu skvělí, ale všichni bohužel rotují, takže to vypadá, že se můžeme jít zahrabat. Na druhou stranu fritě také rotuje hodně blesků, těch nejlepších, jako Lightning Bolt, Searing Blaze a Staggeroshock, takže se teprve uvidí kdo z koho… Sidoval bych asi Revoke Existence a Divine Offering proti její Shrine of the Burning Rage, ta dokáže vyhrávat hry sama… Také se mi zdá docela vhodná naše Shrine, kterou odpálíme, když má soupeř málo karet, ačkoliv proti nám bude většinou on sidovat Manic Vandala, takže by to bylo docela k ničemu…
Proti Goblinům je to stejný příběh, ale proti nim bych asi nasidoval i Celestial Purge proti Goblin Chieftain a Hero of Oxid Ridge. Odsidovat musíte za každou cenu Contested War Zone, ta bývá proti jiným agrům často sebevraždou.
Elfové se budou možná pořád hrát – mají Ezuriho, Archdruida, Copperhorn Scouta a Overrun, k tomu ještě třeba Thruna a je to absolutní monoG aggro, proti němuž musíme sidovat Mirran Crusadera. Stejně tak proti čistě černým vampírům.A stejně jako u fritky a goblénů nezapomeňme odsidovat Contested War Zone.
Na budoucím standardu bude také jedno kombo, využívající karty Birthing Pod. Nezáleží na barvě, sidovat budeme Oblivion Ring, Revoke Existence, Divine Offering. Když bude kombinace barev černozelená tak je příhodné zvolit ještě Mirran Crusadera, když v poslední době je spíše oblíbená GWU varianta.
Na Tempered Steelu se mi moc zamlouvá skutečnost, že mu vůbec nevadí ani jedno z nejlepších zabíjení aktuálního bloku. Mám tím namysli Dismember a Go for the Throat. GftT má v našem balíčku jediný cíl a tím je Hero of Bladehold. Nejlepší možností je nehrát ho v první hře, protože soupeř na pětasedmdesát procent smolí nějaké to „goučko“ na ruce a marně čeká na nějaký legální cíl a posléze ho nasidovat a hrát v příští hře, protože soupeř na devadesát procent Go for the Throat odsiduje pro nedostatek cílů… S Dismemberem je to už trochu složitější, ne nadarmo se říká, že je nejlepší zabíjení bloku. Na druhou stranu, pokud ho soupeř použije již v prvním kole a na nějakého Vault Skirge nebo Signal Pest připraví se tím pádem o čtyři životy, tak můžeme být jen rádi. A pokud ho zahraje za plný manacost, tak je to nejdříve ve třetím kole, kdy už nám to tolik nevadí a nejspíš to nezapůsobí nijak zvratově na naší situaci.
O decku obecně:
Jestli je deck určený pro začátečníky neumím dost dobře posoudit. Většinu hráčů, které znám říkají, že ne, že je jednodušší ovládat event deck. Já si na druhou stranu sám za sebe myslím, že není těžké se za balíček naučit hrát dobře. Když máte alespoň trochu přehled o současných balíčcích a o pohybu na standardu nebo alespoň o balíčcích, které hrají Vaši spolužáci, tak není těžké se různé strategie proti různým deckům naučit. Je ale taky možné, že mluvím z cesty, protože jsem ještě netestoval plnou verzi.
Abyste se dozvěděli zase nějakou důležitou informaci, tak první verzi decku můžete v českých obchodech i se sideboardem sehnat do 1500 kč. Pokud máte kamarády nebo nějaké tajné zdroje, kteří by Vám karty poskytli levněji, tak mě se podařilo deck sestavit přibližně za 800 korun.
Ta druhá verze by stála o cca 3600 korun více, ale ceny těch drahých karet jako Inkmoth Nexus, Hero, Spellskite se často mění. Třeba přes internet je zajisté pořídíte dvakrát levněji.
Další konstrukce:
Ještě bych chtěl uvést něco o variabilitě decku. Mám tím na mysli, že můžete přidat téměř jakoukoliv barvu a testovat s různými kartami těch barev dobrých pro tento deck. Asi nejlépe se ujala UW varianta. Bílou musíte mít obsaženou vždy kvůli Tempered Steel a modrou zde zastupuje kántrování v podobě Mana Leak a dříve i Spell Pierce, kterou si ale bohužel po rotaci nezahrajeme. Hlavní důvod kántrování v decku je podle mého názoru Day of Judgment, Black Sun’s Zenith a podobné.
Druhá možnost jak balíček vybarvit je přidání zelené barvy a karty Lead of Stampede. Ta nám zajistí velikou karetní výhodu, kterou balíček trošku postrádá.
V zelené barvě můžeme do decku přidat ještě Mutagenic Growth, které slouží na ochranu Hero of Bladehold proti Dismember anebo popř. jako doražení soupeře. Můžeme ho však hrát i tak nezávisle na přidání zelených landů.
Třetí varianta je v barvách bílé a červené. Červená nám pro deck přináší karty jako Whiflare, které se zbaví všech malých bytostí kromě těch našich. Popř. také Arc Trail, Galvanic Blast. Hero of Oxid Ridge nám ovšem pomůže probojovat se obráncovými řadami, takže za zkoušku také rozhodně stojí…
BW varianta s Dismember a Go for the Throat samozřejmě také existuje, mě se však nezamlouvá tolik, jako všechny předchozí, protože dostatek zabíjení najdeme i v jiných barvách.
K závěru bych už chtěl jen říci, že se mi s mým deckem zatím daří dobře, ačkoliv hraji zatím pouze základní mono W variantu a neúplnou. Navštěvuji často herny Černý Rytíř a Outpost v Praze, kde hraji přátelské duely a občas se účastním i některých turnajů formátu Standard. Doufám, že si v nejbližší době udělám čas a tak se zúčastním outpostového úterního standardu, abych mohl vypracovat report a předvést Vám tak Tempered Steel deck v reálu.
Děkuji všem pečlivým čtenářům, kteří dočetli až sem a těším se u příštího článku.
Jakub Štingl
_______________________________________________________________________
Boros – červenobílý agresivní balíček
Removal – ničení permananetů (od slova remove - odstranit)
Decklist – deck – balíček, list - seznam = seznam karet v balíčku
Matalcraft – agilita používaná od edice Scars of Mirrodin, říká, pokud kontroluješ tři nebo více artefaktů, tak ***
Kántr – counter = žeton, např. +1/+1 žeton, -1/-1 žeton, charge žeton, poison žeton….
Manacost – cena v manách
Event deck – nový produkt firmy Wizards of the Coast, o něm si však raději přečtěte například v článku od Milape o Event decích edice M12
Komentáře
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.