Ostatní
The Night Before
Než se dostaneme k abilitám a konkrétním kartám, začněme trochu obecněji. Za prvé, když se podíváte na čísla a manacosty commonových bytostí, zjistíte, že je sada laděna v poměrně pomalém tempu. Většina barev disponuje dvoumanovou 2/1 za 2 many bez výraznějších abilit, jimiž ve křivce jistě nepohrdnete, záhy však můžete narazit na obtížně řešitelný problém- blokera se 3 dozadu. V té chvíli se zamyslíte, zjistíte, že v celé edici jsou jen 2 commony, jež vás zbaví běžného 2/3 blockera, a to Bone Splinters, po kterých vám žádný útočník nezbyde, a Death Wind, který vás vyjde na 4 many, nedej bože, aby soupeř dal místo dva trojky 1/4 želvu. Pokud vás ani tohle neodradí a rozhodnete se cenné zabíjení vyplýtvat, může vás již ve čtvrtém kole čekat odměna v podobě commonového (!) Seraph of Dawn, který nebude mít mnoho práce s ukončením hry ve váš neprospěch. Mimochodem, libovolné jiné zabíjení, ať už sebehorší, si s vaší 2/1 bytostí v případě nouze hravě poradí.. Noční můra? Jen je potřeba trochu změnit přístup.
Z tohoto vyplývá pár věcí. Jako první jsou dražší karty, které byste možná rádi zkusili, ale na jiné edice by mohly být příliš pomalé, konkrétně Griselbrand, Avacyn a Craterhoof Behemoth. U anděla sice hrozí, že i když ho nakonec vypotíte, můžete stále prohrát damage race, v případě zbylých dvou kusů už by to bylo spíše umění, Behemoth většinou ukončí hru okamžitě a Griselbrand, pokud se ho soupeř zbaví a nejste v extrémně prekérní situaci, lízne nějaké to palivo navíc. Oba rozhodně mají mé sympatie.
Druhý je poměrně bežný jev, kterému říkám červená limited past. Zjednodušeně řečeno, každá červená bytost se tváří, že umí dát spoustu damage a zbytek práce snadno dokončí blesky. V praxi to ale funguje spíš tak, že i když si líznete nějakého toho early beatera a zrovna nedostanete zabíjením, budete muset uklízet oponentovi každou zeď, token, či dokonce bytost s undyingem, abyste mohli dodržovat váš gameplan. Není moc lepších pocitů, než na limited převálcovat soupeře v pátém kole útokem na mínus 10 s lava axem v ruce kdyby náhodou, takovouto konzistenci ovšem vykazuje i málokterá fritka na standard a v takto defenzivním bloku mi s podobnou strategií přijde takřka nemožné uspět. Kartou, o kterou by se červená mohla opřít, by mohli být Heirs of Stromkirk, kteří už jsou ovšem dražší, začínají s méně než 3 dozadu (jako všechny červené commony, bez výjimky) a v případné obraně vám tak efektivně pomůžou nejdřív od šestého kola, jakmile se posílí a untapnou.
Jak tedy uspět s agresivní strategií a nemuset měnit první bytost, co se vám postaví do cesty, za dvě karty? Začít se poohlížet po posilovacích efektech, které se zlepšily i limitovanou možností podstřelení (z důvodu nedostatku kvalitních instantů proto budete často muset sáhnout i po kartě jako Necrobite). V posilování jedna barva vždy excelovala. Zelená. Zapomeňte, co jsem řekl o rychlosti formátu. Je tu zelená. A s ní další jev, který se v edicích cyklicky opakuje, a to že je málokdy vyvážená. Nejdřív máte sady, kde se vám zdá, že by každá zelená bytost měla stát o manu méně, aby byla hratelná (zendikar, M12..), a pak někoho v R&D přestane bavit, jak se pořád zelené všichni smějí, a udělá Rise of the Eldrazi nebo Avacyn Restored. Její “základní” 2/1 drop se nedá blokovat bytostmi s méně dopředu. Kde je problém? Hned dva commonové způsoby, jak jej permanentně posílit- Timberland Guide ještě není největší zlo, Trusted Forcemage vám ovšem s vlkem vyrobí ve třetím kole 3/3 a 3/2-unblockable-or-dead. Dále máte v křivce na výběr čtyřmanového 4/3 bez závazků nebo 5/5, pokud se rádi párujete. A jak jsem řekl, možnosti, jak se zbavit creatury s obranou 3, jsou velmi omezené. Ze všech barev zrovna zelená. Střelte mě do hlavy.
A dále už o něco konkrétněji: Protože jde o “andělskou” edici, mohla by vzniknout iluze, že obsahuje hodně létacích bytostí. Mezi commony nejsou až na jednu výjimku dokonce v žádné barvě, kromě bílé a modré, v ostatních raritách jen čtyři dohromady. Proto by vás možná mohly lehce zklamat karty jako Scrapskin Drake (ač by se mohlo na první pohled nabízet srovnání s vynikajícím Fettergeistem) a Gloomwidow, neboť nemůžou příliš profitabilně blokovat. Ze stejného důvodu pravděpodobně budete překvapivě často odsidovávat Thunderbolt.
Honorable mentions
Karty v každé barvě, které jsou z nějakého důvodu lepší než vypadají.
Angelic wall
Bytostí s víc než 3 dopředu je velmi málo, a většinou budou stát o tři, čtyři many víc, než tahle zeď. Wall of Denial to není, ale určitě si najde svoje místo.
Geist Snatch
Možná by se nabízelo srovnání s nedávným Bone to Ash, který jsem hrál opravdu velmi nerad. Pomalejší prostředí ale tomuto kusu nahrává víc, než by se mohlo zdát.
Homicidal Seclusion
Má trochu obtížnější podmínky, jak se prosadit, i o vaši jedinou bytost se ale kvůli počtu removalu v edici budete muset málokdy bát. A když to přeci jen nakonec bude mít spočítané, alespoň přidala pár životů a můžete vybírat z ruky dalšího vhodného adepta na “samotku.” Je třeba myslet na různé pacifismy, mnohem příjemnější je ale představa o hře v topdeck módu, kdy máte tento enchantment k dobru.
Vigilante Justice
Dobře, tahle je možná trochu nápadnější než ostatní, ale nic to nemění na tom, že bude jedna z mála karet, kvůli které stojí za to hrát červenou.
Triumph of Ferocity
Největší bytost-> více karet-> větší bytosti.. Pro zelenou by to neměl být problém. A aspoň si váš Flowering Lumberknot nikdy nebude připadat nevyužitě. Do téhle karty vkládám hodně důvěry.
Skvělé karty, které jsou ještě lepší
Normálně byste je určitě hráli, ale spíše byste zítra měli kolem nich stavět.
Cathar’s Crusade
Nechtěl jsem sem dávat příliš očividné kusy, bohužel v bílé jsou očividné všechny. Ale tahle je opravdu ještě lepší, než vypadá. Mohli na ni rovnou napsat: “Echo: You win the game.”
Spirit Away
Ve formátu bude tolik bomb, že by mind control stačil. Tímhle si můžete bombu i vyrobit.
Demonic Rising
Na první pohled by se možná mohlo zdát riskantní, že si musíte nechávat jen jednu bytost. Démona však většinou dostanete hned po tom, co rising sešlete. A vzhledem k tomu, jak špatně se tu vyrovnává s 5/5 flyerem a enchantmentem, bude mít soupeř obě dvě kola, než vzdá, plné ruce práce.
Burn at the Stake
Tahle karta je dost specifická a manově omezená, do běžného červeného decku ale zapadá takřka ideálně- protlačit pár zranění, a pak potapovat všechno smetí pro jeden finálový blesk, na který, oproti Fireballu, nebudete muset spořit 10 man.
Ulvenwald Tracker
Už víme, jak je to s velikostí bytostí v edici. V green-based decku tahle karta každé kolo jednu hravě zabije, a nebude to ta vaše.
Na co se nenachytat
Naopak kus v každé barvě, kterým byste se neměli nechat unést. Vlastně pardon, bílá se tentokrát špatným rérům vyhla. Místo toho dvě modrá.
Temporal Mastery
Sen o Timewalku stále žije. Když ho ovšem netrefíte někdy mezi pátým a osmým kolem, kdy by ještě mohl být relevantní, máte buď mytický Explore, nebo cyklení. Nehledě na to, jak užitečný je v úvodní ruce.
Devastation Tide
Prostě nedělá dost, ani když ji dáte za 2 many a něco replaynete. V lepším případě se bude chovat jako mlha.
Exquisite Blood
Noble Purpose celkem ušel, ale fungoval i v obraně. Dovedu si představit, že bude otáčet race s modrými a bílými lítačkami, občas poslouží jako horší Angel’s Mercy (chce hodně fantazie si představit něco horšího, ale může se hodit), jinak ale pujde spíš o win more kartu.
Vexing Devil
Byla nebyla, existovala kdysi karta jménem Snuff Out. A 4/3 bytost s ní každý zabil mile rád, bohužel jste ji museli normálně zahrát a tím pádem ji odložit do hrobu. Devil nevyžaduje ani to, obslouží se sám.
Wild Defiance
Možná si říkáte, jak mě to vůbec mohlo napadnout. Zelených rare, která by se tvářila hratelná, však taky není příliš široký výběr a věřím, že tohle by se možná někdo zkusit odvážil. Nedovedu si představit, kolik instantů bych musel hrát, aby k něčemu byla.
Gallows at Willow Hill
Možnost opakovaně zabíjet bytost v pomalejším formátu je lákavá, cena, kterou za ni platíte, však příliš vysoká. Tři humani na stole, šest man za první použití, kolo neútočení a k tomu generování lítaček pro soupeře, “posedu” bych se ve svém decku raději vyvaroval.
A konečně pár drobností, které by mohly přijít vhod
Soulbound
Na první pohled možná lehce matoucí, hlavně pokud si ho napoprvé, jako já, zevrubně nepřečtete. Spárovat můžete tehdy, pokud přichází do hry bytost s touto abilitou, nebo jiná, pokud máte na stole cokoliv nespárovaného, co soulboundem disponuje. Spojení nejde zrušit samovolně, zanikne, až jedna z dvojice opustí hru.
Miracle
To, že si líznete kartu s miracle, ještě neznamená, že hned musíte zakřičet “stal se zázrak” a zahrát ji, zamyslete se, zda je to optimální, nebo zda by si do ní mohl soupeř později naběhnout, když jste mu ji “neukázali”.
Divine Deflection
Damage můžete preventovat z libovolného počtu bytostí (plus z vás samořejmě), pokud dá soupeř například Bonfire of the Damned za 3 a máte na stole dvakrát 3/3, deflekcí za 4 můžete zachránit obě a ještě preventovat 2 damage z vás. Pozor, kouzlo má jen jeden cíl, takže pokud se budete snažit zabít bytost a oponent ji obětuje nebo si ji vrátí do ruky, žádné preventování se nekoná.
Infinite Reflection
Enter the battlefield efekt u této karty je jednorázový, proto i když opustí hru, vaše bytosti zůstanou zkopírované. Navíc, pokud zrovna žádným pařezem nedisponujete nebo se bojíte podstřelení, můžete si vybrat i nějaký pěkný vzor na straně soupeře.
Lunar Mystic
Líže pouze za instanty, ne za sorcery. Už jsem říkal, že je v edici málo instantů?
Scalding Devil a Falkenrath Exterminator
První nestřílí do bytostí, druhý do hráče.
Pillar of Flame
Pokud by někoho zajímalo, proč se tahle karta nejmenuje Magma Spray, je to tím, že není úplně stejná. Jde totiž o sorcery. Je to tak, vracíme se zpátky do dob Chain Lightningu. Pillar aspoň removuje, že by byl dokonce lepší?
Na závěr se omlouvám, že karty nejsou naodkazované, snad vás to od čtení neodradilo a naopak to navnadí k dalšímu pročtení spoileru. Snad se vám článek líbil a ať se daří na prerelease.
-KK
Komentáře
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.