Ostatní
Top10: Avacyn Restored
Myslím, že netřeba žádných dlouhých úvodních řečí, takže se rovnou pustíme do toho:
10. Blood Artist
10. Blood Artist
Tenhle nenápadný vampír se stal vcelku rychle podstatnou součástí všech zombie decků (ano, navzdory tomu, že je to vampír). V UB verzi je krajně nepříjemný s Phantasmal Imagí, když soupeř kontroluje větší množství Blood Artistů, tak je to vždycky velmi nepříjemné. I když napadá mě karta, která si s tím hladce poradí, ale o té ještě bude řeč...
V BR verzi zombíků zase poskytuje „kombo“ s Falkenrath Aristocratem, který tak z ničeho nic může soupeři dát třeba 10 damage.
Ale úplně nejlépe spolupracuje s Killing Wavou, pokud ho máme na stole a Wavu zahrajeme, tak by si měl soupeř asi sbalit karty .
Standard ale není jediným formátem, kde se Blood Artista ukázal, díky Samu Blackovi a jeho originálnímu Zombie decku na legacy jsme ho mohli vidět dokonce i v top8 GP Atlanta, kterého se zúčastnilo víc než 900 hráčů!
A jelikož nám v M13 vyšel Nocturnus, tak se s Blood Artistou budeme asi vídat v dalších měsících stále častěji…
9. Sigarda, Host of Herons
Jestliže tu teď byla řeč o zombie či vampírech, tak tenhle anděl je zrovna jedou z nejlepších karet proti nim. Vysmívá se kartám jako Killing Wave, Phyrexian Obliterator, nebo Geth’s Verdict, ale černé mágy samozřejmě nejvíce trápí fakt, že jí skoro nemůžou zabít. I přes tato všechna pozitiva ji ale zatím na standardu tak často nevídáme.
Asi je to tím, že v Naye je teď v současnosti příliš mnoho dobrých pětimanovek, které navíc dobře spolupracují s Restoration Angelem. Ale pokud by se více začalo hrát GW aggro, tak tam bude Sigarda zářit. No představte si, jak jí to bude slušet s Rancorem.
Já osobně se také docela divím, že se Sigarda nehraje v Mavercku jako one-of (tj. v decku jí hrajeme jen jednou) pro Zenith. Výborná by byla třeba už jen proti RUG, kde spolehlivě zneškodní všechny soupeřovi bytosti. A třeba takový Emrakul by se taky (chump)blokoval o něco lépe se Sigardou na stole.
Je ale ještě jeden formát, kde je Sigarda naprosto vynikající a tím je samozřejmě commander. Jako komandérka je naprosto výborná, soupeři se jí jen zbavují jen velmi obtížně, zejména balíky s černou, které hrají spoustu různých ediktů, které jsou na Sigardu krátké. No a samozřejmě v takovém balíku bysme hrál karty jako Stonehewer Giant, Stoneforge Mystic nebo Taj-Nar Swordsmith, protože když dostane Sigarda do ruky meč, tak je většinou vymalováno .
8. Wolfir Silverheart
Tenhle vlk určitě potěšil všechny, kteří mají rádi zelenou. V současné době platí na standardu, že pokud hrajete Green Sun’s Zenith, tak by ve vašem balíku neměl Wolfir chybět. Původně se hrál často i v balících s Birthing Podem, jenže v M13 vyšel Thragtusk, který Wolfira prostě „trumfnul“.
Pořád ale platí, že je Wolfir výborná karta, umí dát zničehonic spoustu damage a díky němu v poslední době přibylo spoustu případů, kdy soupeře zabili Birds of Paradise. V současné době s Wolfir hraje v RG aggru, kde máme navíc Kessig Wolf Run, což je proklatě dobrá kombinace. A také se nám rozmáhá výskyt monogreenu, kde máme zase Rancor, což je s Wolfirem taky velmi slušné. Hádám, že kombinaci Wolfir + Rancor teď na dvojce uvidíme hodně často.
7. Entreat the Angels
Každý určitě čekal, že se na standardu bude hrát nějaký kontrol s miracly, čemuž sice napomohl Kanaďan Alexander Hayne, když se svým UW Miraclem vyhrál blokový Pro Tour v Barceloně, ale jelikož současný standard kontrolům moc nesvědčí a navíc vlastně kromě Ponderu (který jak to tak vypadá bez náhrady odrotuje ) tu nejsou ani karty, které by zajistily, že z miraclu vždycky vytěžíme maximum a tak Entreaty na dvojce skoro nevidíme.
Možná o to je překvapivější, že se Entreaty docela dobře uchytily na legačce. Ale vlastně když se na to podíváme pečlivěji, tak zjistíme, že to zase takové překvapení není. Máme k dispozici Sensei (díky němu jdou miracly zahrát i během soupeřova kola) a Brainstorm, který pro změnu umí karty s miraclem vrátit z ruky na vršek, což je ideální.
S nimi taky krásně spolupracuje Counterbalance a když k tomu přidáme klasické karty jako Sword to Plowshares, Force of Will nebo Jace, the Mind Sculptor, tak máme pěkný UW kontrol, který zabíjí právě přes Entreaty. A mimochodem, na posledním GP (v Belgickém Gentu, přes 1300 hráčů) byly v top8 miracle kontroly hned dva.
6. Terminus
Podobný případ jako Entrety, tedy solidní karta, která je ale přes miracle cost ještě daleko lepší. Ale na rozdíl od Entreatů je Terminus v současné době dobře hratelný i na dvojce, jelikož je jednoduše dobrý i když ho zahrajeme z ruky za šest. Navíc si nebere servítky se žádnými bytostmi, ať je to třeba Thrun, Dungrove Elder, Wurmcoila a obehraje i již zmiňovaného Blood Artistu. Jediná bytost na dvojce, kterou to úplně dokonale neobehraje je asi jen Thragtusk.
No a na legacy je to stejný případ jako Entreaty, obě karty se hrají pospolu ve stejném decku.
5. Zealous Conscripts
Po příchodu Avacyn Restored už rozhodně neplatí, že nejlepší pětimanovka do Birthing Podu je Acidic Slime. A zároveň bych řekl, že Konskripti docela změnili tvář současného standardu. Už dávno není taková jistota zahrát Elesh Norn, nebo Primeval Titana a doufat, že jsme tím zastavili soupeřův nápor.
Zealous Consripts tu navíc dostali i velmi pěkného kamaráda v podobě Restoration Angela, který umožňuje krást znovu a znovu a také je tu samozřejmě ještě libovější možnost v podobě „něco ti ukradnu, tady si to blinknu andělem a už to zůstane moje .“
A samozřejmě, že Birthing Pod není zdaleka jediným balíčkem, kde se Konskripti hrají. Vidět je můžeme například i v RG Aggru, v Rampě nebo třeba v UR Delverovi.
4. Bonfire of the Damned
V současné době suverénně nejdražší karta edice a opět karta, která dost podstatně ovlivnila standard. Vlastně platí rovnice, hrajeme-li v balíčku červenou, pak hrajeme i Bonfire.
Na druhou stranu to je občas i nuda, protože když proti sobě hrajou dva aggro decky a oba hrají Bonfire, tak většinou vyhraje ten, komu jako prvnímu přijde Bonfire z vršku. Na druhé straně ale taky často díky Bonfiru z vršku vyhrajete prohranou hru.
3. Griselbrand
V poslední době vychází docela dost karet, které dokázaly docela podstatně změnit tvář legacy. A jednou z nich je rozhodně Griselbrand. Dostat ho rychle do hry, líznout spoustu karet a díky nim úplně zesměšnit soupeře je velmi lákavé.
V Show and Tellu nahradil Griselbrand Progenita, v Reanimátoru Jina-Gitaxiase a k vidění je i v dalších kombo decích jako je třeba Hypergenese nebo Dredge.
Nejnovější chuťovkou je pak minikombo Griselbrand + Omniscience. K tomu se váže veselá historka z GP Gent:
Nejmenovaný hráč začíná v prvním kole Ancient Tombou a Lotus Petalem. Zahraje Show and Tell a do hry dá Omniscienci. Zakastí Griselbranda. Lízne hromadu karet. Zakastí Emrakula…
Griselbrand se ale nehraje jenom na legačce, vidět ho můžeme i na dvojce, kde se hraje v reanimátoru (French Frites) nebo v Heartless Summoningu (popřípadě v decích, které se pokouší zkombinovat obojí), jenže jak známo, na standardu máme Zealous Conscripts a proto můžou být takové strategie docela nebezpečné.
Zajímavost je také, že Griselbrand byl zabanovaný v Commanderu, i když tam se není co divit, protože vzhledem k vyššímu počátečnímu počtu životů je jeho schopnost vskutku příliš přesílená.
2. Restoration Angel
Karta, která naprosto ovládla standard. Hraje se ve dvou tier balíčcích, v Naye (GWR aggro) a v Delverovi. Kvůli němu dokonce některé decky s delverem nahradily Geista Blade Splicerem. No a s Birthing Podem tenhle anděl dělá opravdové divy.
Restoration Angel dokonce ovládnul i Modern, na GP Yokohama byly v top8 rovnou čtyři decky s Restoration Angelem. Ptáte se, co dělá na modernu Restoration Angel? No je to úplně jednoduché, tvoři totiž kombo s Kiki-Jikim, které už známe z dřívějška v podobě Deceiver Exarch + Splinter Twin. Tedy zašlapeme soupeře do země armádou andělů.
Oproti Splinter Twinu to má výhodu, že kombo nenaruší karty jako Curse of Death’s Hold nebo Soul Warden. A moc pěkná je také interakce Kitchen Finks + Birthing Pod, protože pokaždé když takhle hledáme přes Pod Anděla, tak si přidáme klidně i 6 životů .
1. Cavern of Souls
Která karta z AVR se jako jediná hraje úplně na všech formátech? Ano ano, nejuniverzálnější kartou z AVR a zároveň vítězem dnešní top10 se stává Cavern of Souls!
Na standardu se Caverna hraje snad už úplně ve všem, v Naye, v Zombácích, Delver jí hraje hlavně kvůli mirorům, Rampa má nezkántrovatelné Titány, apod… Kvůli Caverně dokonce některé decky s modrou úplně vypustily Mana Leaky (zejména Esper).
Na modernu je dobrá hlavně ve zmiňovaném decku s Restoration Angelem, ono se vždycky hraje dobře s pocitem, že naše winkondice nejde zkrántrovat .
Legacy je formát, kde se Caverna uplatnila asi nejméně, hlavně kvůli tomu, že Wasteland je tu naprosto základní kartou, kterou hraje skoro každý. Ale i tak hlavně tribal decky (decky, které hrají bytosti stejného typu) jako Merfolci, Goblini nebo Elfové Caverny hrajou. Často ji v jednom nebo ve dvou kopiích hraje i Maverick, nebo spíše oběcně decky s Relikviářem, který ji dokáže snadno dostat do hry. A Cavernu už jsem viděl například i v MUDu, takže má opravdu všestranné využití.
No a co říct na konec… Jak jste si už asi zvykli, tak na konec článků velmi rád umisťuji různé statistiky a nejinak je tomu i tentokrát. Následující statistika udává, kolikrát se daná karta vyskytla v top16 na posledním SCG Open v Las Vegas (standard/legacy):
Blood Artist 13/0
Sigarda, Host of Herons 0/0
Wolfir Silverheart 11/0
Entreat the Angels 0/0
Terminus 2/1
Zealous Conscripts 11/0
Bonfire of the Damned 28/0
Griselbrand 0/8
Restoration Angel 27/0
Cavern of Souls 27/8
A to je co se Avacyn Restored týče už opravdu vše, pro tentokrát se s vámi loučím, a příští týden se konečně můžete těšit na rozbor M13.
Kumano
Komentáře
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.