Ostatní
Top10: Theros
10. Sylvan Caryatid
Na minulém standardu bylo pěkné, že se daly hrát decky, které byly velmi greedy (chamtivý, náročný), co se manové základny týče. Po odchodu duálů z Magic 2014, Arbor Elfa a Farseeku se ale najednou stalo, že byl problém, aby země dobře chodily i u obyčejné dvoubarvy.
Pak se ale objevila tahle zídka a svitla nám tak naděje na kvalitní trojbarvy se zelenou. Má hned několik výhod - obchází spot removal (a Anger of the Gods na jednu 0/3 bytost asi soupeř hrát nebude), pak je skvělá proti monoredu a v neposlední řadě umožňuje hrát třibarevné midrange, kde pomáhá akcelerovat do kusů jako Reaper of the Wild, nebo Desecration Demon.
Sample decklist:
Sample decklist:
Junk Midrange | Brian Braun-Duin |
Main Deck | Sideboard |
3 Forest 4 Godless Shrine 3 Golgari Guildgate 4 Overgrown Tomb 2 Plains 3 Swamp 4 Temple Garden 3 Temple of Silence 3 Obzedat, Ghost Council 4 Reaper of the Wilds 2 Scavenging Ooze 4 Sylvan Caryatid 4 Voice of Resurgence 3 Abrupt Decay 2 Doom Blade 2 Hero’s Downfall 3 Thoughtseize 2 Underworld Connections 1 Whip of Erebos 2 Elspeth, Sun’s Champion 2 Vraska the Unseen | 2 Blood Baron of Vizkopa 3 Centaur Healer 1 Golgari Charm 3 Lifebane Zombie 2 Pithing Needle 2 Ratchet Bomb 1 Thoughtseize 1 Underworld Connections |
9. Anger of the Gods
A tak nám to pěkně navazuje, schválně, jestli tady zmíním kartu, která bude na osmém místě J Ale teď už zase k věci – pokud máte rádi midrange strategie, nebo Grixis, určitě jste z téhle karty měli radost. Doposud totiž červené chyběla karta, která by rychle a účinně uměla zastavit aggra (nejblíže tomu byl asi overload Mizium Mortars) a Anger přesně tohle zvládá na jedničku. Obzvláště výborný je pak proti Voice of Resurgence.
Na posledním modernovém grand prix (Antwerpy) se dokonce objevoval v sidu decků jako Splinter Twin. A pokud byste ode mě chtěli zrovna teď tip na deck s Angerem, určitě bych doporučil Jund!
Sample decklist:
Dega Midrange | David Moline |
Main Deck | Sideboard |
1 Mountain 2 Plains 3 Swamp 4 Blood Crypt 4 Godless Shrine 4 Sacred Foundry 4 Temple of Silence 4 Temple of Triumph 4 Boros Reckoner 2 Desecration Demon 2 Pack Rat 2 Obzedat, Ghost Council 1 Doom Blade 4 Hero’s Downfall 2 Ultimate Price 3 Anger of the Gods 2 Dreadbore 2 Mizzium Mortars 1 Rakdos’s Return 2 Thoughtseize 1 Rakdos Keyrune 2 Whip of Erebos 2 Assemble the Legion 2 Elspeth, Sun’s Champion | 2 Blood Baron of Vizkopa 2 Wear // Tear 1 Anger of the Gods 2 Dreadbore 3 Duress 2 Glare of Heresy 2 Thoughtseize 1 Pithing Needle |
8. Cyklus Templů
Když se rozkřiklo, že nové „rérové“ duály budou chodit do hry taplé, plno lidí zklamaně prohlašovalo, že to jsou jenom lepší guildgaty… Čas ale ukázal, že jsou nesrovnatelně lepší a prakticky v prvním kole ve většině decků není moc lepších playů, než právě Temple. Stejně tak i v late gamu, kdy je libovolný Temple daleko lepší, než jakýkoli jiný land (pochopitelně mám na mysli standard). Myslím se tedy, že se jedná o fajnový cyklus, který nám po rotaci určitě bude chybět, do té doby si ale ještě scry užijeme dosyta.
7. Stormbreath Dragon
Thundermaw Hellkita byla nedílnou součástí minulého standardu a stejný případ je i tenhle dráček. Je to ideální vrchol křivky do aggra, ale zároveň i výborná agresivní bytost do midrange a skvělý follow-up (návaznost, náhrada) po soupeřových vratech (všeobecný název pro globální ničení). Pokud na ni soupeř nemá odpověď, dokáže ho většinou pomocí monstrozity zabít do tří kol.
Podle mě by se mohla prosadit i na modernu, protekce na Path to Exile je celkem šikovná :)
Sample decklist:
Sample decklist:
Naya Control | Brad Nelson |
Main Deck | Sideboard |
1 Forest 4 Mountain 1 Plains 4 Sacred Foundry 1 Selesnya Guildgate 4 Stomping Ground 4 Temple Garden 4 Temple of Abandon 3 Temple of Triumph 4 Loxodon Smiter 3 Stormbreath Dragon 2 Selesnya Keyrune 2 Assemble the Legion 4 Chained to the Rocks 2 Advent of the Wurm 4 Selesnya Charm 4 Anger of the Gods 4 Mizzium Mortars 2 Elspeth, Sun’s Champion 3 Xenagos, the Reveler | 1 Pithing Needle 4 Mistcutter Hydra 2 Sunhome Guildmage 2 Assemble the Legion 2 Last Breath 2 Wear // Tear 2 Ruric Thar, the Unbowed |
6. Thassa, God of the Sea
Při postupném odkrývání spoileru vzbudili bohové velký rozruch, přirovnal bych to k tomu, když vyšli poprvé planeswalkeři. Čas ukázal, že rozruch to byl oprávněný a kromě Heliose se všichni bohové hrají při nejmenším na standardu.
Nejlepší z celého cyklu je pak Thassa. Určitě jí k tomu hodně napomáhá manacost tři, což je nejmenší manacost mezi všemi bohy. Pak také scry, který dává kontinuálně velkou výhodu a v neposlední řadě je to fakt, že se Thassa neptá, kolik má soupeř bytostí do bloku, ale prostě jí stačí, když zahrajete pár bytostí po křivce a pak neblokovatelnou armádou zabijete soupeře.
A že je Thassa výborná i mimo standard dokázal například Raphael Levy, který s Merfolky uhrál 51. místo na GP Antverpy se skóre 11:4.
Merfolks | Rephael Levy |
Main Deck | Sideboard |
16 Island 4 Mutavault 2 Tectonic Edge 2 Coralhelm Commander 3 Cursecatcher 4 Lord of Atlantis 4 Master of the Pearl Trident 4 Master of Waves 4 Silvergill Adept 2 Kira, Great Glass-Spinner 2 Thassa, God of the Sea 4 Aether Vial 4 Spreading Seas 2 Spell Pierce 3 Vapor Snag | 2 Grafdigger’s Cage 1 Relic of Progenitus 2 Spellskite 2 Tidebinder Mage 1 Threads of Disloyalty 2 Dismember 2 Hurkyl’s Recall 2 Steel Sabotage 1 Swan Song |
5. Elspeth, Sun's Champion
Před vydáním Therosu jsme si asi vůbec nepředstavovali, že by Esperu vyšla karta, která by byla lepším finisherem, než Aetherling. Ale faktem je, že Elspeth Aetherlinga z většiny Esperů úspěšně vytlačila (většinou do sidu). Kromě Esperu se Elspeth prakticky hodí do úplně všech decků s bílou, snad kromě ryze aggro decků, jako White Weeine a GW Aggro.
Právě prori aggrům je Elspeth nejsilnější, aggra jednak nemají moc karet, které umí zničit planeswalkera a hlavně Elspeth každé kolo vytváří nové bytosti, se kterými můžete pohodlně chumpovat (což Aetherling tak dobře nezvládá, například, když má soupeř Firefist Strikera), dokud si nelíznete něco, co otočí situaci na stole ve váš prospěch a pak už většinou stačí soupeře dorazit pomocí emblému.
Docela často využijete i její druhou schopnost, která je výborná proti bytostem jako Polukranos, Boon Satyr, Desecration Demona a také i proti protekčním Blood Baronovi a Stormbreath Dragonovi. A ačkoli stojí Elspeth šest man, musím konstatovat, že to za to prostě stojí!
Sample decklist:
Sample decklist:
Esper Control | Christian Calcano |
Main Deck | Sideboard |
4 Godless Shrine 4 Hallowed Fountain 5 Island 4 Plains 3 Temple of Deceit 3 Temple of Silence 4 Watery Grave 3 Azorius Charm 4 Detention Sphere 2 Dissolve 2 Doom Blade 3 Far // Away 2 Hero’s Downfall 3 Sphinx’s Revelation 4 Supreme Verdict 1 Syncopate 3 Ashiok, Nightmare Weaver 2 Elspeth, Sun’s Champion 4 Jace, Architect of Thought | 1 Aetherling 2 Blood Baron of Vizkopa 2 Duress 1 Far // Away 2 Glare of Heresy 2 Negate 2 Ratchet Bomb 3 Thoughtseize |
4. Gray Merchant of Asphodel
Vůbec si nepamatuji, kdy naposledy se dostala v top10 nějaká komona až na čtvrté místo! Pravda ale je, že Gray Merchant je proklatě silná komona, možná vůbec nejsilnější černá komona v historii MTG (těžko srovnávat s Hymn to Tourach)!
Umožňuje monoblacku naprosto zvrátit průběh hry, jelikož má tělo, se kterým se dobře blokuje a hlavně většinou soupeři ubere takových šest a více životů. Za pomocí karet jako Desecration Demon, Nightveil Specter a Underworld Connections a je totiž velmi snadné nabrat velkou devotion. A pomocí Underworld Connection je pak docela snadné nalízat více kopií najenou a zabít tak soupeře bez nějaké velké námahy. No a máme-li pak ve hře Whip of Erebos, tak to už je pro soupeře opravdová katastrofa…
Grey Merchant je také neuvěřitelně silný v multiplayeru EDH, není problém si s ním přidat 30-40 životů naráz. A když k tomu připočteme, že černá má spoustu sacrifice outletů a reanimačních efektů (nemluvě třeba o Sanguine Bond), tak bych řekl, že není problém kolem něho postavit nějaké silné EDHčko (už jsem to zkoušel v allcommon EDH a museli jsme ho zabanovat :) ).
3. Hero’s Downfall
Jasně nejlepší removal na standardu a také bych řekl, že jeden z hlavních strůjců úspěchu Esperu na současné dvojce. Před rotací totiž platilo, že pokud jste zahráli planeswalkera, nebo nějakou bytost, která se nedá jen tak lehce zabít (např. Obzedat), tak byla velká šance, že to bude na Esper stačit. Teď už se ale Esper umí zbavit všech hrozeb a tak se velmi těžko poráží.
Dále si myslím, že by bez něho nevznikl ani monoblack. Černá byla totiž vždycky velmi slabá v boji s planeswalkery (naposledy se nimi uměl vypořádat Vampire Hexmage a ten už na dvojce pěkných pár neděl není). Pokud dal například Esper Jace, Architect of Thought a monoblack neměl nic na stole, byl to prakticky konec hry, což už ale neplatí.
Kromě toho samozřejmě Downfal doporučuji i do všech jednokarťáků s černou!
2. Thoughtseize
Možná jste čekali, že první místo obsadí právě „Tačkást“, ale není tomu tak, v edici je ještě jedna silnější karta :). Ale k věci – Thoughtseize je prostě nejlepší jednomanový discard všech dob! Duress, Inquisition of Kozilek, Despise – nic z toho mu prostě nesahá po kotníky. Musím říci, že čím víc s ním hraju, tím lepší mi připadá.
Je skvělý v tom, že ho pomocí něj můžete zjistit, zdali je „čistý vzduch“ pro zahrání vašeho důležitého kouzla (např. když proti Esperu chcete zahrát Blood Barona), nebo prostě jenom tak zahodit soupeři nejlepší kartu v ruce, když nemáte zrovna nic lepšího na hraní. Skvělý je také pro kombo decky, kterým pomůže zbavit se soupeřovy disrupce, ale i naopak, můžete pomocí něj zahodit komobdecku potřebný kousek „skládačky“.
Dokonce si myslím, že i proti fritce je dobrý, zahodit prvním kole goblin Guidu je fajn. A i když zahodíte jenom blesk, stále vám to ušetří alespoň jeden život… Prostě u téhle karty nevidím jediné negativum!
Sample decklist (pro karty na druhém až čtvrtém místě):
Sample decklist (pro karty na druhém až čtvrtém místě):
Monoblack Control | Todd Anderson |
Main Deck | Sideboard |
3 Mutavault 1 Nykthos, Shrine to Nyx 19 Swamp 2 Temple of Deceit 4 Desecration Demon 1 Erebos, God of the Dead 4 Gray Merchant of Asphodel 4 Nightveil Specter 2 Pack Rat 2 Devour Flesh 2 Doom Blade 4 Hero’s Downfall 2 Ultimate Price 4 Thoughtseize 2 Whip of Erebos 4 Underworld Connections | 1 Erebos, God of the Dead 3 Lifebane Zombie 2 Pack Rat 1 Dark Betrayal 2 Devour Flesh 2 Doom Blade 3 Duress 1 Pithing Needle |
1. Nykthos, Shrine to Nyx
A máme tu vítěze! Na první pohled sice nevypadá tak silně, jako třeba Elspeth, nebo Hero’s Downfall, ale můžu vás ujistit, že síla téhle karty je naprosto absurdní!
Nejlepším příkladem je deck nazvaný „Colossal Gruul“, který na PT Theros představil Makihito Mihara. Pokud položíte ve druhém kole Nykthos a Voyaging Satyra, není problém v dalším kole vysázet na stůl celou ruku! Při draw 2× Nykthos a Satyr není výjimkou, že dáte monstrozitu Polukranose za 10 a více!
Nykthos se ale dá hrát v méně kopiích prakticky ve všech balících, například v monoredu pomáhá při monstrozitě Stormbreath Dragona, nebo Ember Swallowera, v monoblacku pomocí něj můžete v pohodě zahrát najednou Desecration Demona a ještě něco reanimovat přes Whip of Erebos…
Je naprosto na místě přirovnat Nykthos ke tak silným kartám, jako jsou Tolarian Academy, nebo Cabal Coffers.
Sample decklist:
A to je pro dnešek vše, ale už v pondělí se můžete těšit na další ze článků o EDH.
Kumano
Sample decklist:
Colossal Gruul | Makahito Mihara |
Main Deck | Sideboard |
9 Forest 2 Mountain 4 Nykthos, Shrine to Nyx 4 Stomping Ground 4 Temple of Abandon 3 Arbor Colossus 4 Burning-Tree Emissary 4 Elvish Mystic 2 Nylea, God of the Hunt 4 Polukranos, World Eater 3 Scavenging Ooze 4 Sylvan Caryatid 4 Voyaging Satyr 3 Domri Rade 4 Garruk, Caller of Beasts 2 Xenagos, the Reveler | 2 Burning Earth 1 Destructive Revelry 2 Chandra, Pyromaster 1 Mistcutter Hydra 3 Mizzium Mortars 2 Nylea’s Disciple 1 Sylvan Primordial 2 Wasteland Viper 1 Xenagos, the Reveler |
A to je pro dnešek vše, ale už v pondělí se můžete těšit na další ze článků o EDH.
Kumano
Komentáře
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.