Ostatní
Zombie-plouživá smrt
Tyto pomalé a věčně živé mrtvoly zná asi každý z nás, protože se objevují v těch nejděsivějších hororech. Nám ovšem nepůjde o to určit, jaký z těchto hororů byl nejděsivější, nýbrž se podíváme na tyto drahé zesnulé z pohledu magicového hráče.
Protože mé články tu teď vidíte poprvé, lehce vám popíšu, o co zde vlastně půjde.Zaprvé si uvedeme základní vlastnosti a význačnosti daného typu, rozebereme jeho výhody a nevýhody a nakonec postavíme provizorní balík. Dnes začneme tedy rasou, která mi je zatím nejbližší, (tedy když přehlédnu merfolky, které bych chtěl uvést spíše až ke konci) a tím jsou zombie. Nebudu vaše čekání dál prodlužovat a vrhneme se na ně, aby se nevrhli oni na nás a nerozcupovali nás na maděru.
Zombíci se až donedávna vyskytovali zejména v černé, nyní s příchodem nového bloku se rozhodli někteří přebarvit na modro a říkat si skaabové. Většina těch starých známých černoušků byli 2/2 až na některé macíčky a velice dobře si rozuměli se hřbitovem (aby ne, když se tam taky zrodili.) Velikou výhodou zombií je jejich imunita na všelijaké Executioner´s Capsle, Doom Blade a Terrory, takže nepřipraveného hráče většinou naštvete, když mu tyto karty trčí už od začátku na ruce. Nevýhodou jsou zase protekce, ale to je prostě risk rasových agger. Další věcí co má většina zombií spellu společné je práce s tokeny a toto dokazuje i celkem známá karta s názvem armáda zatracenců (Army of the Damned) kde si dáte 13 2/2 zatracenejch zombií což většinou znamená jistou smrt pro vašeho soupeře, pokud nemá připravený counter nebo plošné ničení, nebo např tučný hrob a na ruce spider spowning(dáte si do hry tolik 1/2 zelených pavouků s reachem plus flashback, tuším za 7 man z toho je jedna určitě černá) tuto strategii jsem si vybral pro náš imaginární balík, který si postavíme na konci článku. Co se týče stavu zombíků na standardu, tak se po roční pauze začínají opět rozjíždět, kde by mohli udělat i čáru přes rozpočet vampírům, kteří nám zase lehce zlenivěli a už nejsou tak rychlí jako dřív. Pravdou je že pořádná hrobařská párty začne až s příchodem druhé edice innistrad blocku dark ascention, protože i v innistradu a v M12 jsme dostali některé parádní kousky, ale není jich tak uplně dostatek, vlastně u modrých skaabů to je jen Ruinator, a možná pro ty chudší stidchet drake. Ostatní jsou moc slabí na jejich poměr ceny mana anebo mají prostě daleko tvrdší konkurenci, tudíž si na tyto malé frankensteiny budeme muset chvíli počkat. Další nevýhodou je jejich relativní pomalost oproti jiným aggrům (např. proti znovu začínajícím goblinům, kteří si ale v Innistrad bloku dají pauzu), ale zas na rozdíl oproti zmiňovaným goblinům si rozumí i s kontrolním typem hry, jakožto můj balík, který je takovým malým hybridem mezi těmito dvěma typy strategií.
Prostě se jednoduše přizpůsobím typu hry soupeře a hraju to podle toho. Což si myslím, že je velký klad pro tuto rasu. Opět velikým mínusem je problém hromadného ničení, třeba když se snažíte hrát na tokeny a poté vám to zmaří jediná ratchet bomba, steel helkite, nebo DoJ( Day of Judgment). Když se teď trošku víc nahlídneme do naší modré barvy uvidíme již zmíněné skaaby, které jsem již dost zkritizoval a s kritikou nepřestanu, protože i když jsem řekl, že skaab ruinator je dost ale opravdu dost hratelný, má jeden výrazný problém a tím je nihil spellbomb, která exilne buď jeho samotného, nebo jeho materiál, v nejhorším případě hned obojí a to pak si už solidně zanadáváme. Ano a dále by mohl být hratelný ještě armored skaab, u kterého je problém zvaný náhoda a štěstěna, a proto si rozmyslíme jestli se nám vyplatí odemílání vlastního balíku, protože a poněvadž nikdy nevíme co odemeleme, (tedy pokud nezahrajeme ponder,) což může znamenat, že si odemeleme naprosto klíčovou kartu a navíc je samoodemílání dosti sebedestruktivní. Další kartou u modré barvy je undead alchemist. Ano, když se na tuto kartu poprvé podíváme, řekneme si asi to, že to je celkem hratelná karta a získá nám solidní karetní výhodu. Problém je v tom, že kdybyste chtěli pomocí alchymisty zabíjet 20 dmg je opravdu podstatně méně než 60 a i kdyby vám šlo především o tokeny potřebovali bychom celkem velkou porci štěstí a to si prostě nemůžeme dovolit. A co tohoto nemrtvého totálně odstaví je jeho zranitelnost, no řekněte sami, Vy byste hráli bytost za 4 many která je zničitelná šokem, či právě zombíckým tokenem. Já asi ne. Proto bych zatím u modré zůstal hlavně kvůli té nekreaturové složce a spolehl se třeba na forbiden alchemy, která si se zombíky celkem dost rozumí. Další kartou, která má v sobě něco z modré je legendární undead jménem Grim Grin, Corpse- born. Tohoto bombiče bych hrál spíše v tokenové strategii, protože je velice nepěkné koukat na prázdný stůl s jedním soupeřovím blokerem a taplým Grim Grinem. Naopak tu je také možnost kdy mi máme cemetery reapera a grima a náš soupeř si tam šmoulí s jediným pašíkem. Jednoduše si uděláme na konci soupeřova kola 2/2 zombíka a po upkeepu si uděláme dalšího, kterého obětujeme, díky čemuž pak útočíme třeba za 11 dmg což už vám soupeře složí při troše štěstí i za 2 kola. Tak další důležitou věcí u zombíků je práce s hrobem. Ano můžeme je buď exilovat ať skaabama nebo reaprem, nebo si naopak věci taháme, kde je ovšem trochu problém, protože gravedigger je poněkud drahý a ghoul riser je opravdu náhodný, takže já zůstanu spíš u plnění a exilování hrobu.
Další věcí je to že si představíme nějaké nekreaturové spelly, které se týkají zombíků. Začal bych jedním artefaktem, který je už od začátku přezdíván jako dveře, řeč je o kartě cellar door. Ano, tento artefakt vám dokáže odemlít jak soupeře tak vás a navíc nebudete přicházet o karty z vršku a když budete mít štěstí tak si dáte i pár zombií. A to tyto dveře stojí jen 2 many, škoda jen, že aktivace si žádá tapnutí a ještě 3 many, přičemž nemáte jistý maximální efekt, což je opravdu škoda. Ale tak možná uděláme vyjímku a pokusíme se je zahrát. Další je sorcery Ghoulcaller’s chant. Do zombíků je to takoví lepší disentomb, ale i tak abychom to hráli jen v případě, že bychom potřebovali opravdu nějakou bytost, protože s příchodem innistradu zombíků vůbec nevadí bytosti v hrobě, někdy dokonce právě naopak. Takže nápad opět dobrý, ale já říkám ne. Další 2 karty nepřímo souvisí se zombiemi. Je to forbiden alchemy a bonehoard. Jednoduše si dáváte alchemií do hrobu karty a sami si ještě vyberete takového grim grina na ruku a díky bonehoardu pak jeho útok bude naprosto zničující. Další věcí, která je dobrá je ta vždy omílaní tokenová základna kterou zastoupí již zmíněná armáda zatracenců, následně zombie infesteision a Moan of the Unhallowed. A kdybyste přece jen potřebovali tahat z hrobu, tahejte rovnou do battlefieldu pomocí Unburial Rites, i když tu je velká škoda toho bílého flashbacku. Dále samozřejmě nějaký ten removal.
Tak to by mohlo být snad vše a jdeme na ten slíbený balík.
Sem jsem dal první balíček - BG token, což sice není uplně nejlepší kombinace, ale je opravdu zábavný, neboť máte velikou armádu. Nevýhodou je, že Vám ji klidně sesmaží jedna ratched bomb. Tato strategie má veliké nevýhody a když byste chtěli jet tokenovací strategie prosím jeďtě spíš býlé ptáčky a spirity než toto. Asi chápete že nejsem velký příznivec této strategie ale stejně jsem toto vzal na FNM turnaj. Co se dalo čekat výhra přišla jen jedna a naprosto jsem nezvládal. Ano párkrát se mi podařilo zahrát 26 zombijí ale ty byly jednou sesmaženy slagstormem a podruhé je přeletěl Steel Helkite. Vedšinou mé pokusi jakkoli byly zmařené buď solidním aggrem a nebo si mě soupeř ukontroloval jako malé děcko. Ano na constukted toto nemá moc velkou šanci, kde ovšem může ekcelovat je limited kde odpověď na různé tokeny jen tak nenajdete a když se vám podaří vyložit solidní armádu je to celkem sranda. Spíše bych, ale tento balíček hrál jen tak pro zábavu.
Další balíček je takový UB hybrid, který jsem postavil před měsícem. Jde o snahu paralizovat soupeře a za každou cenu ho ujezdit svými zombiemi. Řekl bych že tento typ balíčku má mnohem větší šanci na výhru než předchozí a proto mě lehce zklamalo že neuspěl na FNM a ze čtyř her si odnesl 2 porážky. Ano je jesné, že se teprve rozjíždí a pořádně to bude moct rozbalit až po Dark ascention. Ale to nic nemění na tom, že jsem dostal od tempered steelu a od UW controlu. U první hry jsem dosti pokulhával za soupeřovím tempered steelem ,protože jsem neměl jak se zbavit 2 Etched Championů. A i když jsem je zbrzdil Blacksun zenitem už jsem jejich nápor nebyl schopný vydržet.
U kontolu jsem zase pozabíjel všemožné bytosti jako Wurmcoil engine, ale doplatil jsem na to, že jsem se nedokázal zlikvidovat planeswalkera. A s Kharnem Liberted, který měl ještě k tomu 10 kántrů jsem dostal pořádně přez zadek.
Prozatím naši zambíci jen vylézají z hrobů, takže si budemem muset počkat na další edice až budou pořádně venku. Ale je vidět, že na standardu se neztratí, a co se týče ostatních formátu a zombícké minulosti. Snad na každé sféře (snad s vyjímkou Lorwynu) vycházeli skoro v každé edici. Sice ne v tak hojných počtech jako jiné rasy, ale zato pořádně tokenovali a lordi se jim také vždy nešli. Takže jestli máte rádi černá aggra a máte pokrk krvesajů můžete sáhnout právě po těchto mrtvolách. A příště se můžeme těšit na naprostý protiklad zombíků a tím jsou také tokenovací duchové, kteří se nám pokusí dokázat, že i po smrti dokáží napáchat škodu. Doufám, že se vám můj článek líbil.
LukeVik
Komentáře
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.
Rozhovor s hráčem Flesh and Blood Janem Kučerou
Gratuluji k výsledku! Pražského Callingu se přece jen dočkáme v lednu 2025, byl jsi vyslyšen. Cestování také moc nemusím, snad FaB získá...
všechny komentářeTOP 10 nejlepších Šnekú ve hře Magic the Gathering
aha, teraz pozerám lepšie, že nemá ulitu. snail/slug
všechny komentářeStředeční výhledy 18/2024
Zkusím kvíz: 1) Zahraji Nahiri's Sacrifice, do které obětuju Fear - Chainsaw má 2 countery 2) Cílím 2 dmg do priesta a 1 do cultisty 3)...
všechny komentářeGoblin sem, Goblin tam, Goblin, kam se podívám
Ahoj, zajímavé počtení. Pár sbírek mtg karet mám také, naštěstí pro mě se jedná o již uzavřené sady typu Ice age, The Dark apod. Hodně...
všechny komentářeNejlepší sběratelské karty současnosti
Tipl bych si, že Pokémonů se prodá víc než Magicu, takže jsou populárnější. I když je u nich rozhodující sběratelský aspekt víc než herní.
všechny komentářeJak na PreModern balíček levně?
Mně se nezdá příliš "drahý" ani Pitrack...obvykle se tam teda hrají čtyři fečky a jeden až dva Ensnaring bridge, a samozřejmě záleží, jaké...
všechny komentáře