Články
Pauper magic
Není žádným tajemstvím, že constructed formáty v současnou chvílí zažívají tak trochu okurkovou sezonu. Ano, jistě, na všech možných internetových fórech můžete najít zaručené zprávy o „super bombách“, jež přinese Zendikar, a kopec spekulací o tom, jak ta či ona nová super karta ovlivní daný formát. Nicméně bychom dnes rádi udělali malý úkrok stranou a místo přiživování se na těchto spekulacích se pokusili představit formát, který se nehřeje tak často na výsluní zájmu hráčského zájmu. Stále však nabízí zajímavé možnosti a na rozdíl od těch „mainstreamových“ formátů nemusí jeho hráč zrovna vyloupit banku, aby si mohl postavit dobrý balíček. Formátem dnešního zájmu bude tzv. „Pauper“, což je jeden z constructed formátů hraných na MTGO. Že stále nevíte, o čem je řeč? Ale jistěže ano, snad každý si alespoň jednou v životě v reálu vyzkoušel v Čechách vcelku oblíbený formát jménem All-common a Pauper Magic je jen jeho alternativou s několika nuancemi.
Rozdíly mezi těmito dvěma formáty jsou, mimo faktu, že jeden si zahrajete ve své oblíbené herně a druhý třeba z pláže na letní dovolené, v tomto:
A) Klasický All-common většinou supluje svůj „velký formát“, takže se můžeme setkat s All-common Extended, All-common T2, atd...
B) Dle formátu se určitě liší i seznam povolených a zakázaných karet, není totiž tajemstvím, že nejvíce super silných commonů v extended vodách má afinita, a pokud organizátor nechce sklouznout do monotónních válek strojů se stroji, jde občas nějakou tu kartu i zakázat. Dalším problémem může jednoduše být skutečnost, že některá karta byla vydána v edici XY jako common, ale v sadě YZ zase jako rare a záleží pak na preferencích organizátora, jakým pravidlem při stavbě se bude řídit.
My se pokusíme podrobně se podívat právě na Pauper jako formát MTGO. Pokud máte chuť začít hrát constructed na MTGO a zrovna nechcete investovat mraky dolarů do svých „digitálních kartáčů“, představuje levnou možnost, jak si postavit první balíček, moci si s ním zahrát velký online turnaj a z vyhraných cen třeba začít kumulovat svou online sbírku. Pokud vás zajímá jen All-comon v reálné podobě, může vám tento článek pomoci najít zajímavou myšlenku ke konstrukci nebo nějaký „tech“, který vám doposud zůstal utajen.
Pauper: Je formátem, kde je povoleno hrát jakoukoliv kartu, která kdy vyšla na MTGO v raritě common, mimo Cranial Platingu, jenž je zakázán. V podstatě to znamená, že si můžete dát do balíčku cokoliv od Invasion nahoru po toku času, s výjimkou karet, které vyšly na MTGO v různých speciálních sadách. Pro úplnost uvádíme odkaz na oficiální pravidla formátu: http://www.wizards.com/Magic/TCG/Resources.aspx?x=magic/rules/Pauper
Pořád si myslíte, že hrát jen s commony je velká nuda? Uvažujete o All-commonu jako o formátu, kde proti sobě bojují slabé příšery s děsivými parametry a vybředlá kouzla? Zásadní chyba, nyní vám ukážu dva balíčky, o kterých to rozhodně nejde říct ani ve snu.
Prvním z nich je balíček pro formát All-comon Extended od známého pražského hráče Adama Kostky:
4C - control
4C-control | Adam Koska |
Main Deck | Sideboard |
4 Sakura Tribe Elder 2 Civic Wayfinder 3 Sylvan Bounty 4 Mulldrifter 2 Compulsive Research 3 Mystical Teachings 4 Lightning Bolt 4 Resounding Thunder 1 Terminate 1 Echoing Decay 3 Mana Leak 2 Condescend 1 Cancel 1 Negate 1 Sprout Swarm 4 Terramorphic Expanse 4 Izzet Boilerworks 1 Rakdos Carnarium 9 Forest 3 Island 2 Swamp 1 Mountain | 4 Ancient Grudge 4 Duress 1 Wail of the Nim 1 Echoing Truth 3 Wickerborough Elder 2 Durkwood Baloth |
Podívejme se, co tu máme, i náhodnému návštěvníkovi magicových klání je dlouho známá nechuť Adama k tapování velkých stád malých potvor do útoku a jeho přirozené preference k hraní vícebarevných controlů. Ale pětibarevný control v prostřetí All-commonu? Inu, proč ne, sice nemáme mnoho non-basic landů, na lahůdky typu Reflecting Pool, City of Brass můžeme zapomenout a výborného comba Fatchland plus Dual Land si neužijeme. Naštěstí je ve formátu All-common několik zajímavých vícebarevných landů dostupných vždy. Konkrétně parta sestávající s desítky poctivých „hop landů“ a jejich vzdálená příbuzná Terramorphic Expanse. O zbytek naší barevné stability se s radostí postará roztodivné zelené hledání zemí.
Nejzajímavější kartou balíčku je však bezpochyby Mystical Teachings, asi jediný to zástupce tutoru v tomto formátu, rozhodně však výkonný zástupce dovolující nám vzhledem k přítomnosti všech barev opravdu velké množství možností a zábavy. Jediná věc, která podle mě tomuto balíčku chybí k dokonalosti, je nějaký další maindeckový finisher jako třeba Errant Ephemeron nebo Durkwood Baloth, protože samotinký Sprout Swarm by to často nemusel zvládat.
A copak to tu máme dále?
The Perfect Storm | MTGO |
Main Deck | Sideboard |
4 Ancient Spring 4 Irrigation Ditch 2 Island 4 Sulfur Vent 2 Chromatic Sphere 4 Chromatic Star 3 Compulsive Research 4 Dark Ritual 1 Empty the Warrens 4 Grapeshot 4 Ideas Unbound 4 Lotus Petal 4 Manamorphose 4 Ponder 4 Rite of Flame 2 Seething Song 2 Shred Memory | 4 Deep Analysis 3 Duress 2 Echoing Truth 1 Empty the Warrens 2 Flaring Pain 3 Pyroblast |
Druhým balíčkem je dokonce combo a to vcelku zdařilá předělávka „The Perfect Storm“ z minulého extendedu, které shodou okolností včera vyhrálo víkendový velký turnaj v tomto formátu na MTGO (Premier Event). Po hlubším prozkoumání je všem jasné, že se není moc čemu divit, máme dobré invazní země,velký arzenál lízání a karet pro roztočení comba, jen místo Minds Desire si musíme vystačit rovnou s Grapeshotem nebo Empty the Warrens. To by nemuselo příliš vadit, protože balíčků, jež v tomto formátu hrají rušení, je opravdu jen málo a každý černý na nás sice po sb bude mít Duress, jenže snad každý combo hráč se ve své magicové kariéře jistojistě musel již vypořádat s daleko většími hrozbami.
Tak to by na úvod snad stačilo. Teď si v rychlém sledu probereme a ukážeme nejhranější strategie Pauper Magicu, aby nový hráč alespoň trochu věděl, s čím se může setkat. Pro snahu o kapku přehlednosti jsou balíčky rozděleny na Tier 1 a Tier 2 (podle toho, jak moc se nám osvědčily či neosvědčily). Balíčky čerpáme z úspěšných balíčků velkých turnajů na MTGO. U prvních tří uvádíme i orientační cenu za jakou se dají pořídit. Při troše otravování kamarádů, obchodníků a štěstí se dají pořídit i levněji.
Tier 1:
UB control „classic“, MonoB Midrange ,Afinita
Pokud chcete velmi silný a odzkoušený balíček pro daný formát, sáhněte po jednom z těchto tří, rozhodně nemůžete udělat špatnou volbu a kladný výsledek bude jen a jen ve vašich rukou.
UB control „classic“(Cena : 26 $)
UB Control | MTGO |
Main Deck | Sideboard |
3 Dimir Aqueduct 2 Grixis Panorama 2 Island 14 Swamp 3 Terramorphic Expanse 4 Chittering Rats 3 Crypt Rats 4 Mulldrifter 3 Phyrexian Rager/Deep Analysis 4 Diabolic Edict 4 Distress 1 Grim Harvest 4 Innocent Blood 4 Probe 3 Tendrils of Corruption | 4 Doom Blade 4 Dross Golem 4 Duress 2 Relic of Progenitus 1 Tendrils of Corruption |
Velmi pravděpodobně nejlepší control formátu nepostrádá rozhodně nic, co by úspěšný zástupce tohoto druhu měl mít. Dobré, levné odpovědi (zabíjení, protože moc hrozeb, jež by neměly čísla, zde nepotkáte), karetní výhodu i zajímavé vlastní příšery. Zde je verze využívající kartičky Phyrexian Rager( častěji vídáme v jejím slotu výbornou Deep Analysis). Tento balíček nemá problém převzít kontrolu nad hrou proti běžnému agru všech velikostí, ale často má problém soupeře nějak udolat, ne že by o svou „pracně“ získanou nadvládu nad partií přišel, ale výhra trvá a trvá,a pokud jste pomalejší hráč nebo hráč málo zběhlý s ovládáním MTGO, velmi oceníte nějakou další bytost a v tom je Phyrexian Rager velmi prospěšný. Z dalších alternativ bych jmenoval třeba Errant Ephemerona nebo Twisted Abomination.
MonoB midrange(Cena : 4.18 $)
MonoB midrange | MTGO |
Main Deck | Sideboard |
24 Swamp 4 Chittering Rats 4 Dross Golem 2 Okiba-Gang Shinobi 4 Phyrexian Rager 4 Twisted Abomination 3 Warren Pilferers 4 Distress 3 Echoing Decay 4 Tendrils of Corruption | 2 Doom Blade 4 Duress 1 Echoing Decay 2 Okiba-Gang Shinobi 3 Relic of Progenitus 2 Shadowfeed 1 Warren Pilferers |
Další velmi zdařilý balíček, jenž si pomalu s ničím nezadá ani s bratříčky „bohatších“ formátů. Máme tu zabíjení, discard, podlé černé krysy a jiná bahenní stvoření – tak jak to má hráč černé rád a kvůli čemu tuto barvu hraje. Highlightem se bezpochyby může nazvat Okiba-Gang Shinobi, způsobující často nečekané překvapení vedoucí k vaší výhře. Slabinou této verze je však absence corruptu, který zde často můžete pochopitelně spatřit. Není třeba se moc ptát proč, přeci jen dvojice Tendrils Of Corruption a corrupt otáčejí damane race a corrupt je často finálním doťukem oponenta.
Afinita(Cena: 25 $ (třetinu tvoří cena špatně sehnatelného lotus petalu)):
Afinita | MTGO |
Main Deck | Sideboard |
4 Ancient Den 4 Great Turbace 4 Seat of the Synod 4 Vault of Whispers 4 Disciple of the Vault 4 Frogmite 3 Krark-Clan Shaman 4 Myr Enforcer 4 Somber Hoverguard 4 Chromatic Star 4 Lotus Petal 2 Pyrite Spellbomb 4 Rush of Knowledge 3 Springleaf Drum 4 Thoughtcast | 2 Crimson Akolyte 4 Gorilla Shaman 3 Hydroblast 3 Obsidian Akolyte 3 Pyroblast |
Je to tak – jako ve spoustě jiných formátů i zde plní afinita roli exekutora. Neptá se, prostě a jednoduše se vždy z času na čas zjeví a podle připravenosti soupeřů si odnese odpovídající počet výher/proher. Ve světě Pauper Magicu sice nemůže spoléhat na pomoc Archbound Ravagera a Cranial Plating, ale její soupeři zase nemají tolik nepříjemného hatu (energy flux, kataki) a i když je asi nejlepší karta proti afinitě (Ancient Grudge) legální, není tak často zastoupená. Zajímavostí je zde určitě „gobliní šikula“ (Krark-Clan Shaman) kvůli combu s „černým panáčkem“(Disciple Of The Vault). Velkou výhodou ve vyrovnaných partiích je Rush For Knowledge, přeci jen líznout si 6 nebo 7 karet je vždy velká zábava.
Následuje několik balíčků, o kterých sice nejde říci, že by formátu přímo dominovaly, často však jim k úspěchu nechybí tolik a z času na čas i ony nějaké to umístění získají.
Tier 2:
Fritka :
Fritka | MTGO |
Main Deck | Sideboard |
20 Mountain 4 Keldon Marauders 4 Mogg Fanatic 4 Fireblast 4 Firebolt 4 Incinerate 4 Lava Spike 4 Lightning Bolt 1 Needle Drop 4 Rift Bolt 2 Shard Volley 1 Sonic Seizure | 4 Fireslinger 4 Pyroblast 4 Smash to Smithereens 3 Vithian Stinger |
Hora, blesk, hora, blesk, blesk, blesk. Je to k nevíře,všichni tu písničku posloucháme řadu let a pořád nás baví. V každém magicovém formátu, kde je legální Mountain, lze hrát fritku a Pauper není výjimkou.
UB teaching
UB teaching | MTGO |
Main Deck | Sideboard |
3 Dimir Aqueduct 16 Snow-Covered Island 2 Snow-Covered Swamp 4 Terramorphic Expanse 1 Crookclaw Transmuter 2 Errant Ephemeron 2 Mulldrifter 3 Spire Golem 1 Agony Warp 4 Counterspell 1 Daze 2 Diabolic Edict 1 Echoing Decay 4 Exclude 1 Force Spike 1 Ghastly Demise 1 Grim Harvest 3 Mystical Teachings 1 Negate 1 Prohibit 1 Raven’s Crime 1 Repulse 4 Think Twice | 1 Capsize 2 Deep Analysis 1 Disrupt 2 Duress 1 Echoing Decay 1 Faerie Trickery 1 Ghastly Demise 1 Hindering Touch 1 Hydroblast 1 Last Rites 1 Mindstab 1 Raven’s Crime 1 Spinning Darkness |
V době, kdy modří mágové musejí hrát „špatná rušení“ jako Negate či Remove Soul, by byl hřích neužít si trochu nostalgie. V tomto prostředí Counterspell není sprosté slovo, ale povolená karta. Balíček je to podobný klasickému UB controlu, až na to, že místo velkého množství removalu, krys a karetních výhod kategorie Sorcery používá rušení a snaží se skoro vše hrát jako instant. Přináší nám to o něco horší matchup s agry a o mnoho lepší pozici v mirroru.
Sliveři:
Slivers | MTGO |
Main Deck | Sideboard |
7 Forest 8 Plains 2 Secluded Steppe 2 Selesnya Sanctuary 1 Tranquil Thicket 4 Muscle Sliver 4 Plated Sliver 4 Sidewinder Sliver 4 Sinew Sliver 4 Spinneret Sliver 4 Virulent Sliver 1 Cenn’s Enlistment 4 Lotus Petal 4 Oblivion Ring 4 Temporal Isolation 3 Thrill of the Hunt | 3 Circle of Protection: Black 2 Hallow 3 Holy Light 4 Obsidian Acolyte 3 Prismatic Strands |
Slimáci představují jednu z běžných útočných strategií,jejichž prim je v přítomnosti 8 lordů (Zelený Muscle Sliver a jeho bílá timeshift varianta) a nějakých dalších, povětšinou špatných těl tvořících křoví (komparz, chcete-li) prvně jmenovaným. Světlou výjimkou jest snad jen Virulent Sliver umožňující v Magicu nepříliš běžné vítězství pomocí otrávení soupeře (Poison Countery).
Balíček je to jinak vcelku smutný, hrošího stylu, vyloženě trpící přítomností velkého množství levného kvalitního zabíjení. Proti Bx a Rx controlům vyndáte pár chudáků, o ty dobré přijdete a pak už jen čekáte na smrt. Pokud chcete od partie více než pár chvil čekání na vlastní smrt, zvolte si raději jiný balíček. A pokud opravdu chcete provozovat sliveří orgie, rozhodně se zbavte Lotus Petalu. Opticky sice působí líbivě, ale zdání moc a moc klame,skoro vždy je to jen převlečený Mulligan (balíček se sice tváří, že by rád spěchal,ve skutečnosti ale nikdy nemůže spěchat tak, aby Petal byl něčím prospěšným).
WG agro:
WG Agro | MTGO |
Main Deck | Sideboard |
9 Forest 9 Plains 4 Terramorphic Expanse 4 Akrasan Squire 4 Bant Sureblade 4 Benevolent Bodyguard 3 Llanowar Knight 4 Qasali Pridemage 4 Steward of Valeron 3 Valeron Outlander 4 Oblivion Ring 4 Shield of the Oversoul | 3 Circle of Protection: Red 3 Gleeful Sabotage 3 Hallow 4 Holy Light 2 Scattershot Archer |
Jestliže se i přes objasnění skutečnosti o nepoužitelnosti Sliverů budíte v noci s nutkáním tapovat do útoku bílozelená monstra, zvolte si raději něco takového. Sice nebudou všichni vaši útočníci z jedné rodiny, určitě ale budou mít větší šanci na úspěch.
UR control:
UR control | MTGO |
Main Deck | Sideboard |
1 Dimir Aqueduct 4 Izzet Boilerworks 11 Snow-Covered Island 9 Snow-Covered Mountain 3 Errant Ephemeron 4 Izzet Chronarch 4 Mulldrifter 4 Steamcore Weird 4 Deep Analysis 4 Exclude 4 Lighting bolt 4 Skred | 4 Hydroblast 4 Pyroblast 3 Relic of Progenitus 4 Rune Snag |
Pravidlo č. 1.: hrát Countespell je povinnost. Pravidlo č. 2.: ke Counterspellu nejvíce pasují blesky. Na úplný závěr našeho putování jsem si zvolil tak trochu „pet deck“ formátu, rozhodně mě zde zaujal nejvíce. Jsem si jistý, že nedosahuje těsně kvalit UB controlu, ale i tak dovede připravit soupeřům nejednu nepěknou chvíli. Snad jen bych do sb přidal Rolling Thunder proti UB a MonoB controlům,protože taková pěkná tyčka by mohla být přesně to, co na tahle po zabíjení dychtící zjevení platí.
Po povídání co nás může potkat na fieldu se podíváme konkrétněji na našeho favorita.
UB control
Tato verze Ub spíše připomíná standardní monoblack se zabudovanou karetní výhodou v podobě mulldrifterů a commonového cruel ultimata - probe. Zabíjení je zastoupeno 8 edicty (diabolic edict a innocent blood), které mají potenciál sundat jakékoli monstrum či protekčního koníka, dále je zde Tendrils of Corruption přidávající nějaké ty životy a celou sbírku doplní 2x echoing decay. Místo duresu je zde Distres, který se jeví na formátu plném bytostí o něco víc univerzální. Z bytostí najdeme v balíčku již zmiňovaného mulldriftera, dále wrata na nožičkách v podobě crypt rats a další z myší rodiny, prudící chittering rats. Jako třešničku na dortu je zde jedna kopie Grim Harvest, řešící nejednu zapikanou partii.
V sideboardu nalezneme discard na kontroly, nějaké ty moonglove extrakt na protekční potvory, brush with dead na balíčky s COP:black, Dross Golemy do tlaku a na mirror hodně důležitý Relic of Progenitus. Většinou ještě zůstanou tak dvě místa na Vaše vlastní techyJ
Styl hraní je v celku jednoduchý. Díky velkému množství zabíjení smeteme ze stolu veškeré soupeřovi bytosti, pokud nás nějaká bytost stačila kousnout doplníme životy tendrilama. Následně dojde k pročistění soupeřovi ruky probou a začíná fáze okusování našimi bojovníky. Plán celkem pěkný, proti bytostem i pěkně fungující. Horší je to pokud potkáme stejně zaměřeného kolegu. Pak se hry zvrhnou spíš v modlení v co nejmenší počet ediktů a maximální počet probe. Nevýhodou balíčku je občas jeho pomalost. Soupeře koušem jednou, maximálně dvěma potvůrkami s dvojkou dopředu, což mu dává poměrně dost kol na líznutí nějaké odpovědi či hrozby. Osobně bych balíček trochu upravil. Zahrál bych si dvě Twisted Abomination, místo jedné země a deep analysis. Přeci jen kvalitní zabiják mi občas chyběl. Dále bych se zařekl, že empty the warens stihnu zahodit či vybít krysou a nahradil bych echoing decay doom blade. S tím, že černé zabiji maximálně dross golema, ale budu to mít lepší na affi budu si moct odklidit cokoli nečerné. Nyní se podíváme na jednotlivé matchupy.
Afinita
Docela vyrovnaný matchup. Soupeř má dvě možnosti buď zkusí klasiku přes rychlé myr enforcery a sombrera nebo půjde cestou komba disciple + Krark clan – shaman. Případně zkusí oboje. Další nebezpečí hrozí od Rush of Knowledge, která většinou znamená 6-7 karet pro soupeře a Váš konec. Hry jsou poměrně svižné s edicty na ruce se nevyplatí čekat u tendrils a echoing decay je situace poněkud složitější. Pokud se vaše životy zrovna neblíží nule je lepší se nechat trochu okousat od drobotiny(disciple, frogmit) a šetřit ji na sombrero, případně myra. Ideálně je oba zmíněné zabít v reakci na rush. Co se týče distresu v počátku berete thoughtcaste v případě malého počtu zabíjeni na ruce bytost. Rush je cílem až v pozdější fázi hry, spíše věříme že soupeř ho nebude mít na co poslat, případně, že ho zahodíme probou.
Ze sideboardu přidáme trochu toho discardu a někdy i broušení na cop:black. Ven dávám crypt rats, většinou karetní výhodu příliš negenerují, jsou pomalé a koušou.
Slivers
První hra je jednoznačně Vaše. Soupeř není dost rychlý, aby Vás stihl rychle ujet. Zabíjení máte opravdu hodně a slimáci, kteří jsou silní hlavně díky skládání různých bonusů Vám toho mnoho udělat nemůžou. Navíc hrají bez karetní výhody. Prostě by jste měli začínat za stavu jedna nula pro vás.
Po sideboardu můžete čekat obsidián akolyty, kteří díky 8 edictum zas tolik nevadí, větší pruda je spíš COP:black, ani ne tak proto, že by Vás zabil, jako proto, že hra se pěkně protáhne než soupeře ubrousíte či ulítáte osamoceným muldrifterem.
Fritka
První hra je celkem problematická. Soupeři stačí 7 karet k tomu, aby Vás zabil. Času mu dáváte víc než dost. Takže to chce nalízat hodně distresu a myší s ideální probou v pátém kole, když to celé podpoříte tendrilama buď do cizí nebo vlastní bytosti můžete i vyhrát.
Posideboardu vyměníte část zabíjení za Duresy a golemy, případně brush with death. Prostě cokoli co sideboard může v náhradě za zabíjení nabídnout.
MonoB midrange
V první hře si musíte pohlídat okina-gang shinobi. Takže se snažte zůstat untapnutí a soupeře se snažte přesvědčit, že to zabíjení máte. Dobrý je distres, jednak poodhalí zda soupeř hraje corrupty a zadruhé zahodí nepříjemnou myš.
V druhé hře dostanete playsetem duresu a plným setem discardačních myší. Takže se Vám hra ještě více ztíží. Budete muset trpělivě měnit kartu za kartu a postupně si budovat převahu díky probám a mulldrifterům. Vynikající je deep analysis, vysmívá se discardu.
UB teaching
První hra je hodně pekelná. Soupeř má odpověď na vše a velice rychle si dokáže najít klíčový Grim Harvest a na něj v první hře pravděpodobně i prohrajete.
Po sideboardu se situace rapidně zlepšuje. Nejenže máte v opozici k counterspelům duresy, ale hlavně pokud Vám přijde a projde Relic of Progenitus, odvaříte soupeři celou myšlenku jeho balíčku.
Tady končí naše povídání o paper magicu. Doufám, že se článek líbil a někoho naláká tenhle zajímavý formát zkusit či ho dokonce potkám naproti u stolu na příštím uheráconu. Příště už bude známý spoiler nové edice, proběhne nějaký ten turnaj a my se podíváme na změny v dvojkovém formátu. V komentářích uvítáme jakékoli nápady či zkušenosti s tímto formátem. Nemusí to být jen s internetových vod, ale třeba Vaše vlastní pravidla, bad a good play v místním klubu či hospůdce.
Jarda a Honza
Komentáře
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.