Články
Podzimní dvojka
Podzimní dvojka
Mnoho z vás jistě ještě nezapomnělo, kolik nových fetch landů si kdo rozbalil na preview Zendikaru, málokdo v šuplíku schovává playset nových mystických haďáků. A přece pomalu uzrál čas na malou exkurzi do nového constructed formátu. I když je v popředí zájmu nejlepších deckbuilderů světa v tuto chvílí hlavně extended (pár týdnů před PT Austin se není moc čemu divit), není na různých fórech nouze o všemožné věštby a úvahy o tom, jak bude či nebude nová dvojka vypadat, co se bude hrát, co bude „imba“ a co upadne naopak v zapomnění. Svým způsobem jsou tyto úvahy moc krásné, protože až do prvního velkého profi turnaje a konfrontace s kluky z Japonska má každá taková teze v sobě více filozofické relativnosti než skutečnosti, ale právě to ji tak trochu činí krásnou. Přeci jen, kdo jako malý nezkusil zavřít oči a snít o moři, o lese, o krajích, které zná jen z pohádky, o dotyku své milé, či o tom, jak bude vypadat nová dvojka.
Dnes se tedy pokusíme i my nějak naznačit, jakým směrem by se mohl formát vyvíjet, jaké karty by se mohly uplatnit a jaké balíčky by možná stálo za to si alespoň zkusit.
Každý výlet do říše snů s sebou jistojistě přináší celou řadu rizik. V tomto dobrodružství mě napadá hlavně toto: Jsme v naprosto neznámém světě, formát zatím lze definovat pouze dostupným cardpoolem, takže nejde přesně určit, na jaké strategie se připravit a které karty účelně nasadit do sideboardu. Neexistence úspěšných archetypů však na druhé straně neklade meze fantazii hráče, protože nemusí nutně stavět balíček, jenž porazí archetyp A a B a po sb má šanci i proti C, ale je možné zkusit hrát opravdu téměř cokoliv. Tedy.. málem bych zapomněl: chtěl jsem říci s k o r o cokoliv. Třetím společným rysem všech nových constructed formátů, kde je k dispozici více než pár hor, je totiž větší počet blesků v počátečních měsících.
Prvním, z čeho je možné při úvaze o novém formátu vyjít, jsou balíčky z předcházejícího block constructed formátu, jednak proto, že tyto balíčky jsou již často odzkoušené a zadruhé nejsou sestaveny z nových karet a dost často je zvládnete postavit z vlastních zásob. Alara block constructed mimo to, že trpěl přemírou retardace (tedy vlastně cascady), přinesl v podstatě tři úspěšné strategie: Jund, Domain control a Esper agro. O prvních dvou jistě bude dnes ještě řeč, o tom třetím však již ne, protože tento na Havaji úspěšný balíček utrpěl citelnou ztrátu v podobě odstranění combat fáze dmg on stack (hlavně kvůli oslabení Thopter Foundry, která byla základem balíčku).
Další náměty lze sebrat z předchozí dvojky, kde určitě muselo z nějakého balíčku zůstat více než jen torzo. Právě v jejím případě by to mohlo platit například o nějaké bílé útočné partě. Tedy určitě by si to přála jedna bílá kočka (kočičák?) jménem Ajany, která (když si s sebou vezme ještě novou bílou crusadu - Honor of Purge) dovede překvapit nejednoho diváka nekonečné TV show „Bílé koně stokrát jinak“, avšak – oproti minulým dvěma letům – v ní už neúčinkují Kitkiny, ale spíše různá lidská individua, povětšinou z profese soldier. Další mocnou trojkou je odemílací tým kolem modrého planewalkera (Jace Beleren, Howling Mine, Fothyl of Mythos), v M10 mu zůstala Traumatiza a v Zendikaru je pár zábavných karet do této strategie také k nalezení, čili jen zbývá je nějak rozumně poskládat dohromady.
Posledním balíčkem ze staré dvojky, o kterém ještě nebyla řeč, je Bant Agro, v M10 dostalo kvalitního zabijáka (Baneslayer Angel) a v Zendikaru nějaké fetch landy a Lotus Cobru, se kterou by mohla být docela sranda.
Ze Zendikaru nás na první pohled určitě zaujmou upíři, přeci jen graficky jsou velmi povedení (a některé upírky i vyvedené:) ), a jak už někdo říkal, i kvalitativně patří k tomu lepšímu, co černá barva nabízí. Otázkou je jen, zda z nich bude něco více než rasově čistý (může být něco čistého zároveň černé? Otázka pro tvůrce reklam na prací prášky) tématický balíček na způsob suicide black. Další možností můžou být elfové a goblini, jen je otázka, zda těch pár velmi zajímavých kousků vydá na celý dobrý balíček.
Letmý náhled na problém bychom snad měli a můžeme se trochu podrobněji podívat na jednotlivé strategie.
X color Control
Sice jsme přišli o vivid landy a Reflecting Pool, nicméně jsme stále schopni postavit několik vícebarevných balíčků, které stojí za povšimnutí. Tedy, měli bychom býti. Měli býti říkám záměrně, a to z jednoho důvodu. Stavíme vícebarevný control na formát, který neznáme, čili je těžké říci, jaké barvy nutně potřebujeme/budeme hrát, když nevíme, proti čemu si balíček budujeme. Možná by bylo dobré začít nějakým UW controlem jakožto praotcem všech XU controlů, jenže ouha! Co bylo dobré v „pravěku“ Magicu, není dobré dnes, respektive možná to není ani špatné, ale určitě ne dostačující. Máme sice výbornou trojici Baneslayer Angel, Day of Judgement, Path to Exile, ale v době, kdy modrá výrazně oslabila a na formátu je několik karet, na které nemáme dostatečný počet odpovědí, je lepší se poohlédnout po něčem jiném. UWr control může k osvědčené dvoubarvě přidat Lightning Bolt,výbornou Pyroclasmu nebo doslova ultimátního Ajany Vengeanta, nicméně stále tato splash neřeší hlavní problémy a navíc je doslova hřích v současném formátu nehrát Cruel Ultimátum jakožto nejlepší kartu každého obraného balíčku.
S čím se však již můžete setkat poměrně často, je UWb control:
UWb control | MTGO |
Main Deck | Sideboard |
4 Arcane Sanctum 4 KomentářePřispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE. |