Příběhy
Československý Magic v letech 2000 a 2001
Ještě než začneme, rád bych Vás odkázal na články, které se zaměřují na období předcházející:
Počítače přechod na rok 2000 zvládly bez obtíží, nový rok se slavil poněkud vydatněji (mnoho lidí si myslelo, že přichází nové milénium, což se ale stalo až o rok později). A magické kartičky vycházely vesele dál...
Do Legendy se opět vrátila nejoblíbenější rubrika – Top 10. Přibývá měst, kde si můžete zahrát DCI turnaje, velmi oblíbeným místem se stávají Kralupy nad Vltavou. Manželé Luksovi, zde založili hernu Game World a do příjemného domáckého prostředí jezdí i mnoho hráčů z Prahy, mezi jinými i Honza Škampa (dnešní česká pokerová superstar) a Adam Koska (méně slavná magicstar známá především obsazováním devátého místa na PT).
V únoru 2000 se v Los Angeles koná Pro Tour ve formátu Mercadian Masques booster draft. České barvy na turnaji reprezentuje trio Jakub Šlemr, Aleš Štibinger a Vladimír Komanický. Do druhého dne postupuje pouze Komanč a u prvního draftu sedí vedle Michala Vítkovského ze Slovenska a před draftem se domluví, že Michal bude hrát RG a Komanč má zbytek. Pokud by chtěl hrát RG, tak začne bušit do krabičky od boosteru. Domluva nefunguje úplně ideálně a hráči si samozřejmě lezou do barev. (Ano, tohle se samozřejmě nesmí, ale Komanč to bez hany napíše později i do Legendy.) Komanč nakonec končí mimo peníze až na 74. místě.
Zatím co se Pros snaží uhrát nějaký ten dolar (který se v té době prodává za milých 40 Kč), ostatní magicáři slaví na preview nové sady Nemesis. Mezi nejzajímavější kousky nové edice patří nejlepší rebel všech dob Lin Sivvi, Defiant Hero, Saproling Burst (který se na podzim začne kombit s Fires of Yavimaya), Tangle Wire (který je na začátku považován za odpad a vyměňuje se za 30 Kč), dnes oblíbené modré eternal staples Accumulated Knowledge, Daze a Submerge. Ač se to nezdá, ceny karet jsou jen o málo levnější než dnes – hned šestice karet se prodává za více než 400 Kč (Masticore, Rishadan Port, Dust Bowl, Powder Keg, Squee, Goblin Nabob a Gaea's Cradle).
V březnu se koná Invitational v Kuala Lumpur, kam je pozván i Jakub Šlemr. Vítězem se ale stává Chris Pikula, kterému později vyjde jeho podobizna na kartě Meddling Mage (karta se dokonce dočká i reprintu v Alara Reborn, bohužel už bez tváře Pikuly).
Černý rytíř v dubnu otevírá v Brně hernu přímo v prostorách obchodu. V dubnu se také koná týmové GP v nedalekém Frankfurtu, kam vyráží hned 9 českých týmů, celkem jich je na turnaji něco přes 200, čímž padá rekord v počtu lidí na evropském GP (v té době byly evropské GP menší než ty americké). Na začátku turnaje byl představen hlavní rozhodčí, který ale vzápětí omdlel (nejspíš z vydýchaného vzduchu), rozbil si hlavu a přijela pro něj sanitka. První den se hrálo celkem 7 kol (2x týmový sealed deck) a postup bylo potřeba alespoň 5:1:1, což se nakonec podařilo dvěma českým týmům Trash A a Hammer of Brno. Druhý den následovali 3 kola týmového draftu a oba týmy dokázali postoupit do finálové top 4, kde je ale postupně porazil německý tým Heroes III (nejdříve Pražáky a pak i Brňáky). Ale i tak to byl velmi hezký úspěch českého Magicu.
V květnu vychází nová sada Prophecy, která je velmi vysláblá, za zmínku stojí snad jen Avatar of Woe, Mageta the Lion a Foil, pokud ani jednu z těchto karet neznáte, nemusíte se za nic stydět.
Začátkem června se tradičně v Menze ČVUT konalo Mistrovství republiky. Tajným techem byl balíček Trinity Green, který ale obsahoval pěknou řádku rér (Gaea's Cradle, Rishadan Port, Deranged Hermit, Masticore, Plow Under, Birds of Paradise, Tangle Wire...), takže nebylo vůbec jednoduché ho před Mistrovstvím sehnat. Druhým nejsilnějším balíčkem byly Replenishe, za zmínku stojí ještě zelené mašina, suicide black či UW Control. Na devátém místě se umisťuje Jakub Šlemr, i když druhý den hraje 4:0. Vítězem se stává (opět) Ondřej Baudyš, druhý je Martin Lažnovský a třetí Libor Marek.
Celá top 8 z MČR může jet na Mistrovstí Evropy do Paříže, kde je čeká 6 kol draftu a 6 kol Standardu. Nejvíce se daří Ondřeji Baudyšovi, který ale v posledním kole předvede velmi slabou hru s Gaea's Cradle a soupeř ho úplně vytrikuje. Ondra nakonec neumírá na infarkt, protože i v případě výhry by skončil devátý. Dále na turnaji boduje Jakub Šlemr (13.), Vladimír Komanický (35.), v penězích končí i Libor Marek (61.).
Mistrovství světa se koná v belgickém Bruselu a po prvních dvou dnech je Jakub Šlemr pátý. Třetí den se koná Block constructed a Jakub vsadí na modrý beatdown s Rising Waters, který mu ale vůbec nechodí a zakotví 1:5. Týmová soutěž je velmi zajímavá, protože reprezentuje celá čtveřice hráčů a za každou výhru lze získat 6 bodů (v jednom týmovém kole tak můžete získat i 24 bodů). Naši hrají o postup do finále v posledním kole s Američany (kteří již mají postup zajištěn) a potřebují vyhrát co nejvíce. USA nakonec poráží 2:1:1, což ale stačí pouze na 6. místo. I tak je to ale po letech příjemný úspěch národního týmu. Ve finále mistrovství světa proti sobě hrají Jon Finkel a Bob Maher v téměř úplném mirroru modrých kostek. Finkel v pěti napínavých hrách vyhraje a podaří se mu tak v jednom roce vyhrát Nationals, Mistrovství světa jednotlivců i národních týmů. Na konci roku k tomu přidá i vítězství na Invitational a později se tak dočkáme karty Shadowmage Infiltrator.
Na podzim přichází první edice nového bloku Invasion, ve které poprvé vychází split karty. Edice obsahuje také velké množství zlatých karet, mezi ty nejznámější patří Absorb, Undermine a Fires of Yavimaya. Z jednobarevných karet stojí za zmínku necounterovatelná Urza's Rage a Fact or Fiction, která zavaří hlavu nejednomu oponentovi.
Do konce roku se ještě koná týmové PT New York, kde naši vůbec nezáří a PT Chicago, kde se (jako obvykle) daří Jakubovi šlemrovi, který končí na 24. místě. Celý Pro Tour vyhraje Kai Budde s Rebely a vyrovná tak rekord vyhraných PT (2x vyhrál ještě Jon Finkel a Tommi Hovi).
Na rok 2001 si Wizardi připravili expanzi do východní Evropy (Českou a Slovenskou republiku tam zařadili samozřejmě také). Hned tři Grand Prix v tomto roce se budou konat na východ od Německa v nových zajímavých městech – GP Praha, GP Moskva a GP Varšava. Dochází také ke zdražení boosteru z 3,29$ na 3,99$, což se v české měně promítá do zdražení ze 129 Kč na 135 Kč (Blackfire hráče totiž dostatečně svačil už před zdražením...). V televizi běží úspěšný japonský seriál Pokémon a polovinu Legendy zaplavují obrázky stále se usmívajícího žlutého stvoření. Čím dál více českých hráčů cestuje na GP do přilehlých zemí (na únorový GP Kolín jede 13 Čechů), které také nabývají na velikosti (některé mají i přes 500 hráčů). Zavedeny jsou a nich také ceny pro amatéry, mezi které patří ti hráči, kteří nikdy během své kariéry neměli constructed/limited rating přes 1700. V lednu vychází edice Planeshift, která obsahuje několik pěkných karet, které se navždy zapíší do historie – Flametongue Kavu, Terminate, Orim's Chant.
Největší událostí, která velmi pozitivně ovlivní hráčskou komunitu na další roky, je samozřejmě březnové GP Praha, které se koná v Kongresovém paláci. Tohoto turnaje se celkem účastní 618 hráčů (280 českých hráčů a 31 Slováků). První den se hraje 8 kol sealed decku a do druhého dne postupuje nejlepších 64 hráčů, kteří si zahrají dva boosterdrafty. Turnaj probíhá pod organizačním zajištěním Blackfire a až na hodinové čekání pro pairingy 7. kola vše probíhá rychle. Do druhého dne postupuje 13 Čechů a 2 Slováci. Draftování už našim nejde tak dobře a v penězích tak končí Libor Marek (13.), Jan Tomčáni (18.), Arnošt Žídek (20.), Mirko Nývlt (28.), Tomáš Kosička (29.) a Jaroslav Sita (31.). A samozřejmě Jakub Šlemr, který se snaží o to, aby titul zůstal doma, ale v semifinále podlehne budoucímu vítězi Ryanu Fullerovi. Mezi další zajímavé perličky z GP Praha patří pokus jednoho Čecha o krádež banneru Doomsday Spectery (možná od této události je v Tournament rules napsáno, že za krádež turnajového materiálu je DQ), několik podvodů ostravských hráčů se stavbou balíčku (prokázalo se to Janu Brodzákovi, který ale nepochopitelně dostal jen matchloss a hrál i druhý den, a slavný sealed Zdeňka Lysáka, po kterém se tento druh podvodu nyní jmenuje). Jelikož tou dobou ještě neexistoval Schengen, měl smůlu i Kai Budde, kterého poslali čeští celníci kvůli prošlému pasu zpět do Německa.
V dubnu si Černý rytíř zakládá pobočku v Ostravě, do Prahy se zatím nechystá. Vychází také sedmá edice, ve které ke smutku mnohých aggro hráčů nevychází Armageddon, ale zato znova vychází Opposition a Worship. O měsíc a půl později vychazí poslední edice Invasion bloku – Apocalypse zaměřující se na zlaté karty nepřátelských barev. Tato edice se stane obrovským trhákem, cena mnoha kusovek dosáhne závratných výšin a boostery se vyplatí jen tak rozbalovat. V Apocalypse vychází cyklus nepřátelských painlandů (Yavimaya Coast, apod.), Vindicate, Pernicious Deed, nevýdaný zabiják Spiritmonger, kterého se lze zbavit snad jen Terminací, Phyrexian Arena, Fire // Ice a mnoho dalších karet.
Na Pro Tourové scéně září slovenská hvězda Jan Tomčáni. V Tokyu se na blokovém PT umisťuje na 27. místě, v květnu v Barceloně je smolně devatý. Z českých hráčů nekončí v penězích nikdo.
Na začátku června se koná Mistrovství republiky a protože je Magic po GP Praha neuvěřitelně populární, účastního se ho 143 hráčů. Mezi oblíbené balíčku patří Fires, Counter Rebelové, NetherGo, Blue Skies a Oppozice. Do finálové osmičky potřetí za sebou postoupí i Ondřej Baudyš, ale vypadne hned ve čtvrtfinále. Což ale ještě neznamená ztrátu šance na národní tým, protože ti co vypadnou hrají druhého pavouka o poslední postupový slot. Ondra ale svůj zápas pouští Kubovi Šlemrovi, který ale vzápětí prohrává s Tondou Weberem, který končí třetí. Do finále se dostanou dvě BR aggra (poprvé se top8 hráje ve formátu Standard) a více štěstí má nakonec Petr Nahodil, který poráží Evžena Bouřu.
Evropský šampionát se koná v italském Miláně, kde se nejvíce daří Robertu Jurkovičovi (26.) a Ondřeji Baudyšovi (35.). V srpnu se hrají Worlds v kanadském Torontu a překvapivě na ně neletí Jakub Šlemr, i když je kvalifikován. Z našich se nejvíce dařilo Tondovi Weberovi, který skončil 46. Jan Tomčáni ze Slovenska postoupil mezi nejlepším 8 s balíčkem Dark Fires. Ve čtvrtfinále ho čekal nepříjemný matchup s Merfolk Opposition a těsně prohrál 3:2. Zajímavá událost se stala u jiného čtvrtfinále, kde byl Dave Williams diskvalifikován bez nároku na ceny za poznačené Accumulated Knowledge (tři z nich byly prohlé a při símnutí decku byla prohnutá karta vždy nahoře). Týmovou soutěž, jak už se stalo špatným zvykem, opět vyhrál tým USA. Hráčem roku 2000-2001 se stává Kai Budde, který si tento titul pohlídá i pro další dvě sezóny.
Na začátku září se koná PT New York (team limited) a GP Varšava (block constructed) zároveň. Pro Tour vyhrává tým Phoenix Phoundation v čele s Kai Buddem. Na GP září nová moravská superstar Michal Marčík, který je poražen až ve finále. Černý rytíř expanduje dokonce i do Bratislavy.
Zaří, znamená nový školní rok, ale také nový magiový blok, kterým je Odyssey. Hráči začínají mít radost z toho, že jejich karty končí ve hřbitově (schopnost Threshold), sloni vesele útočí, když je zavoláte (Call of the Herd), Jon Finkel pomáhá nejednomu hráči (Shadowmage Infiltrator). V porovnání s předchozím blokem se ale nová edice jeví jako velmi vysláblá.
S novou edicí se hraje sealed deck začátkem října v nedaleké Vídni, kam vyjíždí i početná česká výprava. O osmičku bojuje do posledních kol Jakub Šlemr a Martin Lažnovský, oba jsou ale v posledním kole napárovaní dolů a prohrávají. Ferda končí devátý, což jak víme, je nejoblíbenější československé číslo v Magicu. Na konci roku dochází ke zpřísnění pravidel Magicu – zavádí se pojmy jako pomalé hraní a zdržování, diváci nesmí zasahovat do partií, nesmí se lhát rozhodčím, apod. Magicový pravěk pomalu končí a hru čeká další rozmach.
Na závěr jsem si připravil úspěšný balíček Michala Marčíka z GP Varšava, aneb RUG Tempo se hrálo již tehdy:
RUG Tempo | Michal Marčík |
Main Deck | Sideboard |
4 Yavimaya Coast 4 Shivan Reef 4 Shivan Oasis 6 Island 6 Forest 4 Mystic Snake 4 Gaea’s Skyfolk 4 Blurred Mongoose 4 Kavu Titan 4 Prophetic Bolt 4 Fire / Ice 4 Repulse 2 Fact or Fiction 2 Exclude | 4 Gainsay 4 Flametongue Kavu 3 Jade Leech 3 Tranquility 1 Exclude |
Mnoho zážitků z této doby si můžete přečíst také v tomto fóru.
Pavel Češka
Pokud by Vás zajímal pohled i na období následujících let, podívejte se na článek ZDE.
Poznámka: Tento článek měl původně vyjít již na konci října, ale dokázal jsem ho dopsat až nyní. Omlouvám se všem za zpoždění. Zdali bude sepisování historie československého Magicu pokračovat (a v jaké podobě) se dozvíte v nejbližší době. Stejně tak budou později vyhlášeny výsledky soutěže za příspěvky do fóra.
Komentáře
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.