Příběhy
ENCYCLOPEDIA DOMINARIANA – MIRAGE
ENCYCLOPEDIA DOMINARIANA – MIRAGE
Zdroj: „Ztracená databáze“
Přeložil: Honza Adam
Předmluva:
Vážení přátelé a fanoušci Magicové storyline. Dovolte mi, abych Vám v několika řádcích představil sadu, která stála u zrodu moderního Magicu. Mirage byla prvním blokem, který představil členění na jednu základní a dvě rozšiřující sady, a z hlediska příběhu přinesl po Ice Age revoluční změnu – z doby ledové jsme se přemístili do africkoarabského prostředí. Nehledě k tomu, že právě v Mirage leží kořeny ságy Weatherlight, středobodu celé historie Dominarie.
Zajímá vás, kdo byl Mangara, Kaervek, Jolrael? Kdy hráči MTG poprvé slyšeli jméno Teferi? Pak čtěte dál. Překlad vzácného textu z tzv. „Ztracené databáze“, někdejší neoficiálně-oficiální „Bible“ tehdejších kreativců a autorů románů, je nejkompletnějším materiálem pojednávajícím o této kapitole dominarijských dějin. Enjoy!
-Honza Adam
O SADĚ:
Mirage se zrodila v roce 1993 jako sada s názvem Menagerie, ale světlo světa spatřila na podzim 1996. Jakožto druhá samostatná sada byla Mirage největší sadou MTG v dosavadní historii. Obsahovala subset deseti karet – sedmi draků, dvou dračích vládců a Rashidy Scalebane. Mirage také představila mechaniky flanking a phasing a vyjasnila pravidla poutající se k Páté edici. Mnoho z nových karet sady se zaměřovalo na nově ustanovenou pružnost pravidel, zejména deset charmů, které se objevily v Mirage a jejím rozšíření Visions. Navíc, Mirage jako první představila online promo jménem Oasis.
Třistapadesátikaretní set byl inspirován obrazem nubijského bojovníka. Wizardům tak bylo možno zakomponovat do svých produktů otázku etnické diverzity – tím, že stvořili nový setting, a sice Jamuraau, část obrovského rovníkového superkontinentu. Ačkoli je jeho značná část obydlena lidmi etnika blízkého arabskému, Jamuraa, kterou jsme poznali v Mirage, byla hodně ovlivněna africkou kulturou. Postavy ze zemí jako ostrovní říše Corondor nebo Hořících ostrovů pak zajistily zástupce bílé rasy.
Ačkoli měla Jamuraa mnoho částí, její děj se točil okolo tří království, jenž mělo každí svůj osobitý etnický a kulturní základ. Impérium Suq’Ata odvozuje svůj původ od obyvatel svět Rabiah, kteří se na Dominarii dostali skrze portály v poušti. Rabiah posloužil jako setting pro sadu Arabian Nights, proto mají suq’ataští lidé arabské rysy a oděvy. Království Zhalfir je jednou z nejstarších civilizací na celé Dominarii, je hlavním ohniskem děje Mirage a je založen na afrických lidech – mnoho Zhalfiranů je tmavé pleti. Zhalfiranský oděv je nicméně inspirován starým Římem, což je patrné z oděvů kouzelníků a civilistů, s lehkým nádechem Egypta. Konečně je tu Femerefská teokracie, jejíž etnické zázemí je totožné se Zhalfirem, ale která vyznává mnohem střídmější styl odívání.
Mirage má také obsáhlou historii. Dvě ze tří hlavních civilizací mají dějiny dlouhé tisíciletí, samozřejmě s příslušnými historickými a literárními záznamy. Práce jako Tisíc otázek nebo díla femerefské filosofky Naimah se objevují v citacích na kartách. Pro Mirage byla také složena báseň jménem „Píseň lásky Noci a Dne“, jejíž fragmenty se nacházejí na kartách Mirage i Visions.
Symbolem Mirage byla palma se třemi páry listů. Všechny karty byly datovány rokem 1996, s černým okrajem. Byla prodávána ve dvou formátech – šedesátikaretní starter s knížkou o pravidlech, s ilustrací Ivory Charm od Gerry Graceho. Patnáctikaretní boostery nesly obrázky Grinning Totemu, Taniwhy, Mara a Jungle Trolla. Boosterboxy pak nesly obrázek Ebony Charmu od Gerryho Grace.
HISTORIE JAMURAAY
Část I. Od počátku po Přízračné války
Ve 43. století moderní dominarijské historie se na Jamuraae schyluje k válce, která vrazí klín mezi prastará impéria. Bitva bojovaná ambiciózními čaroději a armádami zdokumentovaná sadou Mirage zanechá na tváři tropického kontinentu navždy. Ale každá z válek obyčejně mívá kořeny hlouběji v minulosti, a ani tentokrát tomu není výjimkou…
V rovníkové oblasti Dominarie se nachází gigantický superkontinent, jemuž vládnou arabská impéria a kmeny viashinů. Sestává z mnoha částí, ale nejdůležitější je na něm jeho severozápadní cíp – domov mocných impérií Zhalfir, Femeref, a Suq’Ata. Tyto tři země jsou od ostatních odděleny rozsáhlou pouští na jihovýchodě. Všechny tři národy existují po staletí, ale nejstarší je Zhalfir, jedna z nejstarších civilizací na planetě vůbec.
“Na rozdíl od Zhalfiru nepotřebuje gryf žádný koncil, aby udržoval své části v souladu. ” - Asmira, Svatá mstitelka
Zhalfir je starší než všechny ostatní civilizace Dominarie. Přežil čtyři milénia a, vskutku, byl civilizovaný ještě před zahájením současného letopočtu. Už před Válkou bratrů ovládli Zhalfiriné všech pět barev many, čímž se stali jedními z prvních Dominarijců užívajících manu ve všech jejích formách. S podporou tropického rovníkového klimatu a generací moudrých vládců, využívajících rad planeswalkera Teferiho, Zhalfir vládl většině Jamuraae po mnoho generací.
V průběhu Doby Ledové, zhalfirská magie ochránila zemi před nepřirozeným chladem a ta tak přežila relativně nedotčena. Na rozdíl od zbytku Dominarie nezažil Zhalfir žádnou Dobu Temna a nebyl dotčen Válkou bratrů. Zhalfirský národ je jeden z mála, kde magii ovládají i prostí občané.
Po staletí Zhalfir těžil i z další výhody – planeswalkera Teferiho. Moudrý muž, jenž studoval na ostrově Tolaria, dobře chápal zhalfirskou potřebu řádu. Nicméně, jak už to u planeswalkerů chodí, zatoužil po jiných světech…ale zároveň chtěl, aby jeho království zůstalo stabilním i v době jeho nepřítomnosti. A tak bylo zřízeno pět Zhalfirských gild. Ve Zhalfiru se svou bohatou historií v užívání magie již dávno existovalo pět organizací, magických rodů, pro každou barvu magie jeden. Nyní se tyto rody přetvořily v gildy dle Teferiho vůle a přání, aby sloužily Zhalfiru jako celek.
Nejneobvyklejším prvkem Teferiho gild byla jejich harmonie. Protikladné barvy pracovaly spolu, nikoli proti sobě. Díky vzájemnému porozumění bylo pět gild Zhalfiru pevnými pilíři království, a i když ochabla důvěra v krále, důvěra v gildy přetrvávala. Každé město, městečko i vesnice měla pět gildovních zástupců.
Bílá se stala Občanskou gildou. Občanská gilda vládla právu a její členové využívali své magie k tomu, aby posuzovali pravdu a spravedlnost ve zhalfirské společnosti. Čest, věrnost a soudržnost byly pro Občanskou gildu klíčovými principy. Byli strohými soudci, pilíři práva a národa.
Modrá se stala Tvůrcovskou gildou. Experti z oblasti inženýrské a umělecké získali toto jméno, protože přetvářeli jak společnost, tak hmotu k obrazu svému. Pod magickým dohledem Tvůrcovské gildy byly vyráběny hůlky a lektvary, ale i obří strojová zařízení, které dovolovala efektivnější využití manuálních sil. Mnoho architektonických skvostů bylo také prací Tvůrcovské gildy.
Červená se proměnila v gildu Zbrojířskou. Pod její jurisdikci spadaly zbraně a válečné úsilí, ale Zbrojíři zároveň pracovali i na posilování základů budov. Navzdory nepřátelským barvám chovala Zbrojířská gilda srdečnou náklonnost k Tvůrcovské, a společně pracovali na posilování zhalfirských budov a struktur.
Černá se stala tajnůstkářskou Stínovou gildou. Z pěti gild byli tou nejvíce odtažitou její členové bez rozdílu nosili černé a popelavé róby s kápěmi, aby skryli své tváře. Zodpovídali za přípravy mrtvých, organizaci pohřbů a vše s tím související. Čistili ulice od mrtvých, dohlíželi na dědictví a poslední vůle, a starali se o hrobky předků. Stínová gilda pohřbívala lidi v obřích katakombách pod městy. Nicméně, někteří z členů využívali své práce k tomu, aby rozvíjeli své vlastní schopnosti a choutky – což často vedlo k třenicím.
Zelená se proměnila v nejdůležitější gildu, gildu Rolnickou. Starali se o zachování plodnosti země, o blahobyt lidí, pomáhali se žněmi a dobytkem. Také za cenu mnohé bolesti a námahy dokázali držet na uzdě mor a další nemoci, a učinili tak pro Zhalfir více než kterákoli jiná gilda.
Spokojen se stabilizací situace ve Zhalfiru opustil Teferi Dominarii, aby zkoumal jiné světy. Krátce poté v hlavním městě Zhalfiru, Ki’pamu, vypukly občanské nepokoje, když církev oficiálně vypověděla Stínovou gildu, které byla dána kontrola nad mrtvými a starými kryptami. Duchovní vůdci národa se vydali na východ do města Tulumai, aby zde svolali velké shromáždění a jednali o dalších krocích. Když se jim nepodařilo přesvědčit krále, aby změnil názor, rozhodli se od Zhalfiru odtrhnout. Král nechtěl, aby jeho národ trpěl občanskou válkou, jenž hrozila ze situace vzejít, a zřekl se provincií Tulumai a Nyomba ve prospěch nového církevního státu, jenž byl nazván Femeref. Toto slovo znamená ve zhalfirštině „Rozsudek“.
”Chtěj všechno, a vše ztratíš.”- Zhalfirinský aforismus
O několik let později narazily femerefské expedice na zlato. Na území státu byly nalezeny zlaté žíly, a zakrátko nové bohatství přilákalo pozornost Zhalfiru. Namísto, aby riskovali válku o zlato mezi národy, nabídli femerefští Zhalfiru podíl na těžbě. Obě země i jejich obchod dále vzkvétal.
Po dvou stech letech odluky se Femeref stal po kulturní i politické stránce samostatným státem,. K magii bylo přistupováno jako k duchovní síle a lidé ji používali denně, což se lišilo od opatrného přístupu Zhalfirinů. Femerefu vládlo uctívání symbolů a totemů, a víra, že tyto předměty mohou ovlivňovat lidské osudy, byla velmi rozšířená. Každý občan Femerefu nosil Sluneční brož, která byla považována za sídlo duše. Různé kouzelné amulety byly velice rozšířené, a hlavním předmětem uctívání femerefské církve se stalo slunce – což někteří Zhalfiriné považovali za velice krátkozraké.
Impérium Suq’Ata, obývané potomky lidí z Rabiahu, se o objevu doslechlo také. Jeho kupci zakrátko zabrali severní oblasti Zhalfiru a pokoušeli se postupovat dále na jih, přičemž naráželi na trpasličí osady v horách. Trpaslíci, kteří se Suq’Atanům nemohli počtem rovnat, utíkali na jih do Femerefu, kde byli vítáni otevřenou náručí, neboť jejich hornické umění pomáhalo až zdvojovat produkci zlata. Trpaslíci se usadili ve femerefském hornickém městečku Terorq a uzavřeli spojenectví s Tulumai.
Šlechtici ve Zhalfiru se doslechli o zvýšené produkci zlata ve Femerefu, ale netušili ničeho o spojenectví s trpaslíky. Došli k názoru, že jim Femeref dává menší podíl, než by jim po právu náležel, a tlačili na krále, aby zaútočil a obsadil zlaté doly silou. Nicméně, s Suq’Atanskou armádou obléhající severní hranici nebyl král Zhalfiru schopen vypravit do Femerefu invazní síly. Stejně tak se mu nechtělo do boje se Suq’Atany, a není se čemu divit, že se na něj vládnoucí třídy Zhalfiru rozhněvaly.
Rozzlobený Teferi se vrátil po padesáti letech nazpět a nalezl Zhalfir v troskách. Jeho prastará moc se obrátila proti zemi samotné, a Zhalfir nyní čelil Suq’Atanským nájezdům po celé východní hranici. S použitím svých schopností našel Teferi dívku, která byla pokrevně příbuzná s královskou linií. Cvičil ji v politice a podporoval její přirozené vůdčí schopnosti. Díky svému stále silnému vlivu svolal Teferi zástupce královské i magické moci ke dvoru v Ki’pamu. Na tomto shromáždění se krátce objevila i dlouho zapomenutá někdejší královská kouzelnice Jolrael.
Ona dívka, jménem Yormeba, byla na tomto shromáždění prohlášena královnou Zhalfiru. Krátce po své korunovaci královna Yormeba vrátila zemi mír, ale nepodařilo se jí ji znovu sjednotit. Unaven žabomyšími válkami jeho lidu, Teferi opustil Zhalfir s hrstkou věrných poradců, mudrců a artificérů. Odpluli na jeden ostrov v souostroví Chaza, kde se Teferi chtěl věnovat výzkumu manipulace s časem.
“Cestování časem je jako jízda na velbloudu. Možná se dostanete tam, kam jste chtěli, ale ta jízda je zřídkakdy pohodlná. ” -Teferi
Teferi doufal, že se mu podaří kontrolovat čas natolik, že úplně eliminuje problémy spojené s vyvoláváním bytostí. Pokoušel se přesunovat bytosti v čase, tak aby se objevily na pravém místě v pravou chvíli. Jeho pokusy ale byly značně neohrabané, a výsledkem bylo narušení rovnováhy času. Ačkoli by se byl mohl sebrat a pokračovat s pokusy na jiném místě, Teferi chtěl napravit své chyby a zabránit tomu, aby Jamuraa trpěla časovými problémy. Pokusil se napravit své chyby výbojem many, který měl opravit vzniklou trhlinu v časovém toku. Ačkoli tušil, že to bude nebezpečné, v žádném případě nečekal následky, které jeho „léčba“ měla. Manový výboj zasáhl všechny rostliny, zvířata i budovy na jeho ostrově. Všechno kromě pevného skalního podloží „odfázovalo“ pryč z existence.
Válčící národy Jamuraay o tomto vůbec netušily. Zhalfirinská koalice vyhlásila, že kdokoli, kdo jí navrátí země, které jim byly „zcizeny“ Femerefem, bude štědře odměněn. Po osm let se na hranicích zemí bojovalo.
Ale přesto…byla zde trojice bytostí, jenž zaznamenaly výboj časové energie, který doprovázel Teferiho zmizení.
První dorazil na Teferiho ostrov Mangara z Corondoru. Moudrý muž, zkušený v politice a dlouholetý student planeswalkera Eskila Bílého, Mangara byl také velice dobrým přítelem quirionských elfů z Bílých lesů Corondoru. Mangara velice dobře znal touhy a marnivost lidských bytostí, a díky tomu dokázal excelentně hrát politické partie.
Druhý příchozí byl víceméně místní. Z džungle Mwonvuli dorazila Jolrael, Zhalfirinka, někdejší královská kouzelnice, která již dávno opustila civilizaci, aby hledala klid a mír mezi zvířaty ve svém paláci v džungli. Jelikož dlouho nevydržela na jednom místě, Jolrael v průběhu let vyvolala spoustu přírodních i nadpřirozených bytostí, které jí pomáhaly stavět palác za palácem v říčních deltách džungle. Jolrael vládla všem zvířatům v Mwonvuli i dále, a její spojenectví s mocnými viashinskými šamany z Velké pouště, Zirilanem ze Spáru a Hivisem Šupinatým, jí propůjčovalo moc povolávat dokonce i velké draky, ať už z pouště, nebo mimo ni.
Posledním byl Kaervek z Urborgu, mocný mág, jenž přišel z Hořících ostrovů. Kaervek uzavřel mnohá spojenectví se zlými duchy a dalšími entitami na Urborgu i Bogardanu, a nyní vedl koalici Nočních lovců, fanatických duchů posedlých vražděním a šířením chaosu. S sebou si přivedl Purraj z Urborgu, náčelnici kmene temných panteřích bojovníků.
Tito tři mocní čarodějové, navzájem velice odlišní, dorazili na Jamuraau a tajemný ostrov…a zde tak začíná příběh Přízračných válek (Mirage Wars).
A o těch si povíme příště….
-Honza Adam-
Komentáře
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.
Středeční výhledy 22/2024
UPDATE: Z textu je zřejmé, že bylo zamýšleno, že tyto Výhledy vyjdou ještě před Eternal Weekendem (a byly tak i nachystány). Bohužel vinou...
všechny komentářeAnatomie obchodu s kartami Magic the Gathering
Možná jsme se tam potkali:) Byla to dobrá doba, až na, v Brně všudepřítomné, nácky...ale to na Francouzské nehrozilo:) Jojo...Isič,...
všechny komentářeStředeční výhledy 21/2024
Není to o tom, že by bylo něco špatně. Tvoje analýza je v podstatě správná. Jenom bys měl ale ještě zmínit jednu kartu... ;-)
všechny komentářePondelí s Komandérem - Pán s Prstenem
Ač komandéra hraji velmi málo, rád odTebe čtu každý článek:) Nejvíce mne pobavila polemika s Aragornem. To, že Wizárdi ztvárnili Saurona...
všechny komentářeStředeční výhledy 20/2024
Byznys byl a je, pro mne bohužel, v této hře od nepaměti. Byl to také, pro mne, hlavní důvod, proč jsem v 16ti letech, s přichodem edice...
všechny komentářeZapomenuté Mechaniky MtG: Cumulative Upkeep
Ďakujem za pekný komentár. :) To všechno, alebo nic, v článku samozrejme spomenuté je, asi si to kvôli referencii na Daru Rolins...
všechny komentáře