Příběhy
Gildy Ravnicy Reloaded, část druhá.
Syndikát Orzhov
Gilda Orzhov je založena na víře, že bohatství je moc, že struktura plodí bohatství a že vina napomáhá vytvářet struktury. Gilda funguje jako kombinace náboženství, úvěrové agentury a kriminálního syndikátu. Ostentativní hierarchie kněžích, vymahačů a přízračných rádců vládne kongregaci loajálních členů svázaných vinou, poslušných zadlužených nemrtvých a thrullích sluhů. Mnoho členů Orzhovu věří, že jejich vláda je nutná k tomu, aby dovedli Ravnicu k maximu jejího potenciálu – a jsou bezskrupulózní, co se týká metod, jak se dostat k moci. Většina Ravnicanů vnímá Orzhovy jako to, co doopravdy jsou - zkorumpovanou organizaci – ale mnoho podlehne jejich slibům bohatství, prestiže a dlouhověkosti.
Obzedat, Rada duchů Gildě Orzhov vládne Obzedat, rada duchů orzhovských autokratů, kteří si podrželi moc a bohatství i poté, co opustili svou tělesnou schránku. Členové Obzedatu dokázali ošidit smrt a přenést svá vědomí (a chamtivost) i přes práh samotné smrti. Jsou paranoidními a mstivými diktátory, často neváhají zastrašovat ambiciózní podřízené, umlčovat šiřitele klepů a špehovat potenciální nepřátele. Obzedat nicméně jen velmi zřídka vystupuje jménem gildy navenek, namísto toho komunikují skrze svou oficiální zmocněnkyni, Teysu Karlov.
Orzhova, Opulentní katedrála Gildovní síň Orzhovského syndikátu je Orzhova, někdy zvaná Kostel obchodů. Je to okázalá katedrála s vysokými stropy, designovaná speciálně k tomu, aby se kdokoli, kdo přijde, cítil nepatrný a bezvýznamný. Obrovská okna s barevnými vitrážemi a přehnaně velké mramorové sochy zobrazují spoustu bohatých biskupů, andělů-vymahačů a duchů spojených s gildou. Orzhova je místem, kde se konají nejokázalejší orzhovské ceremonie a rituály, včetně každotýdenních mší.
Rod Dimir
V temných, slizkých koridorech Podměstí se rozpíná nekonečná síť gildy Dimir. Rod Dimir je ravnickým temným, ale veřejným tajemstvím: populace ví, že Dimirové existují, ale předstírají, že tomu tak není. Dimirskou rolí je fungovat jako tajná služba pro gildy, které nemohou nebo nechtějí takovou práci dělat, v čemž jim pomáhá jejich tajnůstkářství – jako obrana i jak oútok. Dimirové tají dokonce sami sebe navzájem – jednotlivé buňky agentů znají jen několik nejbližších kontaktů. Dimirští agenti nenechávají stopy, ničí vzpomínky obětí a dokonce vymazávají vzpomínky na své činy a úkoly i sami sobě.
Lazav, dimirský zločinný génius. Lazav je měňavec, který slouží jako nexus telepatických kontaktů celé dimirské špionážní sítě. Umí se proměnit v mnoho podob, jak vyžaduje plán a jak on (ona? Ono?) uzná za vhodné – může se proměnit ve starou vdovu a poslouchat klepy na tržišti, nebo se stát vedalkenským husarem na celnici, či vzít na sebe podobu staré vdovy, aby ošálil kolemjdoucího šlechtice. Někteří dimirští agenti dokonce věří, že se Lazav snaží odhalit Niv-Mizzetovy tajné plány a zneužít je pro své záměry..
Šeroplášť: Obnoven, ale k nenalezení. Šeroplášť, dimirská gildovní síň, začala chátrat, když předchozí gildovní pán, upír Szadek, ztratil moc a s ním se ztratily i vědomosti jak Šeroplášť najít. Sídlo bylo znovu vystavěno na novém místě v Podměstí a zabezpečeno paměťovými pojistkami. Jen málokdo ví o existenci tohoto nervového centra Dimirů, a ještě méně je schopno jej najít. A ti, kdo na cestu přijdou, ji vzápětí zpravidla opět zapomenou.
Legie Boros
Boroská legie je gildou spravedlnosti s ohnivým mečem v ruce. Jsou nejmocnějšími a nejobávanějšími vojáky na Ravnice, jsou efektivní, sebejistí a až fanatičtí ve sledování svých ideálů. Borosové věří v právo celým srdcem, je to pro ně struktura, která podpírá společnost a mapa k prosperitě a zdraví společnosti. Cokoli, co porušuje literu zákona, ohrožuje ducha zákona nebo zabraňuje vykonávání zákonů je považováno za nepřítele Legie. V praxi – kdokoli s Borosy nesouhlasí, je jejich nepřítelem.
Aurelia: bojechtivost v pozadí Borosu Současným vůdcem Borosu je Aurelia, zuřivá archandělka, která vzešla z řad Legie. Po smrti Razie, zakladatelky gildy, a potupě Pierakor az Vinrenn d'Rav, zvané Pírko, její následnice v roli andělské gildovní paní, zpochybnila Aurelia, tehdy velitelka andělských sborů, Pírčino právo na vedení gildy. Aurelia prohlásila, že anděl, který upadl v hanbu, nemá právo na autoritu nebo respekt - a už vůbec ne právo vést gildu - a mnozí s ní souhlasili. Aurelia rychle zastrašila nebo zostudila ty, kdo s ní nesouhlasili, a ujala se sama vedení nad gildou. Zatímco Razia byla spíše symbolem, vzdáleným a nedotknutelným, Aurelia je aktivním, drsným vůdcem, který přímo pracuje se svými podřízenými. Borosům vštípila své vlastní vášnivé ideály a nutí je jednat tak, aby jich bylo dosaženo.
Dům slunce, Pevnost legie.
Dům slunce je centrální gildovní síní Borosu, sloužící jako pevnost, kasárna, i chrám. Většinová víra hovoří o tom, že jde o nedobytný monolit. Každopádně je Dům slunce symbolem síly a jednoty Legie Boros. V minulosti sloužila pevnost wojekské divizi gildy, ale Aurelia odsunula wojeky do sekundární báze a Dům slunce zabrala pro centrální těleso Legie.
Kartel Simic
Kartel Simic je ravnickým opatrovníkem divoké přírody, jejich misí je ochraňovat a rozvíjet přírodu i přes rozrůstající se zástavbu. Gilda se snaží ochraňovat ty prvky sféry, které jsou nekompatibilní nebo se vzájemně vylučují s přelidněním a městským prostředím.To není samozřejmě lehké – civilizace na Ravnice hrozí, že pohltí vše, co se jí postaví. Ale Simicové praktikují zvláštní kombinaci odtažitosti a holismu, která zajišťuje odstup od větších městských systémů – a práve na této izolaci záleží úspěch jejich mise.
První mluvčí Zegana Královsky působící, málomluvná merfolčice Zegana je současnou gildovní paní Simicu. Hovoří za Zonot Jedna, první z tajemných závrtů, které se na Ravnice objevily, a byla to ona, kdo vydal Dekret Hloubek, který znamenal pro Kartel nový start. Zegana nicméně vždy rychle podotýká, že hovoří za Komoru mluvčích, tajemné těleso složené z mluvčích všech devíti zonotů. Prohlašuje, že Komora může kdykoli její mandát zrušit a její místo gildovní paní pak obsadí jiný z mluvčích. Nicméně, mnoho lidí mimo Kartel to pokládá za falešnou skromnost, a předpokládají, že Zegana Komoru ovládá – tedy pokud se komora ve skutečnosti vůbec schází.
Zameck. Simická gildovní síň, která nahradila zničený Novijen, není vůbec ceremoniálním ani okázalým místem. V blízkosti Zonotu Sedm, spadajícího do Desátého okrsku, byla obrovská síň vyčištěna od smetí a nyní slouží jako shromaždiště pro mluvčí a audienční místo pro návštěvníky mimo Simic, pokud se chtějí setkat se Zeganou nebo ostatními vyslanci Kartelu. Strop Zamecku obsahuje mnoho průhledů pokrytých aetherem impregnovanou látkou zvanou plax, které vytváří opaleskující osvětlení – a celá hala tak působí dojmem, jako by byla pod vodou. Zdi jsou vyztuženy silnou vrstvou mořských rostlin a kouty či rohy zdí jsou pokryty řasami. Podlaha je čistá a plochá s výjimkou centrálního stolu ve tvaru volné spirály, s lehce vyvýšeným pódiem.
Gruulské klany
Gruulové jsou volně skupinou divokých klanů, které živoří v radnických uličkách, opuštěných zónách a zarostlých ruinách. Mnoho gruulských šamanů a válečníků žijí v Pásu rozvalin, poničené zóně válkou zdeptané země a sídel, která začíná na hranicích radnického Desátého okrsku. Válčení je mezi Gruuly na denním pořádku, skoro až rituální – Gruulové věří, že jen ti silní mají právo přežít a vládnout. Gruulové jsou ze všech gild nejvíce opovrhováni a nejvíce proti civilizaci – proto také na Ravnice, sféře pokryté pouze městy, nejvíce trpí.
Borborygmos, Alfa klanů. Ačkoli se žádnému gruulskému vůdci nikdy nepodařilo ovládnout nebo sjednotit všechny kmeny, o jednom se mluví pouze v uctivých tónech: Borborygmos. Neobyčejně mohutný kyklop a divoký náčelním Klanu hořícího stromu, Borborygmos „drtí své nepřátele na kaši a s tou kaší si pak čistí boty“ – aspoň tak zní legenda. Borborygmos svou pozici nejmocnějšího gruulského náčelníka po několik dekád a zabill mnoho troufalců. Ale ačkoli je stále vynikající bojovník, začíná se na Borborygmovi projevovat jeho věk. Stále častěji je vyzýván k obraně svého postavení a jeho vítězství jsou stále těsnější a těsnější.
Skarrg, Půda sjednocení. V rozvalinách masivního paláce hoří obrovská hranice, která vyznačuje tradiční místo k setkávání gruulských bojovníků. Skarrg není tak úplně neutrální půda, dočasná příměří nejsou ve zvyku, a staré křivdy často vedou ke krvavým bojům. Ale stejně se zde gruulské klany ze všech konců Ravnicy znovu a znovu scházejí. Pečou se zde obrovská prasata a bojují velké bitvy – zde zažívají klany to, co bychom nejblíže mohli nazvat soudržností a kolegialitou.
Toliko ke stavu gild ve chvíli, kdy nás čeká návrat na Ravnicu. Sami si můžete udělat obrázek, jak moc se současný stav rozchází s tím, jak jsme tuto sféru na konci Dissension opustili. Některé gildy zůstaly stejné - zaznamenaly pouze výměnu ve vedení (Azorius, Dimir), jiné dokonce ani to ne (Orzhov, Izzet, Rakdos, Gruul, Golgari), některé jsou o něco extrémnější než předtím (Boros, Selesnya). Nejvýraznější změny se tedy dočkal Kartel Simic - původně bioinženýři, "vylepšovatelé" přírody a experimentátoři s cytoplasty, nyní tajemná skupinka odtažitých ekologů zaměřená na ochranu života, vedená znovuobjevivšími se merfolky.
Více se o jednotlivých gildách dočtete v překladech Sférochodcova průvodce návratem na Ravnicu, jehož překlady vám nepochybně bude zprostředkovávat Honza2.
Já budu dále pokračovat v publikování starých storyline příběhů v sekci Story Classics ;-)
- Honza Adam
Komentáře
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.
Anatomie obchodu s kartami Magic the Gathering
Možná jsme se tam potkali:) Byla to dobrá doba, až na, v Brně všudepřítomné, nácky...ale to na Francouzské nehrozilo:) Jojo...Isič,...
všechny komentářeStředeční výhledy 21/2024
Není to o tom, že by bylo něco špatně. Tvoje analýza je v podstatě správná. Jenom bys měl ale ještě zmínit jednu kartu... ;-)
všechny komentářePondelí s Komandérem - Pán s Prstenem
Ač komandéra hraji velmi málo, rád odTebe čtu každý článek:) Nejvíce mne pobavila polemika s Aragornem. To, že Wizárdi ztvárnili Saurona...
všechny komentářeStředeční výhledy 20/2024
Byznys byl a je, pro mne bohužel, v této hře od nepaměti. Byl to také, pro mne, hlavní důvod, proč jsem v 16ti letech, s přichodem edice...
všechny komentářeZapomenuté Mechaniky MtG: Cumulative Upkeep
Ďakujem za pekný komentár. :) To všechno, alebo nic, v článku samozrejme spomenuté je, asi si to kvôli referencii na Daru Rolins...
všechny komentářeReport z 30. Mistrovství světa World Championship v Las Vegas
Uf... Co na tohle všechno říct jiného, než... Vítej zpátky! :-) Přeji ti hodně štěstí. A to nejenom v Magicu, ale prostě celkově v...
všechny komentáře