Příběhy
Gildy Ravnicy Reloaded, část první
Azorijský senát
Také známi jako Vysocí sudí. Azorijský senát je v podstatě vládnoucím tělesem Ravnicy. Gilda samu sebe pokládá za zprostředkovatele a dohlížitele na aktivity ostatních gild, a to i přesto, že je většina z nespočtu jejich zákonů ignorována. Azorijský senát má ale v rukou skutečnou moc, a ostatní gildy si jsou vědomy toho, že pokud by bylo po vůli Senátu, kontroloval by tento celou metropoli. Azorianský vliv rostl a klesal v závislosti na ekonomice, kulturních trendech a aktivitách ostatních gild.
Isperia, Ztělesnění práva. Sfingy jsou vznešená stvoření, které si nejvíce ze všeho zakládají na samotě. Jak ale rostl na Ravnice po pádu Guildpactu chaos a kriminalita, její obyvatelé volali stále hlasitěji po vymáhání práva. Isperia se rozhodla, že své osobní blaho nemůže nadřadit potřebám svého světa. Isperia má tři poradce-soudce, každý z nich reprezentuje jeden „pilíř“ Azorianů: Pilíř Jelenn, který je zodpovědný za tvorbu práv, pilíř Lyev, který má na starosti jejich vymáhání, a pilíř Sova, který soudí ty, kteří zákon poruší.
Nový Prahv. Původní sídlo Azorijského senátu bylo zničeno, když do něj narazila boroská létající pevnost Parhelion. Následující roky byly ve znamení byrokratické křeče, kdy se Azoriané rozhodovali, jak, kdy a kde postavit nové sídlo.Teprve až převzala nad gildou vládu Isperia, dala se rekonstrukce do pohybu. Nový Prahv sestává ze třech tyčících se trojhranných sloupů tvořících kruhový dvorec, nejvyšších budov na Ravnice. Je to strohá, neposkvrněná struktura, elegantní, ale nezdobená. Dominují zde bílý mramor, alabastr a ocel. Široké chodby vedou do obřích sálů, které mají další satelitní konferenční místnosti a kanceláře. Protože chodby ani sály nemají žádné výrazné rozdíly, návštěvníci se v Novém Prahvu nevyhnutelně ztratí, nemají-li s sebou eskortu. (Ruiny starého Prahvu se staly rezervací.)
Selesnyjská konkláva
Selesnyjská konkláva sama sebe vidí jako hlas Mat’Selesnye, tajemného vědomí, které pokládají za manifestaci samotné přírody. Všichni v gildě jsou považováni za ústa tohoto sjednocujícího hlasu, a všichni usilují o to, aby rozšiřovali svou gildu tím, že budou šířit víru v Mat’selesnyu a obracet ostatní na víru. Selesnyanské krédo je osobní a veřejné zároveň: jednotlivec musí potlačit své vlastní vědomí a svědomí, aby lépe slyšel a vyslyšel vůli jejich gildovního vládce – tříhlavé dryády, která je duševním médiem Mat’selesnye.
Cílem gildy je potlačit individualitu jednotlivých členů a proměnit je na nástroje konklávy. Selesnya má obrovský dosah. Každá z osad, známá jako vernadi, je komunitou postavenou kolem centrálního stromu a vedenou dryádou. Vernadi se šíří paprskovitě od Vitu-Ghazi, a všechny jsou spojeny podzemní sítí kořenů.
Trostani, Hlas Selesnye. Tříhlavá dryáda Trostani vládne gildě z masivního stromu známého jako Vitu-Ghazi Nicméně, každý Selesnyan vám řekne, že Trostani je cele ovládána a vedena vůlí Mat’Selesnye. Tři hlavy Trostani ztělesňují každá jednu z tradičních selesnyanských hodnot: řád, život a harmonii.
Vitu-Ghazi, Městský strom. Ačkoli Selesnyané nevěří v to, že by byla moc koncentrována na určitá místa, masivní strom Vitu-Ghazi slouží jako gildovní síň Selesnye. Ostatní Ostatní společenství odrážejí dokonalost Vitu-Ghazi a jeho kmen slouží coby katedrála pro stoupence z celé Ravnicy. Suniel Drvomudrc, elfí dřevotvůrce, zrestauroval Vitu-Ghazi poté, co byl strom napaden šíleným izzetským velemágem. Nyní je Suniel stařešinou gildy a hlavním architektem Selesnye – právě pod něj spadají veškeré obrovské zahrady, parky a stromové cesty skrze velké selesnyjské pralesy.
Rakdosův kult
Rakdosův kult je obrovská banda hedonistů, sadistů, zločinců a psychopatů vedená mocným démonem jménem Rakdos. Rakdosův kult v sobě spojuje instinktivní krvežíznivost a touhu po moci. Jsou sadističtí a krutí prostě proto, že je to baví. Příležitostné násilí je jejich modus operandi. Chaos, zmatek a osobní potěšení jsou nejvyššími cíli. Chtějí, aby se Ravnica podrobila jejich choutkám, a pokud se jim někdo připlete, ať už úmyslně nebo neúmyslně do cesty, má smůlu.
Rakdosané nemají formální strukturu. Členové gildy nesnášejí pravidla a vůbec cokoli, co omezuje osobní svobodz, takže jediným uznávaným pravidlem je potěšit svého démonického pána. Na povrchu jsou aktivity gildy řízeny volně sdruženými „kruhy“, z nichž je každý veden pánem kruhu. Každý pak má vlastní sféru vlivu, komodity a následovníky.
Rakdos Prznitel. Rakdos byl jeden z parunů, původních deseti vůdců gild, kteří podepsali Guildpact, a v čele gildy stojí již přes deset tisíc let. Je zlomyslný a megalomanský, a cokoli se kolem něj děje, musí se dít ve velkém. V jednu chvíli ďábelsky řve uspokojením nad svými kultisty, vzápětí je poručí zapálit a maniakálně se směje, když v bolestech umírají. Když je Rakdos vzhůru, je jediným centrem pozornosti. Jeho rozmarům je beze zbytku vyhověno, ať se jedná o vraždu, zohavování, či cokoli jiného, a ti, jež si k tomu vybere, neuniknou. Když Rakdos nějakou dobu spí, kultisté trochu chaos a vraždění utlumí. Atmosféra v Rix Maadi se změní na političtější a manipulativnější, zatímco krvekněžky bojují mezi sebou o moc. Pak se Rakdos opět probudí, a kolotoč orgií, krveprolévání a zmatku se roztočí nanovo.
Rix Maadi, Palácové doupě. Rakdos žije v Rix Maadi, zvané též Pekelná díra – gildovní síni postavené kolem lávové jámy v Podměstí. Nejpřímější cesta do Rix Maadi je obří kamenné schodiště vedoucí rozlehlým tunelem zvaným Démonův vestibul. Drolící se zdi tunelu jsou pokryty barevnými prapory a starými krvavými skvrnami. Rix Maadi stojí na konci nádvoří a jeho zdobný kamenný vchod ohraničují čedičové pilíře, ze kterých tečou proudy lávy. Nicméně, pouze fasáda Rix Maadi připomíná budovu – ve skutečnosti se za branou skrývá jeskyně s vysokým stropem a lávovým jezerem.
Roj Golgari
Gilda Golgari je organizována spíše jako organismus, nikoli kolektiv. Má jádro, nervové centrum, které řídí směr a růst gildy, elementy sbírající živiny a přeměňující je na užitné zdroje, obranné systémy bojující s cizími tělesy a instinktivní pud přežít, množit se a překonávat potíže.
Jarad a Cilia. Golgari vede gildovní pán Jarad, elfí lich, ale na nižších úrovních se hierarchie poněkud rozmazává. Jarad si udržuje koncil šamanů a lapků nazývaný Cilia, který funguje jako poradní těleso a špionážní síť, nicméně jen zřídka se schází veřejně či ve větším počtu, neřkuli celý najednou. Hmyzí sluhové slouží jako senzorické systémy na okrajích teritoria Golgari, či jako kurýrní služba k doručování instrukcí. Někteří jednotlivci mohou subjektivně mít vyšší postavení než jiní, ale nikdo kromě holdovního pána jejich skutečné postavení nezná. Vedení Golgari se za dobu existence gildy měnilo vícekrát než u jiných gild. Gilda ale věří v důležitost nepřerušování cyklu, vraždu bere jako platný nástroj politického boje a dobře ví, že k tomu, aby někdo mohl gildu vést, není nutné být naživu.
Korozda, Bludiště rozkladu Korozda je nová gildovní síň Golgari, klenutá katedrála obklopená obrovským, kruhovým bludištěm zarostlých, houbami pokrytých ruin. Korozda je doupětem gildovního pána Jarada a také místem, kde se setkává se svým nepravidelným dvorem poradců. Je strážena havětí, obřím hmyzem a zombiemi.
Izzetská liga
Izzetové jsou chorobní experimentátoři, epitom superbystrého intelektu spojeného s ultrakrátkou dobou pozornosti. Původní rolí Izzetů bylo vymýšlet řešení veřejně prospěšných projektů (stoky, teplárny, cesty), ale jejich experimenty přiliš často produkovaly gejzíry many, prostorové trhliny či portály do tajemných dimenzí. V poslední době je jejich gildovní pán, dračí čaroděj Niv-Mizzet, nutí pouštět se stále hlouběji do více a více nebezpečné experimentální magie. Důvod těchto experimentů je neznámý.
Niv-Mizzet Ohňomysl Niv-Mizzet, vůdce a původní parun Izzetské ligy, je prastarý, marnivý, temperamentní a super-inteligentní drak. Niv-Mizzet se zřídka nechá obtěžovat věcmi typu starosti o každodenní chod gildy, raději vymýšlí strategické dlouhodobé plány a realizaci detailů nechává na podřízených. Niv-Mizzet využívá svou osobní dvorní radu, zvanou Izmundi, aby převáděli jeho machinace do praxe a udržovali jej v povědomí o aktuálním vývoji na Ravnice. Nejmocnější z Izmundi jsou Izmagnové, většinou pět až sedm lidí, včetně několika, jejichž identita není známa. Ani členové rady Izmagnů ale nedisponují plnou znalostí Niv-Mizzetových plánů a cílů nejvyšší úrovně.
Nivix, Hnízdo Ohňomysli. Nivix je Niv-Mizzetovým domovem a gildovní síní Izzetů. Je to masivní věž, srovnatelná velikostí jen s Novým Prahvem. Každé z pater věže je domovem izzetských alchymistů, mágů a mudrců, kteří neustále teoretizují, experimentují a házejí nepodařené výsledky experimentů přes místnosti či z oken. Na samém vrcholu je pak Niv-Mizzetovo hnízdo. Ačkoliv jednotlivé experimenty ve věži spolu zdánlivě nesouvisí, Velký drak s nimi všemi jedná, jako by byli součástí jednoho velkého experimentu.
V příštím díle si představíme gildy ze sady Gatecrash - Gruulské klany, Syndikát Orzhov, Kartel Simic, Boroskou ligu a Rod Dimirů.
- Honza Adam
Komentáře
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.