Příběhy
Lidská společenství na Mirrodinu – část 1
Lidská společenství na Mirrodinu – část 1
Doug Beyer
17. 11. 2010
17. 11. 2010
Překlad: Honza 2
Na Mirrodinu to vře. Každým dnem přibývá více a více Phyrexianů. Přicházejí z nejskrytějších míst světa, shromažďujíce síly na hlavní útok, který na povrchu sféry jednou provždy vypálí Phyrexijský cejch. Mirrodin čeká bitva, co přepíše jeho dějiny; pouhé hodiny jej dělí od rozsáhlé Mirransko-Phyrexijské války.
Dnes, ve chvíli, kdy stín války hrozí zastínit všechna slunce, si ale udělejme chvilku a prohlédněme si některá Mirranská společenství – pět lidských kultur na Mirrodinu. Uvažujte o tom jako o návštěvě muzea lidství, sbírek výtvorů a vtipů s úmyslem zachytit a popsat život lidí v jednom rozhodujícím okamžiku historie. V příštích týdnech, až na sféru dolehne moc Phyrexie, už to nebude možné. Žádný popis dějin už nezůstane nezměněný. Žádný život nezůstane nepoznamenaný.
Glimmerpost | Art by Matt Cavotta
Udělejte si čas na pročtení těchto faktů, dokumentů, a pozorování pěti lidských kultur na Mirrodinu. Většina textu je vzata přímo ze Scars of Mirrodin style guide, dokumentu určeném k vytvoření příběhové stránky setu. Mnoho Bothanů zemřelo, aby přineslo… moment, to jsme úplně jinde… Mnoho autorů se nadřelo, aby vám přineslo tuto informaci. Tak si to užijte.
Auriokové (Zlatové J)
Auriokové jsou lidé z Ostřicových polí, svázáni s bílou manou. Jsou důmyslní, vytrvalí a nezlomní. Jejich kůže má sytě bronzovou barvu, a je posázena blyštivými zlatými a stříbrnými kousky. Ty jsou posíleny zlatými destičkami a zubatými pláty. Jejich bílé vlasy pomáhají odrážet téměř trvalý sluneční svit na Ostřicových polích.
True Conviction | Art by Svetlin Velinov
Dohodáři (Accorders)
Auriokové nejsou jednotný národ; každá osada je v podstatě malý městský stát s vlastními pravidly a zákony. Namísto velké vojenské síly jsou osady Aurioků chráněni Dohodáři – oddíly putovních vojáků a mágů, které putují od osady k osadě podle toho, kde jsou zapotřebí. Dohodáři objektivně prosazují zákony, řídíce se zásadami Spravedlivé Dohody, skupinou zákonů pro Aurioky.
Auriok Edgewright | Art by Mike Bierek
Zhoubci (Banesaints)
Pokud vás nějaký Auriok nazve svým zhoubcem, zaútočte. Každý mladý Auriok si vybírá zlořečenou postavu z dějin Mirrodinu, svého Zhoubce, který mu slouží jako symbol zla, jako varovný příběh k ponaučení a nenásledování. Auriokové studují život a chyby svého Zhoubce, berouce na svá bedra zodpovědnost nejen za vyhnutí se zlým činům, které Zhoubce učinil, ale i za ulehčení a napravení škody, kterou Zhoubce učinil. Někdy je Zhoubce pokrevní příbuzný, předek, který své rodině přinesl hanbu; výběr „rodinného“ Zhoubce je považován za obzvláště svědomitý čin. Tradicí je výběr pouze mrtvých postav za Zhoubce; pokud je tento výraz použit na živého, je to považováno za nadávku či kletbu. Zhoubci nemusí být lidé; jakákoli myslící bytost, která činila zlo, může posloužit jako Zhoubce. Někteří notoricky známí zločinci byli vybráni za Zhoubce mnoha Aurioky; jiný Aurioci si vybrali ne tak známé bytosti, pomáhajíce varovat jejich generaci před méně známým zlem.
Salvage Scout | Art by Randis Albio
Bladehold (Čepelov?)
Největší osada Aurioků je Bladehold, centrum obchodu a řemesel, postavené na stolové hoře nad rozsáhlým lánem obzvláště vysoké a špičaté Ostřice (razorgrass). Nejvíce proslavení bojovníci cvičí své umění v hustých lánech Ostřice. Vojáci z Bladeholdu vynalezli techniku zvanou Zrcadlení, která využívá odraz bojovníka v okolních stéblech Ostřice ke zmatení nepřítele a získání výhody.
Accorder's Shield | Art by Alan Pollack
Neurokové (Nervové)
Neurokové, představitelé modré many, se ocitli v nemožném postavení. Po Memnarchově pádu Vedalkeni, a jejich skupina vůdců známá jako Sněm (Synod), upevnili svou moc nad Rtuťovým mořem (Quicksilver Sea) a okolními oblastmi, zanechavše Neuroky jako druhořadé obyvatele. Po léta Neurokové spoléhali na myšlení urychlující Sérum, výtažek z mžikomůr (blinkmoth). Ale jak mžikomůr ubývalo, Sérum se stalo vzácným, a Sněm prohlásil všechno Sérum na sféře ze své.
Riddlesmith | Art by Eric Deschamps
Rtuťové Věže.
Kroutící a rozvětvené chromové věže se vypínají nad Rtuťovám mořem, některé stovky metrů vysoko. Kovová mola a mosty mnoho z věží propojují, a věže samy jsou protkány komnatami, ochozy a schodišti stvořenými z kovu. Tyto věže jsou využívány jako obydlí jak Vedalkeny, tak Neuroky.
Neurocké Sítě.
Bez přístupu k séru se někteří z Neuroků začali považovat za odsouzené k otroctví. Začali proto utvářet tajná společenství k podlomení vlivu Vedalkenů. Tyto sekty vrahů, zlodějů, a jiných ničemů jsou známé prostě jako „sítě“. Nejsilnější z nich se staly Covalt (vedená Vyem Covaltem) a Vrist (vedená Kalou Vrist). Tyto sítě se staly mistry v krádežích a výrobě nelegálního séra, které kradli s vedalkenských archivů a dokonce vraždili členy Sněmu. Ty šikovnější sítě také získaly některá tajemství Sněmu, a využívají jich k vydírání.
Halt Order | Art by Izzy
Ampule Vědění.
Neurocké sítě brzy zjistily, že starší knihovny Vedalkenů jsou méně chráněny. Tyto knihovny nebyly plné knih nebo svitků, ale malými lahvičkami magické Rtuti. Zloději brzy zjistili, že pokud tyto lahvičky vylijí na rovný povrch, Rtuť se zformuje do znaků – a dohromady dokážou zobrazit celé knihovny vedalkenského vědění. Pomocí Ampulí Vědění, jak byly nazývány, získali Neurokové nad vedalkeny výhodu, dokonce zjistili, jak zničit klíčovou vedalkenskou zbraň.
Trinket Mage | Art by Scott Chou
Bitva o Sněm.
Neurokové zasadili vedalkenům úder, vypustivše kód, který zneškodnil Strážce – plovoucí, magicky stvořené obranné stroje. To vedlo k masivní bitvě mezi Sněmem a Neuroky. Sněm byl zničen, ale ztráty byly na obou stranách – a vůdci vedalkenů rychle a tiše převzali moc za bezvládí, které po Sněmu bylo.
Neurok Invisimancer | Art by Izzy
Nejisté příměří.
Vůdci Neuroků a vedalkenu dosáhli nejistého příměří. Neurokové souhlasili, že vrátí část séra ukradeného vedalkenům, a ti jim naopak poskytnou část svých znalostí z tajemné Tůně Vědění (Knowledge Pool). Nyní lze běžně vidět Neurocké obchodníky smlouvající o informace s vedalkenskými mudrci v síních Lumengridu, hlavního města. Dnes vedalkeni obývají především vrchní část Lumengridu, a ta nižší, širší je obývána Neuroky. Někteří vůdci Neuroků by rádi věděli, jestli jejich úsilí za tohle všechno stálo…
Moriokové (Skomírové)
Moriokové jsou lidé, kteří se přizpůsobili životu v Mephidrossu. Protože zůstávali v nebo u Mephidrossu, jejich kůže zesinala, a z pod jejího povrchu se objevily skvrny olověného kovu. Nyní žijí v roztříštěných kmenech v poskvrněných krajích na hranicích Mephidrossu. Jen málo z nich se zatoulá hlouběji do bažiny, pokud hledají některá stará tajemství, nebo chtějí čelit s upířím vládcům, kteří zde zápasí o moc. Jediná výjimka jsou Gethovi učedníci, kteří žijí v Ish Sahu, v Dolu Šepotu.
Swamp | Art by Lars Grant-West
Menší kmeny Morioků.
Klan Přízračného chřtánu (Ghost Maw clan). Tento kmen následuje nařízení přízračných vůdců uvězněných v relikviářích stvořených upíry, známými jako Ponuré Svazky (Bleak Coven).
Klan Černé krve (Black Blood clan). Členové tohoto klanu polykají bláto z Blyštivých dun, věříce že tím zabrání účinkům necrčenu. Naneštěstí jsou vedlejší účinky šílenství hladem.
Moriok Reaver | Art by Marc Simonetti
Klan Zastřeného oka (Veiled Eye clan). Mnoho Morioků osleplo vlivem necrčenu, ale členové klanu Zastřeného oka se úmyslně oslepují, aby získali „vyšší vidění“. Někteří z nich skutečně těmito tajemnými rituály získali dar předvídavosti a jasnozřivosti, a ti, co úspěšní nebyli, se stali jejich pomocníky.
Painsmith | Art by Eric Deschamps
Klan Šedých dam (Gray Ladies clan).Ženy-válečnice známé jako Šedé dámy obchodují se svými narozenými syny jako se zbožím. Prodávají je nemrtvým, kteří se jimi živí, nebo živým, kteří je potřebují ke svým nekromantským kouzlům.
Memoricide | Art by James Ryma
Přes to, že Moriokové žijí v necrogenem zamořených bažinách Mephidrossu, museli vydržet víc než velký podíl smrti a bolesti. Nemrtví z Mephidrossu jim nedávno způsobili velkou škodu. Zde je zpráva o útoku Nimů, který nastal po Zmizení, události, při které starší generace Mirranů zmizely.
"Když Zmizení přineslo pohromu na Mirrodin a ukončilo Válku Rovnačů (Leveler War), stroje se okamžitě zastavily. Všechny Rovnače padly na zem jako jeden. Bylo to jako by každý z našich otců a matek s sebou vzal tucet – ne, sto – duši ze strojů. Kdyby jen tyto oběti ukončily boj!
Když Válka Rovnačů skončila, začal útok nimů.
Stroje se zastavily, a nimové také. Upadli na zem, tak neživí, jak jen jejich shnilá těla byla. Ti důvtipnější a duchaplnější z nás využili výhodu a začali ničit tolik nimů a strojů, kolik jim jen jejich vyčerpané tělo a mysl dovolily. Většina z nás jen hloupě zírala nebo se krčila za spadlými stroji.
Stroje se neprobudily, a jejich reznoucí masa stále pokrývá krajinu. Ale nimové – nimové jen spali. Častokrát jsem se sám sebe ptal, co se v jejich shnilých myslích tehdy dělo. Slyšeli že jejich bratři byli rozsekáni? Viděli nás plakat ve strachu a zmatku? Začali nás kvůli tomu nenávidět, nebo hladověli po našich životech?
Nakonec se i nejudatnější z nás unavili. I ti nejšílenější z války nebo nejzuřivější žalem upustili meče a hledali útěchu u těch, co přežili. A v tu chvíli nimové procitli.
V soumraku zapadajících sluncí na nás zaútočili – nejdříve jako osamocení zabíječi, ale pak ve vlnách. Naši vůdci byli zabiti nebo zmizeli, více než tři čtvrtiny z nás byli mrtví nebo nezvěstní – s nimi zmizeli zákony. Nikdo nebyl připraven.
Příběh o Útoku nimů nemůže být vyryt do Velkého Kamene jako slavná bitva. Nebyli žádní generálové. Ten masakr byl boj o přežití. Tisíce zoufalých jednotlivců nebo malých skupinek bojujících jen o to, aby spatřili příští východ sluncí“
—Moriok známy jako Xanafar, z jeho Deníku z Věku Úsvitu
Komentáře
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.