CMUS.cz
  • Přihlášení
  • Fórum
  • FB
  • Youtube
  • Twitter
  • E-shop
  • Články
  • Fórum
  • Decklisty
  • Turnaje
  • Deskové hry
  • Jak začít

Příběhy

  1. CMUS.cz
  2. >
  3. Články
  4. >
  5. Články
  6. >
  7. Příběhy
  8. >
PLANAR CHAOS – CO KDYBY? 1. díl

PLANAR CHAOS – CO KDYBY? 1. díl

10.10.2007 19:00 | Profil autora a články: Externí spolupracovníci

PLANAR CHAOS – CO KDYBY?

V minulých článcích jste měli šanci nahlédnout a v některých případech hlouběji porozumět nostalgickým odkazům v Time Spiral. Přišla další sada bloku, tentokrát Planar Chaos, který se sice stále drží nostalgie odkazů na minulost, kterými se vyznačovala Spirála, ale zároveň se točí kolem jediné otázky „co kdyby?“ Co kdyby Tocasia, původní mentorka Urzy a Mishry, nebyla artificérka, ale elementalistka? Co kdyby Serra bývala nestvořila svět andělů, ale sfing? Co kdyby dementistka Copatá nevstoupila do Kabalu, ale dala se na studia magie a věd obecně? Co kdyby?

Ve vesmíru Planar Chaosu se setkáte s hrou, kterou důvěrně znáte – a přece ne. Tento set bere „barevný koláč“ – způsob, jakým jsou v Magicu přidělené schopnosti jednotlivým barvám – a hází jej do mixéru. Schopnosti, které byly vždy pevně spojovány s určitými barvami, se nyní objevují v jiných …ale základní filosofie barev přitom zůstávají nedotčeny. Ač se svět zbláznil, všechno stále dává smysl.

Vezměte si třeba haste. Téměř vždy bylo považováno za červenou schopnost, neboť červená je emotivní a netrpělivá. V tomto setu je ale posunuto do zelené, neboť zelená je obecně nepředvídatelná a řízená instinktem. Stejná schopnost, jiná filosofie.

Bílá se jako vždycky stará o právo a pořádek, respektive o ochranu společnosti. To ale přirozeně znamená, že do jejího arzenálu přibývají protikouzla. Není to tak odtržené od reality, jak by se mohlo zdát: bílá protikouzla buď ochraňují bytosti (druh ochrany), nebo uvalují na soupeřova kouzla dodatečné příplatky (což je jenom rozšíření „poplatkového“ tématu bílé představeného třeba na Brainwash nebo Ghostly Prison)

Další barvy také podobně nacházejí nové oblasti působnosti. Modrá rozšiřuje schopnost měnit své vlastní bytosti i na soupeřovy, často jim tak snižujíc odolnost i na nulu. Černá obrací zdroje patřící protihráči proti němu samému skrze kradení, přesměrovávání a dalších podlé triky. Agresivní tendence červené jsou směrovány proti létajícím bytostem, nebo v tramplování, jaké červená ještě nezažila. A konečně soulad zelené s přírodou se projevuje v instinktivní moudrosti projevující se lízáním karet a v poměrně přirozené schopnosti létat.

Bílá:

Novým heslem bílé v Planar Chaosu je: OBRANA a OCHRANA vlastních bytostí.

Projevuje se následovně:

- Vracení bytostí do vlastní ruky

- Ničení nebílých bytostí

- Protikouzla

- Regenerace

Aven Riftwatcher

Tak, někde začít musíme. Avení strážce časového zlomu se sice neinspiroval žádnou ze starších karet (pokud nepočítáme Venerable Monka, který uměl pouze polovinu), nicméně je první z bytostí se staronovou schopností vanishing. Vanishing je funkčně totožný s fadingem, pouze používá časové žetony místo žetonů mizení. A zatímco fading byl výtvarně zpodobněn „bublinkováním“, které je nádherně patrné třeba na Parallax Wave nebo starém známém Blastodermovi , vanishing má podobu červených jisker, do kterých se bytosti rozpouštějí.

Benalish Commander

Benalijský vojevůdce se drží hlavního tématu spojeného s místem jeho původu – vojenskou silou.

Calciderm

První z colorshiftů v PC. V mnoha případech není potřeba originály barevně přesunutých karet představovat, a u Kamenokožce to platí dvojnásob. Blastoderm byl svého času velice populární kartou v zelených balíčcích. Upozorním snad jedině na to, že se autor ilustrace držel předlohy velice těsně, všimněte si stejného štítu na hlavě i zubů ve spodní čelisti.

Crovax, Ascendant Hero

A zde pro změnu první z alternativních verzí pěti legend z minulosti. Přesto, Crovax z této pětice ještě společně s kolegyní Mirri vystupuje do popředí. Tvůrci těchto karet se totiž soustředili na jeden z klíčových momentů magicové historie – souboji na můstku ve Volrathově pevnosti, chronologicky zapadající do sady Stronghold. Můžete si o něm přečíst v našich článcích o sáze Weatherlight, ale když bych to měl rychle shrnout:

Gerrard, Mirri a Crovax se vydali do Pevnosti zachránit kapitánku Sisay. Na úzkém mostě byli ale napadeni Crovaxovým bývalým strážným andělem ve službách Volratha, Selenií. Mirri zareagovala instinktivně a zachránila Crovaxe před smrtí. Neschopen Selenii zabránit v tom, aby ublížila jeho přátelům, Crovax musel svou lásku zničit. Tím se aktivovala Seleniina kletba, která se jej zmocnila a proměnila v upíra. Mirri se mu pokusila zabránit v sabotáži na lodi a zřítila se s ním bojujíc do Volrathových zahrad. Když viděla, že se Gerrard rozmýšlí, zda zkusit zachránit ji a ohrozit tak únik celé lodi, raději Crovaxovi nastavila dobrovolně hrdlo. Crovax pak vstoupil do služeb Phyrexie, usurpoval titul evincara Rathu a stal se jedním z hlavních záporných protagonistů phyrexianské Invaze, než byl konečně zabit Gerrardem.

Crovax, Ascendant Hero je produktem jiné časové linie – takové, kde se zraněná Mirri vzchopila a smrtící ránu Selenii uštědřila ona, nikoli Crovax. Tím pádem se kletba zmocnila jí, nikoli Crovaxe. Opět došlo k boji, nicméně Crovax dokázal s těžkým srdcem Mirri ponechat jejímu krutémo osudu a uniknout na palubě Weatherlight. Novým vládcem Rathu se pak nestal nikdo jiný než Mirri Prokletá. Pozoruhodné je, že tvůrci setu tento mikropříběh rozvinuli celkem na čtyřech kartách – Crovaxovi, Mirri, Keen Sense a Kor Dirge.

Konečně, jméno této karty je zadostiučiněním po kartě Ascendant Evincar. Ač tato karta zpodobňuje nade vší pochyby phyrexianizovaného Crovaxe, jeho jméno figuruje jen ve flavor textu. Tato karta se dokonce původně měla dělat Crovax, Ascendant Evincar. Wizardi ale na poslední chvíli jméno změnili v obavách, že by existence dvou legend (vydaných pouhé dva roky po sobě) se stejným jménem (samozřejmě ne zcela stejným) lidem zamotala hlavu. Bohužel, stačil rok, aby si to rozmysleli a vydali taktéž phyrexianizovanou verzi čaroděje Ertaie.

Dawn Charm

Charmy z Planar Chaosu se samozřejmě inspirovaly prvními kouzly tohoto typu, které vyšly v edici Mirage. Pro každý byly zvoleny tři schopnosti, které spadají pro každou barvu do tří kategorií – něco, co daná barva dělá většinou, zřídka, a skoro vůbec.

Dust Elemental

První z bytostí-záchranářů. Zcela duchu chaosu jde o jedinou bílou bytost s fearem. Co se jména týká…kde jsou doby, kdy magicovými elementy byly jen oheň, voda, vzduch a země.

Ghost Tactician

Přízračný taktik a jeho kamarádi jsou mladšími sourozenci cyklu commonových spellshaperů, kteří vyšli v Time Spiral. Zatímco v Time Spiral byli Icatian Crier a její kolegové „chodícími“ verzemi kouzel svých barev, spellshapeři v Planar Chaosu si vypůjčili své schopnosti od kouzel jiných barev. V tomto případě na své zdrojové kouzlo odkazuje karta i jménem – její předlohou jsou Scare Tactics.

Heroes Remembered

Kde jinde si připomenout největší hrdiny historie Dominarie než u jejich památníku – Martyrs’ Tomb. Ano, ta stavba v pozadí tam opravdu není náhodou.

Magus of the Tabernacle

Potom, co jsme se v Time Spiral potkali s artefaktovými mágy, ti z Chaosu se inspirovali zeměmi. Tabernákulum v Pendrellském údolí se sice již poněkud rozpadá (viz ty sloupy pod magusem a v pozadí ilustrace), ale jeho žáci šíří jeho poselství úspěšně dále.

Malach of the Dawn

Colorshift Lodě duchů. Teprve druhý mužský anděl v Magicu, a první opravdu zřetelně. Jeho flavortext je jako u ostatních podobných karet odkazem na periodu, ze které karta pochází, v tomto případě je citovanou osobou sestra Betje z The Dark. Něco více o této postavě si můžete přečíst v příběhu knihy The Gathering Dark, zde pouze podotknu, že v původní časové linii měla do mírumilovnosti, kterou zde prezentuje, hodně daleko.

Mana Tithe

Viz Malach. Force Spike, předloha této karty, pochází z Legends. Proto je autorem citátu Verithain, nejvyšší kněží z náhorní roviny, o kterých díky Legends víme, že jako ochranku zaměstnávají slonovinové strážce.

Mantle of Leadership

Plášť vůdcovství se možná dobře kombinuje s levnými tokeny, ale inspiraci pro něj bych hledal opravdu těžko. Nepříliš užitečná karta, nezajímavá i z hlediska flavoru.

Mesa Enchantress

Colorshift verduranské čarodějky. Mesa, tedy náhorní rovina, je v jejím jméně zmíněna proto, že bychom v minulosti našli pár bílých karet toto jméno využívající.

Mycologist

Colorshift Elvish Farmera. Jelikož thallidi jsou ve své podstatě houby, není divu, že se o ně stará právě mykolog. Zlí jazykové tvrdí, že se mu v českých magicových kruzích začíná přezdívat „Smotlacha“.

Pallid Mycoderm

Tuto kartu bych osobně viděl jako jednu z největších promarněných příležitostí na opravdu úderné pojmenování karty. Pallid Mycoderm se prostě MĚL jmenovat Pallid Thallid.

Porphyry Nodes

Napadlo vás někdy, proč se colorshift Drop of Honey jmenuje právě takto? Je to jednoduché. Kreativce z řad WotC totiž stále nepřestalo bavit hrát si s anagramy (viz minulé články a Mangara). Věřte nebo ne, ale jméno Porphyry Nodes je TÉMÉŘ anagramem „Drop of Honey“ – když tedy napíšete „f“ jako „ph“, vyhodíte „h“ a přidáte y a s.

Mimochodem, kdyby vás zajímalo, proč se jedno z mála zelených ničení bytostí jmenovalo „kapka medu“, odpověď se skrývá právě v předloze pro Arabian Nights, tedy Pohádkách tisíce a jedné noci. Malá kapka medu spadla na zem. Přilétla moucha a slízla ji. Pak byla chycena ptákem a sežrána. Ptáčka pak pro změnu chytil pes…až se nakonec pustili navzájem do války králové dvou provincií.

Poultice Sliver

Čtyři z pěti commonových sliverů v PC se inspirovali svými předchůdci z Tempestu, s tím, že se úměrně s mírou nekompatibility jejich schopností s obvyklým zaměřením jejich barvy zvedla sesílací cena nebo cena schopností. „Obkladový“ sliver je tak dražší, větší a tapovací verzí Clot Slivera.

Rebuff the Wicked

Tato karta se nepochybně inspirovala jednou z „fialek“, a to Avoid Fate. Všimněte si, že autor citace z flavortextu, Tavalus, od TS povýšil. Zatímco na Chromatic Star byl pouze učedníkem korliské církve, zde už je plnohodnotným knězem.

Retether

Ať si lámu hlavu sebevíc, kromě Tethered Griffina, kterému by se takováto karta určitě líbila, mne nic nenapadá.

Revered Dead

Takový malý oříšek. Je Revered Dead colorshiftem Drudge Skeletons, nebo Restless Dead? Odpověď najdete ve flavortextu. Citovanou osobou je černý rytíř Golas Mahr. Kteří že z výše uvedených vyšli ve stejném setu jako černý rytíř? Ano, původní kostíci. Ale aby nepřišli zkrátka ani ti druzí, dostalo se jim reference alespoň ve jménu karty.

Riftmarked Knight

A u černého rytíře rovnou i zůstaneme. Kdopak že nám to jede v pozadí, za suspendovou bariérou? Ano, pradědeček Black Knight osobně. Stačí rytíře suspendovat a přivede si s sebou kolegu do boje.

Saltblast

Solná pole jsou prominentní bílou lokací na postapokalyptickém světě. Bílé destruktivní kouzlo proto využívá právě spalující soli.

Saltfield Recluse

Totéž co výše. Pakliže se se solí sžijete, nemáte problém ji používat k oslabení nepřátel.

Serra's Boon

Ale tohle je jeden roztomilý balíček. Pokud čtete články o storyline, jméno Serra vám zajisté není neznámé. Stvořitelka světa andělů, planeswalkerka, která ztělesňovala to nejčistší z bílé many. Dovedete si představit někoho, kdo by byl dokonalejším protikladem k Phyrexii? A nyní pohleďte:

Obrázek nalevo patří kartě Phyrexian Boon z Alliances. Napravo pak máme nový Serra’s Boon. Seřřina přízeň se drží filosofie bílé, a tam, kde Phyrexia dává svým vlastním +2/+1 a nepřátelům -1/-2, je méně agresivnější. Proto není Serra’s Boon colorshiftem Phyrexian Boonu, ač by se to na první pohled mohlo zdát.

Shade of Trokair

Do této doby v Magicu platilo: Má-li něco v názvu „shade“, je to černé a za jednu černou to dostává +1/+1. Výjimkou pravidlo potvrzující byla legenda Ihsan’s Shade a nový Chilling Shade z Coldsnapu posilující se se za manu sněžnou. V duchu chaosu nyní dostáváme prvního (a zřejmě na dlouhou dobu jediného“ bílého „stína“. Pokud chcete vědět více o Trokairu, mrkněte na poslední díl TS nostalgie a popis u Flagstonů.

Sinew Sliver

V angličtině existuje spousta dvojic slov, které jsou spolu nerozlučně spjaty. Mnoho nám jich předvedla Dissension a její split karty. V češtině je spojení „mít tělo samý sval a šlachu“ poměrně stálé, nejinak je tomu v angličtině s „muscle“ a „sinew“. Proto je colorshiftem slivera svalovce sliver šlachovitý. Flavor text pak popisuje setkání Weatherlight a sliverů na Rathu – Hanna sleduje, jak se sliveří těla pohybují v dokonalé harmonii, a ač neví, co si o tom má myslet, radí Sisay, aby zůstala v bezpečné vzdálenosti. Tato verze Hanny byla očividně o něco méně důvtipná než originál.

Stonecloaker

Druhý „záchranář“. Tento chrlič mimo záchrany bytosti zvládá ještě CIP efekt Cremate (bez líznutí). Ilustrace sice vzbudila u některých lidí pochyby, zda poskytuje své záchranářské služby, aniž by za ně žádal mírně neortodoxní protislužbu…ale o tom se rozvádět nebudu. :o)

Stormfront Riders

Ač by se to mohlo zdát, jezdci nemají nic, ale zhola nic společného s kartou Storm Front. Absence flashu z nich dělá místo záchranářů výrobce tokenů.

Sunlance

Ale tady máme zase další colorshiftovanou lahůdku. To, že jde o přebarvenou verzi Strafe, není tak zajímavé, jako flavortext této karty:

“Pro nevinné je snadné mluvit o spravedlnosti. Jen zřídka totiž pocítí její strašnou moc.“
—Orim, samitská inkvizitorka

Neklamou nás oči? Orim, samitská inkvizitorka? Orim, jak ji známe, byla šlechetná a obětavá samitská léčitelka, členka posádky Weatherlightu…a nyní inkvizitorka? Raději ani nechci vědět, co se v této realitě dělo.

Voidstone Gargoyle

Voidstone Gargoyle je novým Meddling Mágem, kterému někdo do ruky vrazil jistou ostrou jehlu. Osobně mi tato ilustrace do Time Spiral vůbec nesedí (kostel v pozadí nevypadá ani trošku narušeně) , a mám určité podezření, že tato karta měla svého času vyjít v Guildpactu. Proč? Jednak kvůli V Ravnice vyšel Nullstone Gargoyle a v Dissension pro změnu Wakestone Gargoyle. Že by se jednalo o jedno z rares, které byly vyškrtnuty z Guildpactu kvůli nephilimům?

Whitemane Lion

Lev bělohřívák je nejmenší, nejflexibilnější a co do ilustrace nejhezčí „záchranářskou“ bytostí. Jinak je stejně jako jeho kolegové unikátem.

V dalším díle se můžete těšit na modrou a černou.

10.10.2007 19:00 | Profil autora a články: Externí spolupracovníci
  • Send a link
  • Print
  • Add to bookmarks

Poslat článek na e-mail



Komentáře

Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.


Turnaje

6.7.  • Regional Championship Qualifier – 6. července – Cloudpost (Bratislava) – Modern, Cloudpost (Bratislava)
Modern
6.7.  Destination Qualifier Lucca – 6. července – Modern (8 slotů), Lucca
Modern (8 slotů
11.7.  RedNeckFest 2025 – 11. až 13. července – Modern (RCQ!), Pauper, Sealed Deck FINAL FANTASY, Duel Commander,
Modern (RCQ!), Pauper, Sealed Deck FINAL FANTASY, Duel Commander
12.7.  Qualifier Play-In – 12. července – Standard na Magic Aréně – „Best-of-One“, Magic Arena
Standard „Best-of-One“
13.7.  CommandFest Worcester – 11. až 13. července – CommandFest, Worcester
CommandFest
13.7.  CommandFest Bonn – 11. až 13. července – CommandFest, Bonn
CommandFest
13.7.  • (Bonusový) Qualifier Play-In – 13. července – FINAL FANTASY Sealed Deck na Magic Aréně – „Best-of-One“, Magic Arena
FINAL FANTASY Sealed Deck – „Best-of-One“
26.9.  MagicCon: Atlanta, Atlanta, USA
různé

Diskuzní fórum

11.6.2025 07:01 - Mikhael Dotazy na pravidla Re: Mechanika Crew 2
 
4.6.2025 18:45 - JAMAJČAN Magic Arena Re: Magic: The Gathering - Arena - nicky
 
21.4.2025 17:07 - JAMAJČAN Diskuze o edicích Re: "Mobilni" spoiler/cardlist
 
12.12.2024 20:53 - Pilnaj Nákup a prodej všeho kromě kusových karet Kdo mi postaví a prodá Gobliní balík? spěchá
 
21.10.2024 22:09 - joza Nákup a prodej kusových karet Re: Karty na Standard, Pioneer, Modern i Legacy-jen prodej
 
4.2.2024 11:08 - joza Pozvánky na turnaje Special 30th Sealed v Beroune 17. unora
 
27.10.2023 23:01 - gorax Dotazy na pravidla Re: lze efekt obětování zvrátit?
 
12.7.2023 21:21 - Chainer Dotazy na pravidla Re: Tokeny
 
2.7.2023 21:03 - joza Nákup a prodej všeho kromě kusových karet MtG Lord of the Rings-preview kity a Cmd set
 
10.5.2023 07:07 - MartenInf Nákup a prodej kusových karet Predaj kusoviek (osobne Brno / ČP / Zásielkovňa)
 
22.3.2023 20:32 - MASAKA Nákup a prodej kusových karet Prodám karty z U/G Madness + další edice
 
21.3.2023 20:08 - Leeroy Pozvánky na turnaje Czech Vintage Series 2023: Back from the maws of death
 
12.12.2022 09:49 - joza Nákup a prodej všeho kromě kusových karet Re: preview kity Brother's War na prodej
 
27.11.2022 16:49 - glown Nákup a prodej kusových karet Prodej
 
17.11.2022 17:34 - joza Pozvánky na turnaje Game Day Brother's War v Berouně - sobota 10. prosince
 
30.10.2022 10:54 - glown Nákup a prodej všeho kromě kusových karet Booster boxy khans of tarkir, eternal masters, kusové boostery
 
26.10.2022 03:31 - Jakumiko Nákup a prodej kusových karet Re: Want/Have
 
13.10.2022 21:45 - Jakumiko Nákup a prodej kusových karet Sháním Radkos Gobliny
 
4.10.2022 16:29 - joza Pozvánky na turnaje Store champ Dvojdraft v Beroune 15. rijna
 
30.9.2022 06:36 - Jakumiko Nákup a prodej kusových karet Koupim dinosury :-)
 
1 2 3 4 5
Vstup do fóra
 

PARTNEŘI CMUS.CZ

Vesely drak eshop karty magic a pokémon
Pokemon-Guru.cz, kompletní informace v češtině ze světa karetní hry Pokémon Magic-Guru.cz, portál pro všechny začátečníky v karetní hře Magic: the Gathering Poker-Arena.cz, portál, který vás naučí hrát poker

Sociální sítě

  • FB
  • Youtube
  • Twitter
RSS  |  Kontakty / Contacts   |  Zpracování osobních údajů   |  Podmínky užívání 2010 - 2025 Web4Games; created by Sabre