Příběhy
Řád a (Planar) Chaos
Řád a (Planar) Chaos
Napsal: Rei Nakazawa
Přeložil: Honza Adam
Co se týká druhé sady bloku Time Spiral, Magic se chystá hráčům přinést nové karty …tím, že jim dají karty, které již dávno dobře znají. Jste zmatení? Buďte rádi, že nepatříte k Teferimu a jeho partě. Ale mám tu vysvětlení i pro vás ne-Dominarijce. Planar Chaos otřese základy této hry tím, že nabídne nový pohled na známé prvky a prostředí. Všechny podivnosti, které vám nabídla Time Spiral, s touto sadou ještě nabudou na intenzitě. Noví hráči budou moci znovu ochutnat atmosféru dávných časů, zatímco veteráni budou mít šanci si staré, oblíbené kusy připomenout – ale nebude to tak prosté, jako tomu bylo u reprintů. Připravte se na to, že vaše předsudky budou podrobeny vážnému testu.
Držíc se tématu času, které nám přinesl tento blok, se Planar Chaos věnuje přítomnosti, ve stejném duchu, jako se Time Spiral věnovala minulosti. Jedním ze způsobů, kterým tak činí, je víceméně stálice na nebi science fiction a fantasy– koncept alternativních realit. Určitě jste viděli v televizi, literatuře a filmech mnoho příkladů – co kdyby Konfederace vyhrála válku Severu proti Jihu? Co by se stalo s USA, kdyby nebyl J.F.Kennedy zastřelen v Dallasu? Jak by skončily Hvězdné války, kdyby Luke Skywalker minul v tom šíleném letu ventilační šachtu reaktoru Hvězdy smrti? Ptát se „co by, kdyby“ je legrace, a díky tomu, že se to kolem hemží časovými zlomy, to Magic může činit s grácií a elegancí.
Už jste měli šanci nakouknout škvírou do našeho tajného skladu – díky preview z prvního ledna. Mark Rosewater se tomu věnuje ve svém článku šířeji, ale tady to máte v kostce: „timeshifted“ karty v Time Spiral reprezentovaly reprinty z dob minulých, z historie hry, ale timeshifted karty z Planar Chaosu reprezentují něco, co je úplně nového, ale přitom zneklidňujícím způsobem povědomého. Tyhle zlomy, potvůrky, totiž nepronikají skrze čas a prostor, ale i dimenze. Lidé, místa a věci, které v multivesmíru nikdy neexistovaly (a možná nikdy existovat neměly), se nyní objevují na Dominarii v plné síle a kráse. Co kdyby byly slavné postavy magicové historie spojené s jinými barvami? Co kdyby se klíčové momenty historie Magicu odehrály jinak? Co kdyby se Richard Garfield a vývojářské týmy na počátku Magicu rozhodly, že jisté ikonické karty a typické schopnosti umístí do „barevného koláče“ jinam, než jak je nám důvěrně známo teď? Timeshiftované karty nám tyto otázky zodpoví. Přidejte si k tomu „klasické“ karty sady, které také představují variace na Magic, které znáte a milujete, a máte zaděláno na pořádný nářez.
Dalším způsobem, jak Planar Chaos rozebírá téma „přítomnosti“, je samozřejmě to, že se věnuje současnému stavu Dominarie. Ale i tady se vše točí kolem časových zlomů a alternativních realit. Dominaria je ve stavu, šíleného, stále fluktuujícího chaosu způsobeného časovými poruchami, a to má dopady na kohokoli a cokoli, co na tomto světě žije. Z popela starých povstávají nové bytosti s podivnými novými schopnostmi. Sliveři se množí stále více. Stejně jako u timeshifted karet můžete i zde očekávat postavy a kouzla, které nabízejí nový pohled na staré známé.
A jako obvykle je tohle všechno popsáno v románu, který napsal Scott McGough, s velkou pomocí Timothy Sanderse, jednoho z dvou nových spisovatelů vybraných v rámci konkursu vyhlášeného před pár lety. Poté, co se mu podařilo přežít nebezpečný závěr románu Time Spiral, ex-planeswalker Teferi a jeho skupina se snaží dostat jejich domovský svět do stavu alespoň částečně připomínajícího řád. Urborgský artificér Venser, který v sobě objevuje nečekané nové schopnosti, se připojuje k tomuto boji…stejně tak i pár dalších jmen s ozvěnami časů dávno minulých (pokud jste nečetli infovlákno, jen napovím…najděte si na CMUSu příběhy o bloku Ice Age…nebo ságu Weatherlight). Nicméně, tyto ozvěny se rozléhají multivesmírem, a někdy se donesou k uším, které naslouchají … tiše a zlověstně. Ne všechny vzpomínky jsou příjemné, a někdy otevírají staré rány.
Časový zlom přenáší Teferiho a jeho přátele do temné, alternativní reality, zastřené stíny a ovládané více než dobře známým zlem. A i když se jim podaří utéci, tyto síly zla se stanou hrozbou pro jejich domácí vesmír. Několik hrdinů jž draze zaplatilo za to, aby byla Dominaria zachována – a pokud nemá další svět skončit stejně jako v alternativní realitě, bude zapotřebí ještě dalších obětí. Pokud mají Teferi a jeho přátelé věci napravit, musí znovu zasahovat do přediva času a prostoru, musí učinit poslední zoufalý pokus, jak realitu stabilizovat. Pokud selžou, zničení Dominarie bude tím nejmenším problémem, který bude na programu dne.
A nyní je čas na preview kartu. Ačkoli to není technicky vzato timeshiftovaná karta, pochází určitě z alternativní reality, takže udělám nejlépe, když si připravím jeviště tím, že vám poskytnu malou scénku z časové roviny, ze které tato karta pochází – bod, v němž se časová rovina odklonila od verze, kterou jsme doposud znali.
Ixidor byl nyní sám. Vypovězen Kabalem do pustiny, protože selhal v soubojích v aréně, neměl ani síu plakat. Přišel o vše: své peníze, své sny…a co bolelo nejvíce, jeho jedinou lásku, Niveu, zhynuvší rukou kruté Phage. Vše, co zbylo, byl on sám, jeho myšlenky a nekonečné moře písku.
Nevěděl, jak dlouho tam ležel, bez hnutí. Nevnímal pohyby slunce, plynutí času. Jeho myšlenky a vědomí jakoby vypínaly a pak se zase vracely. Jediné, co bylo přítomné stále, byla bolest. A jako umělec znal jen jediný způsob, jak se zbavit bolesti – tvořit.
Když se mu podařilo sebrat síly a dát se do práce, ihned ucítil, že tentokrát je něco jinak. Za prvé se mu vracela rychle síla. Za druhé vnímal obrazy ve své mysli neuvěřitelně jasně, rozžhavené doruda, jakoby ožívající již od samé chvíle, kdy mu přišly na mysl. Ale především tu byla zuřivost, kterou žhnula každá buňka jeho těla. Zuřil na Kabal, na osud, a nejvíce na Phage…jeho ruce se pohybovaly nadpřirozenou rychlostí, chvějící a třesoucí se zuřivostí ovládající a posilující jeho křehkou fyzickou schránku. Cítil, jak se mu v hrdle sbírá mocný výkřik, výkřik, který by obsáhl všechen žár v něm se skrývající, ale žádný zvuk by jej nedokázal vystihnout. Pracoval rychleji a rychleji, do očí mu stékal pot a téměř jej oslepoval. Vedl tento výkřik do svých paží, rukou, konečků prstů, a pod jeho rukama se začalo svíjet předivo reality. Tlačil ten zvuk ze sebe ven, než mu začal znít i v uších, nejprve tiše a jemně, ale postupně narůstal na síle i výši, až hrozilo, že vymaže všechny zvuky okolního světa a zbaví jej sluchu, rezonujíce mu v mozku až do jeho smrti.
Tvář mu zalila vlna horka a Ixidor vzhlédl. Ten výkřik byl skutečný, doopravdy, a vycházel z hrdla postavy vznášející se před ním – postavy, která tam ještě před chvílí nebyla, nyní však ano, na pozadí zapadajícího slunce. Byla krásná, úchvatná, tvář zkřivenou hněvem, každý z jejích svalů byl napínán neuvěřitelnou zuřivostí, dychtící po tom, aby ji mohla vypustit na zkažený svět..
Pak zazněla její první slova, jasná a plná spalujícího žáru. „Koho si přeješ, abych zničila první, můj stvořiteli?“
A tady ji máte.
Na diskusních fórech jsem četl spoustu spekulací o tom, zda se nějak projevily výsledky jarního You Decide!. Jistě, jak někteří lidé konstatovali, Akroma byla zvolena nejpopulárnější legendární bytostí, a byla reprintována jako timeshifted karta, ale možná ji tihle poťouchlí hošíci z R&D plánovali udělat stůj co stůj. Je tohle odpověď na ony spekulace. Na to dá odpověď jen čas (haha).
Pro ty, kdo spatřili Akromu v její původní podobě v Time Spiral a chtěli vědět, co byla zač, je tu malé osvěžení: Její příběh začal v arénách Kabalu. Iluzionista Ixidor a jeho milá, bílá kouzelnice Nivea byli jedni z mnoha lidí, kteří se zkoušeli na živobytí vydělat boji v aréně – sami na sebe také sázeli a budovali si pověst. To jim vycházelo do doby, než narazili na Phage, bytost, která vznikla z barbarky Jesky poté, co ji přetvořil První Kabalu. Pod jejím dotekem se Nivea v okamžiku rozpadla na prach a Ixidor byl poražen. Neschopen splatit sluhy, Ixidor byl Kabalem vypovězen to pouště a ponechán vlastnímu osudu. Tam ale v sobě objevil novou schopnost – náhle již nevytvářel iluze, ale skutečné věci a bytosti. Nejmocnějším z jeho výtvorů byla andělská bytost s tváří jeho milované Nivey, anděl žijící jedině proto, aby chránil svého stvořitele a zničil Phage. Tím andělem byla samozřejmě Akroma. Ale v této alternativní realitě byl Ixidor (v naší realitě modrý mág) zahlcen svým hněvem a zuřivostí, a tím pádem stvořil anděla, jehož schopnosti tomu odpovídaly.
Akroma musí být mocná a zlá v jakémkoli vesmíru, a Anděl zuřivosti je určitě obojí. Původní Akroma byla oblíbeným terčem neanimačních kouzel, nová verze naopak může do hry přijít dříve díky schopnosti morph. Ale i když se rozhodnete ji seslat přímo, nemusíte se bát, že by ji někdo zrušil. Jakmile je ve hře, neplatí na ni karty jako Pacifism nebo Unsummon, a její útoky jsou ještě nebezpečnější díky schopnosti „firebreathing“ (pumpování dopředu (do útoku) – pozn. Car.). Akroma je zároveň jasně identifikovatelná i naprosto odlišná od své původní inkarnace, což z ní dělá excelentní příklad toho, co nás v Planar Chaosu čeká.
Naše návštěva na Dominarii, a možná i Dominaria samotná spěje ke svému konci…ale stále je tu mnoho věcí k objevování. Jaké nové příběhy a možnosti vyvstanou díky neprozkoumaných vesmírů Planar Chaosu? Myslím si, že si tohle objevování jaksepatří užijete. Do té doby můžete přemýšlet nad základní otázkou:
Co kdyby…?
- Honza Adam
Komentáře
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.