Příběhy
Time Spiral – dotek nostalgie, část III. + bonus
Time Spiral – dotek nostalgie, část III. + bonus
Vítám vás, příznivci magicové historie. Jak si možná pamatujete, loni se touto dobou objevil na CMUSu překlad článku pojednávajícího o filosofii gild Ravnicy. Rok se s rokem sešel a místo urbanistické noční můry světa pokrytého obřím městem se nyní nacházíme na pramáti magicové historie, světě jménem Dominaria. Světě, který je zmítán chaosem a časovými bouřemi, kterými do současnosti propadávají postavy z dávné historie, zapomenuté mechaniky a další více či méně skryté odkazy na historii samotné hry. Odkazy, které ve veteránech této hry (mezi něž se chtě nechtě po devíti letech počítám už i já) vyvolávají nostalgické vzpomínky – a následně opatrné pohledy okolostojících juniorů. ;-)
Takže vám jako malý dárek pod stromeček předkládám „Průvodce nostalgií Časové spirály.“ Kartu po kartě si vezmu na paškál celý (klasický, nikoli fialový) set a pokusím se rozkrýt jejich pozadí. Ke svým komentářům pak občas připojuji citace z článku Kelly Diggese, někdejšího autora ze StarCityGames, který bohužel tuto stránku již opustil a přešel k týmu MTG.com jako editor – nicméně jeho „tak trochu jiné“ analýzy flavoru sad si vydobyly téměř kultovní status…posuďte sami ;-)
Dnešní díl zakončuje třídílnou sérii, podíváme se v něm na karty zelené, vícebarevné, artefakty a země.
ZELENÁ:
Æther Web
Klasická pavučina umí blokovat létající, ta éterická tedy logicky i shadow.
Ashcoat Bear
Grizzly Bear s flashem navrch. Grizzled znamená v angličtině šedavý či prošedivělý, a flashový méďa svým přízviskem „popelavý“ dává najevo svou spřízněnost s praotcem
Aspect of Mongoose
Mongoose neboli promyka mungo (pamatujete na Rikki-Tikki-Taviho z Knihy džunglí? Tak přesně tohle zvířátko…tuším, že Mandark posílal do svého koutku zábavy zajímavé video s tématem kobra proti mungovi v malém skleněném akváriu…) se už v Magicu párkrát ukázala, a vesměs činila čest svému jménu – buď byla necílovatelná., nebo nezrušitelná (a necílovatelná). Aspekt munga propůjčuje bytosti právě první zmíněnou schopnost.
Chameleon Blur
Skoro mlha. Proč se zde jmenuje „mnohobarevné rozmazání“, čert ví.
Durkwood Baloth
Z Durkwoodu už známe nějaká ta prasátka, a TS nám z této krajiny přináší hned dva další kusy. Baloth je jeden z mutantních typů bestií z Onslaught bloku (anurid, valesk, undorak, lorian, gourna…). Tenhle kousek má bohužel blíže k přerostlému než ke krvelačnému balothovi.
KD: „Adjektivum z jedné karty + podstatné jméno z druhé karty = jméno karty v TS. Voilá!“
Durkwood Tracker
Stopařina frčí na Dominarii i po letech. Pouze to vzhledem k číslům P/T chtělo obra.
Fungus Sliver
Fungus Sliver i ve jméně jasně naznačuje, že jeho předlohou byl Fungusaur.
Gemhide Sliver
Pokud máte v Magicu slovo „gem“, můžete si být téměř jisti, že se bude jednat o kartu, které má něco do činění s možností dávat libovolnou manu. Tento sliver dělá z ostatních kousků Slivers of Paradise.
Glass Asp
Glass Asp je větším verzí Nafs Aspa z Arabských nocí – všude má o jedna více.
Greenseeker
Další z commonových spellshaperů umí Lay of the Land. Sama karta zpodobňuje elfa-hledače zeleně, kteří opouští své dlouholeté domovy v Llamowaru a Yavimayi, aby na zdevastovaném světě hledali poslední ostrovy zeleně.
KD: (reakce ponechána v angličtině úmyslně) „Another piece of art featuring a haunted-looking elf chick with red hair? Man, that is so guay.“
Havenwood Wurm
Po Durkwoodu další zapomenutá zelená lokace. Havenwood byla pralesní země na kontinentu Sarpadia, domov elfů. Když ochlazování spojené s přicházející dobou ledovou způsobilo pokles úrodnosti farem, začal druid jménem Thelon experimentovat s novými zdroji potravy, a vyšlechtil polointeligentní houby jménem thallidi. Bohužel, podobně jako thrullové, i thallidi si sami vyvíjeli stále vyšší formy a inteligenci, a nakonec havenwoodské elfy zničili.
Herd Gnarr
V dobách před apokalypsou věštilo spatřit gnarra, vzácného, téměř mytického tvora, pozorovateli štěstí. Bohužel, gnarrové zdivočeli a stali se z nich zvířata lovící ve smečkách.
Hypergenesis je jediná z no-cost suspend karet, která na svou předlohu neodkazuje ani názvem, ani ilustrací. Jak už jsem podotkl dříve, Fogliovci obecně už nefrčí, a Eureka! trpí podobnou vadou, jako původní Presence of the Master – odkazem na reálný svět.
Krosan Grip
Když se pardický barbar Kamahl na své cestě s Mirari dorazil do pralesa Krosa, setkání s Thrissem, pánem nantuků, navěky změnilo jeho srdce i mysl – a stal se druidem. Jeho nástupci prosperují, a stejně jako on vyznávají čistou přírodní sílu mysli a svalů, nikoli nějakých umělých „hraček“.
Magus of the Candelabra
Poslední z pětice mágů se inspiroval dílem Urzova učedníka Tawnose. Jak lehce ironicky podotýká Jhoira ve flavortextu, zelení mágové mají pro Urzu jen slova pohrdání, ale chválí si práci jeho žáka.
Might of Old Krosa
Viz Krosan Grip. Jinak je toto „instantery“ kouzlo předělávkou známé „myšky“ – viz ilustrace.
Might Sliver
Sliver svalovec přidával pouze +1/+1, mocný sliver tedy přidává +2/+2.
Molder
Plíseň je svinstvo.
Mwonvuli Acid-Moss
Mwonvuli vám zní africky, ne? Správně, jde o pralesní oblast na Jamuraae, domov čarodějky Jolrael.
Nantuko Shaman
Tito kudlankoidi mají praxi v práci s přírodou. Jediná karta, která má suspend vyšší než normální cost.
Pendelhaven Elder
Pendelhaven byl malou zemičkou na kontinentu Aerona, známém také jako „The Domains“. Odsud pocházel bojovník jménen Jacques le Vert, který se po letech cestování po světě vrátil, aby bránil svou domovinu. Pendelhavenská starší nejen nosí jeho symbolický plášť a s ním jeho svatý úkol, ale zároveň umí napodobit i schopnost země samotné.
Penumbra Spider
Tak přesně tohle vám vyjde, když zkřížíte „polostínové“ potvory – tedy bytosti, které po sobě po smrti nechají ještě černou kopii, a obřího pavouka.
Phantom Wurm
A tohle pro změnu zkřížením wurma a jakékoli „phantom“ bytosti z Odyssey bloku.
Primal Forcemage
Kolega silomágů z Odyssey bloku.
Savage Thallid, Sporesower Thallid, Thallid Germinator, Thallid Shell-Dweller
Thelonovi „milášci“ mají univerzální thallidí schopnost střádat žetony a vždy za tři plivat Saprolingy. Sporesower umí své spóry rozsévat všude možně, nejenom na sebe, drsoň regeneruje a Germinator pumpuje kolegy.
Scarwood Treefolk
Scarwood je další z obskurních zelených pralesů, tentokrát z Terisiare, doby Temna.
Scryb Ranger
Podobně jako v předchozím případě je Scryb název zelené lokace na Dominarii, domoviny víl.
Search for Tomorrow
Suspendová verze Rampant Growthu.
Spectral Force
Přízrační medvědi nepocházeli z Dominarie, ale ze světa Ulgrotha, zvaného také Homelands. Nicméně i na Dominarii existuje nyní jejich poněkud našlápnutější varianta. A proč že Force? Příliš přerostlí treefolkové mají ve zvyku si tak říkat.
Spike Tiller
Potomek Spikeů ze Strongholdu.
Spinneret Sliver
Málokdo ví, že necílovatelný Root Sliver z Legions měl původně dávat všem sliverům schopnost blokovat letce, a podle toho vypadala i jeho původní, nevyužitá ilustrace. Na „web“ slivera došlo tedy až v TS, a po vzoru Orbweaver Kuma z Kamigawy dostal do vínku příslušný „spinneret“, tedy snovací orgán.
Sprout
Toto kouzlo se původně jmenovalo „Saprise“ a bylo 1/1 zelenou bytostí za G s typem bytosti Saproling. Wizardi se ale na poslední chvíli rozhodli kartu změnit na instant a zachovat tak unikátní status Saprolingů jako rasy existující výlučně ve formě tokenů.
Squall Line
Squall je anglický název pro vichřici, která, jak známo, nemá daleko k hurikánu.
Stonewood Invocation
Zelené rare split second je kartou, kterou v pomyslném žebříčku celkového hodnocení síly, ilustrace a flavoru řadím v TS velmi vysoko. Její efekt se co do čísel rovná efektu Stonewood Invokera (tady by podobnost jmen snad nepřehlédl ani slepý), necílovatelnost je příjemný bonus navíc. Obrázek je parádní, a flavor text – já prostě rád rýmy ;-)
„Moci starých lesů, skal,
vstup v mou duši, kost i sval.“
Strength in Numbers
Velice sugestivní název.
Thelon of Havenwood
Viz Havenwood Wurm. Thelon byl v textech i pre-revisionist komiksech zmiňován pouze jako mytická postava či božstvo havenwoodských elfů. TS z něj učinila „pouhého“ smrtelníka – elfího druida, nicméně s velice solidní výbavou pro život.
Thelonite Hermit
Poustevníci to s tokeny většinou umí. Thelonita pracuje se saprolingy, stejně jako jeho vzdálený bratranec kdysi s veveruškami.
Thrill of the Hunt
Produktem lovu jsou většinou trofeje, ale lovci si náležitě užívají i samotnou činnost.
Tromp the Domains
Jak už jsem zmínil předem, Domains je jiné jméno pro superkontinent Aerona, na kterém leží většina Magicových lokací nespadajících pod Sarpadii (FE), Terisiare (IA) nebo Jamuraau (MIR). Proto je ve flavor textu zmiňován Llanowar, Benalia, Hurloon...a dokonce i (!) ostrovní a poměrně vzdálený Urborg – takže buď se designéři nepodívali na mapu, nebo stádo dobře ovládá teleportaci.
„Domain“ karty je pak ustálený výraz pro karty, jejichž efekt se odvíjí od počtu typů základních zemí, vzpomeňte na Invasion blok. To je druhá rovina odkazu v názvu karty, která v závislosti na počtu zemí umí eventuálně předčit i Overrun.
Unyaro Bees
Potom, co nám Mirage blok ukázal jejich žihadélko jako ojedinělý případ zelené fritky, se včelky z Unyara (krajina savan a plání na Jamuraae) ukázaly v plné kráse. Mnoho zdědily od svých zabijáckých kolegyň, a na žihadla samozřejmě nezapomněly.
Verdant Embrace
Po upířím objetí, zephidím objetí (ať už je ten hmyzoid co chce), shivském, dauthijském, yavimayském, Seřřině, Gaeině, Squeeho, morphlingově a bůhvíjakém ještě objetí přišlo další objetí, tentokrát od Verdant Force. Všimněte si, že stín za druidem je kopií příslušné ilustrace.
Wormwood Dryad
Pelyňková dryáda musela kdysi bydlet u stejného druhu treefolka. To by vysvětlovalo mnohé. Vlastně, to by vysvětlovalo všechno. Mimochodem, podívejte se třeba na Elfhame Palace, nebo libovolnou podobnou… a pak na tuto kartu. Ano…takhle dopadl prales Llanowar.
Wurmcalling
Jak jinak nazvat to, když si za dostatek many vyrobíte velkého wurma…
Yavimaya Dryad
Dryády se v MTG bez výjimky vyznačují nějakým typem landwalku. I ta yavimayská není výjimkou.
ARTEFAKTY:
Assembly-Worker
Kdo alespoň jednou slyšel Mishra’s Factory, ví, která bije.
Brass Gnat
Mosazná havěť byla zřejmě ukuta z toho, co zbylo po vykování mosazného mužíka…
Candles of Leng
Za co by stála knihovna, kde si nemůžete ke čtení posvítit, že?
Chromatic Star
Připevněte na kouli pár špic a máte z ní hvězdu.
Clockwork Hydra
Hydra v sobě spojuje vlastnost magicových clockworků – odpadání koleček, když útočí nebo blokuje, ale i přidávání zpět za manu – a vlastnost některých jejích příbuzných hyder – přímé zranění, bohužel tentokrát po vzoru d’Avenanťanů jen do útočníků nebo obránců.
Gauntlet of Power
Might a Power se dají pokládat za synonyma. Předloha byla defaultně nastavena na červenou, zde si můžete vybrat. Něco podobného tu ještě uvidíme.
KD: „Něco jako power glove od Nintenda, ale s méně čudlíky.“
Hivestone
Nápodoba Conspiracy nastavená na slivery.
Jhoira's Timebug
Jhoira má stále ráda hmyzí design, jak vidno.
Tahle cetka je zajímavým příkladem designu, ale nenašel jsem nic, co by se jí podobalo.
Lotus Bloom
Poslední z no-cost suspend karet je blatantní předělávkou nejslavnější karty historie, Black Lotusu. Ale to jsem si snad i mohl odpustit.
Paradise Plume
Pírko ptáčka z ráje umí dávat manu po vzoru svého původce i nosit životy podle vzoru „lucky charmů“. Stačí si jen vybrat. Snad jen ta cena je příliš vysoká.
Prismatic Lens
Je-li něco prizmatické, umí to všechny druhy many. Čočka pak tu bezbarvou odjinud přefiltruje na potřebnou barvu.
Sarpadian Empires, Vol. VII
Historie Sarpadijských impérií měla původně jen šest dílů, z nichž se první věnoval popisu settingu a každý další pak jedné barvě a v jejím rámci soupeřícím rasám.V sedmém dílu pak historie opět ožívá a s ní tokeni prominentních ras Sarpadie.
KD: „Přečtete si knížku, a historie vám obživne před očima! Jo, a taky si myslíte, že je cool, že udělali kartu, jejíž jméno je napsané kurzívou?“
Stuffy Doll
Panenka ze starých kousků jako The Rack, Black Mana Battery, Wall of Wonder a zejména Black Vise se dočkala vlastní karty. Nádherně ztělesňuje filosofii voodoo panenek – vyberete si oběť a pak už stačí panenku pouze vesele mučit – následky pocítí oponent.
Triskelavus
Mičurinovský produkt křížení Triskeliona a Tetravuse. Na rozdíl od druhého uvedeného se neumí skládat nazpátek, ale zase je 1/1, tedy nezemře při vystřílení všech žetonů.
Venser's Sliver
Venser je postava z románu Time Spiral, který by se mohl dočkat vlastní karty v Planar Chaosu – mladý artificér žijící na Urborgu, který se snaží přežívat v toxické pustině mezi zbytky phyrexianských bojovníků, sbírat silokamy, které přežily apokalypsu a s jejich pomocí stavět patrně nejvyspělejší stroje na postapokalyptické Dominarii. Také se zdá, že Venser skrývá temné tajemství…ale to se dozvíme až v knize Planar Chaosu.
Jeho sliver je silnější verzí artefaktového kovového slivera z Tempestu.
Chronatog Totem, Thunder Totem , Weatherseed Totem, Foriysian Totem, Phyrexian Totem
Pětice totemů zpodobňuje pět bytostí z historie MTG – časožrouta, ducha bouře, treefolka, který chránil novorozenou Weatherlight, dvouhlavého obra a phyrexianského negátora, bojovníka, které Yawgmoth vyšlechtil za jediným účelem - vystopovat a zlikvidovat Urzu Planeswalkera.
KD: „Některé z ikonických bytostí minulosti se vrátily, byť ve formě kýčovitých figurek podobným těm, které se na vás šklebí pokaždé, když jdete nakupovat k Vietnamcům.“
MULTICOLOR:
Dementia Sliver,Opaline Sliver,Firewake Sliver,Ghostflame Sliver,Harmonic Sliver.
Pětice multicolorových sliverů napodobuje svými schopnostmi pět starších karet: Nebuchadnezzar, Reparations, Fires of Yavimaya, Ghostly Flame a Aura Shards.
Firewake Sliver dokonce obsahuje narážky na hořící Yavimayu ve svém flavortextu, Ghostflame Sliver je pak docela přímočarým odkazem na Ghostly Flame.
Urborgský vládce nemrtvých už svou kartu sice dostal v Planeshiftu, nicméně vzhledem k úmyslu kartu později zařadit do core setu nebyla jeho karta legendární. S Time Spiral se wizardi rozhodli tento nedostatek napravit. Postava, která byla v knize titulována vždy jako Lich Lord Dralnu a ve flavortextech jako Lord Dralnu, se nakonec jmenuje ještě trochu jinak – a jelikož má v názvu slovo Lich, musí se to projevit na schopnostech – nedostává zranění, ale za to vás nutí obětovávat permanenty, je-li mu ublíženo. Více se o něm dočtete v sáze Weatherlight, kapitola 6 – Planeshift.
Ith byl hodně překvapivým objevem. Jeho schopnost je kopií schopnosti nejslavnější země, která nedává manu, pojmenované po něm – Ithova bludiště. Více se o této postavě dočtete ve zpracování příběhu knihy The Gathering Dark.
Kaervek je postavou známou z Mirage bloku. I u něj měli Wizardi neočekávaný problém, podobný jako u Tivadara a zejména Lim-Dula – ač je zmiňován na spoustě karet, nikdo vlastně nevěděl, jak vypadal. Magicová komunita tak dlouho považovala za Kaerveka osobu na kartě Disempower. Wizardi se nakonec rozhodli inspirovat ilustrací z karty Kaervek’s Purge, jak sami přiznali. Na rozdíl od Endreka Sahra bylo dosti těžké najít vhodnou schopnost, a ta současná na Kaerveka tak nějak zbyla, nemaje žádný vztah ke kartám, na kterých figuroval. Co je ještě divnější – ač byl mnohokrát nazýván kouzelníkem, jeho typ je Human Shaman.
Stejné jako u Kaerveka. Zde byl vizuální inspirací komiks „Válka bratrů“. Ve výsledku tak máme cosi, co by se pěkně vyjímalo v řadách X-men. Jako artificér musí logicky umět něco s artefakty.
A máme vítěze v kategorii „Skokan roku“. Saffi se objevila všehovšudy na jedné jediné kartě ve flavortextu obsahujícím celých šest slov plus tři vykřičníky. Ale i to stačilo – samotný text už inspiroval další tři karty – Revenanta (Hansův citát), „Ach! Hans, Run!“, a nyní Saffi. Jakožto pravá balduvijská barbarka je náležitě oděna. V antologii Monster of Magic je krátká povídka právě o lhurgoyfovi, ve které hraje jednu z hlavních rolí Jaya Ballard. Na jejím počátku ukradne balduvijský zloděj lhurgoyfovi obří diamant, a bestie na oplátku zaútočí na balduvijský tábor, kde překvapí hlídku složenou ze Saffi a jejího bratra Hanse. Saffi stihne pouze vykřiknout na Hanse, než jí bestie ukousne hlavu. Zatímco se krmí, má Hans možnost utéci, a tak i učiní. Později je s Jayinou pomocí lhurgoyf poražen, kámen, který se ukáže být jeho vejcem skrývajícím mládě, je mu vrácen – a bestie se stává věrným ochráncem Balduvianů. Saffi má v souladu se svým příběhem schopnost zachránit jinou bytost tím, že se obětuje.
Ur-Dragon neboli pra-drak, mytický prapředek všech draků, či spíše „esence dračí podstaty“ byl zmíněn ve flavortextech cyklu Prastarých draků z Invaze. Jeho avatar se umí proměnit v jakéhokoli z dostupných draků – za příslušnou cenu.
Stonebrow je ojedinělým úkazem mezi všemi legendami v TS. Víte proč? Původní idea designu legend v Time Spiral byla volit takové postavy, které se vyskytovaly v odkazech na kartách. Postavy, které se vyskytovaly pouze v knihách (v první řadě hlavní protagonista knih Ice Age bloku, Arcimág Nesmrtelný, vůdce Školy neviděného a Urzův potomek Jodah. – kterého bychom viděli určitě mnohem raději, zvláště když se všichni ostatní hlavní představitelé – Jaya Ballard, Lovisa Coldeyes, král Darien i Lim-Dul své karty díky TS a CSP mají), byly odsouzeny k tomu, aby jen v knihách zůstaly i nadále. Nakonec museli sami Wizardi toto pravidlo porušit, když nenalezli vhodnou legendu kombinace červeno-zelené do cyklu multicolor dvoubarevných spřátelených legend (Dralnu, Kaervek, Saffi a Ith).
Když se zprávy o konfliktu Akromy a Phage donesly do Krosanského pralesa, došel k závěru, že je nutno něco učinit. S pomocí Mirari pak zmutoval vůdce krosanských kentaurů do silnější formy, aby vedl obranné síly pralesa. Pojmenoval jej Stonebrow. Nikdy o něm nebyla ani zmínka na kartách, ale vystupoval ve všech třech knihách bloku Onslaught. Nakonec se mu podařilo přežít druhou dominarijskou apokalypsu jménem Karona. Kniha Scourge popravdě končí tak, že Kamahl a Stonebrow spolu popíjejí v hospodě.
ZEMĚ:
O Tolarii jsem se rozváděl již u Tolarian Sentinela, takže diskrepanci mezi knihami a touto kartou nebudu opakovat. Ruiny akademie mají spojitost s artefakty, stejně jako stará Akademie.
Calciform Pools, Dreadship Reef, Fungal Reaches, Molten Slagheap, Saltcrusted Steppe
Mimo komentování evokativních jmen lze jen dodat, že se tyto země inspirovaly ve starých „skladištních“ zemí z Fallen Empires.
Trokair bylo město v Icatii, jednom z Padlých impérií, zničené útokem goblinů. Jeho starostkou byla Lydia Wynforth. Poté, co z Trokairu zbyly jen rozvaliny, Oliver Farrel a jeho sekta Farrelitů se definitivně odtrhla od Icatie a přispěla tak k jejími zániku. Nyní, po letech od objevení trokairských rozvalin, se setkáváme s tím posledním, co z města zbylo – náhrobky.
Když wizardi tuto kartu navrhovali, zjistili, že seznam míst spojených s bílou barvou, které nejsou profláklé (Zhalfir, Icatia nebo Benalia), ani natolik neznámé, že by o nich věděli pouze storylinoví šílenci jako já, zjistili, že seznam je překvapivě krátký, jmenovitě dvoučlenný – Avenant a Trokair. Avenant má své lučištníky – takže volba byla jasná.
Invitational karta Tsuyoshi Fujity je zatím jediná, na které není zpodobněna autorova tvář (zde by to šlo dost těžko). Slovo drahokam neboli gemstone bylo v Magicu použito již čtyřikrát, vždy pro kartu dávající všechny barvy many.
Swarm je výraz pro hejno, zpravidla nějaké havěti (například Zergů). Proto se dvoreček týká krys, pavoučků, hmyzu a veverek. Bohužel na této kartě postrádám asi nejznámějšího zástupce „týmových“ bytostí – slivera, ale to by byl Dvorek příliš broken.
Domov kherských koboldů. Co říci víc, když se tomu diví i Teferi.
Umí se přetvořit v libovolnou zemi, proto terramorphic. Hezké jméno spjaté se schopností.
Po třinácti letech od vydání Mishrovy továrny se dočkal i druhý z bratrů – Urza. Jeho továrnička je drobet manově náročnější a jí vyprodukovaní dělníci se neumí navzájem posilovat – zato jich při dostatečném počtu zemí (zejména těch Urzových) můžete mít zatraceně moc. Nepřekvapí vás, že aktivace továrny stojí přesně tolik, kolik many dostanete z kompletního Urzatronu.
A třešnička nakonec. Země doppelgangerů a měňavců se stejně jako její obyvatelé stává tím, co vy sami chcete – jediný rozdíl je, že pouze při příchodu, a nikoli v každém upkeepu, jako její děti. To vše doprovázené ilustrací od Borose a Szikszaie, která (alespoň mně) připomíná trochu City of Brass nebo Library of Alexandria (v odrazu ve vodě). Malíři ovšem jakoukoli inspiraci těmito kartami popírají.
KD: „Známá díky svým obyvatelům, měňavcům. Říkám to jen proto, že to některým lidem nedošlo. Ne mně, a určitě ne vám. Prostě…některým lidem.“
Takže to by bylo ode mne vše. Doufám, že vás tato rychlojízda nostalgickou sadou Time Spiral příliš nenudila. To, co vás čeká, totiž šťourání se v minulosti patrně daleko předčí.
Na závěr si totiž dovolím malou ochutnávku toho, co nás čeká v Planar Chaosu. Poškozená minulost Dominarie dala vznik mnoha alternativním časovým liniím, a stará známá kouzla a postavy tak migrují z barev do barev, až se nestačíme divit. Je libo černý Time Walk? Zelený Shock? Nebo snad červené vracení do ruky? Není problém, máme všeho na skladě dost.
V Planar Chaosu se dočkáme také nové sady draků, podobných Prastarým z Invaze, tedy Trevě, Dromarovi, Crosisovi, Rith a Darigaazovi. Zatímco tito draci měli vždy tři barvy, které spolu sousedily, a schopnost, kterou bylo možno použít při udělení zranění, vždy od barvy „prostřední“ z oněch tří, draci z Planar Chaosu mají vždy jednu barvu a k ní dvě, které jsou k ní nepřátelské – tedy s ní nesousedí. Už máme i obrázky čtyřech z oněch pěti….a je na co se dívat:
Intet, the Dreamer je drakem „modrým“, s červenou a zelenou. Dále máme ilustrace draka „bílého“ (s červenou a černou), draka „černého“ (se zelenou a bílou), i draka „červeného“. (WRU).
Nepořádek v časových liniích se nevyhnul ani legendám. V Planar Chaosu vyjde minimálně pět legend, které ukazují, jak se mohla jejich dráha vyvíjet, kdyby….
….kdyby Ixidor nestvořil anděla hněvu, ale anděla zuřivosti, namísto bílé many založeného na maně červené: Akroma, Angel of Fury.
….kdyby Crovax, šlechtic z Urborgu, nedal svému strážnému andělu Selenii svobodu, nebyl tak osudově svázán s ní a lodí Weatherlight, nemusel ji zničit, nemusel propadnout kletbě a změnit se v upíra, nemusel se střetnout s a nakonec zabít Mirri …a posléze se dát do služeb Phyrexianů: Crovax, Ascendant Hero.
….kdyby při destrukci Selenie nenašly manové úlomky, které nesly kletbu, cíl v Crovaxovi, ale ve zraněné Mirri, která mu zachránila život, nemusel se v upíra proměnit Crovax, ale kočičí válečnice. Mirri (the Cursed?)
…kdyby kočičího válečníka Jedita Ojanena netáhlo srdce dobrodruha do světa vstříc kariéře u Robaranských žoldáků po boku Hazezona Tamara a Adiry Strongheart, ale hořelo nehynoucí touhou chránit svou domovinu, pouštní oázu Efravu, kde žil jeho kmen tygřích válečníků: Jedit Ojanen of Efrava
Pátou „colorshifted“ legendou má být podle všeho stará známá kabalská dementistka Copatá, neboli Braids – tentokrát ve verzi modré.
A samozřejmě nejen minulostí živ je člověk. Jelikož jsme se ilustrace z přebalu knihy Time Spiral nedočkali na legendární kartě barbarky-půlelfky Radhy, ale na „hloupé“ auře Undying Rage, byli jsme zvědaví, zda se na tuto mocnou bojovnici dostane v PC. Už nyní vám mohu říci – dostane.
No, není roztomilá? Lze očekávat, že svou kartu bude mít i další postava z přítomnosti Dominarie, artificér Venser (postava na trůnu z přebalu knihy).
Já vám mohu jenom říci: sledujte naše infovlákno a průběžně doplňovaný partial spoiler. Jsem si jist, že nebudete litovat. Já se budu těšit na viděnou tam …a samozřejmě na prerelease PC v Brně.
- Honza Adam
Komentáře
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.