Tenhle rozbor čtu už asi několikátý den a pořád ještě nejsem ani v polovině... Copak se mnou začal Aggrokumano soupeřit o to, kdo napíše delší článek?!? :thinking: :-) ;-)
0 hlasů
Vítejte u druhé části rozboru Commander Legends. Musíme toho stihnout opravdu hodně - rozbor zbylých karet z draft boosterů (zelená, multicolor a colorless), karet z commander decků a podíváme se také na etched foily a na mé nejoblíbenější karty v edici.
Vezmeme to ale pěkně popořádku, takže začneme zelenými kartami z draft boosterů:
Novinky:
Anara, Wolvid Champion - nejsem si jistý, jestli chci hrát generála, který je za čtyři many a nemá příliš velký okamžitý vliv na hru, nicméně jako karta v agresivním decku, nebo s levnějším partnerem, jenž má zajímavý trigger, který se spouští v kombatu, by mohl být celkem fajn.
Co se partnerů týče, tak jako nejlepší adept mi přijde Keleth, a z dalších generálů má pěkné synergie třeba s Ghiredem, Anafenzou a taky Hansem Erikssonem, za což budete mít zcela určitě nejvíce flavor pointů.
Apex Devastator - co se týče ultimátních bytostí do lategamu pro ramp decky, tak se máloco může měřit s eldrazi, Primeval Titanem, nebo třeba Craterhoof Behemothem. Apex Devastator v téhle konkurenci ale v klidu obstojí, jelikož poskytuje naprosto bláznivou value a teoreticky díky němu můžete zahrát spelly dohromady za 46 man, což je naprosto absurdní.
Nejlepší na něm ale je, že obchází kántrspelly a že pokud nejste na stole v úplně bezvýchodné situaci, tak čtyři extra spelly by jednoznačně měly zvrátit hru ve váš prospěch. To je něco zcela unikátního, co umí snad jenom Maelstrom Wanderer, který je ale barevně trochu více svazující.
Kromě nějaké zelené rampy (Kinnan, Selvala), by pro Devastatora mohly být zajímavé i decky, které ho mohou nějak alternativně zacastit, například Jodah, Animar, nebo třeba Golos.
Biowaste Blob - celkem zajímavá abilita, nicméně tribal Oozy nemají k dispozici žádného vyloženě zajímavého generála (promarnit potenciál Mimeoplasmy na tribal deck, to mi přijde jako velká škoda) a do průměrného zeleného mirange decku máme k dispozici mnohem zajímavější čtyřmanovky (nemluvě o tom, že podobný efekt, navíc o manu levnější a snáze enablovaný, umí Scute Swarm).
Court of Bounty - když už jsme nakousli téma zajímavých čtyřmanovek... Court je unikátní kombinace karetní výhody a manarampy, nicméně právě čtyři many jsou v manové křivce to místo, kde máte k dispozici opravdu spoustu zajímavých, silných karet, ale můžete si dovolit hrát jenom pár z nich.
Upřímně si nedovedu představit, že bych dal Courtu přednost před Oraclem of Mull Daya, Garruk Wildspeakerem, nebo třeba Solemn Simulacrem. A v agresivněji laděných decích tu zase máme třeba Thruna, nebo Questing Beasta.
Zelený Court bude spíše casual karta, kterou budete hrát v decích s větším počtem velkých drahých bytostí, kde vám nebude vadit, že takový deck nebude mít zcela ideální manovou křivku. Dobré příklady jsou třeba Mayael, The Ur-Dragon, nebo Omnath (Locus of Mana). Druhá věc ovšem je, jak v multiplayeru udržíte celé kolo monarcha...
Dawnglade Regent - tohle vypadá jako další fajn casual karta do rampících decků. Karetní výhoda a ochrana před removalem v jednom, to je pro výše zmiňované generály (Omnath, Mayael) rajská hudba.
Gilanra, Caller of Wirewood - skvělý generál pro rampící decky, jednak je to zároveň enabler i payoff a hlavně má potenciál pro ideální draw v kombinaci s libovolným jednomanovým elfem, což by šlo dobře využít s pětimanovým partnerem, kterého tak zahrajete po křivce - ideální by byla kombinace s Teveshem.
Další možnost je samozřejmě hrát jako druhého partnera šestimanovou bytost, která vám hned přinese extra kartu. Nabízí se hlavně monogreen rampa s Kodamou, protože poté už tu jsou pouze víceméně casual bytosti jako Sengir, Eligeth, Brinelin, či Kamahl.
Halana, Kessig Ranger - už jsem tu mluvil o tom, že tvoří ideální pár s Alanou, ale teoreticky se dá hrát i v libovolné rampě, kde budete mít zároveň velké bytosti i dostatek many.
A nesmíme zapomenout ani na to, že v Jumpstartu nám vyšel generál, který vyloženě nabádá k tomu, abychom postavili deck založený na fightování - Neyith of the Dire Hunt.
Ich-Tekik, Salvage Splicer - tohle vypadá jako zábavná karta pro tribal golemy. Nejvíce se nabízí ho sprárovat s bílou (Rebbec), kde máme další "splicery" a blink efekty typu Eldrazi Displacer, ale můžete se třeba i více soustředit na rekurzi různých bublin ve verzi se Silas Rennem. A pokud vám nevadí hrát s generály, kteří jsou zabanovaní na duel, tak je jasné, že s Akiri to také nebude vůbec špatné.
Kamahl, Heart of Krosa - osm man Kamahla víceméně automaticky diskvalifikuje z duel commandera, nicméně poskytuje velmi silný efekt, který ve správně postaveném decku téměř automaticky vyhraje hru.
Postavit ale správně deck, aby podporoval Kamahla, nebude úplně jednoduché, musíte totiž sáhnout po správném mixu mezi rampou a creature deckem (samozřejmě, že můžete vyhrát i díky mixu obou abilit, ale to mi přijde jako celkem nevyužitý potenciál).
Osobně se mi líbí ho spárovat s Teveshem, který by tvořil tokeny, jenž by pak díky overrunu lehce převálcovali soupeře. Flavorově nejlepší volba partnera je ale jednoznačně Jeska, což je Kamahlova sestra. Jako karty se sice příliš dobře nedoplňují, ale díky červené byste zase Kamahlův overrun efekt mohli využít s kartami přidávajícími extra kombat.
Kamahl's Will - opět jedna z těch slabších karet v rámci tohoto cyklu, ve většině případů do bude pouze předražený removal spell...
Probuzení zemí mi přijde jako příliš situační a s výjimkou synergií s kartami jako Sylvan Advocate či Jeskai Ascendancy, bych řekl až nepoužitelné. Jediná výjimka, se kterou jsem se během casual hraní commanderu setkal, je Rude Awakening, což obchází dva největší problémy podobných karet - umožní zaútočit i se zeměmi, za které jste spell castili a není to náchylné na wrath efekty.
Kodama of the East Tree - hodně zajímavá build-around karta, která se dá využít všemi možnými způsoby. Nejvíce explozivní je to zřejmě v decku s reanimací, díky které můžete dostat do hry hned dvě "prasata" naráz, nicméně to mi přijde trochu jako win-more scénář (nehledně na to, že reanimovat bytosti chcete určitě mnohem dříve, než byste vůbec dali Kodamu do hry).
Zajímavá bude ale i v rampě, nebo ve více midrange buildu monogreenu, kde mi přijde speciálně vypečená s kartami jako Elvish Visionary, Lllanowar Visionary, Fierce Empath, apod.
Stejně tak může být fajn s creature komby, jenž zahranují Recuitera of the Guard/Imperial Recruitera, Kodama totiž funguje jako takový malý Aluren. Nevýhoda je samozřejmě v tom, že bez enablerů toho moc neumí, takže jí musíte přizpůsobit celý deck. To by ale zase takový problém neměl být, jelikož coby payoff to rozhodně stojí zato. Pro začátek bych začal s monogreen, kde bych ji spároval s Gilanrou - přinejmenším vám tahle kombinace alespoň lízne kartu a pomůže to nastartovat nějaký zajímavý "value train".
Magus of the Order - čekat celé jedno kolo a ještě obětovat dvě bytosti, to jsou celkem náročné podmínky, ale payoff rozhodně stojí za to, pokud máte v decku kusy jako Creterhoof Behemoth, Terrastodon, nebo Progenitus.
Na duel commander je to až příliž pomalé a lehce narušitelné, ale pro casual hraní je to určitě pěkný kus (ačkoli každou hru končit Behemothem by se mi asi dost rychle omrzelo).
Natural Reclamation - zajímavá casual karta, v hospodě si vždy rád připlatím za extra efekt a ačkoli tu máme zajímavější disenchant efekty jako třeba Slice in Twain, nebo Root Out, tak ona možnost zahrání mysteriózní karty tomu dává ten správný "šmrnc", kvůli kterému bych si to s chutí do decku dal.
Numa, Joraga Chieftain - v případě, že chcete hrát goldfish verzi elfů, tak asi není důvod, proč sáhnout po jiném generálovi, než je Ezuri. Pokud se ale chcete bavit a zkombinovat elfy s kartami jako Hardened Scales a Branching Evolution, tak tohle může být celkem fajn generál.
Do páru s ním se nabízí Miara, ale pokud se nechcete držet striktně jenom elfů, tak bych doporučoval Ravose, který je jednak všeobecně fajn v agresivnějším creature decku, ale také s ním můžete hrát zároveň Winding Constrictora i Conclave Mentora.
Reshape the Earth - zatímco nějaké karty z tohoto mýtického cyklu jsou takřka nehratelné, tak tohle je podle mne regulérně "you win the game" karta. Můžete si vybrat na milion způsobů, jak soupeře zabijete - Field of the Dead, Valakut, Dark Depths + Thespian Stage, nebo třeba Guildgaty s Maze's Endem, fantazii se meze nekladou...
Rootweaver Druid - osobně jsem nikdy nepřišel na chuť tzv. "group hug" deckům (tj. decky, které úmyslně hrají karty, jenž poskytují benefity pro všechny hráče, včetně soupeřů), nicméně pokud je vašemu srdci blízký třeba Questing Phelddagrif, tak tohle do podobných decků zapadne opravdu skvěle.
Reprinty:
Farhaven Elf - kalsický commander staple v rampících decích. Třímanový Rampant Growth na první pohled nevypadá vůbec lákavě, ale když si k tomu přidáte relevantní creature typ a možnost ho hledat přes různé tutory a využítí s kartami jako Skullclamp, Earthcraft, Tevesh, apod., tak vám je asi jasné, proč je to tak populární karta.
Fyndhorn Elves - naprosto ikonická karta, která reprint potřebovala jako sůl, je to v podstatě autoinclude do každého creature decku se zelenou, takže když máte třeba deset decků, tak už potom není vůbec jednoduché sehnat takový počet, vzhledem k tomu, že je to šestadvacet let stará karta, která až doposud byla reprintnutá pouze jednou, a to navíc v limitovaném prémiovém produktu.
Immaculate Magistrate - tuhle kartu mají hrozně rádi především casual hráči, takže je určitě fajn, že se k ní teď snáze dostanou, nicméně mně osobně se do elfů nikdy nevešla, protože trpí hned dvěma zásadními nedostatky - potřebuje k dobrému fungování hodně bytostí, což vás činí velmi náchylnými vůči hromadnému zabíjení (asi největší slabina elfů) a v případě, že se vám ho podaří úspěšně aktivovat, tak už je to stejně de facto pouze "win more" karta. Výjimkou by byl snad pouze případ, když byste coby generála hráli Marwyna, the Murturer.
Imperious Perfect - tohle je naopak velmi dobrý lord, kterého si v elfím tribalu vždycky rád zahraju (speciálně pak ve verzi, kde jsou různá komba, například s Intruder Alarmem). Zajímavé je, že je to během jednoho roku dokonce už třetí reprint (předtím byl i v mystery boosterech a v "The Listu" pro ZNR). Tady to ale dává celkem smysl, díky elfímu tribalu coby limited archetypu.
Reclamation Sage - tohle je commander staple snad pro všechny varianty formátu a nedovedu si představit creature deck, ve kterém bych ho nehrál. Jeho popularitu dobře dokomentuje i fakt, že je tohle již pátý commanderu produkt, kterého je součástí.
Stingerfling Spider - docela nenápadná karta, nicméně velmi užitečná. Zelená je známá svoji schopností vzdorovat bytostem s flyingem, ale málokterá karta to umí lépe, než právě Stingfinger Spider. Pokud máte v decku tutory jako Green Sun's Zenith či Birthing Pod, tak byste ho rozhodně měli zvážit (pokud tedy nehrajete černou, která má k dispozici třeba Ravenous Chupacabru a Noxious Gearhulka), rozhodně nebudete litovat, v multiplayeru se vždycky najde dobrý cíl.
Three Visits - tenhle kus potřeboval reprint jako sůl, je to commander staple v duelu i mutliplayeru a až doteď jsme se museli při jeho koupi hodně prohnout (střední cena na mkm je 35€). Tohle je jednoznačně nejdůležitější reprint v edici a pokud Three Visits ještě nemáte ve svém card poolu, tak s koupí rozhodně neváhejte!
Zde nás čeká trochu jiná strukturalizace, jelikož mezi multicolor kartami ve draft boosterech nejsou žádné reprinty. Většina karet jsou zároveň pouze doplňkové kusy s velmi úzkým zaměřením, takže se u nich nebudu zbytečně dlouze rozepisovat.
Abomination of Llanowar - zajímavá varianta na post generála pro GB verzi elfů, nicméně stejně jako Nath a Rhys u něj je trochu problém, že nepřináší žádnou karetní výhodu. Osobně bych vsadil raději na partnery, ale Abominaci bych hrál alespoň jako kartu v decku, přece jenom je to celkem úderný útočník, zejména pak v late gamu (i proto bych ho nechtěl hrát coby generála, protože v úvodní fázi hry je dost průměrný).
Araumi of the Dead Tide - jedna z nejzajímavějších build-around karet v edici a vedle partnerů možná vůbec nejlepší generál pro competetive play.
Deck s Araumi vlastně může být zcela obyčejný UB Control, do kterého stačí přidat pár kusů jako Stitcher's Supplier a bytosti typu Ravenous Chupacabra, Venser, nebo Baleful Strix. Kromě výše jmenovaných bytostí vlastně není deck třeba ani příliš upravovat - podobně jako kdysi zkoušeli hráči stavět deck tak, aby Tarmogoyf rychle narostl do obřích rozměrů, tak i tady zřejmě platí, že k tomu, aby byla Araumi dobrá, stačí prostě hrát normální patričku magicu. Samozřejmě vám ale nic nebrání tomu, dát do decku pár karet jako Lightning Greaves či již zmiňovaného Stitcher's Suppliera, stejně tak jako se s Tarmogoyfem běžně hrájí karty typu Mishra's Bauble či Tarfire.
Archelos, Lagoon Mystic - sice to není první legendární želva (tentle primát mu uzmul Yidaro), ale je to první legendární želva, která umožňuje hrát tribal se všemi modrými peckami jako Aegis Turtle a Wormfang Turtle (to je mimochodem jedna z mých all-time nejoblíbenějších ilustrací)!
Ale teď vážně, Archelos má poněkud zvláštní mix abilit - první by se spíše hodila do nějakého agresivnějšího decku, druhá zase svádí ke hrátkám s karoo zeměmi, ale největší problém je v tom, že Archelos toho sám o sobě zase tolik neumí a v BUG barvách máme na výběr z mnohem lepších generálů. I v agresivním decku mi přijde Leovold jako mnohem lepší volba.
Averna, the Chaos Bloom - tohle svádí ke stavbě cascade decku, nicméně když se nad tím zamyslíme, tak jde pořád o náhodný efekt, který vůbec nemusí přinést nějakou výhodu a ani tak to za to vlastně nestojí, jak vám v cascade decku pomůže extra země? Kdyby to při cascade lízlo kartu, tak to by byla jiná. Takhle v tom vidím pouze deckbuildingovou past.
Bell Borca, Spectral Sergeant - zajímavý mix potenciálně velkého útočníka a karetní výhody. Boros decky mají v multiplayeru na výběr celou řadu karetní výhody jako Valakut Exploration, Outpost Siege, či Stolen Strategy, nicméně tohle je poprvé, co je podobná abilita přímo na bytosti.
Díky tomu by to v multiplayeru nemusel být vůbec špatný generál, jelikož tam oceníte každou karetní výhodu. Pokud vám jde ale pouze o samotný power level, tak Winota je samozřejmě pořád nejlepší volba.
Belbe, Corrupted Observer - karta cílená přímo na multiplayer, kde má zajímavé synergiemi s kusy typu Sanctum of Stone Fangs, Loyal Subordinate, Pestilence, atd.
Captain Vargus Wrath - karta jako dělaná do UR Pirátů s Malcolmem a Breeches!
Ghen, Arcanum Weaver - zajmavý build-around generál, který přináší enchantment tématiku ve velmi neobvyklé barevné kombinaci. Můžete ho pojmout jako kontrolní deck s kusy typu Oath of Kaya, Trecherous Blessing, či Trial of Ambition, nebo jako více kombo-orientovaný build, který se bude snažit zreanimovat kusy typu Overwhelming Splendor či Captive Audience.
Samo o sobě jde samozřejmě o dost manově náročnou a křehkou bytost, ale co se týče deckbuildingu, tak jde opět o jednu z neoriginálnějších a nejzajímavjěších karet v celé edici.
Gnostro, Voice of the Crags - další build-around kus, ovšem tentokráte v barvách, které mají k dispozici rozhodně mnohem více lepších a zajímavějších kusů.
Co je u téhle karty unikátní, to je způsob propojení všech tří abilit - můžete zároveň zaměřit deck na lifelink (Well of Lost Dreams), průtokové zabíjení bytostí (Basilisk Collar) a klasické prowess karty (speciálně zde samozřejmě musím zmínit Eligeth), což vám při deckbuildingu otevírá nespočet různých neobvyklých kombinací.
Hans Eriksson - asi už jste to četli jinde, ale pokud to náhodou nevíte, tak tohle je ten slavný Hans, kterého můžete znát z flavor textů Saffi (jeho sestra) a Llhurgoyfa, v neposlední řadě z karty "Ach! Hans, Run!", jejíž abilitu zároveň Hans vzdáleně připomíná.
Jeho abilita je takový skrytý Sneak Attack, což je určitě lákavé do multiplayera, ale je to samozřejmě i hodně nespolehlivé a nekonzistetní. Pokud se ale rozhodnete deck s Hansem postavit, rozhodně by v něm neměla chybět Anara, Darksteel Plate a Megabane Armor.
Imoti, Celebrant of Bounty - pěkná build-around karta, nicméně především pro casual hraní, přece jenom pro duel commander není zcela ideální přeplnit deck kartami za šest a více man. V mutliplayeru je UG rampa populární archetyp a Imoti je minimálně na podobné úrovni, jako je Tatyova, což je mezi hráči velmi oblíbená karta. Samozřejmě ho lze také hrát jako kartu v decku s generály typu Maelstrom Wanderer.
Juri, Master of the Revue - rozhodně je plus, že je to dvoumanovka, nicméně nemám ten pocit, že by to byla lepší karta pro RB Aristocraty, než třeba Judith, nebo Rograkh s Teveshem.
Beze sporu to ale bude fajn jako karta v decku, v kombinaci se sacrifice outletem typu Goblin Bombardment to bude opravdu smrtící.
Kwain, Itinerant Meddler - další tribal, co má nově k dispozici legendární bytost, škoda, že jediným dalším zajícem v UW barvách je Vizzerdrix :)
Kwain může být zajímavá build-around karta v kombinaci s Narset, Spiritem of the Labyrinth, Smothering Tithe či Hullbreacherem, nicméně to je pořád celkem málo k tomu, abych ho hrál jako generála. Jako nejreálnější využití vidím v již výše zmiňovaných group-hug decích typu Phelddagrif.
Lathiel, the Bounteous Dawn - přidávání životů je mezi casual hráči velmi oblíbená mechanika a tohle je vedle Karlova rozhodně nejlepší build-around karta pro tento archetyp.
Hodně se mi taky líbí, že to lze zkombinovat i s tématikou plusových counterů, pro kterou máme v této barevné kombinaci karty jako Hardened Scales, Branching Evolution, či Conclave Mentor. Pokud je lifegain vaše srdeční záležitost, rozhodně doporučuji váš deck upgradovat na tohoto jednorožce.
Liesa, Shroud of Dusk - velmi unikátní abilita, která obchází commander tax, nicméně to určitě není důvod, kvůli kterému byste si Liesu vybrali jako generála.
Hlavní důvod je rozhodně abilita, která hráče trestá za hraní spellů. To podle mne vybízí ke dvěma způsobům, jak Liesu postavit - buďto jako agresivní deck, kde bude Leisa jako vrchol křivky, nebo jako stax s kartami jako Thalia, Sphere of Resistance, Glowrider, apod.
Pokud se ale nevyžíváte v trápení soupeřů pomocí stax efektů, tak si myslím, že pro WB Midrange jsou stále lepší volby Kambal, Ravos, či Lurrus.
Nevinyrral, Urborg Tyrant - zajímavá casual karta do nějakého kontorlního decku, kam dáte plno planeswalkerů a poté budete mít dostatek způsobů, jak si Nevinyrrala zabít (High Market, Phyrexian Tower, Village Rites, Innocent Blood, apod.).
Je trochu škoda, že jenom velmi těžko nějak efektivně využijete abilitu s vytvářením zombie tokenů, napadají mne karty jako Gift of Immortality (ten samozřejmě ale použít nejde), Undying Evil, či Malakir Rebirth, nicméně bych to se situačními kartami zase nerad přeháněl, přece jenom zrovna kvůli této abilitě asi Nevinyrrala hrát nebudete.
A pokud vám přijde zvláštní jeho první abilita, tak to je samozřejmě odkaz na legendární kartu, Nevinyrral's Disk, která nás v magicu doprovází už od Alphy.
Nymris, Oona's Trickster - zajímavá karta pro kontorly operující převážně v instant speedu, nicméně jak exceluje v karetní výhodě, tak přesně tak zaostává ve funkci winkondice. S tím by ale mohli pomoci nejrůznější planeswalkeři, nebo "prowess" karty typu Talrand, Murmuring Mystic, či Docent of Perfection.
Pět man je samozřejmě na duel commander příliš velká porce, ale pro casual hraní je tohle do klasického UB Controlu jeden z nejlepších generálů.
Obeka, Brute Chronologist - tohle je možná vůbec nejzajímavější build-around generál v celé edici. Samozřejmě je při stavbě takového decku třeba myslet na to, aby v decku nebylo až příliš mnoho karet, které se spoléhají na to, že budete mít generála ve hře, ale tomu se dá snadno předejít.
Nejjednodušší kombinace má Obeka určitě s Time Walk efekty jako je Final Fortune a Glorious End, u kterých můžete ukončit kolo ve chvíli, kdy jde na stack klauzule, že máte prohrát hru. Podobně jednoduché je to také s bytostmi typu Phyrexian Dreadnought či Eater of Days. To jsou ale všechno příklady těch extrémních karet, se kterými bych to při stavbě decku rozhodně nepřeháněl.
Ability, se kterými Obeka funguje velmi dobře, ale zároveň se dají dobře použít i bez ní, jsou například unearth a samozřejmě i nově encore. Dříve zmiňovaná Arumi by v decku s Obekou mohla být velmi dobrá.
Další možnost je zaměřit se na efekty typu Sneak Attack, Shallow Grave, Act of Treason, Kiki-Jiki, apod. Osobně bych se opět zaměřil hlavně na ty karty, které jdou použít i v případě, že nebudete mít Obeku zrovna k dispozici. To je například Kiki-Jiki, Zealous Conscripts, Puppeteer Clique, nebo třeba Mimic Vat.
Pokud bych měl zmínit nějakou vypečenou interakci s některou z dalších karet z CMR, tak by to bylo určitě s Hellkite Courserem, který vám může pomoci dostat Obeku do hry v situaci, kdy byste díky commander taxu neměli dostatek many pro její zahrání.
Yurlok of Scorch Thrash - další generál, který vybízí kolem něj postavit zábavný deck.
Yurloka podle mne můžete pojmout hned několika způsoby, první je jako rampa, ve které využijete skok o tři many - ze čtyř na sedm, druhý je jako agresivní creaure deck, ve kterém budete využívat jeho abilitu jako způsob, jak ubrat soupeřům co nejvíce životů, a za třetí jako zvrácený deck, ve kterém použijete co nejvíce efektů, které Yurloka odtapnou a znásobí damage jenom za to, že budou soupeři chtít každé kolo využít co nejvíce many (Manabarbs, Nightshade Harvester, Spellshock).
Samozřejmě, že očekávám, že nejvíce hráčů se rozhodne pro třetí způsob :)
Zara, Renegade Recruiter - celkem zábavný efekt, ale dost nespolehlivý na to, abych o Zaře uvažoval jako o generálovi.
Jako karta v decku to samozřejmě bude v pořádku, zejména díky tomu, že se díky flyingu celkem dobře hodí k Malcolmovi i Breeches. A samozřejmě je to další karta, která by mohla být celkem fajn s Obekou.
Novinky:
Commander's Plate - zajímavý equipment, který je ale manově přece jenom trochu náročnější. Výjimkou může být ale třeba jeho aplikace v decku s Ardenn - protekce před černou a červenou a navíc ještě Esiorova protekce, to zní hodně silně. Za zmínku také stojí, že ho lze najít Trinket Magem, kterého by decky s Ardenn a Esiorem mohly také klidně hrát.
Další možná využití by mohla být v agresivních decích typu White Weenie (Isamaru), či Boros Aggro. Poslední dobou v borosu vyšlo pár zajímavých legend operujících s equipmenty a navíc v podobném decku můžeme hrát i karty jako Kor Outfitter, Magnetic Theft, či Nahiri, Heir of the Ancient.
Ingenuity Engine - nevím, ve kterém decku byste chtěli podobnou kartu využít, možná nějaký casual artefaktový deck typu Sai či Daretti... Je pravda, že můžete obětovávat věci typu Ichor Wellspring, ale i tak - zaplatit sedm man za náhodný efekt, to mi příliš lákavé nepřijde.
Hlavní důvod, proč tuhle kartu zmiňuji, je její unikátní ilustrace, která je složená z nejrůznějších ikonických artefaktů. Kolik jich na obrázku najdete? Nadšencům na redditu se podařilo najít hned patnáct, na výsledek se můžete podívat tady.
Jeweled Lotus - podle mne nejkýčovitější a nejzbytečnější karta v edici. Je jasné, že je mířená na casual hráče, kteří při troše štěstí mohou zažít pocit radosti při otevření "Black Lotusu" v boosteru. Reálně si ale troufnu tvrdit, že v eidci je i bez toho plno zajímavých novinek a parádních reprintů, kvůli kterým se boostery prodávají dobře i tak.
V duel commanderu byla navíc tahle karta zakázaná hned v prvním týdnů po releasu (což ale nikoho nepřekvapilo), takže je jasné, že jediné využití je opravdu coby vábnička na prodej boosterů. Jsem zvědavý, s čím WoTC přijdou příště - Time Walk, který můžete zahrát jenom s generálem ve hře? Tohle mi prostě přijde podobně patetické, jako pokusy naší vlády o zpřehlednění protiepidemických opatření :)
Reprinty:
Arcane Signet, Diamondy, Thought Vessel - dvoumanové "kameny" jsou nejlepší manové urychlení pro všechny decky, které se nechtějí, či nemohou spolehnout na zelené manovače. Arcane Signet a Thought Vessel jsou dost možná vůbec dva nejlepší mana rocky v celém commanderu (samozřejmě teď neberu v potaz karty zakázané v duel commanderu, tj. Sol Ring, Mana Crypt, Mana Vault, apod.), takže je dobré, že si je teď můžeme sehnat za přijatelnou cenu.
Uznejte sami, že když máte dvacet decků, tak třeba Arcane Signet po prvním vydání dosahoval takřka ceny 200Kč a to by vám pořádně provětralo peněženku, kdybyste si ho poctivě sehnali do každého decku.
Burnished Hart - z nějakého důvodu je tohle hrozně oblíbená karta mezi casual hráči a v jeden čas díky tomu dokonce na ČR stála 50Kč (tedy spíše 49Kč). Přiznám se, že jsem zatím nenašel žádný deck, kde bych ho efektivně využil a to hraju v hospodě i takové chuťovky jako White Midrange s Elesh Norn či Monoblack Control s Gontim.
Jediný deck, kde bych si ho opravdu dovedl představit coby užitečnou kartu, by byly asi artefakty s Darettim, kde byste si ho mohli vracet ze hrobu do hry a rozjet tak pořádný rampící engine.
Jesli ale patříte mezi hráče, kteří ho mají v oblibě, tak foil si aktuálně můžete sehnat za 19Kč, stejně jako extended-art, což se určitě vyplatí.
Rings of Brightheart - reprint téhle karty byl podle mne už delší čas na spadnutí, už jenom kvůli tomu, že její kombo s Basalt Monolithem patří mezi základní komba v duel commanderu, díky čemuž se její cena v posledních měsících vyšplhala do závratných výšin (80$ podle grafu ceny na MTGgoldfish).
Samozřejmě, že je to i oblíbená casual karta, jelikož jdou prstýnky zcela jednoduše použít ke zdoublování loyalty abilit planeswalkerů.
Scroll Rack - karta s poměrně úzkým využitím, nicméně se jedná o velmi unikátní efekt, což je v kombinací s tím, že se jedná o kartu, která původně vyšla před čtyřidvaceti lety, důvod proto, aby před reprintem (pravda, už měla celkem tři - ale pokaždé to bylo v limitovaném produktu) atakovala cenu 2 000Kč.
Pokud vám přijde divné, že je tahle karta tak drahá, tak vězte, že jde využít spolu s Land Taxou k tomu, abyste si svkěle profiltrovali draw, k nastavení vršku knihovny pro miracle karty, pro Counterbalanci, nebo ji lze také využít s generály jsou Narset, Enlightened Master, Golos, Tireless Pilgrim, či God-Eternal Kefnet.
Staff of Domination - populární karta v artefaktových kombodecích, ale svého času se hrála třeba i na legacy spolu s Metaworkerem.
V duel commanderu se hraje například s Kinnanem, kde je celkem dost způsobů, jak udělat někonečno bezbarvé many, nebo v artefakových kombech se Silas Rennem, či Sai.
Populární je ale samozřejmě i v casual commanderu, kde lze použít zcela jednoduše jako mana sink v decích, které produkují velké množství many, což mohou být třeba Elfové, ale klidně i červené decky s velkým množstvím mana rocků (Daretti).
Novinky:
Enemy "Bond Lands" - pokud hrajete multiplayer commandera, tak tam to je po fečkách a duálech dost možná třetí nejlepší cyklus zemí. Do budoucna jejich cena určitě poroste, takže doporučuju kupovat, dokud jich je ještě v oběhu dostatek (původních pět z Battlebondu se aktuálně pohybuje v cenové relaci 250-450Kč).
Guildless Commons - na první pohled se možná budete divit, proč vůbec zmiňuji takovou zemi, ale vězte, že na duel commanderu to může být hodně solidní kus pro zelené rampící decky.
Na formátu jednak není Wasteland a druhak je to skvělé s rampou typu Exploration, Azusa, či Oracle of Mul Daya. A když k tomu ještě přičteme efekty jako Garruk a Voyaging Satyr, tak si myslím, že je jasné, že to bude staple pro zelené rampící decky.
War Room - k dispozici už máme celou řadu podobných efektů, například Bonder's Enclave, Arch of Orazca, nebo v černé Castle Loctwain.
War Room bude zcela určitě ideální volba pro jednobarevné decky, zejména pak pro zelenou rampu, kde bude drawback opravdu minimální. Stejně tak ho můžete použít i v tempo decích typu Adrenn + Esior, nebo v aggru jako je Keleth + Rograkh.
Reprinty:
Command Beacon - na první pohled možná trochu divná karta, nicméně je velmi dobře použitelná s dražšími generály a speciálně v případě, kde ji spojíte s efektem jako Crucible of Worlds a Life from the Loam. Ideální decky pro Beacon jsou Titania, Lord Windgrace, Gitrog Monster, nebo třeba Muldrotha (což je vskutku ukázková synergie).
Command Tower - nedílná součást všech vícebarevných commander decků. Je to sice už její šestnáctá verze, nicméně pokud si potrpíte na foily, tak je to bezkonkurenčně finančně nejdostupnější foil, protože předchozí foilové verze byly vždy součástí produktů jako byl Commander's Arsenal, nebo to byla různá proma (Judge Promo v roce 2012).
Mana Confluence - velmi povedený reprint, navzdory tomu, že není regulérní součástí edice, nýbrž pouze exkluzivní buy-a-box promo.
Paradoxně si myslím, že právě díky tomuto promu si plno hráčů koupilo celý box a rozhodně je jasné, že je tohle správný krok, jak postupovat při výběru podobných prom. Když se podíváme třeba na promo k ZNR, tak tady vidíme, že to rozhodně ke koupi boxu nikoho nepřesvědčí, spíše naopak...
Mana Confluence je hraná napříč všemi formáty (poslední dobou její cenu ovlivňoval hlavně pioneer, kde žádná podobná země není k dipozici) a tohle byl její první pořádný reprint (byla samozřejmě i součástí zendikarových expedicí), což je záruka úspěchu.
Path of Ancestry - oblíbená karta pro nejrůznější tribal decky. Speciálně dobrá by měla být ve sfingách s Eligeth :)
Často se objevuje i v duel commanderu v decích jako Winota, Kess, nebo dokonce Zur, což je podle mne chyba. Ztráta tempa kvůli taplé zemi může dost často rozhodnout celou hru a v decích, kde hrajete minimum bytostí, to prostě za to nestojí. Pokud bych chtěl hrát zemi, která jde to hry taplá, tak by to muselo být opravdu něco s velmi speciálním efektem, jako třeba Creeping Tar-Pit, Treetop Village, či Valakut, the Molten Pinnacle.
Novinky:
Wyleth, Soul of Steel - pokud chcete hrát equipmentový deck, tak je tohle možná vůbec nejlepší volba a to zejména díky tramplu, který je skvělý v kombinaci s libovolným protekčním mečem. Lákavě zní samozřejmě i Ardenn třeba v kombinaci s Rograkhem, nebo Akiri, Fearless Voyager, nicméně Wyleth je podle mne nejlépe vybalancovaný - rozumný mix mezi agresivní bytostí a karetní výhodou. Ardenn a Akiri bych ale samozřejmě hrál jako karty v decku.
Timely Ward - pěkný trik k Wylethovi, nicméně tu máme i lepší možnosti v podobě karet jako Flawless Maneuver, Reverent's Mantra, nebo Boros Charm. Jako flavor karta je to samozřejmě pěkné, ale pro competitive účely jsou výše zmíněné karty prostě o mnoho lepší.
Blazing Sunsteel - touhle kartou nám WoTC připomínají, že nejpopulárnější variantou commanderu ve státech je multiplayer, kde všichni hrají najednou u jednoho velkého stolu. Vysoký equip cost a abilita, která vůbec nijak nesouvisí s Wylethem ani samotným Sunsteelem, to ovšem není nic, kvůli čemu bych si tuhle kartu dal do decku...
Reprinty:
- reprinty budu hodnotit hlavně podle toho, jak povedené jsou v rámci předkonstruovaných decků
Sigarda's Aid - nemám moc rád podobné karty, které si koledují o to, aby to pro vás byla karetní nevýhoda, nicméně tohle je v equipment decku velmi užitečná karta a při troše štěstí díky kartám jako Lightning Greaves můžete dokonce zkántrovat soupeřův spot removal. Investice jedné karty se vám navíc v kombinaci s Wylethem celkem rychle vrátí.
Spirit Mantle - aury (ve smyslu vylepšení vlastních bytostí) nemám na constructed příliš rád, snad s výjimkou věcí typu Rancor, nebo v s výjimkou případů, kdy je používáte na bytost s hexproofem. Spirit Mantle má ale velmi silný efekt, který je s Wylethem velmi žádoucí, protože je dost pravděpodobné, že bez jakékoli další pomoci budete moct úspěšně útočit každé kolo.
Sram, Senior Erdificer - jedna ze vzácných výjimek, kdy vám bílá karta může přinést ohromnou karetní výhodu. V podobném decku vás rozhodně vždycky potěší, když ho budete mít na úvodní ruce. Speciálně dobré synergie má s kartami jako Conviction a Flickering Ward.
Swords to Plowshares - sice nijak nesouvisí s tématikou decku, ale pořád je to nejlepší bílý removal všech dob, takže byste ho v commanderu rozhodně měli hrát v každém decku s bílou. Zajímavé je, že tohle už je jeho sedmadvacátá verze a přesto je jeho nejlevnější verze na ČR za 49Kč. Další pozoruhodný fakt je, že tato ilustrace je "Swordech" použita už podruhé. Poprvé to bylo na judge promu z roku 2013, což je vůbec jedna z nejdražích verzí.
Valorous Stance - bavili jsme se o nejlepších protekčních spellech pro podobné decky a Stance jsem sice ve výčtu toho nejlepšího neměl, nicméně díky jeho flexibilitě bych ho do decku klidně zařadil.
Winds of Rath - tohle je spíše casual karta, nicméně za normálních okolností většina hráčů žádné aury na svoje bytosti dávat nebude, takže vám stačí jedna a máte vystaráno. S Wylethem je to navíc ukázková spolupráce, ve většině případů si pak budete moci velmi pohodlně zaútočit.
Relentless Assault - tohle je podle mne past, jelikož jde o příliš situační kartu. Ve většině případů byste v situaci, kdy si budete moci dovolit extra kombat, vyhráli bez problémů i tak. A zase naopak, když vám někdo bude všechny bytost kántrovat a zabíjet, tak bude podobná karta naprosto nepoužitelná. Za čtyři many už bych hrál raději jiné věci, například planeswalkery typu Nahiri (Heir of the Ancients) a Gideon (Ally of Zendikar), nebo all-star karty typu Parallax Wave. Bez pochyby jde ale o fajn reprint, jelikož jde o oblíbenou kartu v decích typu Narset, Etali, či Neheb (Dreadhorde Champion).
Boros Charm - tohle je do podobného decku vskutku parádní kus, všechny módy jsou tu užitečné, nejčastěji zřejmě použijete nezničetelnost coby ochranu před soupeřovým removalem, nicméně v kombinaci s Wylethovým tramplem bude určitě velmi účinný i double strike.
Deflecting Palm - opět karta, která do decku příliš nezapadá, ale jde o celkem unikátní efekt, který obchází i protekci či hexproof (shroud) a navíc má potenciál na čtyři a více damage, což je u dvoumanového spellu velmi vynikající poměr. Zároveň jde o úplně první reprint téhle karty.
Wear // Tear - jeden z nejjefktivnějších disenchant efektů, co byly vůbec kdy vydány. Platí pro něj v podstatě to samé, co pro Swords to Plowshares, tj. pokud jste v těchto barvách, byla by velká škoda tuhle kartu nehrát.
Sunforger - je jasné, že v produktu za 400-500Kč nemůžeme očekávat karty typu Sword of Feast and Famine, takže musíme vzít za vděk podobnými kusy. Sunforger je sice manově poněkud náročnější, ale zase umí hledat všechny nejlepší protekční spelly, nebo spot removal, což se nám v tohle decku bude velmi hodit.
Swiftfoot Boots - tohle je jeden z mála decků, kde budou Swiftfoot Boots lepší, než Lightning Greaves (hrál bych klidně obojí - Wyletha si chcete ochránit za každou cenu), ze všech equipmentů, které jsou součástí původního decku, je tenhle určitě nejlepší.
Novinky:
Aesi, Tyrant of Gyre Strait - šest man je opravdu velká porce, ale tohle je tak trochu hybrid mezi Exploration a Horn of Greed, což jsou pro ramp strategii dvě vůbec z nejlepších karet. Aesi je tudíž skvělý enabler a zároveň i payoff.
Nutno ovšem říci, že už jenom proto, že je to šestimanovka, bych v takovém decku chtěl hrát více velkých finisherů, jako jsou různí eldrazi, věci jako Apex Predator a X-spelly typu Genesis Wave, Hydroid Krasis, či Finale of Devastation.
Trench Behemoth - neříkám, že je to úplně špatný efekt, a možnost vrácení země vám v kombinaci s Aesim zajistí dvě extra karty každé kolo, ale přece jenom - za sedm man bych chtěl hrát karty, které mají větší vliv na hru, například Avenger of Zendikar, Sylvan Primordial, nebo třeba Nyxbloom Ancient.
Stumpsquall Hydra - dovedl bych si to představit v decku s tématikou plusových kántrů, jenž by navíc využíval partnerů (Keleth + Reyhan), ale v rampě máme k dispozici mnoho lepších X-spellů. Možná kdyby šly kántry přesunout na libovolnou bytost (třeba na Walking Ballistu), ale takhle to za to prostě nestojí.
Reprinty:
Avenger of Zendikar - jedna z nejlepších payoff bytostí pro rampící decky, velmi rychle umí vytvořit ohromnou armádu a všechno, co k tomu potřebujete, je vykládat země, což v rampě nebude problém.
Cultivate & Kodama's Reach - nejefektivnější manarampa je samozřejmě ta jednomanová, nicméně tyhle karty jsou dobré v tom, že kromě rampy poskytují i karetní výhodu. A s generálem, který má v sobě zabudovacou Exploration, je to vlastně skvělé v libovolné fázi hry.
Eternal Witness - jedna z vůbec nehranějších zelených karet v commanderu. Možnost vrátit si tu nejlepší kartu ze hřbitova do ruky je super, zvláště pak, když máte v decku nějaké ty creature tutory. Samozřejmě, že o něco lepší, než v rampě, to bude třeba v kombodecku nebo v midrangi, ale pořád jde o tak dobrý efekt, že bych ho prostě hrál v libovolném pomalejším decku (přece jenom, v RG Aggru takovou kartu asi potřebovat nebudete).
Rampaging Baloths - trochu nenápadná karta, hlavně kvůli tomu, že na šesti manách už máme kusy jako Primeval Titan, Carnage Tyrant, či Consecrated Sphinx. V podobném decku ale může velmi rychle vyprodukovat velké množsví tokenů, což je velmi dobrá utilita, zejména když si uvědomíme, že 4/4 tělo v kombatu nelze jen tak ignorovat.
Ramunap Excavator - v preconstructed verzi decku to zase taková hirparáda není, jelikož tu k němu máme jenom Evolving Wilds a Terramorphic Expanse, ale pokud deck obohatíte o fetchlandy, tak tohle bude opravdu silný efekt, hlavně pak v kombinaci s Alesim.
Counterspell - tohle kántrování je samozřejmě modrá klasika, ale mnohem lepší je v ryzím kontrolu či tempo decku. V rampě dávám osobně přednost více "fancy" kántrování jako je Cryptic Command či Mystic Confluence.
Meloku, the Clouded Mirror - má fajn synergii s Alesim, ale jinak se do decku zase tolik nehodí. Osobně bych podobnou kartu hrál spíše v decku, kde by měla synergie s token-matters kartami (Doubling Season, Anointed Procession), s posilováním flyerů, nebo pokud by v decku byly karty typu Opposition a Skullclamp.
Coiling Oracle - tohle je jedna z mých oblíbených rampících bytostí, sice je trochu nespolehlivá, ale zase jí můžete i v lategamu přinejhorším "procyklit". Opět je to samozřejmě lepší v decku, kde pro něj budete mít i další využití - třeba již zmiňovaný Skullclamp, různé blinkovací efekty, nebo tribal synergie. V rampě samozřejmě oceníte i jeho skrytou funkci, což je chumpblokování, které vám koupí čas k tomu, abyste se mohli narampit do velkých věcí, které otočí situaci na stole ve váš prospěch.
Murkfiend Liege - zcela určitě jde o velmi silnou kartu, ale musí mít další synergie v decku, k tomu, aby se vám opravdu vyplatila, což tady bohužel nemá. Ideální je v decku, kde máte více menších byotstí (ideálně dvoubarevných, díky čemuž dostanou dvojí posílení), nebo v decku, kde je generál s aktivační abilitou, která zahrnuje jeho tapnutí - například Kumena, Roon, Vorel, nebo Experiment Kraj.
Swiftfoot Boots - je fajn si ochránit generála v decku, zvláště když mu ho celý přizpůsobíte, ale u šestimanového generála si ještě připlácet manu, to už mi přijde trochu na hraně. Lightning Greaves tady budou výrazně lepší.
Reliquary Tower - věřím, že s Alesim se vám situace může lehce vymknout z ruky, obzvláště když k tomu přidáte karty jako Azusa a Oracle of Mul Daya. Mít proto neomezený počet karet na ruce může být často velmi užitečné.
Etched foily - exkluzivní karty
Součástí edice je také čtyřicet karet, které najdete pouze ve formě etched foilů. Všechno to jsou reprinty, takže nemá příliš cenu je podrobně rozebírat. Z hlediska duel commanderu bych tyhle karty rozdělil do několika kategorií:
1. Zabanovaní generálové - hned devět karet z tohoto seznamu se nechází mezi zabanovanými generály, patří mezi ně vůbec ty nejsilnější generálové, co byli kdy vydaní - Derevi, Marath, Yuriko, Vial Smasher, ale také karty, které byly zabanované, protože zpsobovaly příliš toxickou metagame (Bruse Tarl), nebo protože měli příliš levný manacost a enablovaly nejrůznější mnohobarevné kombinace (Akiri, Thrasios, Tymna, Najeela)
2. Stálice formátu - legendární generálové, kteří jsou již po mnoho let součástí formátu. Řadím sem následující kusy: Kraum, Ludevic, Maelstrom Wanderer, Prossh, Queen Marchesa, Reyhan, Silas Ren a Zur the Enchanter
3. Multiplayer generálové - ve frenchi se takřka neprosazují, ale jsou oblíbení mezi casual hráči: Brago, Karador, Muldrotha, Nekusar, Ravos, Xenagos a Zedruu
4. Generálové "do počtu" - tohle jsou karty, které bych osobně mezi vybraných čtyřicet nezařadil. Chápu, že RnD chtělo mít v seznamu všechny původní partnery, ale stejně, kdy jste někoho naposledy viděli hrát Tanu? :) Jenom pro úplnost, mezi zbytkem etched foilů najdeme Ikra Shidiqi, Ishai, Karametru, Kydele, Rakdose (Lord of Riots), Sidar Konda, Tanu a Ramose, což je podle mne určitě nejzvláštnější karta na celém seznamu. Nikdy jsem neviděl nikoho Ramose hrát a existuje rozhodně mnohem více populárnějších pětibarevných generálů (třeba Horde of Notions).
Moje top10 z Commander Legends
Dnes již podruhé v krátké sobě poruším obvyklý formát závěrečné top10. Tentokrát jsem se rozhodl pro tři různé top5.
5. Obeka, Brute Chronologist - nejzábavnější generál v edici z hlediska tvorby casual decků
4. Rograkh, Son of Rohgahh - další karta, která bude velmi zajímavá z hlediska deckbuildingu, lále tentokrát hlavně v duel commanderu. Jsem zvědavý, co všechno s ním hráči vymyslí.
3. Esior, Wardwing Familiar - partner se zabudovaným "hexproofem", kterého lze použít takřka v libovolné barevné kombinaci, zcela jistě to bude nejhranější generál z edice
2. Opposition Agent - velmi silný efekt, který bude mít určitě na svědomí celou řadu zábavných historek o absurdních, hořkých pořážkách
1. Hullbreacher - další velmi silný efekt, ovšem v lepších barvách (než Opposition Agent), díky čemuž to bude staple i mimo commader, na formátech jako legacy a vintage
5. Vampiric Tutor - skvělá value pro vaši peněženku a zároveň fajn karta do multiplayer commanderu
4. Rings of Brightheart - commander staple jak pro duel commander, tak pro casual varianty. Že potřeboval reprint jako stůl je vidno i v tom, že reprint srazil jeho cenu na desetinu původní. Pokud tenhle kus nemáte ve vašem card poolu, rozhodně bych s pořízením neotálel.
3. Mana Confluence - dobrá manabase je základem každého úspěšného decku, ale WoTc v posledních několika letech podobné karty (City of Brass a Reflecting Pool) příliš nereprintují. Tohle je sice reprint v omezeném počtu, nicméně pořád je to fajn věc a skvělý marketingový tah.
2. Fyndhorn Elves - karta do každého zeleného ramp/creature decku, nyní konečně k mání za lidovou cenu
1. Three Visits - jedna z mála karet z Portalu Three Kingdoms, která se v commaderu hraje ve větším počtu (ona by se určitě hrála ještě mnohem více, kdyby nestála v nejlevnější verzi přes 500Kč) a doposud neměla žádný reprint. Zpřístupnění takovéto karty commander komunitě je rozhodně dobrý krok a v budoucnu bychom určitě byli rádi, kdyby se to opakovalo i u dalších podobných karet (I'm looking at you - Ravages of War).
5. Path of Ancestry - tribal decky jsou velmi oblíbená záležitost a ve většině vícebarevných určitě najdeme tuhle zemi, takže si ji teď můžete pěkně pofoilovat
4. Zedruu, the Greathearted - dnes je rozhodně těžší sehnat nové, commander-exkluzivní legendy z preconstructed decků v non-foil verzi, než ve foilu. Z počátku to ale bylo přesně naopak a populární generálové ze zcela prvního commander produktu vůbec ve foilu k dostání nebyly. Milovníci této unikátní karty si tak mohou vůbec poprvé sehnat její foilovou verzi.
3. Marath, Will of the Wild - tohle je podle mne jeden z nejikoničtějších generálů v historii duel commanderu, kde patřil spoustu let mezi nejpopulárnější decky, než byl nakonec zařazen mezi zakázané generály. Je tedy celkem překvapivé, že takováto karta nikdy nevyšla ve foilu, alespoň v rámci nějakého promo programu. Na turnaji už si sice s foilem nezahrajete, ale můžete si ho pořídit alespoň z nostalgie (já už tak učinil :) ).
2. Three Visits - tady to máme pěkně all-inclusive, nejen, že to je super reprint, ale rovnou si ho můžeme sehnat i v nejrůznějších verzích, včetně foilu, extended-art varianty a masterpiecu
1. Arcane Sighnet & Thought Vessel - tohle jsou vůbec dva nejhranější manarocky v commanderu a milovníci foilů rozhodně ocení, že si je nyní mohou přidat do svých all-foil decků.
Dnešní vyčerpávající rozbor máme konečně za sebou a můžeme se hned vrhnout na Kaldheim, snad mi to nebude trvat moc dlouho...
Kumano
PS: Asi jste si všimli, že Esior byl už mezitím zakázán coby generál v duel commanderu, ale jelikož už s ním jakožto hratelnou kartu v duel commanderu počítám v prvním dílu rozboru, tak jsem to tak ponechal i zde.
Tenhle rozbor čtu už asi několikátý den a pořád ještě nejsem ani v polovině... Copak se mnou začal Aggrokumano soupeřit o to, kdo napíše delší článek?!? :thinking: :-) ;-)
0 hlasů
Když jsem se koukal, kolik karet chci zmínit v zelené, tak se mi do toho zrovna dvakrát nechtělo, co si budeme... :D
0 hlasů
Aha. Tak v tom se lišíme. Já se totiž na psaní dlouhých článků těším ;-)
0 hlasů
Dočteno! :-)
Swiftfoot Boots - Tak, že to tyhle boty dotáhnou do tohohle rozboru zrovna dvakrát, to jsem opravdu nečekal... :D
Jeweled Lotus - But... You can't deny the power, right? ;-)
Díky za pěkný rozbor a teď už... Na Kaldheim!
0 hlasů
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.
Ultimátní karty z Mirrodinu
Změna grafiky v Mirrodinu byla za mě tenkrát na škodu. Na druhou stranu dala vzniknout premodernu, který hraji rád. Hrát proti afinitě...
všechny komentářeStředeční výhledy 16/2024
Stačilo požádat a správné řešení velice rychle přišlo. Moc děkuji!
všechny komentářeUltimátní karty z Kamigawy
Můj oblíbený blok, který nyní hraji na common EDH. Spustit, splice onto arcane.. Silou karty nevynikají, ale líbí se mi. Díky za pěkný...
všechny komentářePohľad na formát Modern po Pro Tour
Ja som to hovoril :o) https://magic.wizards.com/en/news/announcements/au - gust-26-2024-banned-and-restricted-announcement
všechny komentářeRychlý rozbor Bloomburrow - 2. část
Tak ďakujem za komenty. Tak len zopár odpovedí: Innkeeper's Talent – ako vždy som na najsilnejšie a síce kombo využitie tohto...
všechny komentářeRychlý rozbor Bloomburrow - 1. část
Tak ďakujem za komenty. Faktom je, že síce došlo rotácii ale táto sada zase až „takú“ dieru do sveta neurobila. Jednak je naozaj trochu...
všechny komentáře