Články
Rozbor dvojkové monoR fritky
Zdravím všechny magicové přívržence!
V tomto článku bych rád popsal a detailněji rozebral balík, který v současné době používám na standartu. Po nedávném odrotování Ravnica bloku mě napadlo sestavit fritku s nějakou tou drobnou mrškou. Rychlost, jednoduchost a relativně malá finanční dostupnost jsou pozitivní faktory této myšlenky. Balíček využívá pouze červenou barvu. Základní náplní je střílení mířené do soupeře a pár podpůrných levných potvůrek. A jelikož nám odešel Circle of Protection : Red a nejnepříjemnější přidávačky životů (Faith’s Fetters, Firemane Angel, Lightning Helix, Loxodon Hiearch), domnívám se, že má tato konstrukce naději na obnovení své staré slávy. Přejdu tedy hned k detailnějšímu rozboru jednotlivých karet.
MANA :
Manová křivka je tvořena kouzly za jednu, dvě a tři many. Dražší kousek by se třeba nemuselo za celou hru vůbec podařit zahrát. Tento balík obsahuje totiž pouze dvanáct basic a čtyři nonbasic země.
Mountain :
Hory za tapnutí produkují jednu červenou manu, které je následně využívána k hraní kouzel.
Ghitu Encampment :
Stará dobrá proměňovací země se opět vrátila na pole standartu. Za dvě many se dokáže proměnit na 2/1 first strikera, který může soupeře obrat o pár živáků. Dává bezbarvý damage a v nepříznivé situaci se stává díky first striku slušným blokerem. Ghitu Encampment chodí do hry taplá a dává červenou manu za tapnutí.
BYTOSTI :
Mogg Fanatic :
Malinký zákeřný goblin, který si radostně nese v ruce zapálený výbušný soudek. Je zde zcela jasnou volbou, jelikož málokdo do něj cíluje svá zabíjení. Fanda svůj jeden damage prostě téměř vždy dá ( zdůrazňuji výraz „téměř“, jelikož nová doba disponuje zbraněmi s prefixem sudden a proti tomu se nic nadělat nedá ). V jeho silách je podstřelit Llanowar Elfa, Wardenku či manového ptáčka. Bílý oštěpář je mu slabým konkurentem. Fanatic je velice akční nestvůrou se schopností zabít v souboji potvůrku i s dvojkou dozadu či později posloužit na chump-block velkého pašíka typu Calciderm. Za zmínku stojí krátký, leč vtipný flavour text v dolní části této karty.
Blood Knight :
Planar Chaosový rytíř je další fajnový aggro kousek, kterého si lze dovolit hrát v základu. Má potřebný first strike, který mu poskytuje privilegium v souboji. Soupeř ho povětšinou nechává projít do sebe, jelikož při první dmg na stacku vytáhneme z ruky nějaké to střílení a blockera dorazíme. Druhým sympatickým bonusem krvavého knechta je bílá protekce. Ta ho chrání před Condemnem, Oblivion Ringem a bílými potvůrkami. Jako každý bojovník pochopitelně nezmůže nic proti globálnímu zabíjení a Soltari Priestovi (ten má stejně shadow, takže je to fuk).
Sulfur Elemental :
Mnozí se asi zamýšlejí, zda-li je moudré ho nasadit ve velkém počtu hned do základu. Největším nepřítelem pro červenou fritku je bílá a její přidávání životů. Elementál je 3/2 za tři many, což je vcelku přijatelný poměr. Jeho hlavním fíglem je dávat všem bílým bytostem mínus jedna do obrany a zároveň plus jedna k útoku. Tímto zajistíme smrt martyrovi, wardence, oštěpářovi, soltari priestovi, Suntail Hawkovi a vůbec všeobecně poškodíme valnou část bílé armády, která se s příchodem Lorwynu v současném standartu celkem hojně rozrostla. Sulfur Elementál se navíc dá hrát v momentu překvapení, tedy zpravidla na konci kola či v reakci na útok. Stejně jako Sudden Shock se na něj nedá reagovat, což z něj činí príma záškodníka.
Keldon Marauders :
V optimálním případě dají pět dmg do našeho protivníka. Na jednu kartu docela dobrý výsledek. Jedná se o 3/3 bojovníky za pouhé dvě many. Když přichází či odchází ze hry, střílí oponenta za jedna. Díky vanishingu dvě se zmůžou pouze na jeden jediný útok. Po vyložení mají vyvolávací únavu a mohou třeba blokovat. I přesto že se na první pohled zdají slabí, v tlaku na soupeře jsou celkem nepříjemní.
Spark Elemental :
Spark si dá jeden útok a poté umře. Povětšinou sebou vezme tři životy nebo jednu bytost. Bohužel má hodnoty 3/1 a díky malé obraně může odejít dříve bez napáchání jakékoliv škody u našeho soupeře. Naneštěstí jsme na novém standartu velmi omezeni výběrem a Spark Elementál se zdál být vesměs použitelný.
KOUZLA :
Incinerate :
S příchodem desáté edice odešlo bájné vulkanické kladivo. Nahradilo ho však daleko něco lepšího. Reprint, který málokdo čekal. Incinerate je instantní, což nám umožňuje hrát ji nečekaně. Třeba na konci soupeřova kola. Vhodná na podstřelování creatur v reakci na nasazování aury či equipmentu. Dává za dvě many tři damage do hráče nebo bytosti. Takto zraněné bytosti je navíc zakázána regenerace, což se někdy může hodit. Incinerate znamená v českém překladu „zpopelnění“. Krásná ilustrace na této kartě je toho důkazem.
Shock :
Šok nám vychází v každé základní sadě a dá se klasifikovat jako drobná palebná síla tohoto balíku. Za pouhou jedinou manu dá dva dmg kamkoliv. Ze začátku použitelné na zabití nějaké menší bytosti, poté poslouží jako doražení soupeře. Rozhodně nepoužívat Tarfire, kterým bychom pouze posílili cizího Tarmogoyfa.
Browbeat :
Když se počet soupeřových životů blíží nule, fritka dost často končí s prázdnou rukou. Neschopna tento fakt žádným způsobem zvrátit jí prostě „dojde dech“ a prohrává. Tento problém alespoň částečně řeší Browbeat. Stojí sice tři many, ale je to prakticky jediné použitelné kouzlo, které dokáže v červené barvě líznout karty. A to hned přímo tři. Není to samozřejmě proliz modrý, tudíž má podmínku. Soupeř se může rozhodnout vzít do sebe pět damage a náš draw se nekoná. V obou případech se však jedná o výhodný obchod. Pět zranění do hlavy je dost a v třech nových kartách nám zpravidla dojdou tři další fritky. Prostě taková nabídka „uškrtit nebo podříznout“ :-)
Rift Bolt :
Opožděný blesk v sobě skrývá hned dvě výhody. Dává za jednu manu rovné tři damage a spouští se až v našem příštím upkeepu. Občas působí jako psychologický zdržovač na oponenta. Po spatření suspendlého Boltu si rozmyslí vyložení důležité nestvůry. Dobře poslouží i proti counterovacímu kontrolu, který díku tomu nebude mít dostatek many na zrušení všech našich kouzel hraných kouzel v jednom kole. V případě nutnosti se dá zahrát Rift Bolt za plné tři many jako sorcery, což není až tak vysoká cena.
Sudden Shock :
Za dvě many máme k dispozici pouhé dva damage. Což je sice málo, avšak s garancí stoprocentní jistoty. Náhlý šok obsahuje funkci split second. Pokud se dostane tedy jednou na stack, nikdo jiný ve hře nemůže reagovat kouzlem nebo aktivační schopností (s výjimkou manové). Bez problému tedy obejdeme counterspelly, regeneraci a prakticky cokoliv s dvojkou dozadu. Pozor však na červené protekce a Knight of the Holy Nimbus, kterému se regenerace triggruje automaticky. Někdo by zařadil Sudden Shock spíše do sideboardu. Mně se však nespočetně mnohokrát osvědčil jako základ.
Lash Out :
Další instantní kouzlo, které je někdy lepší a někdy zas horší než incinerate. Záleží na našem štěstí a herní situaci. Lash out uděluje tři damage do cílové nestvůry, není tedy schopno být namířeno přímo do hráče. Zahrnuje však ještě clash, díky kterému oba soupeři otočí vrchní kartu na svých knihovnách. Bonus dalších tří zranění do kontrolera cílované bytosti se spustí v případě, že naše karta má vyšší mana cost než oponentova. Clash funguje vlastně i jako scry jedna (oba hráči se mohou rozhodnout ponechat ukázanou kartu na vršku či ji položit na spodek). Lash Out je prvním adeptem na odsideování, proti kontrolům se jeho užitečnost snižuje prakticky na nulu.
SIDEBOARDOVÉ KARTY v krátkosti :
Cryoclasm – jelikož bílou opravdu nemáme rádi, sajdujeme ještě pro jistotu ničení plání.
Fury Charm – ničení nepříjemných artefaktů, někdy se dá i využít posílení naší potvůrky pro její záchranu.
Pithing Needle – zakáže aktivační ability jmenovaného permanentu, velké pole využitelnosti.
Tormod’s Crypt – proti čemukoliv, co zneužívá svůj hrob (reanimátor apod.).
Blood Moon – cokoliv, kde se hraje více nonbasic zemí.
Decklist :
Lands :
12x Mountain
4x Ghitu Encampment
Creatures :
4x Mogg Fanatic
4x Blood Knight
4x Sulfur Elemental
4x Keldon Marauders
4x Spark Elemental
Sorceries :
4x Browbeat
4x Rift Bolt
Instants :
4x Lash Out
4x Sudden Shock
4x Incinerate
4x Shock
Sideboard :
3x Cryoclasm
4x Pithing Needle
2x Fury Charm
3x Tormod’s Crypt
3x Blood Moon
Matchupy v kostce :
Jelikož mám tento balík chvíli, nenaskytlo se zatím příliš mnoho možností ho natestovat. Nejhůře si stojí proti celobílým Martyrům. Stačí jedno odpálení ( zpravidla +15 life pro soupeře) a je šmitec. Po sajdu doufá v jehlu. Slušně konkuruje potvorovým aggrům, jelikož svede víceméně vše sestřelit fritou. Zvlášť velkou výhodu má proti white winies i Kithkinům díky Blood Knightovi a Sulfur Elementálovi.Proti zelené je problémem přerostlý Tarmogoyf a uzdravující se Troll Ascetic. Proti kontrolům pohoda, rušení moc není, a globální zabíjení potvor nevadí. O doražení soupeře se většinou postará velké množství střelby.
Jak jsem již uvedl výše, mezi hlavní výhody tohoto balíčku patří jeho snadná ovladatelnost. Není s ním zapotřebí během hry dlouze uvažovat. Tlačit potvory a sypat fritku z rukávu. Někdy se to povede a pekelně snadně vyhrajeme. V opačném případě nám dojde ruka, soupeř nás lockne a dočkáme se jisté prohry. To už je riziko této konstrukce. Asi mezi největší plus bych však uvedl cenu, které je suma sumárum 3.424Kč – bez jehel 1.864Kč (dle ceníku internetového obchodu Černý Rytíř aktuálního ke dni 14.11.2007). Pokud vynecháme Pithing Needly, dají se karty pořídít mezi kamarády kolem jednoho tisíce korun. Což je poměrně směšná částka za balík na type 2.
Toť asi vše, po dočtení mě prosím nekamenujte. Pravopisné chybky by tam být neměly a konstrukční snad také ne :-)
Mnoho zábavy a úspěchů s karetní hrou Magic : The Gathering přeje „Necrolyte“ Luboš Kukačka.
V tomto článku bych rád popsal a detailněji rozebral balík, který v současné době používám na standartu. Po nedávném odrotování Ravnica bloku mě napadlo sestavit fritku s nějakou tou drobnou mrškou. Rychlost, jednoduchost a relativně malá finanční dostupnost jsou pozitivní faktory této myšlenky. Balíček využívá pouze červenou barvu. Základní náplní je střílení mířené do soupeře a pár podpůrných levných potvůrek. A jelikož nám odešel Circle of Protection : Red a nejnepříjemnější přidávačky životů (Faith’s Fetters, Firemane Angel, Lightning Helix, Loxodon Hiearch), domnívám se, že má tato konstrukce naději na obnovení své staré slávy. Přejdu tedy hned k detailnějšímu rozboru jednotlivých karet.
MANA :
Manová křivka je tvořena kouzly za jednu, dvě a tři many. Dražší kousek by se třeba nemuselo za celou hru vůbec podařit zahrát. Tento balík obsahuje totiž pouze dvanáct basic a čtyři nonbasic země.
Mountain :
Hory za tapnutí produkují jednu červenou manu, které je následně využívána k hraní kouzel.
Ghitu Encampment :
Stará dobrá proměňovací země se opět vrátila na pole standartu. Za dvě many se dokáže proměnit na 2/1 first strikera, který může soupeře obrat o pár živáků. Dává bezbarvý damage a v nepříznivé situaci se stává díky first striku slušným blokerem. Ghitu Encampment chodí do hry taplá a dává červenou manu za tapnutí.
BYTOSTI :
Mogg Fanatic :
Malinký zákeřný goblin, který si radostně nese v ruce zapálený výbušný soudek. Je zde zcela jasnou volbou, jelikož málokdo do něj cíluje svá zabíjení. Fanda svůj jeden damage prostě téměř vždy dá ( zdůrazňuji výraz „téměř“, jelikož nová doba disponuje zbraněmi s prefixem sudden a proti tomu se nic nadělat nedá ). V jeho silách je podstřelit Llanowar Elfa, Wardenku či manového ptáčka. Bílý oštěpář je mu slabým konkurentem. Fanatic je velice akční nestvůrou se schopností zabít v souboji potvůrku i s dvojkou dozadu či později posloužit na chump-block velkého pašíka typu Calciderm. Za zmínku stojí krátký, leč vtipný flavour text v dolní části této karty.
Blood Knight :
Planar Chaosový rytíř je další fajnový aggro kousek, kterého si lze dovolit hrát v základu. Má potřebný first strike, který mu poskytuje privilegium v souboji. Soupeř ho povětšinou nechává projít do sebe, jelikož při první dmg na stacku vytáhneme z ruky nějaké to střílení a blockera dorazíme. Druhým sympatickým bonusem krvavého knechta je bílá protekce. Ta ho chrání před Condemnem, Oblivion Ringem a bílými potvůrkami. Jako každý bojovník pochopitelně nezmůže nic proti globálnímu zabíjení a Soltari Priestovi (ten má stejně shadow, takže je to fuk).
Sulfur Elemental :
Mnozí se asi zamýšlejí, zda-li je moudré ho nasadit ve velkém počtu hned do základu. Největším nepřítelem pro červenou fritku je bílá a její přidávání životů. Elementál je 3/2 za tři many, což je vcelku přijatelný poměr. Jeho hlavním fíglem je dávat všem bílým bytostem mínus jedna do obrany a zároveň plus jedna k útoku. Tímto zajistíme smrt martyrovi, wardence, oštěpářovi, soltari priestovi, Suntail Hawkovi a vůbec všeobecně poškodíme valnou část bílé armády, která se s příchodem Lorwynu v současném standartu celkem hojně rozrostla. Sulfur Elementál se navíc dá hrát v momentu překvapení, tedy zpravidla na konci kola či v reakci na útok. Stejně jako Sudden Shock se na něj nedá reagovat, což z něj činí príma záškodníka.
Keldon Marauders :
V optimálním případě dají pět dmg do našeho protivníka. Na jednu kartu docela dobrý výsledek. Jedná se o 3/3 bojovníky za pouhé dvě many. Když přichází či odchází ze hry, střílí oponenta za jedna. Díky vanishingu dvě se zmůžou pouze na jeden jediný útok. Po vyložení mají vyvolávací únavu a mohou třeba blokovat. I přesto že se na první pohled zdají slabí, v tlaku na soupeře jsou celkem nepříjemní.
Spark Elemental :
Spark si dá jeden útok a poté umře. Povětšinou sebou vezme tři životy nebo jednu bytost. Bohužel má hodnoty 3/1 a díky malé obraně může odejít dříve bez napáchání jakékoliv škody u našeho soupeře. Naneštěstí jsme na novém standartu velmi omezeni výběrem a Spark Elementál se zdál být vesměs použitelný.
KOUZLA :
Incinerate :
S příchodem desáté edice odešlo bájné vulkanické kladivo. Nahradilo ho však daleko něco lepšího. Reprint, který málokdo čekal. Incinerate je instantní, což nám umožňuje hrát ji nečekaně. Třeba na konci soupeřova kola. Vhodná na podstřelování creatur v reakci na nasazování aury či equipmentu. Dává za dvě many tři damage do hráče nebo bytosti. Takto zraněné bytosti je navíc zakázána regenerace, což se někdy může hodit. Incinerate znamená v českém překladu „zpopelnění“. Krásná ilustrace na této kartě je toho důkazem.
Shock :
Šok nám vychází v každé základní sadě a dá se klasifikovat jako drobná palebná síla tohoto balíku. Za pouhou jedinou manu dá dva dmg kamkoliv. Ze začátku použitelné na zabití nějaké menší bytosti, poté poslouží jako doražení soupeře. Rozhodně nepoužívat Tarfire, kterým bychom pouze posílili cizího Tarmogoyfa.
Browbeat :
Když se počet soupeřových životů blíží nule, fritka dost často končí s prázdnou rukou. Neschopna tento fakt žádným způsobem zvrátit jí prostě „dojde dech“ a prohrává. Tento problém alespoň částečně řeší Browbeat. Stojí sice tři many, ale je to prakticky jediné použitelné kouzlo, které dokáže v červené barvě líznout karty. A to hned přímo tři. Není to samozřejmě proliz modrý, tudíž má podmínku. Soupeř se může rozhodnout vzít do sebe pět damage a náš draw se nekoná. V obou případech se však jedná o výhodný obchod. Pět zranění do hlavy je dost a v třech nových kartách nám zpravidla dojdou tři další fritky. Prostě taková nabídka „uškrtit nebo podříznout“ :-)
Rift Bolt :
Opožděný blesk v sobě skrývá hned dvě výhody. Dává za jednu manu rovné tři damage a spouští se až v našem příštím upkeepu. Občas působí jako psychologický zdržovač na oponenta. Po spatření suspendlého Boltu si rozmyslí vyložení důležité nestvůry. Dobře poslouží i proti counterovacímu kontrolu, který díku tomu nebude mít dostatek many na zrušení všech našich kouzel hraných kouzel v jednom kole. V případě nutnosti se dá zahrát Rift Bolt za plné tři many jako sorcery, což není až tak vysoká cena.
Sudden Shock :
Za dvě many máme k dispozici pouhé dva damage. Což je sice málo, avšak s garancí stoprocentní jistoty. Náhlý šok obsahuje funkci split second. Pokud se dostane tedy jednou na stack, nikdo jiný ve hře nemůže reagovat kouzlem nebo aktivační schopností (s výjimkou manové). Bez problému tedy obejdeme counterspelly, regeneraci a prakticky cokoliv s dvojkou dozadu. Pozor však na červené protekce a Knight of the Holy Nimbus, kterému se regenerace triggruje automaticky. Někdo by zařadil Sudden Shock spíše do sideboardu. Mně se však nespočetně mnohokrát osvědčil jako základ.
Lash Out :
Další instantní kouzlo, které je někdy lepší a někdy zas horší než incinerate. Záleží na našem štěstí a herní situaci. Lash out uděluje tři damage do cílové nestvůry, není tedy schopno být namířeno přímo do hráče. Zahrnuje však ještě clash, díky kterému oba soupeři otočí vrchní kartu na svých knihovnách. Bonus dalších tří zranění do kontrolera cílované bytosti se spustí v případě, že naše karta má vyšší mana cost než oponentova. Clash funguje vlastně i jako scry jedna (oba hráči se mohou rozhodnout ponechat ukázanou kartu na vršku či ji položit na spodek). Lash Out je prvním adeptem na odsideování, proti kontrolům se jeho užitečnost snižuje prakticky na nulu.
SIDEBOARDOVÉ KARTY v krátkosti :
Cryoclasm – jelikož bílou opravdu nemáme rádi, sajdujeme ještě pro jistotu ničení plání.
Fury Charm – ničení nepříjemných artefaktů, někdy se dá i využít posílení naší potvůrky pro její záchranu.
Pithing Needle – zakáže aktivační ability jmenovaného permanentu, velké pole využitelnosti.
Tormod’s Crypt – proti čemukoliv, co zneužívá svůj hrob (reanimátor apod.).
Blood Moon – cokoliv, kde se hraje více nonbasic zemí.
Decklist :
Lands :
12x Mountain
4x Ghitu Encampment
Creatures :
4x Mogg Fanatic
4x Blood Knight
4x Sulfur Elemental
4x Keldon Marauders
4x Spark Elemental
Sorceries :
4x Browbeat
4x Rift Bolt
Instants :
4x Lash Out
4x Sudden Shock
4x Incinerate
4x Shock
Sideboard :
3x Cryoclasm
4x Pithing Needle
2x Fury Charm
3x Tormod’s Crypt
3x Blood Moon
Matchupy v kostce :
Jelikož mám tento balík chvíli, nenaskytlo se zatím příliš mnoho možností ho natestovat. Nejhůře si stojí proti celobílým Martyrům. Stačí jedno odpálení ( zpravidla +15 life pro soupeře) a je šmitec. Po sajdu doufá v jehlu. Slušně konkuruje potvorovým aggrům, jelikož svede víceméně vše sestřelit fritou. Zvlášť velkou výhodu má proti white winies i Kithkinům díky Blood Knightovi a Sulfur Elementálovi.Proti zelené je problémem přerostlý Tarmogoyf a uzdravující se Troll Ascetic. Proti kontrolům pohoda, rušení moc není, a globální zabíjení potvor nevadí. O doražení soupeře se většinou postará velké množství střelby.
Jak jsem již uvedl výše, mezi hlavní výhody tohoto balíčku patří jeho snadná ovladatelnost. Není s ním zapotřebí během hry dlouze uvažovat. Tlačit potvory a sypat fritku z rukávu. Někdy se to povede a pekelně snadně vyhrajeme. V opačném případě nám dojde ruka, soupeř nás lockne a dočkáme se jisté prohry. To už je riziko této konstrukce. Asi mezi největší plus bych však uvedl cenu, které je suma sumárum 3.424Kč – bez jehel 1.864Kč (dle ceníku internetového obchodu Černý Rytíř aktuálního ke dni 14.11.2007). Pokud vynecháme Pithing Needly, dají se karty pořídít mezi kamarády kolem jednoho tisíce korun. Což je poměrně směšná částka za balík na type 2.
Toť asi vše, po dočtení mě prosím nekamenujte. Pravopisné chybky by tam být neměly a konstrukční snad také ne :-)
Mnoho zábavy a úspěchů s karetní hrou Magic : The Gathering přeje „Necrolyte“ Luboš Kukačka.
Komentáře
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.