Články
Rozbor dvojkového 5C kontrolu
Rozbor 5C control
Aktuální dvojková sezona sice přejde rychleji než letní bouře, nicméně nebude od věci podívat se podrobněji na balíček, který v posledních dvou letech rozhodně nehrál v tomto formátu druhé housle. Po celý čas se s faeriemi dělil o první místo na pomyslném piedestalu dvojkové síně slávy: jak už mnozí tušíte jedná se o 5c control. Aktuální verze by mohla vypadat třeba nějak takto.
5C Control | Andreas Schraut |
Main Deck | Sideboard |
3 Baneslayer Angel 1 Broodmate Dragon 3 Mulldrifter 3 Plumeveil 3 Broken Ambitions 4 Cryptic Command 4 Esper Charm 3 Lightning Bolt 2 Negate 4 Volcanic Fallout 3 Cruel Ultimatum 1 Hallowed Burial 3 Island 2 Cascade Bluffs 1 Exotic Orchard 2 Mystic Gate 4 Reflecting Pool 3 Sunken Ruins 2 Vivid Crag 4 Vivid Creek 3 Vivid Marsh 2 Vivid Meadow | 3 Anathemancer 3 Runed Halo 1 Essence Scatter 2 Ajani Vengeant 3 Firespout 1 Hallowed Burial 2 Thought Hemorrhage |
Není naším cílem zde uveřejňovat nějaký decklist ani o něm potom v maximální možné zarputilosti tvrdit, že je nejlepší a neporazitelný. Spíš bychom se rádi podívali na možnosti jaké nám dává a jak jich co nejlépe využít na současném dvojkovém formátu.
Když se podíváme pozorně na uvedený decklist (nebo i klidně na moře jiných decklistů), brzy zjistíme, že některé karty tvoří kostru decku téměř ve všech případech a ostatní závisí čistě na odhadu herního pole či oblibě samotného pilota. Mezi segmenty, bez kterých by se 5c control neobešel nikdy, patří rozhodně manabase (vivid landy, pooly a přebarvovací země) a potom je to sekce stálic pro tento archetyp (cryptic command, esper charm, cruel ultimatum, volcanic fallout).
Nicméně už u položky „zabiják“ se tento archetyp začne poměrně rozcházet. Až do vydání M10 byla volba draka (broodmate dragon) vcelku jistota, jen občas ho doplňovala Oona, Queen of Fae (nebo Nucklavee). V současnosti se však daleko lépe jeví Baneslayer Angel. Sice je horší v mirrou a výrazně horší než drak proti bílým balíčkům (path to exile), ale zase dovede poměrně často obrátit vývoj partie díky svému lifelinku a ne zcela běžným parametrům – zvláště v současné době, kdy se fritka a různé mutace Jundů těší značné oblibě. Navíc vyndat v 5. kole anděla a od 6. začít tapovat do útoku je jeden z nejpřímočařejších a nejlepších plánů, co kdy kontrolní baliček nabízel. Co se podpůrných příšer týče, je zde také daleko více variant než se na první pohled zdá, i když nejčastěji uvidíte dvojici mulldrifter a plumveil. Zeď je jistota hodící se snad vždy v každém poli a na téměř každého oponeta (v mirroru, kde se často vymění za půl draka, ji neoceníte, ale i proti faeriím je boží). Ruku v ruce s očekávaným fieldem se nabízí možnost zařadit Kitchen finkse, kteří jsou výborní na fritku a jund agro, nebo naopak Vendilion clique pokud čekáme výrazně controlnější field (výborné na mirror a U/w Larka a různě U/w controly s anděly). Naopak mulldrifter už není takovou stálicí jako dříve, jejich počet klesá a jeho nahrazení třeba Jace Belerenem není vůbec špatný nápad.
Jako control musíme mít možnost nějak se bránit soupeři, který hraje trochu svižněji, a pro to je vždy třeba mít i nějaké jiné zabíjení než volcanic fallout. Ať již další hromadné (firespout hallowed burrial, infest) nebo klasické removaly jedna za jedna. K první kapitole je třeba říci že ačkoliv fallout je stále nezbytný, i když ho často budete mít velmi neradi (fritka, jund, kitkini pod crusadou), u dalších dvou tomu již tak není a například burial často nemusíte hrát vůbec. Rozhodně ale není chyba hrát mass removal v počtu kolem 5-6 třeba právě v poměru fallout/firespout. Toto rozložení mass removalu také usnadňuje práci proti kartám jako meddling mage. V sideboardu je však například infest nutný podle mě vždy, přeci jen s burrentonem to na nás bude zkoušet kde kdo a třeba takového U/w Sygga bez něj budeme zabíjet velmi špatně. Další velikou výhodou infestu je fakt, že většina aggro hráčů burrentona až příliš přeceňuje a je schopna třeba pod dvěma forge tendery vyndat obsah celé své ruky, přesně tak, aby jeden vhodně proložený infest byl doslova GG. V kategorii spot removal nejčastěji spatříme agony warp nebo lighting bolt, kde obě karty jsou rozhodně velice dobré a záleží spíše na vkusu samotného hráče. Výhodou agony warp je, že zvládne zabít burentona, a ušetřit nějaký damage díky druhé abilitě. Já však upřednostňuju bolt, protože 5c má tendenci občas mít pomalejší draw s více než jednou vivid zemí již potřebujete zahrát v prvním až druhém kole a potom je otázka, zda platit jednu nebo dvě many, docela jasná. Navíc bolt dovede být elegantní odpovědí na planewalkery soupeřů, což oceníte třeba v mirroru proti soupeřovu Ajanimu, Jacovi nebo Stagovi, přeci jen minimálně dvě z těch tří karet na vás bude po sb v mirroru zkoušet snad každý. Zajímavou volbou může občas být runed halo, které stejně budete sidovat na každý R-balík kvůli jeho nejlepším zbraním proti nám (anathamancer ale i demigod, blighting atd... cílů je vždy dost), ale nečekaně dobré je i v mirroru (great sable stag, cruel ultimatum) a v podstatě je to v jedné kartě odpověď na čtyři karty soupeře. Občas je vidět i doomblade/path to exile na chuť, obzvlášť když na Vás ze soupeřova balíčku může vyletět baneslayer angel nebo mistblind clique, rozhodě bych však nechtěl podobných karet v balíčku více než dvě a jedna z nich v jednom kusu většinou postačí.
Díky tomu, že je 5c control asi nejhranějším balíčkem tohoto, léta snaží se hodně jeho pilotů připravit na mirror už v první hře, ať už přidáním 4. ultimáta nebo identity crisis, nejběžněji však dvojicí planeswalkerů Ajani Vengeant a Liliana Vess. První použijeme i proti aggru a ta druhá je na stole proti jinému controlu opravdu neskutečná, mějme však na paměti, že budeme hrát více než jen samé mirrory, a také že síla planewalkerů v mirroru není díky jinak zbytečným Volcanic Falloutům a Lightning Boltům tak veliká.
Poslední kapitolou jest další rušení, vedle broken ambitions lze hrát i negate (výborný na mirror a víly) a essence scatter – výhodný zejména na larka, jund a elfy. Otázce volby se zde meze nekladou, snad jen aby těchto karet nebylo více než 5 (nejčastěji 2plus2 nebo 3plus2 v modelu broken ambition plus X (kde X je... však vy víte:) )
Myslím, že alespoň základní představu o tom, jak postavit maindeck, máme a můžeme se začít trošku věnovat matchupům, jež nám pravděpodobně na naší cestě turnajem budou stát v cestě a snažit se v teoretické rovině určit, jaké karty nám mohou pomoci v tomto boji.
Nyní se podíváme na jednotlivé matchupy.
Mirror
Je určitě jeden z matchupů, kterému se nevyhneme, a jeho zvládnutí je klíčové.
Zjednodušeně řečeno náš plán zde zní pronést ultimátum a zabránit soupeři v tom samém – mimo výjimek, kdy jeden ze soupeřů má manové problémy a ten druhý rychlou bytost. Celkově však se snažte spíše držet kontrolu nad hrou a přenechávat iniciativu na soupeři, protože většinou hra dopadne tak, že ten, kdo se první pokusí pronést své hrozby, o ně přijde a následně dostane tím samým od soupeře. V první hře je pro vás doslova požehnáním mít Vendilion clique a překvapivě není tak špatný ani kitchen finks ve třetím kole, protože je to další karta kterou soupeř musí řešit. V sideboardu na nás čeká Runed Hallo, Great Sable Stag a Identity Crisis. Jde se však setkat i s Anathemancery, Thought herrmorage nebo Glen Elendrou Archmage. Zatímco Anathamancer je spíše poslabší, protože nechcete dát ve svém kole lava axe do soupeře (mimo případu, kdy si o to říká nějaký planewalker), Glen elendra je naprosto ultimátní a pokud projde, je většinou o této partii rozhodnuto (nemluvě o tom, že je manově daleko méně náročná něž většina standartních win condition v tomto matchupu). Pokud jde o „cranial extraction“, stále jsem jí nepřišel na chuť a nepřijde mi tak užitečná, abych si ji chtěl dávat do sideboardu. Její největší síla se projeví proti Reveilarkovi nebo Time sieve combu.
Faeries (UB, UBr)
Papírově je to velice vyrovnaná a složitá bitva, která je často specifická od draw, které mají férie. Mohou na vás zkusit tlak s blossomem, ale i kontrolní hru. Velmi zde rozhodují zkušenosti a schopnosti obou hráčů. V sideboardu na nás vždy čeká Great sable stag a pokud soupeř muže mít Anathemancery, určitě nebudete litovat nasazení nějakého Runed hallo. Po sideboardu se můžete pokusit o malé aggro díky Stagům a Ub verze má najednou dost obtížně řešitelný problém (mimo Warren Weirding a Gargoyle castle), jedinou nadějí víl je po sideboardu právě ona červená splash na Anathemancera, kterou může tuto nevýhodu na své straně zvrátit, ale i na to bychom měli být dobře připraveni.
Merfolci
Obecně u 5c platí, že máme dobré hry s aggry a vyrovnané s aggry, které se umí bránít (merfolci, lark, fae) a controly. V boji s merfolky je velmi důležité jak zdatně je soupeř hraje, protože pokud se soupeř příliš rozjede dopředu (vyndá více potvor než musí), často stačí jedno hromadné zabíjení a pak už si jen v klidu ovládnete hru a soupeře zabije anděl. Opačný případ vypadá tak, že soupeř chápe velmi dobře svou roli v tomto matchupu, hraje příšery odzadu pojištěné rušením, harm‘s way a volnou manou se syggem. V tom případě musíme trošku více šetřit zdroji a obecně soupeře nejprve trošku roztančit na konci jeho kola a pokud špatně odhadne situaci a sílu vaší hrozby, dokonáte ve svém většinou dílo zkázy a kyvadlo vah je na vaší straně. Na další dvě hry budeme rádi za infest, který pomůže na obě sidebordové karty soupeře (burrenton, meddling mage).
Plán je jasný: začátek podržet zabíjením, Plumeveil, občas nějaký ten proliz. V pátém kole zkusit Baneslayer Angel a buď má soupeř odpověď nebo gg. V případě, že anděl pojde, počkáme na dalšího, ideálně pojištěného negací, či pročistíme stůl a ruku Cruel Ultimatum.
Situace ale většinou tak růžová není. Jund se hraje ve dvou verzích: buď aggro nebo kontrolnější s manekýnem. Hra se podle toho dost liší. Hodně záleží na počtu Anathemancer a Maelstorm Pulse, případně dalších odpovědí na anděla v maindecku. Odhadnout, proti čemu hrajete, musíte v prvních kolech sami, popř. trochu proskautovat field před začátkem či během turnaje.
První bych uvedl aggro verzi jundu, jako příklad dávám decklist Briana Robinsona z amerických nationals. Robinsonova verze neobsahuje žádné Anathemancery, což myslím bude v současnosti jev spíše ojedinělý. Ale stačí prohodit Kitchen Finks za výše zmíněné a dostanete dle mě aktuální decklist.
Oproti verzi s Makeshift Mannequin je soupeř schopný skrz Boggart ram-Gang vytvořit solidní tlak od úvodních kol a poslední životy suše dopálit skrz Lightning Bolt. Naštěstí má obrovské problémy s Baneslayer Angel. Jedinou adekvátní odpovědí je dvojice Maelstorm Pulse. Pak už zbývají různé variace lighting boltu s Volcanic Fallout či štastné otočení v Bitumous Blast.
Po sideboardu můžete očekávat Great Sable Stag, Blightning popř. Thought Hemorrhage. Z vaší strany vykoukne kombinace Runed Halo, Firespout, Hallowed Burial či Celestial Purge.
Jund Mannequin Vám dává mnohem víc času, jelikož jeho jediný tlak představuje Putrid Leech. Takže o Váš život bude usilovat zejména playset Anathemancerů. Opravdové orgie si pak užijete s kartou Makeshift Mannequin. Největší nevýhodou je, že je to instant. Takže i když se potapujete na konci kola, soupeř Vás může lehce zaskočit. Stejně tak ho zahraje na konci Vašeho, vytáhne rušení a svém kole pak udeří nějakou bombou.
A jak na něj, na zločince? Plán s rychlým andělem se nejeví jako ideální volba, soupeř má krom Maelstorm Pulse k dispozici i čtyři Shriekmaw a dva Cloudtreshery, takže tudy cesta nevede. Broodmate dragon je v tuto chvíli o hodně lepší. Celkem dobré je si počkat až se Vám sejde Esper Charm a Cruel Ultimatum, na konci kola zahodit Esper Charmem dvě karty a ve svém dokonat dílo zkázy. Důležité je nepustit soupeře do karetní výhody a pohlídat si Muldriftery. Stejně tak si počíhat s Negate na Makeshift Mannequin.
Po sideboardu očekávejte obligátní jeleny, možná extrakce a nějaké nepříjemné bytosti jako Puppeteer Clique, Cloudtresher nebo Acidic Slime. Vy máte celkem na výběr: krom karet, jež sideboarduejte na aggro jund, můžete přidat Great Sable Stag (soupeř nemá Lighting bolt) a Identity Crisis (soupeř je hodně pomalý a neruší).
Tipy a triky:
Nezapomínejte, že pokud Runed Halo splnilo svůj účel, dejme tomu, že jste ho dali na dva jeleny, ale teď po wratech je stůl prázdný, můžete ho vrátit Cryptic Command a zahrát na jiné nebezpečí. Je to sice prkotina, ale už mnohokrát jsem viděl, že jakmile se Runed Halo ocitne na stole stává se pro hráče mrtvou kartou.
Celestial purge: hlavní výhodou je, že se zbavíte nepříjemného Putrid Leeche, dále určitě oceníte rychlost – dává možnost odpovědi ve druhém kole a nakonec se hodí i „remove“ – buď se zbavíte Anathemancera natrvalo nebo zničíte cíl pro Makeshift Mannequin.
Runed halo : nejčastěji budete jmenovat Anathemancer, případně jelena pokud si zabíjení dává načas. Eventuelně jde jmenovat i Blighting.
Kitchen finks : pro jund celkem problém, dokáže vyřídit Great Sable Stag a po něm i Bloodb. elfa a ještě přidá nějaký ten živák.
Firespout : aneb zabíjení není nikdy dost, zabije Great Sable Stag a Boggart Ram-Gang
Identity cisis : hodí se hlavně na verzi s manekýnem, soupeř je spíše kontrolního ražení a tahle karta vyčistí ruku a zbaví ho i cílu pro Makeshift Mannequin.
Kikáči jsou hodně podobní koním ze starých časů. Vysypou kupu rychlých bytostí a podpoří buď crusade na nožičkách (Wizened Cenn) nebo klasickou enchamentovou (Honor of the Pure). Při ideální ruce a pasivním soupeři smrt ve čtvrtém kole. Díky Figure of Destiny / Cloudgouat Ranger má balíček do čeho cpát manu i v lategame.
Jak proti němu hrát, na co dát pozor? Vcelku nepříjemné je, že balíček vcelku obchází Volcanic Fallout. Jednak díky Honor of the Pure, která dostává do bezpečí všechny 2/2. Dále Vás soupeř může nachytat na Wizened Cenn, plus nějaký ten trik Rustic Clachan nebo Harm's Way. Nakonec při osmi posilováních je solidní šance, že se na stole aspoň dvě sejdou dřív než bude aktivní fallout a občas nějaké verze hrají Burrenton Forge-tender v základu.
Oproti tomu 5C má Plumeveil, která v úvodních kolech mimo Figure of Destiny nemá konkurenci a do finiše je taky Baneslayer Angel, který znamená pro kikáče konečnou. Na obě Vaše bytosti mají Kithini maximálně čtyři zabíjení, což není zrovna mnoho. Ještě bych zmínil možnost zboření crusade pomocí Esper Charm.
Po sideboardu Vás bude čekat nejspíš plný počet Burrenton Forge-tender a nějaké to bonusové zabíjení na zeď/anděla. Vy doplníte počty Volcanic Falloutů/Firespoutu/Infest, plus nějaký ten Deathmark. Hra bude podobná té první s tím, že soupeř má víc odpovědí na Falouty/Firespouty a bytosti, Vám přibude další kupa zabíjení.
První hra je celkem v pohodě. Skrz plošné zabíjení by jste měli udržet elfy v rozumném množství a rušením si pohlídat klíčové karty (Ranger of Eos, Regal Force, Primal Command). Plumeveil by měla koupit dost času, o který by Vás jinak mohla připravit kousající drobotina.
Po sideboardu se situace začne zvrhávat. Elfové vytáhnou obligátní playset Great Sable Stag, s červeným plošným zabíjením se vypořádá Mark of Asylum/Burrenton Forge-tender a jako chuťovku na závěr můžete čekat i Guttural Response.
Ideální odpovědí na výše uvedené problémy je jedině Infest/Deatmark. Záleží ovšem na tom jak máte poskládaný sideboard. Každopádně po sideboardu se pokuste co nejdřív smést první várku elfů ze stolu a nasadit rychlého anděla než se situace na něco pokazí.
Jak vidíte, možností jak postavit samotný balíček je mnoho, stejně tak i sideboard se u dvou hráčů může diametrálně odlišovat. A to ani nemluvím o sideboardovací strategii, jež zvolíte. Proto si zvolte build, který bude Vám osobně vyhovovat a nebraňte se ani nějaké vlastní invenci. Přeci jen když už na někoho nestačíte skillem, zkuste ho alespoň překvapit, možná to vyjde. A hlavně nezapomínejte, že by ste se hrou měli aspoň trochu bavit a ne celý den pilotovat něco, co je Vám absolutně cizí, na výsledku se to pak projeví.
Honza a Jarda
Komentáře
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.
Středeční výhledy 5/2023
Takhle, já to myslím spíš hlavně jako na tu podívanou. Je te velký turnaj v Praze po kolika? Po třech a půl letech? (Poslední byl...
všechny komentářeStředeční výhledy 4/2023
UPDATE: Z důvodů pracovních (zkoušky!), osobních (zuby!) a cestovních (konference!) vyjdou příští Výhledy až ve středu 22. března. V...
všechny komentářeRozbor Turtle Splash na PreModern
Super článek Míšo. Ten deck vypadá jako megap*del.:-D
všechny komentářeStředeční výhledy 3/2023
UPDATE: Tuto neděli 26. února proběhne Regional Championship Qualifier v pražském Černém Rytíři. Formátem je Modern. Všem přejeme hodně...
všechny komentářeMerfolci v karetní hře Magic
Děkuji pěkně za zajímavé čtení. A jsem zvědav, který tribe si vezmeš na paškál priste 🙂
všechny komentářeRychlý rozbor Phyrexia: All Will Be One - 1. část
Naozaj iba jednu. Ospravedlňujem sa. Pri rýchlom prečítaní som si to nevšimol. Takže to možno predsa len bude viac ten kombo kúsok :o(
všechny komentáře