Díky za podrobný rozbor. Těším se na druhou část. ☺️
0 hlasů
WoTC si snad nemohli vybrat lepší načasování pro novou zasněženou edici, Kaldheim. Čeká nás návrat snow karet na standard po dlouhých patnácti letech. Edice je inspirovaná severskou mytologií, takže nás čekají obři, vikingové a různí bohové, ale samozřejmě je to říznuto trochou zombií, démonů, andělů, atd...
Už jste si asi zvykli, že všechny nové standardové edice jsou velké, samostatné sety, což platí i v případě Kaldheimu. Ve draft boosterech naleznete celkem 285 karet (20 mythiců, 64 rare, 80 uncommon, 111 common a 10 basic landů), ale pokud byste chtěli sesbírat kompletně celou edici, tak se dostanete až na sympatické číslo 405.
Podrobnější pohled vypadá takto:
Další zajímavostí jsou set boostery, kde je opět šance 1:4 na otevření extra karty z "The Listu". Tenhle list bude pro každou edici upravován, což v praxi znamená, že je tu osmačtyřicet jiných karet oproti ZNR.
Deset nejdražších karet z listu vypadá takhle (ke dni 13.2.2021):
Nejdrazší novinkou je právě Caverna, další zajímavé dražší kusy jsou Dark Depths (375Kč), Kaya, Ghost Assassin (299Kč), Kindred Discovery (599Kč), Scrying Sheets (399Kč) a Vorinclex, Voice of Hunger (549Kč).
Constructed legalita
V Kaldheimu jsou čtyři hlavní mechaniky, dvě z nich jsme už předtím měli možnost v MTG vidět - changeling a modální oboustranné karty. A dvě z nich jsou zcela nové - foretell a boast.
Foretell - nejvíce zastoupená mechanika v edici, kterou najdeme rovnou u šestatřiceti karet. Foretell znamená, že danou kartu můžete za dvě many exilnout face-down z ruky a v některém z dalších kol ji můžete zahrát za její foretell cost (který je vždy levnější, než původní mana cost). Použití foretell costu je omezeno typem karty (tj. bytosti a sorcery můžete hrát jenom v main fázi, když je prázdný stack, atd.).
Foretell je zajímavá mechanika, která je přece jenom více určená na limited. Ty nejlepší kusy se ale zcela určitě prosadí i na standardu (trochu tu vidím analogii s morphem).
Boast - aktivační abilita u některých bytostí (dohromady jich je šestnáct), kterou můžete použít v případě, že daná bytost byla v aktuálním kole deklarovaná jako útočník. Je jasné, že půjde o abilitu, která bude nejlepší v agresivních decích.
V minulosti jsme již měli podobnou abilitu v podobě raidu, nicméně u toho stačilo k aktivaci, když v aktuálním kole zaútočila alespoň jedna libovolná bytost. Boast je tudíž mnohem složitější efektivně využít, čili neočekávám, že by se na constructed nějak výrazně prosadil.
Changeling - vracející se keyword abilita, která je velmi prostá - bytosti s changelingem mají ve všech zónách po celou dobu hry všechny existující creature typy. To má jednak synergie s tribal tématikami v edici (o tom více za pár chvil), ale také to třeba pomůže prosadit se na standardu party bytostem ze ZNR, tohle se RnD týmu celkem povedlo.
Modální double-faced karty (MDFC) - už druhá edice po sobě, kde se setkáváme s oboustrannými modálními kartami (a měly by být i ve Strixhavenu). Základní pravidla po jejich hraní jsou stejná, jako tomu bylo v ZNR, ale je tu jedna podstatná novinka - zatímco co v ZNR byla vždy minimálně jedna z polovin země, tak tady máme hned dvanáct karet (z celkových šestnácti), kde jsou obě poloviny non-landy.
To způsobí nejrůznější těžkosti v pravidlech, z nichž nejzvláštnější je interakce s casade kartami, která praví, že pokud má přední strana nižší mana cost, než původní cascade karta, tak můžete zacastit libovolnou polovinu karty. To je podle mne pravidlový bug, který by se měl co nejdříve odstranit. V edici je totiž split karta mezi Valki a Tibaltem, kde je přední strana za dvě many, zatímco zadní za sedm, a přijde mi dosti nelogické, že Bloodbraid Elf může vycascadovat takovouto kartu. V minulosti už jsme měli podobné trable se split kartami typu Boom//Bust a tyto interakce byly později pravidlově ošetřeny, takže je tu velká šance, že se tak stane i tentokrát.
Další častý dotaz je ohledně hraní z commander zóny, což se týká legendárních bohů, kteří mají na druhé straně nejrůznější artefakty a enchantmenty. Zde je to poměrně jednoduché - z command zóny můžete zacastit libovolnou stranu, barevná identita je součet identit na obou stranách a "commander tax" je sdílená pro obě strany.
Další zajímavosti
Showcase karty
V Kaldheimu jsou showcase karty poměrně jasně vymezeny, jsou to všechny legendární bytosti v edici + navíc legendární vehicle v podobě Esika's Chariotu.
Showcase rámeček a alternativní ilustrace jsou jakési komiskové varianty, jenž jsou opět velmi povedené, ačkoli ve foilu nevypadají tak epesně, jako tomu bylo třeba v Ikorii a ZNR.
Alternate-art borderless karty
Další druh speciálních ilustrací mají tři druhy karet - planeswalkeři, cyklus modálních oboustranných zemí a cyklus mythiců s foretellem.
Extended-art karty
Jak je zvykem, v collector boosterech můžeme najít celou řadu rare a mythiců v extended-art verzi. Jde o čtyřicet vybraných rare/mythiců (z možných sedmdesáti). Trochu škoda je, že si WoTC nedali tu práci a nepřišli i s nějakým alternate-frameworkem pro ságy.
Další speciality
K edici se vážou ještě tři další speciální karty - foilový extended-art Realmwaker s alternativní ilustrací, kterého dostanete coby buy-a-box promo, foilové Reflections of Littjara s alternativní ilustrací, což je bundle promo a konečně onen zmiňovaný Vorinclex v phyrexiánštině, což je po Elesh Norn druhá phyrexiánská karta. Otevřít tohoto fešáka ve foilu je očividně velmi složité, jelikož na celém MKM je k mání pouze padesát kusů, přičemž jejich cena začíná zhruba na 5 000Kč!
FNM Proma
Chybět nemohou samozřejmě ani FNM proma, což je již klasicky pětice karet (od každé barvy jedna), nutno říci, že v edici nejsou na první pohled žádné našláplé commony/uncommony, u kterých bychom měli očekávat cenu 30Kč a více, a právě vzhledem k tomu bych řekl, že WoTC vybrali velmi hratelné kusy.
Tím jsme se zdárně prokousali skrze faktické poznámky o edici a konečně se můžeme vrhnout na rozbor jednotlivých karet. U každé barvy budou jako obvykle dvě sekce - v první zmíním karty, u kterých si myslím, že je čeká dobrá budoucnost na standardu (či jiném constructed formátu), zatímco v druhé budou hlavně karty, které mi přijdou zajímavé, ale constructed zřejmě nijak výrazně neovlivní.
Stejně jako u minulách několika edic, i tentokrát bude rozbor rozdělený na dvě části. V té dnešní se podíváme na bílé, modré, černé a červené karty a příště se podíváme na zbytek karet, bonus v podobě commander decků, extra karet ze set boosterů, obvyklou top10, atp...
Důležité: Dne 15.2. vyšla poměrně rozsáhlá aktualizace banlistu na pioneeru, modernu a legacy, jakožto i výše zmiňovaná aktualizace pravidel s cascade a modálními oboustrannými kartami. Jelikož jsem ale už článek rozepsal s původními pravidly/banlisty, tak jsem se rozhodl to nechat v původní podobě.
PS: V rozboru se opět nebere v potaz historic, jelikož je to pouze online formát hraný na jedné platformě, kterou autor článku i nadále úspěšně ignoruje :)
Doomskar - v minulých letech jsme si už zvykli, že na standardu jsou bernou mincí bílá "vrata" za pět man, ale teď se to výrazně mění. Nejdříve jsme dostali do vínku Shatter the Sky a teď dokonce Doomskar, který umožňuje všechno smést už ve třetím kole! Pravda, zabere vám to dohromady dvě kola, ale proti rychlým deckům jako je White Weenie a Monored Aggro to bude k nezaplacení.
V bílé jsou z podobně levných hromadných ničení k dispozici pouze Terminus a Balance, takže očekávám, že Doomskar se uchytí v bílých kontrolech napříč všemi formáty (standard, pioneer, commander). Výhoda samozřejmě je, že ho můžete foretoldnout už ve druhém kole a soupeř si pak musí hodně rozmyslet, kolik toho vyloží na stůl. Ještě lepší to bude, když budete mít v decku více karet s foretoldem a soupeř tak nikdy nebude s jistotou vědět, jestli pouze neblafujete...
Halvar, God of Battle - ani jedna polovina není nijak spektakulární, nicméně double strike může být na standardu fajn s equipmenty jako Maul of the Skyclaves a Shadowspear. Nevýhoda je samozřejmě v tom, že Halvar pouze přesouvá a neumožňuje jenom attachnout neequipnutou věc. S Maulem ale tenhle problém odpoadá a bezesporu jde o zajímavou interakci, která umžňuje uštědřit spoustu damage takřka "odnikud". Už jenom proto si myslím, že by se Halvar měl na standardu prosadit.
Mírné plus samozřejmě je i fakt, že můžete zahrát druhou stranu v případě, že máte na ruce přebytečné kopie, což je zcela určitě výhoda všech oboustranných bohů v edici.
Reidane, God of the Worthy - zajímavý hatebear, kterého nejvíce oceníme na formátech jako standard a pioneer, kde bude znepříjemňovat život kontrolům, jelikož celkem efektivně potírá hromadné ničení a planeswalkery.
Vtipná mi přijde i druhá půlka karty, která má tak dlouhý text, že na ni určitě čas od času nachytáte někoho, kdo bude chtít zahrát spell typu Zenith Flare, Expansion//Explosion a nenechá si manu na doplacení...
Sigrid, God-Favored - fajn bytost pro flash decky, ale v klasickém White Weenie se asi neprosadí. Težko si představit, že se vám vejde do decku, když na třech manách máme karty jako Skyclave Apparition a Maul of the Skyclaves.
Může to ale být zajímavá sidovka proti deckům jako RG Aggro, kde soupeř nebude mít zase tolik removalu, nebo fajn karta do tempo decků jako jsou UW Spiriti na pioneeru.
Usher of the Fallen - Savannah Lions s výhodou, to už dnes asi nikoho extra neoslní.
Je jasné, že to bude staple pro bílé agresivní decky, ačkoli ale neočekávám, že budeme nějak často používat boast, protože budeme raději hrát bytosti po křivce. To by změnilo asi jenom v případě, kdy by se začala hrát nějaká varianta s Glorious Anthem (tahle kombinace by rozhodně byla fajn proti kontrolům s hromadným ničením).
Honorable mentions:
Battlefield Raptor - další super kus pro Sephara decky na modern a do pauperového White Skies (sarcasm alert)!
Clarion Spirit - karta se zajímavým potenciálem, ale přijde mi celkem obtížné ji efektivně využít. Ideálně by to bylo v decku, který bude umět dobře využít vyráběné tokeny (posilovací efetky?) a zároveň budete mít dost levných spellů, abyste ho mohli roztriggerovat více kol po sobě. V klasickém White Weenie bych ale dal raději přednost kusům jako Seasoned Hallowblade a Luminarch Aspirant.
Giant Ox - karta s nejlepším flavor textem v celé edici! Zároveň vtipné "kombo" s Doranem a Colossal Plowem, ačkoli to je spíše záležitost na limited.
Glorious Protector - zajímavá možnost, jak zesměšnit soupeře při zahrání vrat. Nevýhoda je samozřejmě v tom, že je to manově celkem náročné, ale na druhou stranu by to šlo použít i v souboji midrangů coby ochrana před spot removalem. V takové situaci by podobná karta mohla klidně rozhodnout hru (vidím tu určitou analogii s Restoration Angelem). Dovedu si ho představit coby sidovku ve White Weenie, kde po sidu přejdete na více midrange plán, nebo v nějakém UW Flashi, přece jenom už tu máme Brazen Borrowera a Sigrid, což je pro podobný deck pěkný začátek.
Rally the Ranks - na standardu už máme Glorious Anthem, která se skoro nehraje. Dvoumanová "anténa", to už je ovšem jiná káva, ale muselo by jít spíše o kus jako Crusade či Honor of the Pure. Určitě půjde ale minimálně o fajn kartu pro casual commander, kde o bílé tribal decky rozhodně není nouze (ačkoli hrát humany či soldiery není příliš originální).
Resplendent Marshal - celkem agresivně laděná bytost, ale do křivky podle mne skoro nikdy nevyužijete jeho abilitu. Navíc je tu (co se standardu týče) již zmiňovaný problém s přehršlem dobrých třímanovek. Jediné alespoň průměrné využití vidím opět v nějakém tom tribal commanderu.
Righteous Valkyrie - opět karta hlavně pro casual commander, do tribal a lifegain decků
Runeforge Champion - hodně zajímavá engine karta, škoda jenom, že máme k dispozici pouze pětici rune. Mohlo by se to dát využít třeba v kombinaci s některou s constellation karet z Therosu - na mysli přichází zejména Setessan Champion.
Search for Glory - třímanové tutory už prostě nejsou to, co bývaly v minulosti... Na standardu máme Idyllic Tutor a Grim Tutor a ani jeden se nehraje. A do stejné kategorie spadá i Search for Glory - připlatit si tři many, byť k dobré kartě, je prostě příliš pomalé. Muselo by jít o tutor s okamžitým efektem na hru, jako je třeba Bring to Light, Green Sun's Zenith, či Birthing Pod.
Starnheim Courser - pěkná causal karta, určitě se najde sousta hráčů, jenž mají v oblibě enchantment decky, ve kterých se podobné zlevnění určitě dobře uplatní
Alrund's Epiphany - těžko si představit, jak by vypadala UG rampa na standardu se všemi zakázanými kartami. Jedno vím jistě, Uro s Time Walkem by určitě byla velmi výživná kombinace, proti které bych opravdu nechtěl hrát...
Po banu pěti karet se klasická UGx Rampa konečně přestala hrát, takže se musíme poohlédnout po jiných využití pro Epiphany. Nabízí se samozřejmě nějaký kontrol, kde by to mohlo být speciálně silné v kombinaci se Shark Typhoonem - udělat si 7/7 token a k tomu dostat extra kolo, to už je pořádná porce damage.
Ta nejlepší synergie je ale zřejmě se Sultai Ultimatem. Stačí si najít tři drahé bomby do late gamu a pokud jedna z nich bude Epiphany, tak to znamená, že buďto zacastíte dvě bomby, nebo jednu, se kterou pak dostanete kolo na to, abyste zcela opanovali sitaci na stole. Nutno také dodat, že z pohledu Sultai Ultimata je Valki//Tibalt jednobarevná karta :) Zatímco po releasu ZNR bylo jasně nejhranější Ultimatum Genesis, tak nyní se nám to přesune do sultai barev.
Behold the Multiverse - fantastické card draw, které se zcela určitě bude hojně hrát nejen na standardu, ale i na pioneeru.
V brzké fázi hry ho exilnete face down a poté se můžete v klidu rozhodnout, jestli budete soupeři rušit spell, nebo si raděje líznete pár karet, což je pro kontrol naprosto ideální.
Disdainful Stroke - Stroke nikdy nebyl kartou, která by se hrála v nějak vysokém počtu, ale vždycky si na standardu našla cestu do modrých decků.
Je to takový zajímavý mix mezi Negate a Essence Scatterem, a je třeba optimálně vyladit počty těchto karet v decku. Pokud se ale na formátu budou hrát decky založené na kartách jako Genesis Ultimatum, tak bude Stroke rozhodně dobře maindeckovatelnou kartou.
Saw It Coming - málokdy se stane, že by na standardu chybělo třímanové kántrování s nějakým tím extra efektem a nejinak tomu je i tentokrát. Saw It Coming se bude bezesporu hrát ve všech mmodrých kontrolech, kde navíc budete moci soupeře trikovat tím, že v decku budete hrát i další foretell karty, jako jsou výše zmíněné Behold the Multiverse a Doomskar (a taky pak můžete říci: "I didn't see this coming.").
Foretold je prostě skvělá kontorlní mechanika a je trochu škoda, že nemá žádnou větší podporu (jako třeba Adventury a Edgewall Innkeeper), díky které byste nějak více profitovali z toho, že budete hrát v decku co nejvíce foretellů.
Honorable mentions:
Alrund, God of the Comsmos - jestli má tohle být jeden z hlavních payoffů pro foretell, tak je to velké zklamání. Tohle je hrozně pomalá a křehká karta, která navíc nemá evasion a potřebuje přežít celé kolo, k tomu, aby vám dala alespoň šanci ke karetní výhodě. A když se dívám na Hakku, tak se mi vybavuje tahle reakce Zdendy Pohlreicha (chápu samozřejmě, že to má pěkný flavor v podobě ptačího sluhy, jenž se po lapení kořisti vrací zpět na rameno svého pána)...
Ascendant Spirit - Figure of Destiny i Spirit of the Tree Warden byly svého času na standardu hojně hranými kartami, ale bylo to hlavně tím, že byly ve správně agresivních barvách. V modré jsou teď na standardu dominantním tempo deckem Rogues, do kterých se to příliš nehodí. A na ostatních formátech máme k dispozici lepší kusy, jako je třeba Thing in the Ice.
Nejzajímavější myšlenka, kterou jsem viděl někoho zkusit zrealizovat, bylo využití na legacy v decku se Standstillem, což mi přilo přinejmenším velmi inovativní. Nejsem si ale moc jistý, jestli je to lepší, než hrát tradiční creatureless verzi, která alespoň profituje z toho, že má v první hře soupeř v decku pár mrtvých karet.
Bind the Monster - tohle je hodně zajímavá možnost pro modré tempo decky, jak se celkem efektivně zbavit větších bytostí. Problém je ale samozřejmě v tom, že splashovat barvu kvůli removalu je dnes velmi snadné a většinou takřka bez nevýhody.
Kdybych si měl tipnout deck, ve kterém by se Bind mohl prosadit, tak by to byl buďto nějaký Monoblue kontrol na legacy s Back to Basics, nebo Delver deck v pauperu.
Brinebarrow Intruder - tuhle kartu zmiňuji jenom proto, že má creature type rogue, což by se mohlo samozřejmě hodit do standardových UB Rogues, hlavně pak coby sidovka do creature matchupů, kde by podobný efekt mohl snadno způsobit v kombatu výměnu "dva za jedna".
Cosima, God of the Voyage - tohle vypadá jako super casual karta, v commanderu není problém díky kartám jako Azusa či Oracle of Mul Daya rychle dostat spoustu zemí do hry a Cosima tak během pár kol může klidně líznout celou novou ruku. Rampa je v commnaderu velmi oblíbená tématika a už jenom proto si myslím, že je tohle jeden ze skrytých pokladů edice.
Škoda jenom, že Omenkeel je zrovna modrá karta, protože hlavní synergie s vehicly jsou hlavně v Mardu barvách, takže tuhle kartu asi nikdy příliš efektivně nevyužijeme.
Cosmos Charger - rozhodně zajímavější karta pro hraní s foretell kartami, než je Alrund. Třeba v UW/UR flashi bych si ji klidně uměl představit. Problém je samozřejmě v tom, že většina dobrých foretell karet jsou levné instanty, které bez problému zvládnete v podobném decku zahrát i bez Chargera. A jelikož Charger netvoří žádnou karetní výhodu, tak vlastně nemáte žádný vyloženě dobrý důvod, proč ho v podobném decku hrát, když se pro flash decky nabízejí kusy jako Brazen Borrower a Slitherwisp.
Frost Augur - nenápadná karta, ale pokud budete hrát snow landy, tak má potenciál k tomu, aby nalízala spoustu extra karet. Aktivační abilita není nijak extra drahá a do nějakého toho flash decku bych ho s chutí dal. A třeba by právě tahle karta mohla být dostatečný důvod, proč hrát na standardu Ascendant Spirita - mohl by to být finisher do lategamu, kterého vám Augur pomůže najít.
Glimpse the Cosmos - pokud bude na standardu hratelný giant deck, tak v něm tohle rozhodně bude skvělá karta, zejména "flashback" za manu je hodně sexy. Gianti jsou v Kaldheimu celkem manově nároční, ale už z předchozích edic tu máme kusy jako Bonecrusher Giant, Kroxa, nebo třeba Tectonic Giant, což je celkem slušný základ pro nějaký giantí midrange.
Graven Lore - do snow decku to vypadá celkem lákavě, nicméně pět man už je opravdu velká porce. V minulosti jsme na standardu měli k dispozici karty jako Ugin's Insight a Precognitive Perception, které rozhodně žádnou velkou díru do světa neudělaly a Graven Lore na tom bude dost podobně. Snad jediná výhoda je v tom, že je to další zajímavá snow karta k Frost Augurovi.
Mystic Reflection - velmi unikátní efekt, je rozhodně lákavé, udělat soupeři z planeswalkera 1/1 token, ale reálně to bude ve většině případů prostě jenom horší kántrspell. Umím si ale představit, že to bude zajímavá casual karta do commanderu, kde s tím lze celkem lišácky obehrát karty typu Living Death, Genesis Wave, apod.
Orvar, the All Form - tohle vypadá jako skvělá build-around karta pro commander, můžete ho využít s bytostmi typu Sower of Temptation, Man-o-War, nebo třeba Sea Gate Oracle, které pak můžete kopírovat pomocí karet jako Ghostly Flicker, Clockspinning, nebo třeba Glamerdye.
A zajímavé je, že díky kartám jako Thermal Flux a Aquitect's Will můžete dokonce kopírovat i země.
Ravenform - dost neobvyklý removal pro modrou, nicméně jak už jsem před pár odstavci zmiňoval, tak bych raději pro removal přidal do modrého decku druhou barvu. Do monoblue commanderu je to ale rozhodně skvělá věc, hlavně možnost se zbavit artefaktu, bude na tomhle formátu super.
Reflections of Littjara - skvělá karta do tribal decků, kde se určitě zařadí mezi staply typu Vanquisher's Banner, Herald's Horn, či Kindred Discovery.
Strategic Planning - bez větších graveyard synergií je to dost průměrná karta, jsem hlavně rád, že se na standardu nepotkala s Urem :)
Bloodsky Berserker - tohle je výborná agresivní bytost, navíc s relevantním creature typem (berserker). Nevýhoda je ovšem v tom, že černé aggro v současnosti nemá na standardu k dispozici příliš mnoho agresivních one dropů typu Dread Wanderer či Knight of the Ebon Legion.
Dvě možnosti, jak s tímto naložit, jsou buďto spolehnout se na červené one-dropy jako je Fervent Champion a Akoum Hellhound, nebo se zaměřit na graveyard synergie s kartami jako Archfiend of Vessel, Kroxa či Mire Triton. V Aristocratech s Lurrusem rozhodně nebude problém zahrát dva spelly za kolo a Berserker by tu tak mohl bez problémů mohl rychle narůst do obřích rozměrů.
Egon, God of Death - hodně zajímavá karta, která má na první pohled dost velký drawback, nicméně v průměrné partii magicu by nemělo být zase tak složité naplnit hřbitov - i na standardu máme karty jako Mire Triton a Tymaret Call the Dead, které vypadají s Egonem celkem dobře.
Co se mi ale na Egonovi opravdu líbí, to je jeho druhá polovina. Ta ho v úvodní fázi hry může skvěle enablovat, nebo může v případě, kdy nemáte ve hřitově dostatek karet, sloužit jako pomalá karetní výhoda v late game. A je to zároveň také dobrý důvod k tomu, proč hrát Egona v playsetu, jelikož pro přebytečnou kopii vždycky najdete využití.
Další věc, která se mi na Egonovi líbí, je fakt, že když vám někdo exilne hřbitov, tak si za něj alespoň líznete kartu, což je zajímavá resilience, kterou má málokterá karta takto závislá na hřbitovu.
Egon mi trochu připomíná Rotting Regisaura, takže to celkem svádí hrát ho v decku s Great Hengem. V téhle barevné kombinaci bychom k němu navíc dostali i další kartu, se níž má fajn synergii - Skull Prophet. Stejně tak bychom ho ale mohli hrát v BR Aristocratech, ovšem to bychom už poté nemohli využít Lurruse coby companiona, což je podle mě škoda. Na druhou stranu ale potom zase můžeme hrát karty jako Tymaret Calls the Dead a Woe Strider, což také není k zahození. Rozhodně se tedy nebojím, že by Egon na standardu neměl dostatek nejrůznějších využití.
Kromě toho je to samozřejmě i fajn karta pro commander. Nevím úplně, jestli bude tak dobrý coby generál, ačkoli možnost zahrát Throne of Death v prvním kole je dost lákavá - minimálně je to fajn enabler pro reanimaci a zároveň zdroj karetní výhody. Spíše bych si ho zahrál v midrange decích, které umějí dobře plnit hřbitov, třeba jako Sidisi, Brood Tyrant; Karador, Ghost Chieftain, nebo z novějších generálů Araumi.
Tergrid, God of Fright - pět man je celkem hodně, ale Tergrid poskytuje opravdu silný efekt a ve správně postaveném decku bude opravdu smrtící. Na standardu mi přijde skvělá zejména se dvěma kartami - Kroxa, Titan of Death's Hunger a Doom Foretold.
Nesmíme samozřejmě opomenout ani jeji druhou polovinu, která je opravdu skvělá v kontrolních matchupech. Sice to na první pohled vypadá velmi nenápadně, ale jakmile začnete Lanternu používat dvakrát za kolo, tak to eskaluje velmi rychle. Tenhle efekt je mimochodem stejně tak dobrý i s Doom Foretoldem a Kroxou, jelikož tím soupeře velmi rychle vydiscardujete.
Zároveň je také jasné, že tohle bude hodně oblíbená karta v commanderu, protože poskytuje opravdu silný efekt a v černé je téměř nekonečný přísun discardu a nejrůznějších efektů. Dokonce si troufám říci, že pro casual hraní tohle bude vůbec jeden z nejlepších černých generálů všech dob.
Valki, God of Lies - pokud s touhle kartou chcete hrát fér, tak se musíte dívat hlavně na standard, kde ji můžete uplatnit v nějaké rampě (tedy hlavně Tibalta), ale klidně i v nějakém tom RB Aggru s větším množství handdisrupce (ideálně ji sprárujete s Kroxou). Zajímavé to pak v bude v mirroru takových decků, protože když se vám podaří s Valki exilnout Kroxu, tak to se soupeřem rozhodně nedopadne dobře.
Hlavní využití téhle karty je ale zcela jednoznačně v unfiar decích, které se budou snažit zahrát Tibalta pomocí cascade karet. Pomocí fast many (Simian Spirit Guide na modernu, Lotus Petal na legacy) můžete celkem stabilně zahrát Tibalta ve druhém kole. Je ale jasné, že jde jenom o mezeru v pravidlech, která je potřeba opravit, protože činí všechny tyto formáty dost degenerovanými a de facto znemožňuje úspěšně hrát klasické midrange decky.
Honorable mentions:
Blood on the Snow - board-wipe s extra value, který je ale hrozně pomalý a ještě k tomu potřebuje uzpůsobit manabase (vícebarevné decky na standardu rozhodně nebudou mít k dispozici dostetek snow many). Možná by se to mohlo hrát jako součást toolboxu pro Fae of Wishes.
Burning-Rune Demon - další zajímavá, leč manově velmi náročná karta. opravdu nevím, jestli by ji mohl hrát nějaký deck na standardu (možná jako one-of k Emergent Ultimatu?), takže bych se zaměřil spíše na casual commander, kde může být fajn v nejrůznějších graveyard decích (Muldrotha, Sidisi) a pak rozhodně i v Kaalii.
Crippling Fear - na standard dosti nespolehlivé, hlavně když vezmeme v potaz zelené pašíky jako Questing Beast a Lovestruck Beast. rozhodně to ale bude parádní zabíjení pro tribal decky na commander.
Dream Devourer - další důkaz toho, že payoffy pro foretell mechaniku nebyly zvoleny zcela ideálně. Černé aggro a foretell, to podle mne vůbec nejde k sobě. Dvojdrop, jenž další kolo útočí za dva, to navíc opravdu není nic oslnivého. Na druhou stranu se na to můžeme dívat i jako na kartu, která zlevní drahé kusy o dvě many, nebo třeba jako na způsob, jak přes See the Truth líznout tři karty. Tak nějak mi ale ani do jednoho z podobných decků podobná bytost vůbec nezapadá...
Elderfang Disciple - karta jako dělaná pro mutliplayer commander, s Aminatou nebo třeba Lurrusem to bude pro soupeřé opravdu velmi otravné, a pokud na podobnou kartu "vyplýtváte" removal, tak to soupeři rozhodně vadit nebude.
Eradicator Valkyrie - zajímavý efekt, ale manově velmi náročný. Standard nabízí pro aristocrat decky rozhodně lepší možnosti na vrcholu křivky. Škoda, že podobná karta nebyla na standardu v době, kdy vyšel WAR a planeswlakerů bylo všude jako hub po dešti. Speciálně dobře by to vypadalo třeba proti Teferimu...
Takhle si myslím, že to bude spíše jenom karta na commander, do všelijakých token decků a nebo třeba do již zmiňované Tergrid.
Haunting Voyage - další fajn karta pro tribal commader, kde půjde o opravdovou bombu, která v lategamu skoro jistě vyhraje hru.
Poison the Coup - rozhodně to není špatná karta, ale upřímně nevím, proč bych tohle měl hrát na standardu, když tu máme kusy jako Hearless Act, Eliminate a Murderous Rider. Jediná dobrá interakce, která mě s touhle kartou napadá, je v commanderu spolu s Eligeth.
Rise of the Dread Marn - podobné situační karty nemám příliš v lásce, ale tady se tomu dá trochu předejít tím, že to prostě zahrajete za foretold v úvodní fázi hry (ačkoli creature deck bude v úvodní fázi hry spíše potřebovat vykládat bytosti). Realisticky si ale myslím, že tohle spíše bude utility karta v nějakém tom aristocrat decku, kde ji zkombinujete s něčím, jako je Goblin Bombardment, Blood Artist, Judith, nebo třeba Yawgmoth.
Skemfar Avenger - škoda, že nelízne kartu sám za sebe, ale pro začátek je fajn už jenom to, že jde o dvojdrop s powerem tři a s relevantním creature typem, což na standardu můžeme využít v černém aggru spolu s Bloodsky Berserkerem, a v commanderu v elfích decích coby alespoň částečnou obranu před hromadným zabíjením.
Skemfar Shadowsage - další z mnoha karet pro commander, klauzule each opponent ho dělá velmi lákavým pro různé varianty multiplayeru. A do elfů se podobná bytost přímo nabízí.
Varragoth, Bloodsky Sire - hodně silná abilita, ale na křehkém těle, na standardu vynaložené úsilí k aktivaci rozhodně nemá adekvátní payoff, ale opět půjde o zajímavou kartu na commander, ať už do nějakého agresivního decku, nebo přímo jako generála (ačkoli se mi příliš nezamlouvá, jak špatný je ve světle nejrůznějších spot removalů).
Birgi, God of Storytelling - nemyslím si, že je tohle dobrá karta na standard, jelikož tu nemáme dostatek dobrých boast bytostí (nejlepší je dost možná Usher of the Fallen) a Harnfel je manově celkem náročný (na formátu máme třeba Valakut Exploration, jenž se prakticky nikde nehraje), pět man je prostě na aggro opravdu velká porce.
Na druhou stranu je to ale skvělá karta na commander, ať už jako skvělý enabler pro "storm" (tvoří například nekonečnou smyčku s Grinning Ignusem), nebo jako value karta pro midrange. A pokud nechcete zůstat pouze monored, tak bude zcela určitě dobře upotřebitelná i v decích typu Kykar, Jhoira, Weatherlight Captai;, Niv Mizzet, Parun, nebo třeba Mizzix.
Frost Bite - není to samozřejmě karta na úrovni Lightning Boltu, či alespoň Flame Slashe, ale kromě Shocku na standardu červená nemá nic dalšího za jednu manu, takže Frost Bitem rozhodně vezme zavděk.
Pro červené aggro rozhodně nebude překážka hrát samé snow-mountainy a zvládnout by to mohl klidně i nějaký UR Flash, nebo třeba Boros Winota.
Goldspan Dragon - bezpochyb jedna z nejlepších karet v edici a určitě ji uvidíme na standardu v celé řadě decků. Rozhodně to budou aggra jako RG Monsters, Boros/Rakdos Aggro, ale klidně i klasický Monored, kde můžeme podobný kus hrát v sidu jako součást alternativního plánu s vyšší křivkou.
Co se mi na tomhle drakovi ale opravdu líbí, to je jeho synergie s modrým kántrováním. Jelikož tvoří treasure i v případě, že na něj soupeř použije removal, tak je velmi snadné si ho ochránit za pomocí Negatu, nebo třeba Saw it Comming ve foretellu. Nastřádanou manu můžete také lehce využít s kartami jako Gadwick, Shatterskull Smashing, či Thassa's Intervention.
Samozřejmě půjde i o super casual kartu, představte si ho třeba v pirátím commander decku, kde budete mít spoustu karet, jenž produkují treasure tokeny. Nebo v decku s Featherem, kde kromě karetní výhody bude zároveň poskytovat spoustu many.
Honorable mentions:
Arni Brokenbow - třídrop s hastem a extra výhodou bychom rozhodně neměli na standardu opomenout, ale tak nějak nevím, kam by mohl nejlépe zapadnout. V monoredu máme na třech manách Bonecrusher Gianta a Anaxe, RG Monstra k tomu navíc mají ještě Kazandu Mammotha a Lovestruck Beasta (ale zrovna s nimi by boast abilita mohla být opravdu dobrá). Nejlepší šanci by mohl mít v nějakém berserker tribalu spolu s Bloodsky Berserkerem a Skemfar Avengerem.
Calamity Bearer - zajímavá karta, ale spíše pro casual využítí, třeba v commanderu s Brian Scoutarmem, Dargem (tam se to s tramplem přímo vybízí), nebo s další novinkou v podobě Aegara, the Freezing Flame. Škoda jenom, že to nefunguje se Stompem, který bohužel ztrácí charakteristiky giant spellu a funguje jako prostý, tuctový instant.
Dragonkin Berserker - dvoumanová 2/2 bytost prostě není do standardového aggra dostatečně dobrá a příliš to nezlepší ani first strike. Tenhle kus má ale dvě výhody - relevantní creature typ a hlavně zajímavou synergii s Goldspan Dragonem, čehož by se dalo využít v nějakém Big Redu či BR Midrangi.
Magda, Brazen Outlaw - sice jsme měli pár trpaslíků už v Eldrainu, ale Rimrock Knight a Torbran určitě nejsou ty pravé karty, kvůli kterým byste si chtěli dát Magdu do decku. Opět si myslím, že máme co dočinění zejména s commander kartou. V trpasličím tribalu bude naprosto famózní - je to zároveň lord, produkuje extra manu a v late gamu umí najít bombu, jako je třeba Drakuseth, nebo Balefire Dragon.
Quakebringer - znemožnění lifegainu pro soupeře je pro červené agresivní decky bezpochyby velmi lákavá věc, ale pět man, to už je opravdu slušná porce a v decku bez tribal synergií bych dal zcela určitě přednost Goldspan Dragonovi či Terorru of the Peaks.
Stejně tak je zajímavá možnost používat abilitu i když je Quakebringer ve hřbitově, ale dovedete si představit deck, který by zároveň hrál třeba Bonecrusher Gianta a přitom třeba Entomb, nebo Cathar's Reunion? Jediné, co mne napadá, by byl nějaký deck na pioneer s God-Pharaoh's Giftem.
Reckless Crew - zábavná karta pro Dwarf tribal s Depalou, nebo pro equipment deck typu Akiri či Wyleth. Mimo tyto decky ji ale asi moc neuvidíme, neboť pro více competetive formáty je dost situační a v aggru i celkem manově náročná.
Tibalt's Trickery - pěkná flavor karta, ale čistě jako kántrspell dost nespolehlivá, ačkoli si umím představit, že v commanderu můžete postavit deck, který se záměrně snaží hrát co nejvíce karet s random efekty, kam by tohle krásně zapadlo.
Kromě toho to samozřejmě také můžete hrát na eternal formát v decku, kde budete mít plno absurdně silných karet s drahým manacostem, které vám prakticky jistě vyhrají hru - budou to různí eldrazi a kusy jako Omniscience a Griselbrand. Pochybuji ale, že to bude stabilnější, než komba typu Oops all Spells, či obyčejný Sneak and Show.
Toralf, God of Fury - magicová verze severského boha Thora, což mu samo o sobě zajistí popularitu přinejmenším v commanderu, což pro něj určitě bude nejideálnější formát. Přece jenom, víme, jak to na standardu chodí se čtyřmanovými bytostmi, jenž nemají žádný okamžitý vliv na hru.
V commanderu se nabízí ho zkombinovat s efekty typu Earthquake, ze kterých pak všechen přebytečný damage můžete soupeři nasypat "do hlavy".
Zklamáním je podle mne jeho druhá strana, která je celkem dost manově náročná, skoro bych řekl až nehratelná. Od legendárního Thorova kladiva bych toho přece jenom čekal více.
A to je pro tentokrát vše, na druhou půlku rozboru se můžete těšit v horizontu několika dalších dnů (však to znáte ;) ). Do té doby se mějte fajn.
Kumano
14.12. Memoriál Davida Gilla, Praha Legacy |
|
24.1. Regional Championship Praha 2025, Praha Modern či Limited |
|