Články
Rozbor Modern Horizons 2 na Constructed (část I.)
Vítejte u tradičního rozboru nové edice, dnes se povídáme na extrémně očekávanou edici - Modern Horizons 2!
Extrémně očekávanou proto, že původní MH1 byla mezi hráči velmi populární edicí, zejména díky tomu, že bylo velmi lákavé otevírat i single boostery díky peckám na rare slotu jako Force of Negation, Prismatic Vista, či cyklus Canopy zemí.
A můžu vám rovnou prozradit, že v tomto ohledu se s tím "wizárdi" rozhodně vůbec nepárali ani tentokrát, ale pojďme to vzít pěkně popořadě...
Modern Horizons 2 - základní fakta
Modern Horizons 2 (MH2) je velká samostatná edice, která je legální na formátech modern, legacy, vintage a commander. Obsahuje 313 základních karet v poměru 24 mythiců, 78 rare, 100 uncommon, 101 common a 10 basic landů.
Tím to ale samozřejmě nekončí, jelikož tu máme různé showcase, alternate-art, či exntded art varianty. Kompletní přehled vypadá následovně:
- exkluzivní karty + reprinty karet, jenž už byly předtím na modernu legální #1-261
- reprinty, jenž doposud na modernu nebyly legální (tyhle karty zabírají v každém boosteru jeden slot) #262-303
- borderless alternate art karty (je možné otevřít i v draft/set boosterech) #304-326
- showcase "skeč" karty #327-380
- timeshifted karty #381-441
- extended-art karty (pouze v collector boosterech) #442-480
- basic landy (obsahující ilustrace z edic jako Mirage, Odyssey či Onslaught) #481-490
- buy-a-box promo (timeshifted foil) #491
- bundle promo (alternate-art foil) #492
Ani tímhle to ale samozřejmě nekončí, v set boosterech můžete opět narazit na mystery karty, z nichž bylo ke dni 21.6. těchto deset nejdražších:
- Cavern of Souls (AVR) - 1 499Kč
- Kozilek, Butcher of Truth (ROE) - 1 499Kč
- Enlightened Tutor (MIR) - 779Kč
- Kindred Discovery (C17) - 699Kč
- Training Grounds (ROE) - 699Kč
- Primal Vigor (C13) - 625Kč
- Land Tax (BBD) - 549Kč
- Uro, Titan of Nature's Wrath (TBH) - 549Kč
- Krark's Thumb (MRD) - 499Kč
- Phyrexian Obliterator (M25) - 499Kč
Další vychytávkou jsou reprinty vybraných karet (celkem jich je čtyřicet) z MH1 v timeshifted provedení (navíc jsou vždycky foil - buďto klasický foil, nebo etched), které můžete otevřít pouze v collector boosterech. Deset nejdražších kusů ve variantě klasického foilu je na tom (opět ke dni 21.6.) cenově takto:
- Force of Negation - 4 419Kč
- Urza, High Lord Artificer - 3 379Kč
- Prismatic Vista - 1 299Kč
- The First Sliver - 1 039Kč
- Archmage's Charm - 699Kč
- Force of Vigor - 649Kč
- Ranger-Captain of Eos - 649Kč
- Sword of Truth and Justice - 569Kč
- Ice-Fang Coatl - 569Kč
- Sword of Sinew and Steel - 499Kč
Tématiky & Mechaniky
Stejně jako v MH1, i tady se objevují vskutku nejrůznější keyword mechaniky z celé historie MTG - z těch více zastoupených je tu třeba madness, affinity, storm, či delirium. Dohromady je tu hned 59 různých keyword mechanik.
S tím je spojená samozřejmě i celá řada zůzných zajímavostí:
- máme tu speciální variantu tramplu - "trample over planeswalkers", jak to funguje, si snadno domyslíte přímo z názvu
- nové varianty obdržel i devour (devour artifact) a affinita (affinity for tokens)
- v edici je první karta s tribal subtypem od vydání Rise of Edrazi
- equipmenty s living weapon abilitou nyní vytváří phyrexian germ tokeny (všechny starší karty obdržely errata, včetně bytostí s infectem)
- máme tu úplně první creature kartu se stormem
- karta Asmoranomardicadaistinaculdacar je první creature karta bez manacostu (můžete ji dát do hry přes Aether Vial v prvním kole)
- Dermotaxi je první vehicle bez crew
- Parcel Myr je první bytost s podtypem clue
- Power Depot je první noncreature artefakt s modularem
- u alternativní verze Imperial Recruitera můžete v pozadí spatřit siluety Kiki-Jikiho a Pestermite, což je kombo, které můžete najít právě pomocí Recruitera
- v edici se nám vrací jeden populární creature typ, který vůbec poprvé dostává možnost ho hrát coby tribal commander. Jsou to samozřejmě veverky, které tu dohromady dostaly devět nových karet.
Promo karty & další speciality
Prerelease proma
MH2 je první ne-standardová edice, u které proběhlo prerelease formou sealedu s prerelease kity. V těch jste mohli otevřít 81 různých rare/mythiců, a to včetně feček a Ragavana!
Karty mají klasicky novou formu prelease stampu, kde je vytištěný pouze rok 2021 (dříve to bylo celé prerelease datum).
Showcase karty
Tentokrát tu máme opravdu velmi neotřele vypadající showcase karty, jenž jsou ve formě jakýchsi skečů, osobně mě to příliš neoslovilo a zlí jazykové dokonce mluví o tom, že je to pouze snaha WoTC, ušetřit na tisku :)
Borderless alternate-art karty
Už klasicky máme v tomto provedení všechny nové planeswalkery, ale podobně třeba jako v M21 tu byly vybrány i některé ikonické reprinty (Shardless Agent, Vindicate) a dobré commony (Counterspell, Mishra's Factory), což je podle mě rozhodně skvělý tah - zrovna Counterspell a Factorka patří mezi moje nejoblíbenější arty.
Timeshifted karty
Po velkém úspěchu timeshifted karet v Time Spiral Remastered se nám tyto vrací i zde. Je jasné, že půjde o další trefu do černého, starý rámeček prostě kartám sluší a lákadlo v podobě timeshifted feček ve foilu je opravdu neodolatelné :)
Specialita jsou již zmiňované timeshifted etched-foily, které můžete najít v collector boosterech. Od normálních se liší v tom, že jsou trochu tmavší a mají hrubší povrch - je to trochu analogie s prvními etched foily z Commander Legends.
Extended-art karty
Tohle už je vyloženě rutina, za zmínku spíše stojí, že v extended-artu můžeme najít pouze 39 rare karet (ani tentokrát WoTC nevymysleli žádný extended-art pro saga enchantment), mezi kterými jsou pouze nové karty a pětice fetchlandů (těmi to alespoň trochu zachránili).
Ostatní proma
Na závěr tu máme dvě exkluzivní proma, první je opravdová pecka v podobě foilového timeshifted Sanctum Prelata, což je nejen skvělé buy-a-box promo, ale určitě i velmi dobře hratelná karta na modern. Naproti tomu bundle promo je již klasicky zklamání, protože to je casual rare v podobě Yusriho, Fortune's Flame.
Rozbor jednotlivých karet
Tím jsme se zdárně prokousali skrze faktické poznámky o edici (výjimečně jsem se u toho příliš nezdržel) a konečně se můžeme vrhnout na rozbor jednotlivých karet. U každé barvy budou jako obvykle dvě sekce - v první zmíním karty, u kterých si myslím, že je čeká dobrá budoucnost na modernu/commanderu/legacy, zatímco v druhé budou hlavně karty, které mi přijdou zajímavé, ale constructed zřejmě nijak neovlivní.
Bílá
Esper Sentinel - tohle asi není ta pravá karta, která by měla oživit affinitu na modernu, ačkoli když na něj equipnete Cranial Plating, tak si můžete být jistí, že soupeř nezvládne doplatit...
Mnohem více se mi Sentinel líbí na legacy, kde ho můžeme hrát v Death and Taxes, či v Humanech. Je to skvělý hatebear do attrition-based matchupů a určitě se prosadí minimálně coby součást toolboxu pro Recruitera of the Guard.
Na legacy by se ovšem affinita díky novým kartám mohla prosadit mnohem snáze (s artefaktovými landy a Mox Opalem je to přece jenom o něčem jiném, než na modernu), než na modernu. A v ní bych si Sentinela rozhodně rád zahrál, opět tu platí, že bude výborný proti deckům typu Delver, či nejrůznější Uro Pile.
Samozřejmě je jasné, že to bude i staple pro duel commander, kde ho rozhodně uvidíme ve většině agresivních decků, ale třeba i nějakých artefaktových kombech. Líbí se mi, že ho můžete najít například i Trinket Magem.
Prismatic Ending - trochu nenápadná karta, ale podle mne to je opravdu parádní removal, a to jak na modern, tak i na ostatní eternal formáty.
Je fajn, že nemusíte hrát žádné přehnané množství barev, aby byl Ending spolehlivým removalem - už na dvou manách si totiž poradí s většinou modernových staplů jako je Tarmogoyf, Wrenn and Six, Death's Shadow, Aether Vial, apod. A exilování je navíc velmi relevantní, protože spoustu decků hraje Lurruse coby companiona.
Na legacy se mi pro změnu líbí, že jde o fajn způsob, jak se zbavit Chalice of the Void a i na vintage bude samozřejmě skvělá proti Moxům a veškeré aktefaktové manové akceleraci.
A snad nemůsím nijak extra zdůrazňovat, že i tohle bude skvělý kus na duel commander, kde opět platí, že exilování je skvělý bonus, jelikož graveyard rekurze je na tomhle formátu opravu habaděj.
Sanctum Prelate - skvělý hatebear, který nepochybně na modernu dobře zapadne do decků typu Humani a Death and Taxes.
Může se ale klidně prosadit i v nějakém decku s Collected Company, nebo všeobecně v decích s creature tutory typu Eladamri's Call a Chord of Calling.
Nejlepší bude ale jednoznačně v humanech, protože v kombinaci s Phantasmal Image bude celkem jednoduché zcela vypnout kontroly a spell-based kombodecky.
Solitude - jestli něco můžeme v MTG říci s jistotou i bez nejmenšího testingu, tak to je fakt, že free spelly jsou jedna z nejvíc unfiar věci, které tu můžete dělat.
Solitude je samozřejmě výměna dva za jedna ve váš neprospěch a rozhodně to není tak silný efekt, jako je Force of Negation, či Force of Vigor, ale ve správně postaveném decku bude rozhodně vynikající.
Nejjednodušší je určitě ji sprárovat s Ephemerate, díky které obejdete sacrifice část evoku a navíc hned exilnete dvě bytosti. Další zajímavé synergie jsou samozřejmě s Flickerwhispem a Soulherderem, ale to už jsou více férové záležitosti, kde nevyužijete potenciál zahrání bez placení manacostu.
V creature matchupech ale bude dozajista stačit i když ji nejprve dáte do hry za plný cost.
Honorable mentions:
Abiding Grace - zajímavá karta pro Soul Sisters decky, ale nepřijde mi, že je to lepší možnost, než hrát prostě Lurruse coby companiona
Blacksmith's Skill - zajímavý protekční spell, který můžete použít při ochraně nejrůznějších komb, jenž jsou založeny na noncreature permenantech (přece jenom, těch protekčních spellů na ochranu bytostí už tu máme opravdu velké množství). Napadá mne třeba kombo Rest in Peace + Helm of Obedience. V commanderu bychom takovou kartu mohli vídat celkem pravidelně.
Karmic Guide - pět man je na modern celkem velká porce, a dobrých creature komb už tu pár máme (pokud Karmic Guidu neznáte, tak vězte, že může vytvořit nekonečnou smyčku s Reveilarkem a libovolným sacrifice outletem), ale umím si představit, že by nějaký nový GW Toolbox deck, kde bude Guida coby one-of mohl vzniknout. Ideální kombinace s ní bude podle mne Eldrich Evolution.
Nykthos Paragon - dobrá karta pro casual hraní, efekt má skoro bych řekl až absurdní a i jeden trigger by měl snadno rozhodnout hru
Out of Time - možnost třímanového boardwipu už dnes hráče bílých kontrolů asi nijak zvlášť nenadchne, viz neúspěch Doomskaru. Tady se mi ale líbí, že to můžete najít enchantment tutorem (Sterling Grove, Enlightement Tutor) a že je můžete resetovat vracením do ruky, či blink efektem (Aminatou).
Resurgent Belief - enchantmentová varianta Living Endu na modern, což zní celkem zajímavě, ale pokud bych chtěl hrát na modernu s enchantmenty, tak bych raději zvolil nějaký spolehlivější prison deck se Solemnity kombem. Ačkoli sotjí za pozornost, že pár podobných analogií s Living End deckem tu máme - například karty s cyclingem jako Cast Out, Lay Claim a Shark Typhoon.
Sanctifier en-Vec - pokud očekáváte hodně decků jako je dredge a Living End, tak budou určitě lepší sidovky karty typu Rest in Peace či Leyline of the Void, ale pokud budete hrát třeba proti Death's Shadow, tak podobná karta určitě neurazí. Mimo Humany a Death and Taxes se ale díky poněkud omezujícímu mana costu asi neprosadí.
Seal of Cleansing - další pěkná karta k Lurrusovi, obzvláště když si uvědomíme, že součástí edice jsou karty s affinitou i karty s enchnantment synergiemi (o tom ale až později)
Search the Premises - zajímavá causal karta, která umí přinést solidní karetní výhodu, do casual commanderu je to podle me jako dělané (tedy pokud nehrajete variantu 2v2, kde podobné efekty nefungují)
Solitary Confinement - zajímavá prison karta, která může snadno zalockovat soupeře v kombinaci s libovolným card draw (nejrůznější planeswalkeři, či "enchantress" efekty). Na legacy se hrála v kombinaci se Sterling Grovem, který tu byl také reprintnut, tak uvidíme, jestli se něco podobného chytne i na modernu.
Timeless Dragon - pěkná nostalgická vložka, jelikož tohle odkazuje na Eternal Dragona, což byla svého času jedna z nejlepších bytostí pro kontrolní decky. Timeless Dragon je na dnešní poměry samozřejmě až příliš pomalý a nevýrazný a na modernu ho určitě neuvidíme...
Modrá
Counterspell - modré kontroly už si konečně nebudou muset lámat hlavu nad tím, jestli hrát Logic Knot, Mana Leak, Negate, atp...
Zajímalo by mne, jestli se prosadí i v nějakém tempo decku, jako třeba Spiriti, Bant Stoneblade, nebo třeba Merfolci - osobně si myslím, že se ve všech těchto decích bude v nějakém množství hrát.
Murktide Regent - mythic bytost s delvem - to už samo o sobě je jasná záruka úspěchu. Evasion abilita a schopnost se během hry zvětšovat (třeba když zahrajete dalšího) z něj dělá výborného finishera nejen do tempo decků, ale klidně i v kontrolu.
Rozhodně je jasné, že tohle uvidíme i na legacy, do UR Delvera se mi líbí více, než Ethereal Forager, protože není zdaleka tak jednoduché ho zabít Boltem.
Subtlety - další výborná karta do tempo decků, ale tady už musíme zohlednit fakt, že nejlepší to bude v decku, který to může pravidelně hrát za hardcast.
Vtipné to může být na modernu v cascade decku s Crashing Footfalls, ale reálně se to spíše prosadí v tempo decích jako jsou různé Stoneblady, UR Delver, Spiriti, apod.
V těchto decích to můžeme vlastně brát jako Cryptic Command, který ale místo líznutí karty udělá 3/3 flyinga, což je do tempo decku parádní věc.
Svyelun of Sea and Sky - merfolci na modernu znovu ožívají a to hlavně díky Svyelun, která v merfolk decku dělá přesně to, co tenhle deck potřebuje - chrání ostatní bytosti před removalem a líže karty (a přitom sama ve většině situací spot removalu odolá - Path to Exile je aktuálně na modernu ve velmi špatné situaci díky deckům s Death's Shadow a červeným prowessům).
Nevím, co místo toho z decku cutnete (nejslabší kusy v decku jsou asi Cursecatcher a Merfolk Trickster), ale tohle prostě chcete hrát v playsetu!
Svyelun by také mohla pomoci merfolkům v duel commanderu, ačkoli tu už celkem dlouho máme Kumenu, což je hodně solidní generál a nemám pocit, že by se na nějakém velkém turnaji někdy prosadila...
Thought Monitor - tohle je určitě jedna z karet, která pomůže affinitě jak na modernu, tak i na legacy a vintage. Hodně se mi to líbí hlavně na legacy, kde jsou k dispozici artefaktové země, takže by neměl být problém hrát kusy jako Frogmite a Myr Enforcer, ale zároveň i playsety Thoughtcastu a Thought Monitorů.
Agresivní deck s takovouhle karetní výhodou, to mi přijde opravdu super. Díky Mox Opalu a Ancient Tombě je to samozřejmě i hodně dobrý Chalice of the Void deck, ale to už nemá s novými kartami nic společného...
Na modernu mi jako největší problém přijde rozpolcenost mezi jednotlivými artefaktovými strategiemi - chceme Monitora hrát v decku s Ravagerem a Cranial Platingem, nebo s Urzou a Emry, nebo dokonce s Hardened Scales? Upřímně řečeno nedokážu říci, který z těchto decků bude pro tradiční affinity mechaniku nejlepší.
Tide Shaper - další posila pro merfolky, není to sice přiliš pěkná synergie s Aether Vialem, ale je to dobrá agresivní bytost do křivky.
Navíc můžete hrát playset Shaperů i Spreading Seasů, což určitě přinese spoustu free winů proti deckům jako je Tron a Domain Zoo, ale stejně tak i proti deckům, jenž operují s minimem zemí - například Burn a Death's Shadow.
Honorable mentions:
Dress Down - poteciální kombokarta s Phyrexian Dreadnoughtem na legacy a vintage
Fractured Sanity - zajímavá karta pro modernový mill, kontrolní verze s kartami jako Drown in the Loch a Cryptic Command by podobnou kartu mohly upřednostnit před Glimpse the Unthinkable, jelikož její cycling mód se lépe hodí do "draw and go" strategie.
Inevitable Betrayal - variace na téma Bribery. Na modernu není příliš decků, proti kterým by se tohle vyplatilo hrát (například jako alternativní sideboard strategie pro Living End), ale vtipné to může být třeba v commanderu s The First Sliverem - pokud nebudete mít v decku žádný jiný spell bez mana costu, tak po zahrání jednomanového slivera budete mít garantovaný Bribery efekt zdarma.
Lose Focus - těžko si představit, že bychom po vydání Counterspellu hráli na modernu nějakou variaci Mana Leaku, ale třeba v duel commanderu by se to prosadit mohlo
Rishadan Dockhand - další možná posila pro merfolky, ale pro tempo deck mi přijde dost složité si nechávat každé kolo volnou manu. Ačkoli merfolci hrají playset Aether Vialů, tak jsou tu zároveň karty jako Mutavault a Canopy země, což je podle mne mnohem lepší způsob, jak využít volnou manu.
Seal of Removal - fajn karta s Lurrusem, nebo třeba Sun Titanem. Hlavní důvod, proč byste si takovouhle kartu dali do decku, bude podle mne ale spíše Tarmogoyf a delirium karty jako Traverse the Ulvenwald a několik dalších novinek z MH2, o kterých si povíme ve druhé části rozboru.
Suspend - zajímavá tempo karta pro modré decky bez černého či červeného removalu, ale i tak nevím, proč by někdo hrál Suspend, když může hrát Dismember a Vapor Snag - napadá mne maximálně interakce s Teferim, ale pokud máte v decku bílou, tak máte přístup i k lepšímu bílému removalu...
Upheaval - šest man je na poměry modernu opravdu obrovská porce, tedy pokud nehrajete Tron či Valakut/Amulet of Vigor deck. Upheaval by se samozřejmě i tak mohl prosadit, například v nějakém decku s Urzou, kde by neměl být problém pravidelně vyprodukovat absurdní množství many.
Wonder - zajímavá karta pro graveyard decky, umím si ji představit jako one-of v Dredgi, nebo selfmill decích s Vengevinou
Černá
Damn - v podstatě split karta mezi Terminate a Wrath of God, což je rozhodně super pro midrange decky, jako je třeba Deadguy Ale (BW Stoneblade), ale i pro kontrol typu Esper - často se totiž stává, že zahrajete hromadné ničení, abyste se zbavili jenom jedné bytosti a tady vám to ušetří dvě many, které si můžete nechat třeba na Counterspell.
Tuhle kartu rozhodně uvidíme i v duel commanderu, právě díky této dobré flexibilitě - navíc je vtipné, že to je klasický Wrath efekt, který můžete najít Spellseekerem.
Dauthi Voidwalker - jedna z nejzajímavějších build-around karet v edici.
Je to maindeckovatelný graveyard hate, což rozhodně stojí za pozornost, zejména když si vezmeme, kolik modernových decků hraje Lurruse jako companiona.
Lákavé je ho také spárovat s discardem - zahodíte soupeři jeho nejlepší kartu a tu pak další kolo zahrajete. To může být obzvláště devastující pro decky s kartami jako Karn Liberated a Primeval Titan.
V neposlední řadě je to také kombo na eternal formáty s Helm of Obedience, což je podle mne dost velký upgrade oproti Leyline of the Void a Rest in Peace. Zatímco tohle jsou velmi situační karty, tak z Voidwalkera budete pokaždé mít nějaký užitek.
Otázka samozřejmě je, v jakém decku ho hrát na modernu. Mně osobně přijde jako nejzajímavější volba BR Death's Shadow, kde oceníte jak unblockable útočníka, tak možnost soupeři něco discardnout a ihned si to zahrát. S Lurrusem to navíc je celkem zajímavý (čti nechutný) engine.
Grief - tohle je z celého cyklu asi nejlepší karta k tomu, abyste ji v prvním kole spárovali s Ephemerate/Undying Evilem apod., a tím soupeři zcela znechutili hru.
Nevýhoda samozřejmě je, že třeba v Death's Shadow decku bychom potom nemohli hrát Lurruse. Na druhou stranu ale pak můžete hrát Lilianu of the Veil, která bude v podobném decku určitě fajn. BW Stoneblade, kde navíc můžete blinkovat i Stoneforge Mystica vypadá jako nejjednodušší počáteční volba.
Grief má podle mne ale potenciál i do dalších decků - například Living End ho může hrát jako interakci, která mu nebrání v cascadě, a legacy reanimator s ním může nahradit Unmask. Oproti Unmasku má tu výhodu, že ho nezruší Force of Negation a v případě nouze máte alespoň průměrný cíl pro reanimaci, na druhou stranu ale zase nemůžete zacílit sami sebe, pokud potřebujete reanimační cíl dostat z ruky na hrobu.
Persist - na první pohled celkem nenápadná karta, ale když se nad tím zamyslíme, tak zjistíme, že na modernu vlastně není žádný pořádný reanimační spell, takže by Persist mohl dát vzniknout zcela novému archetypu.
Samozřejmě je nevýhoda, že s ním nemůžeme zreanimovat Griselbranda, Elesh Norn, ani Ionu, ale pořád tu máme třeba Terastodonta, Tidesprout Tyranta, nebo Ashen Ridera.
Sudden Edict - další vylepšená varianta Diabolic Edictu, může to být vtipné třeba na legacy proti Griselbrandovi, ale jinak se jeho funkce nijak zásadně nezmění, půjde o sidovku zejémna na legacy, kde to oceníte proti Dark Depths kombu a bytostem typu True-Nme Nemesis.
Honorable mentions:
Archon of Cruelty - zajímavý cíl pro reanimaci, není to samozřejmě na úrovni Griselbranda, ale je fajn, že je nelegendární, takže ho můžete na modernu reanimovat Persistem a na legacy zase odolá Karakasu. Na modernu půjde asi vůbec o jeden z nejlepších reanimačních cílů, na legacy by se mohlo hrát jako one-of, třeba místo Grave Titana.
Bone Shards - zajímavý removal pro synergy decky se sacrifice tématikou (BG Yawgmoth na modernu), token produkujícími kartami (Young Pyromancer), nebo graveyard/madness synergiemi. Taky se určitě bude hrát na pauperu v BG Sacrifice decku.
Braids, Cabal Minion - vypadá zajímavě v kombinaci s kartami jako Bitterblossom, Bloodghast, nebo Lingering Souls, ale čtyři many jsou na poměry modernu prostě hrozně moc, navíc pro kartu, která nemá okamžitý vliv na hru a která umírá na Lightning Bolt...
Break the Ice - potenciální sidovka proti Tronu do decků typu Jund, BW Stoneblade, či Death's Shadow. Overload může v lategamu snadno rozhodnout hru, což se mi líbí. Má to rozhodně větší potenciál, než anti-tron sidovky jako Damping Sphere a Alpine Moon.
Nested Shambler - zajímavá karta pro aristrocrat-style decky, zejména pak na pauper do již zmiňovaného BG sarificu. Sice už tu máme spoustu bytostí jako Thallid či Blisterpod, ale tohle je zajímavější díky kartám jako Rancor a Hunger of the Howlpack.
Patriarch's Bidding - parádní reprint pro hráče casual commanderu, původní verze z Onslaughtu se svoji cenou blížila k 600Kč, zatímco teď je to za přátelských 40Kč.
Co se týče modernu, tak největší šnci má určitě v goblinech, kde má dobrou synergii se Skirk Prospectorem, ale upřímně si nemyslím, že by goblini potřebovali takovouhle kartu, protože díky kusům jako Goblin Matron, Ringleader, či Conspicious Snoop mají už takhle hodně silný lategame.
Profane Tutor - pokud tohle nebudete hrát přes cascade, tak půjde opravu o hodně průměrný tutor, i v commanderu většinou chcete zahrát vytutorovanou kartu hned v kole, kdy si ji najdete.
Jednu zajímavou synergii ovšem na modernu má, a to s Dreadhorde Arcanistou. Ani v takovém decku si ale nedovedu představit, že bych hrál více, než jeden/dva kusy. Podobnou kartu prostě nechcete mít dvakrát na úvodní ruce.
Tourach, Dread Cantor - zajímavá agresivní karta, ale přece jenom už tu máme Kroxu a Lilianu, takže mi nepřijde, že bychom potřebovali hrát ještě další discardovací efekt za dvě a více man. Je od něj sympatické, že přibírá kántry i za ostatní discardy, ale v přímo zaměřeném discard decku mi přijde lepší hrát Waste Not a Rack/Shrieking Affliction.
Největší šance bych mu dával v deul commaderu, kde by se mohl hrát coby karta v decku v nějakých agresivnějších midrangích.
Unmarked Grave - kdyby se na modernu prosadil reanimator, tak v něm pravděpodobně bude i takhle karta, což je vlastně "Entomb pro chudé".
Určitě ji uvidíme v duel commanderu, kde je Entomb zakázaný, protože ačkoli neumožní zreanimovat legendu, tak pořád může hledat třeba Life from the Loam, Anger/Wonder a samozřejmě má skvělé synergie s generály jako Karador, Kess, Muldrotha, apod.
A to je pro dnešek vše, na druhou půlku rozboru se můžete jako "obvykle" těšit v horizontu několika dalších dnů. Do té doby se mějte fajn.
Kumano
Komentáře
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.