Články
Rozbor mono R fritky
Dobrý/é–domyslete si, podle toho v jakou denní dobu toto čtete-
Vítám vás u rozboru mého oblíbeného a aktuálně „mého“ balíku.
Nejdříve decklist:
Lands:
16x Mountain
2x Keldon Megaliths
3x Ghitu Encampment
1x Pendelhaven
Creatures:
4x Mogg Fanatic
4x Mogg War Marshal
4x Keldon Marauders
4x Martyr of Ashes
4x Greater Gargadon
3x Blood knight
Spells:
4x Incinerate
4x Rift Bolt
4x Shock
3x Browbeat
Teď něco k maindecku(dále MD):
Země:
Jelikož je balík jednobarevný, neřešíme žadné akutní ani finanční problémy s dvojbarevnými zeměmi.
Jak známe, tak bez zemí to v magicu nejde a v tomto decku jsou hory doplněny „chodícími” zeměmi- Ghitu encampment. Tato země má jednu hlavní výhodu a to proti kontrolnímu soupeři. Protože ghitu je potvorou pouze do konce kola, tak soupeř může mít wrátek na ruce kolik chce, ale stejně mu to nepomůže. Jako ideální počet jsem nalezl číslo tři, protože přece jenom chodí do hry taplá a většinou nemáme tolik zemí abychom mohli aktivovat dvě ve hře. Jako další země jsou zastoupeny Keldon Megaliths. Tato země slouží jako finální doťuk soupeře, kdy už ste všechno střelivo vystříleli a potvory už leží pod drnem. Není to zase uplně „vůně”, proto je v MD zastoupena pouze dvakrát. Na první pohled by vám poslední non-basicová země připadala v tomto balíku zvláštní, ale opak je pravdou. Tato země mi mnohokrát pomohla, protože příšer s čísly 1/1 tam přece jenom pár je, takže si ten jeden kus můžeme dovolit. Trochu škoda její legedárnosti, to je další důvod pouze pro jeden kus.
Potvory:
Jednomanový slot vyplňuje výborný Mogg fanatic, který se kdykoliv umí obětovat a šťouchnout do soupeře(samožrejmě když není na stacku kouzlo se split second). Dále je tu dle mého názoru kus, který matchup s potvorovými balíčky vylepšuje o 50% a to je Martyr of Ashes. Tento chlapík se umí obětovat a sebou smést pozemní příšery s obranou X, kde X je počet
Kouzla:
Tak máme tu tři různé frity, kterými můžeme odstranit nepříjemné potvůrky u soupeře, ale většinou je pálíme protivníkovi do hlavy. Je tady 1cc shock, za jednu manu dvě pecky. Slouží hlavně k zpomalení kithkinů,elfů nebo jiné havěti. Na 2cc vidíme podle mě nejlepší frit dnešního standartu a to instatní incinerate které(á,ý, jakého že je incka rodu kua?) jako bonus zakazuje příšerám regeneraci. Na 3cc slotu máme rift bolt, který většinou hážeme do suspendu za 1 červenou, což je docela dobrý poměr, ne? Kouzla zakončuje podceňovaný Browbeat, který vyhrává hry. Nevýhodou je soupeřova volba.
Tak to by byl maindeck dle mého gusta, teď checknem sideboard;-)
Sideboard většinou upravuji až na místě podle předpokladaného fieldu. Univerzálně by vypadal asi takto:
3x Chandra Nalaar- proti Ub kontrolu, který kromě kántrování a vensera nemá odpověď
3x Fury Charm- proti různým kontrolu, kde dokáže zničit mindstone, zničí loxodon warhammer a dodá tolik chtěné trample gargadonovi. Přemýšlím o doplnění MD.
3x Molten Disaster- proti pozemním agrům a se split secondem překvapí nejeden kontrol
4x Cryoclasm-zničí ostrov nebo pláň a dá tři pecky do hlavy, n’est-ce pas?
2x Threaten- univerzální karta, která se vyloženě kombí s ggdonem, kdy ukradneme soupeři příšeru, zaútočíme a obětujeme ji do ggdonaJ
Možnosti přidání:
3x Pyroclasm-pokud očekáváme hodně agro balíků
4x Dodecapod-proti discardu, který se ale už moc neobjevuje
4x Sulfur Elemental-proti kontrolům, super věc proti sacred mese
3x Word of Seizing-proti kontrolům, výborně se kombí s gargadonem(ukradnem příšeru, zaútočíme a obětujemJ)
2x Threaten- viz nahoře
Stavba sideboardu:
Pokud očekáváme hodně kontrolů(UW,UB) tak si do sidu dáme molten disaster,sulfur elementala a chandru. Když to vypadá na hodně agresivní field(GW,GB), dodáme pyroclasmu a threaten. Pokud vidíme před turnajem hodné ostrovů a plání tak neváháme a řadíme do sidu cryoclasmy.
Jak balík funguje?
No tak základní myšlenkou je ze začátku trochu zatlačit malými potvůrkami a sjet soupeře do páteho kola tak na 10 životů. Zbytek by měl dokonat dostatečný počet fritů. Samozřejmě toto je teoretický průběh hry, který prakticky nikdy takhle nevypadá, vždy se objeví nějaké komplikace ze strany soupeře. Balík je téměř autopilot, takže mi nějaký princip fungování, na rozdíl od těžce hraného Ubx kontrolu, přijde nemístný.
Nějáké matchupy(budu se snažit to přiblížit počtem procent):
UBx kontroly:
No při solidním začátku(první kolo fanda, druhé keldon marauder) a s párem fritů na ruce by jsme soupeře měli do 6-tého kola zabít. Wratha nám ani tak nevadí, přece jenom máme obětovací potvory a ggdona, ale vadí nám když soupeř hru stabilizuje, vytváři karetní výhodu a hledá si kouzla tyčinkami. To už je pro nás konec.Ovšem ne vždy to vychází jak chceme, takže bych to před saidem ohodnotil tak na 60:40. Takže po první hře hodíme dovnitř Molten Disastery a Chandry, podle chuti i threaten. Ven bych dal asi Martyr of Ashes a 2 Blood Knighty. Po sidu 65:45.
GB elfové:
Tak tady by nám to měl už od počátku vylepšovat martyr, který dobře zahraný třetí, čtvrté kolo, když to soupeř nečeká, dokáže pořádně překvapit. Dostatečný počet zabíjení by měl na zelený ušatce stačit. Vadí nám soupeřův rychlý start, jinak by neměl být problém. 70:30 před sidem. Po sidu přidáním Fury charmům a možná Molten disasterů, odebráním keldon marauderů, marshala a ggdona toho zas tak moc nezískáme, takže bych to viděl stejně na 70:30.
GW Kithkini:
Tady je to podobné jako u elfů, Martyr rulezz. Dostatek fritů udrží malý hobity daleko od nás. Vadí nám rychlý nástup a absence martyra na počáteční ruce. Myslím že tady jsou šance 75:25. Side stejný jako u elfů a šance stejné.
Mono W Martyr:
Jeden z nejhorších matchupů. Vadí nám Téměř vše co soupeř hraje. Nejvíce asi Story circle a bílej Martyr. 15:85 pro soupeře. Dovnitř Molten disastery,cryoclasmy a chandry, ven martyri,browbeaty a ggdoni. Stejně jsou šance mizivé 20:80.
RG:
Tady nám nejvíce vadí necílovatelný ascetic a velký tarmogoyf. S tímhle balíkem jsem ale nikdy nehrál, takže se podělte v komentářích o vaše názory.
UW(b) blink:
Taky sem toho moc nenahrál s tímto poměrně novým balíkem. Ale protáčení shriekmawa, mulldriftera a dalších mi hodně vadí, takže bych to viděl na 35:65. Side cryoclasmy a molten disastery in a martyrove a ggdoni ven. Ale to si stejně moc nepomůžeme takže 40:60 pro oponenta.
UW mesa:
Tady by náš rychlý start měl soupeře odstavit 50:50, jenže na sacred mesu nemáme odpověď.Po sidu cryoclasmy, molten disastery(škoda sulfur elementálů), ven martyr of ashes s ggdonem. Jelikož nemáme ty sulfury tak musíme doufat v to, že soupeř si myslí, že jsme je tam hodili:D jinak na mesu nemáme odpověď 40:60(soupeř hodil dovnitř story circly).
Celkově bych to viděl že s pozemními agry bych to měl mít dobré, s letci(například UG faerie) je to horší, těch necílovatelných poletušek se nemáme jak zbavit.
Kontroly se bojím hodnotit:D
To by bylo k matchupům asi tak vše, moc sem toho(čti: vůbec nic) s novou dvojkou nenahrál, takže je to dost teoretické.
Na závěr vám ukážu aktuální verzi mého monoredu kterou právě testuji:
Lands:
14x Snow-covered Mountain
4x Mouth of Ronom
4x Scrying Sheets
2x Ghitu Encampment
Creatures:
4x Phyrexian Ironfoot
4x Stalking Yeti
4x Martyr of Ashes
3x Stuffy Doll
Spells
4x Skred
4x Rift Bolt
4x Incinerate
3x Dead/Gone
3x Molten Disaster
Others:
3x Chandra Nalaar
Zatím to vypadá takhle, šance to má super proti agrům, proti kontrolům to vylepšují Chandra a Molten Disastery v základu. Snow engine decku dodává potřebnou šťávu a karetní výhodu. Přecejenom za jednu červenou zabij potvoru(skred) nebo za tři many ¾, no neber to;-)
Tak gratuluji všem, kteří se prokousali až sem a omlouvám se za nedodání hypertextových odkazů, ale jsem rád že mi word vůbec píše:D a trochu počítám s tím, že čtenáři cmusu jsou trochu zkušenější a uvedené karty znají. Dalé omluva za pravopisné chyby, protože jsem si zvykl psát bez háčků a čárek, takže to možná vypadá trochu divně Taky se omlouvám všem zkušeným „kartičkářům“, kterým můj článek přpadal směšný, ale řekl sem si, že to jednou zkusím:D
Třeba někdy příště!
Dominik „FuRYaN“ Záluský
Komentáře
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.