Články
Setřiďte si svou sbírku
O Joshi Howeovi
V současné době studuji postgraduální studium a pracuji v San Francisco Bay Area a ve volném čase se snažím hrát Magic: The Gathering kdykoliv je to možné. Hrát jsem začal okolo vydání Mirage, ale až do Time Spiral jsem hrál jen příležitostně. V té době jsem pracoval na své bakalářské práci v Penn State, kde jsem narazil na skupinku draftujících lidí. Okamžitě jsem hře opět propadl a neuplynul ani rok, když jsem si dal za cíl zlepšit své hráčské schopnosti na maximum, kterého jsem schopen. Posledních pár let jsem se snažil dostat na Pro Tour přes PTQ, GP, hodnocení nebo jakýmkoliv jiným způsobem, který se naskytl. Během té doby jsem mimo jiné nasbíral pěknou řádku umístění v top 8 na PTQ.Setřiďte si svou sbírku
Většina z nás brzy ve své magicové kariéře narazí na nutnost vnést do své rostoucí sbírky karet nějaký systém. Ať už proto, že musíte najít Counterbalance, o které víte, že jste ji nadraftovali před pěti lety, protože potřebujete dokončit stavbu svého balíčku na dnešní turnaj v legacy, nebo proto, že potřebujete mít přehled o tom, kolik Squadron Hawků právě máte, abyste ty přebytečné mohli vyměnit dokud jsou za dobrou cenu. Je třeba si uvědomit, že správný systém organizace karet nám nejspíš ušetří víc času než kolik nás bude stát. Ale jak změníme svou hromadu karet v nějaký efektivní systém uložení?Netvrdím, že mám ten nejefektivnější systém na světě (ono totiž záleží na tom, kolik karet vlastně máte), ale díky mnoha pokusům a chybám v posledních patnácti letech se mi podařilo vytvořit si docela efektivní způsob třídění a organizování karet. Pokud máte středně velkou kolekci (něco od pár tisíc až po pár set tisíc karet), pak vám něco z mého způsobu třídění karet může pomoci vytvořit si svůj vlastní systém, který bude odpovídat vašim potřebám. Proto vás dnes seznámím s mým způsobem třídění karet, jak je organizuji po jejich setřídění a jak je skladuji, abych měl co nejlepší přístup k nim.
I přes mou nedávnou snahu o setřídění (před pár týdny jsem setřídil něco okolo 5000 karet, které jsem nashromáždil během několika let lenosti), mám pořád dostatečně velkou hromadu karet nesetříděnou, takže pro účely tohoto článku použiji tuto převážně náhodnou hromadu karet k ilustraci třídícího procesu. Karty, které budu třídit jsem vytáhl ze setříděné krabice během stavby balíčku, získal obchodováním nebo jsou to prostě pozůstatky po draftech a otevírání produktů.
Prvním krokem třídění je dostat ze stolu vše, co se právě teď nebude třídit. Poté začínám třídit karty podle bloku nebo základní edice. Pokud nemám dost místa na každý blok, spojím dohromady bloky s malým počtem karet do speciální hromádky "různé", kterou dle bloku rozdělím po skončení prvního třídění. Pokud mám naopak dostatek prostoru, rozdělím blok s velkým počtem karet na jednotlivé edice. Cílem je setřídit karty dle sad jak se postupně vydávali, ty podle barev a ty podle abecedy (takto třídím všechny své karty), takže používám takové způsoby částečného třídění, abych tohoto cíle dosáhl na prostoru, který mám k dispozici.
Pokud chci třídit karty podle edice, narazím na takové karty, pro které toto kritérium nelze uplatnit (nebo by to pro ně bylo zbytečné). Mezi ně patří předkonstruované produkty, země a promo karty. Já navíc spolu s ostatními kartami netřídím své foilové karty, takže potřebuji tyto dodatečné hromádky: země (Unglued, Unhinged, celoobrázkové ze Zendikaru a ostatní), foilové karty, vzácné a mýtické karty (ty třídím odděleně), promo karty,"speciální karty" (chybně vytištěné, podepsané, a další podobné kousky), proxy karty/karty pravidel (odpad), tokeny (a karty pro hráčů) a neMagicové karty (Pokemon, ostatní karty sloužící jako tokeny, vše ostatní co najdu). Protože mám velké množství běžných/neobvyklých karet, je pro mě výhodnější je třídit odděleně od vzácných karet. Vzácné karty pak dávám do dlouhých krabic setříděné pouze podle abecedy, abych snadno našel "Birds of Paradise", i když si nevzpomenu ze které sady je mám. Pokud navíc chystám prodej karet, dávám stranou karty, které bych chtěl případně prodat.
Samotné třídění je pak trošku nudné. Při prvním kole, kdy vyřazuji vzácné/mýtické/promo karty a země a třídím vše podle edice, mám karty položené vrchní stranou nahoru. Nejrychlejším způsobem, alespoň pro mě, je držet karty v levé ruce a dávat je doprava, kdy mohu vidět symbol sady a tím pádem i informace, které při prvním kole potřebuji, tedy pouze u karet vydaných od edice Exodus v roce 1999. Pokud jsou mezi tříděnými kartami karty v obalu, odobalím je před zahájením prvního třídění. Po tomto prvním kole dostávám následující stav:
Všechny karty jsou zařazeny do hromádky příslušného bloku. Příliš vysoké hromádky bloku jsou rozděleny podle edice a některé edice jsou dále rozděleny na další hromádky, pokud je potřeba (mám několik hromádek karet ze Scars of Mirrodin a Mirrodin Besieged). Dále zbývá jedna hromádka nesetříděných edic, která obsahuje karty ze základních sad před M10, Fallen Empires, Homelands a bloků Invasion a Odyssey.
Jen dodám, že existuje spousta užitečných pomůcek pro usnadnění opravdu velkého třídění (na níže uvedeném obrázku najdete mou nejoblíbenější). Zadejte na eBay hledání "card sorting tray" a měli byste vidět hledané předměty - obvykle stojí něco kolem 15-20 dolarů, což se vyplatí pokud vás čeká opravdu velká spousta třídění. Ještě upozornění, přidáním "MTG" k hledanému výrazu bych vám nedoporučoval, protože v době psaní tohoto článku jeden prodejce specializující se na MTG nasadil cenu 50 dolarů za pomůcky, které lze sehnat i podstatně levněji. Já osobně jsem si žádnou nekoupil jen proto, že nevím kam bych ji dal a ona by tak skončila s velkou pravděpodobností na mém stole plná různých kartiček a zabírala by místo.
Jakmile rozdělíte karty na bloky, je třeba jednotlivé bloky setřídit dle sady a ty podle barvy. Nakonec karty seřadíte abecedně v rámci jedné barvy. V této chvíli začínám katy třídit otočené pravou stranou nahoru, protože tak je pro mě snažší rozlišit jméno karty než při natočení vrchní stranou nahoru, kde je lépe viditelný symbol sady. Ačkoliv třídíme v několika krocích, kdy každý další krok přidává přesnější srovnání, je poslední krok třídění časově i prostorově náročný. Proto pro velké sady (a někdy i pro malé), rozdělím jednotlivé barvy na "třetiny" podle abecedy..dělím odhadem, ne přesně. Obvykle tak dostávám oddělené hromádky pro A-H, I-R a S-Z (někdy tvoří S a T samostatnou hromádku). Třídní jednotlivých karet určité barvy je tak snáze zvládnutelné, ať už z pohledu místa nebo fyzické manipulace s hromádkou karet. V praxi je cílem tohoto kroku dostat se k hromádkám o maximální velikosti 30 karet.
Jakmile je hromádkování hotové (já v tu chvíli používám řazení WUBRGrGoAL, které odpovídá číselnému řazení v sadě), dám takto spojené hromádky do dlouhé krabice, případně menší třídící krabice (obvykle se jedná o krabici s dvěma řadami pro 2000 karet, ze které jsem ve většině případů karty k setřídění vyndal), abych je pak mohl přidat do své už setříděné kolekce. Pokud jde o "bezbarvé" Eldrazi karty, podle řazení v sadě by měli být první, ale mě příjde logičtější pro pozdější hledání je umístit mezi zlaté a bezbarvé artefaktové karty. Podobný přístup využívám pro karty vytažené ze setříděné kolekce, které už nepotřebuji a potřebují tedy znovu setřídit - dávám je do konkrétní krabice na 2000 karet, takže mám přehled, které karty ještě potřebuji setřídit.
Hromádky magicových karet, které nejsou předtříděné (nefoilové běžné či neobvyklé karty z "určitých" sad) dávám pro tuhle chvíli stranou, budu se jim věnovat později.
Jakmile je třídění dokončeno, je čas zařadit setříděné karty do mé už dříve setříděné sbírky. Všechny své seřazené karty mám v krabicích s řadami o "5000 kartách". Sady jsou v nich organizovány do barev setříděných podle abecedy a seřazených v pořadí WUBRGrGoAL, odděleny obaly a seřazeny chronologicky. Obvykle nechávám asi tak 3,5 cm místa v každé řádě, aby se mi snáze prohlíželi setříděné karty. Přidání karet do už setříděných tak často obnáší i značné přerovnávání jednotlivých sad (to je asi tak jediná chyba mého systému).
Jak už jsem napsal dříve, vzácné a mýtické karty mám dané zvlášť setříděné podle abecedy v krabici se dvěmi řadami. Obdobně jsou zvlášť uloženy foilové karty. Uložení foilových karet je obzvlášť problematické, protože mají sklon se vlivem tepla a vlhkosti ohýbat a jejich narovnání není zrovna snadné. Abych zabránil tomuto ohýbání foilů, umisťuji dvě stejně velké skupiny foilů v těsných obalech čelem proti sobě, takže karty nemají dost prostoru pro ohýbání, které navíc ztěžuje snaha ohýbat se proti sobě. Obecně jsou nejvhodnější obaly KMC, do kterých se přesně vejdou dvě karty, takže foily se nemohou křivit a jsou viditelné. Nevýhodou je, že těsné obaly jsou o něco dražší a obalení je časově náročné a nepohodlné, takže mám většinu foilů po šesti v obalech nebo neobalené a kroutící se. Pokud ale máte foily, na kterých vám záleží, rozhodně doporučuji se o ně postarat podobným způsobem. Pokud máte někdo jiný, lepší způsob uchování foilů bez kroucení, podělte se o něj v komentářích. Stejně tak jsou vítány rady, jak "od-ohnout" foilové karty, které už se ohnuly - určitě nejsem sám, kdo se rád poučí.
Takže teď máte velké množství setříděných karet...co s nimi ale dál? Já jsem krabice s 5000 kartami uložil do skříně, ale to komplikuje stavbu balíčků ze starších edic víc než by se mi líbilo (a čím víc karet máte, tím je to horší). Pokud máte dostatek prostoru, nejlepším řešením jsou poličky s dostatkem prostoru mezi sebou, takže můžete procházet krabice přímo na poličce, kde jsou uloženy. Případně výsuvné poličky, které vám umožní vysunout poličku s krabicí, kterou chcete prohledávat. Jen upozorním, že i když v druhém případě ušetříte prostor, protože můžete mít hustější umístění poliček, je dobré se ujistit, že poličky mají dostatečnou nosnost (to samozřejmě platí pro všechny typy poliček, ale u vysouvacích je potřeba dát obzvlášť pozor na nosnost kolejnic při vysunutém stavu). Hmotnost krabice s 5000 kartami je přibližně 14 kilogramů (jedná se o naprostý odhad, ale nic lehkého to není), takže pozor, ať to vaše poličky unesou.
A to je hrubý popis toho, jak se mé karty přesunuly z naprosto neorganizovaného stavu do setříděné a přístupné podoby za rozumnou dobu a co s nimi po setřídění. Doufám, že jsem vám poskytl pár užitečných nápadů či inspiraci, jak naložit se všemi těmi kartami, co se kolem vás povalují. Pokud používáte jiný způsob třídění a uchovávání karet, o kterém si myslíte, že je efektivnější než tento (nebo se jedná o zacházení se sbírkou rozsahem přesahující tento článek), nebojte se o něj podělit v komentářích.
Josh Howe
Komentáře
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.