Články
Soutěžní rozbor dvojkového decku - Gruul Warriors
Zdravím, hned úvodem bych chtěl přiznat, že tento rozbor je pouze inovací staršího, který byl uveřejněn na magic-guru. Doba ovšem pokročila, vyšla nová edice v čele s Bloodbraid Elfem a Colossal Might. Takové kousky mi nedopřávaly spánku a já musel opět inovovat a testovat svůj balík. Změnou prošel i název, ze suchého R/G Warrioři na stylové Gruul Warriors. Gruul je červenozelená guilda z dob Ravnica bloku, mezi takové guildy patří i mnohem známější Boros.
Decklist:
Bytosti:
Tattermunge Maniac: solidní bytost do prvního kola, která si neklade žádné barevné nároky. Je velmi účinná proti kontrolním balíčkům. Ovšem proti potvorovým strategiím již lehce ztrácí - přeci jenom jakožto 2/1 ji zdolá leckterý token a vy s tím často nic neuděláte. Jeho nevýhody se ovšem dá i využít: soupeř má na stole například Knight of Meadowgrain a vy se chystáte na combat fázi, pronesete pár slov o tom jak je ten maniac blbej, že musí útočit a s posmutnělou tváří tedy zaútočíte, soupeř bez přemýšlení blokne, při čemž to bere spíše jako formalitu, vy ovšem na Maniaca zahrajete myšku a protivník se nestačí divit, v tomto případě kdyby Maniac nemusel útočit a přesto útočil, bylo by to dosti podivné a protihráč by se více rozmýšlel. Zde je vidět, že hlavním maniakovým úkolem bude útočit za každou cenu. Své místo v balíku si zaslouží i typem Warrior (Paragon) a dvoubarevností (Liege).
Twinblade Slasher: další jednomanové stvoření, jež si ale zahrajeme pouze za zelenou manu. Disponuje nepříjemným witherem a pumpovací abilitou. Síla této bytosti se projeví spíše v pozdější hře (5+ kolo) a také opět proti kontrolním strategiím. Z počátku za manu budeme hrát hlavně další potvory do tlaku a pumpovací schopnost bude působit spíše jako takový strašák, aby soupeř nechal projít a dostal alespoň za 1 damage. Nezapomínejme na typ Warrior.
Rip-Clan Crasher: dvoumanová potvora s vynikajícím Haste. Tahle schopnost výrazně urychluje soupeřovu smrt a dává balíčku schopnost se rychle „oklepat“ po hromadném ničení. Když se navíc jedná o 2/2 dvoubarevnou potvoru s typem Warrior, nesmí v balíčku chybět.
Bramblewood Paragon: takový „mozek“ balíčku. Každý další náš Warrior přijde do hry s +1/+1 žetonem a navíc všichni s takovýmto žetonem (počítají se ovšem i +1/+1 žetony získané jinou cestou než z Paragonovy ability!) mají veledůležitou schopnost Trample. Díky tomu se stane, že jinak dosti nepříjemný Bitterblossom nám najednou téměř vůbec nevadí nebo myška, kterou jsme zahráli na našeho slabšího bojovníka v boji se silnějším znamená nejenom záchranu naší bytosti a smrt té protivníkovy, ale i třeba pár zranění do soupeře navíc. K tomu je tu dosti silná kombinace 2. kolo Paragon, 3.kolo Ram-Gang s žetonem, který si může okamžitě zaútočit, díky tramplu se mu jen velmi nerad postaví do cesty nějaký token a díky své 4 dozadu unikne i spoustě fritů (s výjimkou Flame Javelinu). Navíc i sám Paragon je Warrior, takže když vyložíte druhého přijde taktéž s +1/+1 žetonem a vaši další Warrioři už chodí s dvěma takovými žetony.
Boggart Ram-Gang: drtivá síla 3/3, výborný Haste a nepříjemný Wither - to jsou statistiky tohoto řezníka. Jakožto Warrior výrazně sílí, pokud přichází do hry, ve které již máte Paragona (hezká kombinace popsaná výše). Navíc si neklade přílišné barevné nároky, takže jej jednou vyložíte za 3 červené, jindy klidně za 3 zelené many. Tato dvoubarevnost se také velmi hodí, jestliže o kolo později vyložíte Liegeho. Zkrátka zabiják k pohledání, jenž v tomto balíčku nesmí ve 4 kusech chybět.
Boartusk Liege: karta, která si zaslouží označení „srdce“ balíčku. K dokonalosti jí chybí už jen typ Warrior. Právě díky této kartě často získáte klíčovou převahu nad Kithkiny a jinými potvorovými balíky. Dát více než polovině svých klíčových potvor +2/+2 už je opravdu smrtící a i ty ‚pouze‘ jednobarevné mají +1/+1, což se také hodí. Úvodní ruka:Maniac, Paragon/Crasher, Ram-Gang, Liege a 3 země (jedna ještě přijde) spolu s vyhraným hodem kostkou často znamená vaši výhru. Nejslabší se stává, pokud přijde do hry, ve které nemáte ani jednu potvoru, i tehdy se ovšem stále jedná o solidní 3/4 s tramplem!
Bloodbraid Elf: Karta, o které se toho namluvilo už mnoho, jedni je proklínají, druzí oslavují. V mém balíčku se tyto dva protiklady téměř vyruší a Bloodbraid je zde kartou, která vždy bude potřebovat štěstí, aby neputovala po první hře do sideboardu. Na síle získává především proti kontrolním strategiím, které jen stěží budou rušit dvě kouzla najednou. Na druhou stranu se nejedná o Warriora, tudíž nespolupracuje s Paragonem, což je velká škoda.
Chameleon Colossus: obzvlášť silná potvora, díky schopnosti Changeling se jedná i o Warriora, takže s Paragonem ve hře přichází jako trampující 5/5, která si za 4 many přihodí +5/+5 a věřte, že pokud se ho soupeř nezbaví, čekají ho velké problémy. Jako třešnička na dortu působí kombinace s myškou, která, pokud spustíte i jeho pumpovaní abilitu, přidává najednou za 1 manu +6/+6 (4/4 +3/+3=7/7 x2 = 14/14:) ).
Instanty:
Giant Growth (myška): dosti situační karta, generuje karetní výhodu (útočíme slabší na silnější, ztratili by jsme naši potvoru: 0/-1, takhle ale zahrajeme myšku, naše přežije a soupeřova se odporoučí na hřbitov: -1/-1 a máme bytost na stole) působí jako ochrana proti různým bleskům, zvyšuje tak šanci na výhru proti jinak dosti obtížným fritkám a Blightning agrům. Působí i jako 3 zranění do hráče navíc (častá situace: soupeř má 9 životů a do bloku nějakou bytost 2/2 s dobrou schopností, útočím Ram-Gangem, on nechá projít s tím, že to v pohodě přežije, zahraji 2 myšky a gg) Na druhou stranu myška na ruce bez potvory na stole nepatří k nejlepším situacím hry, stejně jako úvodní ruka: myška, Colossal Might a 2 blesky, k tomu tři země. Zkrátka musíte mít na tuto kartu trochu štěstí.
Colossal Might: (taktéž myška) zde bude využití velmi podobné jako u předchozí karty. Rozdíly tu ovšem jsou. Za prvé, Colossal Might je věc, která se mnohem více hodí do útoku než klasická myška. Navíc přidává i trample, který přijde vhod především v boji s tokeny. Vyšší počet kopií v balíku než u klasické myšky je především díky Bloodbraid elfovi, který pokud vytočí normální myšku, stává se v podstatě ztrátovým, zatímco s Colossal Might i něco svede.
Shock: jednoduchý blesk, poskytuje mnoho způsobů využití, přes dostřelení hráče po oddělání soupeřovy potvory (nejlépe Sower of Temptation, Knight of Meadowgrain, Wizened Cenn a mnoho dalších). To vše v instantním provedení. Pokud chcete, můžete tuto kartu vyměnit za Magma Spray, který je mnohem silnější proti potvorám s Persistem (hlavně Kitchen Finks), ale neposkytuje možnost dostřelení soupeře.
Incinerate: další blesčík, tentokrát udílí 3 zranění, ale za 2 many. Jako bonus přidává nemožnost regenerace zraněné potvory. Využití bude podobné jako u Shocku, jen s možností střelit i větší bytosti (soupeřův Ram-Gang a další).
Puncture Blast: třetí blesk, jenž je ale obdařen Witherem, poraněnou potvoru tedy nezachrání žádné instantní přidání (Giant Growth) a schopnost persist je najednou také k ničemu, lze jej využít i jako takovou ‚antimyšku‘ na soupeřovu potvoru, dá se využít opět i jako dostřelení umírajícího protivníka. Rozhodně se tedy nejedná o špatnou kartu, jen holt má trochu ‚vyšší poslání‘ než obyčejné fritování.
Planeswalkeři:
Garruk Wildspeaker: celkově oba planeswalkeři jsou určeni pro rozhodnutí zapickované hry. Tento konkrétně pravděpodobně hned po příchodu do hry odtapne 2 země, a další kolo dá vašim potvorám +3/+3 a trample, což bude často výhra. Pokud přijde na stůl bez potvor, tak si je jednoduše sám vyrobí a to 3/3 beasty. Zkrátka málokdy budete litovat, že jste si jej do balíčku zařadili, ve vyšším počtu ovšem hrozí, že vám bude zbytečně čekat na ruce.
Sarkhan Vol: posílení +1/+1 a haste vašim potvorám často není vůbec od věci a schopnost vypůjčení si soupeřovy potvory je také výborná - máme 2 potvory a soupeř také 2, vyložíme Sarkhana, jednu si vypůjčíme a hned je to 3 na 1. K nejsilnější schopnosti 5 draků se dostanete málokdy, ale je dobré vědět že tu je. Bohužel je škoda, že draci jsou pouze červení a ne červeno-zelení.
Země:
Treetop Village: karta, která zvyšuje sílu balíčku proti kontrolně zaměřeným soupeřům. Je nezrušitelná a prakticky se nedá zabít sorcery kouzlem (pokud ji neaktivujete v soupeřově kole nebo ji nezničí jako zemi). Mění se v 3/3 zelenou opici s trampem, sbírá tedy i bonus od Liegeho nebo ji můžete napumpovat Sarkhanem a díky tramplu ji nezablokuje nějaký token.
Karplusan Forest: stabilizační země, za barevnou manu z ní musíme zaplatit jedním životem, to je ovšem nicotná cena za to, že si zahrajeme kouzlo, které právě potřebujeme.
Fire-Lit Thicket: další stabilizační země, za barevnou manu neplatíme životem, ovšem do prvního kola se vůbec nehodí.
Forest, Mountain: naše kouzla jsou dosti barevně náročná a proto se nestydím zařadit obyčejné základní země, místo Mutavaultů a podobných zemí. Navíc balíček je postaven především na rychlosti a více zemí, které chodí do hry taplé by spíše škodilo než pomáhalo.
Sideboard
Volba sideboardu je dost věc každého, záleží proti kterým balíčkům se vám hraje obtížně nebo jaké se zrovna u vás hrají více a jaké ne. Každopádně by se v něm určitě měli objevit karty jako Volcanic Fallout a Relic of Progenitus. Dám vám ještě takovou malou radu, pokud vám soupeř při první hře ukáže 2 a více Path to Exile, nebojte se na druhou hru odsidovat třeba 1 Forest.
Kitchen Finks: vždy se najde někdo kdo hraje fritku a jí podobné strategie a právě proti nim tu Finksy jsou.
Guttural Response: vadí vám otravné rušení modrých mágů? Pak půjdeme ohněm proti ohni, přece není nic lepšího než zrušit za 1 manu soupeřův Cryptic Command. Pomůže i proti Swans, vůči kterým je většina anti-combo karet k ničemu.
Eyes of the Wisent: další nástroj proti otravným modrým mágům. Věřte, že si soupeř své instantní prolizy, flashové potvory a rušení vašich kouzel silně rozmyslí.
Volcanic Fallout: o této kartě se toho napovídalo už mnoho, je pravda, že velmi vadí Feariím, ale i Kithkinům dokáže lehce zacloumat s plány a takoví tokeni z ní rozhodně radost mít také nebudou. Bohužel ničí i naše potvory, ale ty 2 zranění alespoň část přežije. Může posloužit i jako nezrušitelný doťuk soupeře.
Bloodbraid Elf: Především proti kontrolům velmi dobrá karta, která však své využití najde i třeba v mirroru a jiných agresivních balících (jen proti kithkinům se mi příliš nevyplatila). Při sidování se určitě vyplatí (pokud se vůbec rozhodnete ji do balíčku přidat) ji vyměnit za poslední Giant Growth, se kterou to skutečně neumí.
Relic of Progenitus: karta zaměřená téměř výhradně proti Reveillarkovi. Lze ji použít i proti balíčkům s Demigod of Revenge a Anathemancer.
Magma Spray: Finskové i jiné potvory s persistem, ale i unearthem nám často vadí a tak není na škodu, mít připravenou elegantní odpověď ve formě Magma Spraye.
Jak si balíček vede proti jiným?
Prvně je nutno říct, že hodně záleží jestli začínáte nebo ne. V tomto případě je rozdíl úspěšnosti až nějakých 20%. Uvedené číslo bude zhruba uprostřed. (jméno je odkaz na balíček, který je nejpodobnější tomu, proti kterému jsem trénoval, většinou se jedná o nejnovější verze)
Tokens: nepříjemný soupeř, musíme sázet na rychlost, jinak nás rozdupou hordy tokenů posílených anténami. Dokud musí soupeř podskakovat, je to dobré. Na aktivaci Windbrisk Heightů potřebuje zaútočit, což opět hraje nám do karet. Při saidu doporučuji vyndat Giant Growth a všechny Maniacy a místo nich zařadit Spray a všechny Fallouty, proti nim sice soupeř nasiduje Burrentony, ale i tak můžete doufat. Side tedy moc nepomůže ani jedné straně. Šance na výhru hodnotím 45%-50%.
Faerie: tyto létající mršky se i po vydání Volcanic Falloutu stále drží mezi nejlepšími balíčky současného fieldu. Již v základu ovšem zjistíme, že právě proti feariím je tu dost karet, především Treetop Village, Paragon a Bloodbraid Elf. Nám nejvíce vadí Agony Warp a to rušení také nikdy nepotěší. Po sidu jsme na tom ještě o něco lépe. Vyhodíme oba liege (nejsou zrovna moc akční), Colossa, oba Puncture Blasty, Giant Growth, a po jednom od Maniaca a Slashera. Přidáme 2x Response, 3x Fallout, 1x Bloodbraid Elfa a 2x Eyes of the Wisent. Po této mohutné změně balíku se naše šance na vítězství ještě zvýší, proto dávám 60%.
5cc: vcelku bezproblémový souboj, jediné opravdu otravné karty jsou Finksy a Wall of Reverence (a Plumeveil případně Rhox War Monk, pokud je hrají). V náš prospěch hrají především potvory s Hastem, v sideboardu najdeme opět hodně odpovědí (Responsí lze rušit i Esper či Bant Charm). Od soupeře můžete čekat zvýšený počet hromadného ničení, další přidáváče životů a zdi. Po prvním souboji vyřadíme Puncutre Blast za Magma Spray, Colosse a oba Liege za 3x Response a všechny tři myšky spolu se Sarkhanem za 2x oči a 2x Bloodbraida. Šance hodnotím kolem 65%.
Blightning Aggro, Mono Red Aggro: vyrovnaný souboj, zde velmi záleží, kdo si začne. Side příliš nepomáhá ani jedné straně, my jen přihodíme Finkse (soupeř je na ně samozřejmě připraven, ale i tak pomohou) a je vcelku jedno místo čeho. Pokud soupeř hraje Demigody, můžeme sidovat i Relicu. Férový match hodnotím 50%.
Swans: nepříjemný soupeř, především hlavní karty balíku, labutí, se nemůžeme absolutně ničím zbavit. Jediná šance je jej jako kontrolního soupeře přejet, to ovšem přes nával rušení a hromadných damage nebude vůbec snadné. Po sidu budeme ve výhodě, proti nám toho soupeř mnoho nenajde, zato my nasadíme 3x Guttural Response a 2x Eyes of the Wisent místo obou planeswalkerům a všem třem myškám, a 2x Bloodbraida místo Liegů. Tento souboj často rozhodnou větší zkušenosti jednoho z hráčů, proto hodnotím šance 50%.
Boat Brew: spousta rychlých potvor, které v pozdějších kolech protáčí přes Larka nám opravdu vadí. K tomu si hledá Burrentony přes Ranger of Eos, což je další problém. Nasidujeme 2x Relic of progenitus a Magma Spray místo všech Maniaců (ten Fanatic je na ně opravdu zlý), i tak naše šance přiliš nestoupnou a hodnotím je 40%.
Kithkini: klasický soupeř, který ovšem prošel také menší obměnou. Přibylo více globálních posilovačů a právě to nám velmi vadí. Zvláště takový Ajani je víceméně noční můrou. I přesto, že potvory máme silnější, taková dobře vyvinutá figura dokáže silně zamíchat s plány, proto je nutné právě na to si dát velký pozor. Po sidu jsme na tom ještě o něco hůře, máme jen Fallouty, zatímco protivník Burrentony (pokud je nehrál už v základu) a třeba i Purge. Šance tedy hodnotím na 45%.
Bant aggro: zde si musíme dávat pozor především na bytosti s lifelinkem (lépe řečeno na Rhox War Monky). Těch je nutné se co nejrychleji zbavit, pokud se ovšem dostanou na stůl ve druhém kole, není to vůbec jednoduché. Odsidujeme pouze Sarkhana a přidáme Spray, soupeř je v sidu mnohem lépe připraven a budeme to mít ještě těžší. Nadějím dávám 40%.
Co v balíčku vylepšit, pokud máme rozpočet přesahující 3000Kč?
Pokud chceme zachovat myšlenku balíčku, základ bych nijak neměnil. Změny nastanou až v sidu, kde bych místo jedněch očí a obou Bloodbraidů přihodil 3x Finkse a místo Spraye jeden Banefire.
Druhou možností je i překopat balíček od základů, vyhodit Paragony, zrušit tím důraz na typ Warrior a přidat Figury, Fanaticy a jim podobné, ovšem to už se vlastně bavíme o úplně jiném balíčku.
Závěrem doufám, že se vám rozbor mého oblíbeného balíčku líbil a snad někdy příště nashledanou při dalším rozboru, či reportu z turnaje.
Jakub Zakouřil
Decklist:
Gruul Warriors | Jakub Zakouřil |
Main Deck | Sideboard |
3 Tattermunge Maniac 3 Twinblade Slasher 4 Rip-Clan Crasher 4 Bramblewood Paragon 4 Boggart Ram-Gang 2 Boartusk Liege 2 Bloodbraid Elf 1 Chameleon Colossus 1 Giant Growth 2 Colossal Might 4 Shock 4 Incinerate 2 Puncture Blast 1 Garruk Wildspeaker 1 Sarkhan Vol 2 Fire-Lit Thicket 4 Karplusan Forest 3 Treetop Village 7 Forest 6 Mountain | 1 Kitchen Finks 3 Guttural Response 3 Eyes of the Wisent 3 Volcanic Fallout 2 Bloodbraid Elf 2 Relic of Progenitus 1 Magma Spray |
Bytosti:
Tattermunge Maniac: solidní bytost do prvního kola, která si neklade žádné barevné nároky. Je velmi účinná proti kontrolním balíčkům. Ovšem proti potvorovým strategiím již lehce ztrácí - přeci jenom jakožto 2/1 ji zdolá leckterý token a vy s tím často nic neuděláte. Jeho nevýhody se ovšem dá i využít: soupeř má na stole například Knight of Meadowgrain a vy se chystáte na combat fázi, pronesete pár slov o tom jak je ten maniac blbej, že musí útočit a s posmutnělou tváří tedy zaútočíte, soupeř bez přemýšlení blokne, při čemž to bere spíše jako formalitu, vy ovšem na Maniaca zahrajete myšku a protivník se nestačí divit, v tomto případě kdyby Maniac nemusel útočit a přesto útočil, bylo by to dosti podivné a protihráč by se více rozmýšlel. Zde je vidět, že hlavním maniakovým úkolem bude útočit za každou cenu. Své místo v balíku si zaslouží i typem Warrior (Paragon) a dvoubarevností (Liege).
Twinblade Slasher: další jednomanové stvoření, jež si ale zahrajeme pouze za zelenou manu. Disponuje nepříjemným witherem a pumpovací abilitou. Síla této bytosti se projeví spíše v pozdější hře (5+ kolo) a také opět proti kontrolním strategiím. Z počátku za manu budeme hrát hlavně další potvory do tlaku a pumpovací schopnost bude působit spíše jako takový strašák, aby soupeř nechal projít a dostal alespoň za 1 damage. Nezapomínejme na typ Warrior.
Rip-Clan Crasher: dvoumanová potvora s vynikajícím Haste. Tahle schopnost výrazně urychluje soupeřovu smrt a dává balíčku schopnost se rychle „oklepat“ po hromadném ničení. Když se navíc jedná o 2/2 dvoubarevnou potvoru s typem Warrior, nesmí v balíčku chybět.
Bramblewood Paragon: takový „mozek“ balíčku. Každý další náš Warrior přijde do hry s +1/+1 žetonem a navíc všichni s takovýmto žetonem (počítají se ovšem i +1/+1 žetony získané jinou cestou než z Paragonovy ability!) mají veledůležitou schopnost Trample. Díky tomu se stane, že jinak dosti nepříjemný Bitterblossom nám najednou téměř vůbec nevadí nebo myška, kterou jsme zahráli na našeho slabšího bojovníka v boji se silnějším znamená nejenom záchranu naší bytosti a smrt té protivníkovy, ale i třeba pár zranění do soupeře navíc. K tomu je tu dosti silná kombinace 2. kolo Paragon, 3.kolo Ram-Gang s žetonem, který si může okamžitě zaútočit, díky tramplu se mu jen velmi nerad postaví do cesty nějaký token a díky své 4 dozadu unikne i spoustě fritů (s výjimkou Flame Javelinu). Navíc i sám Paragon je Warrior, takže když vyložíte druhého přijde taktéž s +1/+1 žetonem a vaši další Warrioři už chodí s dvěma takovými žetony.
Boggart Ram-Gang: drtivá síla 3/3, výborný Haste a nepříjemný Wither - to jsou statistiky tohoto řezníka. Jakožto Warrior výrazně sílí, pokud přichází do hry, ve které již máte Paragona (hezká kombinace popsaná výše). Navíc si neklade přílišné barevné nároky, takže jej jednou vyložíte za 3 červené, jindy klidně za 3 zelené many. Tato dvoubarevnost se také velmi hodí, jestliže o kolo později vyložíte Liegeho. Zkrátka zabiják k pohledání, jenž v tomto balíčku nesmí ve 4 kusech chybět.
Boartusk Liege: karta, která si zaslouží označení „srdce“ balíčku. K dokonalosti jí chybí už jen typ Warrior. Právě díky této kartě často získáte klíčovou převahu nad Kithkiny a jinými potvorovými balíky. Dát více než polovině svých klíčových potvor +2/+2 už je opravdu smrtící a i ty ‚pouze‘ jednobarevné mají +1/+1, což se také hodí. Úvodní ruka:Maniac, Paragon/Crasher, Ram-Gang, Liege a 3 země (jedna ještě přijde) spolu s vyhraným hodem kostkou často znamená vaši výhru. Nejslabší se stává, pokud přijde do hry, ve které nemáte ani jednu potvoru, i tehdy se ovšem stále jedná o solidní 3/4 s tramplem!
Bloodbraid Elf: Karta, o které se toho namluvilo už mnoho, jedni je proklínají, druzí oslavují. V mém balíčku se tyto dva protiklady téměř vyruší a Bloodbraid je zde kartou, která vždy bude potřebovat štěstí, aby neputovala po první hře do sideboardu. Na síle získává především proti kontrolním strategiím, které jen stěží budou rušit dvě kouzla najednou. Na druhou stranu se nejedná o Warriora, tudíž nespolupracuje s Paragonem, což je velká škoda.
Chameleon Colossus: obzvlášť silná potvora, díky schopnosti Changeling se jedná i o Warriora, takže s Paragonem ve hře přichází jako trampující 5/5, která si za 4 many přihodí +5/+5 a věřte, že pokud se ho soupeř nezbaví, čekají ho velké problémy. Jako třešnička na dortu působí kombinace s myškou, která, pokud spustíte i jeho pumpovaní abilitu, přidává najednou za 1 manu +6/+6 (4/4 +3/+3=7/7 x2 = 14/14:) ).
Instanty:
Giant Growth (myška): dosti situační karta, generuje karetní výhodu (útočíme slabší na silnější, ztratili by jsme naši potvoru: 0/-1, takhle ale zahrajeme myšku, naše přežije a soupeřova se odporoučí na hřbitov: -1/-1 a máme bytost na stole) působí jako ochrana proti různým bleskům, zvyšuje tak šanci na výhru proti jinak dosti obtížným fritkám a Blightning agrům. Působí i jako 3 zranění do hráče navíc (častá situace: soupeř má 9 životů a do bloku nějakou bytost 2/2 s dobrou schopností, útočím Ram-Gangem, on nechá projít s tím, že to v pohodě přežije, zahraji 2 myšky a gg) Na druhou stranu myška na ruce bez potvory na stole nepatří k nejlepším situacím hry, stejně jako úvodní ruka: myška, Colossal Might a 2 blesky, k tomu tři země. Zkrátka musíte mít na tuto kartu trochu štěstí.
Colossal Might: (taktéž myška) zde bude využití velmi podobné jako u předchozí karty. Rozdíly tu ovšem jsou. Za prvé, Colossal Might je věc, která se mnohem více hodí do útoku než klasická myška. Navíc přidává i trample, který přijde vhod především v boji s tokeny. Vyšší počet kopií v balíku než u klasické myšky je především díky Bloodbraid elfovi, který pokud vytočí normální myšku, stává se v podstatě ztrátovým, zatímco s Colossal Might i něco svede.
Shock: jednoduchý blesk, poskytuje mnoho způsobů využití, přes dostřelení hráče po oddělání soupeřovy potvory (nejlépe Sower of Temptation, Knight of Meadowgrain, Wizened Cenn a mnoho dalších). To vše v instantním provedení. Pokud chcete, můžete tuto kartu vyměnit za Magma Spray, který je mnohem silnější proti potvorám s Persistem (hlavně Kitchen Finks), ale neposkytuje možnost dostřelení soupeře.
Incinerate: další blesčík, tentokrát udílí 3 zranění, ale za 2 many. Jako bonus přidává nemožnost regenerace zraněné potvory. Využití bude podobné jako u Shocku, jen s možností střelit i větší bytosti (soupeřův Ram-Gang a další).
Puncture Blast: třetí blesk, jenž je ale obdařen Witherem, poraněnou potvoru tedy nezachrání žádné instantní přidání (Giant Growth) a schopnost persist je najednou také k ničemu, lze jej využít i jako takovou ‚antimyšku‘ na soupeřovu potvoru, dá se využít opět i jako dostřelení umírajícího protivníka. Rozhodně se tedy nejedná o špatnou kartu, jen holt má trochu ‚vyšší poslání‘ než obyčejné fritování.
Planeswalkeři:
Garruk Wildspeaker: celkově oba planeswalkeři jsou určeni pro rozhodnutí zapickované hry. Tento konkrétně pravděpodobně hned po příchodu do hry odtapne 2 země, a další kolo dá vašim potvorám +3/+3 a trample, což bude často výhra. Pokud přijde na stůl bez potvor, tak si je jednoduše sám vyrobí a to 3/3 beasty. Zkrátka málokdy budete litovat, že jste si jej do balíčku zařadili, ve vyšším počtu ovšem hrozí, že vám bude zbytečně čekat na ruce.
Sarkhan Vol: posílení +1/+1 a haste vašim potvorám často není vůbec od věci a schopnost vypůjčení si soupeřovy potvory je také výborná - máme 2 potvory a soupeř také 2, vyložíme Sarkhana, jednu si vypůjčíme a hned je to 3 na 1. K nejsilnější schopnosti 5 draků se dostanete málokdy, ale je dobré vědět že tu je. Bohužel je škoda, že draci jsou pouze červení a ne červeno-zelení.
Země:
Treetop Village: karta, která zvyšuje sílu balíčku proti kontrolně zaměřeným soupeřům. Je nezrušitelná a prakticky se nedá zabít sorcery kouzlem (pokud ji neaktivujete v soupeřově kole nebo ji nezničí jako zemi). Mění se v 3/3 zelenou opici s trampem, sbírá tedy i bonus od Liegeho nebo ji můžete napumpovat Sarkhanem a díky tramplu ji nezablokuje nějaký token.
Karplusan Forest: stabilizační země, za barevnou manu z ní musíme zaplatit jedním životem, to je ovšem nicotná cena za to, že si zahrajeme kouzlo, které právě potřebujeme.
Fire-Lit Thicket: další stabilizační země, za barevnou manu neplatíme životem, ovšem do prvního kola se vůbec nehodí.
Forest, Mountain: naše kouzla jsou dosti barevně náročná a proto se nestydím zařadit obyčejné základní země, místo Mutavaultů a podobných zemí. Navíc balíček je postaven především na rychlosti a více zemí, které chodí do hry taplé by spíše škodilo než pomáhalo.
Sideboard
Volba sideboardu je dost věc každého, záleží proti kterým balíčkům se vám hraje obtížně nebo jaké se zrovna u vás hrají více a jaké ne. Každopádně by se v něm určitě měli objevit karty jako Volcanic Fallout a Relic of Progenitus. Dám vám ještě takovou malou radu, pokud vám soupeř při první hře ukáže 2 a více Path to Exile, nebojte se na druhou hru odsidovat třeba 1 Forest.
Kitchen Finks: vždy se najde někdo kdo hraje fritku a jí podobné strategie a právě proti nim tu Finksy jsou.
Guttural Response: vadí vám otravné rušení modrých mágů? Pak půjdeme ohněm proti ohni, přece není nic lepšího než zrušit za 1 manu soupeřův Cryptic Command. Pomůže i proti Swans, vůči kterým je většina anti-combo karet k ničemu.
Eyes of the Wisent: další nástroj proti otravným modrým mágům. Věřte, že si soupeř své instantní prolizy, flashové potvory a rušení vašich kouzel silně rozmyslí.
Volcanic Fallout: o této kartě se toho napovídalo už mnoho, je pravda, že velmi vadí Feariím, ale i Kithkinům dokáže lehce zacloumat s plány a takoví tokeni z ní rozhodně radost mít také nebudou. Bohužel ničí i naše potvory, ale ty 2 zranění alespoň část přežije. Může posloužit i jako nezrušitelný doťuk soupeře.
Bloodbraid Elf: Především proti kontrolům velmi dobrá karta, která však své využití najde i třeba v mirroru a jiných agresivních balících (jen proti kithkinům se mi příliš nevyplatila). Při sidování se určitě vyplatí (pokud se vůbec rozhodnete ji do balíčku přidat) ji vyměnit za poslední Giant Growth, se kterou to skutečně neumí.
Relic of Progenitus: karta zaměřená téměř výhradně proti Reveillarkovi. Lze ji použít i proti balíčkům s Demigod of Revenge a Anathemancer.
Magma Spray: Finskové i jiné potvory s persistem, ale i unearthem nám často vadí a tak není na škodu, mít připravenou elegantní odpověď ve formě Magma Spraye.
Jak si balíček vede proti jiným?
Prvně je nutno říct, že hodně záleží jestli začínáte nebo ne. V tomto případě je rozdíl úspěšnosti až nějakých 20%. Uvedené číslo bude zhruba uprostřed. (jméno je odkaz na balíček, který je nejpodobnější tomu, proti kterému jsem trénoval, většinou se jedná o nejnovější verze)
Tokens: nepříjemný soupeř, musíme sázet na rychlost, jinak nás rozdupou hordy tokenů posílených anténami. Dokud musí soupeř podskakovat, je to dobré. Na aktivaci Windbrisk Heightů potřebuje zaútočit, což opět hraje nám do karet. Při saidu doporučuji vyndat Giant Growth a všechny Maniacy a místo nich zařadit Spray a všechny Fallouty, proti nim sice soupeř nasiduje Burrentony, ale i tak můžete doufat. Side tedy moc nepomůže ani jedné straně. Šance na výhru hodnotím 45%-50%.
Faerie: tyto létající mršky se i po vydání Volcanic Falloutu stále drží mezi nejlepšími balíčky současného fieldu. Již v základu ovšem zjistíme, že právě proti feariím je tu dost karet, především Treetop Village, Paragon a Bloodbraid Elf. Nám nejvíce vadí Agony Warp a to rušení také nikdy nepotěší. Po sidu jsme na tom ještě o něco lépe. Vyhodíme oba liege (nejsou zrovna moc akční), Colossa, oba Puncture Blasty, Giant Growth, a po jednom od Maniaca a Slashera. Přidáme 2x Response, 3x Fallout, 1x Bloodbraid Elfa a 2x Eyes of the Wisent. Po této mohutné změně balíku se naše šance na vítězství ještě zvýší, proto dávám 60%.
5cc: vcelku bezproblémový souboj, jediné opravdu otravné karty jsou Finksy a Wall of Reverence (a Plumeveil případně Rhox War Monk, pokud je hrají). V náš prospěch hrají především potvory s Hastem, v sideboardu najdeme opět hodně odpovědí (Responsí lze rušit i Esper či Bant Charm). Od soupeře můžete čekat zvýšený počet hromadného ničení, další přidáváče životů a zdi. Po prvním souboji vyřadíme Puncutre Blast za Magma Spray, Colosse a oba Liege za 3x Response a všechny tři myšky spolu se Sarkhanem za 2x oči a 2x Bloodbraida. Šance hodnotím kolem 65%.
Blightning Aggro, Mono Red Aggro: vyrovnaný souboj, zde velmi záleží, kdo si začne. Side příliš nepomáhá ani jedné straně, my jen přihodíme Finkse (soupeř je na ně samozřejmě připraven, ale i tak pomohou) a je vcelku jedno místo čeho. Pokud soupeř hraje Demigody, můžeme sidovat i Relicu. Férový match hodnotím 50%.
Swans: nepříjemný soupeř, především hlavní karty balíku, labutí, se nemůžeme absolutně ničím zbavit. Jediná šance je jej jako kontrolního soupeře přejet, to ovšem přes nával rušení a hromadných damage nebude vůbec snadné. Po sidu budeme ve výhodě, proti nám toho soupeř mnoho nenajde, zato my nasadíme 3x Guttural Response a 2x Eyes of the Wisent místo obou planeswalkerům a všem třem myškám, a 2x Bloodbraida místo Liegů. Tento souboj často rozhodnou větší zkušenosti jednoho z hráčů, proto hodnotím šance 50%.
Boat Brew: spousta rychlých potvor, které v pozdějších kolech protáčí přes Larka nám opravdu vadí. K tomu si hledá Burrentony přes Ranger of Eos, což je další problém. Nasidujeme 2x Relic of progenitus a Magma Spray místo všech Maniaců (ten Fanatic je na ně opravdu zlý), i tak naše šance přiliš nestoupnou a hodnotím je 40%.
Kithkini: klasický soupeř, který ovšem prošel také menší obměnou. Přibylo více globálních posilovačů a právě to nám velmi vadí. Zvláště takový Ajani je víceméně noční můrou. I přesto, že potvory máme silnější, taková dobře vyvinutá figura dokáže silně zamíchat s plány, proto je nutné právě na to si dát velký pozor. Po sidu jsme na tom ještě o něco hůře, máme jen Fallouty, zatímco protivník Burrentony (pokud je nehrál už v základu) a třeba i Purge. Šance tedy hodnotím na 45%.
Bant aggro: zde si musíme dávat pozor především na bytosti s lifelinkem (lépe řečeno na Rhox War Monky). Těch je nutné se co nejrychleji zbavit, pokud se ovšem dostanou na stůl ve druhém kole, není to vůbec jednoduché. Odsidujeme pouze Sarkhana a přidáme Spray, soupeř je v sidu mnohem lépe připraven a budeme to mít ještě těžší. Nadějím dávám 40%.
Co v balíčku vylepšit, pokud máme rozpočet přesahující 3000Kč?
Pokud chceme zachovat myšlenku balíčku, základ bych nijak neměnil. Změny nastanou až v sidu, kde bych místo jedněch očí a obou Bloodbraidů přihodil 3x Finkse a místo Spraye jeden Banefire.
Druhou možností je i překopat balíček od základů, vyhodit Paragony, zrušit tím důraz na typ Warrior a přidat Figury, Fanaticy a jim podobné, ovšem to už se vlastně bavíme o úplně jiném balíčku.
Závěrem doufám, že se vám rozbor mého oblíbeného balíčku líbil a snad někdy příště nashledanou při dalším rozboru, či reportu z turnaje.
Jakub Zakouřil
Komentáře
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.
Rozhovor s hráčem Flesh and Blood Janem Kučerou
Gratuluji k výsledku! Pražského Callingu se přece jen dočkáme v lednu 2025, byl jsi vyslyšen. Cestování také moc nemusím, snad FaB získá...
všechny komentářeTOP 10 nejlepších Šnekú ve hře Magic the Gathering
aha, teraz pozerám lepšie, že nemá ulitu. snail/slug
všechny komentářeStředeční výhledy 18/2024
Zkusím kvíz: 1) Zahraji Nahiri's Sacrifice, do které obětuju Fear - Chainsaw má 2 countery 2) Cílím 2 dmg do priesta a 1 do cultisty 3)...
všechny komentářeGoblin sem, Goblin tam, Goblin, kam se podívám
Ahoj, zajímavé počtení. Pár sbírek mtg karet mám také, naštěstí pro mě se jedná o již uzavřené sady typu Ice age, The Dark apod. Hodně...
všechny komentářeNejlepší sběratelské karty současnosti
Tipl bych si, že Pokémonů se prodá víc než Magicu, takže jsou populárnější. I když je u nich rozhodující sběratelský aspekt víc než herní.
všechny komentářeJak na PreModern balíček levně?
Mně se nezdá příliš "drahý" ani Pitrack...obvykle se tam teda hrají čtyři fečky a jeden až dva Ensnaring bridge, a samozřejmě záleží, jaké...
všechny komentáře