Články
Soutěžní rozbor dvojkového decku - Terminate
Základem balíčku je RB Blightning aggro, které jsme začali s kamarádem používat na Standardu chvíli před tím, než se vyrojily všude možně jako houby po dešti (zřejmě jako reakce na článek Building on a budget na www.wizards.com). Hlavní myšlenkou je spojit velmi dobrou kartu Blightning s vlastností unearth a dosáhnout tak karetní výhody vůči protivníkovi. Současně jsme nechtěli investovat do karet příliš peněz a vyhnuli jsme se i silným, leč drahým kartám, které brzy odrotují ze standardu, ačkoli jinak jsou do RB aggro zařazovány (Boggart Ram-Gang, Figure of Destiny a Demigod of Revenge ;)), jedná se o relativně dobrý a levný základ pro jeho malinko pokročilejší verzi, kterou jsme pracovně nazvali Terminate.
Zde je decklist, podle www.rishada.cz v ceně 2840 Kč včetně sideboardu:

Zařazení dvou nejlepších unearth potvor s sebou nese absenci jakékoli možnosti blokovat útoky protivníka. Vybavili jsme tedy náš balíček rozsáhlým arzenálem ničení, který ostatně červená a černá nabízejí více než bohatý. Agresivní charakteristika balíčku je tímto oslabena a spíše než na úvodní nápor se balík spoléhá na střední hru, kdy můžeme načatého soupeře dorazit příhodnou kartou. Zde naleznou využití zejména nezcounterovatelné Volcanic Fallout, Banefire a Anathemancer, resp. jeho příhodný unearth.
Deck lze tedy zřejmě nejpřípadněji označit jako aggro-control. Do skutečného aggro decku mu chybí zejména urychlování a pár dalších bytosti na prvním a druhém manovém slotu. Byť je takto deck pomalejší, ve většině případů to kupodivu nevadí a mnohdy to jen znamená, že pod Váš pulse nebo fallout se stihne vměstnat více soupeřových borců, než by tomu bylo o kolo dřív. Vzhledem k tomu, že se v zásadě jedná o dvoubarvu se splashí na zelenou, která je, v obou případech, vyžadována v počtu jedné, a to až na třetím a čtvrtém manovém slotu, není třeba žádných dalších nonbasic zemí vyjma Savage landů, byť by se samozřejmě, nebýt cenového omezení, do balíčku vešly ;).
Závěrem je třeba jistě zmínit skutečnost, že páteř balíčku stejně jako jeho, co do množství a ceny, naprosto převažující část tvoří karty z Alara bloku, což je samozřejmě záměr, se kterým jsme do magicu jako nováčci vstupovali, totiž postavit deck, který bude hned od začátku kompetitivní a finančně relativně nenáročný, který ale zároveň nějakou tu dobu vydrží.

K jednotlivým kartám:
Země:
Zde snad netřeba komentářů, Savage lands jako jediné nonbasicy plní očividnou funkci. Kromě zřejmé finanční nenáročnosti je Deck je chráněn proti Anathemancerovi v BR Blightning aggro i v případném mirroru.
Bytosti:
Bloodbraid Elf – Skvělá Cascade bytost, která z knihovny vytáhne vše kromě Chandry Nalaar (kterážto, jsouc zastoupena v pouhých dvou exemplářích, stane se cílem Elfa málokdy). Většinou to Elfovi v tomto balíku chodí náramně.
Anathemancer – Účel je jasný. V dnešním Standardu nacpaném non basic zeměmi je to v mnoha ohledech smrtící karta, a to rovněž s přihlédnutím k unearth, který soupeře straší při každém landdropu. Je jedním z důvodů, proč není třeba házet flintu do žita ani v případě, že nad stolem převezme vládu nějaký kontrol.
Shambling Remains – Není zřejmě třeba komentářů. Že neumí bránit, nehraje v tomto decku zásadní roli, její úlohou je útok.
Chandra Nalaar – Vydrží-li tři kola, je většinou vymalováno. Casting cost není extrémně přehnaný, a tak se Vám ji většinou podaří zahrát v každé hře, ve které přijde na ruku. Základem je nechat si na ruce pár removalů pro její obranu, protože blokem ji bránit budete málokdy.
Mogg Fanatic – Na jednomanový drop se samozřejmě daleko víc hodí Figure of Destiny, zde jsme nicméně samozřejmě limitování cenou. Mogg Fanatic je v tomto ohledu dle mého názoru kartou druhou nejlepší.
Hellspark Elemental – Další unearth. Tři zranění za dvě many, většinou rovnou dvakrát. Díky haste jej soupeř většinou nechá projít.
Kouzla:
Blightning – Za 3 do soupeře a 2x discard. Zahrajte to ve třetím a ve čtvrtém kole a pro soupeře je to horší než mulligan do čtyř. Jeden nebo dva další removaly a soupeř je v topdeck módu, s nímž jen velmi málo balíčků umí něco udělat.
Maelstrom Pulse – Karta, která společně s Terminate tvoří základ pro boření soupeřových útoků v jejich zárodcích. Společně s Volcanic Falloutem velmi dobrý removal na tokeny i jinou havěť.
Terminate – novina z Alary, která nahradila Terror. Černých nebo artefaktových bytostí je nyní ve standardu víc než dost. Terminate zabije vše.
Volcanic Fallout – Viz výše. Necounterovatelnost je zřejmou výhodou, kromě ability Anathemancera to v souboji s controlem může být to jediné, co projde a dorazí soupeře.
Incinerate – Kupodivu, většinou s ohledem na dostatek jiného removalu, bývá použit jako dorážka soupeře.
Sideboard:
Shambling Remains – Viz výše. Do hry jde v této další kopii většinou proti kontrolům, aby podpořil unearth legii, která controldecku dost vadí.
Banefire – Zakončení pro případ, že se hra dostane do „control módu“ (tj. soupeř si nechává manu na counterování a vy si necháváte manu na použití všech těch removalů, co máte na ruce).
Guttural Response – Znovu karta proti kontrolu. Jako jediná si umí poradit s Cryptic Commandem a značně tak zvyšuje šance porazit 5cc, který bývá pro tento balík dost problematický matchup. Nasidování čtyř Guttural Response většinou znamená srovnání šancí.
Mind Rot – Evidentně se nejedná o žádnou pecku, ale společně s Blightningem umí soupeřovu ruku pěkně pročistit. Do decku jde kupodivu většinou proti agresivnějším balíkům, kde umí (znovu společně s Blightningem) pomocí brzkého discardu zastavit nápor. Hodí se proti mirroru.
Terror – Další removal, který je sice levný a všecko, ale je to jen na side, jestli vůbec. Místo něj by se do balíku mnohem více hodil Thought Hemorrhage, který umí z Reveillarka nebo Dorana nadělat statisty, s ohledem na svou cenu se nicméně nevlezl.
Goblin Outlander – Do hry jde proti Kithkinům a podobné havěti, hodí se většinou i proti Larkovi a vlastně čemukoliv, co používá Path to Exile, Spectral Procession a podobné nezdvořilosti.
Matchupy:
Elfové – Většinou vyhrajete. Elfové mají dost rychlý nástup, také mají ovšem velké problémy zejména s Pulsem a Falloutem. Stačí přestát úvodní nápor.
Kithkini – Matchup malinko ve Váš prospěch. Základem je účinně využívat Terminate, Fallout a Pulse. Díky Pulsu není třeba se až tak bát Burrentona. Na tokeny je Pulse, na zbytek je zbytek removalu.
Lark – Jak kdy, ale jedná se povětšinou o dost problematický matchup.
Plainswalkers – Většinou rovněž dobrý matchup, jelikož než to plainswalkeři rozjedou, je soupeř značně nahlodaný. Pro tyhle příležitosti máte v decku kouzla jako Fallout, Incinerate a zejména Maelstrom Pulse, který obecně v tomto decku pracuje velmi dobře. Vzhledem k arzenalu nonbasic zemí, kterým tyto decky disponují, je pro smrtící také Anathemancer.
5cc a Cruel Control – velmi záleží, jak to v první hře příjde. Po nasidování Guttural Response se šance značně srovnají. Viz také poslední věta u Plainswalkerů.
Faeries – Po sidu co nejvíce zrychlit deck, dosadit Gutural response a Banefire a měli byste vyhrát.
BW tokeny – Velmi záleží, kdy a v jakém počtu přijde Fallout a Pulse, stejně tak dost záleží, jak to přijde soupeři a zda se je vědom, proti čemu hraje. Obecně je to 50/50.
Doran – po obětování pár korun navíc na něj máte do sidu Thought Hemorrhage.
Dark Bant/Bant aggro – 50/50 možná trochu méně u Vás. Základem je co nejvíc removalu na ruce na všechny Rafïqy a Rhox War Monky ve třetích kolech. Mulligan je v tomto matchupu smrt.
Blightning – Zde zase velmi záleží, jak to dojde soupeři. Pokud se Vám podaří dostat na začátku dvakrát Blightningem bez adekvátní odpovědi z Vaší strany, budete to mít samozřejmě těžké. Se správnou rukou by Vám tento matchup neměl zase tolik vadit, jen Vám pomůže něco poshazovat do hrobu k příhodnému unearthu.
Karty, co se jen těsně nevešly:
Nyxathid – vynikající karta v BR aggro, která může najít uplatnění i v tomto decku. Patří do něj a je spíše záležitostí preferencí daného hráče, zda ji hrát nebo nehrát a za co ji vyměnit (Mind Rot ? – s tím se dobře doplňuje; Anathemancer ?). Další výhodou je, že se vejde do kaskády Elfovi. Nevýhodou je již tak natřískaný trojmanový slot. Lze jej případně pro milovníky bytostí a těch, co neradi removal, zařadit do sidu namísto Terroru.
Boggart Ram-Gang – Do balíčku také patří, ale zase: 1. za co jej vyměnit; 2. trojmanový slot.
Thought Hemorrhage – neboli Combodeck Killer . Lze zvážit výměnu za 1- 2 Maelstrom Pulsy, otázkou je, zda v tomto počtu stačí. Podle mého názoru ne, proto si raději v decku nechám Mealstrom Pulse 3x, aby zůstal použitelný a až našetřím dalších 500 Kč (nebo mi zadavatel zvedne limit ) Thought Hemorrhage putuje minimálně do sidu.
Tolik k balíčku, těším se na kritické připomínky.
Marian Sikora
Zde je decklist, podle www.rishada.cz v ceně 2840 Kč včetně sideboardu:
Terminate | Marian Sikora |
Main Deck | Sideboard |
4 Savage Lands 4 Forest 6 Swamp 8 Mountain 3 Bloodbraid Elf 4 Anathemancer 3 Shambling Remains 2 Chandra Nalaar 3 Mogg Fanatic 4 Hellspark Elemental 4 Blightning 3 Maelstrom Pulse 4 Terminate 4 Volcanic Fallout 4 Incinerate | 1 Shambling Remains 2 Banefire 4 Guttural Response 3 Mind Rot 2 Terror 3 Goblin Outlander |

Zařazení dvou nejlepších unearth potvor s sebou nese absenci jakékoli možnosti blokovat útoky protivníka. Vybavili jsme tedy náš balíček rozsáhlým arzenálem ničení, který ostatně červená a černá nabízejí více než bohatý. Agresivní charakteristika balíčku je tímto oslabena a spíše než na úvodní nápor se balík spoléhá na střední hru, kdy můžeme načatého soupeře dorazit příhodnou kartou. Zde naleznou využití zejména nezcounterovatelné Volcanic Fallout, Banefire a Anathemancer, resp. jeho příhodný unearth.
Deck lze tedy zřejmě nejpřípadněji označit jako aggro-control. Do skutečného aggro decku mu chybí zejména urychlování a pár dalších bytosti na prvním a druhém manovém slotu. Byť je takto deck pomalejší, ve většině případů to kupodivu nevadí a mnohdy to jen znamená, že pod Váš pulse nebo fallout se stihne vměstnat více soupeřových borců, než by tomu bylo o kolo dřív. Vzhledem k tomu, že se v zásadě jedná o dvoubarvu se splashí na zelenou, která je, v obou případech, vyžadována v počtu jedné, a to až na třetím a čtvrtém manovém slotu, není třeba žádných dalších nonbasic zemí vyjma Savage landů, byť by se samozřejmě, nebýt cenového omezení, do balíčku vešly ;).
Závěrem je třeba jistě zmínit skutečnost, že páteř balíčku stejně jako jeho, co do množství a ceny, naprosto převažující část tvoří karty z Alara bloku, což je samozřejmě záměr, se kterým jsme do magicu jako nováčci vstupovali, totiž postavit deck, který bude hned od začátku kompetitivní a finančně relativně nenáročný, který ale zároveň nějakou tu dobu vydrží.

K jednotlivým kartám:
Země:
Zde snad netřeba komentářů, Savage lands jako jediné nonbasicy plní očividnou funkci. Kromě zřejmé finanční nenáročnosti je Deck je chráněn proti Anathemancerovi v BR Blightning aggro i v případném mirroru.
Bytosti:
Bloodbraid Elf – Skvělá Cascade bytost, která z knihovny vytáhne vše kromě Chandry Nalaar (kterážto, jsouc zastoupena v pouhých dvou exemplářích, stane se cílem Elfa málokdy). Většinou to Elfovi v tomto balíku chodí náramně.
Anathemancer – Účel je jasný. V dnešním Standardu nacpaném non basic zeměmi je to v mnoha ohledech smrtící karta, a to rovněž s přihlédnutím k unearth, který soupeře straší při každém landdropu. Je jedním z důvodů, proč není třeba házet flintu do žita ani v případě, že nad stolem převezme vládu nějaký kontrol.
Shambling Remains – Není zřejmě třeba komentářů. Že neumí bránit, nehraje v tomto decku zásadní roli, její úlohou je útok.
Chandra Nalaar – Vydrží-li tři kola, je většinou vymalováno. Casting cost není extrémně přehnaný, a tak se Vám ji většinou podaří zahrát v každé hře, ve které přijde na ruku. Základem je nechat si na ruce pár removalů pro její obranu, protože blokem ji bránit budete málokdy.
Mogg Fanatic – Na jednomanový drop se samozřejmě daleko víc hodí Figure of Destiny, zde jsme nicméně samozřejmě limitování cenou. Mogg Fanatic je v tomto ohledu dle mého názoru kartou druhou nejlepší.
Hellspark Elemental – Další unearth. Tři zranění za dvě many, většinou rovnou dvakrát. Díky haste jej soupeř většinou nechá projít.
Kouzla:
Blightning – Za 3 do soupeře a 2x discard. Zahrajte to ve třetím a ve čtvrtém kole a pro soupeře je to horší než mulligan do čtyř. Jeden nebo dva další removaly a soupeř je v topdeck módu, s nímž jen velmi málo balíčků umí něco udělat.
Maelstrom Pulse – Karta, která společně s Terminate tvoří základ pro boření soupeřových útoků v jejich zárodcích. Společně s Volcanic Falloutem velmi dobrý removal na tokeny i jinou havěť.
Terminate – novina z Alary, která nahradila Terror. Černých nebo artefaktových bytostí je nyní ve standardu víc než dost. Terminate zabije vše.
Volcanic Fallout – Viz výše. Necounterovatelnost je zřejmou výhodou, kromě ability Anathemancera to v souboji s controlem může být to jediné, co projde a dorazí soupeře.
Incinerate – Kupodivu, většinou s ohledem na dostatek jiného removalu, bývá použit jako dorážka soupeře.
Sideboard:

Shambling Remains – Viz výše. Do hry jde v této další kopii většinou proti kontrolům, aby podpořil unearth legii, která controldecku dost vadí.
Banefire – Zakončení pro případ, že se hra dostane do „control módu“ (tj. soupeř si nechává manu na counterování a vy si necháváte manu na použití všech těch removalů, co máte na ruce).
Guttural Response – Znovu karta proti kontrolu. Jako jediná si umí poradit s Cryptic Commandem a značně tak zvyšuje šance porazit 5cc, který bývá pro tento balík dost problematický matchup. Nasidování čtyř Guttural Response většinou znamená srovnání šancí.
Mind Rot – Evidentně se nejedná o žádnou pecku, ale společně s Blightningem umí soupeřovu ruku pěkně pročistit. Do decku jde kupodivu většinou proti agresivnějším balíkům, kde umí (znovu společně s Blightningem) pomocí brzkého discardu zastavit nápor. Hodí se proti mirroru.
Terror – Další removal, který je sice levný a všecko, ale je to jen na side, jestli vůbec. Místo něj by se do balíku mnohem více hodil Thought Hemorrhage, který umí z Reveillarka nebo Dorana nadělat statisty, s ohledem na svou cenu se nicméně nevlezl.
Goblin Outlander – Do hry jde proti Kithkinům a podobné havěti, hodí se většinou i proti Larkovi a vlastně čemukoliv, co používá Path to Exile, Spectral Procession a podobné nezdvořilosti.
Matchupy:
Elfové – Většinou vyhrajete. Elfové mají dost rychlý nástup, také mají ovšem velké problémy zejména s Pulsem a Falloutem. Stačí přestát úvodní nápor.
Kithkini – Matchup malinko ve Váš prospěch. Základem je účinně využívat Terminate, Fallout a Pulse. Díky Pulsu není třeba se až tak bát Burrentona. Na tokeny je Pulse, na zbytek je zbytek removalu.
Lark – Jak kdy, ale jedná se povětšinou o dost problematický matchup.
Plainswalkers – Většinou rovněž dobrý matchup, jelikož než to plainswalkeři rozjedou, je soupeř značně nahlodaný. Pro tyhle příležitosti máte v decku kouzla jako Fallout, Incinerate a zejména Maelstrom Pulse, který obecně v tomto decku pracuje velmi dobře. Vzhledem k arzenalu nonbasic zemí, kterým tyto decky disponují, je pro smrtící také Anathemancer.
5cc a Cruel Control – velmi záleží, jak to v první hře příjde. Po nasidování Guttural Response se šance značně srovnají. Viz také poslední věta u Plainswalkerů.
Faeries – Po sidu co nejvíce zrychlit deck, dosadit Gutural response a Banefire a měli byste vyhrát.
BW tokeny – Velmi záleží, kdy a v jakém počtu přijde Fallout a Pulse, stejně tak dost záleží, jak to přijde soupeři a zda se je vědom, proti čemu hraje. Obecně je to 50/50.
Doran – po obětování pár korun navíc na něj máte do sidu Thought Hemorrhage.
Dark Bant/Bant aggro – 50/50 možná trochu méně u Vás. Základem je co nejvíc removalu na ruce na všechny Rafïqy a Rhox War Monky ve třetích kolech. Mulligan je v tomto matchupu smrt.
Blightning – Zde zase velmi záleží, jak to dojde soupeři. Pokud se Vám podaří dostat na začátku dvakrát Blightningem bez adekvátní odpovědi z Vaší strany, budete to mít samozřejmě těžké. Se správnou rukou by Vám tento matchup neměl zase tolik vadit, jen Vám pomůže něco poshazovat do hrobu k příhodnému unearthu.

Nyxathid – vynikající karta v BR aggro, která může najít uplatnění i v tomto decku. Patří do něj a je spíše záležitostí preferencí daného hráče, zda ji hrát nebo nehrát a za co ji vyměnit (Mind Rot ? – s tím se dobře doplňuje; Anathemancer ?). Další výhodou je, že se vejde do kaskády Elfovi. Nevýhodou je již tak natřískaný trojmanový slot. Lze jej případně pro milovníky bytostí a těch, co neradi removal, zařadit do sidu namísto Terroru.
Boggart Ram-Gang – Do balíčku také patří, ale zase: 1. za co jej vyměnit; 2. trojmanový slot.
Thought Hemorrhage – neboli Combodeck Killer . Lze zvážit výměnu za 1- 2 Maelstrom Pulsy, otázkou je, zda v tomto počtu stačí. Podle mého názoru ne, proto si raději v decku nechám Mealstrom Pulse 3x, aby zůstal použitelný a až našetřím dalších 500 Kč (nebo mi zadavatel zvedne limit ) Thought Hemorrhage putuje minimálně do sidu.
Tolik k balíčku, těším se na kritické připomínky.
Marian Sikora
Komentáře
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.