Články
To, že jste vyhráli, neznamená, že jste hráli dobře
To, že jste vyhráli, neznamená, že jste hráli dobře
Na úvod článku bych se vás rád na něco zeptal. Už jste někdy pokazili velmi důležité rozhodnutí?Řekněme, že si na draftu vybíráte pátou kartu. Před tím jste vzali několik kvalitních artefaktů, jako první pick jste vzali modrou bombu a poslední kartou, kterou jste vzali byl Spire Monitor. Jste tedy zatím pouze v modré. V pátém balíčku, který se vám dostal do ruky, koukáte na Impaler Shrike a Grim Affliction.
"Wow!" pomyslíte si a dáte Grim Affliction a vrch balíčku. "Takovéhle karty by neměli chodit takhle pozdě. Co za karty tu chybí? Réro, dva uncommony a common - pokud jste v černé, pak není žádný common, co byste vzali přes Grim Affliction a i mezi uncommony moc kousků nebude, takže tohle je signál, i když ne moc silný. Impaler Shrike je ale taky velmi dobrá karta. Pravděpodobně je to nejlepší modrý common. Jistě, horší karta než Grim Affliction, ale zas ne o moc. Otázkou tedy je, vezmu dobrou kartu, kterou budu určitě hrát nebo skvělou kartu, kterou možná hrát nebudu?"
Několikrát změníte rozhodnutí, kterou kartu vzít, až po chvíli se (neochotně) definitivně rozhodnete - vezmete Shrike. Hned dostáváte další balíček, ze kterého na vás vykoukne Blind Zealot a Vapor Snag a vy se s lítostí rozhodnete vzít Snag. Další picky vám sice dodají naději, ale když se vám vrátí Parasitic Implant, máte jistotu, že jste to podělali. "Proč jen jsem nevzal ten Affliction!?," naříkáte. Váš nářek se znásobí když v druhém boosteru otvíráte Black Sun's Zenith. Samozřejmě ho berete a konečně začínáte brát černou. Bohužel Affliction na šestý pick poslalo vašeho souseda do černé a tak v druhém kole sbíráte jen zbytky. Celý třetí booster pak přemýšlíte, jak skvělý by váš balíček byl, kdybyste nepokazili ten jeden picky. Nakonec postavíte průměrný balíčk a po 0-1 končíte.
Jsem si jistý, že každý z nás má podobný zážitek, ale otázkou je, co je jeho příčinou? Opravdu jsme to tak podělali? Nebo nás ta chyba rozhodila natolik, že už jsme se pak nedokázali správně rozhodovat? Mohli jsme vylepšit své šance, ale stali jsme se obětí situace? Jednoduše řečeno, mohli jsme prohrát i přes správné rozhodnutí? Ba co hůř, prohráli jsme kvůli němu?
Doufám, že odpověď na tyto otázky znáte. To mě ale nezabrání se jimi v příštích pár tisíci slovech zabývat. Za to jsem přece placený, ne? :)
Pravidla šance
Magic je, především a hlavně, hrou šancí. Každý z nás si tuhle skutečnost jistým způsobem uvědomuje. Víme, že v určitém malém procentu případů nepoložíme čtvrtou zemi včas, i když si necháme ruku s třemi zeměmi a Preordain, protože i tak je to skvělá ruka.Čím si ale nejsme tak jisti, jsou riskantnější rozhodnutí. Pokud si lížete první, necháte si ruku s jednou zemí a myrem, kde je také Steel Sabotage, které můžete seslat, Skinrender a třímanové kouzlo? Myslím si, že se najdou zastánci obou možností, ale pokud si někdo tuhle ruku nechá ve třetí hře v top 8 na PTQ, lízne si čtyři kouzla v řadě a prohraje, tak pak bude tuhle ruku považovat za jasný mulligan. Ale taková událost nemá vliv na to, zda je správné si takovou ruku nechat či ne, jde jen o vnímání dopadu tohoto rozhodnutí.
Nedávno jsem na draftu M12 hrál proti svému kamarádovi červeno-bílý agro balík, v kterém byli vítěznými kousky Volcanic Dragon a Flameblast Dragon. Kamarád hrál UW letectvo s Mind Control, o kterém jsem věděl. Dostali jsme se do situace, kdy v střední části hry byl zapikovaný stůl a já měl v ruce oba draky. Kamarád měl jednu kartu v ruce a v dosavadním průběhu hry nedošlo k situaci, kdy by zahrál Mind Control - zatím jsem hrál jen levnou drobotinu a on měl lepší možnosti stabilizace hry. Rozhodl jsem se nejdřív zahrát Volcanic Dragon, protože kdyby zahrál Mind Control, následující Flameblast Dragon by měl stále velkou naději rozhodnout hru. Pokud by naopak ukradl Flameblast Dragon, měl bych velký problém se přes to 5/5 letadlo dostat.
Ve svém tahu pak místo ukradnutí draka zahrál bezvýznamnou příšeru. Předpokládal jsem proto, že nemá Mind Control a zahrál jsem Flameblast Dragon. A on měl na vrchu knihovny... Mind Control! Draka doprovázeného jeho dalším letectvem jsem nedokázal zvládnout a tak jsem rychle umřel.
Na téhle hře je zajímavý fakt, že kdybych zahrál nejdříve Flameblast Dragon, měl bych pak mnohem lepší šanci na výhru. Flameblast Dragon by zaútočil před zahráním Mind Control, poslal by do hrobu jednoho z letců a ukousl pěknou část soupeřových životů. A to neuvažuji o možnosti, že by se rozhodl vyměnit dva až tři své letce, aby se ho zbavil už při prvním útoku. Zahrát Flameblast Dragon bylo vzhledem k přesné pozici Mind Control v knihovně tou správnou volbou. Pokud by si ho ale soupeř lízl dřív, pak bylo správné zahrát Volcanic Dragon, pokud by došel později, bylo nepodstatné v jakém pořadí bych draky zahrál, protože by si svou cestu skrz prorazili tak jako tak. Hru jsem tak prohrál ne přes správné rozhodnutí, ale kvůli správnému rozhodnutí.
To se může stát v jakékoliv hře. Když například sešlete Lightning Bolt na Goblin Guide. Samozřejmě je to dobré rozhodnutí a já jsem rozhodně pro zabití Goblin Guide co nejdřív, pokud máme takovou možnost. Ale není těžké si představit situaci, kdy se jedná o špatnou volbu. Řekněme třeba, že na vrchu knihovny máte zem, Pyroclasmu, zem a váš soupeř zahraje příští kolo další Goblin Guide. Pokud byste Goblina nezabili, lízli byste si dvě karty navíc a navíc vyměnili jednu kartu za dvě.
To se stává! Někdy zahrajete vše správně a jste za to potrestání. Někdy se rozhodnete špatně a jste odměněni. Už samotná definice správné a špatné hry naznačuje, že ve většině případů budete za správnou hru odměněni a za špatnou potrestáni. Proto nezakládejte svůj názor na výsledku jedné hry. Svá rozhodnutí hodnoťte na základě odehrání spousty her, duelů a turnajů. Pokud jste hráli Flameblast Dragon jako první v padesáti podobných situacích, v kolika případech jste vyhráli? A v kolika prohráli? Byl v tom nějaký rozdíl? To jsou otázky, na které je potřeba se ptát. Stejně tak lze najít situace, kdy zabití Goblin Guide bude výhodné.. Ale ve spoustě případů je její zabití to správné rozhodnutí. Hry, které jsme dříve hráli proti červeným balíčkům nás naučili, ze je nejdůležitější si hlídat stav svých životů. To, že to v určité konkrétní hře nemusí být pravda, je naprosto jiná věc. Ale s omezenými informacemi musíte hádat a měli byste proto vybírat ty nejpravděpodobnější možnosti.
Cvičením k dokonalosti
Kdy byste měli mulliganovat? Na tohle téma už byla napsána celá řada článků, ale není třeba číst žádný nich. Mě bude na odhalení tajemství správného mulliganování stačit devět slov. Připraveni? Takže si označte bílé místo pod touto větou a poznáte ono tajemství.Mulliganujte tehdy, pokud tím zvýšíte svou šanci na výhru.
Ale to vám asi moc nepomohlo, že? Vy samozřejmě víte, proč to děláte, ale správné rozhodnutí ovlivňuje velké množství proměnných. Nejen, že nevíte, jaké karty si líznete, ale taky nevíte jaké karty zahraje soupeř, dokonce ani nevíte, jaké karty má v balíčku! Existují miliardy miliard možných směrů, kterými se hra může ubírat. A na základě všech těchto možností, které ani není vaše mysl schopna obsáhnout, musíte odhadnout kolik z nich pravděpodobně vyhrajete, jestli si necháte tuhle ruku nebo když si zkusíte líznout lepší ruku o jednu kartu menší? Nejvýkonnější počítače světa by se ani při společné práci nepřiblížili možnému výsledku.
Ale my samozřejmě nejsme počítače. Nemůžeme očekávat přesná rozhodnutí, kdy mulliganovat, ale můžeme, stejně jako všichni experti v různých oblastech při důležitém rozhodování s jistou mírou nejistoty, využít svoji intuici! To není něco s čím se lidé rodí. Je to schopnost, kterou získáte odehráním tisíce hodin a miliónu her Magicu. Řekněme, že jste odehráli během svého života něco okolo tisícovky magicových her. Pak nejspíš nemáte dobrý základ pro určení, za jakých podmínek může daná ruka vyhrát hru. Možná jste šťastně vyhráli několik her z ruky s pěti zeměmi a tak jste získali dojem, že si takovou ruku můžete ve většině případů nechat. Ale ti nejlepší hráči světa odehráli mnohem více her. Vypěstovali si cit pro to, jak často dvě bažiny a Preordain pomohou seslat Solemn Simulacrum ve čtvrtém kole. Ti opravdu nejlepší hráči reagují instinktivně - záchvěv strachu, zvýšený adrenalin - když se rozhodují, zda nechat riskantní ruku. Někdy je tohle lepší cesta, než logické rozhodování, jaký tah je ten správný.
Neplatí to jen pro Magic - v každém aspektu života je třeba se rozvíjet a rozvoj přichází skrze procvičování. Znalost toho, jakou ruku nechat a jakou ne, přichází odehráním tisíců takových rukou. Na Pro Tour Paříž jsem udělal špatné rozhodnutí - nechal jsem si Preordain, Scalding Tarn, dvakrát Lotus Cobra, Birds of Paradise, Jace a Frost Titan na draw - protože jsem neměl balíček nahraný a nevěděl jsem, co od takové ruky očekávat. Pouhá statistika pak může v takových případech klamat. Není těžké spočítat, že pravděpodobně nevynecháte druhou zemi, ale o to tu nejde. Tahle ruka potřebuje alespoň dvě další země k rozjetí, protože Lotus Cobra je k ničemu bez položení země, a navíc potřebujete zelený zdroj many, přesněji untaplý zdroj zelené, což není v následujících čtyřech kartách zrovna moc pravděpodobné.
Nejsnáze ošálíte sami sebe
Brilantní fyzik Richard Feynman proslul výrokem, že "prvním krokem je neklamat sám sebe - a oklamat sám sebe je to nejsnazší." Existuje plno věcí, kterým chceme věřit, i když bysme neměli. Lidé totiž mají ego, které je třeba ukojit. Je velmi snadné přesvědčit sám sebe, že jste to zahráli správně, zvlášť když jste vyhráli. Vždyť jste vyhráli! Museli jste tedy hrát správně, jste přece dobří hráči.Jednou za mnou přišel kamarád po odehrání NBS draftu a zeptal se mě, zda bych na první pick v prvním boosteru bral Pith Driller nebo Shattered Angel. Osobně bych bral Pith Driller, ale nebylo by to jednoduché rozhodnutí - Shattered Angel je vynikající karta, ale Pith Driller je stejně dobrý, hlavně ale je bezbarvý. Myslím si, že obecně je dobré nezavazovat se příliš brzy.
Kamarád vzal Shattered Angel. I když uznával mé argumenty, bílá podle něj byla dobrou barvou k draftování a tenhle pick to jen potvrzoval. Navíc stůl obešel dvakrát Suture Priest (bylo to v době, kdy byl tenhle kousek podceňován, dnes už by se to nestalo). Když jsem viděl jeho balíček, musel jsem uznat, že byl celkem silný, ale stejně bych nesouhlasil, že byl Shattered Angel správnou volbou, protože podle mě nebyl.
Nesmějte se mu, protože je velmi pravděpodobné, že jste stejnou věc už taky udělali. Vím, že já ji udělal. Když už jste se dříve rozhodli, že je daná karta dobrá (nebo že je špatná), a na svém názoru i přes dokázaný opak trváte, pak jen klamete sami sebe. Když zavrhujete určitou strategii nebo archetyp, protože jste s ním jednou na draftu neuspěli, pak klamete sami sebe. A když přisuzujete své vítězství svým skvělým rozhodnutím, děláte sobě jen medvědí službu. Je důležité nebát si přiznat, že nemusíme být tím jediným strůjcem našeho vítězství. Jediné, co můžeme dělat, je snažit se hrát co nejlépe a doufat v to nejlepší.
Není důležité, zda jste vyhráli či prohráli, ale JAK jste hráli.
Smyslem tohoto článku je vám ukázat, že správná hra je velmi důležitá věc. Úspěch přichází a odchází. Neusněte na vavřínech ani se nenechte zdeptat neúspěchem, protože nemusí nutně odrážet vaše umění hrát, rozhodně ne v krátkodobém horizontu. Dělejte správná rozhodnutí a to ostatní už přijde samo.
Nashle příště!
Jeremy
Originál "Just Because You Won Doesn't Mean it was Right" přeložil Miroslav "Jacomo" Řezanina. Překlad byl uveřejněn na základě spolupráce se serverem Blackborder.com.
Komentáře
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.