Články
Toulky po Extended
O Richardu Blandovi
Richard je profesionální hráč z Anglie. S Magicem začal během výměnného pobytu v Německu v dávných dobách Darksteelu, kdy na FNM turnajích hrál doma vytvořený Shared Fate, zatímco všichni ostatní hráli affinitu. Od té doby se vypracoval, ale stále má slabost pro komba všech druhů. Jako pravidelný účastník PTQ se Richard dočkal úspěchu v roce 2010, kdy skončil třetí na největším magicovém turnaji všech dob, GP Madrid. V tomtéž roce se dostal do finále národního mistrovství Velké Británie, kde prohrál v souboji dvou identických 75-ti-kartových balíčků 3-0.
- Profesionální hráč úrovně 5
- Celkem získal 43 Pro bodů
- 3. místo na GP Madrid 2010
- 2. místo na Národním mistrovství Velké Británie 2010
- 43. místo na PT Berlín 2008
- 8. místo v týmech na MS 2010
Toulky po Extended
Ahoj, vítám vás u svého prvního sloupce pro Blackborder.com! Jak už jste z titulku poznali, budu se věnovat formátu Extended. Ten hraji skoro nepřetržitě od Mistrovství světa a to nejen proto, že se v něm hrají PTQ (kvalifikovaný už jsem, ale bezplatná letenka se hodí). Formát obsahuje velké množství životaschopných balíčků, ale také rozsáhlé neprobádané území. Metagame se neustále mění a vyvíjí podle toho, co v posledním týdnu uspělo. Jedná se o vzrušující období inovací, kdy formát štědře odmění každého, kdo si dá tu práci poznat všechny archetypy a jejich varianty.
V extended části mistrovství světa jsem hrál G/W Hideaway, se kterým se mi podařilo několikrát vyhrát, když soupeř ve druhém kole slepě rušil Mana Leakem a byl okamžitě potrestán sesláním Summoning Trap, která přinesla Emrakula. Dnes už se do podobné pasti chytí podstatně méně lidí, neboť balíček získal na oblibě. Znalosti jsou tou nejlepší zbraní v tak rozmanitém formátu, takže vám vřele doporučuji nasát všechny dostupné informace. V tomhle ohledu jsou obzvlášť přínosné přehledy balíčků v Top 8 turnajů na Magic Online (k dispozici zde). Pokud váš soupeř v prvním kole zahraje Copperline Gorge, víte jaký balíček hraje? S největší pravděpodobností se jedná o Jund, ale v poslední době vzrůstá obliba Gorge i v Naya balících. Nebo by to mohl být nějaký polorogue RUG balíček hrající kombo Pestermite/Splinter Twin? Znát svého soupeře je životně důležité, abyste byli schopni si uvědomit, jaký je plán hry v daném souboji. Nejde pouze o sesílání karet z vaší ruky a jejich pokládání vedle sebe dokud soupeř nevzdá (no dobrá, v případě bílých koní asi ano :P). Jedná se spíše o uvědomění si toho, jak chcete vyhrát, které karty jsou pro to nejdůležitější a na jaké soupeřovi karty si musíte připravit odpovědi nebo kolem kterých musíte hrát.
V této sezóně jsem hrál, a nevyhrál, čtyři PTQ se čtyřmi různými balíčky. Na každý z nich se podívám blíže a pokusím se rozebrat, proč jsem s ním prohrál a jak se z této prohry mohu poučit.
Prvním balíčkem, který jsem se rozhodl hrát, v PTQ na Magic Online, byl Mythic. V době, kdy byl Mythic legální na standardu, jsem hrál jak s ním, tak proti němu, nejčastěji s Jundem. Balíček mě zaujal svou sílou a flexibilitou. V počátcích nového extended, kdy patřili k nejlepším balíčkům Faerie, UW kontrol a Jund, jsem hledal balíček, který by byl schopný rychle zahrát Baneslayer Angela nebo Knight of the Reliquary a ochránit je, protože tato strategie měla dobré výsledky proti Jundu a také Faerie měli s problém se Baneslayera zbavit. Mythic je schopný zahrát Jace v třetím kole, což přestavuje pro U/w kontrol velký problém.
Na PTQ jsem pak dvakrát potkal Tempered Steel aggro a oba zápasy jsem prohrál ve velkém stylu, když jsem mulliganoval do slabé ruky a nelízl si potřebné karty, nebo prostě nedokázal konkurovat ideálnímu draw Tempered Steelu. Výsledek mě zklamal. Nebyl jsem si jistý, zda za něj může balíček a tak jsem zašel na místní turnaj, kde jsem uhrál pouhé 2-2-1. Opět jsem měl problémy s manou a překvapivě účinné se proti mě ukázali Thoughtseize a Mana Leak.
Poučení: Vypněte autopilota
Tahle zkušenost mě šokovala. Extended nebyl standard, to jak proti danému balíčku hrát se nedalo odvodit z předchozích zkušeností získaných na standardu. Balíčky jako Jund a Faerie jsou možná podobné verzím ze standardu, ale i malá změna může mít velký vliv na průběh hry. Karty jako Volcanic Fallout, Cryptic Command a Vendilion Clique je při rozhodování potřeba brát v úvahu. Hry proti Tempered Steel jsem prohrál s rukou, která byla schopná seslat Baneslayera ve třetím kole (2 manové příšery, Baneslayer, 4 země), ale Thoughtseize mi ho zahodila a já si pak do konce hry nic pořádného nelízl. V jiné hře, proti čtyřbarevnému kontrolu, jsem zahrál Jace, the Mind Sculptora, brainstormoval a pak o něj přišel díky Vendilion Clique zahrané na konci kola. Navíc jsem se neustále potýkal s nekonzistencí balíku a přebytkem many. Na velkém turnaji, jako je PTQ, nechcete zápas prohrát jen proto, že jste v obou hrách šli do pěti. Proto mám radši balíčky, které dokáží mulligan zvládnout lépe, například Faerie, nebo mají konzistentní draw, ať už díky redundanci, jako u agresivních balíčků, nebo kartám vylepšujícím draw, například Preordain. Díky vzestupu obliby Naya balíčků, jsem Mythic opustil. Pokud bych se ho ale rozhodl hrát, vypadal by asi nějak takhle:
Extended Mythic | Richard Bland |
Main Deck | Sideboard |
4 Misty Rainforest 4 Forest 3 Celestial Colonnade 1 Sejiri Steppe 1 Stirring Wildwood 3 Island 1 Plains 3 Razorverge Thicket 1 Murmuring Bosk 4 Verdant Catacombs 4 Noble Hierarch 4 Birds of Paradise 4 Lotus Cobra 4 Knight of the Reliquary 4 Sovereigns of Lost Alara 4 Mana Leak 2 Eldrazi Conscription 4 Jace, the Mind Sculptor 2 Baneslayer Angel 3 Dauntless Escort | 2 Chameleon Colossus 1 Vendilion Clique 4 Linvala, Keeper of Silence 3 Bant Charm 3 Qasali Pridemage 2 Great Sable Stag |
Jund se jen těžko zbavuje Chameleon Colossa a má problém do něj útočit. Bant Charm je skvělá karta plnící mnoho úkolů při hře proti kontrolu, zvládá si poradit se vším od Wurmcoil Engine přes Sower of Temptation až po Cryptic Command a Path to Exile. Qasali Pridemage a Vendilion Clique pomáhají proti Scapeshiftu, kterému zkracují čas na hru. A hodí se i proti UW. Linvala je nezbytná pro souboj s Naya balíčky, její zahrání jištěné Mana Leakem nebo Bant Charmem je to hlavní co v takovém souboji chcete udělat. A samozřejmě Baneslayer ve třetím kole, to je snadná cesta k vítězství - Naya hraje málo zabíjení a váš Bant Charm jim rozbije Sparkmage-Collar kombo. Thrun, the Last Troll je zajímavá pomoc z Mirrodin Besieged, která si možná do balíčku najde cestu. Jedinou jeho nevýhodou je neschopnost sám o sobě prorazit skrz Baneslayer Angel, Bitterblossom nebo Wurmcoil Engine. Ale kolik čtyřmanových příšer to zvládne?
Dalším PTQ v řadě bylo první "fyzické" PTQ, na kterém jsem se nechal unést svou láskou ke kombu a hrál Wargate Omen. Tento balíček jsem si vybral z několika důvodů. Za prvé jsem chtěl balíček, který dokáže porazit Faerie. Testování s Joem Jacksonem ukázalo, že Wargate má, na rozdíl od ostatních komb, s Faerie vyrovnanou bilanci, dokonce je proti Fae mírně favorizován. Za druhé jsem chtěl balíček, který má jasný plán a dokáže si poradit s "náhodnými" balíčky, jejichž výskyt jsem v úvodních kolech několika prvních PTQ sezóny očekával, protože lidé budou mít větší sklon hrát netestované balíčky či konstrukce převedené ze standardu. Taková situace nahrává silnému kombobalíčku, protože soupeř ho buď nezná nebo na něj není správně připraven. A za třetí, rád hraji kombo. Ne extended jsem hrál TEPS, vyhrál jsem PTQ s elfkombem a jednou dokonce uhrál na FNM 16-0 se standardní verzí Battle of Wits. Prostě hra ve stylu "No zahrál sis pěkné příšerky, ale já myslím, že udělám tohle a prohráváš. Díky" mě přitahuje, tenhle balíček vypadal dobře a při testování chodil spolehlivě. Dokonce obsahoval takové lahůdky jako Cryptic Command!
Můj plán mi ale zrovna moc nevyšel, když jsem si v prvním kole nechal ruku s Forest, Island, Prismatic Omen, Wargate, Mana Leak, Cultivate a Scapeshift a další zemi jsem si lízl až v šestém kole, když už soupeř s Faeriemi ovládl hru a zašlapal mě do země manlandama. Leyline of Sanctity by byla účinnou odpovědí na jeho discard, ale to bych si ji musel líznout, což při mulliganu do pěti nebylo zrovna moc reálné. O pár Thoughtseize později jsem zahájil turnaj s 0-1. Po výhře nad GW trap jsem šel opět na pět proti Jundu a prohrál vyrovnanou třetí hru, když soupeř zahrál v jednom kole Nature's Claim na Omen a smrtelného Anathemancera a já měl na zrušení pouze jednoho z nich.
Lekce: Nebojte se opustit svého miláčka
V té době jsem si to nepřipouštěl, ale pohled na top osm tohoto turnaje odhalil velké množství Thoughtseize, Vendilion Clique, Tectonic Edge, Qasali Pridemage a Nature's Claim. Chtěl jsem, aby kombo bylo dobrou volbou pro turnaj a ignoroval jsem důkazy, které napovídali, že jsem si vybral známý balíček, na který byla spousta balíčků v sideboardu připravena. Měl jsem si uvědomit, že ne každý bude na Wargate nepřipraven a měl si vybrat mnohem odolnější verzi - například podobu standardní G/R Valakut Rampy, nebo si vybrat kvalitní kontrolní balíček jako například U/W s antiFaerie sideboardem. Omen Wargate verze má několik problémů, například náchylnost na Gaddock Teega, a dost podivnou manabase (dostat úvodní ruku, ve které je Valakut, Flooded Grove a Plains, není nic potěšujícího). Pokud ale patříte mezi kombohráče, doporučuji verzi UGr Omen se kterou Jason Ford vyhrál GP. Jason nahradil hledací sílu Wargate stabilní manovou základnou doplněnou o Oracle of Mul Daya, který představuje tolik potřebnou karetní výhodu a "musíš zničit" hrozbu zapadající do křivky.
UGr Omen | Richard Bland |
Main Deck | Sideboard |
4 Valakut, the Molten Pinnacle 4 Flooded Grove 4 Misty Rainforest 4 Forest 5 Island 1 Mountain 1 Scalding Tarn 1 Tectonic Edge 3 Halimar Depths 3 Oracle of Mul Daya 4 Explore 4 Rampant Growth 4 Preordain 3 Ponder 3 Scapeshift 4 Prismatic Omen 4 Cryptic Command 2 Mana Leak 1 Jace, the Mind Sculptor 1 Firespout | 1 Wurmcoil Engine 1 Dispel 1 Spell Pierce 1 Tectonic Edge 1 Mana Leak 1 Obstinate Baloth 1 Into the Roil 2 Firespout 2 Kitchen Finks 2 Primal Command 2 Vendilion Clique |
Další víkend se konalo PTQ v Londýně a já hledal balíček, který by obstál v konkurenci balíčků s Noble Hierarchem, Faeriím a Jundu. Nakonec jsem se rozhodl pro Fauna Nayu, která hrála silné karty jako Bloodbraid Elf, Vengevine a Fauna Shaman, které tvořili silný základ proti Faeriím. Cunning Sparkmage se zdál být další skvělou kartou proti Faeriím a jiným zeleným balíčkům, jejichž zvýšený výskyt jsem očekával. S balíčkem jsem po sedmi základních kolech šel do vyřazovací části z druhého místa když jsem porazil 2x Faerie, 2x Noble Hierarcha, Jund a U/W kontrol a prohrál s R/G Valakutem. Ve čtvrtfinále jsem vyhrál mirror proti Naye, aby mě v semifinále rozdrtil UW kontrol v rukách dalšího místního hráče na Levelu 5, Dana Gardnera, který pak ve finále prohrál s Faeriemi. U/W je pro Nayu jedním z nepříjemných soupeřů, kdy je potřeba, aby karty chodili dobře a vy hráli bezchybně. Bohužel jsem musel v první hře mulliganovat do nepříliš dobré ruky a ve druhé si nelízl čtvrtou zemi. Druhou hru jsem mohl vyhrát, kdyby Dan v druhém kole použil Path to Exile na mého Fauna Shamana. On se ale po dlouhém přemýšlení rozhodl nic neudělat a já tak nemohl ve třetím kole zahrát Elspeth, Knight Errant. Bez čtvrtého zdroje many jsem neměl jak zastavit jeho tlak pomocí Sower of Temptation a Banyeslayera.
Poučení: Neplýtvejte ničením
Skončit kolo s ničením v ruce a příšerou na soupeřově straně není nic lehkého. Člověk má nutkání zbavit se ji a zaútočit svou příšerou, kterou zničený kus držel v šachu. Vždy si ale musíte uvědomit o co v zápase jde. V jedné hře, po sidu proti Faeriím, vypadal stůl takto: Já měl 6/6 Knight of the Reliquary, Vengevine a Cunning Sparkmage, soupeř Bitterblossom a několik tokenů, Wall of Tanglecord a země. Měl jsem silné nutkání zničit zeď a zaútočit, ale soupeř měl ruku plnou karet a můj rytíř se Sparkmagem by se o jeho tokeny postarali dostatečně rychle. Udržel jsem se, nezahrál Path na zeď a nezničil Sparkmagem tokeny v hlavní fázi, protože jsem si nechtěl naběhnout do Scion of Oona nebo ničení podpořeného commandy. Odměny jsem se dočkal o pár kol později, když soupeř zahrál jako poslední obranu Wurmcoil Engine. Já ji v klidu odstranil z cesty a mohl provést vítězný útok. Kdybych Path seslal dříve, mohl jsem prohrát na o kolo dřív zahraný Wurmcoil Engine, kterého bych se neměl jak zbavit.
Naya se mi líbí dodnes, a i když má problémy s kontroly, myslím si, že při správném hraní může vyhrát proti jakémukoliv balíčku. Během turnaje jsem šel šestkrát na pět a tři z těchto her jsem vyhrál. Taková je síla tohoto balíčku. Hrál jsem tuto verzi:
Fauna Naya | Richard Bland |
Main Deck | Sideboard |
3 Verdant Catacombs 3 Forest 2 Mountain 2 Plains 4 Arid Mesa 3 Raging Ravine 3 Razorverge Thicket 2 Copperline Gorge 1 Stirring Wildwood 1 Sejiri Steppe 4 Noble Hierarch 4 Birds of Paradise 4 Fauna Shaman 4 Knight of the Reliquary 4 Woolly Thoctar 4 Bloodbraid Elf 4 Vengevine 2 Cunning Sparkmage 1 Stoneforge Mystic 1 Qasali Pridemage 1 Linvala, Keeper of Silence 1 Basilisk Collar 2 Elspeth, Knight-Errant | 2 Path to Exile 2 Ajani Vengeant 2 Cunning Sparkmage 2 Qasali Pridemage 2 Linvala, Keeper of Silence 1 Tectonic Edge 1 Spitebellows 1 Sun Titan 1 Dauntless Escort 1 Basilisk Collar |
Při návratu z Londýnského PTQ jsem si všiml, že se má příští den konat PTQ na Magic Online. Rozhodl jsem se hrát celočervený balíček, se kterým známý uhrál v Londýně top osm. Ráno jsem si půjčil karty a za krátko jsem měl skóre 1-2, když mě dvakrát porazil Jund, když na mou Figure of Destiny následovanou Goblin Guide odpověděli zahráním Lightning Boltu následovaného Terminate, po kterém seslali Blightning. Nepomohlo ani sideboardování Quenchable Fire, když se mé zahajovací ruky, ať už průměrné šestikaretní či složené ze tří kouzel a čtyř zemí, které obvykle skončili jako tři kouzla a osm zemí, ukázali jako nedostačující. Do top osm se dostali dva celočervené balíčky, z nichž jeden celé PTQ vyhrál. Pole tedy tentokrát nebylo pro můj balíček až tak moc nehostinné, i když moje verze se od té vítězné lišila.
Hrál jsem následující konstrukci:
Demigod Red | Richard Bland |
Main Deck | Sideboard |
12 Mountain 4 Arid Mesa 4 Scalding Tarn 4 Teetering Peaks 2 Smoldering Spires 4 Goblin Guide 4 Figure of Destiny 4 Plated Geopede 4 Hell’s Thunder 4 Demigod of Revenge 4 Lightning Bolt 4 Flame Javelin 3 Searing Blaze 3 Burst Lightning | 3 Volcanic Fallout 2 Koth of the Hammer 2 Arc Trail 2 Quenchable Fire 3 Smash to Smithereens 3 Stigma Lasher |
Poučení: Někdy je holt potřeba trocha toho štěstí
Hraní čistě červeného balíčku vyžaduje mnohem víc dovednosti, než si většina lidí myslí. Je snadné ho považovat za prostoduchý, vždyť se jedná o levný a mezi začínajícími hráči, kteří nemají dostatečnou sbírku karet, oblíbený balíček. Musím ale přiznat, že občas prostě musíte poklepat na knihovnu a požádat magicové bohy o líznutí si toho správného blesku - v jednom zápase jsem musel na konci kola zahrát Lightning Bolt a Flame Javelin do soupeře a doufat, že si líznu jakýkoliv blesk, kterým bych dal soupeři poslední jedno zranění před tím, než mě zabije svým útokem. Nelízl jsem si. A to je z dalších kousek na cestě k výhře na PTQ. Nestačí být jen nejlepším hráčem nebo hrát nejlepší balíček. Občas je potřeba i trocha toho štěstí.
Takže vám přeji hodně štěstí na vašem dalším PTQ.
Díky, že jste vydrželi až sem,
Rich
Originál "Extended Wanderings" přeložil Miroslav "Jacomo" Řezanina. Překlad byl uveřejněn na základě spolupráce se serverem Blackborder.com.
Komentáře
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.