Články
Veteráni v Magicu, profíci v pokeru
„Obojživelníkem“ je v pokerové terminologii nazýván ten, kdo se dovedl prosadit nejen ve zdech kasín, ale i v nekonečném oceánu internetu. Takové hráče najdeme i ve světě MTG. Například Brad Nelson, kterého mnoho z vás jistě zná jako hráče roku 2010, patřil již dávno před svou první účastí na PT k fenoménům na MTGO. Stejně jako třeba Paulo Vitor Damo da Rosa nebo Julien Nuijten, kteří své první skalpy sbírali pomocí aplikace MWS v lize webu magic.league.com.
Dnes bych se však chtěl především podívat na hráče, kteří dosáhli velmi dobrých výsledků nejen v MTG ale později i v pokeru. Pro někoho to možná bude překvapením, nicméně seznam bývalých „ MTG Pros“ kteří vyměnili blesky a artefakty za esa a postupky je dlouhý a není překvapením, že i ve své „nové“ profesi dosahují kvalitních výsledků.
David Williams
Dodnes ho můžete občas vidět v coverage z profesionálních MTG turnajů, nicméně hlavní pole jeho zájmu je již dávno ve světě pokeru. David patřil mezi top hráče a pamětnící si ho jistě pamatují ze sezony 2000-2001. V tomto roce se na PT Los Angeles dokonce dostal do slovní pře s Jakubem Šlemrem ohledně Jakubových draftovacích schopností (David umřel na kartu, kterou Jakub splashoval místo aby ji poslal Davidovi). Během své kariéry dosahoval úžasných výsledků jak s kolegy ze svého týmu ABU (Alpha beta unlimited) tak sám na GP po celém světě. V Seriálu PT se mu povedlo prorazit právě až v sezoně 2000-2001, kdy suveréně vyhrál základní část PT Tokyo a uhrál top8 na mistrovství světa v kanadském Torontu. Tento turnaj se mu právě stal osudným, neboť byl ve čtvrtfinále diskvalifikován za označené karty z turnaje bez nároku na výhru a dokonce mu byla na celý rok pozastavena činnost na profesionálních MTG turnajích. On však nezahálel a vrhl se v tomto čase na poker. V něm nejvíce zabodoval v roce 2004, když obsadil druhé místo na hlavním turnaji série WSOP a připsal si na svůj účet tři a půl milionu dolarů. To ho však nezastavilo a již v roce 2006 vyhrál svůj první turnaj této série ve formátu 7 card stud. Na výplatních pozicích pokerových turnajů se pochopitelně pohybuje dodnes. V minulosti patřil mezi sponzorované hráče serveru Bodog.com, dnes je však součástí teamu pokerstars.com, největší online poker herny stejného názvu. Pokud jde o MTG, povedlo se mu po roční „pauze“ uhrát top8 na GP Cleveland 2002, nicméně to byla již jeho labutí píseň a postupně se z předních míst vytratil.
Noah Boeken
Noah je dalším známým členem teamu pokerstars.com nicméně má za sebou také slavnou karieru ve světě MTG. V pokeru patří mezi online legendy a pěkných výsledků dosáhl jak na turnajich WSOP, tak EPT. Mezi jeho největší turnajové úspěchy patří 1. místo na mistrovství Skandinávie v roce 2005 a 4. místo na turnaji classic of poker z roku 2007. V MTG potom především získal titul mistra evropy pro rok 2000. V Paříži tenkrát se svou zelenou mašinou porazil Replenish combo domácího favorita Raphaela Levyho. Mimoto má na svém kontě několik top8 na GP a money finishů na PT. Jako nejnovější bych uvedl 11. místo na letošním PT Paříž.
Gabriel Nassif
Toto jméno jistě není třeba dlouze představovat. Gabriel patří podle mnohých mezi nejlepší hráče MTG všech dob hned vedle K. Buddeho a J. Finkela. S tím nelze než souhlasit, protože tento Francouz má na svém kontě titul hráče roku, dva tituly PT šampiona a bezpočet top8 finišů na turnajích PT a GP. Krom toho je jedním z nejznámějších „deckbuilderů“ ve světě MTG. Různé controly z jeho dílny viděl snad každý. Mimo nich však například uhrál druhé místo na posledním turnaji masters s kombo balíčkem kolem enchantmentů nebo 5. místo na PT v italských Benátkách s gobliny. V pokeru platí za velmi respektovaného oponenta a má na svém kontě mnoho hezkých turnajových výsledků, i když na svou „životní trefu“ stále čeká. Jeho největším úspěchem tak zatím zůstává 7. místo z turnaje ve formátu H.O.R.S.E na WSOP z roku 2007.
William „ baby Huey“ Jensen
William patřil mezi přední světové MTG hráče a jeho nejlepší disciplínou býval teamový draft. Na svém kontě má titul PT šampiona právě v této disciplíně z Bostonu 2003. Právě v semifinále tohoto turnaje porazil jeho tým bájné uskupení Phoenix Foundation, které pod vedením K. Buddeho získalo první místo v turnaji teamů v předchozích dvou letech. Nebyla to jistě náhoda, protože Williamův team měl top4 finish z turnaje teamů z předešlého roku a on sám má na svém kontě 4 top8 na PT a 8 top8 na GP. I tak však patří spíše mezi ty méně známé hráče. V pokeru získal dvě učásti na finálovém stole WSOP z let 2007 a 2010 v obou případech v limitní variantě holdenu.
Andre Coimbra
Andre se věnoval studiu informatiky a od té je již jen malý krůček k matematice a hrám jako MTG nebo poker. V tom prvním na sebe upozornil již v roce 2005 učastní v top8 na MS v Yokohamě. Po tomto výsledku získal ještě několik velmi kvalitních finishů především v seriálu GP z doby kolem léta kdy se draftoval coldsnap, nicméně i on se z magicového světa postupně stáhl. O to intenzivněji se věnoval online pokeru, kde dosáhl mnoha úspěchů. Jako blesk z čistého nebe se však vrátil na magicovou scénu účastní na mistroství světa 2009 které i vyhrál. V dalším roce sice svou účast na PT zanedbával a dál se věnoval hraní pokeru, nicméně je evidentní, že jde o hráče, který může podávat kvalitní výsledky v obou těchto oborech.
Eric Froehlich
Eric je dalším z veteránů. Jeho jméno bylo až nedávné minulosti spjaté především s jeho účastí v top8 na PT San Diego 2002. Poté ještě dosáhl několika money finishů na turnajích GP a PT včetně dvou top8 na mistrovství USA, nicméně jeho primárním zájmém se stal poker. V tom získal za dobu svého působení především hned dva náramky z turnajů WSOP a to v letech 2005 a 2006. V prvním případě se jednalo o limit holden a a podruhé o pot limit omahu. Od hraní limitních variant pokeru si však Eric odskočil k magicu a v doprovodu Boba Mahera a limitového „poloboha“ Riche Hoaena uzmul třetí místo na GP v Madisonu 2006. Po tomto úspěchu se opět věnoval převážněji pokeru, kde zářil především v roce 2009, kdy skončil 4. na jednom z turnajů série WPT. V roce 2010 se však opět ukázal ve světě MTG a své tažení kořeněné mnoha dobrými výsledky korunoval učastí v top8 na MS v japonské Chibe. Rok 2011 se potom v jeho případě nese ve znamení kvalitních výsledků v obou hrách. V MTG je to například top16 na PT v Paříži. V pokeru se mu dařilo především na WSOP kde byl 4. hned ve dvou turnajích a připsal si tak na své konto téměř půl milionu dolarů.
Dario Minieri
Dario se vrhl na profesionální okruh MTG jako blesk z čistého nebe. Umístil se v top8 na GP Londýn 2002 a jen o pár měsícu později v top 16 na PT Houston. Stejně rychle se však z tohoto světa i vytratil. Mohl za to poker, ve kterém se usídlil na již zmiňovaném serveru pokerstars.com, a hrál jeden turnaj za druhým. Hrál jich dokonce tolik, že jako první byl za svou aktivitu odměněn luxusním vozem. Mimo něj však za dobu svého působení dosáhl mnoha velmi kvalitních výsledků. Objevil se na třech finálových stolech série EPT a v roce 2008 si také přivezl náramek ze série WSOP. Dodnes brázdí přední světové pokerové turnaje a patří k obávaným soupeřům.
Julien Nuijten
Julien se přes svůj nízký věk stal fenoménem ve všem co dělal a co souviselo s hraním karet. Již v 15 letech se stal v San Franciscu mistrem světa v MTG a svou první top8 získal již o několik měsíců dříve na GP v Bruselu. Není bez zajímavosti, že ve hře o top8 nečelil nikomu jinému než samotnému Kai Buddemu. Postupně ještě mimo jiného vyhrál dvakrát GP a do toho přivezl z mistrovství světa v paříži 2006 titul mistra světa národních týmů. Tím však své sbírání magicových trofejí takříkajíc zakončil a pustil se usilovně do hraní pokeru. V tom se věnuje především nejdražším hrám o hotovost na internetu a v roce 2008 vyhrál v Rio de Janeiru jeden z turnajů série LAPT. Tento turnaj vyhrál ještě před dovršením 21. roku života, tedy v době kdy nemohl pomýšlet na účast na WSOP. Jeho věk je tedy jedním z důvodu, proč ještě neměl příliš možností získat náramek WSOP šampiona, nicméně již v roce 2010 během své první návštevy tohoto pokerového svátku uhrál dvě placená místa a je tedy jen pravděpodobně otázkou času, kdy si domů odnese i tento triumf.
Sigurd Eskeland
Tento norský hráč patřil k nebezpečným soupeřům v seriálu PT v časech Jakuba Šlemra. Je PT šampion z New Yorku 2000. V tomto turnaji se hrálo ve formátu „Maska block constructed“ a dominantní strategií byli bílí koně a rebelové v čele s jejich velitelkou Lin Sivvi. Sigurd se později vrhl na poker a také v něm patří spíše k důstojníkům než pěšákům. To dokazál například ziskem náramku na WSOP v roce 2010. Sigurd je všestranný hráč, věnující se úspěšně rozličným pokerovým variantám, nicméně ve světě magicu ho v současné chvíli potkat nemůžete.
Jak je vidět, našlo mnoho úspěšných MTG hráčů své nové působiště ve světě pokeru a rozhodně ani v něm nehrají druhé housle. Jak magic tak poker totiž patří mezi dovednostní disciplíny a pokud se naučítě jednu z nich velmi dobře, máte velkou šanci proniknout později úspěšně i do té druhé. Klíčem k úspěchu je totiž vždy tvrdá práce, analýza vlastní hry a učení se od úspěšnějších. A to jsou ostatně věci, které uplatníte nejen v MTG nebo pokeru, ale často i v reálném životě.
Slovník použitých pojmů: MTG Magic the Gathering. hráč roku Titul pro hráče jenž v dané sezoně získá nejvíce bodů na profesionálních turnajích v MTG. MTGO Magic online, placená internetová aplikace určená k hraní MTG. MWS Magic Workstation, neplacená internetová aplikace určená k hraní MTG. MTG pro Člověk mající na svém kontě nějaké profesionální body z turnajů v MTG, často se také věnuje hraní této hry na profesionální nebo poloprofesionální úrovni. GP Poloprofesionální turnaj v MTG. Lze zde vyhrát finanční premie, nicméně se může účastnit každý kdo má zájem. PT Profesionální turnaj v MTG. Hraje se o finanční premie a učastnit se může jen úzká skupina kvalifikovaných hráčů. ABU Alpha beta unlimited. Tým, ve kterém mimo D. Williamse byl i R. Fuller a B. Hegstad. Splash Přidání několika karet minoritní barvy za účelem vylepšení výsledného MTG balíčku. WSOP Nejprestižnější a nejstarší turnajové série v pokeru. Odehrává se každý rok v Las Vegas. Jde o serii určitého počtu turnajů v rozličných pokerových variantách. Výhra takového turnaje se považuje za velmi prestižní. EPT Nejprestižnější evropská turnajové série v pokeru. Jedna její zastávka se hraje již řadu let i v Praze. WPT Další významná turnajová série v pokeru. 7 card Stud Varianta pokeru lišíci se od jeho nejrozšířenější varianty holdenu. Top8 označení pro prvních 8 hráčů turnaje v MTG po proběhnutí základní části. Final table označení pro poslední stůl turnaje v pokeru. Masters Dnes již neexistující série turnajů v MTG, na kterou bylo zváno vždy aktuálně nejlepších 32 hráčů světa dle předchozích výsledků. Deck Builder Člověk, jenž vymýšlí nové strategie v karetní hře MTG. H.O.R.S.E Disciplína pokeru, ve které se během turnaje střídá rovnou pět variant této hry. Brilantní ovládání těchto variant je považováno v komunitě profesionálních hráčů pokeru za známku vysokých herních kvalit. Phoenix Foundation Tým ve složení K. Buddeho, M. Bluma a D. Baberowského, který je dodnes považován za nejlepší tým, který kdy hrál na teamových turnajích v MTG. Money finish Jde o výsledek v turnaji, za který ten, kdo ho dosáhl, inkasuje finanční výhru. Limit holden / omaha. Limitní varianty pokeru se od nelimitních liší tím, že nelze vsázet libovolný počet žetonů. LAPT Série velkých turnajů v pokeru, odehrávající se v latinské americe. |
Zdroje literatury: Databáze výsledků MTG turnajů dostupná na: http://www.wizards.com/Magic/Magazine/Events.aspx?x=mtg/eventcoverage/main Databáze výsledků poker hráčů dostupná na: http://pokerdb.thehendonmob.com/ |
Online poker zdarma se naučíte na našem partnerském portálu poker-arena.cz, kde pro vás připravuje články Mistr světa v Magic: the Gathering - Jakub Šlemr. Dále zde najdete zdarma výukové videa od bývalého hráče Magicu Lukáše "Alkaatche" Horáka a strategické články od Martina "Arcáka" Arcimoviče.
Jaroslav Bílek
Komentáře
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.