Články
Vzpomínky na Kamigawu
Dne 18. února 2022 vyjde nová edice, Kamigawa Neon Dynasty. Tématicky se vrací k původnímu cyklu třech edicí: Champions of Kamigawa, Betrayers of Kamigawa a Saviours of Kamigawa (šampióni, zrádci a zachránci Kamigawy). Nová Kamigawa, tedy Neon Dynasty, se odehrává 1200 let později než původní Kamigawa...
Je zajímavé, že se Wizards of the Coast vrací k tématu, který nebyl ve své době nijak úspěšný. Tento blok byl, co se týká prodejů, spíše slabší. Možná nižší prodeje nebyly dány smotným tématem japonských ninjů, ale spíše faktem, že obecně - všechny tři Kamigawa edice byly hratelně podprůměrné. Kupovaly se málo a také proto jsou dnes některé karty, které zde vyšly, relativně drahé (jednak se otevřelo málo boosterů a jednak byly print runy tehdy relativně malé).
Proč vlastně vznikl tento článek? Jde tak trochu o nostalgii k tehdejší době. Slovo Kamigawa člověk neslyšel už 15 let :-).
V tom čase, bavíme se o letech 2004-2005, byly karty z Kamigawy na dvojku, či obecně constructed formáty, poměrně slabé. Ale na draft byly edice celkem zajímavé. Pracovaly s konceptem počtu karet na ruce, takže i zbytečně vyložená země, Vám mohla prohrát hru. Některá kouzla dávala bonus za to, že jste si nějaký počet zemí vrátili na ruku, což Vás naopak nutilo země vykládat. A když jste to s efektem kouzla přehnali (tj. vrátili jste si moc zemí), mohli jste ztratit tempo natolik, že jste si opět prohráli hru.
Další zajímavostí byly Shriny, některé z nich byly tou dobou velice silné (na draft). Tak např. soupeřova černá Shrina Vás nutila zahodit každé kolo kartu, což v tomto formátu bylo dost klíčové. Efekt se navíc s počtem Shrine sčítal, takže už dvě položené shriny znamenaly většinou výhru v partii. Sama o sobě byla asi nejsilnější modrá, která dává každé kolo kartu navíc.
Abychom se ale nebavili jen o draftu, zajímavostí u tohoto cyklu bylo, že karta Jitte, která se ukázala asi jako nejsilnější a nejhranější kartou z célého bloku, nebyla původně považována za příliš silnou. Našli se dokonce lidé, kteří ji nezařadili na prerelease do main decku :-). Bylo to tím, že karty s podobným efektem, prakticky ne-existovaly. A equipmenty byly taktéž relativně novinkou.
Hledal jsem také v archivech CMUSu původní články o Kamigawě. V současném systému již takto staré články nenajdete, ale existují weby, které uchovávají kopie starších webů i v současnosti a tak Vám mohu nabídnout např. článek o Betrayers of Kamigawa, jak tehdy Martin Podlaha, neboli Pavouk, odhadoval sílu jednotlivých karet z této edice.
Tehdy se také na začátku roku 2005 konal Pro Tour Nagoya, kam se vypravilo několik hráčů z České republiky a také jeden rozhodčí – moje maličkost :-). Upřímně si nepamatuji, jak úspěšní byli naši hráči, na velký úspěch totiž nedosáhli. V paměti mě však zůstalo, jak jsme společně bydleli v malém Japonském hotelu a cestovali po Japonsku. A i když jsem jako rozhodčí bydlel nejdříve v pětihvězdičkovém hotelu, lepší zážitky byly právě z malého hotelu v japonském stylu, kde jsme sdíleli japonské lázně ještě s ostatními Japonci. K dispozici také byly klasická kimona a místnost pokrytá tatami.
Po Pro Touru jsme ještě chvilku cestovali po Japonsku, podívali jsme se např. do Kyota, původního císařského města. Cestu jsme si naplánovali tak, že tam pojedeme Shinkanzenem (a připlatíme si, abychom poznali rychlost 300 km/h), zatímco zpět už pojedeme normálním vlakem. Osud tomu chtěl, že ráno napadl sníh (což se prý v dané oblasti stává tak dvakrát do roka) a náš Shinkanzem se šoural stejně rychle, jako obyčejné vlaky. Na druhou stranu jsme viděli Kyoto pod sněhem, což bylo taktéž zajímavé. Ovšem na sníh jsme vůbec nebyli připraveni, takže jsme druhou polovinu dne trpěli s promočenými botami. Sightseeing jsme ale nevzdali. Osobně už mi byla ke konci taková zima, že jsem si neuměl představit 2h mrznout ve vlaku s mokrými botami i ponožkami a tak jsem si v obchůdku koupil teplé ponožky a na zpáteční cestu vlakem si je vzal. Tento „suvenýr“ mi zbyl v šatníku dodnes :-).
Druhým silným zážitkem byla návštěva obrovského podzemního akvária, kde jsme viděli Běluhy, či Delfíny. Podmořská zoo byla velice rozsáhlá a, i když jsem poté navštívil několik evropských akvárií, tak se žádné nevyrovnalo velikostí tomuto Japonskému v Nagoye. A samozřejmě bych neměl zapomenout na zámek Nagoya, s ikonickým vzhledem, viz foto.
Pro dnešní hráče může být zajímavé, že tehdy se hrál Pro Tour systémem Rochester draft – jedná se o draft, kdy se otvírá vždy jen jeden booster v daném okamžiku a ten se vyloží na stůl před hráče. First pick bere ten, kdo booster otevřel a pokračuje se po směru hodinových ručiček. Osmý hráč vezme dvě karty a směr se otáčí, jde se proti směru hodinových ručiček a poslední 15. kartu vezme druhý hráč v pořadí. Ten první tak dostane jen first pick. Postupně se takto otvírají jeden booster za druhým. Více o formátu Rochester draft zde.
Tento způsob draftu se tehdy považoval za velice „skill intensive“, protože všechny informace jsou volně dostupné, víte přesně, jaké barvy kdo bere, jaké bomby si vzal, a můžete na ně vzít odpovědi. Nevýhodou tohoto způsobu draftování je zdlouhavost a také chybí prvek „překvapení“. Fajn ale je, že se prakticky nedá podvádět, protože dobří hráči si pamatují všechny dobré karty, které byly otevřeny.
Asi stojí za zmínku, že tehdy na každý Pro Tour byla dotace 200 000 dolarů a byly rozděleny mezi 64 nejlepších hráčů. Zahrát si na Pro Touru byla velká čest a ke kvalifikaci „stačilo“ vyhrát daný kvalifikační turnaj.
Za Českou republiku se turnaje zúčastnili Arnošt Žídek, Daniel Krutil a Petr Kamínek. Nejlépe se umístil právě Arnie, který skončil na 44. místě (a odnesl si tak 775 dolarů). Dan Krutil (a tady mi historii připomněl sám Arnie) prohrál klíčový zápas o postup do druhého dne s Shu Komuro, který celý Pro Tour nakonec vyhrál. Respektive hra by skončila remízou (a nepostoupil by ani jeden), Dan měl o něco lepší board, tak se soupeře zeptal, zda vzdá. Ten mu nevzdal, tak to soupeřovi vzdal Dan...
Pojďme se ale vrátit do současnosti – Kamigawa Neon Dynasty. Téma a příběh se odehrává o 1200 let později než původní Kamigawa. Je trochu škoda, že se Wizardi nevrátili ke Kamigawě alespoň v rámci 2 bloků... Ta následující edice se totiž jmenuje Street of New Capenna a bude inspirovaná gangstery a organizovaným zločinem, což s Kamigawou asi nebude mít nic společného :-).
Je však možné, že pokud by Nová Kamigawa měla úspěch, dočkáme se pokračování v budoucnu, protože je to zvykem Wizardů – když má něco úspěch, vrátíme se k danému tématu opět v budoucnosti (viz Ravnica, Zendikar, či Innistrad).
Co tedy čekat od nové Kamigawy? Podle současných zdrojů se můžeme těšit na návrat cyklu draků. Tehdejší draci byli silní, ale dnes by to byly spíše průměrné až podrpůrměrné kousky... A tak je Wizardi museli trochu vylepšit :-). Však porovnejte...
Noví draci:
Také by se měly vrátit již zmiňované Shriny, opět musí být lepší než původní, jinak by je moc lidí nehrálo (ano, karty se historicky pořád zlepšují, tedy zejména potvory, kouzla zůstávají relativně stabilní, či mírně slabší).
Wizardi zveřejnili již full spoiler, tak zde uvádím odkaz.
Musím říci, že obrázky se Wizardům (jako obvykle) dost povedly. Taktéž vítám starší schopnosti jako jsou Ninjutsu, či návrat zajímavých equipmentů. Jak už také bývá zvykem, ke každé edici vyjdou opět tématické doplňky, obaly na karty, ty jsou také, co se týká provedení, velmi zdařilé.
Uvidíme, jak si edice povede co do hratelnosti na constructed formátech. Toto téma přenechám kvalifikovanějším :-).
Věřím, že jste si článek užili. Jestli máte nějaké vlastní vzpomínky na období Kamigawy v MTG, tak se o ně určitě podělte do komentářů.
A koho ta historie zaujala, přečtěte si, jak se hrál Magic před rokem 2000 :-)
Za CMUS, Luboš Lauer.
Komentáře
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.
Zombies v karetní hře Magic
Boží článek. Díky
všechny komentářeStředeční výhledy 8/2023
Dobře. Ale v takovém případě by power level Standardu už jenom rostl a rostl... Nějakých těch banů se dočkáme teď v pondělí, takže...
všechny komentářeRozbor Old Stickfingers balíčku na Duel Commander
Poznámka a kajícný komentář autora. Článek jsem měl rozepsaný tak dlouho, že mezitím Trazyn schytal (a asi zaslouženě ban). Berte prosím...
všechny komentářeStředeční výhledy 7/2023
UPDATE: Minulý víkend nám přinesl spoustu nových zpráv. Na Pro Touru se toho odehrálo opravdu hodně. - Vítězem Pro Touru March of the...
všechny komentářeJak může správný Mindset ovlivnit Vaše hry v Magicu?
Super článek! Zrovna se s takovýmto problémem potýkám a zkusim tyto informace implementovat. Více podobných prosím!
všechny komentářeStředeční výhledy 6/2023
@Jaires: To vypadá nadějně ;-) @All: Co říkáte na bitvy po jednom týdnu hraní? :-)
všechny komentáře