Články
Worldwake v draftu - část druhá
pozn: některe výrazy zůstaly nepřeloženy a rovněž některe jména karet nejsou skloňovány. Dále pokud najdete nesprávnou shodu předmětu s přísudkem apod. , tak se předem omlouvám a pokud bude mít kdokoliv i přesto nutkání, stačí napsat SZ a opravím. Stejně jako minule je většina názvů karet v článku prolinkována, takže stačí kliknout a hned uvidíte obrázek.
odkaz na první část:
http://www.cmus.cz/dnn/Články/Všechnyčlánky/tabid/265/articleType/ArticleView/articleId/1578/Worldwake-v-draftu--st-prvn.aspx
Dokončení:
Black
Mono-Black
Bloodhusk Ritualist je dokonalost sama. Protože jsou momentální draftovací edice poměrně hodně svižné, můžete ho v nejhorším hrát jako Mindless Null (navíc může blokovat !), ale raději chvíli počkejte a diskardujete soupeři hodně kartiček. Tohle vše z Ritualisty dělá jednu z nejlepších karet v setu a taky kandidáta na první pozici TOP3.
Všechny 3 černé removaly jsou na tom podobně. Posledním nezařazeným je Tomb Hex, který je občas lepší než Smother. Urge to Feed je každopádně nejlepší, v mono-black jsou upíři při příchodu do boje slabá těla, Urge to Feed se může stát brutálním bojovým trikem (zablokujete 2/1 s Bloodhusk Ritualist a 3/2 s Vampire Nighthawk, zabijete jednu 3/3 a ještě posílíte své krvesaje).
Dread Reckoning vypadá na první pohled kvalitně, ale bohužel realita je daleko horší. Myšlenka virtuální karetní výhody společně s removalem je bezpochybně lákavá, ale velmi omezující podmínky dělají kartu o dost horší. Jednak se předpokládá, že nějakou tu potvoru v boji ztratíte a navíc je pak hodně mrzuté mít ve hřbitovu třeba jen Giant Scorpion, nebo Guul Draz Vampire. A samozřejmě karta jde navršek knihovny, takže karetní výhoda se zas tak velká nekoná. Z toho důvodu bych Reckoning nehodnotil výše, jak 6. pick.
Nemesis Trap je další kartou, která je o hodně horší, než by se dalo soudit z textu. Samozřejmě tahle pastička může být super – ale nastřádat 6 man a pak doufat, že protivník zaútočí s těmi správnými stvůrami a tak vyměnit 2 za 1 není nic, kvůli čeho budete skákat štěstím. Proti bílé je Nemeisis určitě daleko lepší, ale proti všemu ostatnímu stojí pod průměrem.
Caustic Crawler je další kartou v nepříliš chtěné kategorii. Proti určitým balíčkům dokáže otočit hru, nicméně první aktivace až v šestém kole je příliš pomalá. Ve spojení s Ruin Ghost a Frontier Guide dokáže hooodně zajímavé věci, nicméně už to znamená špatně zvolenou manovou kombinaci, čemuž bych se raději vyhnul.
Nad zbytkem karet toho není moc co diskutovat, všechny jsou poměrně hratelné. Bojuka Brigand je decentní útočník, ještě lepší v kombinaci s Nimana Sell-Sword a Stonework Puma.
Jagwasp Swarm je modrý Snapping Drake a útočí za 3, nenabízí ale nic dalšího. Ruthless Cullblade může být docela nepříjemný zabiják, ale mnohem častěji kartu jen vyměníte za soupeřův 2-nd drop.
Co se týká Corrupted Zendikon, nejsem si uplně jistý. 3/3 za 2 je fajn, ale černá většinou v pozdějí fázi bývá hodně manové náročná a zpomalení tempa může být znatelné. Pulse Tracker je obvykle horší než Vampire Lacerator. Shoreline Salvager je hratelný i bez Islandu, ale evidentně stojí pod průměrem. Quag Vampires většinou do maindecku nepřijde, i když jako sidový swampowalker může být docela efektivní.
Pozn: ten kluk ví, že burgery jsou fajn, ale taky ví, co píše. O Ritualistovi a zabíjení se netřeba přít. Vyzdvihl bych ještě o něco málo Corrupted Zendikon, i v pozdější fázi hry je 3/3 s Haste za dvě many poměrně efektivní. Jinak mám pochybnosti o tom, zda je Dread Reckoning opravdu tak „špatný” a to přesto, že v čistě černé nejsou zrovna žádná velká těla.
Red-Black
Hodnocení pro červeno-černou je velmi podobné, jako pro mono Black. Bloodhusk Ritualist se stává o něco horší pokud nepřijde ta správná mana, nicméně většina takto postavených decků chce držet tempo kartami jako Hideous End, Gatekeeper of Malakir atd. ,takže předpokládám, že černých zdrojů budete mít dostatek. Tak jako alíci potřebují určitě množství spojenců k výhře, RB potřebuje určitý počet removalu, aby jste byli schopni protlačit dostatečný damage. Z toho vyplývá, že právě tyto tři removaly jsou to nejlepší co WW pro tento archetyp nabízí.
Caustic Crawler je příliš pomalý, zvažoval bych jako 4th a 5th pick, zatímco agresivní útočníci jako Bojuka Brigand, Ruthless Cullblade a Corrupted Zendikon získavají na hodnotě. Obzvláště 3/3 je dost těžko zabitelná a pokud disponujete dostatkem removalů a neztratíte tempo, soupeř bude jen nevěřícně kroutit hlavou. Zendikon dobře spolupracuje např. se Smoldering Spires, kdy Vám dává navíc zadarmo Goblin Shortcutter abilitku.
Pulse Tracker a Quag Vampires se blíží nehratelnosti a do balíku bych vůbec nezařazoval.
Pozn. : RB jsem měl možnost osobně vyzkoušet, kdy jsem nadraftil několik skvělých černých upírů (v čele s Anowanem, Malakirem a Nighthawkem), černého zabíjení (Urge to Feed, Hideous End, Disfigure) a navíc i červené střílení (jeden Searing Blaze a jeden Burst Lighting). Draft jsem snadno vyhrál bez ztráty jediné hry. S výše uvedeným žebříčkem mohu tedy jedině souhlasit, možná bych ještě zahrnul opomíjený Searing Blaze, který dává za trojku i do hráče, což není vůbec špatné a s porovnáním s upířím posílením dokonce ještě mnohdy lepší, pokud se upíři nesejdou.
Allies
Zde toho není moc co napsat. Alíci jsou málokdy černí a pokud je hrajete na splash, tak snad jen kvůli Hagra Diabolist. Urge to Feed je manově náročnější, z toho důvodu je Smother lepší volbou. Bojuka Brigand je poměrně dobrý pick, je to 2-drop, který dokáže s postupem hry růst, což v Zendikaru dokázal pouze Oran-Rief Survivalist.
Removal je samozřejmě dobrý jako v každém balíčku - Tomb Hex a Smother tedy stojí na dalších příčkách. Zbytek černých karet bohužel nenabízí potřebnou synergii do ally schématu a tak zapadají spíš do celočerné, nebo celočervené strategie.
Další smetí
Brink of Disaster by se nikdy neměl dostat do maindecku. Karta v podstatě říká “enchanted creature has defender”, což není nic, za co bychom chtěli utratit 2BB. Nefunguje ani tak dobře jako Stone Rain, protože stojí o manu víc. Uvažoval bych maximálně “vylepšit” potvoru, se kterou jinak nehneme, např. Living Tsunami, Cunning Sparkmage, nebo Kalitas, Bloodchief of Ghet. Ale i tak protihráč většinou získává decentního obránce, což není nic, nad čím by zaplakal.
Mire’s Toll by měl být braný v potaz jen pokud zahlédnete nějaké late-game karty jako Marsh Casualties, nebo Hellkite Charger. I tak podle mého názoru nestojí za zařazení. Scrib Nibblers jsou hrozní i navzdory tomu, co jsem napsal dříve o Mill strategii, do které se ani tyhle krysy nehodí.
Pozn.: smutná pravda co se allies týká. Vždy neštastně koukám na soupeře, který se snaží nadraftovat alíky ve špatné barevné kombinaci, jen protože nemá ponětí jak dobří allies v určitých barvách jsou. Mires Toll bych uvažoval do celočerné strategie, kde nebyl autorem zmíněný.
Red
Mono-Red
- Cunning Sparkmage
- Searing Blaze
- Crusher Zendikon – aggressive
- Grotag Thrasher – midrange
Cunning Sparkmage a Searing Blaze jsou jedny z nejlepších removal kouzel na limited a jsou super v obou typech červené. Drafty v tomto formátu jsou jedny z mála, kdy bude mít Sparkmage globálně daleko větší sílu před first picky jako jsou Comet Storm, nebo Mordent Dragon. Zabíjí většinu common, které tvoří významnou část hracího pole, dokáže často vyhrát hru sám o sobě. Poradí si hravě se Steppe Lynx, Plated Geopede, Welkin Tern, Surrakar Marauder, Cliff Threader, Umara Raptor atd.
Crusher Zendikon dělá přesně to, co červený balíček chce – rychlý červený dmg. Na druhé straně není zas tak dobrý v balíčku, který chce vyhrát přes Spire Barrages a Molten Ravagers, ale i tak není k zahození.
Grotag Thrasher je lepší, než vypadá na první pohled. Jeho abilita dokáže kontrolovat combat a přinutit soupeře, aby si nechal do bloku další dva obránce na efektivní blok.
Goblin Roughriders je další pěkná karta blížící se TOP 3. Síla 3 odpovídá ceně a společně s levným removalem dokáže být v červené velmi efektivní.
Zbytek Worldwaku je bohužel pro červenou zklamáním. Ačkoliv Claws of Valakut je teoreticky s pár Mountains fajn, enchantovaná potvora bude pořád stejně lehce zranitelná, navíc nedostanete extra útočníka a ani nezabijete soupeřovu potvůrku (leda tak v chumpblocku, čímž ale stejně ztratíte 2 za 1). Na druhou stranu v tomto formátu není zas tolik removalu, takže by to nemusela být zrovna špatná karta.
Deathforge Shaman se lehce stane alternativním zakončením hry, ale nesnažte se cpát do balíku příliš drahých potvor, nebo skončíte na čtyřech manách a na ruce karty jako Spire Barrage, Grotag Thrasher a Deathforge Shaman. Tuktuk Scrapper bez ally pomoci stojí někde uprostřed, spíše ale hrát pokud hledáte cestu jak zničit Trusty Machete a případně protlačit trochu přímého dmg ve spolupráci s dalšími alíky (např. Highland Beserker).
Red-Black
První dvě příčky zůstávají beze změny, zatímco Slavering Nulls je mnohem lepší, zvláště např. s kartami jako jsou Smoldering Spires, Goblin Shortcutter a levnými removal kouzly. Všechny více agresivní karty jsou v této kategorii dobré - Skittering Lizard, Goblin Roughriders and Crusher Zendikon jsou vhodné do rychlého tlačáku a Grotag Thrasher a Deathforge Shaman jsou fajnoví game-enders, nicméně by jste o těchto kartách zase neměli při pickování uvažovat příliš vysoko. Celkově je tento set pro červenou spíše zklamáním a v otevřených boostrech bych raději hledal černý removal.
Allies
V těchto barvách nám bohužel allies nenabízí nic ohromujícího. Nejlépe jsou na tom removal kouzla a jediný common allík - Akoum Battlesinger, který nabízí pěkný efekt Goblin Bushwhackera. Daleko brutálnější např. s Join the Ranks. Battlesinger navíc nabízí cestu jak protlačit dmg i v pozdější fázi hry, navíc zvyšuje hodnotu i ostatních levných alíků jako Highland Beserker. Navíc šance, že alespoň jednoho Battlesingera picknete je poměrně vysoká. Tuktuk Scrappers je mým odhadem 4th nejlepší pick a to jen díky alíkovského hlediska. Málokdy Scrapper rozbije více jak dva artefakty, ale když už se mu to podaří, Vaše srdce zaplesá radostí :)
Ostatní smetí
V porovnání s Vampire’s Bite je Bullrush špatný a v porovnání s průměrným bojovým trikem ještě horší. Za zmínku by tak stál pouze v případě, že je soupeřův balík nacpaný Kraken Hatchlings a Perimeter Captains, ale nikdy nehrát v maindecku. Roiling Terrain by normálně byl na limited podprůměrný, ale v rychlých Zendikarovských hrách není ani to. Možnost zabít Zendikony není zas až tak velká, zvláště když uvážíme, že Zendikony nepatří k nejvyhledávanějším kartám. Ricochet Trap by opět neměl přijít do mainu, ledaže proti Vám stojí spousta kouzel typu Burst Lightnings a Disfigures.
Green
Mono-Green
Leatherback Baloth je vzhledem ke svému manacostu férová nabídka, jedná se o gigantické a levné tělo. Canopy Cover je jedna z karet, která je ve Vašem balíčku k ničemu, ale v oponentově zazáří. Tato "Whispersilk Cloak" se stává opravdu nepříjemnou teprve v kombinaci např. s Timbermaw Larva a Territorial Baloth, kteří jsou neradi chumpblockováni.
Co se týče Bestial Menace nejsem si úplně jistý, JAK dobrý je, ale protože jsem byl v pokušení do Topky dát mana akceleraci (Explore a Arbor Elf), Bestial Menace je přeci jen o dost lepší a dokáže zaplnit přesně ty prázdné místa pro potvory, které zaplnit potřebujete.
Co se týče Bestial Menace nejsem si úplně jistý, JAK dobrý je, ale protože jsem byl v pokušení do Topky dát mana akceleraci (Explore a Arbor Elf), Bestial Menace je přeci jen o dost lepší a dokáže zaplnit přesně ty prázdné místa pro potvory, které zaplnit potřebujete.
Gnarlid Pack je pěkný dvoumanový kousek a dokáže zdatně konkurovat i monopolu Nissa’s Chosen. Ačkoliv NENÍ tak dobrý jako Nissa, je kompenzován tím, že v late dokáže být daleko lepším topdeckem a být lepší, než 2/3. Grappling Spider není nejhorší, ale pokud jde o zbavení Flyingů, nedosahuje zdaleka kvalit Oran-Rief Recluse a taky není zrovna tím, co zelená chce. Podobně je na tom i Graypelt Hunter. Pokud nehrajete alíky, nebude patřit mezi efektivní potvory. Vastwood Zendikon je dobrý topdeck, ale není kartou, na kterou bych spoléhal. Obrana 4 není mnoho a navíc nenabízí žádnou evasion ability, takže to vidím na 4th-7th pick.
Ground Swell je pěkná myška, ale nedosahuje kvality Primal Bellow a Vines of Vastwood, takže pokud máte možnost, berte raději tyhle a Swellu se vyhněte. Snapping Creeper by nebyl špatný, pokud by neexistoval Nissas Chosen. Díky tomu, že kromě Grazing Gladehart zelená postrádá kvalitnější 3-dropy, dá se uvažovat o jeho hraní. Summit Apes jsou jen drazí Ruinous Minotaur, což není nic imponujícího ať už máte, nebo nemáte Mountain ve hře.
Pozn: víceméně musím souhlasit. Zelená zkrátka zůstala stále stejnou barvou a i když se nabídlo několik karet, které tento archetyp obohatí, archetyp samotný zůstává spíše horší.
Green-Blue Landfall
V zelené kromě Explore není nic podstatného, co by Vám umožnilo větší tlak pomocí Landfallu. Canopy Cover téměř zapadá do tohoto archetypu, dá se hodit pod Balotha, nebo ochránit Hedron Craba, když už má protivník v balíčku několik posledních karet. Bestial Menace se opět určitě vyplatí, za 5 man udělat několik těl je porstě výborné. Zbytek karet je bohužel v podprůměru, téměř jako by jste hráli mono green - tedy nic moc. Takže pokud chcete tuhle strategii hrát, je potřeba si rozmyslet své picky hlavně v prvních dvou boostrech. Ještě zmíním Graypelt Huntera, který se stává v GU o něco lepší hlavně díky přítomnosti několika dalších modrých alíků – hlavně Umara Raptor a Halimar Excavator. Bohužel tady jinak není nic, co by mě ve WW přinutilo draftovat zelenou.
Allies
Alespoň, že má zelená pár dobrých alíků ! Graypelt Hunter patří k jedné z lepších common v setu, nabízí možnost růstu a formu evasion ability. Vastwood Animist je mnohem lepší, než vypadá. Je to samozřejmě alík, ale udělat každé kolo 4/4 do útoku dokáže hru často rychle ukončit, případně nabízí možnost vyrobit instantně velkého blokera.
Bestial Menace je zkrátka dobrou kartou, která se neztratí ani v ally strategy. Výroba několika obránců bude mnohdy důvod, proč ally decky budou tuto kartu hrát. Zastaví pozemní agro a tím dává spoustu času navíc pro seslání potřebných alíků. Groundswell nabízí možnsot jak spojence ochránit, ale zároveň se jedná i o kvalitní myšku. Bohužel zbytek zelené je spíše zklamáním. Několik solidních 2-dropů dokáže vyložit vaši manovou křivku a Explore umožní rychleji dostat se k dalším alíkům, ale zbytek zelené mě ničím nezaujal.
Ostatní smetí
Slingbow Trap nepotřebuje dlouhé vysvětlování - nehrál bych v maindecku, protože proti RB, mono Red, RG a alíkům se blíží mrtvé kartě. Proti modré a bílé může naopak zazářit. Quest for Renewal není kartou, u které bych zvažoval její hratelnost. Teoreticky Vás nutí provést špatné útoky (podobně jako Beastmaster’s Ascesion) a vyrobit tak efekt, který příliš nezmění průběh hry. Navíc poskytuje cíl kartám, které by protivník jinak nepoužil, jako např. Kor Sanctifiers.
Neuvažoval bych ani o Nature’s Claim, pokud bych neviděl cíle, které stojí za zničení. Feral Contest je další nehratelnou kartou. K čemu maličko posílit Vašeho pašíka, jen aby jste o něho přišli a zabili přitom jednoho mazlíčka soupeře. A to ještě kdo ví jestli.
Artifacts
Velmi stručně - Basilisk Collar je dokonalý, vyplatí se hrát v čemkoliv. Hammer of Ruin mě moc nepřesvědčil, snad jen pokud hrajete agro s hodně bytostmi co mají evasion. Lodestone Golem je průměrný a u toho bohužel končí. Pravda, v agresivním archeotypu bych ho hodnotil ještě výše, zahraný ve čtvrtém kole může občas rozhodnout hru. Naopak v b balíčku plném dražších dropů se stává poměrně neohrabaným kouzlem. Pilgrim’s Eye je výborná karta, kterou doporučuji do každého balíčku. V nejhorším poslouží jako chumpblocker. Kitesail se vyplatí hrát snad jen v čistě zeleném obludkovém balíčku a Razor Boomerang je příliš pomalý, aby kdy spatřil světlo battlefieldu. Hedron Rover není žádným zázrakem, ale pokud vám chybí 4-dropy, můžete po něm šáhnout.
Lands
Tady toho není moc co napsat. Duální landy slouží v nejhorším jako manafixátory. Klidně se můžou stát 1st-4th picky v daných barvách. Common landy jsou definitivně hratelné i v mainu, snad jen s vyjímkou černého.
Smoldering Spires je poměrně působivý, následuje Sejiri Steppe. Quicksand je bez debaty removal, který se vždy vyplatí hrát. Tectonic Edge se naopak hrát nevyplatí, tedy pokud soupeř nehraje alespoň tříbarvu se spoustou duálů.
A to je vše !
U dalších překladů se těší Dráček
U dalších překladů se těší Dráček
volně přeloženo z originálu:
http://www.blackborder.com/q/node/5435
Komentáře
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.