Vítejte u poněkud netradičního formátu "rozborů" nových edic. Z časových důvodů již není v mých silách nadále dělat podrobné rozbory, takže jsem se rozhodl to vzít z druhé strany - než uvažovat u všech zajímavých karet o tom, kde by se mohly hrát, tak si počkám na to, co se ve skutečnosti nejvíce prosadí a potom se podíváme rovnou na ty nejhranější karty.
Článek bude rozdělelný do dvou polovin - v první se podíváme, co se nejvíce hrálo na klasických formátech jako standard, modern, pioneer, legacy, apod. (zdrojem pro tato data je mtgtop8.com) a ve druhé polovině se budeme věnovat casual commanderu (zdrojem těchto dat je edhrec.com).
Nejhranější karty na competetive formátech
- vybral jsem všechny karty, které se v období od releasu až po 6.9. (tj. necelé dva měsíce) vyskytly na mtgtop8 alespoň v padesáti decích (jsou v tom zahrnuty i reprinty)
14. Ingenious Smith (57 decků)
Smith se nejvíce hrál na modernu v monowhite equipment decku založeném na Colossus Hammeru a kartách, jenž umějí levně a snadno "attachnout" equipmenty na bytost (deck se familierně označuje jako Hammertime).
Decku dodává konzistentnost, ale zároveň funguje i jako alternativní winkondice a je to i dobrý value play k Lurrusovi (třeba na rozdíl od Stoneforge Mystica, ke kterému kvůli Lurrusovi nemůžeme hrát midrange věci jako Batterskull).
Druhý deck, kde se Smith prosadil je UW Ensoul Artifact na pioneeru. Tenhle deck de facto celý vzniknul díky AFR, protože se tam hraje v playsetu i Portable Hole. Bílá také umožňuje do decku přidat All That Glitters a mít tak dvojici "nůžek", které můžete hrát spolu s Lurrusem coby companionem (v UR verzi se hrál Skilled Animator).
13. Evolving Wilds (72 decků)
Nejúspěšnější reprint v edici, ovšem všechny "body" nasbíral pouze kvůli pauperu, kde má podobnou funkci, jako mají na modernu fetchlandy...
12. Hall of Storm Giants (79 decků)
Ideální winkondice pro kontrolní decky - na standardu se samozřejmě hraje ve více kusech, zatímco na formátech jako historic a modern je to zpravidla one-of, který vám stačí dostat do hry až v pozdní fázi hry.
A k vidění byl i v duel commanderu, v podstivých kontorlech jako Aminatou, Kess, či Kenrith Twins.
11. Werewolf Pack Leader (86 decků)
Skoro všechy body přineslo Pack Leaderovi zelené aggro ze standardu, kde se ještě před rotací potkal s kartami jako Lovestruck Beast, Questing Beast, či Kazandu Mammoth.
Kromě toho se částečně prosadil i na pioneeru (Steel Leaf Stompy) a historicu (překvapivě taktéž ve Steel Leaf Stompy).
10. Ray of Enfeeblement (97 decků)
Karta hraná výhradně na standardu coby sideboard materiál. Proti bílým creature deckům je to opravdu prémiový removal, o čemž svědčí i fakt, že se hraje třeba i v RG Monstrech, jenž jinak nehrají černou a mohou to zahrát jenom díky Pathwayům a Goldspan Dragonovi.
9. Hive of the Eye Tyrant (97 decků)
Karta hraná hlavně na novějších formátech jako standard, historic a pioneer. Většina decků ji hraje pouze jako one-of, ať už to je na standardu v UB Rougues a na historicu a pioneeru v různých Monoblack a RB Aggrech.
Osobně mám rád karty, které se dají hrát v maindecku a přitom mají užitečnou utilitu, ke které jinak míváte většinou přístup až po sidu (jako je tady exilování z hrobu), ale chápu, že zemi, jenž jde v lategamu taplá do hry a nemá navíc úplně nejlevnější cost pro oživení, asi zase v tolika kusech nechcete hrát...
8. Minsc, Beloved Ranger (99 decků)
Většinu svých úspěchů získal Minsc na standardu díky pěkné synergii s Winotou - můžete ho z ní vytočit a zároveň vám poskytne i nonhumana pro extra trigger v dalším útoku.
K vidění byl i na duel commanderu, coby generál v creature decku orientovaném na komba jako je Kiki-Jiki + Restoration Angel a Vizier of Remedies + Devoted Druid. S nekonečnem many totiž může ze všech vašich bytostí udělat libovolně velké gianty, což je s takovým kombem ideální synergie.
Za zmínku taky stojí, že coby X můžete zaplatit i nulu, takže když máte k dispozici i nekonečno barevné many, tak ho můžete hrát pořád dokola z command zóny, což se dá využít třeba se Soul Sisters, či Spiteful Pranksterem.
7. Portable Hole (143 decků)
Výborný removal, jenž se hraje napříč všemi formáty (snad kormě vintage). Plus samozřejmě je, když k tomu máte i nějaké další synergie s artefakty (již zmiňovaný Ingenious Smith, Urza a affinity karty na modernu, a viděl jsem to třeba i jako součást toolboxu pro Karna a Goblin Engineera).
6. Power Word Kill (149 decků)
Fajn removal na standard - i přesto, že tu máme pár kusů jako Goldspan Dragon a Terror of the Peaks, tak ho většina kontrolních decků hraje v palysetu.
Dvoumanový removal s nějakým drawbackem vychází poměrně často (Cast Down, Ultimate Price, Heartless Act), ale tohle je asi nejmenší drawback, jenž jsme u podobné karty zatím měli (samozřejmě do toho nepočítám Terminate).
5. Prosperous Innkeeper (159 decků)
Další karta, jenž se výborně hodí do standardové Winoty - díky DnD flavoru to není human a navíc umožní zahrát Winotu o kolo dříve.
Kromě toho se hraje i na historicu a pioneeru - jednak v sacrifice decích s Mayhem Devilem a Bolas's Citadelou, a poté v decích s Collected Company (v GW verzích má výbornou synergii s CoCo i Heliodem).
4. Den of the Bugbear (217 decků)
Dotřetice dobrá karta do decku s Winotou na standard, ale má samozřejmě i další fajn využití - na standardu ji můžeme hrát v podstatě v libovolném agresivním decku s červenou a podobné je to i na historicu a poineeru (nejvíce dobrých výsledků má v RB decích s Kroxou a Lurrusem) a jako jeden z mála landů z tohoto cyklu se ve velkém hraje i na modernu. Nejvíce je to opět v agresivním RB decích, ale mohli jsme to vidět i v Jundu, Goblinech, nebo třeba Big Redu (ten se začal hrát ale hlavně kvůli Ragavanovi a Fury).
3. Ranger Class (266 decků)
Asi nejlepší karta na standard z celé edice - hraje se v podstatě ve všech creature deícch v playsetu, ať už to je Winota, RG Monsters, Naya Adventures, nebo čistě Monogreen.
Pochopitelně se prosadila i na pioneeru (Green Devotion) a historicu (RG Aggro, Steel Leaf Stompy), a pomalu se začíná hrát i na modernu (sidovka v Hardened Scales pro grindy matchupy).
2. Lair of the Hydra (305 decků)
Největší úspěch slaví na standardu, kde hraje většina creature decků se zelenou 2-3 kusy (je to opravdu výborná karta proti kontrolům - po vratech s ní soupeře můžete lehce doťuknout), ale samozřejmě se hraje i na historicu (zelená aggra), pioneeru (Devotion a zelená aggra) a také duel commanderu (hlavně v monogreen decích jenž pracují se zeměmi - Azusa).
1. Burning Hands (345 decků)
Čekali jste, že tohle bude nejhranější karta edice? Já byl tedy celkem dost překvapen...
Faktem ale je, že na formátu je spousta bytostí jako Questing Beast, Kazandu Mammoth či Lovestruck Beast a proti těm je to hodně dobrá karta, o čemž svědčí i fakt, že kontroly bez černé (UR, Jeskai) to celkem pravidelně hrají v jednom či dvou kusech v mainu.
Nejhranější karty v casual commanderu
V této části se podíváme jednak na nejhranější karty z edice (reprinty sem nepočítám, těžko by pak něco konkurovalo Evolving Wilds, jenž je v databázi EDHrec ve více než 30 000 decích) a také na nejpopulárnější generály.
Top10 nejhranějších karet
10. Oswald Fiddlebender (1 097 decků)
Opakovatelně použitelný tutor (obvlášť s kartami jako Thousand-Year Elixir), kterým můžete hledat komba, nebo ho jenom použít jako value kartu třeba v kombinaci se Scrap Trawlerem.
Populární je přímo jako generál a potom v decích jako Osgir, Teshar, Sharum, Breya, nebo třeba Sydri.
9. Teleportation Circle (1 101 decků)
Blinkování bytostí je velmi oblíbená tématika pro casual commander, takže je jasné, že každá karta, která tohle umí dobře enablovat, bude v commanderu velmi populární.
Tady máme navíc možnost i blinkovat artefakty, což je unikátní efekt, který (pokud mne paměť neklame) nikdy předtím nebyl k dispozici (dva nejhranější artefakty s touto synergií jsou Archeomancer's Map a Ichor Wellspring).
Circle se hraně obecně ve dvou typech decků - jednak to jsou decky přímo zaměřené na blink tématiku (Ephara, Aminatou, Roon) a potom decky, jenž mají generála s nějakým zajímavým ETB triggerem (Golos, Breya, Reaper King).
8. Wizard Class (1 175 decků)
Výborná utility karta pro modré kontroly - v causal hrách často oceníte neomezenou hand size a samozřejmě je to do late gamu nejprve karetní výhoda a potom i regulérní winkondice.
Nejpopulárnější generálové pro Wizard Class jsou Kwain, Kami of Crescend Moon a také dvojice Siani + Eligeth. A využití si samozřejmě najde i v decích zaměřených na práci s plusovými žetony, zejména pak v kombinaci Pir + Toothy.
7. Unexpected Windfall (1 220 decků)
Karetní výhoda a akcelerace v jednom (a částečně i enablování graveyard synegrií, třeba kdybyste chtěli hrát nějakou tu reanimaci), to není pro červenou příliš obvyklé, takže je jasné, že půjde o velmi lákavý efekt pro takřka libovolný červený midrange.
Poslední dobou navíc vychází poměrně dost karet s treasure synergiemi, čemuž vévodí trojice generálů Magda, Galazeth Prismari a Korvold.
6. You Find Some Prisoners (1 485 decků)
Další pěkná karta pro červené midrange - ničení artefaktů v multiplayeru pokaždé dobře využijete, ale lákavější bude samozřejmě druhá možnost, už jenom proto, že jde o velmi neobvyklý efekt.
Nejpopulárnější generálové s touhle kartou jsou už od pohledu nejrůznější "chaos" decky - Valki/Tibalt, Krark + Sakashima a Pako + Haldan.
5. Deadly Dispute (1 512 decků)
Celkem nenápadná commonka, která má ale celou řadu nejrůznějších využití. V sacrifice decích jako Korvold a Juri dobře enabluje generály, černé midrange to mohou hrát jako čistě jako value kartu (ideálně když máte v decku nějaké token generující karty) a samozřejmě je to super i pro agresivní decky, které díky tomu mohou skvěle "obehrát" spot removal.
4. Xorn (1 875 decků)
Už jsem tu zmiňoval, jak jsou v casual commanderu poulární treasure synergie, takže je jasné, že karta, která vám bude dávat free treasury, si najde místo v plno nejrůznjěších decích.
Nejpopulárnější je to samozřejmě s již zmiňovanou Magdou, Galazeth Prismari a asi vás nepřekvapí že taky s různými variantami partner pirátů, kde figiruje Malcolm.
Další pěkné synergie jsou je Tireless Provisionerem, Academy Manufatorem, Smothering Tithe a samozřejmě i Revel in Riches.
3. Circle of Dreams Druid (1 897 decků)
Pokud už magic nějakou tu chvíli hrajete, tak jste asi už slyšeli o kartě jménem Gaea's Cradle a tom, že je celkem dost silná :) Není tedy divu, že když tahle abilita vyjde na bytosti, tak to bude v commanderu okamžitý úspěch.
Bytosti se dají jednak o dost snáze najít tutorem (než země), a také tu máme celkem dost efektů, které bytostí umějí odtapovat, takže Circle budete moci použít vícekrát, než jenom jednou za kolo.
Nejpopulárnější decky s Circlem jsou nejrůznější zelené rampy - Omnath, Ashaya, Selvala a pak také různé varianty elfů - Ezuri, Marwyn a Lathril.
2. Old Gnawbone (1 966 decků)
Asi vás nepřekvapí, že přední příčky obsazují karty, jenž mají potenciál poskytnout ohromné množství many. Protože v casual commanderu v podstatě platí rovnice více many = více zábavy.
Podobně jako Circle se Gnawbone hraje nejvíce v ramp decích (Maelstrom Wanderer, Xenagos, Goreclaw, Mayael), a pochopitelně i v dračích tribalech (The Ur-Dragon, Tiamat, Atarka, World's Render). Zajímavé synergie má ale třeba i s Korvoldem, nebo Adrix and Nev.
1. Treasure Vault (2 529 decků)
I tenhle žebříček má podle mne celkem nečekaného vítěze. Když se nad tím zamyslím, tak je to ale celkem pochopitelné - Treasure Vault může fungovat jako mana ritual i pro decky v barevných kombinacích, kde to není příliš obvyklé (monoblue, monowhite). A kromě toho je to další karta produkující tolik populární treasure tokeny.
Nejhranější decky s Treasure Vaultou jsou Magda, Galazeth Prismari, Osgir, Kinan, nebo třeba Daretti.
Top10 nejhranějších generálů
10. Bruenor Battlehammer (122 decků)
Equipment tématika je v commanderu celkem populární a i když se Bruenor co se karetní výhody těžko vyrovná třeba Sramovi, Wylethovi, nebo Akiri, tak chápu, že je hodně lákavé zadarmo equipovat věci jako Colosuss Hammer či Argentum Armor.
9. Delina, Wild Mage (139 decků)
Velmi originální způsob, jak pojmout červený midrange. Můžete se soustředit na "random" efekty s házením kostkou (Barbarian Class, Brazen Dwarf a samozřejmě i Krark's Other Thumb), ale zajímavé je i to, že Delina vlastně funguje jako takový Panharmonicon, což je pro červenou velmi unikátní efekt.
Dá se toho dobře využít s kartami jako Harmonic Prodigy, Terror of the Peaks, ale moje neojoblíbenější synergie je rozhodně s Port Razerem.
8. Drizzt Do'Urden - (150 decků)
Tady je vidět vliv crossoveru s DnD, protože to hráči stavějí zejména z nostalgie.
Nejpopulárně buildy jsou zaměřené na synergie s plusovými countery a na equipment támatiku.
7. Kalain, Reclusive Painter (199 decků)
Další populární tématika, která získala k dispozici zajímavého generála.
Deck můžete postavit na několik různých způsobů - jako klasický midrange, kde využijete možnost zaručené akcelerace ve druhém kole, jako aggro, kdy se budete soustředit na posilování bytostí díky treasure tokenům a konečně jako kombo deck, jenž se bude soustředit na výhru pomocí Revel in Riches.
6. Oswald Fiddlebender (213 decků)
Hráči mají rádi artefaktová komba a mít přístup k tutoru z command zóny je taky celkem lákavá záležitost.
5. Trelasarra, Moon Dancer (217 decků)
Pěkné spojení dvou klasických commander tématik - lifegainu a plusových counterů. Můžete hrát zároveň karty jako Harneded Scales, Conclave Mentor, Soul Warden, či Archangel of Thune.
V decku můžete hrát zároveň klasická komba jako Heliod + Walking Ballista, nebo Archangel of Thune + Spike Feeder a k tomu i populární casual kusy pro lifegain jako Felidar Sovereign či Aetherflux Reservoir.
4. Minsc, Beloved Ranger (227 decků)
Upřímně řečeno nevidím příliš mnoho důvodů, proč dát přednost Minscovi oproti Marathovi (snad pokud se chcete soustředit na komba pro nekonečně many, a potom je to samozřejmě i Calamity Bearer!), ale veřím, že spoutě hráčů přijde super vytvořit legendárního křečka, který je navíc jenom 1/1 :)
Většina buildů se podobně jako Marath soustředí na komba typu Kiki-Jiki + Restoration Angel, nebo Karmic Guide + Reveillark (Minsc je, jak už jsem zmiňoval, skrytě i free sacrifice outlet).
3. Xanathar, Guild Kingpin (381 decků)
Ideální zábava pro casual commander - zabít soupeře jeho vlastními kartami. A zabudované City of Solitude je taky velmi užitečný efekt.
Líbí se mi, že v decích s Xantharem často najdeme karty jako Codex Shredder, Scrib Nibblers, či Cathartic Adept - prostě aby se nestalo, že bude mít soupeř navrchu knihovny pouze několik zemí za sebou...
A pokud hrajete variantu multiplayeru, kdy hraje každý proti každému, tak rozhodně uvítáte i doublování Xantharova triggeru díky kartám jako Paradox Haze či Strionic Resonator.
2. Tiamat (510 decků)
Populární postava z DnD, populární tribal v magicu a navíc velmi silný efekt při příchodu do hry, to je zaručený recept k úspěchu.
1. Volo, Guide to Monsters (764 decků)
Pokud vám nevadí strávit trochu více času u deckbuildingu, tak budete odměněni v podstatě Glimpse of Nature v command zóně, což je zatraceně silný efekt.
UG barvy jsou navíc v commanderu velmi silné (ty nejlepší bytosti, spousta tutorů, manarampa, atd...) a každý hratelný generál v těchto barvách má de facto automaticky zaručený úspěch, což je přesně případ Volo, Guide to Monsters.
A to je pro dnešek vše, užijte si prerelease nové edice, na kterou se samozřjmě příště podíváme ve stejném formátu ;)
Kumano
TOP 10 nejlepších Šnekú ve hře Magic the Gathering
aha, teraz pozerám lepšie, že nemá ulitu. snail/slug
všechny komentářeStředeční výhledy 18/2024
Zkusím kvíz: 1) Zahraji Nahiri's Sacrifice, do které obětuju Fear - Chainsaw má 2 countery 2) Cílím 2 dmg do priesta a 1 do cultisty 3)...
všechny komentářeGoblin sem, Goblin tam, Goblin, kam se podívám
Ahoj, zajímavé počtení. Pár sbírek mtg karet mám také, naštěstí pro mě se jedná o již uzavřené sady typu Ice age, The Dark apod. Hodně...
všechny komentářeNejlepší sběratelské karty současnosti
Tipl bych si, že Pokémonů se prodá víc než Magicu, takže jsou populárnější. I když je u nich rozhodující sběratelský aspekt víc než herní.
všechny komentářeJak na PreModern balíček levně?
Mně se nezdá příliš "drahý" ani Pitrack...obvykle se tam teda hrají čtyři fečky a jeden až dva Ensnaring bridge, a samozřejmě záleží, jaké...
všechny komentářePondelí s Komandérem - mocní Eldrazi
Dakujem za prijemny komentar. S tym Sol Ringom som to myslel tak zartovne, pretoze kto ho nema v baliku, ten akoby ani nezil :) podla...
všechny komentáře