Finance
Magic Finance #3
Vítejte u dalšího z dílů MTG financí. V dnešním díle se mrkneme na ovlivnění cen z důvodů reprintů karet. Ukážeme si největší skokany týdne a pokusíme se připravit pár tipy na blížící se modernovou sezónu.
Reprintování karet nepatří mezi oblíbenou záležitost magicových obchodníků. Často to znamená rapidní pokles ceny karet minimálně ve střednědobém horizontu. Můžeme si však oddychnout, když nejdražší modernové karty byly reprintnuty v limitované edici a cenové výkyvy našich sbírek nebyly, tak drastické. V poslední době na nás wizardi připravili nespočet reprintů a další se určitě chystají. Půlka se raduje a půlka magicářů se třepe strachy, ať to nejsou právě ty jejich karty. Na druhou stranu je to právě ta doba, kdy je dobré nakupovat, nakupovat a nakupovat. Z dlouhodobého hlediska však reprint nemusí být zas takovým problém a určitě nemá smysl se bezmyšlenkovitě zbavovat karet ihned, co je vidíte ve spoileru.
Prvním typem reprintu můžeme označit vydání karty, která je na modernu vysoce hratelná, vyšla pouze v jedné edici a její reprint proběhl v obyčejné edici. Příkladem může být Thoughtseize. U této je velmi zajímavý průběh vývoje ceny po oznámení jejího vydání v Therosu. Před oznámením dosahovala ceny kolem 1000Kč, USA 60$ a už nějak se před oznámením spekulovalo nad možností reprintu právě v Therosu. Mnozí tomu nevěřili, ale o to horší probuzení měli jednoho dne, kdy tato informace vysákla na povrch oficiálně. Následovalo šílenství, kdy se většina lidí snažila této skvělé karty zbavovat naprosto mimo cenu. Dali se sehnat Lorwynové Thoughtseize po 350Kč. S tím, že jich byl celkem omezený počet v závislosti na tom, že Lorwynových karet je dost nepoměr vůči dnešní komunitě, mělo za následek drastický rozdíl ceny Therosové a Lorwynovské seizy. (Dle mého názoru má Lorwynovská i pěknější obrázek). Mnozí také často vyměňují staré karty za nové s opodstatněním, že se jim právě líbí nový obrázek. Z finančního hlediska je to však naprostá blbina. Z 99,9% si starší karta udrží relativně vyšší hodnotu. Thoughtseize nám tedy ukázala do budoucna, jak se v takových situacích zachovat. S tak rapidní cenou jako měla již zřejmě nelze počítat. Z dlouhodobého hlediska u karet jako je Thoughtseize lze předpokládat neustálý mírný růst.
Nedávno také vyšla karta Mutavault v Corestové edici. Průběh měla obdobný jako Thoughtseize s tou výjimkou, že cena staré a nové verze nebyla tak rozdílová. Zde cena po ohlášení klesla o 30-40% což je dost vysoká částka. Později tuto kartu však ovlivnila vysoká hratelnost na standardu a dokonce přeskočila svoji cenu před vydáním. Oproti Thoughtseize však modernová hratelnost není tak markantní a cena Mutavaultu před příchodem na standard byla spíše hypotetická. Hrála zde roli i její jedinečnost, jelikož karta vyšla jen v jedné menší sadě.
Jedním z příkladů karet, které vyjdou ve více setech, jsou landy v coresetech. Uveďme si třeba Glacial Fortress a cyklus obdobných zemí, které poprvé vyšly v M10 a následně ještě 3x. V první edici cena startovala na nějakých 150Kč a s každým dalším reprintem klesaly ceny v průměru o 30Kč. Jejich hratelnost na modernu určitě je možná, avšak konkrétně Glacial Fortress dnes je již uzavřená na 55Kč.
Co udělá s cenou reprint v limitované edici jako je např. Modern Masters? Jak nám ukázala historie, tak limitovanost MM neudělala s cenou prakticky nic. Pokud se bavíme o kartách typu Vendilion Clique nebo Dark Confidant, tak tam nenastal žádný pokles. U některých slabších kousků mohl nastat mírný pokles, ale spíš zanedbatelný. Spíše u uncommonových karet byl nějaký reálný pokles.
V nedávné době určitě všichni zaregistrovali reprint jedné z nej uncommon karet modernu v jednom z Duel decků. Reprint Remandu se očekával, ale opravdu jsem ho nečekal v jednom z Duel decků. Na druhou stranu např. Lightning Helix vyšel také v jednom z duel decků a přitom je to jedna z top uncommon karet modernu. Jak na to zareagovala cena Remandu? Z předešlé ceny skoro 350Kč klesla na přijatelných 200Kč. Navíc jeho nová verze startovala na 150Kč. Je dosti pravděpodobné, že Remand nějaký pátek znovu nevyjde a proto bych ho označil za skvělou investici. Například foil nebo FNM verze by se mohli časem vyšplhat na 800Kč a více. Pokud se chystáte nakupovat obyčejné verze, spíše nakupujte staré ravnikové Remandy. Jejich cenu bych předpokládal opět zpět na něco kolem 350Kč. Pokud potřebujete Remandy pouze na hraní na magiccardmarketu je seženete stále po 150Kč.
Za poslední týden nám poposkočilo opravdu velké množství karet a některé nám ukázali možný precedens cen karet do budoucna. Nebudeme se nějak věnovat legacy kartám (Ano, duály pořád rostou a rostou). Výjimkou je pouze Edric, Spymaster of Trest, který byl obsažen v balíčku posledního vítěze Legacy turnaje v sérii Starcity. Edric od té doby vystoupal z 5$ na 25$ což je raketový skok. Co nám tento skok však nejvíce ukázal? Karty z první Commander edice zřejmě nejsou v takovém množství než by bylo zdrávo a často nás překvapí nějaký raketový skok. V době pár dnů zpět kdy jsem uvažoval o kartách, které doporučím pro tento článek, jsem chtěl označit Kaalia of the Vast ta však během posledních dnů poposkočila o nějaký ten dolar nahoru.
Poslední týden také začali zvyšovat svou hodnotu Reward proma a to konkrétně Ponder a Negate. Druhý zmiňovaný dokonce v USA ze 4$ skočil na 12$. Dokonce v Evropě či České republice šel sehnat kolem 30-40Kč. Pokud se dnes podíváme na Magiccardmarket najdeme nejnižší cenu 4eura, ale celkově je Negate pouze v nějakých 20kusech. Tento skok nám ukázal to, že není radno podceňovat fullartové reward proma. Proto je dobré nakoupit nějaké ty hratelné kousky jak na modernu tak v EDH (často právě tento formát ovlivňuje cenu sběratelsky zajímavých respektive pěkných karet). Moje tipy jsou Hinder, Mana Leak, Doom Blade…
Další z „Promo“ skokanů byl FNM Gitaxian Probe. Karta ztrojnásobila svou cenu a atakuje hranici 350Kč. Samozřejmě nelze upřít sílu a hratelnost Probe, ale skok její FNM verze byl naprosto neuvěřitelný. Lze očekávat skoky dalších FNM karet? Je možné, že karty oblíbené na modernu, které vyšly v období Probe nebo dříve by mohly také v budoucnu poposkočit. Jako takovým příkladem by mohly být FNM Dismember a FNM Tectonic Edge. Obě karty mají pořád relativně nízkou cenu a dají se v klidu sehnat.
Za největší překvapení týdne bych však označil Endless Horizons. Karta skočila nahoru o 450% neboli v přepočtu v dolarech o celých 11$. Zřejmě se jedná o čistou akci spekulantů, kteří je koupili ve velkém množství a vyvolali paniku. Její hratelnost krom EDH balíčků ukázal zatím pouze Travis Woo v jednom ze svých decků, který ovšem byl opravdu jen for fun balík.
Je potřeba začít se připravovat na modernovou sezonu, která nám pomalu klepá na dveře. Krom klasických karet co vám chybí do balíčku, je potřeba shánět důležité sideboardové karty. Jednou z nich je Torpor Orb, který nenápadně a zatím pomalu stoupá a stoupá. Přitom je to jedna z nejpopulárnějších sideboardových karet. Pořád ji na rytíři koupíte za 35Kč. Na Magicmarketu však ve více jak jednom kusu ji mají již od 2,20 eur.
Další populární sideboardovou kartou je Grafdigger´s Cage. Tato karta se nejenom hraje na modernu, ale také na Legacy což její cenu posunuje potencionálně do jiných rovin. Vůbec bych se nedivil, kdyby Cage měla po modernové sezoně přes 200Kč.
Příště nashledanou
Lukáš Hlobil
Komentáře
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.