15.07.2016 12:00
| Profil autora a články: Čtenáři
Ahoj, jmenuji se Jakub Zakouřil a tento červen jsem úspěšně dokončil bakalářské studium na Vysoké škole ekonomické v Praze. Jako svoji bakalářskou práci jsem si zvolil analýzu investiční příležitosti do sběratelské hry, kde analyzovanou hrou byl Magic: The Gathering.
Právě o poznatky, zjištění, výsledky a postupy, které vedly k výsledkům mé práce, bych se s vámi rád podělil.
Struktura práce
Moje práce byla vypracována jako analýza investiční příležitosti do magicu pro investora, který nemá o této hře ani potuchy a tomu i odpovídá struktura práce.
První dvě části práce jsou koncipovány jako představení hry, jsou zde zmíněny především ty faktory hry, které mají dopad do finanční stránky karet a produktů. Například formáty, tisknutí edic (a co to vlastně edice jsou) i dalších produktů, rarity karet. Také je zde zmíněn reserved list, jako podstatná ukázka stabilní a transparentní politiky tisknutí karet wizardy. Tato část nemá pro hráče, který se v magicu orientuje prakticky žádný význam, s největší pravděpodobností se zde nedozví nic nového. Je však nutná pro člověka, který by zvažoval magic jako alternativní investici, ale o jeho fungování by přitom nic nevěděl.
V další části jsou už konkrétnější finanční varianty magicu. Je zde zmíněno profesionální hraní, které pozvedává magic od hospodské zábavy a zvyšuje jeho důvěryhodnost. Osobně vnímám samotnou možnost toho, že se dá magicem živit, jako důležitý faktor pro rozvoj a rozšiřování hry (noví hráči vidí, že se dá s magicem „někam dostat“ a tak na sobě více pracují a zlepšují se), což vede k posilování stability sekundárního trhu s kusovými kartami i produkty. Dále jsou zde nastíněny možné investiční strategie do kusových karet, včetně ukázkové investice do karet z reserved listu, ke které se ještě dostaneme. Tato část může být už i pro hráče znalého magicu zajímavá a může zde objevit některé zajímavé informace.
V poslední části se zabývám konkrétní investicí do magicových produktů, konkrétně displayů. Snažím se zde nastínit vývoj ceny displayů a faktory, které tento vývoj cen ovlivňují. Troufám si tvrdit, že tato část je nejzajímavější a že i zkušený hráč magicu se zde může dozvědět něco nového, případně si ujasnit myšlenky týkající se investic do magicových displayů.
Zajímavá zjištění
Vývoj počtu hráčů
Vývoj počtu hráčů je klíčový pro finanční stránku magicu. Jestliže počet hráčů hrajících magic stoupá, roste i poptávka po kusových kartách. Nabídka kusových karet ze starších edic je ale neměnná (výjimkou jsou reprinty), což vede ke zvyšování cen těchto karet. Zjistit přibližný počet a vývoj počtu hráčů magicu je nesnadné. Pracoval jsem se dvěma kritérii, prvním byl odhadovaný počet hráčů podle vývoje prodejů produktu (zde je zdroj údajů dosti pochybný) a druhým vývoj účasti na turnajích Grand Prix. V tabulce 1 a grafu 1 vidíme vývoj těchto kritérií. Obě nám dala jasná znamení, že počet hráčů magicu v posledních letech poměrně rapidně stoupá. Tento trend má největší vliv na kontinuální vzestup cen karet ze starších edic, který můžeme pozorovat.
Tabulka 1: Odhadovaný vývoj počtu hráčů karetní hry Magic.
Graf 1: Průměrná účast na Grand Prix.
Investice do karet z reserved listu
Pokud hledáme dlouhodobou investici do magicových karet, není při nynějším nastavení politiky tisknutí karet lepšího cíle než karet z reserved listu. Reserved list prakticky vylučuje riziko reprintu karty (wizardi v poslední době dali jasně najevo, že reserved list jako takový nemají v plánu narušit) a tak můžeme výhodně využít vzestupu cen karet způsobeného vzrůstajícím počtem hráčů. Jakého zisku lze touto investicí dosáhnout? Ukažme si příklad na hypotetické investici do karet Power Nine. V přehledné tabulce 2 je jasně vidět, jakého hrubého zisku šlo v minulých letech dosáhnout investicí do těchto karet. Přestože reserved list jako takový zřejmě wizardi v nejbližší době neprolomí, jsou zde spekulace, že zavedou nový eternal formát, na kterém by byly karty z reserved listu zakázány. To by jistě vedlo k poklesu cen těchto karet, avšak netroufám si odhadnout jak velkému.
Tabulka 2: Power Nine. Ceny v dolarech.
Rozdíly v investování do kusových karet a produktů
V další části článku představím samotné srdce mé práce, a to analýzu investování do displayů. Ještě předtím bych ale rád zmínil dva podstatné rozdíly mezi investováním do kusových karet a investováním do magicových produktů, především displayů.
Držba
S kusovými kartami, do kterých jste investovali, můžete hrát (s podstoupením určitého rizika poničení, při opatrném zacházení je ale toto riziko velmi malé) a užívat si je tak, čímž dosáhnete určité dividendy ve formě emociálního užitku. Dokonce se vám může i podařit vyhrát na turnaji nějaké ceny a tím dát dividendě poněkud materiálnější charakter. Nic z toho se vám při investici do displaye nepodaří. Ten zkrátka koupíte, hodíte do skříně a čekáte na jeho zhodnocení.
Nabídka a poptávka
Druhým rozdílem je to, že u kusových karet je nabídka neustále vzrůstající, v prvních měsících po vydání karty je tento nárůst rapidní, s tím jak všichni draftují novou edici. Poté začne zvolňovat, avšak prakticky nikdy neustane, protože stále čas od času někdo rozdělá booster dané edice. V tomto příkladu neuvažujeme reprint karty. Zvýšení ceny je tak v zásadě vždy taženo zvýšením poptávky, ať už z důvodu, že se „začne hrát“ nebo se může hrát stále stejně, ale zvýší se celkový počet hráčů magicu a tak se zvýší poptávka i po samotné kartě (relativní užití v balíčcích zůstává stejné, absolutní se však zvyšuje).
U displayů je situace značně odlišná. Po několika měsících tisk nové edice ustane a od té doby nabídka displayů této edice pouze klesá, nikdy se už nové displaye dané edice nevytisknou. Zvýšení ceny tak může být taženo jak úbytkem nabídky (je k dispozici stálé méně a méně displayů na trhu) tak z různých důvodů zvýšením poptávky.
Analýza investice do displayů
Nyní už přejdeme k analýze investice do displayů. Nejdříve něco k metodice, jako zdroj cen displayů jsem bral data ze stránky mtggoldfish.com a nejlevnější nabízený anglický display na stránce magiccardmarket.eu. Ceny z obou zdrojů jsem zprůměroval (u MCM převedl na dolary), abych částečně eliminoval výkyvy, které se často vyskytují. Pracoval jsem se všemi klasickými edicemi počínaje edicí 8th Edition, tzn. všemi edicemi legálními na modernu. Každý display se dal v době vydání edice pořídit za $100 a levněji. Nyní se podívejme na graf 2, který ukazuje nynější ceny displayů. Edice jsou seřazeny podle data vydání. Modrá čára propojuje jednotlivé ceny displayů. Červená je pak klouzavým průměrem s periodou čtyři, je tak průkaznější pro sledování vývoje trendu, poněvadž snižuje volatilitu v cenách mezi jednotlivými edicemi. Na grafu 2 si můžeme povšimnout dvou klíčových faktů. Prvním je, že zhruba po 3-4 letech jsou ceny všech displayů vyšší než $100. Druhým je, že v období do tří let se ceny drží pod, případně kolem hranice $100. Pokud bychom si namodelovali hypotetického investora, který se v roce 2003 rozhodl nakoupit jeden display každé námi sledované edice krátce po vydání sady a dnes se nakoupené displaye rozhodl prodat (pouze ty starší čtyř let), pak by jeho roční výnosnost činila 15,20 % a dosáhl by hrubého zisku $7,874.
Graf 2: Současná cena displaye v závislosti na datu vydání edice. Ceny v dolarech.
Faktory mající vliv na cenu displaye
Pokud bychom nechtěli kupovat každý vydaný display, ale jen vybrané, u kterých očekáváme relativně větší zisk, musíme zjistit, co všechno má vliv na cenu displaye. Pomocí statistických testů jsem zkoumal, zda mají vliv na cenu displaye tyto faktory – očekávána hodnota displaye, doba vydání sady, velikost sady, počet reprintů v edici, loterie v otevírání boosterů a oblíbenost sady.
Očekávaná hodnota displaye (exepected value)
Zdrojem pro očekávanou hodnotu displaye byla stránka mtg.dawnglare.com. Ze statistického testu vyšlo, že existuje pozitivní korelace mezi cenou displaye a jeho očekávanou hodnotou. Na grafu 3 lze vidět poměry EV/cena displaye pro jednotlivé edice. Červená čára je lineární spojnicí trendu. Můžeme tak vidět, že u novějších edic vysvětluje očekávanou hodnota větší část ceny, než u starších edic. To je logické, protože u starších edic vstupují do ceny i další faktory, jako jsou sběratelství, nostalgie apod. Využití tohoto údaje pro dlouhodobou investici je malé, protože ceny jednotlivých karet se značně pohybují. Využití ale můžeme najít ve střednědobé investici (horizont kolem jednoho roku). Investiční tip spočívá v nalezení edice, jejíž poměr EV/cena je výrazně nad průměrem. O takové edici se dá říct, že ceny karet obsažené v této edici vzrostly, cena displaye na to ještě nestihla zareagovat, avšak s největší pravděpodobností brzy zareaguje. Tento jev byl v další části bakalářské práce na vybraném vzorku potvrzen.
Graf 3: Současný poměr EV/cena v závislosti na datu vydání edice.
Doba vydání sady
Zde jsem testoval, zda záleží na tom, v jakém období roku byla edice vydána. To souvisí s tím, kolik boosterů edice se otevře, kdy odrotuje ze standardu apod. Politika vydávání edic se v minulosti dost měnila, jedno zůstávalo ale stejné, podzimní sada byla velká a zimní malá, téhož bloku. Toto nejlépe reflektuje politiku, která by měla být v budoucích letech (2 bloky ročně po dvou edicích). Ptáme se, zda existuje rozdíl ve výnosnosti podzimních a zimních edic. Podle statistického testu tomu tak není, a tento parametr tak zřejmě nemá vliv.
Velikost sady
I počet karet v edici se v minulosti měnil (a stále mění), vždy je ale možno rozlišit zda jde o edici velkou (>240 karet) či malou (<200 karet). Dle statistického testu rozdíl ve výnosnosti malých a velkých edic není, a tento parametr tak opět zřejmě nemá vliv na cenu displaye.
Reprint vs. nereprint edice
V minulosti vycházely edice sestavené výhradně, či z větší části z reprintů – core sety. Dle statistického testu je zde rozdíl ve výnosnosti a to takový, že edice s větším počtem reprintů mají nižší výnosnost, než jiné edice. Pokud tak v budoucnu budou opět vycházet nějaké edice s větším počtem reprintů, jejich display bude méně vhodný pro investici. Důležité je podotknout, že toto se týká pouze standardních edic, nikoli různých masters edic vydávaných v poslední době. Ty jsou totiž limitované, a proto pro ně předcházející logika neplatí.
Loterie v otevírání boosterů
Jsou edice, jejichž hodnota je takzvaně top heavy – je zde několik velmi cenných karet, ale zbytek jsou plívy. Otevírání takových boosterů pak připomíná stírací losy. Většinou nic moc nevyhrajete, ale jednou za čas se vám poštěstí. Toto je z ekonomického hlediska iracionální prvek, avšak i sportka má spoustu příznivců, a tak jsem testoval, zda má tento prvek vliv na cenu displaye. Předpoklad je, že edice s pouze několika velmi cennými kartami mají nižší poměr EV/cena displaye, než by odpovídalo normálu. Bral jsem v úvahu tři nejcennější karty z každé edice podle serveru cernyrytir.cz. Výsledkem bylo, že tento prvek nemá vliv na cenu displaye, dá se tak říct, že hráči magicu jsou vesměs racionální.
Oblíbenost sady
Oblíbeností je myšlena oblíbenost edice pro draftování. Jako zdroj „dat“ jsem použil video LSV, kde hovoří o nejlepších limited prostředích v uplynulých letech. Porovnávací myšlenkou je to, že edice oblíbené na draftování mají nižší poměr EV/cena, než jiné edice. Právě oblíbenost totiž zvyšuje jejich cena nad „normální“ hodnotu. Zde byl výsledek statistického testu nejasný. A tak je možné, že tento faktor má vliv na cenu displaye.
Shrnutí
Pokud bychom vzali v úvahu výše zmíněná zjištění na příkladu hypotetického investora, tak by nakupoval displaye ne krátce po vydání, ale zhruba s dvouletým odstupem a také by vynechal displaye core setů. Jeho hrubý zisk by dosáhl $7,235 a roční výnosnost by činila 24,46 %. Magic tak představuje velmi zajímavou alternativní možnost zhodnocení volných finančních prostředků. Přesto je třeba podotknout, že převážná část růstu cen v minulosti byla způsobena zvyšujícím se počtem hráčů. Tento růst však nemusí pokračovat i v budoucnu. S realizací zisku přibývá i další úskalí a to, že musíte najít někoho, kdo si od vás display/kartu koupí, což může chvíli trvat a bude vás to stát další čas navíc.
To je ode mne vše, celou bakalářskou práci včetně přílohy se všemi důležitými údaji a statistickými testy je možné stáhnout na odkaze zde. Velmi rád zodpovím jakékoliv dotazy ať už ohledně terminologie, úvah, či jiných věcí zde v diskuzi. Samozřejmě v samotné práci je vše zevrubněji vysvětleno a popsáno.
Jakub Zakouřil
Photo: brainstormbrewery.com, Tumblr, Pinterest
15.07.2016 12:00
| Profil autora a články: Čtenáři
Zajímavá analýza. Měl bych pár "technických" připomínek (které jsou možná vysvětleny v samotné práci): 1) Bereš v úvahu inflaci? Jak vypadá výnosnost očištěná od inflace? 2) Graf 2 - ten klouzavý průměr je posunutý, větší smysl by dávalo průměrovat třeba jen 1 nebo 2 okolní body. 3) Je zajímavé, že cena displaye je v podstatě konstantní po celou dobu, kdy jsou karty legální na standardu - hodně karet přitom odrotováním ze standardu na ceně klesne. Čekal bych, že se to zobrazí i v ceně displaye. Je v mé úvaze někde chyba? 4) Jako investice jsou displaye dost pofidérní, protože jejich likvidita je malá, ne? Zvláště, pokud by chtěl člověk investovat nějakou investičně zajímavou částku (50 kKč apod.).
Ahoj, tvé dotazy jsou velmi dobré, většina v práci vysvětlena není. 1) Inflaci v úvahu neberu, protože je pouze jedním z rozdílů mezi čistou a hrubou výnosností. Dalšími mohou být třeba náklady na prodej a nákup(pošta, zabalení..) či kursové rozdíly (při nákup/prodeji ze zahraničí). Nevím jak přesně se měnila inflace v posledních letech, ale ČNB i ECB ji už delší dobu cílují na 2%. Tudíž roční výnosnost očištěná o inflaci by byla o tyto 2% nižší. 2) Ten klouzavý průměr má do korektního klouzavého průměru daleko. Je vytvořen funkcí propojení trendu v excelu, jak je propočten nevím. Obecnou představu o vývoji trendu ale dává, a o to mi šlo především. 3)Ceny displayů jsou dost neelastické a málo se přizpůsobují situaci, zvlášť, pokud by cena měla jít dolů. Myslím, že většina obchodů po dobu, co je edice na standardu nesleduje vývoj poptávky a udržuje konstatní ceny. Až ve chvíli, kdy má edice opustit standard zlevní, pokud mají příliš mnoho displayů skladem. V grafu je v inkriminovaném období 5 setů (blok Theros a Khans + Fate ) a jejich ceny jsou zaokrouhleně 91, 61, 72, 98 a 82. Kromě Khansů, u kterých je stále slušná poptávka kvůli fetchkám a Therosu, u kterého ceně nerozumím, jsou zde znatelné, i třetinové, propady. Tyto propady jsou pozorným okem v grafu vidět, v kontextu s cenami mezi 300-400 ale zanikají. 4) Likvidita je problém investování do magicu obecně. Velmi zde chybí obdoba burzy s komoditami, kde nakoupím dva vagóny obilí a za rok je prodám, žádné obilí mi ale domů nepřijde, pokud výslovně nechci. Dodatečné transakční náklady tak výrazně snižují likviditu a ztěžují obchodování. Investování do displayů by nemělo být chápáno jako ekvivalent investování do cenných papírů, ale spíše jako alternativu podobnou s investováním do obrazů, veteránů či nemovitostí.
0 hlasů
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.
TOP 10 nejlepších Šnekú ve hře Magic the Gathering
aha, teraz pozerám lepšie, že nemá ulitu. snail/slug
všechny komentářeStředeční výhledy 18/2024
Zkusím kvíz: 1) Zahraji Nahiri's Sacrifice, do které obětuju Fear - Chainsaw má 2 countery 2) Cílím 2 dmg do priesta a 1 do cultisty 3)...
všechny komentářeGoblin sem, Goblin tam, Goblin, kam se podívám
Ahoj, zajímavé počtení. Pár sbírek mtg karet mám také, naštěstí pro mě se jedná o již uzavřené sady typu Ice age, The Dark apod. Hodně...
všechny komentářeNejlepší sběratelské karty současnosti
Tipl bych si, že Pokémonů se prodá víc než Magicu, takže jsou populárnější. I když je u nich rozhodující sběratelský aspekt víc než herní.
všechny komentářeJak na PreModern balíček levně?
Mně se nezdá příliš "drahý" ani Pitrack...obvykle se tam teda hrají čtyři fečky a jeden až dva Ensnaring bridge, a samozřejmě záleží, jaké...
všechny komentářePondelí s Komandérem - mocní Eldrazi
Dakujem za prijemny komentar. S tym Sol Ringom som to myslel tak zartovne, pretoze kto ho nema v baliku, ten akoby ani nezil :) podla...
všechny komentáře