Sephara nedokáže obísť command tax, jej abilita je alternative cost, tax je additional. Ono vlastne žiadny commander ho nedokáže pri kasteni obísť.
0 hlasů
V dnešním článku trochu opožděně rozeberu nejzajímavější karty pro Commander ze sady Core Set 2020. Core sety mívají power level tradičně o něco nižší, reprint Leylines byl potřeba, ale v EDH je málokdy zahrajeme zruky zadarmo, a také nový cyklus mythických rytířů nepatří mezi nejsilnějsí (nehledě na manovou náročnost), nicméně i přesto vyšlo pár zábavných karet. Jsou to ale noví generálové, kteří celý set povznášejí, zejména ti multicoloredoví se opravdu povedli.
Rozbor Core Set 2020 z hlediska Commanderu
Černá
Sorin, Imperious Bloodlord mi velmi připomíná loňskou Lilianu, která se taky skvěle hodila jen do jediného tribu. Líbí se mi, že stojí jen tři many a můžeme hned zahrát jakoukoliv z jeho schopností. Totiž za tři many dostat na battlefield třeba starého Kalitase nebo Nirkanu se vyplatí. Jinde, než v upírech nedává Sorin smysl, ale strýčkovi Edgarovi poslouží dobře :-)
Vilis, Broker of Blood je první karta, která nás odměňuje za placení životama a otáčí nepřátelské combat poškození v naši výhodu. Někteří jej přirovnávají ke Griselbrandovi, tak broken opravdu není, ale i přesto se jedná o velmi silnou bytost, která se podle mě bude objevovat nejen v démoních balících (Kaalia), ale i v nějakých kontrol decích, které se nebojí late-game. Jako generál by byl naprosto skvělý, ale osm man je, obávám se, příliš. Každopádně unikátní efekt.
Cavalier of Night disponuje užitečným lifelinkem a při příchodu působí jako Bone Splinters. Obětovanou bytost, pokud byla malá, dokáže poté zpět z hrobu vytáhnout. Cavalier se tedy dobře hodí do různých reanimate decků, které využijí obou jeho schopností vícekrát.
Leyline of the Void není v Commanderu zdaleka tak dobrá jako jinde. Pokud totiž nepřijde už v počátku hry, později, až mají protihráči naplněné hřbitovy, toho už moc nezmůže. Je to jeden z okamžiků, kdy je karta za 4 koruny (Sentinel Totem) lepší než ta za 4 stovky.
Scheming Symmetry se mi prostě do casualu líbí, efekt je to silný, manacost nízký a politický aspekt nezanedbatelný :-) V late game proti poslednímu hráči je to skoro mrtvá karta, ale do té doby dokáže při dobré domluvě vyřešit každou situaci na stole, pokud navíc si tu kartu líznete ještě ve svém kole (monarch), tak bych se jí vůbec nebál.
Dread Presence je nový auto-include do monoblack, když s každou novou swampou zafunguje jako Phyrexian Arena. Možnost přidat si pár životů sestřelením nepohodlné bytosti se také počítá.
Démon za tři many je vždy zajímavý, protože zrovna s nimi to nikdy není tak jednoduché. Embodiment of Agonies může narůst do opravdu velkých rozměrů v late game, nebo když si sami plníme hrob. Já osobně se těším až ho vyzkouším v Grenzovi.
Červená
Chandra, Awakened Inferno dává nejrychlejší emblém ze všech známých PWs, ten sice sám nedokáže tolik, ale pokud jich jednomu hráči dáme více, vyvine to na něj nepříjemný tlak. Druhá schopnost se hodí do elemental tribu (elementálové celkově dostaly hodně podpory v tomto setu). Ultimátka moc silná není a za šest man se nevyplatí používat.
Drakuseth, Maw of Flames byl pro mě zklamáním, jedná se o dalšího drahého draka, který umí při útoku chrlit oheň na další cíle. Deset škody je dost, ale bez přidaného haste je Drakuseth na sedmi manách bez okamžitého efektu moc pomalý.
Cavalier of Flame je jeden z lepších z tohoto cyklu, dokáže posílit všechny naše bytosti, vyfiltrovat potřebné karty a poslední schopností sežehnout soupeře i s jejich PWs, díky ní by se mohl hrávat v land-matter balících (Lord Windgrace, Omnath).
Leyline of Combustion stejně jako v zelené je opět pokus o dobrou leylinu, ale ani zde nejd o nic extra. Její jediný efekt jsou dvě poškození do protihráče, čímž ho asi má odradit od ničení nebo co...
Chandra, Acolyte of Flame toho umí přiměřeně ke svému manacostu. Superfriends se většinou hrávají bez červené, tvoření tokenů zadarmo není zlé do nějakého aggra a hrát levná kouzla z hrobu také není špatné. Nicméně každá schopnost jako by patřila do jiné strategie, takže její uplatnění bude obtížné, možná ji zkusím v Zadě.
Zelená
Vivien, Arkbow Ranger toho zrovna moc neumí, první dvě schopnosti na hru moc dopad nemají a ultimátka je v Commanderu nepoužitelná, pokud se tedy nedomluvíte se spoluhráči na sideboardu.
Tak po generálovi pro medvědy tu máme i jednoho pro další klasický zelený tribal. Gargos, Vicious Watcher splňuje vše, co monogreen chce: funguje jako určitý manaramp pro zahrání velkých bytostí, sám má slušné staty 8/7, nabízí pro zelenou dostupný removal a trestá protihráče při cílení našich drahých bytostí nějakým levným removalem. Hydra tribal sice už má svého generála (Rosheen), a i když může být nedostupnost červené nevýhodou (card draw a celkově je červená zábavnější), tak Gargos je efektivnější, protože zlevňuje bez tapnutí. Gargos tedy jako generál obstojí, což lze vidět i na jeho oblibě.
Cavalier of Thorns je limitován svým manacostem (stejně jako ostatní z cyklu), ve více než dvojbarevném decku je riziko, žeho nebudeme moci zahrát. Hodit čtyři karty do hřbitova je pro některé decky užitečné a dát při tom ještě jakoukoliv landku do battlefieldu také není špatné, bohužel reach není zrovna žádaná schopnost a ta poslední se spustí jen, když Cavalier jde do hrobu z battlefieldu, a i přesto za moc nestojí. Celkově ho tedy do EDH moc nevidím.
Leyline of Abundance je dalším pokusem o silnou zelenou leylinu, bohužel i tentokrát nijak nenadchne. Kdyby dávala možnost tapovat bytosti za manu (jako třeba Cryptolith Rite), tak by to nebylo zlé, ale omezení jen na ty, které se už samy tapují za manu, je moc omezující. Druhá schopnost je manově zase moc drahá s minimálním efektem, a když vezmu v potaz, že leyliny jsou celkově v Commanderu slabší (malá šance uplatnit jejich první schopnost), tak tahle určitě není výherní.
Shared Summons zachraňuje, že se jedná o instant, protože instantní tutory, které nám dají kartu do ruky jsou velmi silné na jakémkoliv formátu, co teprve když si najdeme karty rovnou dvě! Samozřejmě zelená má spousty dalších tutorů (především podobný Tooth and Nail), ale i přesto bych této kartě šanci dal.
Nightpack Ambusher je první regulérní lord pro vlky i vlkodlaky (Major se nedá pro svoji vrtkavost zcela počítat :-)). Ambushera zatím využije jen Tolsimir, ale s tím, jak Wizardi poslední sady podporují tento typ bytostí, lze očekávat brzský příchod pravého vlkodlačího generála.
Voracious Hydra je užitečná bytost, kterou můžeme využít jako manasink (jako ostatně všechny hydry), ale která disponuje už sama tramplem a potenciálním removalem. Každopádně auto-include do hyder.
Elvish Reclaimer se hodí do land-matters decků (zejména Gitrog a Titania), je skvělé, že dokáže opakovaně vytáhnout jakoukoliv zemi z knihovny, což nejčastěj bude combo Urborg + Cabal Coffers nebo Gaea’s Cradle.
Bílá
Ajani bývá tradičně nepoužitelný na prázdném battlefieldu, nový Ajani, Strenght of the Pride tohle splňuje jen plusovou schopností. Mínusová vytvoří známého Pridemate, ovšem jeho poslední schopnost stojí za zvážení. Nicméně dostat se a udržet se v Commanderu na 55 životech není jednoduché, ale s hromadou lifegain strategií to není nemožné (Oloro, Karlov, Teysa). Poté změnit Ajaniho za čtyřmanový jednostranný board wipe se vyplatí. Ajani tedy přesedlal spíše do lifegain decků, bohužel dokud nemůžeme zahrát jeho ultimátku je téměř k ničemu a ve chvíli, kdy máme tolik životů, by se dalo říci, že to je spíše win-more karta.
Sephara, Sky’s Blade elegantně řeší problém většiny andělů - vysokou cenu. Skvěle se hodí do decků zaměřených na létající bytosti (Kaalia) nebo do U/W letců s equipmenty. Ona sama by se dala považovat za budget verzi původní Avacyn. Jako generál v monowhite sice nepomůže s card draw, ale obchází command tax, a navíc chrání před boardwipy.
Cavalier of Dawn stejně jako černý jezdec zničí jakoukoliv bytost, tentokrát ve stylu Generous Gift. Vigilance je podceňovaná schopnost v commanderu a vrácení zničeného artefaktu nebo enchantmentu na naši ruku může také dost pomoct. Otázka je jestli to vše za pět man stačí, když do bílé nepřináší nic nového a každý z efektů už bílá zvládne levněji.
Leyline of Sanctity je sice reprint, ale zmiňuji ho, protože časem půjde cenou opět nahoru a jako jedna z mála leylin dává dobrý efekt, který má smysl zahrát kdykoliv během hry.
Brought Back bych se nebál hrát ve většině bílých balících bez modré (v těch bych to nahradil nějakým counterem). Dvě many nejsou moc a rozhodně stojí za vrácení dvou našich právě zničených permanentů zpět do hry, obzvlášť po nějakém boardwipu to může zvrátit celou hru na naši stranu.
Modrá
Mu Yanling, Sky Dancer by mohla svojí ultimátkou zářit v monoblue balících, ale přežít čtyři kola je v této barvě docela náročné a kvůli jejím prvním dvou schopnostem ji hrát nejspíš nikdo nechce.
Atemsis, All-Seeing má unikátní schopnost, která také vyžaduje unikátní přípravu. Splnit její podmínku, abychom někomu ukončili hru bude oříšek (odměna přesně ve stylu sfingy :-)) Není to ale nemožné a ona sama nám k tomu umí lootováním trochu pomoci, nicméně jedná se opravdu o fun záležitost, která se může objevit třeba v Uneshovi.
Cavalier of Gales je 5/5 letec, který při příchodu funguje jako Brainstorm, ale při odchodu moc efektu neudělá. Dá se využít v balících, které hrají s vrchem knihovny (Rashmi, Yennett) nebo ho budou umět blinknout (Brago, Roon) Celkově se nejedná o špatnou bytost, ale mimo tyto decky bych raději hrál Mulldriftera.
Leyline of Anticipation uvádím ze stejného důvodu jako bílou: je to prostě časem ověřená dobrá karta, která opět zdraží. Takže pro všechny, co nemají peníze na Vedalken Orrery, nastala pravá chvíle pro koupi pár leylin.
Flood of Tears se silou nevyrovná Cyclonic Riftu, jenže toto srovnání asi není úplně fér, když se jedná o staple, který všichni proklínají, ale také sami hrají… Je dobře, že Wizardi vydali kartu, která je podobná efektem, ale neobrátí všechny hráče okamžitě proti vám. Flood of Tears, si myslím, své místo v modrých balících najde zejména díky možnosti vyložit libovolný permanent (něco velkého a drahého, na co nemáme manu), a tím nám dát značnou výhodu proti oponentům.
Agent of Treachery je připevněné In Bolase’s Cluthces na bytosti, což umožňuje opětovné využití v blink balících a ve spojení s Panharmoniconem se poté z této karty může stát docela frustrující záležitost, která krade i země. Aby toho nebylo málo, tak nás ještě za to vše odmění pořádným card draw. V balících, které ji neumějí takto využít na maximum, bych ji kvůli její manové náročnosti nehrál.
Drawn from Dreams se mi líbí kvůli artu, ale celkově je to prostě horší verze Dig Through Times.
Multicolor
Golos, Tireless Pilgrim bude v čele good stuff decků, které budou chtít zadarmo hrát velmi drahé spelly, extra turn spelly a obrovské bytosti. To podobné umí i Jodah, který je stylovější než nějaký neznámý skaut. Nemůžu si pomoct, ale Golos mi prostě přijde jako bez fantazie vylepšený Solemn Simulacrum.
Kaalia, Zenith Seeker je férovější verzí staré Kaalie. Za drahé bytosti si budeme muset sice sami zaplatit, ale zase nestrhává na sebe tolik nenávisti, je levná a zajišťuje card draw. Balíky obou Kaalií se budou dost podobat, ale tahle využije spíš blink efekty, potřebuje o něco nižší mana-curve a naopak se obejde bez extra combatů. Kdo si chce zahrát balík s draky, démony, anděly a nechce hrát okamžitě archenemy tak nová Kaalie je ideální :-)
Rienne, Angel of Rebirth přináší vracení z hrobu do barev, které na to nejsou zvyklé, takže umožní zkusit postavit třeba naya aristocraty. Škoda, že je zaměřená jen na multicolored bytosti, ale to už bych chtěl asi moc. Každopádně se jedná o zajímavý efekt umožňující strategii, kterou ještě tato kombinace barev neprozkoumala.
Omnath, Locus of the Roil tentokrát přibral modrou, ubral agresivitu, ale elementály podporuje pořád. Akorát mi připadá trochu rozpolcený, protože vstupní schopností chce hodně bytostí na battlefieldu (spíše late game), landfall triggerem chce udělat jednu velkou bytost (spíše early game) a tou poslední nás odmění až na osmi a více manách. Nicméně elementálové dostali velkou podporu, mnoho zajímavých karet a tento Omnath toho umí dostatečně, aby všechny mohl vést.
Kykar, Wind’s Fury bude populární díky svojí otevřenosti různým strategiím. Můžeme ho hrát jako klasický jeskai spellslinger (Shu Yun), zkusit s ním storm spelly nebo jako spirit tribal. Každá z možností bude zábavná, ale nejvíce se mi líbí ho spojit jako go-wide tokens a spellslinger. Celkově vzato prostě parádní generál.
Kethis, the Hidden Hand je konečně pravý generál pro balík plný legend. Za tři many ovlivní hru brzy, svými staty něco vydrží, vše nám zlevní a umožní hrát karty z hrobu. Je pravda, že exilovat kvůli tomu vždy dvě karty zabolí, ale zase pokud si dokážeme plnit hrob a poté vybrat nejpotřebnější karty a zbytečné odstranit, může se jednat o zajímavý abzan-value-engine.
Yarok, the Desecrated je bezpochyby nejsilnější generál celé sady. Jako by nestačil samotný Panharmonicon, nyní existuje i v command zóně, a dokonce vylepšený pro všechny permanenty. Bojuka Bog najednou odstraní dva hroby, Mulldrifter lízne čtyři karty, Eternal Witness vrátí dvě karty, rampy na bytostech najdou o landku navíc, to vše ještě v nejsilnější kombinaci barev… Pokud chcete vidět, jak se tento balík dokáže rozjet, pusťte si poslední díl Game Knights :-)
To je pro tento set vše, díky jestli jste dočetli až sem a teď už se můžeme jen těšit na začátek spoilerů Commander 2019, které začnou už příští týden.
Miloš
Grahf
28.07.2019 20:21
Sephara nedokáže obísť command tax, jej abilita je alternative cost, tax je additional. Ono vlastne žiadny commander ho nedokáže pri kasteni obísť.
0 hlasů
Queegon
28.07.2019 22:19
Naštěstí máme Dereviho (dej mu pánbů věčné nebe) a Yuriko.
0 hlasů
Grahf
29.07.2019 15:26
Tí pre istotu rovno obchádzajú aj kastenie :)
0 hlasů
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.
12.10. Double RC Qualifier weekend, Nádražní 84, Praha 5 Sealed day 1, Modern day 2 |
|
25.10. World Championship , Las Vegas Constructed / draft |
|
6.12. Eternal Weekend Praha, Praha Více formátů |
|
24.1. Regional Championship Praha 2025, Praha Modern či Limited |
|