Commander
Rozbor War of the Spark na EDH I.
Máme za sebou první zápasy v rámci prerelease s novou edicí War of the Spark, ve kterých jsem si udělal lepší náhled na sílu jednotlivých karet a ujistil se, že tato edice je opravdu kvalitou nadprůměrná. WAR je plná nových skvělých karet, které mají velký potenciál napříč formáty. Já se pokusím v tomto článku vypíchnout nejzajímavější karty z hlediska EDH, do competitive rozboru se pouštět nebudu, spíš se zaměřím na normální casual hraní v multiplayeru.
Foto: Wizards of the Coast
Rozbor War of the Spark na Commander - 1. část
V této edici vyšlo celkem 36 nových planeswalkerů na různých raritách, přičemž z většiny z nich se staly spíše druhy aktivovacích enchantmentů vzhledem k absenci přidávání loajality a nepřítomnosti ultimátní schopnosti. Planeswalkeři to mají v commanderu těžší než v jiných formátech, čelí bytostem od více hráčů a musejí přečkat více jednotlivých kol, proto je obzvlášť důležité, jestli mají okamžitý vliv na battlefield a zdali se případně umí sami bránit. Možnou cestou k úspěchu nabízí schopnost proliferate, kterou Wizardi znovu vydali a tím dali větší podporu všem balíkům hrajícím s PWs i třeba Atraxe, the Praetor’s Voice, která díky tomu zdvojnásobila svoji cenu po uvedení prvních spoilerů. Z nových proliferate karet budou obohacené i jiné decky hrající s countery, jako je Hapatra, the Vizier of Poisons nebo Ezuri, the Claw of Progress. To by bylo na úvod vše a nyní se pustíme do jednotlivých barev.
Bílá
The Wanderer nabízí ochranu před různými burn strategiemi nám i naším bytostem a její mínusová schopnost je skvělým removalem, protože v commanderu o bytosti se silou čtyři a více, kterých je potřeba se zbavit ihned a natrvalo, není nouze. Wanderer dokáže tedy řešit battlefield i dát ochranu, ve spojení s bytostmi na ochranu její a možností jí countery přidávat se jedná o dobrého PW.
Gideon Blackblade svými schopnosti není ideální PW do EDH, je to sice 4/4 bytost, ale jen po dobu našeho kola, sám se nijak neubrání v protihráčových kolech a hrát jej kvůli ultimátce je nejisté a prakticky vždy bude lepší hrát nějaký přímý removal.
Teyo, the Shieldmage je už o něco zajímavější, svojí pasivní schopností nám dává ochranu stejně jako Leyline of Sancinity, umí stavět zdi pro svoji obranu, případně i pro další PWs. Tyto zdi se dají také využít ve strategiích zaměřených na toughness jako jsou Doran, the Siege Tower nebo Arcades, the Strategist.
God-Eternal Oketra jako všichni z cyklu bohů dává sobě určitou formu nesmrtelnosti, jakmile se dostane na battlefield je potřeba s ní počítat už do konce hry, tedy pokud nehrajeme proti mill a discard balíkům. Ona sama je dobrá bytost, která má potenciál být i generálem sama o sobě, častěji ji, ale uvidíme v nějakých creature based balících, kde, pokud ji udržíme delší dobu na battlefieldu, odvede skvělou práci. Flavorově i schopnostmi skvěle zapadá například do Varina Lich Queen zombie tribalu.
Finale of Glory je součástí cyklu, který může být rozhodující v lategame, jelikož jde ale o bílé kouzlo, které chceme hrát aspoň za dvanáct man, aby mělo opravdový vliv, tak se nehodí do balíků bez zelené, která by tuto manu poskytla. Nicméně většina token strategií se stejně hrává v kombinaci W/G, kde i toto kouzlo může zazářit po boku Entreat the Angels a White Sun’s Zenith. Nesmíme zapomenout, že hraním jakéhokoliv finále za plnou manu se otevíráme nebezpečí counter spellu a tím i prakticky ztrátou celého kola.
Tomik, Distinguished Advokist je klasická hate karta, kterou chcete hrát jen proti land matters deckům jako Gitrog nebo Lord Windgrace, mimo tyto balíky, které může potrápit, se jedná o podprůměrnou bytost.
Parhelion II musím zmínit ani ne kvůli tomu, jak je tato karta silná, ale spíše kvůli flavoru a možnosti mít na boardě něco opravdu velkého, což je přesně to, co někteří hráči chtějí.
Dále je tu pár karet, které sedí do určitého typu strategií, třeba Ignite the Beacon je slušným tutorem do superfriends decků, ve kterých může vyhledat chybějící díly do různých comb. Grateful Apparition je Thrummingbird v bílé, což se může hodit do PWs a +1/+1 counter decků. Prison Realm, Single Combat a Ravnica at War jsou removal spelly, které fungují jen za určitých podmínek a prakticky vždy najdete v bílé lepší kouzla s jistějším efektem.
Modrá
Narset, Parter of Veils je ovšem něco jiného, svojí statickou schopností kopíruje Leovolda, který není zabanovaný jen ze tak pro legraci. Umí zabránit hráčům získávat karetní výhodu, zastaví Consecrated Sphinx a obrátí Windfall mechaniky jen v náš prospěch, to vše za tři many a mínusovou schopnost, která nás prokope k potřebným kouzlům, čehož můžou využít hlavně spellslinger decky. Narset je prostě dobrý uncommon PW.
Jace, Wielder of Mysteries je prakticky kopií Laboratory Maniaca, který se v některých balících hraje jako možná win kondice. Nic víc bych od nového Jace neočekával, bude prostě jen doplněním pro tyto balíky, pokud by chtěly mít tento efekt dvakrát.
Kasmina, Enigmatic Mentor dává lehkou ochranu našim bytostem a PWs a její mínusová schopnost lootuje karty. Hodí se možná do taxes decků stylu Grand Arbiter Augustin IV, ale jinde to bude podprůměrná karta.
God-Eternal Kefnet je ze všech bohů nejuniverzálnější: Bontu i Rhonas potřebují, abychom měli něco na battlefieldu a Oketra zase aby něco přišlo po ní, kdežto Kefnet nám dává karetní výhodu potenciálně každé kolo a zlevňuje kouzla, která můžeme díky němu zahrát dvakrát. Navíc je sám silná létací bytost jen za čtyři many a určitě bude i dobrým generálem pro spellslinger balíky. Nicméně bude zářit téměř v každém modrém decku, který chce víc něž jen vykládat bytosti.
Finale of Revelation velmi limituje, že se nejedná o instant, který by se dal v lategame využít jako mana sink. Takto se jedná pouze jedno z mnoha card draw spellů, ve kterých Blue Sun's Zenith nebo Pull from Tommorow udělá lepší službu.
Fblthp, the Lost je flavor peckou, ale co se hratelnosti týče už nikoliv. Smysl ho hrát má snad jen v některých zelených balících, které by jej uměly vytáhnout přímo z knihovny a využít tak vylepšeného efektu Elvish Visionary, nebo ho dát přímo do Prime Speaker Vannifar. Viděl jsem i pokusy ho použít jako generála s využitím Proteus Staff, za což dávám palec nahoru za kreativitu.
Spark Double je zajímavým vylepšením klasického Clonu, využití spíše vidím v případném zkopírování našeho planeswalkera i díky loayality counteru navíc. Nevýhoda je stejná jako u většiny clone efektů: musíte mít na battlefieldu něco, co stojí za zkopírování, takže bych tuto kartu viděl snad jen do nějakého superfriends decku.
Flux Channeler je skvělou kartou do každého balíku využívajícího žetony, protože jeho schopnost se spouští opravdu jednoduše. Eternal Skylord je dobrou posilou do zombie strategií, kde je o flying nouze, což si ale tyto balíky často vykompenzují počtem. Narset's Reversal má širší potenciál, protože může zrušit soupeřovy counter spelly i dát nám možnost zahrát důležité kouzlo dvakrát.
Červená
Chandra, Fire Artisan nabízí svojí statickou schopností jistou obranu sebe sama, kterou jsme na PW ještě neviděli, a která může odradit protihráče od útoku na ní, zejména pokud mají pod kontrolou svoje vlastní PWs. Chandra se nebude hrávat v červených balících kvůli ultimátce, ale už kvůli plusové schopnosti zajišťující karetní výhodu stejnou jako Outpost Siege, kterou nějaké agresivnější burn strategie přivítají.
Sarkhan, the Masterless bude zajímavým doplněním dragon tribal decků, ve kterých se dokáže i dobře bránit, teda za předpokladu nějakých draků na naší straně. Dal by se hrát i v superfriends jako stylový finisher, ale pokud budete mít několik PWs pod kontrolou, tak už byste měli vyhrávat tak či tak.
Nový Tibalt, Rakish Instigator zatopí lifegain strategiím, ale to dělá už i několik jiných červených enchantmentů, které se stejně nehrají, a tak to nejspíš dopadne i s ním. Ovšem jsem rád, že od minulé verze udělal pokrok, když je využitelný alespoň v nějaké situaci.
Ilharg, the Raze-Boar je opravdový bůh-kanec se zabudovaným Sneak Attackem, čímž dokáže snadno otáčet hry v náš prospěch. On sám jako 6/6 bytost s tramplem za pět man vzbuzuje respekt, a když ještě přičtu určitou nesmrtelnost, tak z něj vychází velmi silná karta hodící se prakticky do všech creature based balíků hrajících červenou. Je mi jasné proč jej Wizardi neudělali v gruul barvách, protože by byl jako generál s přístupem k zeleným bytostem opravdu už příliš, už tak stačí, že jeho nejčastějším sneak cílem budou eldrazi...
Finale of Promise má stejně jako další karty z tohoto cyklu schopnost obracet hry, svoje místo by si mohlo najít v balících jako Neheb, the Eternal, Wort, the Raidmother nebo Rosheen Meandrer, které dokáží vygenerovat dostatek many a zároveň mají přístup k velkým damage spellům, které by chtěly recyklovat. Nebál bych se hrát tuto kartu i v dalších spellslinger strategiích.
Krenko, Tin Street Kingpin není zdaleka tak silný jako jeho první verze, ale mohl by se uplatnit v goblin tribalu nebo v jiných posilovacích token balících, které se chtějí rozrůstat do šířky. Kdyby měl nějakou schopnost navíc jako haste nebo menace, tak by mohl být zajímavější i jako generál, ale takhle je moc zranitelný a pomalý.
Dreadhorde Arcanist má dost dobrý efekt na to, aby se začal někde hrát, třeba s některými equipmenty nebo s posilovacími kouzly, kterých třeba taková Zada, Hedron Grinder má spousty. I kdyby jsme díky němu mohli znovu zahrát jen Path to Exile, Preordain nebo Dark Ritual, tak se to vyplatí.
Neheb, Dreadhorde Champion je, stejně jako Krenko, slabší než jěho předchůdce, ovšem dělá toho opravdu hodně a i svými staty se nemusí stydět. Nový Neheb nám umí: discardovat karty (madness tigger), plnit nám hrob, což může být i výhodou a hlavně v čistě čevené umí měnit zbytečné karty na lepší. Díky této svojí univerzálnosti, nízké ceně a už zabudovaným tramplem mu předpovídám slibnou budoucnost v EDH.
Bolt Bend může být zajímavou budget kartou, jako zaskočit protihráče, tedy pokud máte velkou bytost na battlefieldu a volnou červenou manu. Jedná se o možnou ochranu naší důležité bytosti a přesměrování ničení jinam, což od červených decků nikdo moc neočekává.
To by bylo pro dnešek vše, příště se můžete těšit na zbylé barvy a colorless.
Miloš
Komentáře
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.