Ty jo, už zase padělky? No nejlepší asi opravdu bude hrát ten Magic online... ;-)
0 hlasů
Článek, který vás provede nejrůznějšími metodami a testy, jak odhalit padělky a falešné karty nejen v Magic the Gathering.
Obchod s magicovými kartami po internetu je často založen na vzájemné důvěře mezi kupujícím a prodejcem, která je dána důvěrou k magicové komunitě. Někteří jedinci této důvěry zneužívají ke svému vlastnímu obohacení, těm se obvykle říká zloději. Tento článek se věnuje tomu, jak se nenechat okrást v prostředí českého facebookového marketu (zejména v rámci komunitních skupin) a na Cardmarketu. Bude zde rozebráno jak poznat případného zloděje, jak poznat falešné karty a co dělat v případě, že vás někdo okrad.
Na toto téma zde na cmusu již v minulosti vzniklo pár článků, a tak pokud se budete chtít o problematice dozvědět ještě něco navíc, tak vám doporučujeme podívat se na následující:
V zásadě existují tři druhy podvodů:
Na Cardmarketu je falešným prodejcem obvykle někdo, kdo prodává NM karty pod cenou jako nový profil. Může působit jako někdo, kdo končí s magicem.
Na Facebooku lze falešného prodejce poměrně snadno vytipovat, hlavní výhodou krádeží po internetu je anonymita. Problémem ani tak není, že vás někdo okrade, ale to, že nevíte, kdo to byl. Mnoho lidí si na sociálních médiích velmi pečlivě střeží své soukromí, tudíž zde uvedené ukazatele neplatí s absolutní přesností. V případě, že má prodavač profilovou fotku, můžete provést reverse image search přes google obrázky. Stejně tak můžete zkusit googlit jméno prodávajícího. Znaky, které vykazují často podvodní prodejci:
Nejlépe se možnému zloději vyhnete, když se dohodnete na osobním předání. Zde doporučuji, držet se základních pravidel pro setkávání se s cizinci s internetu (setkejte se na veřejném místě, kde se většinou pohybují lidé), ještě jsem neslyšel o někom, na koho by během předání karet vytáhli kudlu, ale člověk nikdy neví.
Osobní předání nicméně není vždy možné, místo klasického bankovního převodu můžete požadovat platbu na dobírku nebo přes PayPal, který umožňuje vrácení peněz. V případě platby přes PayPal je naopak riziku vystaven prodávající.
Nejspolehlivější a nejjednodušší metodou je , když se zeptáte v dané facebookové skupině, jestli má už někdo s prodávajícím zkušenosti, jestli ho někdo zná osobně a tak dále.
Na závěr bych řekl, že kupováním karet u profesionálních prodejců se těmto starostím většinou vyhnete, ale přijdete o radost z dobrého kaufu. Například co se týká klasických booster a jiných produktů Magic, tak vám doporučíme náš partnerský eshop Veselý drak, který prodává Magic produkty výhradně z oficiální distribuce.
Následující část článku se věnuje prvkům, které jsou typické pro karetní hru Magic the Gathering, pokud vás tedy zajímají například karty Pokémon, tak se podívejte na následující článek.
Existují dva druhy falešných karet, jednak karty vytisklé někým jiným než Wizards of the Coast jednak originální karty, například z collectors edic upravené tak, aby vypadaly jako své mnohem cennější varianty. Tento článek je věnován té první možnosti.
Nejčastějším cílem jsou cenné (200 a více korun) formátové staples (často hrané karty), nefoilové, bez hologramu. V minulosti neexistovaly přesvědčivé falešné foily, dnes se lze setkat s velmi kvalitními padělky. Falešné karty lze poznat mnoha způsoby, budou zde uvedeny běžně dostupné a obvykle spolehlivé.
První možný ukazatel falešných karet. Karty jsou například velmi lesklé, tisk nevypadá velmi kvalitně, text může být menší nebo jinak umístěn. Karta se může zdát jiná i na dotek, mající odlišnou texturu a tloušťku. Doporučuje se, mít vždy pro porovnání nejlépe tu samou kartu, případně kartu ze stejné edice u které jste si jisti, že je originální. Wizards mají v současné době tiskárny v Americe, Belgii a Japonsku, kvalita karet z jednotlivých továren a setů se mohou lišit, například nedávno vydaný Jumpstart byl v Americe nabitý missprinty a americké karty z Commander legends jsou mnohem více vybledlé.
Platí, že čím je člověk zkušenější a čím více karet mu prošlo rukama, tím lepší bude v rozeznávání falešných karet na první pohled.
Popisek: Falešná karta na pravo karta má odlišný odstín a divně tvarovaný hologram.
ZDROJ: https://infinite.tcgplayer.com/article/How-to-Spot-Counterfeit-Magic-The-Gathering-Cards/60b2b195-6c1c-4364-9f9b-0de3d8ede084/
Velmi snadný test, podle kterého lze, téměř okamžitě rozeznat falešné karty, stačí k němu baterka v mobilu nebo jakýkoli jiný zdroj světla.
Po přiložení baterky na kartu by karta měla být dobře průhledná, lehce zbarvená do modra a mělo by jít rozeznat, co je na druhé straně karty. Nepřítomnost modrého zbarvení, které je způsobeno modrým jádrem (blue core) originálních MtG karet, je velmi důležitým indikátorem. Je třeba poznamenat, že poslední generace falešných karet světelným testem projdou a údajně existují některé originální karty, které tímto testem neprojdou (důsledkem chyby během tisku), proto je vhodné tento test provádět jako doplněk k ostatním testům.
Popisek: Originální karta je dobře průhledná se zbarvením do modra, falešná karta je průhledná špatně a zbarvení chybí.
ZDROJ: https://www.detecting-the-fakes.com/checking-details/light-test/
Pro opravdu spolehlivé ověření pravosti karet je dobré, si pořídit zlatnickou lupu, ta je běžně dostupná na internetu a její cena se pohybuje kolem 200 Kč.
Originální MtG mají pod lupou speciální vzor složený z červených, modrých, žlutých, zelených a černých teček, termín rosette se používá, jelikož tečky vytvářejí tvar kytky. Na originálních kartách se tento vzor jeví jako uspořádaný, na rozdíl od falešných karet, kde může působit nahodile.
Tento vzor se může lišit set od setu, a proto je dobré mít kartu ze stejného setu, se kterou můžete porovnávat. K tomuto pravidlu existují některé vyjímky, například Verdant Catacombs, která pochází z várky určené pro Event Deck: Vampire Onslaught, nicméně má set symbol Zendikaru, jelikož event decky neměly své unikátní symboly ani planeswalker symboly v levém dolním rohu, jak je tomu u karet z Mystery boosterů a Listu. Tato Katakomba má odlišný růžicový vzor od původní verze ze Zendikaru, proto je dobré informovat se o veškerých produktech, ve kterých byla daná karta vydána.
Jedním z indikátorů je, že na originální karty je černý inkoust pro text, mana symbol a znak setu tisknut jako poslední, a proto na sobě onen vzor nemá, je ostrý a dobře viditelný. Toto pravidlo nemusí zcela platit pro karty vytisklé před Mirage blokem (1996 a dříve). Při nákupu reserved list luxusních kousků je dobré, se poradit s někým z místní herny, kdo kartám opravdu rozumí.
Popisek: Na pravé kartě je písmo jasně černé a ostré. Na modrých linkách nahoře a dole lze pozorovat odlišný růžicový vzor.
ZDROJ: https://pucatrade.com/articles/2015/counterfeit
Pomocí lupy se podívejte na bílé místo uvnitř zeleného kolečka, měly by se tam vyskytovat čtyři červené tečky tvořící „L“. Někdy se stává, že jdou tečky hůře vidět, nicméně u falešných karet jich bývá mnohem více a karta nemá onen rosette pattern.
Tento test je velmi spolehlivý a jeho provedení je relativně jednoduché, proto je využíván, když nahlásíte podezření na falešnou kartu na Cardmarketu.
Popisek: Na originální kartě lze pozorovat čtyři červené tečky ve tvaru L, růžicový vzor se rovněž liší uvnitř zeleného kolečka.
ZDROJ: https://otakumart.co.nz/spotting-counterfeit-magic-the-gathering-cards/
Padělání hologramu je novinkou, se kterou přišla poslední generace falešných karet. Ať už na běžné, nebo foil kartě, lze jej poznat tak, že je na kartě nalepený a je možné ho seškrábat. Seškrabávání hologramu se moc nedoporučuje kvůli tomu, že v případě pravé karty byste ji mohli poškodit. Stačí si hologram dobře prohlédnout pod lupou.
Popisek: Hologram na falešné kartě vypadá jako nalepený s ostrým okrajem a ne jako součást karty
ZDROJ: https://www.reddit.com/r/mtgfinance/comments/9pjh12/using_magnification_to_identify_fake_cards/
V případě, že vás někdo okrad je dobré to co nejdříve nahlásit v dané skupině, kde jste karty koupili. Tím zabráníte zloději napáchat víc škod.
Pokud jste koupili karty na Cardmarketu a nepřišly nebo máte podezření, že jsou falešné, tak co nejdříve kontaktujte Cardmarket support. Trustee servis zajišťuje, že své peníze dostanete zpátky. Koupě karet na Cardmarketu je velmi bezpečná.
V případě, že se jednalo o větší množství peněz, můžete na zloděje podat trestní oznámení. Policii může připadat absurdní, že hrací karty mohou stát tolik peněz, proto je dobré, je popsat jako sběratelské předměty.
V tomto momentě jste již udělali vše, co jste mohli a nezbývá vám než čekat, jestli zloděj nějak neprozradí svou identitu.
S falešnými kartami se podle oficiálních pravidel hrát nesmí, některé herny a turnaje mohou povolovat hraní s proxy. Nejlépe uděláte, když falešné karty nějakým způsobem znehodnotíte, ideální je karty roztrhat. Pokud si karty chcete nechat pro takové to domácí hraní, tak kartu aspoň nějak označte nebo do ní vykrojte nějaký symbol.
A jaké jsou vaše zkušenosti s padělky a falešnými kartami nejen z prostředí karetní hry Magic the Gathering? Určitě nám dejte vědět do komentářů i vaše případně rady, jak karty kontrolujete vy.
Ty jo, už zase padělky? No nejlepší asi opravdu bude hrát ten Magic online... ;-)
0 hlasů
Zajímavé je, že v Pokémonech je fenomén padělků úplně šílený. V Magicu mi přijde, že padělky nejsou tak časté. Ale i tak už jsem jich pěknou řádku viděl. V Magicu se spíš člověk potká s podvodnými prodejci na FB a to tento článek adresuje... Což je super. Díky za něj!
0 hlasů
Protoze padelat Pokemon karty je VYRAZNE jednodussi nez MtG.
0 hlasů
Já si také říkám, že v Gathereru by také měly být uvedeny skutečně VŠECHNY karty (tj. nejrůznější obrázkové varianty, showcase rámečky, extended arty, borderless karty, Expedice, Secret Lair karty, FNM proma, PTQ proma, Judge proma, ...). Aby se vůbec vědělo, co tak nějak jako "oficiálně" existuje.
Třeba když na mě soupeř zahraje Bonecrusher Gianta se showcase rámečkem, mohl bych mu já třeba říct: "Tahle karta není v Gathereru, takže neexistuje."?
Vím, že to je takový "za vlasy přitažený" příklad, ale třeba u nějakých "exotických" Judge prom člověk opravdu neví...
0 hlasů
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.
Ultimátní karty z Mirrodinu
Změna grafiky v Mirrodinu byla za mě tenkrát na škodu. Na druhou stranu dala vzniknout premodernu, který hraji rád. Hrát proti afinitě...
všechny komentářeStředeční výhledy 16/2024
Stačilo požádat a správné řešení velice rychle přišlo. Moc děkuji!
všechny komentářeUltimátní karty z Kamigawy
Můj oblíbený blok, který nyní hraji na common EDH. Spustit, splice onto arcane.. Silou karty nevynikají, ale líbí se mi. Díky za pěkný...
všechny komentářePohľad na formát Modern po Pro Tour
Ja som to hovoril :o) https://magic.wizards.com/en/news/announcements/au - gust-26-2024-banned-and-restricted-announcement
všechny komentářeRychlý rozbor Bloomburrow - 2. část
Tak ďakujem za komenty. Tak len zopár odpovedí: Innkeeper's Talent – ako vždy som na najsilnejšie a síce kombo využitie tohto...
všechny komentářeRychlý rozbor Bloomburrow - 1. část
Tak ďakujem za komenty. Faktom je, že síce došlo rotácii ale táto sada zase až „takú“ dieru do sveta neurobila. Jednak je naozaj trochu...
všechny komentáře