Limited
Páteční limited 106
Od preview edice M13 nás už dělí jen pouhých několik hodin (pakliže tento článek čtete v pátek večer) a na stránkách wizardů už jě několik dní k dispozici kompletní visual spoiler. Někteří hráči berou prevko jako možnost, jak se nechat překvapit, a spoilery zásadně nečtou, jiní chtějí vědět, co je na preview čeká a alespoň commony, které budou v novém formátu nejdůležitější, si prostudují. Pokud patříte do druhé z obou zmiňovaných skupin, pak je dnešní článek určen právě vám – podívám se v něm na to, jak commony z nové edice na limited vypadají, jaká by mohla být povaha formátu a které jsou commonové triky, okolo nichž se vyplatí hrát. Jedná se jen o můj první dojem z M13, berte tedy to, co se dnes doštete, s rezervou (hodnotit sadu bez jediného odehraného sealed decku či draftu je tak trochu věštění z křišťálové koule), ovšem vědět, co na vás může soupeř ve vašem kole zahrát, to se podle mě vyplatí.
Core sety bývaly tradičně na limited pomalejší a jednodušší, to už však několik posledních let neplatí, zejména od doby, kdy do nich Wizardi přidávají keywordy jako bloodthirst či – jak je tomu v případě M13 – exalted. Na to, usuzovat zda bude M13 podobně svižný jako M12, je v tuhle chvíli ještě trochu brzo, ovšem rozhodně se vyplatí myslet na preview i na early game, protože agresivních common je i v M13 poměrně dost.
Bílá
Leitmotivem bílé je v M13 keyword exalted. Soulbond byla ze své podstaty agresivní abilita, protože ztěžovala blokování (ve svém kole nikdy nevíte, jaké obránce budete proti soupeřovým bytostem potřebovat). Exalted má se soulbondem v tomto ohledu mnohé společné, protože rovněž ztěžuje správnou přípravu bloků a zvýhodňuje útočení oproti blokování. V bílé nechybí agresivní 1/1 flying exalted commona Aven Squire, zároveň však bílá obsahuje také řadu karet, které podporují kvantitu, nikoliv kvalitu – Attended Knight je 2/2 first strike za 2W, který přinese 1/1 token, Captain’s Call dá za 3W do hry tři 1/1 tokeny. Už na první pohled je jasné, že tyhle dvě karty se s mechanikou exalted vůbec nekombí a při draftu a na sealed decku si tak patrně budete muset dávat dobrý pozor, aby se váš balík nesnažil dělat příliš mnoho věcí najednou. Exalted pravděpodobně nikdy nebude „určující“ strategie žádného balíku, ovšem pokud budete mít karet s tímhle keywordem více, vyplatí se tomu přizpůsobit a výše například brát karty s lifelinkem, jichž na commonovém slotu pár najdeme (například 2/2 medvěd za WW není zlý).
Na commonovém slotu se nachází i velice zajímavá karta jménem War Falcon – 2/1 flying za W, který může útočit a blokovat jen tehdy, pokud kontrolujete Soldiera nebo Knighta. Karet s tímto creature typem je v edici dostatek k tomu, aby se Falcon dal hrát, ovšem spousta bílých bytostí má jiné creature typy, především Cat, takže pokud budete v bílé, rozhodně věnujte pozornost creature typu karet, které berete. Se sedmi a víc Vojáky a Rytíři v balíku bude Falcon ok, s devíti a výše bude už opravdu super.
Jaké jsou v M13 bílé commonové triky, se kterými vás může soupeř instantně nachytat? Hratelné jsou podle mě tyhle čtyři instanty:
Show of Valor – 1W, target creature gets +2/+4 until end of turn
Divine Verdict – 3W, destroy target attacking or blocking creature.
Glorious Charge – 1W, creatures you control get +1/+1.
Safe Passage – 2W, prevent all damage that would be dealt to you and creatures you control.
Především poslední zmíněná karta má potenciál na combaty, které budou končit dost jednostranně, takže pokud budete mít tu možnost, doporučuji si do Safe Passage příliš nenabíhat, zejména pokud budete mít pocit, že soupeř na ruce nějaký ten bílý trik má. Čtyřmanové zabíjení útočící či blokující bytosti bude často dost čitelné, takže pokud si soupeř nechá v early/mid-game volné čtyři many a s povícero kartami na ruce nic nehraje, je záhodno útok si dobře rozmyslet a máte-li bytost, o kterou byste opravdu neradi přišli, bude leckdy lepší s ní prostě nezaútočit.
Modrá
Jako předzvěst Ravnicy se mezi modrými commonami v M13 objevuje základní kámen jednoho z nejlepších limited archetypů formátu 3x Rav, a sice Vedalken Entrancer. Zároveň modrá dostává „mlecí Lava Axe“ v podobě Mind Sculptu, sorcery za 1U, které soupeři semele sedm karet. Samo o sobě by zlevnění o tři many oproti Dreadwaters k hratelnosti patrně nestačilo, nicméně Vedalken Entrancer je na limited už ozkoušený materiál, který prokazatelně funguje, a pokud bude mill-archetyp použitelný, vypadá i Mind Sculpt vcelku rozumně. Vše bude záležet především na tom, jak bude formát rychlý. „Mlečka“ se v posledních několika formátech jako mainstreamový archetyp neprosadila především proto, že M12, Innistrad i Avacyn Restored byly formáty opravdu rychlé, M13 však může být v tomto ohledu podstatně příznivější.
Kromě odemílačů najdeme v modré i velice slušné agresivní letce. Welkin Tern a Wind Drake na commonovém slotu znamenají, že s rychlým nástupem vzduchem od modrého soupeře byste měli počítat. Opět platí, že je třeba myslet na to, aby držel balík pohromadě – pokud zařadíte do jednoho decku Mind Sculpt a Welkin Terna, bude výsledkem ukázkový kočkopes.
Mezi nejpoužitelnější modré commonové triky patří v M13 následující kousky:
Faerie Invaders – 4U, 3/3 flying flash
Hydrosurge – U, target creature gets -5/-0
Unsummon – U, Return target creature to its owner’s hand.
Především první karta vyžaduje, aby se kolem ní hrálo, protože nakráčet v pátém kole 2/2 bytostí do soupeřovy 3/3 instantní lítačky, to může pořádně zabolet. Modrá má zároveň instantní rušení Essence Scatter, které je podle mě velice dobře hratelné, takže u modrého soupeře plná ruka a odtapnuté země mohou znamenat ledacos.
Unsummon bývá na limited spíše průměrný, ovšem mechanika exalted podporuje útočení pouze s jednou bytostí a Unsummon může proti soupeři s exalted bytostmi koupit docela hodně času. Zároveň je zajímavý i s commonovým Scroll Thiefem, kterému můžete odklízet blokery z cesty a zajistit ničím nerušený přísun nových karet.
Černá
Jedním z četných reprintů z M12 je i Tormented Soul, zatímco v M12 však převážně nabíjela bloodthirst, v M13 spolupracuje s exalted, se kterým může dávat spoustu neblokovatelných zranění. Černá je v M13 druhou barvou exalted spolu s bílou a tenhle keyword najdeme i na několika commonách.
Opětovného vydání se dočkal i Bloodthrone Vampire, tentokrát však k němu není příliš co sekat. Reassembling Skeleton nevyšel a tak si bude upír muset vypomoci bílým čtyřmanovým sorcery, které dá tři 1/1 vojáky, popřípadě červenou Mark of Mutiny, která je však na rozdíl od M12kového Act of Treason už účko. Mezi solidní reprinty patří Sign in Blood a Essence Drain a blížící se nový Ravnica blok je možné spatřovat například i v tom, že M13 obsahuje kartu velmi podobnou Guildpactovému Blind Huntnerovi – 2/2 flying za 3B, který při příchodu do hry soupeře nasaje za 2. Celkově se mi zatím černá nezdá jako nejlepší barva a rozhodně nedisponuje přílišnou hloubkou, na nějaké dalekosáhlé závěry je však ještě přeci jen brzo.
Hratelných nebezpečných instantů v černé mnoho nenajdeme. Z common je třeba počítat prakticky jen s těmito dvěma:
Murder – 1BB, destroy target creature.
Vile Rebirth – B, exile target creature card from a graveyard, put a 2/2 zombie token into play.
Červená
Zajímavé je, že s Mad Prophetem a nyní s Rummaging Goblinem se patrně Looteři definitivně přesunuli do červené a namísto „draw a card, then discard a card“ fungují opačně, tedy tak, že nejprve musíte kartu zahodit, abyste si mohli novou dolíznout. To je sice pochopitelně výrazně horší, nicméně tím, že se tato mechanika objevuje v červené, znamená to, že si leckdy může tahle barva dovolit hrát situačnější karty, které v případě, že pro ně zrovna není upotřebení, lze zrecyklovat. Lava Axe (v M13 v hávu o trochu užitečnější Chandra’s Fury, která navíc dává za 1 do všech soupeřových příšer) ještě nikdy nevypadal tak dobře.
Zajímavý common v červené je Dragon Hatchling – 1R 0/1 flying, který se za R pumpuje dopředu. V heavy red balíku nebude vůbec od věci a pokud soupeř nemá letadlo, pak s ním Hatchling udělá poměrně krátký proces. Spíš než jako na 2-drop bych se však na něj díval jako na bytost, kterou budete z ruky sesílat jako poslední a utopíte do ní všechnu přebytečnou manu. Je potom ale otázka, zda nebude pro takovou roli lepší nějaký 6-drop, který bude sloužit i bez náročné investice každé kolo.
Mezi instatními triky najdeme v červené následující:
Kindled Fury – R, target creature gets +1/+0 and first strike
Searing Spear – 1R, Searing Spear deals 3 damage to target creature or player
Trumpet Blast – 2R, Attacking creatures get +2/+0 until end of turn
Ve všech třech případech se jedná o reprinty, jejichž hodnotu na limited už více méně známe. K Trumpet Blastu tentokrát na commonovém slotu vyšlo i nějaké to vyrábění tokenů, například Krenko’s Command, který vám za 1R dá dva 1/1 gobliny. A kdo nemá Krenko’s Command, dá tam bílý Captain’s Call, který vyrábí tokeny rovnou tři.
Zelená
Zelená je v M13 poměrně přímočará (3/3 kentaur za tři many, 3/3 hexproof za čtyři, 4/2 trample za čtyři, 5/6 za šest), má jako jediná fixaci (Farseek), nepočítáme-li bezbarvé Evolving Wilds, a naštěstí také tahle barva nezapomněla, co se naučila v Innistradu. Prey Upon, commona, která v Innistradu řešila velkou část tradičních problémů zelené, vyšla v M13 znovu a nepochybně opět bude patřit k tomu lepšímu, co v téhle barvě najdeme. Bílá se dočkala svého tradičního Pacifismu, takže ani bílo-zelené balíky, na limited často vysmívané kvůli absenci removalu, v tomto formátu nemusí být bezbranné proti utility bytostem typu Merfolk Lootera (resp. Rummaging Goblina) či třeba nového modrého účkového Courtly Provocateura, který nutí bytosti útočit a blokovat.
V zelené najdeme na commonovém slotu dosti zajímavého medvěda jménem Timberpack Wolf. Sám o sobě je 2/2 za dvě, ale dostává +1/+1 za každého dalšího Timberpack Wolfa, kterého kontrolujete. Jedná se o common a je tak docela dobře možné, že jich po draftu budete mít větší množství, otázka však je, jak vysoko je kvůli tomu brát. Nepropadal bych asi kvůli téhle kartě šílenství a nebral bych ji nějak závratně vysoko, je ale pravda, že start 2. kolo Wolf, 3. kolo Wolf bude opravdu velmi svižný, a to i bez toho, abyste vlky zvětšili na 4/4 pomocí Wolfa třetího. Kdo si ještě pamatuje Coldsnap, ten ví, že první kopie „pexesa“ se zpravidla braly průměrně vysoko, čím víc jste však karet do skládačky měli, tím větší byla jejich cena. Od čtvrtého vlka dále je tak berte téměř přes cokoliv, protože mít v balíku karty, které vám při správném draw dají výhru zadarmo, to se celkem vyplatí.
V M13 najdeme i několik pavouků s reachem, byť se v této sadě neobjevil Giant Spider, doposud nejčastěji vydaná karta, která zatím nechyběla v žádném Core setu od Alphy dodnes. Místo Obřího Pavouka, který se odebral do důchodu, tentokrát najdeme spíše defenzivněji laděného 1/2 deathtouch, reach Deadly Recluse a potom výtečného 4/4 vigilance, reach pavouka za pět man, oba na commonovém slotu. Spolu s Prey Uponem je to myslím dostatek materiálu, jak se bránit proti lítačkám, a to ještě nepočítám Plummet, i když ten by měl začínat spíše v sideboardu.
A ještě zelené triky (kterých, pravda, příliš mnoho není):
Titanic Growth – 1G, target creature gets +4/+4 until end of turn
Plummet – 1G, destroy target creature with flying
Je to možná trochu udivující, ale zelená příliš mnoho hratelných instantů tentokrát nemá a kromě Titanic Growthu tak od ní není, čeho se bát.
Pro dnešek je to ode mě vše. Článek rozhodně neberte jako vyčerpávající „návod“ jak na preview, spíše jako letmý výběr toho, co mě zatím v M13 zaujalo, především karet, kterými vás soupeř může zaskočit instantně. V příštích dílech Pátečního limited se M13 budu docela určitě věnovat více do hloubky, snad už po vícero odehraných draftech a sealed decích.
Díky za pozornost a budu se těšit na viděnou za čtrnáct dní
kosaak
Komentáře
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.