Limited
Páteční limited 112
Spoiler nové edice Return to Ravnica už je zhruba týden volně přístupný na stránkách Wizardů a preview už máme takříkajíc na dosah ruky, je tedy čas podívat se na to, jak bude nový set vypadat na limited. Na rozbor jednotlivých karet je ještě brzo, nejsem LSV a k tomu, abych psal své komentáře ke kartám, s nimi nejprve musím něco odehrát, nicméně základní představu o tom, jak asi bude nový limited formát vypadat, si můžeme udělat už teď. Jaká je tedy anatomie Return to Ravnica limited? Právě o tom bude v dnešním článku řeč.

Mezi commonami najdeme ještě pětibarevnou zemi Transguild Promenade a dvojici zelených defenderů Gatecreeper Vine a Axebane Guardian, z nichž první hledá basic land nebo Gate land z knihovny do ruky a druhý dává za tap libovolnou manu podle počtu defenderů, zelená tedy rozhodně má předpoklady k tomu, aby uživila čtyři i více barev.
Při naší předchozí návštěvě ve městě Ravnica byly guildy rozděleny nerovnoměrně mezi tři edice, tvořící dohromady Ravnica blok, což se dost zásadně projevovalo na tom, které barevné kombinace byly použitelné a které nikoliv. Pokoušet se draftovat trojbarvu, která v některé edici neměla guildovní zastoupení, to zavánělo problémy, s výjimkou R/G/U, jež guildu postrádalo v prvním boosteru, kde bylo nejvíc jednobarevných karet. V Return to Ravnica je systém podstatně odlišný – edice RtR obsahuje guild rovnou pět a každá barva je zastoupená ve dvou guildách, takže by tentokrát neměl být žádný nepoměr v tom, jak je která barva hodnotná. Trojbarvy, které obsahují dvě guildy, jsou:
U+R+B (Izzet, Rakdos)
U+G+W (Azorius, Selesnya)
U+R+W (Azorius, Izzet)
G+W+B (Goldari, Selesnya)
G+B+R (Rakdos, Golgari)
Vzhledem k tomu, že karty z guildovních dvojbarev patří k tomu nejlepšímu, co v RtR na limited najdeme (zejména mezi účky a réry), tipnul bych si, že jiné trojbarvy než tyto uvidíme na draftech a sealed deck turnajích jen zřídka. Přeci jen rozdíl mezi tím, jestli mám k dispozici dvě nebo jen jednu Gate zemi, nebo jestli vícebarevné kusy lovím z jedné či ze dvou kombinací, je opravdu dalekosáhlý. Na trojbarvy jako třeba Naya si tak budeme patrně muset počkat do příští edice, ve které najdeme Gruul spolu s Borosem.
Jedním z nejdůležitějších aspektů každého formátu je jeho rychlost. Stejná karta může mít diametrálně odlišnou hodnotu pokud se vyskytuje v bleskurychlém formátu jako Zendikar oproti sadě, která je relativně pomalá, jako třeba Shards of Alara. O tom, jestli je určité prostředí rychlé nebo pomalé, rozhoduje několik věcí: kolik v sadě najdeme agresivních příšer na druhém a třetím slotu (a naopak kolik je způsobů, jak tyto příšery zastavit), jak levné a efektivní je v sadě zabíjení a konečně jak jsou na tom bytosti s různými formami evasion, tedy cestami, jak obejít blokery (flying, ale i mnoho dalších).

Potvory tedy v Ravnice míří spíše dozadu. Jak je to v této sadě s removalem? Pokud bych se měl pustit na tenký led zjednodušení, pak takový nějaký standard za posledních pár velkých edic bývá alespoň jedno „malé“ zabíjení (Disfigure, Dead Weight, Crippling Blight, Lose Hope) a jedno „větší“ (Brainspoil, Essence Drain, Death Wind), při troše štěstí pak dostaneme ještě jedno téměř „bezpodmínečné“ zabíjení, jako Doom Blade, Victim of Night, Murder či Grasp of Darkness. V ostatních barvách – tedy hlavně v červené a bílé – už bývá removalu méně, ovšem nějaký ten blesk / spacák / modré neodtapování zpravidla najdeme a to, jak jsou tyhle karty drahé, přispívá k rychlosti formátu nemalou měrou.

Situace se zabíjením je tedy velice podobná té s bytostmi – levného removalu je v Return to Ravnica velice poskrovnu, většina zabíjení je buď drahá nebo má nějaký háček, což rychlosti formátu příliš nepřidá. Stab Wound sice umí dorazit načatého soupeře, nicméně to předpokládá, že do soupeřovy „zraněné“ bytosti nebudete útočit, jinak s ní soupeř chumpne. Stále se pochopitelně jedná o výbornou kartu, ale Doom Blade to prostě není. Launch Party se rovněž často postará o oponenta s nízkým počtem životů, ovšem opět platí, že na poměry „velkého“ zabíjení se jedná o kartu spíš podprůměrnou. Mimo černou a červenou pak najdeme v podstatě jen removal coby výstuhu defenzivy a jediný Rakdos tak má nějaké ambice o rychlou ofenzívu.

Co tedy zatím z předešlých charakteristik vyplývá? Především to, že Return to Ravnica rozhodně nevypadá jako rychlý formát. Rakdos nějaké rychlé karty má a pokud se rozhodnete na draftu spojit svůj osud právě s touto guildou a brát agresivní karty, bude patrně dobrý nápad omezit se jen na tyto dvě barvy, protože rychlé balíky snáší problémy s barevnou manou výrazně hůře než defenzivněji laděné kreace. Budete-li hrát jinou kombinaci, vyplatí se myslet na to, že vás může Rakdos za příliš pomalý start notně vytrestat.

Tolik k mému odhadu toho, jak bude vypadat na limited Return to Ravnica. Během několika příštích dní budeme mít možnost si tento formát vyzkoušet a jsem zvědav, jak pomalý nakonec bude. Užijte si preview a u příštího článku se s budu těšit na viděnou.
kosaak
Komentáře
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.