Formáty
Rozbor Will and Lucas balíčku na Duel Commander
Před nějakou dobou proběhl ve Francii obrovský turnaj ve formátu Duel Commander (a to dokonce i s českou účastí nebo borců nejvyšší kvality – např. R. Levy) a zajímalo mě, jaké balíčky se dokázaly prosadit a jestli se objevily nějaké nové karty. Okamžitě mě zaujmul balíček hrající dvě postavy ze série Stranger Things. Jedná se o Will the Wise a Lucas the Sharpshooter. Pokud náhodou bojkotujete karty ze Secret Lairů a neuznáváte prolnutí Magicu s jinými světy, jsou k dispozici i jejich „klasické“ verze z poslední edice (Wernog a Bjorna), které ale rozhodně nemají tak pěkný design, což ale říkám jako fanoušek tohoto Netflix seriálu. Zde si dovolím poznámku, že ačkoliv nejsem fanoušek toho, jak se současný Magic vyvíjí, v budoucnu si opravdu milerád, na nějaké to casual hraní, balíček plný podivností ze všech světů vytvořím. Představa Drizzta bojujícího bok po boku s Aragornem a Dhalsimem proti zplozencům chaosu, kterém povede Negan je opravdu šílená.
Decklisty Commander
Will and Lucas
Maindeck
Sideboard
1 Lurrus of the Dream-Den |
Decklist najdete zde : https://www.moxfield.com/decks/94BQtpjkOkGfZw20P5t9QQ
Will je dle mého soudu tím lepším z této dvojice, protože za dvě many umí soupeře kousnout a ještě Vám přinést Clue Token a poté, co se vymění s nějakým útočníkem, to udělá znovu. Případně, pokud nekousne, jsou tyto tokeny dva (a jeden dostane i soupeř). Lucas zde plní především roli v tom, že umožňuje balíčku přístup ke všem čtyřem barvám, které potřebujete.
Zpět k balíčku. Důvodem, proč jsem si ho dnes vybral je i to, že obsahuje jedno z mých vůbec nejoblíbenějších komb celé historie MTG. Jedná se Grindstone, u kterého za tři many řeknete barvu a odemelete soupeři dvě karty. Pokud jsou obě této zvolené barvy, celý proces opakujete. Na vývoji karty se kdysi podílel sám velký Richard Garfield, který chtěl do Magicu vložit větší prvek blafování a miniher a proto vznikl nejen tento kámen, ale i legendární Cursed Scroll nebo Booby Trap. Kombo je doplněno o další artefakt – Painters Servant, který po příchodu do hry „přebarví“ všechny karty ve hře, ale všech dalších zónách na barvu, kterou řeknete. Grindstone pak na jedno použití odemele celou knihovnu. Kombo je to účinné a relativně levné a dodnes se s ním občas na formátu Legacy v různých mutacích můžeme setkat. Příklad takového balíčku můžeme najít například zde.
Na začátku hry si bokem dáváme nejen oba naše generály, ale i companiona Lurruse, protože jeho podmínku splnit dokážeme a nemusíme obětovat příliš a v pokročilejší fázi hry (pokud nastane) nám umožní recyklovat naše kombo nebo jiné karty, které s ním spolupracují. I zde si dovolím poznámku, že opravdu nechápu, jak tato karta mohla projít testingem. Ikdyž dostala výrazné omezení celá mechanika companionů, i tak Lurrus musel dostat ban, protože to prostě byla problematická karta na mnoha formátech. Vzpomínky na původní verze companionů bez jejich zdražení už mi dnes přijdou absurdní.
Takže sestavu commanderů a companiona máme už hotovou, kombo, kterým zabijeme soupeře také. Zbývá podívat se na zbytek balíčku, který nám k tomuto cíli dopomáhá.
Sestava zemí je naprosto standardní. Mix feček, dualů a dalších multizemí, kde jsou už etablované i triomy a země z posledních Innistradů. Opět zde exceluje Urza´s Saga, která mi čím dál více zavání, že i ona se bude časem objevovat na nějakém z banlistů. Zde se jedná o tutor, který umí najít Grindstone nebo některý další z naších levných artefaktů.
Potvor je v balíčku pomálu a všechny plní ryze defenzivní a podporující funkci, opravdu se nejedná o balíček, kde byste tapovali Vaše potvory do útoku. Baleful Strix jsem komentoval už mockrát, ale tak ještě jednou a naposled, za dvě many nabízí karetní výhodu a perfektního blokera v jednom. To samé platí i o Wall of Omens. Snapcaster Mage je opět absolutní jistota, která vždy zrecykluje, co je třeba. Dimir Infiltrator je sice potvora, ale v tomto balíčku jej vždy využijete pro jeho schopnost transmute a najdete si v balíčku něco za dvě many, což je nejčastěji Painter, Underworld Breach nebo jiná karta zlepšující stav hry ve váš prospěch. Pokud už Paintera máte a hledáte Grindstone, lze transmutovat i pro některý z tutorů. A poslední místo zabírá Goblin Engineer, který nejen že umí najít potřebnou část komba, ale následně ji i zrecyklovat (a proto máme Willa a jeho Clue tokeny).
Kouzla máme klasicky koncipované tak, aby umožňovaly brzkou defenzívu proti agresivním snahám soupeře.
Levné zabíjení reprezentují Fatal Push, Flame Slash, Bolt, Swordy a na přemnožené soupeře i Toxic Deluge. Rip Apart je zde také, protože je univerzálnější než Helix. Deadly Rollick je od druhého kola free možnost, jak zabít soupeřovu potvoru a to definitivně.
Discard opět klasická sestava – Duress, Inkvizice, Thoughtseize. Rušení tentokrát překvapivě neobsahuje Force of Will nebo Force of Negation, ale pravdou je, že se jedná o čtyřbarvu a podíl modrých karet není tak dominantní, jak je zvykem. Nedostalo se ani na Force spike a Mana Tithe, což bych ale zvážil. Nechybí Mana Leak, Memory Lapse, Lose Focus, Drown in Loch, na commanderu skvělý Tales End a v kombodecku oblíbený Pact of Negation, který hrajete ve chvíli, kdy chcete kombo nakopnout a další upkeep už řešit nechcete. Muddle the Mixture je sice rušení, ale opět jej spíše používáte na transmutaci (stejně jako Shred Memory).
V modrém balíčku nechybí samozřejmě plná dávka modrých (nejen) prolizů a díky nátuře balíčku hrajeme i spoustu různých tutorů – Demonic, Tainted Pact, Enlightened Tutor a dokonce i Profane Tutor, o kterém jsem si nemyslel, že jej někdy budu chtít hrát. Modrá dokáže přidat i perfektní Intuici, která dává soupeři možnost dvě ze tří karet, které v knihovně najdeme, umístit do hrobu, ale s tím případně Lurrus počítá. Nezřídka se stane, že Intuicí doplníte i chybějící země nebo třeba zabíjení, tím že si najdete tři různé druhy a jeden vždy dostanete.
Zvláštní místo v balíčku mají i dvě bílé karty – Abeyance a Orim´s Chant. Obě mají funkci jako obrana proti soupeřovu rušení nebo jiné formě, jak kombo narušit a pro kontrolní balíčky dokážou být opravdovou noční můrou, protože pokud je nezruší, tak už nezruší ani nic dalšího. Z jiných decků si pamatuji, že občas není na škodu je zkusit zahrát i v době, kdy kombo hrát nechcete a nějaký ten counter ze soupeře vyždímat a zahrát pak cokoli jiného. Chant navíc po zaplacení kickeru umí i zabránit soupeřovu útoku, pokud je to třeba. Pamětníci jistě pamatují, jak jsme tuto kartu imprintovali v minulosti do Isochron Scepteru😊
Pro zrychlení balíčku slouží i Dark ritual a nechybí ani univerzální Chain of Vapor (kdyby třeba někdo chtěl hrozit nějakou šíleností typu Null Rod nebo Meddlingem) a novinkou March of Otherworldy Light z Kamigawy.
Artefakty jsou zastoupeny Lotus Petalem, který zase o kolo umí urychlit. Dále jsou zde bubliny obou legendárních bratří (Urza a Mishra) a Portable Hole na uzamknutí malé potvory. Sekci tutorů doplňuje i Wishclaw Talisman, který většinou použijte ve chvíli, kdy si už jdete pro vítězství v tom samém kole.
Dress Down je v poslední době populární karta, která umí z některých soupeřových bytostí amatéry, kteří toho moc (teda vlastně nic) neumí mimo své fyzické síly. Závěrem ještě karta, která mi opětovně přišla od prvního přečtení (a pak těch přečtení bylo pro jistotu ještě několik) jako velmi silná a jednoduše zneužitelná. Jedná se o Underworld Breach, toho času už zabanovaná na formátech Pioneer a Legacy. Karta umožňuje nejen zahrát kombo, které se ocitlo v hrobě, ale díky kartě Brain Freeze, kterou v balíčku máme nabízí i další možnost, jak hru vyhrát. V praxi to znamená, že potřebujete Brain Freeze a Lotus Petal. Brain Freezem cílíte sebe, za pomocí Escape hrajete opakovaně Petal a recykluejte Brain Freeze, kterému roste hodnota Stormu, není tedy problém odemlít sám sebe a poté začít Freezem cílit soupeře a odemlít jej. Opět zde oceníte podporu například Orim´s Chantu.
Balíček je opravdu krásným příkladem kombo decku. Kombo je rychlé a efektivní, máme i alternativní formu, jak zvítězit a mnoho možností, jak si kombo v balíku najít. Balíček jsem zkoušel zatím jen v pár hrách a opravdu je velmi stabilní a kombo poskládáte většinou rychle. To je i strategie proti agresivním deckům, kdy se snažíte o co nejrychlejší start a čas si prodlužujete levným zabíjením a rušením. Proti kontrolu naopak není kam spěchat, tutory hledáte obranné karty a více se snažíte používat Lurruse a clue tokeny pro karetní výhodu.
Rozhodně se nejedná o balíček, proti kterému Vás hra bude bavit, pokud sedíte na druhé straně stolu, ale domnívám se, že kombo decky každý formát prostě ozvláštňují a dělají jej zajímavějším. A hlavně, jak jinak si taky tyto dva dětské generál zahrát?
Komentáře
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.