Standard
Deset pilířů standradu po rotaci
V dnešním článků se podíváme na to, kolem kterých karet se dá na Standardu nejlépe stavět.
Neznámená to sice, že musíte nutně hrát co nejvíce z uvedených karet (ačkoli se to doporučuje), ale určitě byste měli být dobře připraveni na všechny tyto karty a interakce, až půjdete na další standard turnaj, ať už to je GP, PPTQ, nebo jenom obyčejné FNM...
PS: Pořadí uvedených karet je zcela náhodné.
1. Collected Company
Trvalo docela dlouho, než se Collected Company na standardu prosadilo, ale během posledních třech/čtyřech měsíců šlo prakticky o nejsilnější kartu na formátu, ať už mluvíme o 4C Rally, nebo Bant Company.
A ačkoli Rally už na formátu není, tak tu stále máme bytosti jako Sylvan Advocate a Reflector Mage, čili Company musíme stále řadit mezi tier decky.
Pokud proti Company nebude mít dobrý plán, tak lehce pohoříte. Po rotaci zřejmě ubyde kontrolů a zhorší se trojbarvy, takže Radiant Flames už nebudou ideální sidovkou, čili bych jako nejlepší odpovědi na Company viděl Hallowed Moonlight a Languish.
2. Jace, Vryn’s Prodigy
S velkým náskokem nejlepší modrá karta na formátu a základ všech kontrolních decků (doporučuje se kombinovat s Ojutai’s Commandem). A i když ho bez feček tak rychle neflipneme, tak flashbackování Collected Company, Painful Truths apod. bude pořád super.
Navíc tu máme hned dvě nové strategie, ve kterých bude Jace základním pilířem – UR madness a UB zombie. Sice zatím není jasné, jestli se tyhle decky dokáží v novém formátu prosadit (velké množství bílého exilovacího removalu je docela výrazně proti), ale už teď je jasné, že Jace v nich bude jednou z nejlepších karet.
3. Sorin & Chandra
Šestimanoví planeswalkeři jsou poměrně vzácní a dříve se příliš neprosazovali. Všechno se ale změnilo s vydáním Elspeth, Sun’s Champion, která dominovala standardu celé dva roky. Stejně tak tu nyní máme dvojici šestimaonvých planeswalkerů, kteří mají potenciál k tomu, aby si podmanili celý formát (ačkoli kvality Elspeth úplně nedosahují, ale to byla natolik unikátní a silná karta, že se není čemu divit).
Chandře sice zpočátku hráči příliš nevěřili (po vydání OGW se dala koupit za nějakých 130Kč), nicméně stačilo si s ní párkrát zahrát a bylo jasné, s jak vynikající kartou tu máme čest. Chandra se tak velmi rychle stala nedílnou součástí decků jako Dark Jeskai, Mardu Green, Eldrazi Ramp a zejména pak Monored Eldrazi a Grixis Control, ve kterých to byla zcela určitě nejlepší winkondice.
K Chandře se nám nyní přidal Sorin, který je velmi unikátní v tom, že umí zabít soupeře jenom tím, že vám líže extra karty, což tu snad nikdy předtím nebylo. Jedná se tak o ideální winkondici do všech midrange a kontrolních decků.
Zajímavé je, že na rozdíl od Chandry u Sorina neplatí, že kdo ho zahraje jako první, se dostává do nevýhodné situace. Sorin sice dokáže zabít libovolného jiného planeswalkera i po tom, co si dá plus, ale jeden Sorin neumí zabít druhého…
Každoádně byste na tuto dvojici planeswalkerů měli být dobře připravení. Zvýšená koncentrace Ruinous Pathů a Anguished Unmaking je doporučená.
4. Thought-Knot Seer & Reality Smasher
Eldrazi si naprosto podmanili modern a celkem se jim dařilo i na legacy, nicméně na standardu byli relativně opomínáni – až na pár pokusů s Big Redem, kde ale byla středem pozornosti hlavně Chandra…
Nyní si ale dovolím říci, že Seer se Smasherem je dvojice nejlepších midrange bytostí na formátu a hodí se de facto do každé barevné kombinace, která má přístup k Pain landům.
Kromě toho, že Seer představuje extra disrupci jde také o velmi agresivní bytosti, které mohou soupeře velmi rychle převálcovat v kombatu. Ideální je zkombinovat je s bílou nebo černou, které mají přístup k nejlepší disrupci a removalům (nutno také podotknout, že s novou edicí si výrazně polepšil Wasteland Strangler, ke kterému přibylo několik skvělých exile efektů).
5. Painful Truths & Read the Bones
Po odchodu Dig Trough Time a Treasure Cruise je nejlepší karetní výhoda v černé, která by tak nyní měla být základní barvou všech midrangů a kontrolů (kromě této dvojice máme i Ob Nixilise). Pro zesílení efektu je ideální je zpárovat s Jacem, nebo Goblin Dark-Dwellers (ty sice nefungují s Painful Truths, nicméně bez feček a trilandů se budou stejně více hrát dvoubarvy).
6. Bílý removal
Po několik posledních let byly dvě barvy s nejlepším spot removalem černá a červená. Vzpomeňme karty jako Hero’s Downfall, Murderous Cut, Bile Blight, Lightning Strike, nebo Stoke the Flames.
Nyní se ale pozvolna všechen skvělý removal přesunul do bílé. Máme tu Silkwrap, Stasis Snare, výborný Dromoka’s Command a zejména novinku v podobě Declaration in Stone, což je podle mě aktuálně nejlepší removal na formátu s obrovkým náskokem před zbytkem světa.
Možnost výhody dva za jedna je naprosto parádní – pokud si soupeř lízne více kopií stejné bytosti, tak si určitě velmi dobře rozmyslí, jestli stojí za to je zahrát. Naprosto luxusní je také fakt, že pokud hrajete mirror, tak Deklarace exilne pouze soupeřovy bytosti, což je obrovský rozdíl oproti kartám jako Bile Blight, nebo Maelstrom Pulse.
Poněkud opomínané je také, že Deklarace vyrábí clue tokeny pouze za nontoken bytosti, což je ideální na Thoptery z Hangarback Walkerů a Warriory ze Secure the Wastes.
Na druhou stranu je trochu škoda, že je Deklarace tak nekompromisní, jelikož se kvůli ní pravděpodobně nikdy neprosadí graveyard strategie s Relentelss Dead, Deathmist Raptorem, nebo Prized Amalgamem…
7. Dragonlord Ojutai
Dragonlord Ojutai je velmi unikátní bytost, která se hodí nejen do kontrolů jako velmi výkonný finisher, ale i do aggra a midrange jakožto vrchol křivky.
Ke konci minulé sezóny byli Esper Draci úplně vytlačeni z metagame kvůli obrovské popularitě Crackling Doomů, ale nyní má Ojutai opět volnou cestu. A nejenom v Esper Dracích, ale třeba i v UW Humanech, kde bude obzvláště vypečený v kombianci s Always Watching.
Pokud se bude Ojutai hodně hrát, tak dvě ideální sidovky jsou To the Slaughter a Clip Wings (obě karty jsou shodou okolností skvělé i proti Ormendahlovi).
8. Atarka’s Command
Poprvé od vydání Commandu nemáme k dispozici Become Immense a odrotoval nám Swiftspear, nicméně argesivních červených bytostí bude vždycky dost. Největší problém vidím v tom, že bez Wild Slashe už v červené kromě samotného Commandu není žádný direct damage, snad s výjimkou Exquisite Firecraftu, který se ale do decku příliš nehodí.
Jako ideální strategii pro deck vidím tokenovou tématiku s kartami jako Hangarback Walker, Thopter Engineer a Pia and Kiran Nalaar. Kromě Commandu tu máme i další posilovací efekty v podobě Nissy (Voice of Zendikar) a zejména Arlinn Kord, která kromě posílení dodává i potřebou evasion ve formě tramplu.
Ať už se prosadí libovolná verze, tak zcela určitě platí, že dokud je na formátu Atarka’s Command, tak s červenými agresivními decky musíme počítat.
9. Deathmist Raptor & Den Protector
Bez karet jako Siege Rhino, Abzan Charm, Anafenza či Warden of the First Tree skončila éra Abzanu, nicméně zelený midrange má stále k dispozici tuhle velmi silnou dvojku.
Oběma kartám hraje do noty přítomnost deliria, které tak nějak vybízí k plnění hrobu. Ideální spolupráce je s kartami jako Mindwrack Demon a Gather the Pack. Obě karty jsou skvělé v soubojích midrangů, ale Raptorům bohužel velmi škodí přítomnost Declaration in Stone…
10. Archangel Avacyn
Podobně jako u Ojutaie i u Avacyn platí, že je skvělá v libovolně zaměřeném decku. Kromě toho, že má solidní čísla a má potenciál poklidit celý stůl (přičemž vám zůstane velké monstrum), je také parádní v tom, že se velmi špatně obehrává.
Pokud soupeř hraje bílou a nechá si odtaplé many, tak je velmi riskantní v takovéhle pozici zaútočit, nebo zahrát removal. Samozřejmě že platí, že čím více instatntů v decku hrajete, tím těžší to pro soupeře bude. Ideálním příkladem je Collected Company, kdy nikdy nevíte, jestli má soupeř Company, Avacyn, Krasise, nebo jestli jenom blafuje.
Ideální kamarád s Avacyn je Eldrazi Displacer, který mimo jiné může zachránit celý váš tým, pokud si Avacyn blinknete po tom, co se transformovala…
A to bylo pro dnešek, co se standardu týče, vše. Během víkendu se ale můžete těšit na Flash News, ve kterých se podíváme na výsledky prvních velkých turnajů se Shadows over Innistrad.
Kumano
Komentáře
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.
Rozhovor s hráčem Flesh and Blood Janem Kučerou
Gratuluji k výsledku! Pražského Callingu se přece jen dočkáme v lednu 2025, byl jsi vyslyšen. Cestování také moc nemusím, snad FaB získá...
všechny komentářeTOP 10 nejlepších Šnekú ve hře Magic the Gathering
aha, teraz pozerám lepšie, že nemá ulitu. snail/slug
všechny komentářeStředeční výhledy 18/2024
Zkusím kvíz: 1) Zahraji Nahiri's Sacrifice, do které obětuju Fear - Chainsaw má 2 countery 2) Cílím 2 dmg do priesta a 1 do cultisty 3)...
všechny komentářeGoblin sem, Goblin tam, Goblin, kam se podívám
Ahoj, zajímavé počtení. Pár sbírek mtg karet mám také, naštěstí pro mě se jedná o již uzavřené sady typu Ice age, The Dark apod. Hodně...
všechny komentářeNejlepší sběratelské karty současnosti
Tipl bych si, že Pokémonů se prodá víc než Magicu, takže jsou populárnější. I když je u nich rozhodující sběratelský aspekt víc než herní.
všechny komentářeJak na PreModern balíček levně?
Mně se nezdá příliš "drahý" ani Pitrack...obvykle se tam teda hrají čtyři fečky a jeden až dva Ensnaring bridge, a samozřejmě záleží, jaké...
všechny komentáře