Super článek, Jakube!
1 hlas
Vítejte u constructed rozboru Eldritch Moon, kde jako obvykle kladu hlavní důraz na Standard. Které karty splynou se současnými trendy na standardu a co se přemění v nepotřebnou zátěž, to, a samozřejmě ještě mnohem více, se dozvíte v tomto článku.
Pro začátek si prosvištíme několik faktických informací:
Eldritch Moon je rozšiřující sada Shadows over Innistrad bloku (který tvoří spolu s touto sadou) a obsahuje 205 karet v poměru 74 common, 70 uncommon, 47 rare a 14 mythiců. Na constructed je legální od 22.7.2016.
Hlavní tématikou edice je příchod Emrakula na Innistrad a jeho vliv na místní bytosti a obyvatele, což je v reálu opět ilustrováno transformačními (oboustranými) kartami, kterých je v edici celkem patnáct.
Jako novinku tu máme meld, což je de facto transform, ke kterému potřebujete dvě specifické karty. V edici jsou ale pouze tři páry "meldovacích" karet (doufám, že Martin Melichar z toho má radost).
Zajímavý je design těchto karet, kdy výsledná zmeldovaná karta je dvojnásobně veliká oproti normální kartě. Každá z meldovacích karet má totiž na zadní straně místo klasického rubu polovinu výsledné karty.
Další nové mechaniky v edici jsou:
Emerge - Emerge je alternativní casting cost u některých eldrazi bytostí, který do jisté míry připomíná offering z Kamigavy. Pokud castíte bytost za emerge cost, musíte jako součást sesílací ceny obětovat bytost, jejíž manacost zlevní emerge cost o X, kde X je converted manacost obětované bytosti.
Osobně mi Emerge přijde jako velmi silná constructed mechanika, podobně jako třeba delve. Obě mechaniky umožňují zahrát velmi drahé spelly za velmi nízký cost. Například osmimanovou bytost s emergem za sedm můžete po křivce zahrát už ve čtvrtém kole! To je velmi výrazný mana cheating.
Escalate - Escalate pro změnu připomíná entwine z původního Mirrodin bloku. V praxi to znamená, že u spellů s více volitelnými módy budeme moci vybrat více možností (každou samozřejmě pouze jednou), pokud zaplatíme jeden, nebo více escalate costů. Za zmínku také stojí, že escalate karty jsou pouze v mardu barvách.
Escalate je poměrně vybalancovaná abilita pro constructed a osobně si myslím, že i s ní se budeme na constructed pravidelně setkávat, ačkoli dobrých escalate karet je velmi poskrovnu.
Dále jsou v edici některé keywordy a ability, které už byly přítomny u Shadows over Innistrad. Konkrétně to je Madness, Skulk a Delirium. Karty s Investigate se v Eldritch Moonu neobjevují (vypátralo se, že za všechno může Emrakul).
V edici také pokračuje trend tribal tématik, který je stejný jako v Shadows over Innistrad, čili Spiriti v UW kombinaci, Humani v GW, Vampýři v RB, Zombie v UB a Vlci (vlkodlaci) v RG.
To by bylo vše k mechanikám a dalším zajímavostem v edici. Teď už se můžeme vrhnout na jednotlivé karty. Každá sekce bude jako obvykle rozdělená na dvě části. Nejprve se vždy rozepíšu o kartách, u kterých jsem si jistý, že je budeme pravidelně vídat na constructed, a poté zmíním další karty, které mi přijdou nějakým způsobem zajímavé, ale s jejich budoucností to nevidím úplně růžově.
Collective Effort - velmi pěkná karta pro agresivní bílé strategie, čímž nemyslím pouze White Weenie, ale i decky s Gideonem a Secure the Wastes, nebo třeba Spirity, kteří dostali do vínku hned několik dobrých karet.
Nevýhoda samozřejmě je, že koníci i GW mají na třech manách k dispozici o něco lepší karty v podobě Always Watching a Nissy. Flexibilita téhle karty je ale natolik dobrá, že by se jeden nebo dva kusy měly bez problému vejít.
Trochu smutné na tom je, že v kombinaci v Commandem už teď budou enchantmenty doopravdy nehratelné, což je špatná zpráva pro karty jako Cryptolith Rite, nebo Fevered Visions.
Gisela, the Broken Blade (+ Bruna, the Fading Light) - pojďme se nejprve věnovat samotné Gisele.
Gisela nápadně připomíná Baneslayer Angela, což je karta, která jednu dobu dominovala formátu a dokonce chvíli stála přes 1 000 Kč! Aktuálně si ale myslím, že Gisela není na formátu v příliš dobré pozici, ačkoli nejlepší decky jsou plné bytostí a často se rozhoduje v kombatu.
Důvody jsou jednoduché, Company hraje playset Reflector Magů (a často i Displacery), proti kterým je Gisela velmi špatná a černé decky hrají Grasp of Darkness, což je obdobná situace (ve srovnání s Baneslayerem je třeba dodat, že hlavní removaly tenkrát byly Lightning Bolt a Bituminous Blast, které proti němu byly úplně bezzubé, nemluvě o Broodmate Dragonovi).
Hlavní argument proti Gisele je ale Kalitas, který je proti creature deckům mnohem lepší. S Kalitasem si můžete počkat na šest man a hned získat value třeba s Graspem, nebo Fiery Impulsem. S Giselou takovou možnost nemáte... Pořád je to ale velmi silná bytost a postupem času (po odrotování Company) se bude prosazovat pořád více.
Bruna, the Fading Light + Brisela, Voice of Nightmares
Když je řeč o Gisele, tak nesmíme opomenout ani Brunu. Sedm man je na formátu s White Weenie, Collected Company a Gideonem neskutečně mnoho, nicméně fakt, že Bruna umí vrátit do hry Giselu z hrobu a okamžitě se zmeldovat, bychom neměli úplně ignorovat.
Pokud se vám podaří do hry dostat Briselu, tak by to měla být pro většinu decků konečná. Company jí v kombatu nemůže porazit a mimo Comapny into Reflector Mage se jí ani nezbaví. A podobné by to mělo být i pro většinu ostatních decků. Jediná věc, která mě proti Brisele napadá, je Ob Nixilis.
Z toho mi vyplývá, že když už budete hrát Giselu, tak byste v decku měli mít alespoň jednu Brunu.
Selfless Spirit - první z řady nových zajímavých spiritů. Kromě toho, že pěkně spolupracuje s předchozí dvojicí spiritů, Rattlechains a Bygone Bishop, bych zejména zmínil kombíčko s Avacyn, kde jednak můžete iniciovat transformaci, nebo po transformaci zachránit vaše bytosti. A další pěkná spolupráce je ze stejného důvodu s Planar Outburstem.
Selfless Spirit tak bude nejen nedílnou součástí UW spiritů, ale očekávám, že se bude hrát i ve White Weenie, jakožto sidovka na Radiant Flames a potenciálně i do mirroru, kde může pomoci s nekonečnými boardstally.
Thalia, Heretic Cathar - další z řady vynikajících hatebearů, který má podle mě uplatnění na všech formátech, legacy a vintage nevyjímaje!
Paradoxně si myslím, že do Weenie se příliš nehodí, jelikož to se více snaží o rychlé přečíslení soupeře, než o kvalitu jednotlivých bytostí. Ve třetím kole bude skoro vždycky lepší play Always Watching, nebo Collective Effort. Umím si ale představit, že se bude Thalia hrát v sidu proti Languish a Radiant Flames deckům.
Thalia bude pěkná i do Collected Company, kde bude velmi fajn v mirroru, proti Languish deckům a koneckonců i proti Humanům, kde nejvíce oceníte first strike.
Daleko lepší to s Thalií bude na modernu, kde spolu se svou menší sestřičkou bude moci velmi trvdě zalockovat noncreature decky jako Grixis, UWR a podobně. Ideální bude samozřejmě v Eldrazi and Taxes, ale umím si ji představit i v Zoočku, Soul Sisters, Abzan Aggru apod.
Velmi hratelně vypadá Thlia i na legacy do Death and Taxes, kde ideálně zapadá do mana denial plánu s Wastelandy, Porty a původní Thalií. A navíc jako bonus vypíná Sneak Attack. Skvělá bude taky proti Eldrazi, kteří se budou jenom těžko prokousávat přes kombinaci Wastelandů, Portů a Thalií.
Také nesmíme zapomínat na to, že je to legenda, takže si ji můžeme ochránit vlastním Karakasem.
A v neposlední řadě je tu vintage, kde aktuálně White Eldrazi patří mezi tier decky a Thalia je tam dalším z řady skvělých hate karet.
Jak vidíte, tak Thalia je velmi efektivní a všestranná bytost, což z ní dělá jednu z nejlepších karet v celé edici.
Honorable mentions:
Blessed Alliance - poměrně často tu zmiňuji bílé obranné karty (v poslední době třeba Gideon's Reproach a Celestial Flare), ale pravda je, že většina z nich se nikdy neprosadí. Blessed Alliance je každopádně nejlepší z takových efektů za hodně dlouhou dobu.
Ideální by mohla být v nějakém UW Controlu, který je více na pomezí midrange (odtapnout Ojutaie je ideální) a nebo prostě jako sidovka proti agresivním strategiím.
Deploy the Gatewatch - tohle je karta, která přímo vybízí k brewingu, ale podle mě je to klasická past. Deploy je samo o sobě šestimanovka, která vás nutí hrát další drahé karty (předpokládám, že její hlavní pole působnosti bude na modernu, kde jsou věci jako Ugin, Karn, nebo Nicol Bolas), což nezní moc dobře.
Ještě k tomu se bude často stávat, že v sedmi kartách nebudete mít dva planeswalkery (Company se občas netrefí do dvou bytostí, i když jich hrajete 30, takže tady by bylo potřeba přes 20 walkerů, což je dost nereálné číslo), nebo tam bude ten samý dvakrát.
Pokud chcete hrát na modernu planeswalkery, tak levné karty, které dodávají konzistenci, jako třeba Serum Vize, nebo Oath of Nissa, budou prostě mnohem lepší.
Lone Rider / It That Rides as One
Velmi zajímavá karta, která má potenciál na standardu i na modernu. Na dvojce by mohla být výborná v nějakém UW Midrangi, který bude hrát Ojutai's Command (minikombíčko) a Blessed Allianci. Pokud se totiž bude rozhodovat hlavně v kombatu (což se na formátu, kde hlavní decky jsou Collected Company, GW Tokeni a Koníci, stoprocentně bude), tak bude jezdec takřka nepřekonatelný.
A na modernu mi přijde jako dělaný do Soul Sisters, kde tak budete mít vedle Ajani's Pridemata a Serra's Ascendanta další skvělou winkondici. A navíc je to karta s jedním z nejlepších flavor textů v celé edici.
Thalia's Lancers - velmi zajímavá value bytost, kterou asi nejvíce ocení milovníci jednokarťáků, jelikož dokáže najít kusy jako Jitta, Cradla, Mindslaver a etc...
Zajímavá je ale i na standard, kde může pomoci zmeldovat Giselu s Brunou. Další pěkné legendy jsou Avacyn, Kalitas, Linvala a potom samozřejmě pětice planeswalkerů z Originsu a přilušné Oathy. To už je docela pěkný toolbox a pokud vám nevadí, že místo plasetu Avacyn budete hrát jenom jednu, nebo dvě, tak jsou Lanceři ta pravá karta pro vás.
Mausoleum Wanderer - karty jako Judge's Familiar a Cursecatcher jsou léty prověřená kvalita a Wanderer je sám o sobě ještě o něco lepší, než jeho dva předchůdci (ale merfolci jsou určit lepší tribe, než spiriti, ačkoli spiriti nyní začínají být trochu zajímaví i na modernu).
Wanderer je ideální enabler pro UW Spirity, kde je to ideální bytost do křivky a zároveň disrupce. Pěkná je samozřejmě i spolupráce s Rattlechainsem, která bude parádní proti kartám jako Languish, nebo Collected Company.
Take Inventory - v porovnání s Akumulačkou je to samozřejmě slabý odvar, ale modrá na standardu potřebuje proliz jako sůl.
Ideální deck pro Inventory by mohl být Monoblue Prison (s Jace's Sanctum bude hodně fajn), ale dovedu si ho představit i v nějakém kontrolu s deliruim tématikou (možná BUG/Esper Walkeři s Oath of Jace) a v prowess decích s Jacem.
Honorable mentions:
Coax from the Blind Eternities - u většiny decků platí, že ty nejlepší eldrazi budou hrát klasicky v mainu, hlavně kvůli kartám jako Sanctum of Ugin a Traverse the Ulvenwald, ale dovedu si představit, že takový UR Eldrazi Control bude hrát Coax a několik eldrazi v sidu.
Mít přístup k extra Drownerovi, Displacerovi, nebo Thought-Knot Seerovi může být velmi užitečné a stejně tak se občas může hodit situační kousek jako Eldrazi Obligator.
Za zmínku také stojí, že mimo standard může Coax hledat i All is Dust a Eldrazi Conscription.
Curious Homunculus
Pokud by se na standardu objevil dobrý prowess deck, tak tohle by do něj byl ideální enabler. Velkou payoff kartu v podobě Thing in the Ice už tu máme a Take Inventory je také dobrý přírůstek do rodiny cantripů. A tím zdaleka nekončíme.
Docent of Perfection
Docent je poměrně těžkopádný, ale pokud se ho soupeř zavčas nezbaví, tak může velmi rychle ukončit hru. A o tom, že cantripů je na standardu relativně dostatek, už jsme se tu bavili. Jediná nevýhoda je tak manacost pět, což bude v reálu ještě více, pokud z něj chcete získat okamžitou value.
Hlavní důvod, proč tuhle kartu zmiňuji, je ale samozřejmě flavor. Když jsem minule zmiňoval Aberrant Researchera, tak jsem netušil, že wizardi budou v této "vývojové řadě" dále pokračovat.
S Researchera je tak nyní Docent, který začíná celý řetězec odznovu - produkuje malé človíčky (Delvery), kteří se po transformaci promění v mouchy (Insectile Aberration). Na posledním obrázku je ale vidět, jak jedna velká moucha vládne všem človíčkům, což se ve filmu naštěstí neodehrálo...
Imprisoned in the Moon - modrý "Oblivion Ring" by mohl ocenit Monoblue Prison, nebo nějaký UW Control, nicméně drawback v podobě extra many pro soupeře je dost nepříjemný, pročež bych se osobně držel od akových karet raději stranou.
Nebelgast Herald - pokud budete chtít hrát agresivnější verzi Spiritů, tak tenhle pán do takového decku skvěle zapadne. Otázka ale je, jestli vás v nekonečných boardstallech vytrhne jeden tapnutý bloker.
Heralda bych tak spíše viděl jakožto sidovku v tempo matchupech, jako jsou zejména BG decky, nebo decky s většími eldrazi typu Reality Smasher a World Breaker.
Nibilis of Frost - tohle je spolu s Thing in the Ice největší payoff pro spell-heavy decky. Pokud se ho soupeř nezbaví, tak s velkou pravděpodobností velmi rychle prohraje damage race.
Opět ale platí, že Nibilis bude spíše lepší proti BGx deckům, které přece jenom tak rychle nezapalví stůl bytostmi, jako je to u GWx decků. Tenhle problém ale můžete vyřešit například tím, že Nibilise spárujete s bílou, která vám dá přístup k Planar Outburstu.
A ať už se modré prowess strategie budou párovat s bílou, nebo s červenou, tak rozhodně můžeme říci, že mají v Eldritch Moonů rozhodně velmi dobře našlápnuto. Určitě vypadají o mnoho lépe, než předchozí verze s Pyromancer's Goggles.
Scour the Laboratory - v základním módu je tahle karta opravdu bídná, nicméně pokud chcete aktivně co nejrychleji dosáhnout deliria, tak se bude jednat o jeden z nejlepších draw spellů. A opět tady musím zmínit svůj oblíbený Oath of Jace, který si s novou edicí výrazně polepšil.
Summary Dismissal - předražené rérové counterspelly s extra value se objevují poměrně často (i teď je na formátu například Confirm Suspicions a Overwhelming Denial), ale ve většině případů se nikdy neprosadí, jelikož tolik man za kántrspell je prostě moc.
Summary Dismissal ale umí mnohem více a proto by se v jedné či dvou kopií mohl hrát ve většině kontrolů. Hravě si totiž poradí s kartami jako Wolrd Breaker a Ulamog a také jde použít ke zrušení ultimátky planeswalkera, triggeru Sanctum of Ugin a dokonce se zbaví i Dromoky.
Unsubstantiate - tahle karta si z nějakého mně neznámého důvodu získala sympatie mnoha hráčů. Zřejmě je to tím, že připomíná vynikající karty jako Remand a Venser.
Ve skutečnosti s nimi ale nemá společného to nejdůležitější, tedy že sama sebe nahradí další kartou. Pokud nemáte nic ve hře, tak vám Unsubstantiate vůbec nepomůže. Soupeř svůj spell zahraje o kolo později a vy jste v té samé situaci, jako předtím.
Naproti tomu vám Remand pomohl dolíznout odpověď a Venser vytvářel tlak na soupeře, nebo se s něčím vyměnil v kombatu.
Trochu mi to připomíná Brutal Expulsion, která měla po zveřejnění spoustu kladných reakcí, ale vůbec se neprosadila z toho samého důvodu. Zvláštní, jak rychle zapomínáme na chyby z minulosti...
Cryptbreaker - poměrně nenápadná karta, ale v zombie decku odvede černou práci. Zombíci jednak neměli jednomanovku a také neměli moc dobrou late game.
Cryptbreaker je dobrý v obou směrech a zároveň u něj oceníte i to, že v late-game přemění přebytečné země v další zombie. Trochu mi tím připomíná Pack Rat, ačkoli tak dobrý samozřejmě zdaleka není. Do zombie tribalu ale každopádně jasná volba.
Liliana, the Last Hope - Lilča bude podle mě nejvíce trpět tím, že jí všichni budou porovnávat s původní třímanovou ze starého Innistradu. To je ale samozřejmě nesmysl, jelikož tak silná karta vyjde pouze jednou za několik let a měli bychom mít trochu realistická očekávání...
Nová Lilča je podle mě skvělá. Jednak je to třímanový planeswalker, což je velmi dobré samo o sobě a poté je to vynikající karetní výhoda do lategame pro Delirium decky (a v úvodní fázi hry může sloužit i jako enabler), což bude podle mě její hlavní místo.
Samozřejmě, že o ní může mít zájem i BW Control, ale to bude spíše jenom proto, že jde o třímanového planeswalkera, což se pěkně hodí do křivky.
Zajímavé také je, že plusová abilita se pěkně doplňuje s Graspem of Darkness, díky čemuž se jednoduše zbavíte Reality Smashera, velkého Sylvan Advokáta a z nových karet třeba Ishkanaha. A i když nebude na stole nic, co byste mohli zabít, tak už u flipovacího Jace jsme se přesvědčili, že ponížení do útoku, které přetrvá i do soupeřova kola, je velice užitečné (často se bude stávat, že to bude rozhodující výhoda v souboji Advokátů).
Celkem užitečně vypadá i ultimátka, která může soupeři přerůst přes hlavu daleko rychleji, než se může na první pohled zdát. Vzhledem k tomu, že mínusová abilita je velmi lákavá, si ale myslím, že se to buce stávat jen v minimu případů (například ultimátku Sorina jsem ještě nikdy nepoužil, ačkoli s ním hraju hned od prvního týdne)..
Murder - v době, kdy vyšel Murder poprvé, bych se asi soupeři, který by ho proti mě zahrál, posmíval, že hraje tak špatnou kartu. Dnes to s Murderem ale nevypadá zase tak špatné.
Vedle Graspu má černá, co se instatního removalu týče, k dispozici už jenom Ultimate Price, který je podle mě na formátu s Eldrazi, Reflector Magem a manlandy takřka nehratelný.
Murder je tak pěkný doplněk ke Graspu a Ruinous Pathu a jeden, nebo dva kousky bych si s chutí zahrál. Úplně nejlepší bude Murder v decích, které se snaží dosáhnout deliria, jelikož z vlastní zkušeností vím, že dostat instant do hrobu je kolikrát docela problematické, jelikož kromě Graspu je skoro všechno sorcery.
Oath of Liliana - na poslední Oath jsme si museli počkat tři měsíce, ale rozhodně se to vypaltilo! Jedná se totiž o první Oath, u kterého jsou obě ability velmi užitečné a dokonce ho budete v decku chtít spíše kvůli jeho statické abilitě, což u ostatních Oathů nebylo pravidlem (pokud tedy náhodou nejste Raphael Levy).
Ideální deck pro černý Oath bude BW Control, který má s vydáním Lilči k dispozici hned čtyři vynikající planeswalkery. A křivka Oath into Gideon vypadá velmi solidně.
Další možnosti pro planeswalker decky jsou například BUG, kde máme flipovacího Jace a Nissu (při transformaci jsou do hry z exilu, takže Oath triggerují) a Mardu, kde máme navíc Chandru.
Nebudu vám tentokrát tvrdit, že se jedná o jednu z nejlepších karet v edici (doteď mám doma osm Oath of Jace z předprodeje), ale rozhodně je to karta s velkým potenciálem, kolem které se dá stavět celý deck.
Stromkirk Condemned - pokud tenhle kousek neudělá z vampýrů konkurenceschopný deck, tak už jim nepomůže asi nic.
Stromkirk je ideální se všmi madness synergiemi z předchozí edice a zároveň je to také pořádný dvoudrop, který vampýrům doteď chyběl. Kromě koníků tu tak máme další silné all-in aggro, i když jistou překážkou je ještě manbase - ideální křivku v podobě Falkenrath Gorger into Stromkirk Condemned je totiž možné provést pouze pomocí Foreboding Ruins.
Honorable mentions:
Collective Brutality - tahle karta vypadá docela fajn, ale vlastně umí všechno tak nějak špatně a za drahou cenu (Duress, Grasp of Darkness). Pokud k ní nebudete mít něco s madnessem, tak zřejmě nebude stát za to. Pěkná by tak mohla být ve vampýrech, kteří ocení i "nasávací" mód a zároveň to bude fajn maindeck obrana proti Languishi a Radiant Flamům.
Dark Salvation - opět zajímavá karta, která má de facto dvě různé funkce. V úvodních kolech jí zombie deck může použít jako removal a v lategamu nás bude spíše zajímat produkce tokenů. Osobně ale tyhle tribal synergie nemám příliš rád (jaktože to mají humani tak jednoduché, když dostali vynikajícího Liutenanta a zombie s vampýry se musejí tak hrozně snažit, aby měli aspoň průměrný removal) a raději bych hrál karty, které mají vysoký power level samy o sobě.
Succumb to Temptation - dovedu si představit, že UB Control s větším množstvím kántrů bude mít zájem o instatní "Divinaci", jiné vícebarevné midrange ale budou samozřejmě daleko radši i nadále hrát Read the Bones a Painful Truths.
Whispers of Emrakul - další karta, kterou si hráči chybně asociují s jinou silnou kartou z historie (Hymn to Tourach). Whispers of Emrakul ale není Hymna.
Síla Hymny je mimo jiné v tom, že ve druhém kole může soupeři zahodit dvě země. Delirium ale ve druhém kole nikdy mít nebudeme a než se k němu dopracujeme, tak už soupeř nemusí mít nic v ruce. A za dvě many zahazovat jednu kartu, to už je stokrát lepší Transgress s Duresem...
Collective Defiance - jedná se sice o trochu pomalejší kousek, ale v podstatě řeší všechny největší problémy červené na standardu, tedy nedostatek zabíjení a burnu (a občas může pomoci zažehnat flood).
V praxi bude Defiance jako takový těžkopádnější Searing Blaze, ale v době, kde i Shock a Lightning Strike je nedostatkové zboží, musíme brát Defianci všemi deseti.
Galvanic Bombardment - další pěkné červené zabíjení, které ocení nejen monored, ale třeba i UR spell heavy decky, které si navíc můžou Jacem discardnout přebytečné kopie.
Hanweir Garrison - tahle karta mi připomíná Goblin Rabblemastera a Hera of Bladehold, což byly svého času jedny z nejlepších bytostí na formátu.
Aktuálně ale bohužel není červené formát příliš nakloněn, jelikož všechny nejlepší bytosti jsou v GW kombinaci, která navíc umí perfektně zapikovat stůl, takže dva extra 1/1 tokeni v kombatu budou mít takřka nulový vliv na hru.
Na druhou stranu, červená má nyní k dispozici několik nových burn spellů a občas někdo zkoušel RG Tokeny s Arlinn a Nissou, kam Garrison skvěle zapadá. A pořád tu samozřejmě máme Atarka's Command, což je nesmírně silná karta a tohle je k němu dost možná nejlepší bytost na celém formátu. Je ale pravda, že červená aggra budou stále dost trpět na Dromoka's Command. Po rotaci by se to ale mohlo výrazně zlepšit.
Incendiary Flow - proč nemůže červená dostat alespoň klasický Ligthning Strike? Sorcery blesky jsou podstatně horší, než instant, už jenom kvůli kartám jako Shambling Vent.
Exile je sice pěkný bonus, ale to je relevantní jenom u Hangarback Walkera, který se poslední dobou hraje už jenom v GW Tokenech a většinou už tam ani není v playsetu.
Tohle rozhodně není blesk, na který červení mágové čekali, ale v době, kdy je burnu jako šafránu, asi holt musíme vzít za vděk každým hratelným kusem.
Honorable mentions
Bedlam Reveler - další výzva pro deckbuildery a opět tu platí, že se nejlépe bude hodit do nějakého UR agresivního decku, který bude naplněný levným burnem a cantripy.
Před rotací se trochu hráli UR Flyeři, kam by mohl Reveler pěkně zapadnout. Stačí v podstatě vyřadit dražší kusy a přejít k agresivnější verzi s kartami jako Stormchaser Mage.
Stromkirk Occultist - už jsme se naučili, že Prophetic Flamespeaker není dobrá karta (ačkoli ho někdo označil za suverénně nejlepší kartu v edici) a Occultist je ještě o něco horší, tak proč ho tedy zmiňuji?
Inu proto, že nyní tu máme trochu jiné okolnosti. Vampýři jsou na vzestupu a tohle v nich bude díky velmi levnému madness costu parádní karta. Prakticky ani nejde o to, že Okultista může přinášet karetní výhodu, jako o kombinaci slušných čísel a madnessu.
Všechno to do sebe najednou tak pěkně zapadá, že by mě nepřekvapilo, kdyby někdo přišel s hratelnou verzí vampýrů.
Eldritch Evolution - zajímavá karta, o které se dost mluví hlavně v souvislosti s modernem, kde to může být skvělý enabler pro Kiki-Jiki kombo. Já osobně ale o kvalitách téhle karty nejsem úplně přesvědčený, hlavně kvůi tomu, jak špatná je proti Counterspellům, zejména pak proti Remandu.
Ideálně sice budete obětovávat něco jako Kichen Finks, nebo Wall of Omens, ale v ostatních případech bych si byl velmi nejistý, zdali se Evoltution vyplatí zahrát do případného Counterspellu.
Osobně si myslím, že není důvod, proč hrát tolik all-in verzi komba, když je k dispozici Nahiri a Chord of Calling.
O něco lepší by to mohlo být na standardu, například do BG Aristocratů, kde jsou karty jako Elvish Visionary a Blisterpod, které si o obětování přímo říkají. Není pak příliš těžké do decku přidat pár eldrazi, zejména Matter Reshapera, který se rád obětuje třeba pro Reality Smashera.
Velká škoda je, že se Evolution exiluje, protože případné kombo s Dark-Dwellery by bylo hodně luxusní (z třídropu byste mohli dostat Atarku).
Ishkanah, Graftwidow - tohle je samo o sobě dostatečný důvod, proč se pokoušet o delirium decky. Ishkanah bude excelentní proti creature deckům (což jsou shodou okolností nejlepší decky na formátu) a při boardstallu zároveň může lehce rozpiknout situaci díky své "ultimátní" abilitě.
Samo se také nabízí využít jeho ETB trigger s Displacerem, kterého delirium může hrát klidně jako one-off k Traversu. A hrozně důležitá je i pětka v obraně, díky které pokryje většinu prémiových hrozeb jako Sylvan Advocate a Archangel Avacyn. Nemluvě o tom, že přežije Languish.
Také to vypadá, že půjde o nejlepší kartu proti Spiritům, nejen kvůli tomu, že proti nim bude skvělý v kombatu, ale paradoxně i kvůli tomu, že stojí pět man a nemůže ho tak zrušit Spell Queller. Pokud máte rádi zelené midrange, tak tohle je přesně karta pro vás.
Honorable mentions:
Foul Emissary - Emisař zdaleka neosahuje power levelu Duskwatch Recruitera, ale jeho synergie s emerge bytostmi je tak dobrá, že bych se nedivil, kdyby v nějakém emerge decku úspěšně hrál.
Gnarlwood Dryad - je docela možné, že díky Dryádě vznikne agresivní verze delirium decku, která se místo Languishe a Ihakanaha bude spoléhat spíše na agresivní kusy typu Dryáda a Deathmist Raptor.
Grapple with the Past - graveyard enablery už sice nejsou, co bývali (karty jako Mulch, Grisly Salvage a Satyr Wayfinder byly super), ale pokud chcete aktivně do nejrychleji dosáhnout na delirium, tak moc lepších kusů, než je Grapple, k dispozici nebude.
Kessig Prowler - Savannah Lions jsou bezesporu výborná karta a tady máme navíc ještě výhodu toho, že Prowler je fajn topdeck v lategame, ale nějak nevím, který deck na standardu by o něj měl mít zájem. Vlkodlaci jsou na constructed totiž jednoznačně nejslabší ze všech tribalů, které nám nový Innistrad přinesl.
Noose Constrictor - k "Wild Mongrelovi" tu aktuálně nemáme žádného Arrogant Wurma, nebo Basking Rootwallu a Constritor je na pozici zeleného dvoudropu o dost horší, než Duskwach Recruiter a Sylvan Advocate. Jediná situace, kdy bych si ho představil jako hratelný kus je, kdyby na standardu došlo k nějaké velké dominanci Spiritů.
Permeating Mass - pokud bych chtěl mermomocí hrát nějakou zelenou obrannou bytost, pravděpodobně bych raději sáhl pro Gnarlwood Dryad (i když Massa je relativně dobrá karta proti White Weenie), nicméně Permeating Mass má tak skvělý design, že ji prostě nemůžu úplně opomenout.
Splendid Reclamation - tohle je samozřejmě velmi specifická karta, která bude pasovat jen do minima decků, ale pokud ji už někde zahrajete, tak její efekt bude mít výrazný dopad na hru. Umím si ji představit v legacy zemích a samozřejmě i v různých jednokarťácích, napřídklad s Gitrog Monstrem.
Grim Flayer - jedna z hlavních payoff karet pro delirium, ale přece jenom ho asi nebudou chtít hrát úplně všechny delirium decky.
Podle mě bude delirium rozděleno do dvou subtypů - jeden bude agresivnější s kartami jako Grim Flayer a Mindwrack Demon, a druhý bude kontrolnější s větším množtvím Ishkanahů a Languishů.
Spell Queller - co se standardu týče, tak tohle je bez diskuze nejlepší karta edice, která může katapultovat spirity mezi tier decky. Na druhou stranu se trochu obavám, zdali na standard není až moc přesílená a zdali UWx decky nebudou stejně dominantní, jako byl svého času například Caw-Blade.
Představte si, jak silný bude Queller s Collected Company. Kromě toho, že může vytočit nejlepší value bytosti a Man-o-wara se zabudovaným mini Time Walkem, bude nyní navíc fungovat i jako counterspell. A to je skvělé. Nebo není? Posuďte sami...
Co mě osobně zaráží nejvíce je fakt, jak dobrý je Queller proti kontrolům, které se doteď snažily CoCo zastavit pomocí Languishe a Radiant Flamů.
Poslední věc je pak trojka v obraně, díky kterým může Queller v úvodních kolech poblokovat většinu útočníků a ještě k tomu bude složité ho zabít Fiery Impulsem, Dead Weightem a Galvanic Bombardmentem.
Zajímalo by mě, jestli se Queller prosadí i na modernu, například v nějakém UW Flashi, nebo jestli se budou celkově dát hrát jako tribal. Mají tu navíc Geista, Lingering Souls a Drogskol Captaina.
Tamiyo, Field Researcher - další z řady vynikajících planeswalkerů na standardu, avšak její manacost je do značné míry limitující. Nejlépe se bude samozřejmě vyjímat v Bant Company, ale podle mě maximálně tak ve dvou kusech, jelikož Comapny samozřejmě nechce hrát příliš mnoho noncreature spellů.
Nejlepší užitek z ní bude patrně v grindy matchupech, kde maximálně využijeme potenciál k nálízání extra karet. V mirroru většinou bývají tak velké boardstally, že tapnutí dvou bytostí nevytvoří dostatečnou výhodu, nicméně ultimátka třeba v kombinaci s Recruiterem by situaci měla hravě rozpinkout.
Zajímavé je, jak plusová abilita interaguje se Sylvan Advokátem. Jelikož má vigilance, tak si líznete v útoku a zároveň tím soupeři znesnadníte jeho kombat. Extra vypečené je potom použití ability na soupeřova Advokáta.
Další deck, kde bych si Tamiyo dokázal představit, jsou GW Tokeni. Bude to extra hrozba proti GB deckům a tady zrovna můžeme docela dobře využít i mínusovou abilitu, jelikož díky Gideonovi a Nisse tu bytosti často narostou do dost velkých rozměrů. Samozejmě bude potřeba upravit manabase, ale Company je důkaz toho, že manabase v bant barvách funguje a v tokenech máme samozřejmě navíc ještě Oath. A navíc bychom měli manland k Advokátovi.
Honorable mentions:
Bloodhall Priest - další vampýr, který pěkně zapadá do všech tribal synergií. Je velmi pravděpodobné, že to v decku bude vrchol křivky, takže to ve většině případů bude mini Flametongue Kavu.
Pokud se vám ho podaří zahrát za madness jakožto poslední kartu v ruce, tak výsledný poměr bude vynikající. Na druhou stranu, v případech, kdy ho líznete v lategamu a bude to obyčejná vanilka, z něj nebudete příliš nadšení.
Suma sumárum, Bloodhall Priest je karta, která bude vypadat velmi dobře, když budete mít ideální křivku a dost průměrně, pokud se hra nebude vyvíjet podle vašich představ.
Gisa and Gerald - zombie se trochu překvapivě zatím tváří velmi kontrolně a Gisa s Geraldem nejsou výjimkou. Jako stěžejní karta v zombácích mi přijde Fleshbag Marauder, který je skvělý s Gisou a Relentless Dead a v lategame vyváří velmi slušnou value (nemluvě o Prized Amalgamovi, který díky tomu bude pořád vyskakovat z hrobu).
Gisa a Gerald jsou také zajímavý enabler deliria a mohli by se tak klidně hrát i v nějaké BUG verzi s Ishkanahem a Deathmist Raptory.
Mournwillow - pokud bude dobrá agresivní verze deliria, tak by úplně od věci nemusela být ani tahle karta. Trojka do útoku s hastem je celkem fajn i bez něj a případné odstranění blokerů, ať to budou třeba tokeni z Ishkanaha, nebo bytosti z Collected Company, může kolikrát rozhodnout hru.
Ulrich of the Krallenhorde/Ulrich, Uncontested Alpha - Ulrich reprezentuje spoustu damage, nicméně je dost špatný proti Reflector Magovi (ideálně chceme, aby se flipnul, což se s Magem povede velmi těžko). Pokud by se ale objevilo nějaké RG aggro které bude mít dostatek bytostí s evasion, tak by se v něm Ulrich hrát mohl v pár kusech jakožto vrchol křivky. Aktuálně ale evasion poskytují pouze bytosti produkující Thopter tokeny (Thopter Engineer, Manželé), což není mnoho...
Decimator of the Provinces - menší bráška Craterhoof Behemotha, kterého sice nedáme do hry přes Natural Order, ale díky emergi ho můžeme zahrát také velmi rychle. Hlavní bonus je samozřejmě v tom, že se Overrun provede i přes případný soupeřův kántr (byl jsem trochu zklamaný, když jsem si uvědomil, že emerge bytosti nefungují s Nahiri a Displacerem).
Jako hlavní deck pro Decimatora bych viděl GB Rites, kde ideálně zapadá do plánu, kdy zaplavíte stůl hromadou malých bytostí. Pravděpodobně bude lepší v tomhle decku upustit od Company a zařadit pár větších kusů jako Smasher a případné jiné emerge bytosti (podle mě bude v decku excelovat Foul Emissary).
Další možné využití Decimátora pak bude jakožto mirrorbreaker v Bant Company. Bant mirrory vypadají dost únavně a mít přístup ke kartě, která rychle ukončí soupeřovo (a dost pravděpodobně i vaše) trápení, je super. Pamatujete, jak se chvíli hrála jakožto sidovka na mirror v GW Devotion Dragon Throne of Tarkir?
Distended Mindbender - karta, která má potenciál naprosto zdecimovat všechny kontroly a midrange, zvláště pokud ji zahrajete po křivce. Ideální kandidát na obětování je samozřejmě Matter Reshaper, ale efekt Mindbendera je tak silný, že bych do něj s chutí obětoval i premiové bytosti jako Nissa nebo Tracker.
Eldrazi mají aktuálně k dispozici velmi silnou disrupci v podobě Transgress the Mind, Though-Knot Seer a Mindbendera, takže bych se vůbec nedivil, kdyby někdo přišel na nějaký úspěšný Eldrazi deck postavený kolem disrupční tématiky a emerge.
Mindbender má podle mě potenciál i na ostatních formátech, zejména pak na legacy, kde je sice trochu problém se dvěma černými manami, ale věřím tomu, že s kousačkami a Urborgem by to šlo nějak provést. Koneckonců díky velkému množství sollandů není zase až tak nereálné ho za těch osm man i v klidu zahardkastit.
Elder-Deep Fiend - další parádní emerge karta, která se prakticky hodí do všeho, kde je modrá a dostatek bytostí. Dokážu si ho představit v Company, kde by mohl nahradit Avacyn na pozici bytosti, kterou nedáte do hry přes CoCo, ale je prostě tak dobrá, že je škoda ji nehrát, dále v nějakém UG Midrangi s delirium tématikou, v Eldrazi a klidně i ve Spiritech, kde skvěle zapadá do draw-and-go plánu (taková nová Mistbing Clique).
Fiend by se mohl uchytit i na modernu v Bant Eldrazi, což je deck, který určitě ocení další extra reaktivní kartu.
A za poroznot také stojí pěkná synergie emerge bytostí se Sanctum of Ugin, kdy je možné emerge eldrazi pěkně nachainovat, což mi přijde nejlepší v nějakém UB decku, který může dát nejprve Mindbendera a poté soupeře dorazit Fiendem.
Emrakul, the Promised End - hlavní tahák edice a bez diskuze nesmírně silná karta, ale na standardu bude dosti složité najít deck, kam by pěkně zapadl.
Ideální bude Emrakulku hledat pomocí Traverse the Ulvenwald a Sanctum of Ugin, takže si myslím, že ve většině decků bude jakožto one-of. Tyhle karty zároveň také napovídají, kam se bude Emrakul hodit nejlépe - pomalý kontrol s graveyard tématikou a rampa.
Slyšel jsem docela dost negativních ohlasů zejména na to, že když soupeři po Mindslaveru dáte další kolo, tak nezískáte skoro žádnou výhodu, což je ale nesmysl. Minimálně použijte Emrakula jako zabíjení na soupeřova nejvtšího útočníka a pokud bude mít soupeř k dispozici removal, tak ho použijete a on tak bude muset vyřešit 13/13 flample útočníka a většinou na to bude mít jedno draw, což mi přijde dost nekompromisní. A to jsem de facto jmenoval jenom ty nejhorší možné scénáře...
A nesmíme opomenout ani ostatní formáty, protože Emrakulka určitě není karta určená čístě pro standard. Pěkná bude samozřejmě v modernovém tronu, kde je mnohem snáze zahratelná než původní Emrakul a poté i v legacy 12postu, kde ale musí soupeřit o místo nejen s původním Emrakulem, ale i s Ulamogem a Kozilekem (Butcher of Truth), jelikož tahle verze decku si umí docela lehce vytutorovat libovolného z eldrazi titánů.
Hanweir Battlements/Hanweir, the Writhing Township - zajímavá karta do všech agresivních decků s červenou, ale bohužel bude muset soupeřit o místo s Westvale Abbey, které mi po transformaci přijde přece jenom o něco lepší (hlavně kvůli flyingu).
Interkace s Hanweir Garrison je ale natolik dobrá, že je možné, že jenom díky tomu mu dají hráči přednost. Podle mě je ale pravděpodobnější, že se bude hrát nějaký split. Osobně bych začal v poměru 2:1 pro Battlements.
Lupine Prototype - karta, kterou je docela složité dobře odhadnout, ale skrývá se v ní docela velká hrubá síla, takže by se v nějakých all-in aggrech měla uchytit.
Na standardu to budou hlavně Vampýři, kteří mají výhodu v tom, že mohou přebytečné landy zahodit do Heir of Falkenrath, nebo Stromkirk Condemned. V praxi ho budete chtít zahrát až ve třetím kole, takže se na něj musíte dívat spíše jako na třídrop, ale i tak je to pořád skvělý poměr cena/výkon.
Mimo standard mi jako ideální deck pro Prototype přijde Affinita, do které je jako dělaný. Je to silná bytost sama o sobě a je imuní vůči Stony Silence, což je přesně to, co Affinita potřebuje.
Honorable mentions:
Eternal Scourge - pokud by se hrálo hodně decků s velkým množstvím spot removalu, tak by Scourge byla fajn karta, nicméně aktuálně se na dvojce rozhoduje hlavně v kombatu a tam toho příliš nezmůže. Nemluvě o tom, že si nerozumí ani s emerge kartami.
Geier Reach Sanitarium - zajímavý utility land, nicméně pokud bych chtěl hrát nějakou podobnou kartu, tak bych raději sáhnul po Sea Gate Wreckage, jelikož symetrický efekt mi přijde celkem dost nevýhodný.
Pěknou interakci má se Spiritem of the Labyrinth, nicméně to je spíše taková snová kombinace, kterou v reálu příliš nevyužijete. Další zajímavá interakce je s Thalia's Lancers, kdy si můžete pomoci od manascrew, nicméně si neumím představit moc situací, kdy bych chtěl zemi radši než Kalitase, nebo Giselu.
Nephalia Academy - obrana proti discardu je fajn, ale "bezbarvá" země podstatně zvyšuje nároky na manabase a navíc je proti discardu horší. než Leyline of Sanctity.
Najde se ale jeden deck, do kterého je tahle země jako dělaná. Na mysli mám modernový Lantern Stax, který určitě ocení maindeck obranu proti discardu a bezbarvý land pro něj není žádný problém.
Top 10 z Eldritch Moonu
Na úplný závěr nesmí chybí přehled mých nejvěších favoritů.
10. Take Inventory & Galvanic Bombardment - pěkná dvojice commonek, které budou patřit mezi základní pilíře standardu. Nejvíce zajímavé mi přijdou v kombinaci s UR bytostmi, které vás odměňují za prowess karty.
9. Hanweir Garrison & Hanweir Battlements - dvojice karet, která může vrátit červenou na výsluní.
8. Foul Emissary - skrytý poklad edice, podobně jako Recruiter v SOI. Ideální bude v přímo zaměřeném emerge decku, ale fajn bude i v GB Ritech, nebo Collected Company, kde by se mohl hrát jako takový mini package spolu s Elder-Deep Fiendem.
7. Liliana, the Last Hope - skvělá karta do všech decků s černou, ať už nějak pracujete se hřbitovem, nebo ne. Nejlepší bude samozřejmě v delirium strategiích, ale nepohrdne jí ani BW Control, GB Rites, nebo Eldrazi.
6. Emrakul, the Promised End - nová Emrakulka bude na standardu často ukončovat hry, nicméně bude se hrát jenom v malém procentu decků a většinou jako one-of a proto ji neřadím mezi úplně top karty.
5. Ishkanah, Graftwidow - parádní karta pro všechny zelené midrange. V lategamu jde jednak o pěknou winkondici a hlavně to bude klíčová karta proti Collected Company a Spiritům.
4. Distended Mindbender - noční můra pro všechny midrange a kontroly a pokud ho zahrajete po křivce, tak bude excelentní i proti Company. Je to jeden z hlavních důvodů, proč hrát na standardu emerge strategie a podle mě má docela slušnou šanci se prosadit i v legacy verzi Eldrazi.
3. Elder Deep-Fiend - ještě o kousek lepší emerge kus, než Mindbender, jelikož bude skvělý prostě všude, kde je modrá a větší množství bytostí. Také jde o jasnou volbu do modernových Eldrazi.
2. Spell Queller - karta, která změní standard, jelikož je tak silná, že každý bude muset trochu uzpůsobit deck, aby na něj nebyl příliš náchylný. Určitě není mnoho dalších karet, o kterých bychom mohli říci to samé. Jedna z nich je ale i Collected Company, která bude s Quellerem naprosto dominantní!
1. Thalia, Heretic Cathar - Thalia nebude nijak extra skvělá na standard (i když do Comapny je celkem fajn), ale bude skvělá na všech eternal formátech, což z ní podle mě dělá nejlepší kartu edice. V kombinaci s původní Thalií půjde o velmi slušný lock, který úplně zesměšní všechny fetchlandy a levné cantripy, což je v podstatě základ všech eternal formátů.
A to je, alespoň pro tentokrát, co se Eldritch Moon týče, vše. Pokud vás zajímá standard, tak si rozhodně nenechte ujít Pro Tour Sydney, který začíná příští pátek (ale díky časovému posunu bohužel už v jednu v noci).
Kumano
Super článek, Jakube!
1 hlas
Dal jsi si s tím práci, je to vidět. L.
0 hlasů
Jelikož se dalších Středečních výhledů již asi nedočkám, tak se zeptám tady: Nechcete aktualizovat sekci Turnaje o další vlnu PPTQček?
0 hlasů
Ahoj, chystáme se na to. Doufám, že do středy by to mohlo být (včetně výhledů :-).
0 hlasů
Aktualizováno. Kdyby tam bylo něco špatně, dejte vědět. Ideálně na flamberg@centrum.cz.
0 hlasů
Super, díky moc. Jen prosím sjednoť používání rodů u Emrakul (je to "ona") a Ishkanah (taky ona - Graf"widow", navíc si nese drobotinu;-)).
A v závěrečném žebříčku máš Goblin Bombardment místo Galvanic Bombardment, trochu mě to zmátlo, jestli jsem něco nepřehlédl...
2 hlasy
Sakra, a to jsem to fakt poctivě kontroloval, nevim jak se mi tam ten Bombardment dostal :D
0 hlasů
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.
TOP 10 nejlepších Šnekú ve hře Magic the Gathering
aha, teraz pozerám lepšie, že nemá ulitu. snail/slug
všechny komentářeStředeční výhledy 18/2024
Zkusím kvíz: 1) Zahraji Nahiri's Sacrifice, do které obětuju Fear - Chainsaw má 2 countery 2) Cílím 2 dmg do priesta a 1 do cultisty 3)...
všechny komentářeGoblin sem, Goblin tam, Goblin, kam se podívám
Ahoj, zajímavé počtení. Pár sbírek mtg karet mám také, naštěstí pro mě se jedná o již uzavřené sady typu Ice age, The Dark apod. Hodně...
všechny komentářeNejlepší sběratelské karty současnosti
Tipl bych si, že Pokémonů se prodá víc než Magicu, takže jsou populárnější. I když je u nich rozhodující sběratelský aspekt víc než herní.
všechny komentářeJak na PreModern balíček levně?
Mně se nezdá příliš "drahý" ani Pitrack...obvykle se tam teda hrají čtyři fečky a jeden až dva Ensnaring bridge, a samozřejmě záleží, jaké...
všechny komentářePondelí s Komandérem - mocní Eldrazi
Dakujem za prijemny komentar. S tym Sol Ringom som to myslel tak zartovne, pretoze kto ho nema v baliku, ten akoby ani nezil :) podla...
všechny komentáře