Standard
Top10: Mirrodin Besieged
10. Signal Pest
Tenhle na první pohled nezajímavý uncommon se rychle zabydlel v několika balících. Na standardu je to Kuldotha Red, což je díky spolupráci Kuldotha Rebirthu s levnými artefakty, Goblin Bushwackerem a právě Singnal Pestem jeden z nejagresivnějších balíků posledních let. Navíc díky jeho abilitě bude mít plno decků problém zabít ho v kombatu .
Na extendedu a legacy pak tvoří posilu artefaktových aggro decků,i když v MBS samozřejmě vyšla ještě jedna karta, která tyto balíky posílila daleko víc, ale o tom až za chvíli…
9. Thrun, the Last Troll
Možná trochu překvapivě jsem zařadil Thruna jen na devátou příčku, protože ve zdejší anketě je na prvním místě. Ale když se zamyslíme nad jeho využitelností na constructed, tak zjistíme, že to vlastně není tak slavné…
Pokud se podíváme na balíky, které uspěly ve velkých turnajích, tak zjistíme, že se objevuje jenom ve Valakutu a ve většině případů jde jen o jednu kopii v sidu. Další využití by samozřejmě bylo v monogreenu1, kde bychom ho mohli hledat přes Fauna Shamana a zelený Zenith, ale pokud ho chceme hrát jako žolík proti kontrolům, tak si musíme nechat další volnou manu na regeneraci, což je celkem pomalé.
8. Consecrated Sphinx
Na osmém místě končí moje nejoblíbenější karta edice, Consecrated Sphinx. Osobně jsem tipoval, že se prosadí více, ale jelikož v UW kontrolu se hraje Squadron Hawk a Stoneforge Mystic, tak pro sfingu nezbývá místo a jediný balík, kde se sfinga hraje je UB kontrol na bloku2.
Já osobně věřím, že tím pravým balíkem pro sfingu je UG Tempo3. Sám takový deck mám a nemůžu si ji vynachválit. Když se dostane na stůl, tak to v drtivé většině případů znamená výhru pro nás.
7. Blightsteel Colossus
Takhle to vypadá, když se Darksteel Colossus dostane na phyrexiánskou stranu…
Je to jedna z mála bytostí v historii MTG (ne-li jediná), která umí zabít jedním útokem. Taky přímo vyzývá k různým kombům – na standardu je asi nejlepší s Kuldotha Forgemasterem, na extendedu se dá uvažovat o kontrolu se Shape Anew, na legacy o Sneak Attacku, který tak může zabít v prvním kole a prosadí se dokonce i na vintagi se starým dobrým Tinkerem, i když mnoho hráčů stále upřednostňuje Inkwell Leviathana, kvůli shroudu a také kvůli islandwalku, jelikož na vintagi hrají islandy skoro všichni (lepší vrabec v hrsti, nežli holub na střeše ).
6. Black Sun's Zenith
Černá poslední dobou postrádala kvalitní hromadné ničení, pryč byly doby Mutilalací a Damnací. Ale teď nám konečně vyšel Black Sun’s Zenith. Zenith má oproti normálnímu ničení jednou velkou výhodu – zabije potvory s regenerací, s protekcí a dokonce i nezničitelné potvory. Eldrazi Monument už není to, co býval…
Na co mohou nezkušení hráči zapomínat je fakt, že nemusíme vždy zabít všechny bytosti. Pokud nemáme dostatek many, můžeme na ně dát jen několik -1/-1 kántrů a počkat si na další…
5. Go for The Throat
Na pátém místě máme další „účko“, kterým je Go for the Throat, což je jedno z nejlepších černých zabíjeních v historii MTG. Měřit se s ním můžou snad jen Diabolic Edict, Innocent Blood a podobné věci, které si umí poradit i s protekčními a necílitelnými bytostmi.
Jeho vydání určitě zklamalo všechny milovníky monoblacku, jelikož potvory jako Grave Titan, Abyssal Persecutor a na legacy Tombstalker už nejsou to, co bývaly…
A když už jsme u legacy, tak musím říci, že na legacy je to parádní zabíjení, protože se zde nehraje prakticky nic (když pomineme affinitu4 a protekční bytosti), s čím by si Go for the Throat neporadilo.
4. Hero of Bladehold
Těsně pod stupni vítězů skončil tenhle rytíř. Je ideální do každého monowhitu1, i když na posledním GP5 v Bruselu s ním válcoval soupeře Karol Nosowicz, který ho hrál v esperovém8 kontrolu a dostal se s ním až do čtvrtfinále.
Musím říct, že je trochu škoda, že není legendární, protože jako generál by se skvěle hodil do EDH6. Co je taky trochu škoda, je fakt, že stojí čtyři many a tak ho nemůžeme vracet z hrobu přes Sun Titana. Tím ale výčet jeho nevýhod končí.
Pokud se dožije útoku, což by se díky „čtyřce“ v obraně měl, tak rasantně zvyšuje vaše tempo a ovládnout s ním partii by mělo být jednoduché. Pokud hrajeme Honor of the Pure tak je to o to lepší a představte si, co se bude dít, když ho dostanete pod Mimic Vat…
3. Sword of Feast and Famine
Když vyšel, většina lidí ho zatracovala. Říkalo se, že je to nejslabší meč z celého cyklu a na costructed na něj nezbude místo. Jenže realita je jiná, meč se dá hrát prakticky ve všech balících, zejména pak v těch se Stoneforge Mysticem. Ostatně hlavně díky tomuhle meči je nyní Caw-Go7 (nebo též Caw-Sledge) tak silným balíkem.
Jeho síla spočívá hlavně v tom, že značně zrychluje tempo naší hry. Po útoku například se Squadron Hawkem se odtapneme a můžeme zahrát třeba Jace, nebo si nechat volnou manu na kántrování. Zahozená karta je pak třešničkou na dortu.
Další balíky, kde můžeme meč hrát, jsou například extendedové Faerie a Bant, nebo UB infect na standardu. A pokud si lámete hlavu nad tím, čím vylepšit váš balík, tak přidáním nového meče rozhodně nic nezkazíte .
2. Green Sun’s Zenith
Těsně pod vrcholem zůstal zelený Zenith, což je po dlouhé době pořádný zelený tutor - naposledy jsme se mohli radovat z Eladamri's Callu nebo Worldly Tutoru a to už je nějaký ten pátek. Oproti nim je Zenith sorcery, ale zase dává bytost přímo na bojiště.
Je dobrý ve Valakutu, kde může krom Titána hledat Overgrown Battlement, čímž zrychluje tempo, ale taky díky němu můžeme hrát jednoho Acidic Slima v mainu a již zmiňovaného Thruna v sidu. Dále díky němu můžeme hrát monogreen s osmi tutory v podobě Fauna Shamanů a Zenithů.
Své uplatnění našel i na legacy, kde dal vzniknout minikombu, kdy si díky němu v prvním kole dáme do hry Dryad Arbor a ve druhém kole můžeme zahrát třeba Relikviáře. A když už nic, tak přinejhorším si najdeme Tarmogoyfa, nebo Noble Hierarcha…
A v neposlední řadě je to parádní tutor do všech jednokarťáků6. Když o tom tak přemýšlím, tak je skoro lepší než karta, kterou uvedu na prvním místě. Přinejmenším má širší využití.
1. Tezzeret, Agent of Bolas
Přiznejme si to, jinou kartu jsme na prvním místě snad ani nečekali. Jediný planeswalker v této edici a možná stěžejní karta standardu po říjnové rotaci.
Už teď se hraje na všech formátech. Na standardu buďto jako UB kontrol, kterému vévodí Kuldotha Forgemaster (Martin Jůza s tím na PT v Paříži uhrál 5:0), nebo jako Grixis9, což hrál v Paříži Guillaume Matignon10 (uhrál 4:1). Na extendedu se hraje v Esper8 aggru, které slavilo úspěch už na MS (tenkrát pochopitelně ještě bez Tezze) a hraje se i na legacy v affinitě4, která díky němu a Signal Pestu vstala z mrtvých a se kterou nedávno vyhrál Blake McCracken turnaj v americké legacy sérii SGC Open. Také jsem viděl celkem zajímavý build, který obsahoval kombo Thopter Foundry + Sword of the Meek, pak kontrolní jádro a samozřejmě Tezze.
A už teď vám mohu prozradit, že ve svém příštím článku se zaměřím právě na Tezzereta. Měl by být hotov během následujícího týdne.
A to je pro dnešek vše, v příštím Top10 bych se podíval na mé oblíbené téma, kterým jsou zelené potvory. Do té doby nashledanou.
Kumano
Poznámky pod čarou:
1. Monogreen je jednobarevný zelený balík, analogicky se celočervenému balíku říká monored, modrému monoblue, atd…
2. Blok je formát, kde se hrají karty jen z posledních několika edic (bloky jsou většinou tvořeny třemi edicemi), vyjma edic základních. V tuto chvíli se hraje Scars of Mirrodin blok, který tvoří Scars of Mirrodin, Mirrodin Besieged a v květnu nám do něj přibude New Phyrexia
3. Modro-zelený balík na pomezí aggra a kontrolu
4. Agresivní artefaktový balík, postavený na abilitě „affinity for artifacts“, tedy na abilitě, která danou kartu zlevňuje o jednu bezbarvou manu za každý artefakt, který máme na bojišti
5. Grand Prix, druh turnaje vyšší úrovně
6. EDH - Elder dragon highlander, též Commander je formát odvozený od highlanderu (jednokarťák). V highlanderu platí, že každou kartu krom basic landů můžeme hrát jen jednou a balík musí mít alespoň sto karet. V EDH musí mít balík přesně 100 karet, přičemž jedna z nich je vždy legendární bytost, které se říká generál a která má ve hře speciální úlohu. Víc o EDH zjistíte na oficiálních stránkách - mtgcommander.net
7. Modro-bílý kontrol se Squadron Hawky, Stoneforge Mysticem a Sword of Feast and Famine
8. Esper je označení pro modro-bílo-černý balík
9. Grixis je označení pro modro-černo-červený balík
10. Mistr světa v MTG z loňského roku
Komentáře
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.
TOP 10 nejlepších Šnekú ve hře Magic the Gathering
Tak to sa veľmi omluvám, ja som si vážne myslel, že to musí byť šnek :).
všechny komentářeStředeční výhledy 18/2024
Zkusím kvíz: 1) Zahraji Nahiri's Sacrifice, do které obětuju Fear - Chainsaw má 2 countery 2) Cílím 2 dmg do priesta a 1 do cultisty 3)...
všechny komentářeGoblin sem, Goblin tam, Goblin, kam se podívám
Ahoj, zajímavé počtení. Pár sbírek mtg karet mám také, naštěstí pro mě se jedná o již uzavřené sady typu Ice age, The Dark apod. Hodně...
všechny komentářeNejlepší sběratelské karty současnosti
Tipl bych si, že Pokémonů se prodá víc než Magicu, takže jsou populárnější. I když je u nich rozhodující sběratelský aspekt víc než herní.
všechny komentářeJak na PreModern balíček levně?
Mně se nezdá příliš "drahý" ani Pitrack...obvykle se tam teda hrají čtyři fečky a jeden až dva Ensnaring bridge, a samozřejmě záleží, jaké...
všechny komentářePondelí s Komandérem - mocní Eldrazi
Dakujem za prijemny komentar. S tym Sol Ringom som to myslel tak zartovne, pretoze kto ho nema v baliku, ten akoby ani nezil :) podla...
všechny komentáře