pěkný článek
0 hlasů
Od počátečního úvodu k formátu Vintage, přes nejsilnější karty formátu aka Power Nine jsme se prokousali až k nejzáludnějším kartám, a to counterspellům. Představíme vám nejrozšířenější z nich a zjistíte, jak tuhle hrozbu využít pro svůj prospěch.
Stejně tak jako se nový hráč Vintage musí seznámit s omezenými kartami a interakcemi nejhranějších karet je nutné se vyznat ve světě counterspellů. Counterspelly jsou karty, se kterými se pravděpodobně každý hráč Magicu setkal. Na dvojce však tyto karty nejsou moc efektivní a navíc na manu drahé. Na Modernu je to sice lepší, ale pořád tyto karty nedávají hráčům dostatečnou kontrolu nad vším. I přes to, že se zde najdou counterspelly typu Cryptic Command obecná síla counterspellů pokulhává za silou bytostí a planeswalkerů. Na Legacy se hraje většina counterspellů co na Vintage. Hrozby ve Vintage jsou však větší než na tomto formátu a tak by se měly hrát s větší rozvahou. To jak, který deck bude přistupovat ke counterování karet závisí na tom jak daný deck vyhrává, avšak je spousta věcí, která platí pro všechny decky.
Ve Vintage je podobné množství modrých decků jako na Legacy. Jedná se přibližně o 60 procent fieldu. Na counterspelly narazíte však i v nemodrých balících. Mental Misstep stojí Phyrexianskou manu a tudíž tu kartu mohou hrát i nemodré decky pokud usoudí, že jim to pomůže. Například Dredge s counterspelly je naprosto běžný deck. Avšak nemodré fish decky občas také hrajou Mental Misstep. Mindbreak Trap je counterspell, který dost decků hraje, aniž by mělo dobrý přístup k modré. V současném fieldu plném Paradoxical Outcome Storm decků se tato karta hraje i main deck. Pro lepší představu Mindbreak Trap se dostala do 69 procent decků v průměru 1,5 kopiích na deck. Pro porovnání Force of Will se hraje v 67 procentech balících na Vintage (ve 4 kopiích).
Teď se podíváme, na nejčastěji hrané counterspelly ve Vintage. Nejhranějším counterspellem je Force of Will díky níž můžeme zastavit comba nebo jiné časné hrozby. Druhým nejhranějším counterspellem je Mental Misstep, který je v současné době následován Mindbreak Trapou. Dále se hraje Flusterstorm a hard controly hrají obvykle ve dvou kusech Mana Drain.
Force of Will
Legacy hráči Force of Will již znají, ale budou muset přehodnotit jak silná nebo důležitá tato karta je ve Vintage. Hráč Vintage bude hrát s Force of Will častěji než Legacy hráč. Jen za velmi vzácných podmínek a vzácných matchupech budete tuto kartu chtít odsidovat. Ztráta modré karty ve hře, která je často rozhodována tím, kdo je schopen se dostat hlouběji (líznout více karet), je znatelně více znát než na Legacy. Proto Force of Will hrajte jen pokud čelíte smrtelné hrozbě nebo v situacích, kdy její zahráním se dostanete do dobré pozice (to znamená, že po jejím zahrání budete mít více zdrojů než oponent).
Obecně hraní Force of Will nastává velmi brzo (první kolo), když jeden z hráčů zahájí smrtelnou hrozbou, nebo v pozdních kolech, kdy jeden z hráčů se konečně snaží hru ukončit. Smrtelnou hrozbou mám na mysli kartu, která vám hru pokazí hru natolik, že skončí prohrou. Nemíním tím jen karty typu Tinker->Blightsteel Colossus, které hru (skoro) okamžitě reálně ukončí. Příkladem takové karty je třeba Trinisphere nebo Chalice of the Void. Pokud uvidíte takovou kartu v prvním kole, musíte si uvědomit, jak velká ztráta tempa to pro vás bude po zbytek hry. Budete pozadu jak s manovými zdroji tak kartami. A to není všechno. Váš oponent s největší pravděpodobností nebude jen tak tupě zírat, ale bude hrát karty stojící 3 a více many, kterými na vás bude tlačit. Pokud si váš deck nemůže dovolit platit 3 za spell dlouhodobě každé kolo, znamená to, že tuto kartu musíte zcounterovat jinak jste dohráli. Pokud Chalice of the Void na 1 vypne váš deck, protože pravděpodobně hrajete přibližně dvacet karet stojící jednu manu a jste na nich závislí, je to karta, co musíte zcounterovat. Na druhou stranu pokud váš oponent zahraje late game Trinisphere nebo Chalice of the Void dost často to nemusí znamenat, že jste dohráli, protože už budete mít dostatek zdrojů jak bojovat a i vyhrát přes tyto efekty. Pokud například máte Young Pyromancera nebo Monastery Mentora (a máte prostředky jak kartu udržet na stole), můžete pořád hrát spelly, nechat si je Chalicem zcounterovat, ale vytriggerovat abilitu Pyromancera nebo Mentora. V tomhle případě je prostě lepší si nechat Force of Will, protože Chalice vám nezabrání získat hodnotu z vaší bytosti.
Mana Drain
Mana Drain býval velmi oblíbený counterspell (je také jedním z pilířů Vintage), ale s rostoucí popularitou Gush tempo decků, se tato karta hraje méně a méně. Každopádně tento counterspell je stále velmi silný a dokáže hru úplně zvrátit. Oracle text Mana Drainu říká: "Counter target spell. At the beginning of your next main phase, add an amount of {C} to your mana pool equal to that spell's converted mana cost." Viděla jsem spoustu hráčů, kteří si neuvědomili, co "začátek vaší další main phase" znamená a prohrálo jim to hru, protože je někdo upozornil, že to není tak jak si mysleli. Pokud váš Mana Drain vyresolvuje v průběhu pre-combat main phase, manu z Drainu dostanete stále ve stejném kole, avšak v post-combat main phase. Pokud nechcete, aby se toto stalo, protože například potřebujete více zdrojů barevné many (potřebujete odtapnout), měli byste si dát pozor na to, abyste zahráli, co potřebujete až v post-combat main phase.
Hraní Mana Drainu jako takového je dosti jasné. Stejně jako u Force of Will můžete vyslat nějaké signály oponentovi, že máte na ruce Mana Drain. Například tím, že si necháte odtapnuté dva modré zdroje. I když na toto zapomenete a budete hrát deck s Mana Drainem, budete mít s největší pravděpodobností většinu zemí schopnou produkovat modrou manu. Fáze, ve které budete hrát vaše spelly je také něco, co je indikátorem toho jestli máte nebo nemáte Mana Drain. Pokud jste schopni určit na jaké úrovni myslí váš oponent, budete schopni ho přesvědčit, že máte nebo nemáte Mana Drain na ruce. Tohle je něco, co přijde se zkušenostmi, ale je to také něco, co budete schopni zažít, protože úroveň, na které hráči myslí jsou různé. Někteří vám na vaše signály skočí, někteří se zvyklat nenechají a někteří si jich ani nevšimnou.
Mental Misstep
Když tahle karta vyšla, začala jsem ji shromažďovat. A pak jsem je prodávala pokud možno, co nejrychleji než se ji Wizards of the Coast rozhodne zabanovat. Byl to jasný kandidát na ban. Ban přišel, později než jsem očekávala, ale netýkal se Vintage. A tak se Vintage dost výrazně změnila. Na Vintage existují decky, co nehrají CMC1 spelly a Misstepu se být nemusí. Avšak většina takové spelly hraje. A nejlepší obrana proti Misstepu je hrát vlastní Mental Misstep. Vzhledem k tomu, že jsme omezeni na čtyři kopie karty v decku (nebo jednu pokud je omezená), tak nemusí být snadné vybrat správný cíl pro Mental Misstep. Modré decky na Vintage hrají hodně CMC1 spellů (obvykle třetinu decku). Které spelly counterovat? Na tuhle otázku se odpovídá těžko. Obecně je nutné se při možnosti counterování něčeho za jedna zamyslet a necounterovat to první, co uvidíte. Zcounterovali byste Preordain, když víte, že Ancestral Recall může následovat? Jak už jsem napsala dříve, váš oponent může hrát Time Vault/Voltaic Key combo. Voltaic Key je jasný cíl na Mental Misstep. Může oponentovi dát manu navíc odtapnutím nějakého šutru produkující více many, může líznout dvě karty ze Sensei's Divining Top, nebo může umožnit přístup k další barevné maně odtapnutím Moxu. Obecně platí counterujte to, co je opravdovou hrozbou, avšak je spousta scénářů, kdy je správné oponentovi vůbec dovolit zahrát nějaký proliz. Například hráč, který nemá skoro karty na ruce (např. mulliganoval do pěti nebo čtyř) a bude chtít zahrát nějaký cantrip je právě dobrou obětí pro Mental Misstep.
Vzhledem k tomu, že Mental Misstep stojí Phyrexianskou manu, můžete si také položit otázku, zda chcete za spell platit manou nebo životy. Ať už máte, co dalšího zahrát nebo ne, můžete vždy vyslat signál, že máte další counterspell na ruce (např. Flusterstorm). Ve Vintage životy jsou zdroj stejně jako mana nebo karty na ruce a navíc tento zdroj není obvykle moc ohrožován. Ve většině případů si tak můžete dovolit hrát Mental Misstep za životy. Tím, že tak děláte, měníte dva životy, za to, že oponentovi nedáváte informace o tom, co na ruce máte nebo nemáte a on musí počítat s tím, že se na něj chystá ještě nějaký podvod ve formě Flusterstormu. Samozřejmě pokud vás oponent už ví, co na ruce máte je zbytečné bluffovat a můžete prostě zaplatit manou. Později ve hře můžete klidně platit manou, pokud náhodou nejste v situaci, kdy máte na stole přesně pět zdrojů. To, že budete mít pět odtaplých zdrojů many dáváte najevo, že máte Force of Will. Pokud si jednu ze zemí tapnete, oponent bude vědět, že ji na ruce nemáte. V tom případě je znovu lepší zaplatit životy.
Z předchozích odstavců jste si asi všimli, že Mental Misstep uvidíte hodně často. Vždy počítejte s tím, že oponent má na ruce Mental Misstep. Nebuďte zbrklí a nehrajte Ancestral Recall bez counterspellu na ruce. Hrajte karty od nejslabších k těm nejsilnějším. Začněte Preordainem a až poté zahrajte Ancestral Recall (protože, když oponent zcounteruje Preordain Misstepem, obvykle druhý spell už projde - a občas taky ne).
Flusterstorm
Vzhledem k tomu, že na Vintage se hraje více instantů a sorcery než na jakémkoliv jiném formátu, může se Flusterstorm hrát klidně main deck. Storm count na Vintage může být dost vysoký (nezapomínejte na to, že karty stojící nula jsou pořád spelly, které hrajete!). Flusterstorm má dvě výhody. To, že storm vytvoří kopie Flusterstormu znamená, že je těžké Flusterstorm zrušit jednou kartou (a tím pádem také může projít přes Chalice of the Void, protože Chalice zruší jen původní spell, ale ne jeho kopie). Druhou výhodou je to, že Flusterstorm je schopný zcounterovat více spellů najednou.
Představte si, že zahrajete spell, co chcete, aby vyresolvoval. Oponent ho chce zrušit Force of Will. Vy zahrajete Ancestral Recall do reakce a oponent ho zacíluje Mental Misstepem. Vy zahrajete Flusterstorm cílující jak Mental Misstep tak Force of Will. Když situace dopadne takto, líznete si 3 karty a spell, co jste zahráli jako první projde. Tato situace je dosti jednoduchá, ve Vintage se setkáte se složitějšími situacemi. Dávejte si pozor na to, co potřebujete, aby prošlo a nenabíhejte si do Flusterstormu pokud nemusíte. Pokud předpokládáte, že oponent Flusterstorm na ruce má a vy nemáte vlastní, musíte ho napřed z oponenta něčím dostat. Ať už nějakou kartou, co obětujete nebo discardem.
Magic Online hraní Flusterstormu moc neusnadňuje. Moje první zahrání této karty bylo na turnaji, kde jsem měla i hru vyhrát, ale nešťastně jsem si zrušila svoje vlastní kopie Flusterstormu. Pokud budete hrát Vintage na Onlinu doporučuji si vyzkoušet jaké to je counterovat s Flusterstormem před turnajem, protože prohrát hru jen kvůli tomu, že nevíte, co po vás client chce není dobré. Někdy se vyplatí si stack znázornit kartama, když budete hrát papírovou Vintage. Na větších turnajích je to víceméně nutnost, ale i na menších je to dobré, protože některé situace se řeší imaginárně dost těžko.
Je ještě jeden counterspell, se kterým se v současné době na Vintage budete setkávat relativně často. Jedná se o Mindbreak Trap. Tento counterspell se začal hrát kvůli Paradoxical Outcome Storm deckům a jedná se spíše o meta kartu. Je možné, že po čase nebude třeba ji hrát main deck, třeba ani ne v sidu. Prozatím se, ale bez ní ve vašich 75 kartách hraje docela špatně. Mindbreak Trap je karta, kterou občas na jiných formátech sidovaly nemodré decky proti stormu, protože má alternativní cost jako jiné karty typu trap - pokud oponent zahraje tři a více spellů za kolo, může být Mindbreak Trap seslána za 0 many místo čtyř. Mindbreak Trap exiluje všechny cílové spelly ze stacku. Vzhledem k tomu, že tato karta ve skutečnosti necounteruje, je schopná zrušit i spelly, které se zcounterovat nedají. Na Vintage občas takové spelly potkáte, třeba Dragonlord Dromoku. Cílové jsem označila tučně, protože pokud tento spell budete hrát na Magic Online, musíte všechny spelly (a kopie) zacílovat, doporučuji si na nečisto nějak vyzkoušet.
Každý hráč, co začne hrát Vintage si bude muset zvyknout na spoustu counterování, bude se muset naučit counterovat spelly, které jeho decku vadí a naučit se protlačit nějaké ty své vlastní karty. Decky na Vintage nemají moc hrozeb a jsou plné disrupce a tak je třeba být hodně opatrný a nevystavovat se zbytečně riziku. Být greedy na Vintage se neoplácí, protože takhle si můžete hodně často naběhnout a hru prohrát. Na to vyhrát hru máte dost často jeden až tři pokusy (obvykle jen jeden), pokud se nepodaří, hra pro vás končí. Není to jako na jiných formátech, kde si prostě můžete líznout jinou kartu, která sama o sobě může vyhrát. Zde nejenom, že nemáte tolik hrozeb k dispozici, ale váš oponent ji může zrušit, pokud ji jen tak zkusíte zahrát.
Counterspelly v decku se mohou hrát dvojím způsobem - ofensivně nebo defensivně. Podle toho jakou roli by měl váš deck v matchupu hrát, budete hrát i counterspelly podle této role. Například takový URx Delver je obvykle agresor a tak může hrát spelly ofensivně - to znamená, že je hraje z toho důvodu, aby si svoji win condition (Delvera nebo Young Pyromancera) ochránil. Jiný deck, například Gifts Control však bude hrát counterspelly defensivně, aby měl co nejvíce času se dostat do situace, kdy si může najít combo a vyhrát (v ten moment bude jen chvíli v ofenzívě). O rolích si povíme v jednom z dalších článků.
Děkuji za přečtení. Najdete mě na Magic Online jako stsung nebo na twitteru @stsungjp.
-S'Tsung
pet.ar.kay
21.02.2017 14:39
pěkný článek
0 hlasů
Mage Ertai
22.02.2017 15:55
Moc pekny clanek. Chtel jsem se zeptat, jak by se dneska uzivil na Vintage deck postaveny kolem Stasis + Gush atd. Mono blue. Deck me silene stval kolem roku 2001 na Extendet ale zaroven se mi hodne libil. Diky
0 hlasů
stsung
23.02.2017 15:09
Zdravim,
uprimne ja bych se stasis deckem na Vintage rozhodne neprisla, protoze ten deck je straslive pomaly. Zvlaste ted si lidi moc ani nevi rady jak prorazit pres Paradoxical Outcome Storm a Ravager Shopy/Car Shopy.
Pokud by sis chtel zahrat Stasis radsi bych zvolila Legacy, kde muzes hrat klasicky mono-blue s Black Visama. (snad jsou legalni? mela by byt odbanovana) Hral bys bud Standstill nebo Ancestral Visions nebo oboji, abys nejak neco nalizal. Free countery existuji, i kdyz jsou nekdy divoky. Ale minimalne mas pristup k Daze, FoW a Misdirection. Chain of Vapor je number 1 bounce jak na tvoji stazi tak na pripadne to, co oponent dokazal nejak protlacit na stul a zlobi. A kdyz oponenta nezabije Black Vise musi stacit Jace, the Mind Sculptor.
Druha moznost a podle me lepsi moznost je zahrat si Stasis na Vintage Old School, kde se i ztrati to, ze ten deck je hrozne pomalej. Zabit bud muzes black visou nebo Braingeysierem za milion (power artifact/basalt monolith). Jinak zbytek stejny, counterspelly, bounce a tapovani/odtapovani a k tomu knizka, Ancestral a Twister.
Kdybych osobne mela poskladat Stasis na Vintage tak to bude minimalne UG nebo 5cko (nebo 4c bez cerny?). Jsou planeswalkeri, kteri produkuji manu nebo odtapuji zeme a umi k tomu i jine veci a hru vyhrat (win condition by nemela byt modra). Na Vintage potrebujes nejakou win condition a tam te nejaka Black Vise nespasi a Braingeysier za knihovnu je spis neproveditelny. Nejlepsi hrozbou a win condition jsou planeswalkeri, kteri dokazou neco delat mezitim, co budete slavne zatapani. Budes si ale muset davat hodne pozor na to, ze vetsina decku hraje vsechny sutry sveta a tak muzou proste pockat, a vyhrat v jednom kole. 7 karet na ruce, ktere ti mohou pomoci counterovat nemusi stacit. Vsichni na Vintage se budou branit stejnyma counterama. Ferove decky tim mozna zabijes, protoze na nektere planeswalkery se neda koukat moc dlouho. Otazka je jestli pak vubec potrebujes Stasis, protoze o ni budes muset bojovat a ta sama o sobe oponenta nezabije. Kdyz ty sam nic nebudes mit, da se v klidu 'odsedet'.
(morphling uz neni co byval^_^)
0 hlasů
stsung
23.02.2017 16:03
tim 'rozhodne nerisla' jsem mela spis na mysli, ze bych si to nevzala na turnaj na Magic Online, kde povetsinou potkas dobre hrace jak Vintage nebo obecne a vysoce kompetitivni decky. Papirova Vintage je vsak dosti jina zalezitost a uroven hracu je vsudemozne od casual po velmi dobrou. Na hrani jen tak s nekym si rozhodne Stasis deck poskladat muzes, ale i na papirovem turnaji, kde se sejde teda vetsi pocet hracu (jako treba 20) budes schopen uhrat dobre skore vicemene s cimkoliv, kdyz budes vedet jak porazit bezne Vintage decky.
0 hlasů
Mage Ertai
23.02.2017 22:25
Dekuji, absolutne vycerpavajici odpoved. Popravde jsem ted hodne v pekle z toho co postavit na mtgo ci papir. Dlouho jsem nehral a ted bych si chtel zkusit legend karty. Porad se nemuzu rozhodnout jaky format a deck vybrat aby me bavil. Vase clanky jsou super a zaroven uz tak komplexni ze jsem porad na zacatku.
0 hlasů
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.
12.10. Double RC Qualifier weekend, Nádražní 84, Praha 5 Sealed day 1, Modern day 2 |
|
25.10. World Championship , Las Vegas Constructed / draft |
|
6.12. Eternal Weekend Praha, Praha Více formátů |
|
24.1. Regional Championship Praha 2025, Praha Modern či Limited |
|