Ahoj, zajímavé počtení. Pár sbírek mtg karet mám také, naštěstí pro mě se jedná o již uzavřené sady typu Ice age, The Dark apod.
Hodně štěstí do dalšího sbírání.
0 hlasů
K příležitosti získání gobelína (z francouzského výrazu pro goblina – gobelin) s pořadovým číslem 10.000 jsem si řekl, že bych mohl tu svoji obsesi zvěčnit ve formě nějakého sofistikovanějšího textu oproti běžnému minispamu na fejsbukovou zeď, který zří jen pár lidí, kteří si mě ještě nezablokovali a lajknou mi to spíš z lítosti. Bohužel, svého goblina číslo 1 dneska, ani nikdy jindy, už neidentifikuju. Pro úplnost zmíním, že se snažím sbírat World set Goblinů, což obnáší VŠECHNY existující varianty těchto zelených mužíků, na takové ty „alternate“ odlišitelné jen pod UV a podobně koukám trošku skrz prsty.
K prvnímu setkání s goblinama mohlo dojít nějak kolem sedmé třídy na základní škole, kdy kamarád Martin přinesl do třídy nějaké ty MtG kartičky. Samozřejmě mono G balíček s elfy a mono R gobliny. Jenže v té době jsem hrál primárně karetní hru Wastelands, která je přeložena do češtiny, což je samozřejmě mnohem lepší než nějaké anglické kartičky, takže s gobliny to bylo jen takové pozvolné oťukávání. Jednou o prázdninách jsme byli s rodiči na výletě v Německu a koupil jsem si tam balíček 7.edice, jenže ouha! Takto jsem byl velmi nešetrně konfrontován dalším evropským MtG jazykem. Z německých karet jsem byl docela zklamaný a nic na tom nezměnilo ani to, že na rare slotu byl Goblin König. Toho jsem obratně vyměnil s kamarádem ve škole za epesního Mungha Wurma, protože 6/5 tělo je prostě víc než 2/2 skřítek, to je každýmu jasný. A ještě navíc anglicky! ... no, dlouho mi ve sbírce chyběl.
Někdy ke konci gymplu jsem definitivně přešel na rekreační hraní MtG a tím se přísun goblinů trošku rozproudil, ale pořád to byly hlavně anglické karty a těch ostatních jazykových mutací jsem měl poskrovnu. Celá sbírka se vešla do takových tenčích desek a mohlo to být na nejvýš pár set karet. Ještě si vzpomínám, jak jsem byl naštvaný, když mě kamarád Marek z volejbalu osvačil prodejem Kiki-Jiki Mirrorbreakera z šampiónů ... celý kilo si za něj vzal, neřád. (K sakru! Zrovna jsem přišel na to, že vyšel zase novej Kiki ze Secret Lairu, no co už) No jo, ono taky když v roce 2004 vycházel ceník karet jen tištěný v časopisu Legenda a ta moje supermoderní Nokia 3330 by vám při pádu spíš přerazila nohu než aby obratně našla aktuální cenu té či oné kartičky. I když ono se dá prodělat na výměně či nákupu i dneska, kdy má v mobilu člověk celý svět ...
Dlouhou dobu jsme pak s kamarády hráli jen nějaké ty jednokarťáky, cube drafty, 2HG prevka (moje první v roce 2007 s 10.edicí) a nějaký podobný šolichy. Nejzásadnější a největší zlom přišel v roce 2013, kdy mi tehdy slovutný majitel Najády (Tomáš Klimeš – snad mu nebude vadit, že ho jmenuji ve spojitosti s tímto zcela zásadním historickým okamžikem) prozradil existenci Magic Card Marketu. Tím se evropský trh s gobliny roztočil na plné obrátky a stejným směrem se začala ubírat i moje sbírka. Jenže rozhodnutí sbírat kompletní World set goblinů s sebou nese mnohá skrytá a někdy i zcela klíčová úskalí. Tak třeba dohledat všechny sady, ve kterých karta vyšla a úplně nejveselejší ze všeho je dohledat v jakých jazycích vyšla. Wizardi nic z toho nijak výrazně neulehčují. Do dneška jsem nenašel stránku kde by bylo úplně všechno ... tím myslím bezchybně (ne, Scryfall taky nemá všechno správně). Takže jsem začal sepisovat seznam sad, kde mí milí, převážně zelení, kamarádi vyšli a stal jsem se i takovým lingvistou na částečný úvazek, jak jsem se snažil zmapovat všechny ty jazykové varianty. Když jsem se obrátil na Wizardy a dotazoval se na jazyky Goblin Matrony ze sedmičky a Urza´s Sagy, že na Gathereru je těch jazyků uvedeno nějak málo (mimochodem, mají to blbě ještě teď), tak mi odpověděli, že si tu informaci mám sehnat někde jinde. WTF!!?? Výrobce vás pošle pro informace o svém výrobku na Wikipedii ... v lepším případě? Prostě jen bizár. Naštěstí jsem ten největší jazykový chaos ve starých sadách pošéfoval na magiclibrarities.net a pak už si to nějak tak sedalo postupně samo.
Počty jazyků u různých printů nepříjemně fluktuují. Ke klasickým, téměř všudypřítomným, jazykům u běžných sad patří/patřila angličtina, němčina, francouzština, italština, španělština, portugalština, japonština a S-čínština (S = Simplified – pevninská Čína, T = Traditional – Taiwan) a různě k nim přiskakuje a odskakuje T-čínština, ruština a korejština. Speciální sady jsou o poznání veselejší, na první pohled se zdá, že tam žádná pravidla nejsou a je to taková známka MtG punku. Některé pouze anglicky, někdy se přidruží japonština, někdy ještě S-čínština a někdy je to klidně i full house v podobě 11 kousků od každé kartičky u Battle for Baldur´s Gate. Někdy s foil verzemi, někdy bez nich. Takové ty vyložené chuťovky ve smyslu T-čínské foily až od sady Nemesis, protože v Urza´s sadách a Maskách byly v T-čínských boosterech anglické foily nebo že release proma v Kamigawa: Neon Dynasty T-čínsky neexistují, protože tehdá místo relís kitů dávali set boostery, tak to už si člověk musí tak nějak vypátrat sám a nikdo mu to na nos nepověsí. Nebo třeba někdy v nějakých jazycích prostě jen tak mírnix týrnix nevydají foil promo packy nebo collector boostery. To se pak člověk dost marně diví, že daný print nikdo nenabízí, proč asi. Takže v současnosti velmi často z mého gobliního jazykového seznamu, vedle připisování, také karty umazávám, protože jednoduše neexistují.
Naštěstí od sady Magic 2015 je už jazyk na každé kartičce napsaný, protože někdy se třeba taková S-čínština a T-čínština rozlišovala dost ošemetně jen na základě odlišného fontu. Navíc se ten font mezi sadami několikrát i měnil, zejména okolo Apokalypsa bloku. Rozdíly a příklady printů obou verzí čínštiny jsou hezky srovnány pro hodně moc sad na jednom fóru na magiclibrarities.net. Ale jinak jsem si našel v každém jazyce nějaký ten rozlišovací znak, takže myslím, že docela na pohodu.
Anglicky Creature – Goblin Rusky Существо – Гоблин
Německy Kreatur – Goblin Japonsky クリーチャー - ゴブリン
Francouzsky Créature : gobelin Korejsky 생물 – 고블린
Italsky Creatura – Goblin S-Čínsky 生物 ~ 精灵
Španělsky Criatura – Trasgo T-Čínsky 生物 ~ 鬼怪
Portugalsky Criatura – Goblin
Naneštěstí se sadou Magic 2010 ty čínské symboly sjednotili, takže od té doby mají obě čínštiny stejné fonty i symboly pro goblina podle T-čínštiny a zachraňuje to jen odlišné uložení interpunkce. Kromě čínštin je trošku záludná na rozlišení ještě španělština a portugalština, ale tam to zachraňuje španělský výraz pro goblina Trasgo. Velká brutalita byla sehnat 4. edici italsky a italské Foreign White Bordered. Sice jen tři goblini, ale když komunikujete s cirka 20 prodejci, kteří nabízí italského FWB Goblin Kinga a ve skutečnosti mají zase tu zpropadenou 4.edici tak už je to k uzoufání. No posuďte sami, ten rozdíl je přeci patrný na první pohled. Nejlepší je, když vás při online nákupu ujistí, že je to ta správná varianta a z obálky na vás koukne zase ten druhej.
Ta italština je v tomhle velmi obtížná, ale hezky se to rozebírá na stránce greendisenchantproject.jimdo.com. Na druhou stranu nejaktuálnějšího obchod potvrzuje, že líná huba holý neštěstí. Už delší dobu mi chyběl jako poslední T-čínský foil Blisterstick Shamana, ale z několika taiwanských obchodů ani z Marketu se mi ho nedařilo sehnat. Tak jsem se podíval schválně jestli někdo nenabízí toho S-čínskýho a voila našel se jediný obchodník z Řecka. Na prosbu, jestli by mohl verzi karty zkontrolovat poslal obratem fotku a já si mohl obratem odškrtnout další kompletní set.
Můj nejlepší nákup byl patrně na jednom pražském GP, kde jsem v deskách německého shopu „vše za 1 Euro“ našel Goblin Wizarda v EX kvalitě a slečna, která tomu asi moc nerozuměla, mi ho s klidným srdcem za to éčko opravdu prodala. Jindy jsem takové štěstí neměl, jako když člověk, co prohlížel album přede mnou si v přímém přenosu vytáhnul S-čínského Kikiho za 5 Euro, dodneška jsem ho ještě nesehnal. Jindy jsem na GP úplně náhodou narazil na českého týpka, co se zbavoval karet a ejhle velký štos foilových francouzských starých goblinů a dalších parádiček. Jinak od začátku datování mého objednávání goblinů (19.2.2013) jsem provedl přes 300 zahraničních objednávek a pořídil tak 8.900 zelených mužíků, což je úctyhodných 800 kousků ročně. Většina z objednávek se odehrála v rámci Magic Card Marketu, ale bezproblémově přijeli goblínci i z Novosibirska, Ukrajiny, Koreje, Taiwanu, Japonska, Hong Kongu, USA a Brazílie. Možná si říkáte, proč ten trouba kupuje portugalské karty z Brazílie, když tu má za bukem Portugalsko. No a představte si, že portugalské karty v Portugalsku s Oath of the Gatewatch zrušili a nechali je jen v té Brazílii. Dobrá podpásovka, já si tehdy dlouho říkal, že už jsem drahnou dobu žádné portugalské gobliny nepořídil a nemohl jsem žádné novější na Marketu najít. Té „skvělé“ informace jsem se domákl až úplnou náhodou na nějakém fóru. Nicméně aby se to nepletlo, tak s Bloomburrowem MtG v portugalštině zamázli úplně. Wizardi obecně v posledních dvou letech udělali zevrubnou jazykovou čistku ve svých produktech. S Dominaria United zařvala T-čínština, korejština a ruština a se zmíněným Bloomburrowem se odporoučela S-čínština a portugalština. Ani nevím, jestli mi je to líto, nebo jsem spíš rád, protože mi toho pořád chybí hromady a takhle se alespoň některé ty hromady nebudou zvětšovat.
Asi největší bizár co se týče vzdálenějších obchodů je brazilský Market Ligamagic. Market jako takový je úplně v pohodě srovnatelný s německou verzí ale tím podobnost končí. Je pouze pro Brazílii a když se prochroupete portugalštinou (s možností automatického překladu v prohlížeči to není až takový problém, i jiné obchody co jsem vymetl po světě nemají stránky v angličtině) tak vám většina obchodníků buď neodpoví, nebo řeknou, že do Evropy neposílají. Mně nebesa seslala MtG kolegu z legacy Brazilce Tiaga a ten to tam za mě ošéfoval osobně. Pak jsem se tedy ještě domluvil s jedním obchodem sám, ale bylo to takové na delší lokte, a i výrazně dražší co se týče poštovného a cla. Ale největší zářez, který musel Tiago řešit na místě v každém obchodě je ten, že nabízí přibližně v 90 % případů karty v „angličtině/portugalštině“, neboli objednáte si kartu a oni vám pošlou možná tu, možná onu. To se mi ze zcela pochopitelných důvodů jaksi nehodilo do krámu, a i když jsme do objednávek vysloveně napsali, že chceme jen portugalské karty tak nám vždy vyskladnili mix s anglickými a pak to museli pěkně po kouscích třídit a stornovat. Dodneška Tiaga obdivuju za to, že mi nenapsal nějaký sprostý portugalský mejl a místo toho karty opravdu přivezl. Zajímavý byl i obchod z Taiwanu, který neměl klasický e-shop, ale poslal se jim seznam toho, co sháním a oni mi ho vrátili naceněný s tím co mají. Já pak jen vyházel co za tu cenu nechci a domluvil si finální částku, pak zbývalo už jen poslat bianko 10.000 Kč přes PayPal na nějaké čínské jméno a doufat, že něco přijde. A přišlo! Akorát hned na začátku na mě začaly z balíku vykukovat karty, které jsem pro poměrně vysokou cenu z finální objednávky vyhodil. Trošku mě mrzí, že jsem se zachoval tak, jak jsem se zachoval (karty si nechal a ticho po pěšině), ale snad je to nezrujnovalo a koneckonců, třeba to byla pozornost podniku, kdo ví. Žádné vysloveně negativní zkušenosti napříč mou rozsáhlou obchodní aktivitou nemám a každý mi vycházel maximálně vstříc. Ale ruku na srdce, takoví podivíni je vlastně živí, takže by byli sami proti sobě, kdyby jim vstříc nevycházeli. Jen jediná objednávka mi vůbec nikdy nedorazila, byla z Německa a zrovna nesla italskou verzi karty Goblin Lackey. Nicméně prodejce mi vrátil 50% ceny a pořád jsem procentuálně dost pod průměrem „ztracených“ zásilek.
A teď nějaká ta čísla pro příznivce grafů, přehledů a podobných laskomin. Data jsou aktuální k 1.9.2024. V současné době tedy eviduji 10.073 různých goblinů, z toho 3.207 foilů („foily“ eviduji pouze u karet, které mají i nefoil = normální verzi). Rozložení počtu karet ve sbírce mezi všechny jazyky je orientačně znázorněno v grafu, ale je to hrozně ovlivněno dostupností a také některé jazyky vyšly v mnohem méně sadách. Když budu počítat jen karty, které vyšly alespoň ve dvou jazycích (jen anglické nepočítám), tak mám ve všech dostupných jazykových mutacích včetně foilů 155 printů goblinů. Když k tomu připočtu i karty, které mám ve všech jazykových mutacích jen v normální verzi a nějaký ten foil mi chybí, tak už se dostaneme na zajímavější číslo 444. Nicméně pořád toho ještě hafec chybí, velmi hrubým odhadem mi chybí třeba ještě nějakých 5-6 tisíc karet, takže můžu vesele hrnout dál.
Rád bych poznal ještě nějakého dalšího fanatického sběratele goblinů, kterému bych mohl vecpat třeba nějaké přebytky a na oplátku bych u něj mohl třeba i něco pěkného získat do sbírky. Osobně znám jen jednoho, který patrně už s aktivním sbíráním skončil, ale má parádní sbírku pouze anglických goblinů, ale zato se soustředil na získávání podpisů na karty od autorů obrázků. Nejlepší na tom je, jak jsme se vlastně poznali. To mě onehdá spolužák z gymplu Honza pozval na vodu, že jim chybí jeden člověk do kánoe. Poslední den jsme s přítomným Frantou nějak nezávazně klábosili a zmínil se Magic. A že teda on taky nějak hraje, a já že teda sbírám gobliny, a on že teda taky sbírá gobliny. No není ten svět malej?
Závěrem bych chtěl poděkovat všem přispěvatelům do gobliní sbírky, ale asi se mi nechce všechny vypisovat, asi by to ani nemělo valnějšího smyslu. Však oni vědí. Nějakými zásadními gobliními vůničkami krmím občas fejsbuk a teď jsem se inspiroval, a dokonce jim založil i instáč (infinite_goblin_army), kam plánuji pomalinku soukat nějaký ty fotky různých významných gobliních přírůstků či kompletních setů. Rozhodně se nebudu zlobit, když se někdo podívá. Všem, co se dostali až sem děkuji za trpělivost a odhodlání a doufám, že to bylo alespoň nenulově zajímavý.
„There´s always room for one more.“ – Goblin Matron
Váš kandidát gobliních věd
David Sadílek
Ahoj, zajímavé počtení. Pár sbírek mtg karet mám také, naštěstí pro mě se jedná o již uzavřené sady typu Ice age, The Dark apod.
Hodně štěstí do dalšího sbírání.
0 hlasů
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.
TOP 10 nejlepších Šnekú ve hře Magic the Gathering
aha, teraz pozerám lepšie, že nemá ulitu. snail/slug
všechny komentářeStředeční výhledy 18/2024
Zkusím kvíz: 1) Zahraji Nahiri's Sacrifice, do které obětuju Fear - Chainsaw má 2 countery 2) Cílím 2 dmg do priesta a 1 do cultisty 3)...
všechny komentářeGoblin sem, Goblin tam, Goblin, kam se podívám
Ahoj, zajímavé počtení. Pár sbírek mtg karet mám také, naštěstí pro mě se jedná o již uzavřené sady typu Ice age, The Dark apod. Hodně...
všechny komentářeNejlepší sběratelské karty současnosti
Tipl bych si, že Pokémonů se prodá víc než Magicu, takže jsou populárnější. I když je u nich rozhodující sběratelský aspekt víc než herní.
všechny komentářeJak na PreModern balíček levně?
Mně se nezdá příliš "drahý" ani Pitrack...obvykle se tam teda hrají čtyři fečky a jeden až dva Ensnaring bridge, a samozřejmě záleží, jaké...
všechny komentářePondelí s Komandérem - mocní Eldrazi
Dakujem za prijemny komentar. S tym Sol Ringom som to myslel tak zartovne, pretoze kto ho nema v baliku, ten akoby ani nezil :) podla...
všechny komentáře