Zdravím všechny nadšence Magic: The Gathering! Dostal jsem prostor podělit se o pár zajímavostí, které mě samotného překvapily a které dodávají této hře ještě větší kouzlo.
Rád bych vám zmínil jen krátce můj začátek s MTG a případně zavzpomínejte jak jste začínali vy.
Když jsem s Magicem začínal, šlo mi hlavně o to, abych doma nějak zabavil mladého. Nechtěl jsem, aby se naše herní večery točily jen kolem "Člověče, nezlob se", a navíc jsem si Magic pamatoval ještě z dob, kdy mi bylo asi dvanáct. Tehdy jsem ale vůbec netušil, o co ve hře vlastně jde. Teď je mi 34 a rozhodl jsem se pár let zpátky ke kartám vrátit.
Objednal jsem na jednom e-shopu (myslím že to byl Mystic shop) pár startovních balíčků pro začátečníky—pamatuji si, že to byli dinosauři, upíři i rytíři. Karty nestály moc, a tak jsem zkoušel pochopit, jak celý Magic funguje. Mladého to sice vůbec nezaujalo, ale já jsem tomu naopak propadl až po uši.
A tak jsem se seznámil s kluky z Prahy a poprvé zamířil do herny, kde jsme hráli Standard. Můj balíček měl tehdy hodnotu asi 250 korun, což se mi zdálo docela přiměřené. Jenže pak mi začali ukazovat karty a říkat, že by se dal balíček určitě vylepšit....jenže třeba Ghalta stála 130 korun, a byl potřeba playset. Nebo do rytířů bych měl sehnat alespoň dva Gideony a čtyři kusy History of Benalia, což už byly částky v řádu stovek možná tisíců korun. Nevěril jsem, že bych si někdy kupoval tak „drahé“ karty… No, asi tušíte, jak to dopadlo. Samozřejmě, že jsem je sehnal a nakonec jsem si postavil hratelné dinosaury i rytíře na Standardu. Nakonec jsem si sestavil i balíček na Modern—Boggles a po několika letech hraní dnes vlastním několik EDH balíčků. Dokážu také složit několik balíčků na French Duel Commander, kde momentálně pilotuji Bruse s Yoshim a celkově jsem tomu dost propadl.... :)Vlastním Old Frame Vintage Cube draft set v proxy verzi, který si s přáteli vždycky rádi zahrajeme. Je to skvělá zábava a zároveň možnost otestovat legendární karty ve správné atmosféře.
Za tu dobu jsem se ale dozvěděl a slyšel mnoho zajímavých věcí, které se kolem Magic: The Gathering točí...některé z nich mi doslova utkvěly v hlavě. A právě o některých si dneska povíme!
Setkání se světem Magicu:
Tehdy se ještě pořádaly GPčka a jedno se konalo v roce 2018 v Praze, v PVA Expo. Pomalu jsem začal poznávat svět turnajů a zjistil jsem, že na GPčkách se potkávají nejen hráči, ale i umělci, kteří ilustrují artworky karet, a obchodníci, kteří mají v zásobě skutečné poklady. Poprvé jsem tak měl možnost vidět na vlastní oči legendární Black Lotus nebo celou Power 9, kterou tvoří Black Lotus, Ancestral Recall, Time Walk, Mox Pearl, Mox Sapphire, Mox Jet, Mox Ruby, Mox Emerald a Timetwister.
Na tomto GPčku byl například (Artista? nevím jestli to vyslovuji správně) Rk Post a Milivoj Ceran. Viděl jsem, jak si lidé nechávají podepisovat své karty, což mě celkem zaujalo. Koupil jsem si aspoň od Rk Posta několik tokenů, které mi vlastnoručně podepsal.
Doma jsem pak začal pátrat po nejvýznamnějších ilustrátorech MTG a narazil jsem na jméno Christopher Rush. Bohužel už zemřel a to 10. února 2016 ve věku 50 let. Tento člověk měl na kontě mnoho ikonických karet, včetně samotného Black Lotusu.
Nejvzácnější karty MTG
Dopátral jsem se také k několika kartám, které se příliš nezmiňují, ale přesto jsou fascinující.
Mnozí znají Alpha Black Lotus, který se v hodnocení PSA 10 považuje za jeden z nejdražších kousků Magicu kdy udajná cena měla být 16.3.2023 - 540 000 dolarů(Karta je podepsána od samotného Christophera Rushe ale jen na plastovém krytu karty). Nebo takový The One Ring 001/001 který koupil Post Malone za 2,6 Milionu dolarů .... Ale které karty jsou skutečně nejvzácnější?
1996 World Champion
V roce 1996 se konalo mistrovství světa v Magicu, kde soutěžilo 125 hráčů ve formátech booster draft, standard a legacy. Ve finále se utkali Tom Čan-pheng a Mark Justice v té době nejlepší hráč na světě. Zajímavostí je, že Čan-pheng zapomněl zapsat do svého decklistu čtyři Adarkar Wastes, které hrál jen kvůli jediné kartě, Sleight of Mind(Jinak hrál v podstatě Mono White deck) Nakonec je musel nahradit čtyřmi Plains… a i tak vyhrál mistrovství světa!
Jako jednu z odměn získal kartu 1996 World Champion, která byla jediná svého druhu. Všechny tiskové kopie a další verze této karty byly zničeny. Podle dostupných informací ji Čan-pheng v roce 2001 prodal neznámému sběrateli za 17 500 dolarů a karta je uložená v akrylové trofeji. V roce 2017 se údajně objevila na eBay za 200 000 dolarů, ale jednalo se o podvod. Co myslíte? Jaká hodnota by mohla být dnes?
Shichifukujin Dragon
Další vzácnou kartou, kterou opět ilustroval Christopher Rush a Mark Rosewater, je Shichifukujin Dragon. Na rozdíl od karty 1996 World Champion se zachovaly tiskové kopie, ale stále existuje jen jediný originál.
Karta vznikla v polovině 90. let, kdy se Magic dostal do Japonska. V Tokiu bylo otevřeno Mezinárodní turnajové centrum Duelists' Convocation, ale organizátoři chtěli něco speciálního, co by symbolizovalo jejich odhodlání ke hře. Požádali tedy Marka Rosewatera a Christophera Rushe o vytvoření jedinečné karty.
Vybrali jméno Shichifukujin, které v Japonsku představuje sedm božstev štěstí. Karta dostala hodnotu 7/7 tím že přicházela do hry se 7 žetony +1/+1. Byla umístěna v roce 1996 v DCI Tournament Center v Tokiu, kde zůstala až do jeho uzavření v roce 2003. Momentálně by měla být v sídle Hobby Japan, společnosti, která je odpovědná za distribuci Magicu v Japonsku. Znovu se ptám, co myslíte? Jakou by mohla mít reálnou hodnotu dnes?
Summer Magic,test print a nikdy nevydané
A jako třešničku na dortu bych mohl zmínit takzvané Summer Magic karty. Jedná se o karty s velmi omezeným tiskem, které jsou většinou výsledkem chybné výroby. Nejznámějším příkladem je asi karta Hurricane, která místo zeleného rámečku (protože jde o zelený spell za X a Forest) vyšla omylem v modrém rámečku. Celá sada Summer Magic nebyla nikdy oficiálně vydána, ale několik jejích kusů bylo odesláno do Anglie. Kopie těchto karet se později na sekundárním trhu prodávaly za tisíce dolarů. Před jejich plánovaným zničením byla část darována zaměstnancům Wizards of the Coast a Carta Mundi, takže se několik exemplářů dostalo na veřejnost.
Dalším raritním kouskem je Promo Mind Stone v ruštině, označený 001/001 který nevím jak skončil ale do oběhu se asi nikdy nedostal protože byl zastaven tisk karet v ruštině.
A pak tu máme ještě první testovací tisk cizojazyčných karet, kde se při testování podařilo vytisknout Dark Ritual a Island dohromady v němčině. Tento výjimečný test-print se dnes prodává za přibližně 50 000 dolarů.
Na závěr...
Když jsem s Magicem začínal, vnímal jsem ho jen jako obyčejnou karetní hru. Neměl jsem tušení, co všechno se v ní skrývá....jak hlubokou historii, fascinující příběhy a komunitu plnou zapálených hráčů.
Tohle jsou jen moje osobní poznatky a informace, které jsem si sám dohledal, když mě karty začaly více zajímat. Proto je berte s rezervou! Pokud máte jiné zajímavé informace nebo chcete něco doplnit, napište do komentářů. A pokud znáte další karty s unikátním příběhem, stačí napsat, o které jde.
V rukávu mám ještě několik dalších kuriozit ze světa Magicu, ale ty si nechám na příště.....pokud se vám tenhle článek bude líbit!
Najdrahšia karta je tá, za ktorú skutočne niekto zaplatí najvyššiu cenu. Momentálne je to One Ring 1/1. Čo sa týka vzácnosti, tam sa dá polemizovať. World Champion, ten japonský drak a one ring 1/1 existujú len po jednom kuse. Z toho one ring existuje aj v normálnej verzii a nie je problém ho vidieť priamo v hre. WC je zaliaty v trofeji, ktorá by sa musela zničiť, aby sa karta dala nejak využiť. A drak sa pravdepodobne na trh nikdy nedostane. Okrem toho existujú rôzne raritné misprinty, ako napr. summer magic, test printy, hlavne teda tie, s ktorými sa testovala hra ešte pred jej vznikom ako alpha, beta, gamma, etc.. (napr. uplne prvé karty, dva 60-kartové baličky, ktoré testoval sám Garfield s jedným svojim kamarátom a doteraz ich vlastní). Potom sú to napr. Heroes of the Realm karty, každý rok ich dostane niekolko zamestnancov WOTC a ofiko s nimi môžu hrať len ich vlastníci (na každej karte je uvedené meno konkrétneho zamestnanca). Potom sú to rôzne proma, buď nikdy nevydané (napr. stoneforge mystic judge promo), alebo z nich bolo vytlačených len velmi málo kópií, ako posledné dark ritual secret lair event promo, z ktorého existujú len štyri kusy.
0 hlasů
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.
Magic the Gathering není jen hra!
Najdrahšia karta je tá, za ktorú skutočne niekto zaplatí najvyššiu cenu. Momentálne je to One Ring 1/1. Čo sa týka vzácnosti, tam sa dá...
všechny komentářeJe Vampire the Eternal Struggle lepší komandér?
Ďakujem za koment! :) Presne, je to veľmi individuálne, ale tá politickosť si myslím, že tam určite je v oboch prípadoch (ako aj mnoho...
všechny komentářeVyhlášení velké soutěže o Boostery z Tarkiru
Protože jsem vyrazil na další výlet, tak komentovat teď asi úplně nestíhám... Snad ale příští týden!
všechny komentářeStředeční výhledy 7/2025
UPDATE: Právě jsem dohrál Pioneer Showcase Event a zjistil jsem, že člověk za účast obdrží pouze jednu kartu a ne všech jedenáct. Hmm......
všechny komentářeTOP 10 kariet pre Planechase: Číslo 5 Vás rozhodne prekvapí!
Některé jsem vůbec neznal, s tím Vrondissem by mohl být Planechase celkem zábavní - asi ho zkusim
všechny komentářeReport z European Regional Championship v Bologně
Pekný článok Robo, 12-pack znie ako poriadny banger. A tie pully lahôdka!
všechny komentáře