Hodně pěkný článek! Člověka při tom napadá, jestli náhodou neexistuje i nějaký misprint Black Lotusu... My jsme jako mladí kluci měli jenom nějaké misprintlé Samite Healery :-)
0 hlasů
Jednoho dne došlo v USA k nesprávnému nastavení štočků v tiskárně a vznikl tak nejznámější misprint filatelistického světa – „Obrácená Jenny“ :
(Více zde)
V Magic:The Gathering se takových případů objevilo nespočet…
A protože těch „chybotisků“ bývá oproti těm regulérním mnohonásobně méně, tak jsou raritou vyhledávanou sběrateli, a taktéž často s větší hodnotou než ty „správné“.
Jak je patrné – jedná se o nekorektně vytisknuté karty. Ať již chybou stroje, anebo klasicky „lidskou chybou“… výsledný produkt je odlišný od záměru. Že k nim v počátcích samotné hry docházelo hojně, není překvapením. Ovšem některé errory přetrvávají až do současnosti.
V podstatě cokoliv co je masově vyráběno v obrovských množstvích se nějakému procentu zmetků nevyhne…
Rozdělení misprintů
1) Lidské chyby – tyto bývají zpravidla největší lahůdka. Díky nim vznikly karty, které mají odlišný manacost, chybějící staty power/toughness, chyby v textu, či dojde k fůzi dvou odlišných karet:
2) „Miscuts“ – neboli špatně vyříznuté. Tzv. „offcenter“ jsou jen chybně vycentrované obrázky na kartě, kdy máme na jedné, nebo dvou stranách širší okraje:
Na „pravých“ miscutech je vidět i další karta:
Next level miscutu – zde dokonce 4 karty:
3) Chyby inkoustu – při samotném procesu tisku se tiskne každá ze základních 4 barev separátně (napřed černá (K), poté azurová (C), purpurová (M) a žlutá (Y); další černá pak tiskne text, mana symboly a okraje. (Video – Jak to funguje). Zde je poměrně velký prostor pro vznik erroru – buď se jedná o chybějící inkoust, nebo naopak nadbytečný:
Když chybí jedna či více barev úplně, vznikají „albíni“:
Ještě sem spadají tzv. „ghosting cards“ :
Anebo se nám to mázne úplně:
4) „Crimps“ – nebo také „vlněnky“ mohou vzniknout při procesu uzavírání obalů boosterů:
5) Chyby foilování:
Kde jinde začít, nežli na počátku: už v edici Alpha se stalo pár přešlapů…
Špatné uvedení ilustrátorů (Douglas Shuler byl natisknut jako „Schuler“ (Což bylo mimochodem opraveno až v Revised), CoP:Red kreslil Mark Tedin, avšak uvedeno je „Anson Maddocks“, u Death Wardu byl zaměněn Mark Poole za Dana Fraziera… Sedge Trolla i Tropical Island postihla též rošáda). Cyclopean Tomba je vytištěna bez manacostu. Oproti tomu u Orcish Artilery a Orcish Orinflamme došlo k nezamýšlenému zlevnění manacostu (1R namísto 1RR; a 1R oproti 3R). Nebozí Elvish Archers jsou 1/2 místo 2/1. Démonické Hordy a Force of Nature mají místo mana symbolů v textu BBB a GGGG (to samé je i u Rock Hydry a Phantasmal Forces).
Birds of Paradise – za „Flying“ je dvojité lomítko, místo odentrování dalšího textu. U Goblin Kinga bylo zamýšleno, aby dával +1/+1 a mountainwalk jen dalším goblinům a ne sobě… proto byl z „Goblin Lord“ jeho typ změněn v budoucnosti na „Lord“ (V deváté edici se opět „stal goblinem“ ). Goblin Ballon Brigade – z textu nebylo patrné, že dává létání jen sobě. Red Elemental Blast je instant, když v té době měl být interrupt. A konečně na Unsummonu je v textu překlep („are CARD ed“ místo „discarded“).
K tomu ještě bylo opomenuto vytištění CoP:Black a Volcanic Islandu.
0. Mountain (Arabian Nights)
Arabian Night byly první expanze MtG… A hned zde málem vznikla kontroverze s možnou odlišnou rubovou stranou karet. Naštěstí na poslední chvíli bylo toto rozhodnutí změněno na symbol expanze.
Měl zde být celý set základních zemí:
Od čehož se upustilo, ale Hora omylem na print sheetu zůstala.
V Arabian Nights ještě vyšlo několik karet v takzvané light/dark verzi:
Taktéž může být matoucí Aladinova lampa, kde z nějakého důvodu není sesílací cena deseti man zobrazena jako 1 a 0, ale 5 a 5.
Trivia: Booster box Arabských nocí patří mezi nejdražší sealed hobby produkty vůbec. 16.2.2024 se jeden v aukci prodal za čtvrt milionu dolarů!
Jedná se o nejznámější misprint. Když Wizards chtěli reprintnout v Revised mocného letce z Arabian Nights něco se nepovedlo…
Jméno, manacost i čísla útok/obrana jsou správně, avšak barva rámečku a obrázek patří jinému ifrítovi – a sice Ifn-Biff Efreetovi.
V cizojazyčných mutacích Revised už vše dopadlo korektně:
Lidé samozřejmě byli zmatení, zda je ifrít zelený, anebo modrý…
A nyní – něco zcela odlišného:
2. Modrý Hurricane
Když vyšla třetí edice Revised, ve vzduchu visela spousta problémů s ní spojených: špatně vytištěný Serendib Efreet, vybledlé barvy, satanistické symboly na kartách Demonic Tutor a Unholy Strength… Vznikla proto takzvaná „Summer Edition“, známá i pod kódovým jménem „Edgar“. Měl to být vlastně opravený Revised.
Avšak… Serendib ačkoli už měl správnou barvu i obrázek, autora ilustrace nikoli. Problém s Plateau přetrval (Oproti Unlimited byl změněn obrázek, ale autor nové ilustrace Cornelius Brudi uveden nebyl). Pentagram z Unholy Strength zmizel, avšak u Démonického učitele to klaplo tak nějak napůl. Některé karty byly příliš tmavé… a vznikl známý „Modrý Hurikán“.
Protože snaha o nápravu Revised nakonec dopadla epickým failem, bylo rozhodnuto celou Summer edition fyzicky zlikvidovat. Avšak cca 40 booster boxů už bylo vyexpedováno do Tennesee, Texasu a Irska. Díky nim existuje pár kopií tohoto magicového Modrého Mauritia, které mají velkou sběratelskou hodnotu. Na Ebay například nedávno BSG9 za 31 tisíc dolarů…
3. Forest – Wald
Možná ještě více matoucí nežli Serendib Efreet. Německý Forest zde vypadá dobře maskovaný, neb má obrázek Pláně. Jeho cena na aukcích šplhá cca k tisícovce.
4. Drudge Skeletons
Zde pro změnu na bílookrajové německé 4th edici jsou schovaní v bažině Drudge Skeletons.
5. Serra Angel
Španělské Revised přinesly tuto lahůdku. Jedna z neikoničtějších karet raného Magicu Serra Angel zde má obrázek a barevný rámeček od Time Elementala.
Bonus – Cursed Scroll s aktivací za 2 many:
Spoustu dalších laskomin lze nalézt zde
Ačkoli by se mohlo zdá, že doba mocně pokročila a nějaké zásadní chyby nemohou vznikat… opak je pravdou:
Wizardi se omluvili a Secret Lair, kde tuto minelu spískali, byl zlevněn o 5 dolarů.
Bonus – aneb co si myslí Italové o symbolech edic:
Bonus odkazy:
Trofeje jedno sběratele missprintů
Report z Mistrovství ČR v PreModernu Praha
Historie českého turnajového Magicu v letech 2013 až 2014
Pokud byste měli na toto téma nějaký pikantní příspěvek, neváhejte se zmínit v komentáři.
Michal BLACK Černý
Hodně pěkný článek! Člověka při tom napadá, jestli náhodou neexistuje i nějaký misprint Black Lotusu... My jsme jako mladí kluci měli jenom nějaké misprintlé Samite Healery :-)
0 hlasů
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.
Středeční výhledy 19/2024
UPDATE: Co stalo ve Vegas, nezůstává jenom ve Vegas :-) O minulém víkendu se toho stalo opravdu hodně: Máme (staro)nového Mistra světa...
všechny komentářeRecenze Investování do MtG Collector Booster Boxů v roce 2024
Ano o tom som pocul, ale MtG viem aspon hrat aj pravidla a normalne a mam take predsudky, ze Pokemon je len pre male deti :).
všechny komentářePondelí s Komandérem - mocní Eldrazi
Nu, pokud by zabanovali vše, co má velkou manovou výhodu, tak to můžu ten Eldrazi balíček zase rozpustit... Sol ring nemám, takže asi...
všechny komentářeRozhovor s hráčem Flesh and Blood Janem Kučerou
To je mně Tě líto, že nechceš létat a obecně cestovat daleko, kvůli planetě Zemi. Právě naopak, poznal by jsi nové pohledy na svět a třeba...
všechny komentářeTOP 10 nejlepších Šnekú ve hře Magic the Gathering
aha, teraz pozerám lepšie, že nemá ulitu. snail/slug
všechny komentářeStředeční výhledy 18/2024
Zkusím kvíz: 1) Zahraji Nahiri's Sacrifice, do které obětuju Fear - Chainsaw má 2 countery 2) Cílím 2 dmg do priesta a 1 do cultisty 3)...
všechny komentáře