Jak jako "bohužel nebylo žádné Open"? Grand Prix je snad přece více než Open, ne? (Ale jinak dobrá práce :))
0 hlasů
1. GP Atlanta (BFZ Sealed)
Další seveoamerické GP pořádané Starcitygames (což bohužel znamenalo, že nebylo žádné Open) přilákalo 2 083 hráčů, včetně celé americké špičky. Do druhého dne postoupilo 241 hráčů, a ačkoli mezi neporaženými z prvního dne nebyl nikdo z pro hráčů, tak v top8 jsme nakonec mohli vidět Owena Turtenwalda, Toma Martella a Sama Blacka.
Dva z těchto hráčů se nakonec potkali ve finále – Oven Turtenwald s URkem, ve kterém měl Akoum Hellkitu, Guardiana of Tazeem a Serpentine Spike a Tom Martell s GW Aggrem s malou modrou a červenou splashí.
Tom nakonec zvítězil, navzdory tomu, že zelená bývá v BFZ označována za nejhorší barvu na limited. Křivka Snapping Gnarlid into Tajuru Stalwart (Tom měl od obijího dva kusy) je ale dost nekompromisní. Přijde mi ale docela zajímavé, že se Tom rozhodl nehrát Retreat to Emeria, navrzdory tomu, že měl v decku několik alíků a 18 zemí…
2. GP Brusel (Standard)
Poslední evropské GP v tomto kalendářním roce si nenechalo ujít velmi pěkných 1 936 hráčů. Přítomná byla i velmi početná česká výprava, která čítala 27 hráčů (i když úplně wizardům nevěřím, že Olexandr Goncharenko hrál za Českou Republiku).
Z toho hned deset hráčů postoupilo do druhého dne a pouze jeden z nich neměl 30 bodů, což je spodní hranice pro zisk pro pointů.
Na GP dominovaly dva evropské týmy. První byl tým Eureka, který združuje pro hráče ze severských zemí jako Dánsko, Švédsko a Finsko. Ti si na turnaj připravili 4C Rally. Zajímavé je, že šlo o téměř identickou verzi, jakou hrál Matt Nass na PT. Jedinou větší inovací byla Abzan Ascendancy v sidu.
Druhý tým byl Cabin Crew, jehož členy jsou Martin Jůza, Ondřej Stráský, Matej Zatlkaj, nebo Robin Dolar. Kluci z Cabin Crew si na turnaj vzali Esper Draky, jelikož se očekával úbytek Jeskaiů (méně Crackling Doomů) a naopak velké množství Abzanů, což je dobrý matchup.
Tyhle týmy nakonec obsadily pět míst v top8! Za Cabin Crew to byli dva čeští hráči, Lukáš Blohon a Ondřej Stráský. Zbytek top8 čítal dva Abzany a jeden Atarka Red.
Zatímco Ondřej Stráský hned v osmičce prohrál s Rally Simona Nielsena, tak Lukáš Blohon nakonec svou jízdu dotáhl až do vítězného konce, když v top8 porazil všechny tři hráče týmu Eureka.
Zajímavé je, že Lukáš hrál spolu se Stráčou v posledním kole zápas o top8, ale díky tomu, že u vedlejšího stolu vyhrál výše umístěný hráč, nakonec mohli remizovat. Pokud by zápas dohrávali, s velkou pravděpodobností by vyhrál Stráča a Lukáš by se tak do top8 vůbec nedostal.
Trochu úsměvná situace se Lukášovi přihodila i ve čtvrtfinále. Potom, co vyhrál první hru, si jeho soupeř, Magnus Lantto, dal do krabičky spolu s Jacem i checklist kartu a druhou hru tak začal s pouhými 59 kartami v decku. Samozřejmě se na to záhy přišlo a Magnus dostal game loss. Byla to jeho první a zároveň poslední prohra víkendu – v základní části měl totiž fenomenálních 14:0 a jedno ID.
Nejčastějším deckem ve druhém byl ale Abzan, který v různých variantách zabral hned 85 míst ve druhém dni, což bylo téměř 40% fieldu! Stock verze vypadala zhruba takto:
Poměrně velké množství hráčů se uchýlilo k modré splashi. Polská výprava přišla s nápadem hrát Rattleclaw Mystica a maindeck Exert Influence a nakonec z toho byla top8 pro Grzegorze Kowalskiho. Osobně se mi to ale moc nezamlouvá, Mystic je hrozný topdeck v lategame a Influence je velmi situační karta. Grzegorz hrál ještě ke všemu 61 karet v mainu…
Daleko zajímavější mi přišla verze s maindeck Stubborn Denialy, kterou hráli hlavně francoužští hráči.
K vidění byla ještě agresivnější verze se Scythe Leopardem a Snapping Gnarlidem a token verze s Catacomb Sifterem, Sorinem a Secure the Wastes.
V coverage byla zmíněna ještě celá řádka zajímavých decků ze druhého dne. Jedním z nejzajímavějších byli Jund Elfové s Atarka’s Commandem. Deck je velmi agresivně laděný s dvojicí onedropů a oproti ostatnm aggrům má poměrně solidní lategame díky Collected Company, Nisse a Sylvan Messengerovi. Zajímavé jsou také hned tři kopie Dwynen, což je kromě Commandu jediný romumný posilovací efekt v decku.
Elfové nebyli jediným tribal deckem ve druhém dni, k vidění tu totiž byli i Warrioři v BW barvách. Šlo o verzi s trochu vyšší křivkou, která obsahovala Arashin Foremosty a Brutal Hordechiefy. Ačkoli bylo v decku několik zajímavých nápadů, tak si myslím, že tam byly velké rezervy.
Manabase se šestnácti basicy mi přijde opravdu hrozná, obzvláště když můžete hrát osm feček, které vám díky battlelandům hledají obě barvy. Ruinous Path mi do agresivně laděného decku také nepřijde jako ideální removal a Gideon by měl být taky o něco lepší než Hordechief, už jenom kvůlu faktu, že s anténkou je vynikající Secure the Wastes. Jako budget deck je to ale určitě ok.
Zajímavou verzi Eldrazi Rampy představil Tom Ristovský, namísto často vídané červené či bílé splashi se rozhodl hrát modrou, kde máme Kioru a Part the Waterveil, což je karta, která zde funguje jako mini Emrakul, protože ji často zahrajete za awaken. Kiora umí hledat Ulamoga a s manovači a Shrinou umí dávat až tři many. Z modrých karet byly v decku ještě singleton Jace a Dig Through Time, které pomáhají s konzistentností.
Specialitku, jak je v posledních letech zvykem, představil i Raphael Levy. Jednalo se o 4C Converge Aggro, které se snažilo jít „over the top“ za pomoci Skyrider Elfů a Woodland Wandererů. Raphael s deckem obsadil 52. místo se skóre 11:4.
Poslední chuťovka jsou Temur Monstra s Temur Ascendancy. Tahle karta mi už při svém zveřejnění přišla velmi zajímavá (de facto lepší Fires of Yavimaya) a trochu mě zklamalo, že až na chvilkové haló kolem komba s Temur Sabertoothem, se prakticky vůbec nehrála.
V tomhle decku má všech 23 bytostí power 4 a více. Nechybí tu samozřejmě ani dvojice ferocious spellů, Stubborn Denial a Crater’s Claws. Jako extra removal tu je ještě Draconic Roar. Aby byl v decku dostatečný počet draků, tak je tu navíc malá splash na Ojutaie.
Jediná věc, která se mi v decku úplně nepozdává, je absence Rattleclaw Mysticů. Frost Walker samozřejmě enabluje většinu noncreature spellů v decku, ale když nemáte Ascendancy, tak je podle mě byl Mystic výrazně lepší než Walker.
Na úplný závěr bych ještě dodal celkové pořadí našich hráčů, jelikož na takový úspěch jsme nedosáhli ani na GP Praha…
3. Bonus (Modern RPTQ)
Tak jako v hlavní zpravodajské relaci na TV Nova nikdy na konci nechybí roztomilé zvířátko, na konci Flash News nechybí nějaký zajímavý decklist. Kvůli začínající okurkové sezóně tentokrát nebylo příliš z čeho vybírat, takže se ještě jednou vrátím k modernové kvalifikaci na PT.
Na stránkách wizardů bylo obrovské množství decklistů a spoustu zajímavých bylo k nalezení v tokijském RPTQ. V top8 byla k vidění například Affinita s Goyfy, Jund s Hangarbacky a Manželi, nebo Tron s Tooth and Naily. Osobně mi ale jako nejvymazlenější decklist přišel Esper Midrange s Mentorem.
Mentora se na modernu snaží hrát docela dost hráčů, ale většinou je to bez výraznějších úspěchů. Aktuálně má ale deck má velkou výhodu v tom, že velmi populární Grixis je velmi náchylný na tokenové strategie a Lingering Souls jsou nyní celkově velmi dobře umístěné v metagame. Navíc tu máme možnost anténky v podobě Gideona a díky Thought Scouru, Jacům a Snapcasterům může deck jednuduše hrát ty nejlepší karty stále dokola.
A to je pro tentokrát vše, u dalšího vvydání naviděnou.
Kumano
Jak jako "bohužel nebylo žádné Open"? Grand Prix je snad přece více než Open, ne? (Ale jinak dobrá práce :))
0 hlasů
Mně osobně limited z pohledu diváka nepřijde moc atraktivní, jedinou výjimkou bylo tenkrát na prvním players championship, když tam byl cube...
0 hlasů
Dovolím si pár poznámek ke komentům ohledně dvojkových BW warriorů. Mám s nimi pár FNM nahráno, zjevně na rozdíl od autora, včetně doby před příchodem BFZ.
1/ na co hrát fečky a battlelandy?Kvůli pochybné filtraci decku? Pokud bych měl BW battleland, Ok, není co řešit, ale jaksi ho ještě nemáme k dispozici. Pokud budu fečkou hledat stejně jen jednu barvu, to je skoro zbytečné jí tam mít, o kolik se zlepší % na draw, aby to mělo reálný efekt? A mít třeba situaci, kdy dávám další land/battleland/ ve 2, 3. kole z ruky taplý a nehrát potvoru? Chci jít maximálně po křivce a ne se zdržet další taplou zemí, stačí Venta, kterou mít třeba na úvod 2x na ruce = docela průser. Pomíjím ztrátu životů za fetchování, kolikrát stačí kousačka/y, aby životy šly dost dolů.
Ostatně i proto je v decku 16 basiců, protože krom Caves of Koilos a Shambling venty /která sice jde taplá, ale dá se oživit a má lifelink/ prostě BW kombinace nemá /zatím/ jinou vhodnou alternativu. A mít jakékoli další taplé země při vyložení prostě nejde, pak je hraní balíku obrovsky zdrženo a soupeř má čas na zahrání něčeho, přes co se nedostanu.
2/ Ruinous Path tam je hlavně proto, aby se vypořádal s otravným Gideonem a /nebo Jacem, navíc je na 3manovém slotu a většina potvor v decku je do dvou man /krom Arashinek a Hordechiefa/. Spíš jsem při hraní měl problém mít 2 many správné barvy na seslání bud Ruinous Pathu nebo Stasis Snare, ale to je už věc jiná, stát se to může.
3/ Gideon vs Hordechief - Gideon se do wariorů imho moc nehodí, protože je pomalý a moc nespolupracuje s ostatními warriory. Na posílení nestvůr je dle mého lepší Sorin - jednak díky lifelinku, umí dát lítače oproti pozemnímu tokenu a hlavně zůstane na stole, když ten plus po příchodu přidá. Seslat Gideona jako anténu za 4 many a tak de fakto odpálit walkera nepovažuji oproti v předchozí větě zmíněnému Sorinovi za výhodný deal a hlavně Hordechief neskutečně do BW warriorů pasuje jako finisher. Stačí se podívat na celý text karty, což autor nejspíš opět neudělal. Pokud mám na stole aspon 2 další potvory /ideálně Arashinku/ a soupeř ho nezabije, tak v dalším kole už by měl jet teoreticky za lethal, což Gideon neudělá ani omylem. S Hordechiefem soupeři seberu nějaké life, nastavím si blokery jak potřebuju a vesele soupeře zabíjím...
Respektive ještě kapku jinak..ono by se tam Gideon možná i hodil, ale není pro něj v křivce vůbec místo.
1 hlas
1/ Jak je napsáno ve článku, UW a UB fečky fixují obě barvy, je s nimi taky lepší Murderous Cut. Manabase je tady hrozná, to je prostě fakt. A že bude problém s battlelandy mi přijde jako nesmysl, stačí hrát dva.
2/ Když byl Path vyspoilován, tak mi přišel super, ale čím víc jsem s ním hrál, tak jsem zjišťoval že kombinace BB v manacostu a sorcery speedu je prostě skoro nehratelná, snad s výjimkou Abzan Midrange, který se ale prakticky nehraje. Daleko radši bych hrál nějaký mix mezi Stancí, Cutem, Ultimate Price, Silkwrapem.
3/ Je dost možné, že tady stačí Sorin, ovšem Gideon mi přijde fajn, protože na rozdíl od ostatních karet v decku obchází hodně removalu a může pomoct v situaci, kdy jsme pozadu na stole, což jinak deck moc neumí. Anténa na rozdíl od Sorina zůstane napořád a soupeř s tím nic neudělá (se Sorinem jsem hrál dost dlouho a vím, že je hrozně situační). Hordechief má ten samý problém, na papíře vypadá fajn, ale tu abilitu aktivuješ jednou za padesát her a jinak je to gray orge. Pokud soupeř nemá removal, tak by pravděpodobně prohrál na libovolnou bytost. A když bych chtěl hrát all-in verzi do tlaku, tak bych to stavěl úplně jinak, hrál bych maximum one-dropů a malé Gideony (což bude v dalším vydání díky top8 v Kobe - nechtěl jsem to spoilovat dopředu).
0 hlasů
1/ fixace je sice fajn, ale pokud nehraješ modrou /jako onen deck z Kobe, stavěný na Abzan field, který měl modrou na counterspelly v side/, tak jí opravdu nepotřebuješ. Respektive, nevýhoda hraní další taplé země v T1-T3 prostě onu pochybnou možnost fixace rozhodně nevyváží. Ta synergie, rychlost a tlak balíku je ve hře podstatný a rozhodující element. V jednom kole se zasekneš, protože dáváš další taplou zemi = nezahraješ potvoru po křivce a podstatně si snížíš šance na výhru. A mít třeba na ruce jako země v prvních třech kolech Ventu, battleland a basic nebo Cave, Battleland a Ventu znamená na úvod opravdu docela problém. Vyzkoušel jsem si to několikrát...ne sice s battlelandy, ale třeba s rukou se dvěma Ventami.
2/ souhlas, Path není bohužel Downfall..nicméně opět. T1, T2 potvora, a T3 už je volná ruka na hraní removalu a Path je takový univerzální na vše. Proto tam je. Stance na vše fakt nedosáhne /to je na velký potvory/, nezničitelnost tvojí potvory je pochybná /opět ověřeno, nemáš manu na protekci, když zahraješ svojí nestvůru a soupeř jí upálí/, Ultimate price opět netrefí vše /Abzan smůla/, Silkwrap opět netrefí úplně vše, navíc se ho Abzan umí nepříjemně zbavit. Hlavně, jak jsem psal, ale Path umí zlikvidovat walkera, kterého jinak budeš likvidovat špatně /Gideon, Jace - oba velmi vadí, Jace je snad ještě horší/ a ty nemáš jak je jinak odstřelit, bez přístupu k červené.
Ještě ke Cutu, ten opět moc hrát nechceš, protože si jeho seslání za delve budeš hůř dávat dokopy. I když budeš mít potvory v hrobě /a nebudeš hrát kombinace feček a battlelandů-viz výše/, tak potvory ti bude vyhazovat Woe reaper..
3/ play T4 Gideon into anténa je fakt super věc ;-) Zahrál sis za 4 many posílení o jedna, Gideone sbohem.. Sorin ti dá stejně tak plus dopředu, dozadu to moc není třeba, dá lifelink a na stole zůstane pro další použítí. Jasně, není to běhací 5/5 nezničitelná, ale tu zastaví jakýkoli 1/1 token a je rozhodně lepší mít 2/2 létající vampíry, než 2/2 pozemní alíky /nikoli warriory/. Pokud jsi s hyperaggrem pozadu na stole a soupeř má převahu, už ti toho moc nepomůže. To je pak paradoxně lepší i ten Hordechief, právě proto, že situaci na stole umí vyřešit obejitím blokerů /a navíc ubráním dalších životů soupeři, když útočí - ideálně s dalšími potvorami/. Opět mi věř, že jeho abilitu jsem rozhodně aktivoval vícekrát, než jednou za 50 her ;-)
Více info k decku: http://www.mtgsalvation.com/forums/...
0 hlasů
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.
TOP 10 nejlepších Šnekú ve hře Magic the Gathering
aha, teraz pozerám lepšie, že nemá ulitu. snail/slug
všechny komentářeStředeční výhledy 18/2024
Zkusím kvíz: 1) Zahraji Nahiri's Sacrifice, do které obětuju Fear - Chainsaw má 2 countery 2) Cílím 2 dmg do priesta a 1 do cultisty 3)...
všechny komentářeGoblin sem, Goblin tam, Goblin, kam se podívám
Ahoj, zajímavé počtení. Pár sbírek mtg karet mám také, naštěstí pro mě se jedná o již uzavřené sady typu Ice age, The Dark apod. Hodně...
všechny komentářeNejlepší sběratelské karty současnosti
Tipl bych si, že Pokémonů se prodá víc než Magicu, takže jsou populárnější. I když je u nich rozhodující sběratelský aspekt víc než herní.
všechny komentářeJak na PreModern balíček levně?
Mně se nezdá příliš "drahý" ani Pitrack...obvykle se tam teda hrají čtyři fečky a jeden až dva Ensnaring bridge, a samozřejmě záleží, jaké...
všechny komentářePondelí s Komandérem - mocní Eldrazi
Dakujem za prijemny komentar. S tym Sol Ringom som to myslel tak zartovne, pretoze kto ho nema v baliku, ten akoby ani nezil :) podla...
všechny komentáře